Jak si vybrat běžecké boty na základě vaší úrovně pokročilosti a terénu

Jak si vybrat běžecké boty na základě vaší úrovně pokročilosti a terénu
Běžecké boty.
Autor snímku New Balance
SDÍLEJ:

Vhodné běžecké boty jsou klíčem k vaší bezpečnosti, pohodlí a maximální spokojenosti s každým tréninkem. Nešetřete své investice do dobrých bot pro vyšší úrovně běžecké pokročilosti! Běhejte pohodlně od prvního dne!

Běžecké boty musí sedět vašim nohám, to je jisté. V tomto případě jde ale o víc než jen o velikost či šířku bot. U sportovních bot je nejdůležitějším parametrem míra odpružení, kterou vám daný pár dokáže poskytnout. Při výběru běžeckých bot je také potřeba zvážit typ povrchu, na kterém budete trénovat a jaký typ tréninku preferujete.

Podívejte se, jak vybrat správnou obuv krok za krokem.

Důležitost správné běžecké obuvi

Běžecké boty hrají klíčovou roli v poskytování pohodlí, ochrany a výkonu při běhu. Správné přizpůsobení obuvi má velký význam i v rámci vaší bezpečnosti a minimalizace rizika zranění.

Zajímá vás, zda se investice do kvalitních běžeckých bot vyplatí? Zde je seznam argumentů, které by vás měly přesvědčit!

  • Pohodlí – boty ušité na míru vaší noze vám poskytnou optimální pohodlí při běhu! Boty budou účinně tlumit nárazy a snižovat tlak a zátěž chodidel při následných dopadech na zem. Je to nejlepší způsob, jak se vyhnout nepohodlí a bolesti během a po tréninku.
  • Ochrana a prevence zranění – běžecká obuv je nejdůležitějším prvkem ochrany vašich nohou před zraněním a úrazy. Správně navržená podrážka a svršek přizpůsobený chodidlům absorbuje nárazy a stabilizuje chodidla, čímž se sníží riziko podvrtnutí, odřenin a jiných zranění.
  • Výkon – Správně padnoucí běžecká obuv může zlepšit váš výkon. Dobrá podpora klenby, stabilita a optimální odpružení podporují efektivnější pohyby a lepší využití energie při běhu.
  • Individuální potřeby – kvalitní běžecké boty jsou boty přizpůsobené individuálním potřebám, velikosti, šířce a typu chodidla a typu běžeckého tréninku.

Rozhodnutí učiněno? Chcete začít běhat!

Podívejte se na příručku pro začátečníky a zjistěte, jak se připravit na běhání a jak s běháním začít.

Upřesněte své potřeby a úroveň pokročilosti

Běh je sport, který lze provozovat na různých úrovních. Prvními tréninky jsou většinou chůze-běhy, při kterých střídáte intervaly chůze a běhu. Při následných trénincích postupně zkracujete intervaly chůze a prodlužujete intervaly běhu.

Specialisté zdůrazňují, že střih běžeckých bot je důležitý jak pro začátečníky, tak pro zkušené běžce. Proto to nejlepší, co můžete pro sebe a své nohy udělat, je investovat do kvalitní běžecké obuvi hned na začátku vašeho dobrodružství s tímto sportem.

Naučte se, jak vybrat nejlepší běžecké boty pro začátečníky!

Přizpůsobení bot různým typům běhání

Běháte na vyšších úrovních nebo se chcete specializovat na konkrétní typ běžeckého tréninku? Sladění správné sportovní obuvi pro každou běžeckou disciplínu je klíčové pro zajištění pohodlí, bezpečnosti a optimálního výkonu během tréninku.

  • Běh na krátké vzdálenosti (běhy do 5 km) – vyberte si boty, které poskytují dobré odpružení, s nízkým profilem a podrážkou, která vám poskytuje vynikající trakci.
  • Dálkové běhy (delší běhy a maratony) – vyberte si boty s optimálním systémem tlumení a pevnou oporou střední části chodidla. Boty by měly účinně snižovat otřesy a únavu nohou při běhu.
  • Sprinty (běhy na krátké vzdálenosti s intenzivním zrychlením) - Boty vám musí poskytnout silný odraz a zrychlení bez námahy a optimální manévrovatelnost. Sprintérské boty by měly mít tužší a rovnou podrážku vhodnou například na tartanové povrchy.

V každém případě pamatujte na individuální preference a typ chodidla (více níže!). Máte-li jakékoli pochybnosti – před nákupem nových bot se poraďte s odborníkem, který vás v rozhodování podpoří a pomůže vám běžeckou obuv sladit podle vašich potřeb.

Upřesněte typ chodidla – supinační, nadměrně pronační, přirozeně pronační

Analýza biomechaniky nohy umožňuje rozlišit tři základní typy chodidel: supinační, nadměrně pronační a neutrální. Tyto rozdíly v biomechanice nohy ovlivňují způsob distribuce tlaku při chůzi a běhu. Obuv přizpůsobená typu a stupni pronace umožňuje efektivní tlumení nárazů a podporu chodidla přesně tam, kde je to nejvíce potřeba.

Supinační (subpronační) chodidla se vyznačují vysokou nožní klenbou a tlakem soustředěným na vnější hranu. Při dopadu není vnější okraj chodidla schopen plně absorbovat sílu nárazu, což může vést k nadměrnému namáhání kloubů a tkání. Běžecké boty pro supinátory vyrovnávají tlak, zlepšují pohodlí a bezpečnost běžce.

