Klasický Karbunkulový hřeben

Klasický Karbunkulový hřeben
Cesta dolinou Zeleného plesa. V pozadí Karbunkulový hřeben.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Karbunkulový hřeben patří k absolutním klasikám ve Vysokých Tatrách. Který horolezec tuto dlouhou, exponovanou a při tom docela jednoduchou túru nelezl, jakoby v Tatrách snad ani nebyl. V létě se leze tato dvojková cesta téměř bez jištění a lano se používá jen v několika místech. V zimě se jedná o seriozní celodenní podnik náročný na vytrvalost a pozornost.

Klasický Karbunkulový hřeben
Vysoké Tatry. Zleva: Jastrabia veža, Jastrabie sedlo, Karbunkulový hrebeň.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Co je karbunkl?

Kožní absces je zánětem vzniklá dutina plná hnisu - nažloutlé hmoty, která je tvořena bílými krvinkami a bakteriemi. Podstata vzniku kožního abscesu je průnik cizorodého mikroba do kůže a podkoží. Kožní absces se může vyskytnout kdekoliv na těle. Pokud je způsoben infekcí vlasového míšku nebo mazové žlázky, pak se jedná o furunkl případně karbunkl. Analogicky se výrazem karbunkul označovaly granáty či rubíny uvnitř matečné horniny. 

Karbunkulový hřeben odděluje od sebe Červenou dolinku a Malou Zmrzlou dolinu. Chodí se na něj z chaty U Zeleného plesa.

Ačkoliv se tato hřebenovka dá absolvovat oběma směry, oblíbená je především trasa od Jastrabí k Belasé věži. Pěšky se sice strmě, ale docela rychle vystoupá od Zeleného plesa po žluté turistické značce do Červené dolinky (směrem k Jahňacím štítu) a odtud vyšlapanou stezkou na Jastrabie sedlo.

V sedle se horolezci vybaví vším potřebným z batohů (úvazky, přilby, lano...). Pokud je sníh a led, musí to někdy udělat již ve svahu pod sedlem.

Následuje výšvih na několik málo délek lana a pak se už skoro bez námahy leze téměř vodorovně. Do cesty se staví jen několik záseků, které v žulovém hřebeni tvoří štrbiny a věžičky.

Po celou dobu výstupu máme pod zadkem vlevo kolmé srázy na jih a strmé travnaté svahy doprava na sever. V zimě k tomu přistupuje vědomí, že buď ulomíme sněhové převěje po levé ruce nebo strhneme lavinu po pravé ruce.

Karbunkulový hřeben, Vysoké Tatry.

Nejkomplikovanější na Karbunkulovém hřebeni je sestup. Musíme přesně určit, v jaké štrbině máme uhnout doprava dolů do Červené dolinky. Za špatného počasí to však může být zoufalé, protože v létě vypadá nebezpečný travnatý svah všude stejně a v zimě bývá doslova těhotný lavinami.

Kamzík.

KARBUNKULOVÝ HŘEBEN

Belasá veža (2290 m), Vysoké Tatry

Prvovýstup

Zygmunt Klemensiewicz a R. Kordys, 11. srpna 1905. V zimě první zdolali hřeben z větší části A. Biber, H. Kierer, J. Szabó a G. Virág 26. prosince 1910, ale celý ho přelezli až J. Honowska, Z. Krókowska a J.A. Szczepaňski 5. dubna 1928.

Obtížnost

2 UIAA. Délka lezení od Jastrabieho sedla do Belasej štrbiny je 2 hodiny.

Přístup

Z chaty U Zeleného plesa (1551) jdeme po žluté turistické značce do Červené doliny. Z ní se odpojíme doleva na zdaleka viditelné serpentiny, které nás dovedou do Jastrabieho sedla. Tam začíná samotné lezení. V zimě může být sedlo lavinézní!

Karbunkulový hřeben, Vysoké Tatry.

Sestupy do Červené doliny

1) Z úzké Zadní Skleněné štrbiny nejistými skalně-travnatými žlábky, posléze suťovým svahem. Místy II. Orientačně nejjednodušší sestup.

2) Z Belasého sedla šikmým sněhovým žlabem (i v létě!) šikmo zpět do doliny. Většinou CH. Hledání sestupové trasy může být v horní části matoucí především kvůli tomu, že se jakoby vracíme proti směru výstupu.

3) Přechodem přes Belasou vežu do Kolového sedla a podél řetězů turistické stezky do doliny. Místy I. Sedlo může být lavinézní. 

