Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Řeky AKTUÁLNĚ 2021
Krásné vodácké jaro na Ploučnici.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

BEROUNKA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.

Průběžně přijímáme a obratem uveřejňujeme jakékoliv poznatky o řekách a potocích.

Zajímají nás zejména fotografie a videa, splavnost, překážky a nebezpečná místa.

Velmi rádi informujeme o službách u řek, dopravě a všem, co s vodáctvím souvisí.

Info: redakce@horydoly.cz

Horydoly.czProzkoumejte rubriku:

ŘEKY: Vodácké průvodce

19. prosince

Berounka

Dolní Berounka má dost vody na příjemné splutí.

7. prosince

Vltava

Na vodáckou trasu po Teplé Vltavě ze Soumarského mostu do Pěkné se od začátku června do konce října vydalo 3360 lodí. "Za celou dobu povinné rezervace tolik lodí v jediné sezóně ještě nesplulo. Jednoznačně tomu pomohlo počasí. Dostatečně pršelo a tak nebyl jediný den, kdy by se z důvodu nízké hladiny Teplé Vltavy nemohlo splouvat. Dokonce jsme zaznamenali rekordní počet dnů – 75, kdy hladina vystoupala nad 61 cm a tak mohlo splouvat více lodí bez průvodců," hodnotí vodáckou sezonu na Teplé Vltavě koordinátor splouvání Vladimír Dvořák ze správy národního parku Šumava.

6. prosince

Lužnice

Provozovatel Benešova jezu na Lužnici pod Táborem nepouští do koryta přikázané množství vody. Navíc se chce státním orgánům vysmeknout pomocí zmanipulovaného hydrotechnického posudku

4. prosince

Vrbas

Mezinárodní raftingová federace oznamuje, že po dvou letech se bude konat mistrovství světa v raftingu. Na rok 2022 bylo potvrzeno místo konání na řece Vrbas v Banja Luce v Bosně a Hercegovině. Řeka Vrbas dosud hostila tři mistrovství Evropy v raftingu v letech 2004, 2015 a 2019, v roce 2009 hostila mistrovství světa v raftingu.

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Rafting v Bosně a Hercegovině

Vrbas nad Banja Luka.

21. listopadu

Opatovický kanál

Opatovický kanál je v celé délce sjízdný od jezu Vysoká nad Labem až do Semína.

Opatovický kanál.

12. listopadu

Labe

Málo vody na středním Labi stačí na splutí z Hradce Králové do Pardubic.

28. října

Vltava

Podzimní řeka Vltava se ukazuje na přehradě Štěchovice.

12. října

Raccoon river

Mývalí řeka (Raccoon river) v americkém státu Iowa patří k nejvíce znečištěným tokům v USA. Důvodem jsou stovky zemědělských farem, které vypouštějí do řeky odpad z živočišné výroby. Řeka je kvůli tomu zanesena modrozelenými jedovatými řasami. Špatnou situaci ještě zhoršuje sucho a následné nízké průtoky, které už mnohdy nestačí ani k zásobování měst pitnou vodou. 

30. září

Ötztaler Ache

Velmi nebezpečný jez v Brunau na dolním toku Ötztaler Ache v Rakouku byl bez náhrady zbořen. Pádlování je zde bezpečnější, neboť jez vodu nezpomaloval, a tak vtáhl mnoho vodáků a obrovský válec pod ním je zabil. 

24. září

Morava

Mlýnský náhon okolo Tovačovských rybníků na řece Moravě je sjízdný. Místy je mělký a dno je zanesené bahnem.

Morava, Tovačov.

Morava, Tovačov.

8. září

Botič

Letošní podzimní splutí Botiče se nekoná. Na Hostivařské přehradě se staví bezpečnostní přeliv.  

2. září

USA se zbavují přehradních nádrží

V USA bylo během roku 2020 odstraněno bez náhrady 69 přehrad. Aktuálně se řeší čtyři velké přehrady na Snake River. Federální vláda se shoduje s vládami jednotlivých států, že odstraňování přehrad je potřebné kvůli ochraně přírody, místním občanům i možnostem výdělků v okolí řek. 

