Nejteplejší místo v Česku je v Dobřichovicích

Nejteplejší místo v Česku je v Dobřichovicích
Dobřichovice. Na cyklostezce podél Berounky jede Crussis Urban (vlevo) a Yedoo Trexx (vpravo).
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Nejvyšší teplota vzduchu ve stínu byla naměřena v Dobřichovicích. Středočeská obec na Berounce se rozpálila na 40,4 stupně Celsia. Zajeli jsme se tam podívat na koloběžkách a s GPS v batohu. Čekala nás tu významná keška.

Jak na to

Trasa: 57 km
Čas výletu: 5 h
Náročnost: střední 
Terén: cyklostezky a vedlejší silnice
Highlights:  pomník nejvyšší teploty v Dobřichovicích a cyklostezka podél Berounky
Koloběžka: Crussis Urban 4.2 a Yedoo Trexx
Trasa není vhodná pro děti, vede po silnicích s běžným provozem. 

Doporučené vybavení

Koloběžka nebo trekingové kolosportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, přilba, blikačka a světlo, sportovní brýle, funkční prádlo, lehká větrovka, sportovní hodinky, mapa nebo GPS, mobil, lékárnička, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, malý fotoaparát.

Nejvyšší teploty bylo dosaženo v Dobřichovicích 20. srpna 2012. 

Pro srovnání: zatím letošní nejvyšší teplota 37,1 stupně Celsia byla shodně naměřena ve velkoměstě Hradec Králové a vsi Tuhaň nedaleko Mělníka.

Horydoly.czJEZERNÍ SLAŤ: Nejstudenější místo v Česku

Od metra v Praze - Zličíně prokličkujeme přes dálnici, okolo Tesca a Avionu do vesnic Třebonice, Chrášťany a Jinonice. Tudy opouštíme po vedlejších silnicích nervozní metropoli a noříme se do klidu středočeské krajiny.

Rozbitý zámek Vysoký Újezd 

Kopečky, pole a vsi nás dovádí do Vysokého Újezda. 

Vesnice patřila od roku 1353 klášteru svatého Jiří na Pražském hradě a od roku 1409 Strahovskému klášteru. Roku 1581 jej koupil Jakub Berka z Kunvaldu, příslušník boční větve jednoho z nejvýznamnějších českých šlechtických rodů Ronovců. Poté šel Vysoký Újezd z jedné šlechtické ruky do druhé, až ho získali Šlikové. Ti přestavěli po roce 1700 původní tvrz na jednoduchý zámek. Roku 1897 byl zámek upraven do dnešní novorenesanční podoby. Rychlé střídání majitelů pokračovalo až do roku 1948, kdy se ho zmocnili komunisté a naposledy v něm sídlilo jednotné zemědělské družstvo. V roce 1990 byl zámek vrácen posledním majitelům a ti ho obratem prodali zahraniční firmě s nejasnou majetkovou strukturou. Střídání majitelů se rozhelo nanovo. Výsledkem je zchátralý zámek. Vedle nej se staví nová obec a za ním se hraje golf.   

Zdevastovaný zámek Vysoký Újezd.

Pořádné svezení = držkopád

Po polňačce dojedeme do Trněného Újezda a dál do Mořiny. Rádi bychom si dali něco k jídlu a pití, ale všude mají hispoidy zavřeno. Zkoušíme to také v Mořince, ale ani tam neuspějeme. Prý až pozdě odpoledne. Aspoň tedy odlovujeme několik keší v rámci multicache Karlštejnské šachy.

Mořinka.

Česká nás cesta dolů. Konečně se pořádně svezeme! Sedláme dvě velké koloběžky Crussis Urban a jednu Yedoo Trexx, se kterými není problém uhánět s kopce hodně přes sedmdesátku.

"Frčím po hladkém asfaltu, předjíždím osobní auto, jsem v euforickém stavu," líčí Hanka okamžiky těsně před tím, než se v padesátce rozbila. "Vidím před sebou ostrou levotočivou zatáčku, brzdím. Dochází mi, že to nestihnu, ale už je pozdě. Padám přes řídítka do štěrku v příkopě."

Čekáme na ni u nejbližší křižovatky. Přijíždí celá zkrvavená a bílá jako stěna. Helmy a rukavičky ji uchránily od nejhoršího. "Sjedeme k Berounce a tam se umyji," prohlašuje Hanka. Na kruhový objezd v Letech už ale nedojede. Zastavuje a pokoušejí se o ní mdloby. Usazujeme ji k plotu, vymýváme rány a dáváme já napít. Leknutí spolu s bolestí ji pomalu přivádělo na okraj omdlení.