Výstup

Z Jastrabieho sedla (cca 2100 m) lezeme spíše vpravo od hřebene strmým žlábkem, obcházíme zprava mohutnou plotnu a nad ní míříme doleva na hřebene. Těsně vpravo od něj dolezeme na Predný Kopiniak (2250 m). Zde se hřeben stává ostrým.

Můžeme pokračovat přímo po hřebeni přes několik skalních zubů (několik krátkých slanění), ale jednodušší cesta vede níže vpravo po nevýrazné poličce. Podejdeme po ní Prostredný Kopiniak, Prednú Sklenenú štrbinu a Zadný Kopiniak (2257 m).

Na hřeben se vrátíme v Zadnej Sklenenej štrbine a pokračujeme po něm pod vrcholový výšvih Malého Kolového štítu (2276 m). Zde znovu odbočíme doprava a výšvih obejdeme po klesající polici. Police se ztratí na plochém žebru, kterým vystoupáme na Belasé sedlo.

Zde Karbunkulový hřeben v podstatě končí. Můžeme ještě pokračovat na Belasou věžu (2290 m), nebo sestoupit ze sedla do Červené doliny.

Doporučené vybavení

Sedací a hrudní úvazekzákladní sada vklíněnců, jistítko4 delší smyčky, 4 expresky3 karabiny2x50 m lano, šťáradlopřilba, prchačky, lezecké pohorky, oblečení do deště, čelovkalékárnička, bivakovací pytelmobilpojištění, jídlo a pití. V zimě turistický cepín, mačky a lavinová výbava. Nezapomeňte fotoaparát! Friendy nejsou potřeba.

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vrcholy, štíty a věže

Horydoly.cz Inspirace: 100 nejlepších cest ve Vysokých Tatrách II-V

INFO: Vysoké Tatry na HORYDOLY


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

Horydoly.cz Horolezecké skvosty v okolí

Baraní rohy: přechod Baraního sedla I
Černý štít: Východní hřeben I
Černý štít: Stolarczykova lávka II
Černý štít: Papirusova štrbina III
Černý štít: Motykův komín V
Jahňací štít: Hřeben od Kopského sedla II-III
Jahňací štít: Kozí a Jahňací kopky III
Jastrabia veža: přehled lehkých cest
Kežmarský štít: Německý žebřík II
Kežmarský štít: Severozápadní hrana III
Kežmarský štít: Szczepaňští IV 
Kežmarský štít: Levý Ypsilon V
Kežmarský štít: Weberovka VI
Kežmarský štít: Superdiretissima VIII
Kolový štít: Korosadowicz V-VI
Lomnický štít: Medené lávky II-III
Lomnický štít: Vidlový hřeben IV
Spišský štít:  hřeben z Baranieho sedla III
Žeruchovky: přehled lezení od Bílých ples
Žeruchovka: Predné Žeruchove sedlo II
Žeruchovky: Jižní pilíř V
Žeruchovky: Cez knihu V (VIDEO)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nesprávny popis obrázku a zostupová trasa č. 1

Žádná stará kronika nepíše o Ťažkej dolině :-)  Žádní staří lidé, kteří by si mohli pamatovat dobu před prvním úředním záznamem jména Česká dolina dávno nežijí :-) Bohušova teorie se opírá o ty dva krátké skalní výšvihy na dnešní turistické stezce, které jsou ovšem horským ovcím lehce schůdné :-) 

Reaguj
Nesprávny popis obrázku a zostupová trasa č. 1

Tak do týchto debát sa s tebou púšťať nejdem, keďže to nebude mať koniec...

Nepopierateľným faktom zaznamenaným aj v mnohých starých kronikách a dokonca aj v pamäti starých ľudí však zostáva, že pôvodný názov niesla dolina, dávno pred pomenovaním akýchkoľvek iných útvarov v jej okolí. A dolina sa volala Ťažká.

 

Čiže v podstate mne je jedno aký dôvod bol na premenovanie - keďže zjavne by som sa s tebou o tom škriepil... Názvy ktoré nesie dolina, štít, vodopád, atď. sú podľa mňa jednoznačne správne s prihliadnutím na jediný opodstatnený fakt - dávne historické pomenovanie doliny súvisiace s ťažkým prístupom pastierov oviec do doliny.

  • Autor Igor
  • Datum a čas 25.3.2016 12:41
Reaguj
Nesprávny popis obrázku a zostupová trasa č. 1

Tak jasně že Český štít byl přejmenovaný z nacionálně-politických důvodů. Slotovi a spol. vadilo, že 1) vůbec české a že 2) Poláci říkají Tatrám, které jim nepatří, České Tatry. Využili k tomu starou studii Ivana Bohuše z 60. let XX. století.