22. srpna

Smědá

Na Zámeckém jezu ve Frýdlantu na řece Smědá byl postaven rybochod. Bohužel zadavatel Povodí Labe nepočítal s vodáky a jez zůstává stále nesjízdný.

13. srpna

Vltava

V Lužci je dočasně postavený pontonový most přes Vltavu pro nákladní automobily. Zákaz plavby je označený proti proudu. Vodáci musí most obnést. Silný proud řeky jinak hrozí utopením pod mostem.

8. srpna

Výmola

Dolní Výmola je přes nedávné deště stále nesjízdná. Koryto se vodou nenaplnilo.

3. srpna

Chrudimka

Přes prázdniny až do konce září je odstavená elektrárna Práčov na Chrudimce a voda pod přehradou teče neustále. Po deštích si tedy mohou vodáci užít pěkný úsek Chrudimky pod přehradou. Jedná se o divokou vodu obtížnosti WW1-2, která se ve Slatiňanech mění na nížinnou řeku a klidně teče do Pardubic. Podobně byla před dvěma lety odstavená elektrárna Padrty a dalo se plout do Mezisvětí.

Řeka Chrudimka.

1. srpna

Berounka

Jez v Černošicích na dolní Berounce.

Berounka, jez Černošice.

28. července

Zemřel otec Gabčíkova

Ve věku 90 let zemřel Július Binder (1931-2021), otec vodního díla Gabčíkovo na Dunaji. Vystudoval obor hydrotechnické stavby na Slovenské vysoké škole technické v Bratislavě. V letech 1991-1998 byl ředitelem státního podniku Vodohospodárské výstavby Bratislava, kde navrhoval a realizoval soustavu vodních děl Gabčíkovo - Nagymaros. Byl poslancem slovenské Národní rady za Mečiarovo nacionalistické HZDS 1998-2002. Český prezident Miloš Zeman ho v roce 2015 vyznamenal medailí Za zásluhy o stát v oblasti vědy. Dodejme, že Maďaři právě odstraňují Nagymaros jako nepotřebný projekt, který zničil přírodu.   

25. července

Jizera

Protržený jez Hubálov na střední Jizeře se opravuje. Lodě se dlouze přenášejí po pravém břehu před stavebním učilištěm. 

Zmrzlá špricdeka je nad síly malého kajakáře (pod jezem Hubálov).

14. července

Mumlava

Přes Mumlavu je postavena provizorní lešenářská lávka kvůli opravě mostu nad Mýtem. Pro vodáky je to velmi nebezpečné místo!

10. července

Řeky po bouřkách

Po velkých deštích, bouřkách a deštích se zvedla hladina velkých řek a při tom do koryt napadaly stromy. Hasiči varují před velmi nebezpečným a téměř nesjízdným úsekem Ohře z Tršnic do Nebanic. Vodácký web Raft.cz varuje před Divokou Orlici pod Žamberkem a Úpou v Ratibořicích.

Pro milovníky středočeských potoků je dobrá zpráva, že se velmi zvedla hladina Rokytky pod Kyjským rybníkem (vody teče mnohem více, než při tradiční podzimní akci Rokytka Grande), Výmoly na středním a dolním toku, Botiče pod Hostivařskou přehradou a Týnického potoka pod Břežany.  

Výmola.

9. července

Úslava

Úslava v Plzni - Božkově.

8. července

Botič

Botič večer bleskově nastoupal na 2. povodňový stupeň v Nuslích a za dvě hodiny voda stejně rychle opadla.

30. června

Morava

Řeku Moravu v úseku Hynkov - Horka nad Moravou zprůjezdnili vodáci z Pádlo Morava. Vyčistili koryto od padlých stromů a plastových naplavenin. 

17. června

Bečva

Vsetínské výrobní družstvo Irisa  připravilo společně s hustopečskými rybáři benefiční projekt Ryba pro Bečvu. Cílem je podpořit oživení řeky Bečvy, která byla loni v září postižena ekologickou katastrofou. Veřejnost je přesvědčena, že za ekologickou katastrofu může chemička DEZA z majetku premiéra Andreje Babiše, ale jeho ministr životního prostředí a bývalý ředitel jiné Babišovy chemičky Lovochemie Richard Brabec to popírá.