Odřeniny na koloběžce.

Horké Dobřichovice

Po chvíli se dá dohromady a můžeme pokračovat. Najedeme na cyklostezku po levém břehu Berounky. V Dobřichovicích vede okolo pomníčku nejvyšší naměřené teploty 40,4 stupňů Celsia. To si nemůžeme nechat ujít. Zastavujeme u vstupu do městského parku a fotíme si ho.

Dobřichovice.

O kousek dál projíždíme okolo renesančního zámku Dobřichovice. Po většinu existence patřil řádu Křižovníků s červenou hvězdou, který získal Dobřichovice od krále Václava I. již v roce 1253. Velmistr Křižovníků Hynek Berka z Dubé, spřízněný z Berky ve Vysokém Újezdu, který jsme dnes také projeli, nechal v 16. století postavit zámek místo dosavadní tvrze. Roku 1618 sem stavovské direktorium dosadilo Jindřicha Matyáše z Thurnu, ten však držel Dobřichovice jen do porážky na Bílé hoře roku 1620. Zámek zůstal v majetku Křižovníků do roku 1948. Komunisté ho poté dali jednotnému zemědělskému družstvu, v roce 1976 připadl Československé vědeckotechnické společnosti a roku 1980 Památníku národního písemnictví. V restitucích získali Křižovníci zámek zpět a postupně ho opravují. Zámek je veřejnosti nepřístupný. Výjimkou je restaurace Zámecký had a občasné kulturní akce, které v zámku pořádá město Dobřichovice.

 

Příjemná cyklostezka podél Berounky

Krásnou cyklostezkou podél Berounky pokračujeme do Mokropes. Ve zdejší chatové kolonii máme oblíbenou hospůdku V Lavičkách a zastavíme zde i tentokrát.

Hanka konečně může smýt krev, pot a slzy. Najíst se a napít. Rány přestanou bolet. Stěžuje si jenom, že hned po jídle bude muset tlačit do strmého kopce z osady Slunečná do osady Jas. To je znamení, že už je zcela v pořádku. Doma na poliklinice se ukáže, že je potřeba ještě vyléčit zlomený palec na ruce. 

Po výtečně značené cyklostezce pokračujeme přes Černošice (doporučujeme výbornou cukrárnu a zmrzlinárnu u nádraží) a Radotín (doporučujeme několik improvizovaných cyklistických hospod na břehu řeky) do Lahoviček.

VIDEO Berani a ovce v Radotíně 

Horydoly.czNA LODI: Dolní Berounka na soutoku s Vltavou

Při ústí Berounky do Vltavy se napojíme na levobřežní Vltavskou cyklostezku. Mineme modřanský přívoz i Modřanský jez.

VIDEO Sportovní propust na Modřanském jezu

Svištíme do Prahy na Barrandovský most. Přes něj se dostaneme na další cyklostezku podél Kunratického potoka, která nás dovede z Braníka, přes Krč do Horních Roztyl.

Tam překonáme brněnskou dálnici po mostě pro pěší a už nám zbyde jenom průjezd Spořilovem a Záběhlicemi, abychom mohli zaparkovat na Zahradním Městě v redakci Horydoly.

Máme v nohách 57 kilometrů. První polovina trasy vedla zvlněnou krajinou po vedejších silnicích. Druhou polovinu jsme jeli po cyklostezkách, nakonec do táhlého stoupání od Vltavy. 

Koloběžka Crussis Urban.

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Hanspaulka-Zahradní Město (Praha), Hradčany-Karlův most-Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Feráta v Bechyni: cesta tam a zase zpět

Feráta v Bechyni: cesta tam a zase zpět

VIA FERRATA GUIDE Nejtěžší česká feráta vede po skalách nad Lužnicí u Bechyně. Legenda praví, že jistící lano je tak tlusté, protože pochází ze staré lanovky na Sněžku. Každopádně se díky tomu... celý článek

Pražský gigaevent se překládá na příští rok

Praha chce batůžkáře, nezajímají ji geokačeři a Asiaty láká na romantické filmy

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články


Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 16.-20.11. 16.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 15.-17.1. 15.1.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 19.-21.4. Horské technologie 19.4.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48