Vnitřní komín na Sedlo v Jizerských horách
CLIMBING GUIDE Sedlo / Reitzacken je shluk žulových skalisek ve Srázech. Jméno má po vrcholové skalní formaci, která připomíná jezdecké sedlo. Horolezecký výstup vnitřním komínem je kuriozní - lezec vejde do temné skály a na světlo se dostane komínem ve stropě jeskyně.
Doporučené vybavení
Lano 50 m, 4x expreska, lezečky, 2x karabina se zámkem, jistítko, spárové rukavice, šťáradlo, dlouhé smyčky, helma, hrudní a sedací úvaz, horolezecký průvodce, lékárnička, outdoorový mobil, chytré hodinky, batoh, nůž, trekové boty na přístup, nepromokavá bunda, čepice, bunda softshell, funkční triko, ponožky, jídlo a horké pití v termosce. Na přístup se hodí trekingové hole, pro pozdní návrat není od věci čelovka. Milovníci přírody ocení dalekohled, dobré fotky udělá kompaktní fotoaparát.
Cesta nazvaná Vnitřní komín se používá k výstupu. Zkušenejší lezci tudy také sestupují bez lana.
Zatímco lezení na Sedlo není bůhvíco, výhled z vrcholu je sice omezený, ale famozní. Horolezci se ocitají přímo proti obrovskému masivu nejvyšší jizerské hory Smrk. Kromě toho se jim zjeví také známý Poledník.
VNITŘNÍ KOMÍN
Sedlo / Reitzacken, Srázy, Jizerské hory
Obtížnost
2 UIAA. Jištění smyčkami.
Prvovýstup
Frýdlantští horolezci před rokem 1914.
VIDEO Sedlo a Zvon v silném větru
Přístup
Placené parkoviště a zastávka autobusu je na Oldřichovském sedle. Do Oldřichova v Hájích jezdí z Liberce vlak. Z Oldřichovského sedla pěšky nebo na kole po Viničné cestě (modrá značka). 300 metrů po odbočení modré značky opustíme Viničnou cestu doprava do svahu po sporadicky značené horolezecké stezce k dominantní skále Zvon. Od něho mezi skalami ve směru hřebene až pod Sedlo.
Sestup
Slaníme od borovice na vrcholu nebo slezeme položeným koutem nad komín. Kominem se spustíme dovnitř skály a nakonec vyjdeme ven stejnou cestou, jakou jsme přišli.
Výstup
Kolmou severní stěnu protíná úzký Severní komín. Pod ním vejdeme trhlinou do skály a dostaneme se až po kolmý komínek, kterým je vidět denní světlo. Jím se obtížně vysoukáme na polici. Pokračujeme jedním ze tří položených žlabů směrem doprava. Nejjednodušší lezení a jištění poskytuje druhý z nich. Na vrcholu roste borovice, o kterou se dobře jistí.
Kde přespat?
Pozor! Jsme v národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny, a proto je zde přespávání v přírodě sice obvyklé, ale nelegální. Nejbližší přespání pod střechou je v hospodě U Kozy, kde se spí v podkroví ve vlastním spacáku. Pokud je plno, horolezci spí i v autě na parkovišti, nebo v přilehlých lesích.
Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě
Stáhněte knihu WANDERN und KLETTERN (PDF, 37 MB)
Stáhnětě knihu Topografie skal Jizerských hor (PDF, 22 MB)
UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, apartmány a penziony v Jizerských horách
Horolezectví v Jizerských horách
ZVON Severní cesta 5 UIAA
PALIČNÍK Kohoutí hřeben 5 UIAA
ŽABÍ KŮŇ Údolní cesta 5 UIAA
ČERVENÉ SKÁLY Maria Theresia 5 UIAA
UHLÍŘOVA ČAPKA Dříčský komín 4 UIAA
KOZLÍ JEHLA Stará cesta 4 UIAA
KULIČKA NA TIŠINĚ Normální cesta 4 UIAA
STOJKA Východní spára 4 UIAA
ZAHRADNÍ VĚŽ Údolní cesta 3+ UIAA
DIVÁ MÁŘI Normální cesta 3 UIAA
MALÁ MÁŘÍ, STRÁŽCE DIVÉ MÁŘÍ, JESKYNNÍ VĚŽ 3 UIAA
VĚŽ GRÁLU Normální cesta 3 UIAA
OSTRÝ ROH Frýdlantská cesta 3 UIAA
SEDLO Vnitřní komín 2 UIAA
Ledopády v Jizerských horách
Ledopády ve Štolpichu
Obtížnost, ostrá žula a náročné hledání skal
Pozor! V Jizerských horách je stále uplatňována Jizerská klasifikace, jejíž stupnice přibližně odpovídá staré uzavřené Welzenbachově stupnici. Prakticky to znamená, že nejvyšší stupeň je VIc. Při tom VI, VIa, VIb a VIc může znamenat cokoliv - od klasické šestky do devítky ve stupnici UIAA. Nezkušené mohou nejspíš překvapit stupně I, II a III, které jsou výrazně těžší než ve sportovních oblastech, neřkuli na umělých stěnách.