14. června

Vltava

Pod vodáckou propustí jezu Zlatá Koruna na Vltavě se objevilo železo, které páralo nafukovací lodě. Jez byl uzavřen a propust opravena. V současné době je vše zase dobře sjízdné.

31. května

Půjčovnám začne sezona

Od příštího víkendu hlásí půjčovny plné vytížení. Dosud jen paběrkovaly kvůli dobíhající epidemii koronaviru a zároveň chladnému deštivému počasí. "Klienti se poslední chvíli odhlašovali, že je na vodu zima," říká o druhé polovině května Dušan Jakubec z půjčovny lodí v Táboře na Lužnici. Vltavské půjčovny o minulém víkendu spíš rozvážely vodákům jednotlivé lodě, než obvyklé plné návěsy kanoí a raftů. Na Sázavu se vydávali vodáci především na vlastních kajacích a nafukovacích kanoích. "Na Otavě jsme za celý víkend potkali jen jednu vodáckou partu a dva jezdce na paddleboardech," uvádí Opicakuz, jehož reportáž si můžete prohlédnout a přečíst zde: Otava se psem na palubě.

21. května

Vltava

Vltava nad Lipnem v úseku Lenora - Soumarský most - Pěkná je možné splouvat od 1. června. Podmínkou je placená registrace v kanceláři Národního parku Šumava, která je již v provozu.

13. května

Kocába

Kocába nastoupala až ke stupni bdělosti. Podívejte se na live video z Masečína - osada Havran.

12. května

Úpa ve Svobodě

Krkonošská Úpa je ve Svobodě nad Úpou je na limitu sjízdnosti.

Úpa.

Úpa.

10. května

Sopřečský kanál

Ze známého Opatovického kanálu odbočuje kratší Sopřečský kanál. Je sjízdný pro kanoe.

8. května

Radbuza

Zbourání chaloupky baby Jagy na starém mostním pilíři v řece Radbuze plánuje obec Chotěšov. Poblíž chce postavit lávku přes vodní tok. Originální domeček postavili před třemi desítkami let účastníci letního tábora a letos se stala hitem sociálních sítí.

Radbuza.

30. dubna

Vltava

Nová lávka pro pěší a cyklisty přes Vltavu je postavena v Lužci na dolním toku pod Prahou.

13. dubna

Ohře

Celý rok se bude opravovat Dvorský most na Ohři v Karlových Varech.

21. března

Vltava

Zastupitelstvo Jihočeského kraje odmítlo převzít od Správy železnic železniční most na trati 201 přes Orlickou přehradní nádrž u Červené nad Vltavou. Správa železnic zdemoluje starý historický most a postaví nový železniční most poblíž. Starý most u Červené není památkově chráněný, ale jako technická památka byl zapsán v letech 1988-2016. Stavba i demolice by měly proběhnout do roku 2024. Zastupitelstvo Jihočeského kraje ho chce doplnit o lávku pro pěší a cyklisty. 

20. března

Labe

Ředitelství silnic a dálnic začalo měnit most ve Staré Boleslavi. Původní most bude zbourán a na jeho místě vznikne nový. Při obnově mostu se počítá s budoucím rozšířením dálnice na šest pruhů. Během prací zůstane dálnice průjezdná a plavba motorových lodí ani kanoí a kajaků nebude omezena. Komplikace mohou očekávat cyklisté. 

19. března

Odra

Ředitelství silnic a dálnic připravuje opravu mostu přes Odru v Ostravě na silnici I/56 do Hlučína. Opravovat se bude od května do prosince. Pro motoristy bude uzavřen. Vodáci musejí počítat s výrazným omezením plavby. 

18. března

Chrudimka

Dolní tok Chrudimky v Pardubicích.

8. března

Bečva

Deník Referendum shrnuje podivné chování soudního znalce, který se zjevně chce vyhnout ukázání na Babišovu továrnu DEZA jakožto viníka grandiozní otravy řeky Bečva v minulém roce.

