Letná, Petřín a Strahov na koloběžce

Letná, Petřín a Strahov na koloběžce
Na koloběžkách večer přes Štefánikův most.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Co nedává letošní zima lyžařům, to rozdává cyklistům a koloběžkářům. V Praze se dá jezdit bez přerušení po celý rok. Projeli jsme parky na Strahově, Petříně a Letné. Kde se v létě nedá projet po cestách a chodnících naplněných procházkáři, dětičkami, kočárky, běžci a psy, tam jsme v poklidu šlapali od jedné pamětihodnosti k druhé a kochali se výhledy na historickou metropoli. 

Jak na to

Trasa: 12 km
Čas výletu: 2 h (bez zastávek)
Náročnost: střední 
Terén: parkové cesty, občas město
Highlights: výhledy na Prahu
Koloběžka: Crussis Urban 4.2
 

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, přilba, blikačka a světlo, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, sportovní hodinky, mapa nebo GPS, mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, malý fotoaparát, jídlo a pití.

12 kilometrů vede většinou mírně s kopce nebo po rovině. Trasa není nejvhodnější pro rodiny s malými dětmi, protože občas se musí jet po ulicích s velmi silným provozem. 

Vrážíme z konečné tramvaje Vypich u letohrádku Hvězda. Bežeckým eldorádem Ladronka v poklidu projedeme po širokých parkových cestách.  Oproti létu se tu teď v zimě běhá minimálně. Poprvé vidíme část Prahy svrchu.

Strahovské stadiony

Atletickou ulicí sjíždíme rychle okolo stadionů Přátelství, Rošického a Strahovského, který byl postaven pro okázalé komunistické Spartakiády.

Horydoly.cz5x JAK NA TO: Ve městě bezpečně na koloběžce 

 

Okolo Strahovských vysokoškolských kolejí, zvaných Silicon hill podle studentů převážně technických oborů, projedeme Šermířskou ulicí na Petřín.

Petřín: rozhledna, hvězdárna, bludiště. Nebo se pomodlíte? 

Na výběr máme návštěvu Petřínské rozhledny, Štefánikovy hvězdárny a Zrcadlového bludiště s dioramatem obrany Prahy před švédskými vojsky. Mimochodem - to je ta záchrana města roku 1648, na které se podílela rakouská armáda s občany města a na jejíž počest byl postaven Mariánský sloup na Staroměstském náměstí, o který se teď vedou nekonečné politické spory. 

Poslední sluneční paprsky mizí za Petřínem a Malá Strana se noří do stínu.

Zajímavý je samozřejmě také kostel svatého Vavřince, který dnes patří starokatolíkům, ale v jehož základech je románský kostelík zmiňovaný již roku 1135. Někteří historici se domnívají, že stojí na místě, kde nechal křesťanský biskup svatý Vojtěch / Adalbert pokácet posvátný dub, u něhož obětovala pohanská Libuše.

Hned vedle stojí kaple Kalvárie vymalovaná Mikolášem Alšem a o kousek dál kaple Božího hrobu napodobující jeruzalémský vzor. Zde končí Petřínská křížová cesta.

Praha, Letná.

Hradčanské hradby a honosné paláce

Strahovskou ulicí sjíždíme podél barokního opevnění Prahy, pod Špitálskou baštou, na Pohořelec. Strahovský klášter tentokrát vynecháme, protože tak velký areál si zasluhuje samostatnou vycházku. Uprostřed náměstí se koukneme na rokokového svatého Jana Nepomuckého, mineme obrovský Černínský palác a kapucínskou Loretu po levé ruce, ženský karmelitánský klášter po pravé ruce a na Hradčanském náměstí se zastavíme u Mariánského morového sloupu

Pražský hrad, Prašný most.

Pražský hrad vynecháváme ze svého itineráře až do doby, kdy v něm zasedne do prezidentského křesla někdo, kdo nelže, neuráží, nesprosťačí, nepotáhne nás do područí východních despocií a kdo zruší urážlivé turnikety u vchodu.

Zahneme tedy doleva okolo Toskánského, Kanovnického a Martinického paláce a pomalu sjíždíme na Nový Svět. Jednak se nechceme přizabít na klouzajících dlažebních kostkách a jednak obdivujeme pitoreskní domečky středověké chudiny na tehdejší periferii Menšího Města Pražského.

Praha, Nový Svět.

Nakonec musíme vynést koloběžky do schodů, protože do cesty se nám staví další část barokních hradeb, konkrétně Kamenná bašta. Tady pod mohutnou cihlovou zdí protéká potůček Brusnice. Pramení ve Vojtěchově studánce v areálu Břevnovského kláštera, který svatý Vojtěch založil, a teče po dně Jeleního příkopu pod Hradem a vlévá se do Vltavy pod Strakovou akademií v místech, kudy vedl nejstarší brod přes řeku.

Nad schody se ohlédneme, abychom si vychutnali ohromující defilé Černínského paláce.

Chotkovy sady a Letná: pomníky, sochy, pavilony

Najedeme na Jelení ulici, která se posléze přejmenuje na Mariánské hradby. Rychlou jízdu mírně s kopce nám usnadňuje cyklopruh. Po pravé ruce míjíme Pražský hrad s dalšími potupnými turnikety, poté letohrádek královny Anny zvaný Belveder.

