Letná, Petřín a Strahov na koloběžce

Letná, Petřín a Strahov na koloběžce
Na koloběžkách večer přes Štefánikův most.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Co nedává letošní zima lyžařům, to rozdává cyklistům a koloběžkářům. V Praze se dá jezdit bez přerušení po celý rok. Projeli jsme parky na Strahově, Petříně a Letné. Kde se v létě nedá projet po cestách a chodnících naplněných procházkáři, dětičkami, kočárky, běžci a psy, tam jsme v poklidu šlapali od jedné pamětihodnosti k druhé a kochali se výhledy na historickou metropoli. 

Jak na to

Trasa: 12 km
Čas výletu: 2 h (bez zastávek)
Náročnost: střední 
Terén: parkové cesty, občas město
Highlights: výhledy na Prahu
Koloběžka: Crussis Urban 4.2
 

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, světlo na kolo, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mobil s nahranou mapou, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo.

12 kilometrů vede většinou mírně s kopce nebo po rovině. Trasa není nejvhodnější pro rodiny s malými dětmi, protože občas se musí jet po ulicích s velmi silným provozem. 

Vrážíme z konečné tramvaje Vypich u letohrádku Hvězda. Bežeckým eldorádem Ladronka v poklidu projedeme po širokých parkových cestách.  Oproti létu se tu teď v zimě běhá minimálně. Poprvé vidíme část Prahy svrchu.

Strahovské stadiony

Atletickou ulicí sjíždíme rychle okolo stadionů Přátelství, Rošického a Strahovského, který byl postaven pro okázalé komunistické Spartakiády.

Horydoly.cz5x JAK NA TO: Ve městě bezpečně na koloběžce 

 

Okolo Strahovských vysokoškolských kolejí, zvaných Silicon hill podle studentů převážně technických oborů, projedeme Šermířskou ulicí na Petřín.

Petřín: rozhledna, hvězdárna, bludiště. Nebo se pomodlíte? 

Na výběr máme návštěvu Petřínské rozhledny, Štefánikovy hvězdárny a Zrcadlového bludiště s dioramatem obrany Prahy před švédskými vojsky. Mimochodem - to je ta záchrana města roku 1648, na které se podílela rakouská armáda s občany města a na jejíž počest byl postaven Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, o který se teď vedou nekonečné politické spory. 

Poslední sluneční paprsky mizí za Petřínem a Malá Strana se noří do stínu.

Zajímavý je samozřejmě také kostel svatého Vavřince, který dnes patří starokatolíkům, ale v jehož základech je románský kostelík zmiňovaný již roku 1135. Někteří historici se domnívají, že stojí na místě, kde nechal křesťanský biskup svatý Vojtěch / Adalbert pokácet posvátný dub, u něhož obětovala pohanská Libuše.

Hned vedle stojí kaple Kalvárie vymalovaná Mikolášem Alšem a o kousek dál kaple Božího hrobu napodobující jeruzalémský vzor. Zde končí Petřínská křížová cesta.

Praha, Letná.

Hradčanské hradby a honosné paláce

Strahovskou ulicí sjíždíme podél barokního opevnění Prahy, pod Špitálskou baštou, na Pohořelec. Strahovský klášter tentokrát vynecháme, protože tak velký areál si zasluhuje samostatnou vycházku. Uprostřed náměstí se koukneme na rokokového svatého Jana Nepomuckého, mineme obrovský Černínský palác a kapucínskou Loretu po levé ruce, ženský karmelitánský klášter po pravé ruce a na Hradčanském náměstí se zastavíme u Mariánského morového sloupu

Pražský hrad, Prašný most.

Pražský hrad vynecháváme ze svého itineráře až do doby, kdy v něm zasedne do prezidentského křesla někdo, kdo nelže, neuráží, nesprosťačí, nepotáhne nás do područí východních despocií a kdo zruší urážlivé turnikety u vchodu.

Zahneme tedy doleva okolo Toskánského, Kanovnického a Martinického paláce a pomalu sjíždíme na Nový Svět. Jednak se nechceme přizabít na klouzajících dlažebních kostkách a jednak obdivujeme pitoreskní domečky středověké chudiny na tehdejší periferii Menšího Města Pražského.

Praha, Nový Svět.

Nakonec musíme vynést koloběžky do schodů, protože do cesty se nám staví další část barokních hradeb, konkrétně Kamenná bašta. Tady pod mohutnou cihlovou zdí protéká potůček Brusnice. Pramení ve Vojtěchově studánce v areálu Břevnovského kláštera, který svatý Vojtěch založil, a teče po dně Jeleního příkopu pod Hradem a vlévá se do Vltavy pod Strakovou akademií v místech, kudy vedl nejstarší brod přes řeku.

Nad schody se ohlédneme, abychom si vychutnali ohromující defilé Černínského paláce.

Chotkovy sady a Letná: pomníky, sochy, pavilony

Najedeme na Jelení ulici, která se posléze přejmenuje na Mariánské hradby. Rychlou jízdu mírně s kopce nám usnadňuje cyklopruh. Po pravé ruce míjíme Pražský hrad s dalšími potupnými turnikety, poté letohrádek královny Anny zvaný Belveder.

Praha, letohrádek královny Anny (Belveder).

Hned za ním odbočíme do Chotkových sadů. Prohlédneme si romantický pomník druhdy populárního spisovatele Julia Zeyera. Zaujme nás deska s výpisem všech jeho literárních děl.

Horydoly.czZAČÍNÁ ZIMA: Teple se oblékněte na koloběžku

Praha, Letná.  

Zajedeme na vyhlídku, která nám ukáže dolní část Malé Strany.

Po mostě pro pěší nadjedeme Chotkovu ulici a vjedeme na Letnou. Pod baštou svatého Tomáše konečně opustíme pražské barokní opevnění.

Po chvilce dorazíme k Hanavskému pavilonu. Hrabě Vilém Hanavský na něm demonstroval, co všechno umějí vyrobit z litiny jeho Komárovské železárny v Brdech. Postavil ho na památné Jubilejní zemské výstavě roku 1891 v prostoru dnešního Holešovického výstaviště a po jejím skončení ho přenesl na dnešní místo s famózní vyhlídkou na téměř celou historickou Prahou, vltavský oblouk, Pražský hrad a Petřínskou rozhlednu.

Praha, Letná.

Další vyhlídka nás čeká u Stalina, na ploše, kde stávala pár let obrovská socha tohoto masového komunistického vraha. Odtud si prohlížíme především vltavské mosty. A samozřejmě obdivujeme skejťácké triky, neboť skateboardistů se tu vždy najde požehnaně.

Horydoly.czJAK SE OBLÉKNOUT DO MRAZU: Na koloběžce v zimním období

Praha, Letná.  

Okolo Sedící ženy, Letenského zámečku a Expo 58, kde kdysi bývala restaurace přenesená z bruselské světové výstavy, s exkluzivním výhledem, a dnes je už zde jen kancelářský barák s exkluzivním výhledem, dojedeme ke Stojící dívce, která tam ovšem nestojí, protože se pamárkáři obávají, že by byla hned ukradena.

Praha, Letná.

Zakroucenou asfaltovou pěšinou strmě sjedeme k Vltavě na Nábřeží Kapitána Jaroše. Ulici přejedeme na křižovatce Dukelských hrdinů a napojíme se na cyklopruh. Na metro to už pak mám jenom kousek. Jedeme přes Štefánikův most, Řásnovkou, okolo Františka, po Dvořákově a Alšově nábřeží k Rudolfinu na metro Staroměstská.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Hanspaulka-Zahradní Město (Praha), Hradčany-Karlův most-Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rauchfuss obhájil světové stříbro v zimním triatlonu

Rauchfuss obhájil světové stříbro v zimním triatlonu

Marek Rauchfuss přidal do své sbírky další medaili ze světového šampionátu v zimním triatlonu. Druhé místo vybojoval v norském Skeikampen. Nestačil pouze na domácího favorita Hanse Christiana Tungesvika. Mezi juniorkami brala 5. místo Alžběta Dvorská.... celý článek

Barefoot Xero Glenn jsou pohodové městské boty

Starý známý Petřín… zase jinak. Ale Fejfar znovu vyhrál!

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Cestování může být velmi drahé – nicméně existují způsoby, které vám pomohou ušetřit peníze. Zde je několik tipů, jak ušetřit peníze na cestování v roce 2023, užít si cestu a nezruinovat rodinný
Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!
Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Telefony Samsung je jedna z nejsilnějších značek na trhu smartphonů. V oboru si stále drží zvláštní postavení.
7 nejlepších kasin po celém světě

7 nejlepších kasin po celém světě

Herní možnosti, které můžeme najít mezi TOP 7 kasina po celém světě, jsou rozmanité. Najdeme mimo jiné ruletu, hrací automaty, blackjack a poker.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Den Nahoru a Dolů Špindlerův Mlýn, Medvědín Skialpinismus 1.4.
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Sázava - odemykání Týnec 1.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 1.4. 11:00
Doubrava - odemykání Pařížov 1.-2.4. 1.4.
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.
Bahno Karlovy Vary, letní kino Horská kola, běh, canisross 1.4.
Pražský půlmaraton Praha, Stromovka 1.4.

Diskuse

INU Honza, 30.3.2023 5:49, 1 příspěvek
Vždycky jsem si myslel, ž... Honza, 30.3.2023 5:27, 6 příspěvků
Když nemáte limetku dáte ... Pišišvor, 29.3.2023 15:27, 1 příspěvek
Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský půlmaraton si v c... Horydoly , 31.3.2023 11:01
Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50