Jaké Svatomartinské můžeme letos očekávat?

Jaké Svatomartinské můžeme letos očekávat?
Svatomartinské víno se otevírá na svatého Martina 11. listopadu.
Autor snímku Antonín Karoch
SDÍLEJ:

Určitě dobré. Výrazně však révu vinnou poznamenal nedostatek srážek. Ten tradičně přináší vinařům negativa i pozitiva. Ale jen někde. Například přes nadprůměrné teploty ve Znojemské podoblasti deště spadlo více než za celý rok 2016 či 2017. Na druhé straně, ti, kteří očekávali rekordní úrody, budou asi zklamaní. Odhady hovoří o necelých deseti procentech navíc, než v průměrných letech.

Jak na to

KOSMAS.cz: Vyberte si z široké palety knih o vínu.   

Vinobraní přišlo o téměř měsíc dříve, takže i Svatomartinské mělo čas trochu vyzrát a nejspíše poskytne zajímavé chuťové zážitky.

Proč zrovna Svatomartinské?

Na to je několik teorií. Když staří pamětníci uslyší pojem martinské, vybaví se jim víno z martinských hroznů. To jsou hrozny, které vyrůstají z fazochů, nebo-li zálistků, které normálně každý vinař raději vylamuje. Sklízely se právě na svatého Martina v obavě před mrazivým počasím. Ovšem pouze v letech, kdy udeřily jarní mrazy a květenství na jaře vymrzla. Pak byly tyto hrozny jedinou vinařovou spásou, aby měl v tom roce alespoň nějakou úrodu.

Další teorie mluví o tom, že tradice sahá mnohem hlouběji do historie. Prý až na dvůr císaře Josefa II. Začátkem listopadu totiž končila většině poddaných u vrchnosti služba a vyplácely se odměny. Při tom se hodovalo a přítomní dojednávali služby pro rok následující. To vše stvrzovali přípitkem mladým vínem, tedy Svatomartinským.

Novodobá zkušenost je prozaičtější. Když se po roku 1990 otevřely trhy a Česká republika byla zaplavená kvalitními, méně kvalitními i nekvalitními, ale levnými, víny ze zahraničí, byli to především moravští vinaři, kteří se museli této záplavě ubránit.

A to nejenom kvalitou, ale i nápaditým marketingem. Napadlo je, že i naše republika by mohla mít něco jako obdobu francouzského Beaujolais Nouveau, tedy prvního mladého vína, vyrobeného a daného do prodeje ještě v roce sklizně. A tak se také stalo.

"Již léta pracujeme na zviditelnění značky našich mladých vín," vzpomíná František Drahonský, ředitel vinařství Víno Mikulov. "Nejdříve jsme je označovali jako Morava Vino Nouveau. Pod značkou Svatomartinské tato unikátní vína uvádíme na trh od roku 2005. Začínali jsme na několika stech tisících lahvích a momentálně se číslo ustálilo na několika milionech."

Prestižní značku nedostane každý

Do hodnocení odborné komise, která uděluje vínu značku Svatomartinské, se v letošním roce přihlásilo celkem 451 vzorků vín. "Letošní brzká sklizeň prospěje právě mladým vínům. Přinesla nám delší dobu od sběru po lahvování. Tedy více času na technologické kroky i na vývoj vína. To, že Svatomartinská a mladá vína mají letos více času ležet v lahvi, je vždy jen k prospěchu kvality," doplňuje Ondřej Beránek, prezident Vinařské unie.

Svatomartinské není možné vyrábět z jakýchkoliv hroznů. Červené je například povolené vyrábět pouze z hroznů Portugalského modrého a Svatovavřineckého, bílé z odrůdy Müller Thurgau, Veltlínského červeného raného a Muškátu moravského. Růžová vína mohou vinaři vyrábět z odrůd Portugalské modré, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe.

 

"Dnes už mohu bez obav říci, že se v současnosti značka Svatomartinské stala velice úspěšnou," dodává David Štastný, ředitel vinařství Vinné sklepy Valtice a Vinařství Kovács. "Má za sebou dlouhou cestu a tím, že jsme s ní dobře od samého začátku zacházeli po stránce marketingu i kvality, začíná přinášet úspěch. To vidíme na počtu prodaných lahví. To, že na svatomartinskou tradici restaurací s obligátní svatomartinskou husou navázali vinaři s mladým a svěžím vínem, se ukázalo jako velmi prozíravé spojení. Přiznávám, že nám dlouho trvalo, než jsme přesvědčili naše gastronomy o vhodnosti tohoto spojení. A také jim chvíli trvalo zjištění, že není potřeba se soustředit pouze na Beaujolais Nouveau, ale že by mohli zkusit i naše domácí svatomartinské."