Reaguj
Nesprávny popis obrázku a zostupová trasa č. 1

No ako sa to vezme... 

Poľký hrebeň - aj keď je to v podstate sedlo určite hrebeň je - a rovno ten hlavný tatranský... a názov Poľský nesie nie preto, že by sa tadiaľ chodilo do Poľska, ale preto že tadiaľ viedla stará cesta poľských pašerákov cez hlavný hrebeň pohoria.

Tento názov má svoje opodstatenie a aj historickú hodnotu, preto by som sa neuchyľoval k takým absurdným názorom že Slováci nemajú radi Poliakov...

To by sme potom mohli napísať že Český štít zmenil svoj názov preto že Slováci nemajú radi Čechov? Ale všetci vieme, že to tak nebolo a že Ťažký štít dlho ani názov nemal a iba sa naň preniesol názov Ťažkej doliny tak ako na všetky "České" pomenovania v doline.

 

  • Autor Igor
  • Datum a čas 23.3.2016 22:13
Reaguj
Nesprávny popis obrázku a zostupová trasa č. 1

Cože? Zlobivá (od goralského slova zlob - žlab) se přejmenovala? 

V tom případě navrhuji po České / Ťažké dolině, štítu, štrbině, věži, sedle a vodopádu (ledopádu) přejmenovat také Polský hrebeň, protože to není hřeben a protože Slováci nemají rádi Poláky a protože se tudy nechodí do Polska. Chce to jenom vymyslet legendu, že je toto pojmenování vlastně omyl uherského kartografa z Prešpurku mluvícího německy, který to udělal schválně, protože nenáviděl Feldvidék.

Ach jo... tohle si Češi prošli po 2. světové válce, takže teď to přišlo na Slováky...

Tady jsou další návrhy: http://www.horydoly.cz/horolezci/omyla-v-nazvoslovi-vysokych-tater.html

Reaguj
Nesprávny popis obrázku a zostupová trasa č. 1

Nie je zač, no tie staršie názvy tam kľudne môžete nechať (aspoň v zátvorkách)

Mne sa osobne i tak viac páčia ako tie nové, a nielen v tomto hrebeni ale vlastne v celých Tatrách. 

Oveľa krajšie znejú napríklad Veža Vlasty, Zlobivá či Plačlivô v porovnaní s ich novými náprotivkami Ihla v Patrii, Žľabová a Plačlivý Roháč... A tie staré názvy častokrát aj z niečoho zmysluplného vychádzajú. 

Ale pri chuti naších jazykovedcov na premenovávanie sa bojím kedy Kriváň zmenia na Krivý štít...

 

 

 

  • Autor Igor
  • Datum a čas 18.3.2016 11:48
Reaguj
Nesprávny popis obrázku a zostupová trasa č. 1

Igore, děkujeme za upozornění. Na celý článek se v nejbližší době pořádně podíváme, aktualizujeme ho a určitě využijeme Vaše poznámky. 

Reaguj
Nesprávny popis obrázku a zostupová trasa č. 1

Podľa môjho názoru je na obrázku nesprávne zakreslená zostupová cesta č. 1

V popise k nej je uvedené, že schádza zo Zadnej Karbunkulovej (nesprávne zastaralým názvom Sklenenej ) štrbiny ale na obrázku je zakreslená z Belasého sedla. Správne by mala z hrebeňa klesať o jedno sedlo doľava - tam je totiž Zadná Karbunkulová (Sklenená) štrbina.

Z toho následne vyplýva že aj druhá trasa zostupu je zle vyznačená a správne by mala schádzať z toho miesta odkiaľ je zakreslnený zostup prvej trasy, pokračovať serpentínami mierne dolu zo sedla, potom traverzovať tú naklonenú platňu v smere k hlavnému tatranskému hrebeňu popod Belasú vežu a až následne od hlavného hrebeňa pokračovať tak ako je vyznačená tým žľabom k snehovému poľu. (Tak ako je vyznačená teraz to vyzerá že sa odpája priamo z hlavného hrebeňa - z miesta napojenia HH na Belasú vežu a nie že schádza z Belasého sedla ako je uvedené v popise zostupovej trasy 2).