Stupnice sice již byla otevřena a někdy se lze tedy setkat i s moderním označováním obtížnosti podle UIAA, ale to je spíš výjimka.
Poslední tištěný horolezecký průvodce Jizerské hory vyšel v nakladatelství Savana roku 2010 a aktualizovaný dotisk 2012. Stáhněte si mapu Jizerské hory 1:25 000. Průvodce, mapy a obrazové publikace o Jizerských horách si vyberte v knihkupectví Kosmas.
Zároveň je nutno upozornit na velmi hrubou jizerskou žulu s ostrými krystaly, která "žere" oblečení a kůži na rukou i nohou, zvláště na kloubech a kotnících, ale také rychle ničí lezečky a oblečení. Často se tedy leze se spárovými rukavicemi.
Na přístup jsou potřeba dobré pevné boty, protože hledání skal se odehrává v náročném terénu mezi kameny, bažinami a padlými stromy.
Diskuse
Diskuze k článku
10. narozeniny půlmaratonu Český les oslavili místní běžci - premiant Královec a trojkorunka Holá
Výlovy rybníků 2025 listopad
Nejčtenější články
Hokejka v Řeži - pětková krása nad Vltavou
Z Vitorazska do Třeboňské pánve na koloběžkách
WALLETTO: Fast and Easy Money Transfers
Kam za nejkrásnějšími ohňostroji světa?
Jak se průmysl online kasin a Casino Millioner stal tak velkým, jakým je dnes
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Mezinárodní festival outdoorových filmů | Hradec Králové, Bio Central | 3.-5.11. | 3.11. | |
| WTM - veletrh | Velká Británie, Londýn | 4.-6.11. Cestování | 4.11. | |
| EICMA - veletrh | Itálie, Miláno | 6.-9.11. Cyklistika a motocykly | 6.11. | |
| Caravaning - veletrh | Brno, Výstaviště | 6.-9.11. | 6.11. | |
| Mezinárodní festival outdoorových filmů | Ostrava, Minikino | 6.-8.11. | 6.11. | |
| Obzory - cestovatelský festival | Praha, Filozofická fakulta | 7.-9.11. | 7.11. | |
| Cestou necestou - festival | Bratislava, Ružinov | 7.-9.11. | 7.11. | |
| Stovka Považím | Melčice Lieskové | 7.-9.11. Ultra trail | 7.11. | |
| Ruzyňská liga - bouldering | Praha, stěna Ruzyně | 8.-9.11. Lezecké závody | 8.11. | 09:00 |
| Krkavec | Plzeň, Bolevák | Běh | 8.11. |
Diskuse
| Liška, václavka | Michael Beranekdeveloppex.beranek@wanadoo.fr, 5.11.2025 15:36,... |
| Hmm před 11 lety | Horydoly, 5.11.2025 14:48, 2 příspěvky |
| Hmm | Honza, 5.11.2025 12:45, 2 příspěvky |
| Hmm lišky a kuřátka | Lukas B., 4.11.2025 12:06, 5 příspěvků |
| Hmm lišky a kuřátka | Honza, 3.11.2025 20:04, 5 příspěvků |
| Hmm lišky a kuřátka | Kuba Turek, 3.11.2025 12:57, 5 příspěvků |
| Hmm | Honza, 3.11.2025 11:59, 5 příspěvků |
| Inu | Honza, 3.11.2025 11:53, 3 příspěvky |
| Tolik keců k jednomu svít... | Matúš Čák Trenčanský, 3.11.2025 8:57, 1 příspěvek |
| Inu | Kuba Turek, 2.11.2025 15:57, 3 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Společenské oděvy | Horydoly , 28.10.2025 21:27 |
| Velké Popovice | Horydoly , 26.10.2025 23:07 |
| Krumlovský vodácký maraton | Horydoly , 22.10.2025 20:56 |
| Sv. Martina oslaví Na Spi... | Horydoly Open, 22.10.2025 10:03 |
| Kosmetika | Horydoly Open, 22.10.2025 9:59 |
| Mezinárodní úspěch Kutné ... | Horydoly Open, 20.10.2025 9:30 |
| Podzimní výlovy | Horydoly , 17.10.2025 19:45 |
| Jižní Čechy | Horydoly , 15.10.2025 1:17 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH