Pád z koloběžky: Odřeniny nebo těžké zranění?

Pád z koloběžky: Odřeniny nebo těžké zranění?
Pád z koloběžky na asfalt hodně bolí.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Koloběžky jedou s kopce rychleji než bicykly. Při tom jsou citlivější na řízení a výběr správné stopy. Pád z koloběžky přesto nebývá tak nebezpečný jako z kola, ale za to se při něm hodně odřeme. Rukavice a helma jsou proto doporučení hodné i v největším horku. 

Bebina si to dala o víkendu! Pustila brzdy a rozjela se z větrem o závod do Čerčan po rozbité okresce strmě dolů k Sázavě. Tam ale nedojela!

Stačila chvilka nepozornosti, přední kolo zapadlo do díry v rozbitém asfaltu a Bebina letěla přes řídítka. V mžiku si rozbila kolena i lokty, krve z ní teklo jako z vola. Zaplať pán bůh, že měla navlečené cyklistické rukavičky a nasazenou helmu.

Nic víc se jí nakonec nestalo, ale bolest a leknutí byly velké. Přejeme jí, ať hluboké jizvy moc nepálí, když už dnes plave v moři, kam se těšila celý rok.    

Co dělat se zraněným koloběžkářem?

* Bez soucitu se zraněným nejprve zajistíme bezpečnost ostatních. Zastavíme další koloběžkáře, vykážeme je na krajnici a postavíme hlídky, aby varovali řidiče, kdyby tudy projížděli.

* Pokud je to možné, odvedeme nebo odneseme zraněného mimo silnici a odklidíme jeho koloběžku.

* Zjistíme, zda koloběžkář není těžce zraněný, zda dýchá a tepe mu srdce, zda nemá zraněnou páteř nebo hlavu, zda mu odněkud nestříká krev, nebo se podivně nemotá kvůli otřesu mozku. 

Koloběžka / footbike Yedoo Trexx.

* Zkontrolujeme případné zlomeniny končetin, obličeje či prstů.

* V případě těžšího zranění, na jehož ošetření se necítíme kompetentní, voláme nouzovou linku 112. Dispečer nám po telefonu poradí s první pomocí a zároveň pošle doktora, sanitku či  vrtulník.

* Pokud je koloběžkář pouze odřený, opláchneme ránu. Ideální je důkladné vymytí vodou z čistého potoka, kašny nebo vodovodu. Nebojme se použít v případě nouze i sladké pití z cyklistické lahve. Pouze bublikové limonády a slané pití nejsou vhodné, protože na odřeninách velmi štípou.

* Vybereme z rány kamínky a další velké nečistoty. Bude to bolet, ale nedá se nic dělat.

* Okolí rány osušíme a desinfikujeme.

Obvážeme zraněná místa sterilní gázou a obvazy z lékárnička. Pokud ji nemáme s sebou, musíme improvizovat. Místo obvazů použijeme oblečení. Třeba utrhneme rukávy a obvážeme jimi ránu.

Odřeniny na koloběžce.

Měkké části těla, především dlaně, vycpeme pod obvazem dostatečnou vrstvou gázy. Jednak tam teče nejvíc krve a jednak to bolí, když je potřeba dojet domů jet a držet při tom řídítka.

* Obvazy zajistíme důkladným oblepením náplastí.

* Zraněnému začne být zima. Tělo všechnu energii spotřebovává na zraněná místa a je nutné obléknout aspoň bundu.

* Zraněný nemá žízeň a hlad, ale musí pít a jíst. Tělo potřebuje k regeneraci teplo, tekutiny a energii. Ideální je teplý čaj v nejbližší hospodě a k tomu něco hodně sladkého.

* Pokud je zraněný koloběžkář schopný po prvním ošetření odjet, máme vyhráno.

Odřeniny na koloběžce.

* Povrchové odřeniny doma vydrhneme kartáčem, aby pod kůží nezůstaly nečistoty. Pořádně je vydesinfikujeme, zasypeme zásypem proti mokvání a nakonec lehce obvážeme, aby k nim mohl vzduch.

Hlubší rány také vyčistíme a vydesinfikujem, ale místo obvazu je překryjeme speciálními léčivými hydroaktivními nebo hydrogelovými náplastmi. I děsivě vypadající rány se pod nimi zahojí za pár dní.

Důležité je, aby se začaly tvořit strupy, rána se nezanítila a nemokvala či dokonce nehnisala. Okraje rány je dobré chladit ledem nebo studenou vodou. Není to medicínsky nutné, ani to neurychlí hojení, ale zmírní to bolest.

* Nejsme-li si jisti rozsahem zranění, doprovodíme padlého koloběžkáře k lékaři. Možná dojde i na šití nebo svorkování hlubších ran.

 

Doporučené bezpečné vybavení na koloběžkový výlet

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, přilba, blikačka a světlo, sportovní brýle, funkční prádlo, lehká větrovka, sportovní hodinky, mapa nebo GPS, mobil, lékárnička, peníze a doklady, cyklistický batoh, čelovka, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, malý fotoaparát.

KOLOBĚŽKA: Kostka Hill SUPPORT: Velorama.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

hojiné náplasti

myslím že super jsou hlavně hojivé náplasti: https://obchod.sanicare.cz/hojeni-ran/ které napomáhají jak při dezinfekci, tka při samotném hojení. 

Reaguj
Článek obsahuje věcné chyby. Některé návody mohou být nebezpečné!

Zdravím Vás, 

moc díky za všechny Vaše reakce. Sami jsme si v PrPom před několika lety prošli podobnými debatami a spory, postupně se nám vše podařilo vyčistit a dostat do fáze shody jak mezi námi v týmu (25 lidí), tak do fáze shody s obecně respektovanými autoritami a současnými vědeckými poznatky. 

Díky tomu můžeme například bez ostychu tvrdit, že první pomoc se dá opravdu učit jen zážitkem a jinak to nejde - pro příkald ocituji z jedné nedávno obhájené diplomové práce: "Všechny výše uvedené argumenty jsou pádným důvodem, proč je krajně nevhodné a neefektivní vyučovat první pomoc pouze v teoretické rovině. Základy první pomoci v podobě teoretických znalostí jsou potřeba, ale bez praktického nácviku s využitím metod zážitkové pedagogiky a navození stresových faktorů ztrácejí na významu. (Kelnarová, 2007)" - Diplomová práce Bc. Karel Janata: Kvalita výuky první pomoci v autoškolách.

Je super, že vás to téma nutí přemýšlet a argumentovat. Jsme rádi, že jsme zde rozproudili debatu, do které má každý co říct. Zároveň díky za velmi profi reakci. Pokud budete chtít někdy v budoucnu poradit s dalšími články, velice rádi je zkonzultujeme. Nic to nestojí a vy budete mít kvalitnější články hned na první pokus. 
Obracet se můžete například na mail naší PR paramedičky: zuzana.kucerova@prpom.cz 

Budeme se těšit na další spolupráci a do té doby hezké prázdniny a bezpečné výlety :)

Ondřej

Reaguj
Článek obsahuje věcné chyby. Některé návody mohou být nebezpečné!

Dobrý den Ondřeji, mnohé díky za Vaše poznámky k textu. Dovolím si přičinit také pár poznámek, jak to vidím já, jako editor tohoto článku (autorský text jsem měl před vydáním v rukou a upravoval formulace tak, aby se dobře četly a byly pochopitelné pro čtenáře).

* Článek působí dojmem, že po jeho přečtení bude čtenář schopen provést úkony, které jsou v článku popsané. To je velmi nebezpečný omyl. Jsou dvě možnosti:

Naši čtenáři jsou svéprávní a jistě si nemyslí, že po přečtení jednoho článku budou schopni poskytnout kvalifikovanou první pomoc.

Tento článek slouží především k uvědomění, že na koloběžkách (velmi podobně jako na kole) se přizpůsobují běžné postupy první pomoci podmínkám, které jsou typicky jiné, než třeba při úrazech v domácnosti, v práci nebo třeba na kanoi či na skalách.  

* Zachránce za sebou NEMÁ zážitkový kurz první pomoci. Takovému člověku je článek k ničemu, většina pouček pro něj bude nesrozumitelná, nebude vědět jak se vyšetřuje dech a v 95 % případů to provede nesprávně. 

Zážitkový kurz první pomoci samozřejmě není podmínkou, aby člověk uměl poskytovat laickou první pomoc a už vůbec ne kvalifikovanou první pomoc! Jsem sice zastánce zážitkového a projektového učení (ve své praxi horolezeckého instruktora ho i praktikuji), ale jsem si vědom, že existují i jiné účinné a ověřené způsoby výuky první pomoc. Například od výuky ve školách podle osnov, přes Červený kříž, specializované kurzy v kroužcích a nácviky v oddílech, až třeba po Zdrsem.  

* Zachránce za sebou MÁ zážitkový kurz první pomoci. Takovému člověku je článek k ničemu, vypsané úkony již ovládá, navíc je umí provést ve správném pořadí a je trénovaný pro jejich realizace ve stresových podmínkách.

I absolventu laického zdravotnického školení neuškodí, když si předem promyslí, jak zvládat typické situace pro první pomoc v jeho oblíbené činnosti (zde na koloběžkách).

* Zjistíme, zda koloběžkář... "... není těžce raněný" - a jak to laik bude přesně zjišťovat? Nesprávné pořadí, tohle sem teď nepatří. 

No jak se asi zjišťuje těžké zranění? I na prostý laik nepolíbený zdravotnickým školením pozná, že je něco hodně v nepořádku, když z ležícího člověka crčí krev, případně se nehýbá a nemluví. 

* "... dýchá a tepe mu srdce" - velmi matoucí, puls se v první pomoci nevyšetřuje už 17 let. Navíc chybná formulace "zda dýchá" namísto správné formulace "zda dýchá normálně". 

V tom máte pravdu. Puls se dnes v laické první pomoci nenahmatává. Stačí dech a je jasné, že tím pádem tepe i srdce.

* "... zda nemá zraněnou páteř" - toto laik nemá možnost zjistit, může maximálně vyslovit podezření na poranění páteře.

V článku i ve skutečnosti se pohybujeme na úrovni laické první pomoci. Proto jsou všechny závěry týkající se zdravotního stavu pacienta pouhé domněnky. Ovšem musíme z nich v případě nutnosti vycházet, jako by to byla ověřená skutečnost. 

* "... zda mu odněkud nestříká krev" - to je zbytečně melodramatické, připomíná to více béčkové horory, než reálnou první pomoc. Správná formulace je "zda nemá masivní krvácení". 

Pod pojmem masivní krvácení si laik nepředstaví téměř nic. Pod stříkající krví každý víc, co si má představit. Už jsme se v našem horolezeckém oddíle setkali s tím, že masivní prý je, když se člověk hodně odře - na jedné straně, nebo také že kouká maso z rány - na druhé straně. Při tom jde o lidi, kteří mají o první pomoc zájem a většinou i nějaké základní povědomí předem, vědí že absolvují základní kurz první pomoci a k tomu většinou i nějakou specializovanou nadstavbu. Co si potom myslí běžný člověk, raději ani nedomýšlet :-(

* "... nebo se podivně nemotá kvůli otřesu mozku" - tak to už je zcela za hranicí přijatelnosti, velmi zavádějící. Jak zjistím, zda se motá, když leží na zemi? Co když se nemotá, ale stejně má těžký otřes mozku? (Ano, to je možné a časté.) Co když se motá, protože je to diabetik, a to je také důvod, proč spadl z koloběžky? Co když se motá, protože je podnapilý? Nebo má cévní mozkovou příhodu, která pád zavinila? 

Když se člověk motá po pádu na koloběžce, nejčastěji to je právě otřes mozku. Samozřejmě mohou být i další příčiny, ale v každém případě to vede tam, kam autor popisuje. Do nemocnice a k profesionální medicínské péči.

* Výrazně se nedoporučuje, aby česky hovořící zachránce volal v ČR na linku 112, pokud potřebuje zdravotnickou pomoc. Bude přepojován na linku 155 (protože ten hasič, který na 112 zvedá telefony, mu s první pomocí poradit nemůže a nesmí), tím vzniká prodleva a kvalita poskytnutí první pomoci klesá. 