5. března

Ploučnice

Průrva Ploučnice v Novinách pod Ralskem je na prodej. Manželé Šárka a Jiří Pavlovi prodávají pozemky, pod nimiž se nachází tunel, kterým protéká horní tok Ploučnice.

20. února

Kunratický potok

Dolní regulovaný tok Kunratického potoka v Praze je sjízdný pro krátké kajaky. Koryto je bez překážek od Krčského nádraží až do Braníka, kde mizí do podzemí. Do cesty se staví jen několik nízkých stupňů.

Kunratický potok.

19. února

Rokytka

Rokytka pod Kyjským rybníkem je splavná až do Vltavy díky tajícímu sněhu na březích. 

Rokytka.

Horydoly.cz Řeky AKTUÁLNĚ

20202019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013
2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Moravská Dyje a rakouská Thaya

Moravská Dyje a rakouská Thaya

RIVER GUIDE Řeka Dyje (německy Deutsche Thaya) vzniká na soutoku Rakouské Dyje a Moravské Dyje pod hradem Raabs. Teče na pomezí Rakouska (Dolní Rakousko) a Česka (Morava). ... celý článek

Lužní lesy na Soutoku zaplavuje voda z Nových Mlýnů

Řeky AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Moravská Dyje a rakouská Thaya

Moravská Dyje a rakouská Thaya

RIVER GUIDE Řeka Dyje (německy Deutsche Thaya) vzniká na soutoku Rakouské Dyje a Moravské Dyje pod hradem Raabs. Teče na pomezí Rakouska (Dolní Rakousko) a Česka (Morava). 
Řeky AKTUÁLNĚ 2023

Řeky AKTUÁLNĚ 2023

LITAVKA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.
Lužní lesy na Soutoku zaplavuje voda z Nových Mlýnů

Lužní lesy na Soutoku zaplavuje voda z Nových Mlýnů

Zaplavování lužních lesů v oblasti Soutoku zahájilo Povodí Moravy společně s Lesy České republiky. Doplní tím vodu v tamějších drobných vodních tocích, mokřadech a tůních.
Lodiloď vyplouvá do jadranských vod

Lodiloď vyplouvá do jadranských vod

Cestovní kancelář Geotour provozuje přitažlivé zájezdy na chorvatských ostrovech. Kololoď kombinuje pobyt na tradiční jadranské lodi a cyklistiku, Běholoď přidává běhání, Klasické plavby se zaměřují na pobyt na vodě, paddleboardy i lehkou
Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2023

Ostrava!!! AKTUÁLNĚ 2023

OSTRAVICE Přinášíme aktuality z Ostravy, ze severní Moravy a Slezska.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 22.-25.3. 22.3.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 23.-26.2. 23.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 24.-26.3. 24.3.
Bílina - odemykání Lbín   25.3.
Chrudimka - splutí Seč 25.3.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Doubrava - odemykání Pařížov 1.-2.4. 1.4.
Vlna Štvanice - opening Praha, Štvanice River surfing 1.4.
IBTM - veletrh Singapur 4.-5.4. 4.4.
Rumchalpa - otužilecké plavání Nová Paka 8.4.

Diskuse

Nova zprava - ani ne Pavka, 20.3.2023 17:17, 2 příspěvky
velkoplošné chráněné území Lukas B., 20.3.2023 16:58, 1 příspěvek
Nova zprava Honza, 20.3.2023 14:55, 2 příspěvky
Oprava Horydoly, 19.3.2023 11:42, 4 příspěvky
Oprava Lukas, 18.3.2023 18:59, 4 příspěvky
Koloběžka Mascoot 20-20 Myškovi, 17.3.2023 12:14, 11 příspěvků
Koloběžka Mascoot 20-20 Kemo, 16.3.2023 10:28, 11 příspěvků
INU Honza, 16.3.2023 9:46, 1 příspěvek
INU Lomnické sedlo Skiák, 15.3.2023 13:21, 4 příspěvky
Cestovaní Lukáš89, 13.3.2023 15:20, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44