"Podle našich odhadů to vypadá, že úroda bude vyšší o přibližně 10 %. Do toho však zahrnuji i část nových vinohradů, které nám začaly letos plodit," shrnuje David Šťastný. "Na cenu hroznů ale letošní dobrá sklizeň nemá zásadní vliv. Kvalitních hroznů je na Moravě stále nedostatek, takže za každý dobrý ročník, jako je ten letošní, jsme moc rádi."

Radosti i strasti

Letošní rok však nebyla pro moravské ale i české vinaře pouze idyla. "Největší obavy jsme měli právě díky suchému a nadprůměrně teplému počasí z nedostatku kyselin v bobulích a někde paradoxně i z malé cukernatosti. Při teplotách nad 30 °C se totiž réva dostává do latentního stavu, kdy se asimilační procesy zastavují a v bobulích se netvoří cukry. Bohužel naopak dochází k tzv. dodýchávání, tedy snižování kyselin," říká ředitel vinařství Habánské sklepy Velké Bílovice Josef Svoboda.

"Zmíněných dnů bylo v letošním létě rekordních 35. Rané odrůdy proto neměly očekávanou cukernatost, ale zato měly dost snížený obsah kyselin. Zářijové srážky přinesly zlepšení situace alespoň pro odrůdy, které dozrávají později na přelomu září a října. U nich byla cukernatost vysoká až velmi vysoká. Týká se to i modrých odrůd, takže se těšíme na letošní červené."

Nový přírůstek

O zavedení Svatomartinského vína na tuzemský trh se velkou měrou zasadila Vinařská unie ČR. Tento spolek, který vznikl v roce 1994 jako Českomoravský svaz vinařských podniků, sdružuje téměř tři desítky významných vinařství z České republiky.

"Jenom namátkou bych jmenoval firmy jako je Bohemia Sekt, Znovín Znojmo, Vinné sklepy Valtice a další," uvádí Ondřej Beránek. "Cílem unie je podporovat rozvoj vinařské kultury, spolupracovat s vinaři a podporovat jejich profesní rozvoj. Také se snažíme přiblížit produkci našich vinařů české veřejnosti, což se týká i akcí na podporu Martinského vína. Členové unie vyrábí 40 % tuzemského vína, zaměstnávají 1300 zaměstnanců a přímo hospodaří na 20 % ploch všech vinic u nás. Konkrétně na 3300 ha."

Mimochodem, Vinařství Lahofer je poslední členský přírůstek vinařské unie. Obhospodařuje na Znojemsku 430 ha vinic na tratích Babičák, U Hájku, Volné pole či Lampelberg. Po nákupech vinohradů produkuje vína z hroznů z vlastních vinic. Vinařství také dovybavili technologiemi tak, aby nová výrobní hala umožnila výrobní kapacitu vinařství okolo jednoho milionu lahví. Ve vinici U Hájku zase staví moderní, designovou budovu nového vinařství podle projektu brněnské architektonické kanceláře Chybík a Kryštof. Otevření plánují na červen příštího roku. "Díky počasí se nám letos v podstatě vyhnuly nemoci révy vinné. Na druhou stranu nás místy trápilo zasychání hroznů," říká Petr Chalupecký, ředitel posledně jmenovaného vinařství.

Podle jeho slov bude letošní ročník obecně charakteristický právě vyšší cukernatostí, nízkými kyselinami a vysokým pH, díky čemuž bude více přívlastkových vín. Vinařství však právě díky velkému množství sacharidů v hroznech nevyrábí Martinská vína, ale tzv. Mladá vína ročníku 2018. Od Martinských se liší právě vyšším obsahem cukrů. Vinařství uvedlo na trh již 22. října cuvée Müller Thurgau a Muškát moravský a dále Svatovavřinecké především díky atypickému průběhu letošního roku. Ke cti výrobce je nutné připsat i snahu o uctění stého výročí vzniku Československé republiky. Na etiketách najdeme jak českého lva, tak i hornaté symboly Slovenska.

Horydoly.cz Víno na Horydoly.cz

MORAVA Reisten, víno od Templářských sklepů

MORAVA Templářské sklepy Čejkovice, majetek rytířského řádu

MORAVA Vinařství Lednice a Valtické podzemí

MORAVA Bílá vína kralují Znojemsku

ČECHY Mělnické víno ochutnáte spíš na koštu než při vinobraní

ČECHY Grébovka, Gröbovka a Havlíčkovy sady jedno jsou

ČECHY Festival vína Český Krumlov

RAKOUSKO Loisium, vinařské monstrum

RAKOUSKO Víno, prase, kráva a živiot vinné restaurace Weinbeisserei

RAKOUSKO V Burgenlandu nemá vinařská inkvizice žádnou moc

RAKOUSKO Trilogie Ski Amadé: jídlo, víno, sjezdovky

ITÁLIE Jihotyrolští pijáci jsou patrioti

ITÁLIE Špek, víno, jablka

ITÁLIE Víno z Jižního Tyrolska

ITÁLIE Jarní vinné slavnosti v Jižním Tyrolsku

ITÁLIE Toskánské rarity, které musíte vidět

ITÁLIE Párování vody a vína

MOLDÁVIE Chcete ochutnat vína z evropských či kavkazských odrůd?

CHORVATSKO To nejlepší z jižní Dalmácie

ŠPANĚLSKO O vínech ze Španěl

SLOVINSKO Za vínem a lanýži do Slovinska

Jak se připravuje svařené víno?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Velikonoční akce v jižních Čechách

Velikonoční akce v jižních Čechách

Čtyři dny volna a také řada zajímavých akcí, to je příslib letošních Velikonoc v jižních Čechách. Obzvlášť na Budějovicku, kde se tradice mísí se zábavou, je velikonoční program opravdu pestrý.... celý článek

Houby AKTUÁLNĚ 2024

Zillertal: pivní lahůdky v zimě v létě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Velikonoční akce v jižních Čechách

Velikonoční akce v jižních Čechách

Čtyři dny volna a také řada zajímavých akcí, to je příslib letošních Velikonoc v jižních Čechách. Obzvlášť na Budějovicku, kde se tradice mísí se zábavou, je velikonoční program opravdu pestrý.
Houby AKTUÁLNĚ 2024

Houby AKTUÁLNĚ 2024

ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce Turnov, Dlaskův statek 30.3.
Banální situace, fatální následky - přednáška Praha, Městská knihovna Prevence úrazů páteře 3.4. 17:00
Hannibal - sněhové divadlo Rakousko, Sölden 5.4.
Myslivost a příroda - veletrh Kroměříž, Výstaviště 6.-7.4. 6.4.
Vars - konec lyžování Francie, Vars 7.4.
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 7.-11.4. Myslivost a lesnictví 7.4.
ILTM - veletrh luxusního cestování Jižní Afrika, Cape Town 7.-9.4. 7.4.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 11.-14.4. 11.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 11.-14.4. 11.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.

Diskuse

strašná rychlost Skiák, 26.3.2024 17:25, 1 příspěvek
INU Horydoly - Andrea Černá, 25.3.2024 13:57, 2 příspěvky
INU Honza, 25.3.2024 13:26, 2 příspěvky
Nebudeme přece poukazovat... Michael Beranek, 25.3.2024 9:42, 5 příspěvků
INU Pišišvor, 24.3.2024 23:21, 2 příspěvky
INU Honza, 23.3.2024 20:40, 2 příspěvky
INU Honza, 23.3.2024 16:35, 5 příspěvků
re kladivo, 23.3.2024 14:08, 2 příspěvky
O otázku jak se nám všem ... Michael Beranek, 23.3.2024 13:49, 6 příspěvků
Holandsko - země byciklů Michael Beranek, 23.3.2024 13:15, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Cyklistika jako národní s... Horydoly Open, 27.3.2024 0:51
Zdeno Chára se zúčastní z... Horydoly Open, 27.3.2024 0:46
Česko běží modře Horydoly Open, 27.3.2024 0:42
Běžecké závody 2024 Horydoly Open, 27.3.2024 0:40
Poklady Moravskoslezského... Horydoly Open, 15.3.2024 2:17
Vyberte si dovolenou z ve... Horydoly Open, 15.3.2024 2:14
Střední Čechy přivezou na... Horydoly Open, 15.3.2024 2:12
HOLIDAY WORLD & REGION WORLD Horydoly Open, 15.3.2024 2:10