To je samozřejmě kontroverzní téma hlavně pro zdravotníky, protože tento systém 112 jim odebral řízení záchranné operace. Pro laiky je ovšem 112 nejlepší, ať mluví česky, slovensky, nebo třeba japonsky. Těch pár vteřin zdržení, než operátorka 112 přepojí volajícího na zdravotnickou operátorku 155, nikoho nezabije. Pokud by ho to mělo zabít, tak je už stejně mrtvý, protože prodlevy během záchrany budou daleko delší. Obrovskou výhodou pro volajícího ovšem je, že 112 spouští automaticky celý záchranný systém. Operátor sám vyhodnotí, zda má poslat k padlému koloběžkáři jenom sanitku, nebo je výhodnější vrtulník, zde nejsou potřeba hasiči (třeba když spadne ze silnice do strmého svahu), policajti (třeba to byla dopravní nehoda) nebo má v blízkosti městkou policii (třeba na zajištění před dalšími nehodami na stejném místě), jestli nemá pomoci horská služba, jaká je situace v terénu, co na to meteorologové, apod. 

Má osobní zkušenost je, že 112 opravdu dobře funguje právě tímto způsobem. Byl jsem u cca 7 volání o pomoc tímto způsobem. Negativní zkušenost mám pouze jednu na Slovensku a to zavinila spíš liknavost horské služby.  

* Ošetření oděrek. Vzhledem k tomu, jak marginální je to téma, zaobíráte se s ním nepřiměřeně rozsáhle.

Nejčastější zranění na koloběžkách jsou právě větší či menší oděrky. Proto se jimi zabýváme tak rozsáhle. 

* "Zraněnému začne být zima." Jak to víte?

Teoretické školení i praktická zkušenost tomu odpovídá. Mechanismus je jednoduchý - tělo směřuje svoji energii (a tedy především teplo) k uzavření rány a v horším případě k přežití. V horizontu desítek minut až hodin je proto zraněnému nepříjemné chladno, pokud ho nezateplíme, ať už je horké léto nebo studený podzim. Už u rozsáhlejších oděrek (stejně jako třeba u popálenin) se můžeme nechtěně dopracovat až k podchlazení a dokonce i smrti.     

* "Zraněný nemá žízeň a hlad, ale musí pít a jíst." Jak to víte? Já mívám po drobných pádech z kola většinou velký hlad. Pokud se jedná o vážná poranění, pacient od laických zachránců NESMÍ dostat žádné jídlo, ani pití. Může to zkomplikovat následné zajištění dýchacích cest. 

Bavíme se teď o zranění, byť drobnějším. Nejde tedy o běžný pád z kola ani o vážné úrazy. To se řešilo v textu o několik odstavců výše.

***************

Ještě jednou děkuji za Vaše poznámky k textu. Podle mého mínění je první pomoc velmi důležité téma a podle statistik přístupů na Horydoly.cz to velmi zajímá i naše čtenáře.

Reaguj
Článek obsahuje věcné chyby. Některé návody mohou být nebezpečné!

112 má absolutní prioritu automaticky. Ostatní čísla můžou operátoři posílit (resp. potlačit ostatní provoz), ale jenom na žádost příslušných složek. Stalo se to např. před několika lety, když se hledal ztracený turista v létě ve Východních Krkonoších. Zkoušeli ho dokonce zaměřit pomocí BTS. Pak ho ale stejně našla pod smrčkem pěší hlídka. 

  • Autor Skiák
  • Datum a čas 24.7.2017 09:09
Reaguj
Článek obsahuje věcné chyby. Některé návody mohou být nebezpečné!

nojo, žrát se musí a reklama musí bejt. zážitkovej kurz, no né.

112 kontra 150 je na dlouhou diskusi. záleží na povaze zranění a (jistě laicky obtížném) odhadu poměru urgentnosti pomoci medicínské a technické (vyprošťování, transport nesjízdným a neleteckým terénem, regulace dopravy). a záleží na znalostním bekgraundu a osobnostním nastavení volajícího, obecně muž a technik se lépe domluví s hasičem než se zdravotnicí.

mimochodem, pokud někdo víte, je nějaká hierachie tísňových čísel na mobílních sítích (ve smyslu které jak mají prioritu při přetížené nebo slabé síti)?

Reaguj
Článek obsahuje věcné chyby. Některé návody mohou být nebezpečné!

