Čtyři póly Prahy - sever, jih, východ, západ

Čtyři póly Prahy - sever, jih, východ, západ
Východní pól Prahy leží v Klánovickém lese.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Pražské póly je označení nejsevernějšího, nejjižnějšího, nejzápadnějšího a nejvýchodnějšího místa hlavního města Prahy. Od letoška na těchto místech stojí betonové patníky a jejich návštěva se stala turistickou atrakcí. 

Všechny čtyři póly jsou na místech, kam se musí pěšky. Od pražské městské hromadné dopravy to není daleko. 

Můžete jet na lítačku metrem, autobusem, vlakem nebo tramvají a nechat se dovézt skoro až na místo. Nebo se pražské póly stanou součástí vašeho delšího či kratšího výletu.

My jsme jeli na koloběžkách na 4 póly, ve 4 velikonočních dnech a každý den ujeli 30-40 kilometrů.   

VIDEO Pražské póly na koloběžce

SEVERNÍ PÓL PRAHY

50°10′39″ s. š., 14°31′37″ v. d.
(sloupek 50°10′39″ s. š., 14°31′37″ v. d.)

Severní pól Prahy leží na východním okraji Hovorčovic u železničního přejezdu, kde končí Veleňská ulice. Symbolický betonový sloupek s popisem nestojí přesně na pólu, protože ten je v ochrannému pásmu železnice na druhé straně kolejí.

DOPRAVA: Vlakem do Hovorčovic z Masarykova nádraží a pěšky po polní cestě 400 m k pólu. Autobusem č. 351 nebo 656 z Letňan do Hovorčovic a pěšky od kostela Nádražní a Veleňskou ulicí 700 m k pólu. Na kole po značené cyklotrase A27 do Čakovic a 8100 do Hovorčovic ke kostelu a nakonec bez značení k pólu  8 km. Není to nic hezkého, protože se střídají frekventované silnice, uliční cyklopruhy, parkové cesty a panelové cesty pro pěší. 

TIP na koloběžky: Z Letňan do Hostivaře.
Trasa: 31 km, GPX na Strava.com

Autobus nás vyveze vysoko nad Prahu do Letňan. Více méně po rovině dojedeme po kouskách ulicemi, silnicemi, cyklostezkami a cyklopruhy do Hovorčovic. Ve stejném stylu pokračujeme přes Veleň, pod Zlatým kopcem, kde žli lidé už před tři čtvrtě milionem let, do Vinoře. Skrze zámecký Vinořský park projedeme po lesní stezce do navazující Satalické bažantnice.

Vinoř. 

Odtud to jde už rychle po asfaltu. Prosvištíme Černý Most, Dolní Počernice, po cyklostezce okolo nádrže Slatina, Dolní Měcholupy a Hostivař až na Zahradní Město do redakce Horydoly.

Satalice.

JIŽNÍ PÓL PRAHY

49°56′31″ s. š., 14°23′44″ v. d.

Jižní pól Prahy leží na Vltavské cyklostezce před obcí Vrané nad Vltavou. Sloupek je vztyčený v travnatém pruhu mezi cyklostezkou a silnicí na pravém břehu Vltavy. Na levém břehu ve Strnadech stojí ve stejné úrovni Výzkumný ústav lesního hospodářství myslivosti.

DOPRAVA: Vlakem do Vraného nad Vltavou z Hlavního nádraží, Vršovic nebo Braníku. Pěšky Nádražní ulicí k přívozu a po cyklostezce k pólu, celkem 1 km. Autobusem do zastávky na znamení Jíloviště, Výzkumný ústav. Ze Smíchovského nádraží sem jezdí linky č. 314, 338, 360, 361 a 390. Pěšky k přívozu, kterým s enecháme převézt přes Vltavu a po cyklostezce dojdeme k pólu celkem 700 m. Parníkem do Skochovic a pěšky po pravém břehu Vltavy ulicemi U Jezera, U Elektrárny a Nádražní a na závěr po cyklostezce k pólu 3 km. Na kole po Vltavské cyklostezce z Výtoně 15 km. Pravobřežní varianta je značená jako A2. Pokud vám nevyhovuje silný cyklistický provoz, nechte se převézt přívozem z Veslařského ostrova v Podolí na levý břeh (platí zde lítačka) a po méně frekventované cyklostezce A1 dojeďte do Lahovic a po Komořanské lávce zavěšené pod Radotínským mostem přejeďte Berounku i Vltavu nazpátek na cyklostezku A2.

TIP na koloběžky: Ze Záběhlic přes Dolní Břežany do Vraného a po Vltavské cyklostezce.
Trasa: 42 km, GPX na Strava.com

Od redakce Horydoly na Zahradním Městě jedeme přes Spořilov a Roztyly do Kunratic k Hornímu a potom Dolnímu mlýnu. Protáhneme se přes Libuš a Písnici do Cholupic a konečně se vymotáme ze sídlišť a satelitů. Bez navigace v mobilu bychom byli ztraceni.

Dolní Břežany.