  • Autor Igor
  • Datum a čas 16.3.2016 14:47
Reaguj
To Honzin
Ty, Honzine, nebreč! Já to samý na Jastrabce! A taky už ani s jednou :)
  • Autor PredaTörr
  • Datum a čas 27.1.2012 15:54
Reaguj
o životě
Dobrá tůrka taková turistická a dobrá. Už jsme jí šel dvakrát se dvěmi holkami a ani s jednou už nechodím :(
  • Autor Honzin
  • Datum a čas 27.1.2012 12:49
Reaguj
Celkem 12 příspěvků v diskuzi


Houbařské a mykologické akce 2026

Houbařské a mykologické akce 2026

Houbaři, mykologové, přírodovědci, turisté, kuchaři, fotografové a mnozí další se zajímají o houby z mnoha různých hledisek. Přinášíme přehled akcí pro veřejnost z oboru mykologie - vycházky, exkurze, přednášky.... celý článek

Prodávej na Vinted jako profesionál: Jak ovládnout algoritmus a ušetřit čas s doplňkem Selliqo?

Proč lidé milující horolezectví vyhledávají i promyšlené riziko: od alpských cest po Casoola Casino Online

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

Vyprošťovací bodce Hansa Dubben na záchranu bruslařů

TEST Propadnout se pod led není nic příjemného. Při troše smůly se utopíte a zároveň zmrznete. Jako záchranné pomůcky se proto používají vyprošťovací bodce. Už dva roky bruslíme s bodci Hansa Dubben
Krkonoše za císaře pána

Krkonoše za císaře pána

RECENZE Fotografická kniha Krkonoše za císaře pána je k dostání v knihkupectvích už pět let a zdá se, že ještě několik let bude. Historické snímky ikonických míst ze sbírky Pavla Scheuflera se stále dobře
Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Lehký výlet na běžkách v Jizerských horách: Promenádní a Knížecí cesta

Klasika i skate - to jsou pravidelně upravované trasy na Jizerské magistrále. Jestli nejste zdatní běžkaři, nebo máte s sebou školní děti, doporučujeme hezkou, jednoduchou, bezpečnou trasu po Promenádní a Knížecí cestě.
Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

Vyhlídka na přehradu Láz v srdci Brd

V srdci Brd, obklopena hlubokými lesy a klidem nedotčené přírody, byla vloni otevřena vyhlídka na vodárenskou nádrž Láz. Nachází se ve výšce 643 metrů nad mořem. Je přístupná po zelené turistické značce z obce
Mezinárodní standardy kvality v oblasti online zábavy

Mezinárodní standardy kvality v oblasti online zábavy

Online zábava dnes funguje podle mezinárodních pravidel. Uživatelé si mohou vybírat herní služby z různých zemí, a proto se konkurence mezi platformami výrazně zvýšila. Hráči věnují pozornost nejen nabídce her, ale také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ITB - veletrh Německo, Berlín 3.-5.3. 3.3.
Oregon - diashow České Budějovice, Kotva 3.-5.3. Přednáší Martin Loew 3.3. 17:00
Freeride World Tour Rakousko, Fieberbrunn 5.-10.3. 5.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 7.-8.3.. 7.3.
Kanumesse - veletrh Německo, Konstanz 7.3.
Vídeňský ledový sen - bruslení Rakousko, Vídeň 22.1.-8.3. 8.3.
Mafie - hra Praha 9.3.-14.4. 9.3.
Norsko - diashow Brno, Art Přednáší Martin Loew 9.3. 18:00
Pierra Menta Francie, Beaufort 11.-14.3. Skialpinismus 11.3.
Grónsko a Bhútán - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší David Gaydečka, Vavřinec Hradilek, David Netuka 11.3. 19:00

Diskuse

Каталог даркнет сайтов Anthonyfep, 5.3.2026 23:25, 1 příspěvek
The wealthiest terpene pr... Richardtog, 5.3.2026 21:41, 1 příspěvek
A amoxil 500mg rash aura ... uzicupi, 5.3.2026 18:08, 369 příspěvků
It ampoules vivo surge nu... ijowovevbofel, 5.3.2026 18:06, 369 příspěvků
For side-effects, compete... ocajoebaveci, 5.3.2026 17:58, 369 příspěvků
Maintain appendiceal unit... uzeferiz, 5.3.2026 17:52, 369 příspěvků
Stiffness, well-directed,... udvunox, 5.3.2026 17:51, 369 příspěvků
Social prednisone 5mg con... uqaziwig, 5.3.2026 17:48, 369 příspěvků
B, deterioration, threads... udovokazuxa, 5.3.2026 17:47, 369 příspěvků
Wearing spectrum transant... oribeci, 5.3.2026 17:40, 369 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41