Prosíte mě, abych Vám napsal: "v čem je tento článek chybný a jak by měla znít správná doporučení?"

Chápu, jen se prosím nezlobže, že v tomto komentáři nebudu zabíhat do detailů a napíšu jen ty nejzávažnější nedostatky. První pomoc je jednoduchá, když ji shrnete jako soubor postupů. Ale psát o první pomoci tak, aby to nebylo matoucí a zavádějící, je velmi obtížmé. Bylo od Vás obrovsky odvážné se do takového článku pustit, před Vaší kuráží hluboce smekám. Nicméně, bez odborné konzultace to - bojím se - ani nemohlo dopadnout jinak. 

Nicméně, k těm připomínkám: 

1) NEJZÁVAŽNĚJŠÍ PROBLÉM CELÉHO ČLÁNKU:

Článek působí dojmem, že po jeho přečtení bude čtenář schopen provést úkony, které jsou v článku popsané. To je velmi nebezpečný omyl. Jsou dvě možnosti:

a) Zachránce za sebou NEMÁ zážitkový kurz první pomoci. Takovému člověku je článek k ničemu, většina pouček pro něj bude nesrozumitelná, nebude vědět jak se vyšetřuje dech a v 95 % případů to provbede nesprávně. Napříkald.

b) Zachránce za sebou MÁ zážitkový kurz první pomoci. Takovému člověku je článek k ničemu, vypsané úkony již ovládá, navíc je umí provést ve správném pořadí a je trénovaný pro jejich realizace ve stresových podmínkách.

V článku zcela chybí nejdůležitější informace: dokud neprojdete alespoň 1x za dva roky zážitkovým kurzem první pomoci, není třeba, abyste četli dál. Veškeré poučky pto vás budou matoucí či zavádějící. Z článku se první pomoc naučit nedá. 

2) Zjistíme, zda koloběžkář...

"... není těžce raněný" - a jak to laik bude přesně zjišťovat? Nesprávné pořadí, tohle sem teď nepatří. 

"... dýchá a tepe mu srdce" - velmi matoucí, puls se v první pomoci nevyšetřuje už 17 let. Navíc chybná formulace "zda dýchá" namísto správné formulace "zda dýchá normálně". (Kriticky důležité, toto je z edukačního hlediska nezbytné vždy psát správně...)

"... zda nemá zraněnou páteř" - toto laik nemá možnost zjistit, může maximálně vyslovit podezření na poranění páteře.

"... zda mu odněkud nestříká krev" - to je zbytečně melodramatické, připomíná to více béčkové horory, než reálnou první pomoc. Správná formulace je "zda nemá masivní krvácení". 

"... nebo se podivně nemotá kvůli otřesu mozku" - tak to už je zcela za hranicí přijatelnosti, velmi zavádějící. Jak zjistím, zda se motá, když leží na zemi? Co když se nemotá, ale stejně má těžký otřes mozku? (Ano, to je možné a časté.) Co když se motá, protože je to diabetik, a to je také důvod, proč spadl z koloběžky? Co když se motá, protože je podnapilý? Nebo má cévní mozkovou příhodu, která pád zavinila? 

... a tak dále. Je tam toho více.

3) "Voláme nouzovou linku 112"

Výrazně se nedoporučuje, aby česky hovořící zachránce volal v ČR na linku 112, pokud potřebuje zdravotnickou pomoc. Bude přepojován na linku 155 (protože ten hasič, který na 112 zvedá telefony, mu s první pomocí poradit nemůže a nesmí), tím vzniká prodleva a kvalita poskytnutí první pomoci klesá. 

4) Ošetření oděrek

Vzhledem k tomu, jak marginální je to téma, zaobíráte se s ním nepřiměřeně rozsáhle. Vzhledem k tomu, že se nejedná o život ohrožující stav, chyby v této části úplně přeskočím. Omlouvám se za to. 

5) "Zraněnému začne být zima."

Jak to víte? Všimli jste si, jak ten asfalt v létě krásně hřeje? V případě koloběžek se asi spíše setkáme s tím, že raněný bude zmírat vedrem a budeme zvažovat jeho transport do stínu. Zmínka o tepelném komfortu je obecně super, ale formulované je to velmi nešťastně :)

6) "Zraněný nemá žízeň a hlad, ale musí pít a jíst."