Úplně nová cyklostezka vede odnikud nikam. Asfalt je natažený přímo přes pole od Pražského okruhu, ale k němu musíme tlačit koloběžky po čerstvé oranici. Na závěr přijíždíme k turistickému altánku na hranici Prahy a Středočeského kraje, kde chybí pár desítek metrů napojení na pokračování cyklostezky. Připadáme si jako v Jiříkově vidění a myslíme si o zastupitelstvech, že v nich asi sedí samí duševně nemocní lidé. Zaujme nás tabule naučné stezky, kde bývá obvykle výčet rostlin, zvířat a památek v okolí - tady je uvedený inspirativní seznam hospod.   

Dolní Břežany.

V Dolních Břežanech prohlížíme arcibiskupský zámek předělaný na hotel, ošklivé budovy zbrusu nového laserového centra, renovovaný Olivův pivovar a základní uměleckou školu přestavěnou z jednotného zemědělského družstva. Vše toho času kvůli koronaviru uzavřené. U silnice směrem ke Lhotě ještě prohlédneme moderní hřbitov (vlevo) a hraniční kámen (vpravo) z roku 1817, jehož účel nikdo nezná - snad označoval nedaleké Hradišťátko, malé přemyslovské hradiště, které bylo tehdy prozkoumáno, nebo to byl znak pro lesní oddělení patřící arcibiskupství.

Dolní Břežany.

Na modré turistické značce se právě staví asfaltová cyklostezka do Zálep. Odtud mezi skalami strmě klesáme do Jarovského údolí. Jakou část stezky jedeme a kolik toho opatrně scházíme s koloběžkou v ruce, určuje jen naše odvaha.

Na Vltavské cyklostezce si odskočíme k jižnímu pólu Prahy a po pravém břehu se rychle vracíme do Prahy. Pršet začne u mostu Inteligence. Necháme se tedy autobusem vyvézt na Kačerov a zastavíme se na večeři u rodičů. Na Zahradní Město dorazíme po dešti.

Jarov. 

VÝCHODNÍ PÓL PRAHY

50°5′13″ s. š., 14°42′24″ v. d.

Východní pól Prahy leží na Vidrholci v Klánovickém lese mezi Úvaly a Klánovicemi. Sloupek stojí 50 metrů od východně od zelené turistické značky v hustém mlází na okraji bažin Horoušanského potůčku.

DOPRAVA: Vlakem do Úval nebo Klánovic z Masarykova nádraží. Pěšky lesní cestou podél dráhy po červené značce k ukazateli Klánovický les - rozcestí a po zelené značce až na místo, závěrečné metry vyšlapanou pěšinou. Na křižovatce lesních svážnic 100 metrů odtud je odpočívadlo s lavičkou. Z Úval je to sem 2,5 km a z Klánovic 3,5 km. Autobusem č. 484 a 655 do zastávky Hodov z nádraží Úvaly, pěšky ulicí K Hájovně, na ni navazuje široká lesní svážnice až k odpočívadlu s lavičkou a odtamtud 100 m na jih po zelené značce k pólu, celkem 1200 m. Na kole od Prašné brány z Náměstí Republiky po cyklotrase A25 přes Vítkov, okolo Rokytky na Černý Most, A26 do Horních Počernic, A50 do Klánovic a nakonec lesem po 8211 na rozcestí v Klánovickém lese 26 km. Cestu si můžete dovolit i s dětmi, protože je citlivě vedená ve městě parkem a lesoparkem, částečně po oddělených cyklostezkách a na venkově po vedlejších silničkách, polními a lesními cestami.

TIP na koloběžky: Z Kolovrat přes Úvaly a Klánovice do Hostivaře
Trasa: 42 km, GPX na Strava.com

Vlak nás dovezl do Kolovrat na Lítačku. Po pěkných vedlejších silnicích jedeme do Nedvězí, Pacova a Březí. Užijeme si dlouhý mírný sjezd  nově vysázeným stromořadím do Sluštic. Rozbitými polňačkami šlapeme před Dobročovice do Škvorecké obory. Pod mohutnými stromy projedeme lesní svážnicí přímou, jako když střelí. Skrze Úvaly se dostaneme do Klánovického lesa. Po hlinité pěšině se dostaneme k Východnímu pólu.

Dobročovice.

Další rovná svážnice nás dovede do Klánovic, kde podrobně prohlížíme výstavu soch na náměstí a v přilehlých ulicích. Přes Újezd nad Lesy, kde se upřímně smějeme nejošklivějším domům, které jsme na našem čtyřdenním putování viděli, jedeme dlouhým nepříjemným stoupáním proti větru do Koloděj. Uděláme si tam trochu zajížďku, abychom si prohlédli zámek, kde jednalo mnoho českých vlád. 

Klánovice.

Další zajížďku uděláme k Lítožnickému rybníku, abychom na jeho břehu zasadili letošní pomlázku. Jednou sem zase zajedeme zkontrolovat, ze z ní roste vrba. Pak už mažeme, co to dá, po silnicích do Dubče, Měcholup a Záběhlic na Zahradní Město. Než stačíme otevřít dveře do domu, hustě sněží.

Velikonoční jízda na koloběžce z Dobročovic do Rohožníku.

ZÁPADNÍ PÓL PRAHY

50°6′11″ s. š., 14°13′28″ v. d.
(sloupek 50°6′14″ s. š., 14°13′31″ v. d.)

Západní pól Prahy leží za plotem Letiště Václava Havla poblíž velkoskladu Amazon v Dobrovízi. Symbolický sloupek je umístěn před jednou z bran na letištní plochu na okraji bývalé silnice okolo hřbitova do Hostivic.

Kněževes.

DOPRAVA: Vlakem do Dobrovízi obvykle s přestupem v Hostivicích z Masarykova nádraží, Hlavního nádraží, Smíchovského nádraží nebo Zličína. Pěšky po silnici K Amazonu a u zrušeného hřbitova po polní cestě k pólu 1 km. Autobusem č. 306 ze Zličína do Dobrovízi. Pěšky od kaple ulicí Kladenskou a K Amazonu, dále okolo hřbitova k pólu 1,5 km. Na kole od metra Dejvická na Vítězném náměstí po cyklopruhu do Podbaby, kde se napojíme na cyklotrasu A17 Dolní Šárka, následuje A163 Divoká Šárka až ke koupališti U Veselíka, 0078 nás vyvede z Šárky do Přední Kopaniny, A33 pokračuje do Tuchoměřic a 8100 nás dovede až k Amazonu, kde odbočíme na polní cestu k pólu 25 km. Na trase se střídají vedlejší, ale rušné silnice s úseky krásnou přírodou.

TIP na koloběžky: Z Divoké Šárky okolo letiště do Řep a do centra Prahy
Trasa: 40 km, GPX na Strava.com

Vyvezli jsme se metrem do Veleslavína a dále tramvají k McDonaldu v Divoké Šárce. Po cyklostezce prokličkovali Dědinu, podjeli Evropskou výpadovku a vesnicemi vpravo od Městského okruhu objeli letiště až dozadu k Amazonu. Za zmínku stojí Zadní Kopanina s jedním z nejstarších kostelů v Čechách a Dobrovíz jako vesnická památková rezervace. Alianční protestantský hřbitov nikdo neudržuje, jen občas si někdo vzpomene a položí kytičku k náhrobku s husitským kalichem.

Dobrovíz.

Vracíme se po silnici okolo zámků Jeneč a Hostivice, okolo bikeparku Zličín do Řep. Zde se zastavujeme u kláštera sester Boromejek, který se dříve staral a dnes zase stará o trenstankyně z nedaleké věznice. Své dny zde dožil loupežník Babinský jako zahradník a je pohřbený na vězeňském hřbitově. Další věznici si prohlížíme v Ruzyni.

Projíždíme podél zdi letohrádku Hvězda, kde se odehrálo poslední dějství bitvy na Bílé hoře. Byl zde zmasakrovát do posledního muže moravský pluk poražených stavů. Dodejme, že to bylo ledabylostí německého velitele Jindřicha Šlika, který před bojem nenechal prolomit ústupové cesty do zdi, že se jednalo výhradně o Holanďany a Němce najaté v Rakousku, že Šlik byl zajat a napřesrok už velel císařským vojskům proti stavům.   

Koloběžky Crussis.

Sjíždíme dolů do Prahy okolo Břevnovského kláštera, který založil svatý Vojtěch u pramene Brusnice. Míjíme Černínský palác, Loretu, Hradčanské náměstí a Pražský hrad. Poloprázdná Nerudova ulice nás rychle svede na Karlův most. Na Staroměstském náměstí postojíme u vzpomínky na obětí koronaviru. Nejméně polovinu z třiceti tisíc mrtvých lidí má na svědomí současná vláda nemehel Andreje Babiše a jeho protektora Miloše Zemana. Končíme na hlavním nádraží, kde nasedáme do tramvaje. 

 Praha, Staroměstské náměstí.

Pražské póly vyznačili Janek Rubeš a Honza Mikulka (Kluci z Prahy) a Ondřej Boháč (Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy).

Horydoly.cz5 ZLATÝCH PRAVIDEL: Ve městě bezpečně na koloběžce

 

Doporučené vybavení

Koloběžkasportovní obuvcyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovkachytré hodinky, mapa, outdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera. Červená blikačka dozadu a bílé světlo dopředu. Jídlo a pití na půl dne. 


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Moravská Dyje a rakouská Thaya

Moravská Dyje a rakouská Thaya

RIVER GUIDE Řeka Dyje (německy Thaya) vzniká na soutoku Rakouské Dyje a Moravské Dyje pod hradem Raabs. Teče na pomezí Rakouska (Dolní Rakousko) a Česka (Morava). ... celý článek

Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

Naučné stezky ve středních Čechách

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.
Zimní táboření Plosko, Stolowe Hora 10.-12.2. 10.2.
Zimní táboření na Kozákově Kozákov 10.-12.2. Info: vl.sluka@seznam.cz 10.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.
Brněnský kilometr - otužilci Brno, Bystrc, Svratka   11.2.

Diskuse

Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19