Praha, letohrádek královny Anny (Belveder).

Hned za ním odbočíme do Chotkových sadů. Prohlédneme si romantický pomník druhdy populárního spisovatele Julia Zeyera. Zaujme nás deska s výpisem všech jeho literárních děl.

Horydoly.czZAČÍNÁ ZIMA: Teple se oblékněte na koloběžku

Praha, Letná.  

Zajedeme na vyhlídku, která nám ukáže dolní část Malé Strany.

Po mostě pro pěší nadjedeme Chotkovu ulici a vjedeme na Letnou. Pod baštou svatého Tomáše konečně opustíme pražské barokní opevnění.

Po chvilce dorazíme k Hanavskému pavilonu. Hrabě Vilém Hanavský na něm demonstroval, co všechno umějí vyrobit z litiny jeho Komárovské železárny v Brdech. Postavil ho na památné Jubilejní zemské výstavě roku 1891 v prostoru dnešního Holešovického výstaviště a po jejím skončení ho přenesl na dnešní místo s famózní vyhlídkou na téměř celou historickou Prahou, vltavský oblouk, Pražský hrad a Petřínskou rozhlednu.

Praha, Letná.

Další vyhlídka nás čeká u Stalina, na ploše, kde stávala pár let obrovská socha tohoto masového komunistického vraha. Odtud si prohlížíme především vltavské mosty. A samozřejmě obdivujeme skejťácké triky, neboť skateboardistů se tu vždy najde požehnaně.

Horydoly.czJAK SE OBLÉKNOUT DO MRAZU: Na koloběžce v zimním období

Praha, Letná.  

Okolo Sedící ženy, Letenského zámečku a Expo 58, kde kdysi bývala restaurace přenesená z bruselské světové výstavy, s exkluzivním výhledem, a dnes je už zde jen kancelářský barák s exkluzivním výhledem, dojedeme ke Stojící dívce, která tam ovšem nestojí, protože se pamárkáři obávají, že by byla hned ukradena.

Praha, Letná.

Zakroucenou asfaltovou pěšinou strmě sjedeme k Vltavě na Nábřeží Kapitána Jaroše. Ulici přejedeme na křižovatce Dukelských hrdinů a napojíme se na cyklopruh. Na metro to už pak mám jenom kousek. Jedeme přes Štefánkův most, Řásnovkou, okolo Františka, po Dvořákově a Alšově nábřeží k Rudolfinu na metro Staroměstská.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Hanspaulka-Zahradní Město (Praha), Hradčany-Karlův most-Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Drahanská rokle na koloběžce

Drahanská rokle na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Letošní zima přeje letním outdoorovým aktivitám, spíš než lyžím a bruslím. Svezli jsme se tedy na koloběžkách Drahanskou roklí v těsné blízkosti Prahy. Trasa začíná u metra Kobylisy a končí u metra Nádraží Holešovice.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Trojský zámek jako z pohádky

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

RECEPT Zdobené perníčky jsou nedílnou součástí Vánoc i Velikonoc. Na trhu nebo v prodejně domácích potřeb si kupte vykrajovátka. Pro začátečníky jsou výhodnější malé a pravidelné tvary, pokročilejší mohou vybrat něco složitějšího. Zkušené
Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

AKTUALIZACE Týdenní zimní soustředění ve Vysokých Tatrách v horské chatě je nejběžnější akce pro české a slovenské horolezce v zimě. Co s sebou vzít, co budete bezpodmíněčně potřebovat a co raději nechte doma.
Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Cyklista ví o své trase téměř vše. Předpověď počasí hodinu po hodině si přečte na mobilním telefonu. Navigaci za něj zvládne satelitní navigátor GPS. Chytré sportovní hodinky mu změří srdeční tep
Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžičkové míry a váhy používají kuchařky od nepaměti. Je to nejrychlejší metoda, jak odměřit správné množství sypkých nebo tekutých ingrediencí na vaření. S úspěchem se dá využívat i na vaření v přírodě - na ohni,
Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Nejteplejší Silvestr za posledních 100 let poslal lyžaře do chalupy a vylákal ven cyklisty. Vlahé dny i noci ve středních Čechách odkazovaly spíše na konec jara než na začátek astronomické zimy. Vydali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hledání poslední vesnice - přednáška Praha, Leica Přednáší Tomáš Pospěch 24.1. 18:00
Jihozápad USA - diashow Prachatice, Městské divadlo Přednáší Miloslav Martan 25.1. 19:00
Karlovská 50 Velké Karlovice 28.-29.1. Běžky 28.1.
Snowboarding - otevřené závody Zadov 28.1. 16:00
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 29.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 29.-30.1. Zimní horský maraton 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Noční stopa Valachy Velké Karlovice Běžky 5.2.

Diskuse

Jakýsi zádrhel.... Michael Beranek, 22.1.2022 20:05, 26 příspěvků
Abys na svou bohorovnost ... PK, 20.1.2022 11:09, 2 příspěvky
to je jasný sekera a kladivo, 20.1.2022 9:33, 2 příspěvky
Horský vůdce a ochrana ... Michael Beranek, 19.1.2022 20:22, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Lukas B., 19.1.2022 16:29, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Michael Beranek, 18.1.2022 21:00, 6 příspěvků
Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11