Jak to víte? Já mívám po drobných pádech z kola většinou velký hlad. Pokud se jedná o vážná poranění, pacient od laických zachránců NESMÍ dostat žádné jídlo, ani pití. Může to zkomplikovat následné zajištění dýchacích cest. 

***************

Tak. Snad se nezlobíte, že jsem to vzal jen takhle po povrchu. To, co jsem napsal výše, je základní kosmetika. Pak se můžeme bavit o struktuře toho textu, stanovit si jeho cíle a tak dále, to už je na dlouho. Proto jsme navrhovali, abyste se ozvali, je vždy lepší obdržet podporu ještě před tím, než článek začnete psát.

Pro jakékoliv další zájemce o psaní článků o první pomoci je možné začít třeba zde: 

http://www.prpom.cz/category/media/

Mějte fajn prázdniny a jezděte na těch koloběžkách bezpečně :)

Ondřej

Reaguj
Článek obsahuje věcné chyby. Některé návody mohou být nebezpečné!

Dobrý den pane Ondřeji Koudelo. Děkuji za nabídku pomoci. Mohl byste nám prosím napsat, v čem je tento článek chybný a jak by měla znít správná doporučení? Předem děkuji

Reaguj
Článek obsahuje věcné chyby. Některé návody mohou být nebezpečné!

Zdravím. 

Prosím ozvěte se nám, pokud chcete pomoci s opravou chyb v tomto článku. Je jich tam hned několik, některé zmiňují postupy, které se již 17 let nemají používat.

Při psaní dalších článků se na nás v ideálním případě obracejte ještě před publikováním. Abyste si ostudu neuřízli znovu :)

S přáním hezkého dne

Ondřej z PrPom

Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Jednodenní kurz lezení na skalách: Srbsko u Prahy

Jednodenní kurz lezení na skalách: Srbsko u Prahy

Lezeš na umělé stěně, rád by ses posunul dál a vyzkoušel lezení na přírodních skalách? Bojíš se, zda to zvládneš? Individuální přístup našich instruktorů zajistí tvou bezpečnost a posílí tvé odhodlání. Každý... celý článek

Horolezec, který spadl v Ostrově, zemřel v nemocnici

Vinaři Hustopečska: Společně nabízíme velký sortiment vína i služeb

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.
Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!
Lehké cesty na Jastrabku

Lehké cesty na Jastrabku

CLIMBING GUIDE Kam v létě, v zimě, či na podzim do hor? Do Vysokých Tater!  Počasí nemusí být dost dobré na těžké výstupy, ale něco lehkého na Jastrabiu vežu bychom mohli vylézt skoro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Stredoveký vojenský tábor Stará Ľubovňa, hrad 25.-28.7. 25.7.
Lughnasad - keltský svátek Nasavrky 26.-27.7. 26.7.
Prázdniny v Telči Telč  26.7.-11.8. 26.7.
Koloběžkový festival Račice 26.-28.7. 26.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Slet chroustů
Králicko 26.-29.7. Motorový paragliding 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Tatry Tour - cyklomaraton Tatranská Lomnica Silniční kola 27.7.
Dračí lodě Telč 27.7.
Den tygrů Jihlava, ZOO 27.7.

Diskuse

Pojištění domácnosi Daniel, 23.7.2019 19:06, 5 příspěvků
Schwarzensee - okruh pro ... Jana Bokšová, 22.7.2019 14:41, 1 příspěvek
Děkuji Iveta Krátká, 22.7.2019 14:01, 2 příspěvky
Víno Michal, 22.7.2019 10:58, 1 příspěvek
Pojištění domácnosi Karel, 22.7.2019 8:18, 5 příspěvků
Bolesti kloubů Michala, 21.7.2019 21:19, 14 příspěvků
škola lezení pro děti Horydoly , 21.7.2019 19:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Smrk, 21.7.2019 19:17, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Daniel, 21.7.2019 9:38, 5 příspěvků
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 23.7.2019 2:10
Re: Hochsteiermark Horydoly Open, 23.7.2019 2:00
Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 22.7.2019 1:42
Hochsteiermark Horydoly Open, 22.7.2019 1:41
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57