New Balance boty.

Nadměrně pronující nohy se vyznačují nízkou nebo plochou nožní klenbou a tlakem soustředěným na vnitřní hranu chodidla. Při dopadu se chodidlo nadměrně otáčí dovnitř, což může vést k namáhání a kroucení kloubů a nerovnoměrnému zatížení svalů a tkání. Běžecká obuv pro osoby s nadměrně pronačními chodidly musí poskytovat velmi vysoké odpružení a stabilizaci chodidel tak, aby bylo možné nadměrnou pronaci účinně kontrolovat.

Neutrální pronační chodidla jsou chodidla, která udržují rovnováhu mezi supinací a nadměrnou pronací. Vyznačují se mírnou klenbou chodidla, která rovnoměrně rozkládá tlak na vnější i vnitřní okraje chodidla. Lidé s tímto typem nohy si mohou vybrat z mnohem širšího katalogu sportovní obuvi.

Pro přesné určení typu chodidla a výběr správné obuvi se vyplatí poradit se s odborníkem, který dokáže provést podrobný rozbor chodidla a poradit s výběrem obuvi na míru individuálním potřebám.

Přizpůsobení velikosti a šířky boty

Už víte, jaký máte typ chodidla? Vyhledávání můžete zúžit na boty, které poskytují podporu pro váš typ pronace chodidla. Je čas vybrat správnou velikost bot.

Délka stélky vašich běžeckých bot by měla být přibližně o 5 mm delší než délka vašeho chodidla. Díky tomu boty dobře padnou na nohu a zajistí její účinnou stabilizaci. Vložky do bot určených pro běh na dlouhé tratě a trailové běhy mohou být o něco delší – při otékání nohou při tréninku bude potřeba více místa v oblasti prstů.

Nejlepší běžecké boty jsou také k dispozici v několika šířkách na výběr. Takovou možnost nabízí například New Balance.

Výběr bot pro různé podmínky a terény

To je poslední aspekt, kterému je třeba věnovat pozornost při výběru běžeckých bot. Typ podrážky obuvi a hloubka profilu ovlivní přilnavost obuvi k různým typům terénu. Běh v zimě a běh v terénu bude vyžadovat boty s jasně vyznačeným a hlubokým profilem. Pro běh po asfaltu a tvrdém povrchu budete potřebovat boty se silnější podrážkou a středním profilem.

Vhodné běžecké boty jsou investicí do vaší bezpečnosti a pohodlí při tréninku. Pevné běžecké boty vám usnadní začátek vašeho běžeckého dobrodružství a jeho uspokojivé pokračování.

Prohlédněte si širokou nabídku profesionální běžecké obuvi s logem NB pro běžce různých úrovní, s různými typy chodidel a pro běh na různých površích.

New Balance boty.  

Horydoly.cz Základní rady do obchodu

LYŽE sjezdovky - lyže pro děti - běžky - běžky pro ženy - skialpinismus - snowboard - lyžařská helma - lyžařské brýle

HOROLEZECTVÍ sněžnice - cepíny a mačky - pohorky

TURISTIKA autostany - stany - stany - spací pytle - trekkingové boty - batohy - pláštěnky na batohy - velikosti batohů - obuv - oblečení - ponožky - trekingové hole - nože

BĚH běžecké boty dle pokročilostiběžecké boty pro začátečníky - trailové boty - outdoorové boty

CYKLISTIKA jízdní kola - horská kola - silniční kola - elektrokola

VODNÍ SPORTY lodě - nafukovací lodě - paddleboard

FOTO a VIDEO fotoaparáty - dalekohledy

OSTATNÍ kytary - hudební nástroje - pračky - boxy na nářadí 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Běžecké ponožky pro trailový běh

Běžecké ponožky pro trailový běh

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Volné prsty, prodyšnost a protiskluzové vlastnosti potřebuje každý běžec, tím spíš když běhá v terénu. Vhodný výběr ponožek předchází vzniku puchýřů a přispívá ke komfortu, ale také může zlepšit výkon –... celý článek

Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Kbelská 10 přinesla jaro i běžecké rekordy

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Vydejte se s celou rodinou na poznávací půlmaraton kolem Prahy 4

Vydejte se s celou rodinou na poznávací půlmaraton kolem Prahy 4

Není malých půlmaratonů! Víte, že Praha 4 měří po obvodu plus mínus jedenadvacet kilometrů?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Běh olympijského dne Česko 19.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.
Valachy Man Nový Hrozenkov 22.-23.6. Triatlon 22.6.
Pojizerský triatlon Bakov nad Jizerou, koupaliště Plavání, kolo, běh 23.6. 10:00
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie, Saint-Jacques Ayas 29.6.
1000 miles Nová Sedlica Ultramaraton kola, koloběžky, běh 30.6. 15:00
ILTM Asia - veletrh Singapur 1.-4.7. Luxusní cestování 1.7.

Diskuse

Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 19.6.2024 12:47, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Nikotýn, 19.6.2024 6:13, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 18.6.2024 11:36, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Vlastik, 18.6.2024 11:16, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Piký, 18.6.2024 9:33, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Honza, 18.6.2024 8:53, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Vlastik, 18.6.2024 6:45, 7 příspěvků
zajímavé lukas B., 17.6.2024 17:49, 1 příspěvek
cesta na Kohout Pavel Šafařík, 16.6.2024 13:43, 1 příspěvek
sem asi ne pikovoda, 16.6.2024 3:23, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22