Za vínem a lanýži do Slovinska

Za vínem a lanýži do Slovinska
Čerstvý mošt z našlapaných hroznů.
Autor snímku Antonín Karoch
SDÍLEJ:

Rozlohou i počtem obyvatel je Slovinsko menší než Česko. Má něco přes dva miliony obyvatel a rozlohu zhruba 20 000 km2. Jazykově a povahově prý máme k sobě poměrně blízko. Pýchou této země však na rozdíl od Česka není pivo, ale především víno. Slovinsko totiž leží na stejné zeměpisné šířce jako pověstné vinařské regiony Bordeaux a Piemont.

Za vínem a lanýži do Slovinska
Sara a pes Liza, odbornice na lanýže.
Autor snímku Antonín Karoch
Jak na to

V současné době se Istrie prezentuje jako samostatná turistická destinace, která zahrnuje známá města Portorož, Piran, Ankaran, Isola a Koper. Zástupci všech jmenovaných významných a historických měst, která se nacházejí na slovinském jadranském pobřeží, se spojili a zahájili propagační kampaň Slovinská Istrie. Oslava vína Refošk k ní velmi důstojně přispívá.

Booking.com

KOSMAS.cz: Vyberte si z široké palety knih o vínu.   

Slovinské pobřeží je dlouhé jen pár desítek kilometrů. Turisté sem jezdí za sluncem a plážemi, ale už objevili také místní lázeňství, cyklotrasy a především vinařství a gastronomii.

Například nad městem Koper, tedy jedním ze zdejších turistických center, najdeme velice zajímavé rodinné vinařství Rodica. Sídlí v obci Truška u Marezige. Jen o trochu dál uvidíme přímo nad Koperem objekt, zvaný Vinska fontana, kde návštěvník může otestovat zdejší víno Refošk (Refosco) i další ceněná vína zdejších vinařů.

Slavnosti vína Refošk

Již zdaleka byla slyšet hudba. Vinařství Rodica leží zhruba 300 metrů nad mořem. Je situované na jižní straně kopce a je z něj krásný výhled do údolí Dragonja. Díky nebývale teplému počasí letošního roku tu víno sklízeli o měsíc dříve. V září se sklízely poslední hrozny kultivaru Refošk (Refosco), Syrahu a Cabernetu Savignon. Odrůdu Refošk tu považují za autochtonní a jsou na ni právem hrdí. Proto ji uctívají při vinobraní řádnou oslavou.

Návštěvníky uvítaly šavrinke v krojích, což je výraz pro horalky, které dříve nosívaly do nedalekého Terstu své těžce vydobyté produkty. Tedy především sýr, špek, víno a sušenou šunku pršut. Vše ve velkých koších na hlavě. Plný vážil 25 i více kilogramů. Přestože šlo o postarší dámy, bylo vidět, že profesi nezapomněly a koše jim nespadly ani při tanci.

To už hosty uvítal majitel vinařství, Marinka Rodica, se svými dvěma syny, Maticem a Alešem, které plně zapojil do práce v rodinné firmě. Rodina obhospodařuje 15 hektarů vinic a soustřeďuje se na autochtonní odrůdy Refošk, Žlutý Muškát a kultivar Malvasia. Protože zákazníci bývají konzervativní, pěstuje i Merlot, Cabernet Savignon, Syrah či Rulandské šedé.

 

Protože keře profukuje větřík od moře, nemají tu problém s plísněmi Oidiem či Peronosporou. Proto víno téměř neošetřují chemickými přípravky. Majitel vinařství označuje za organické a získal certifikát Bio Slovenija. Ovšem evropskou známku Bio nemá a ani o ni neusiluje. "Přiznám se, že na byrokratickou agendu s touto známkou spojenou nemám administrativní sílu a osobně ani chuť. Také ani nejsem přesvědčený, že by se mi finančně vrátila," vysvětluje Marinka Rodica. Vzdor této drobnosti získal tento vinař nejvyšší slovinská vinařská ocenění.

Součástí oslavy bylo šlapání hroznů. Tato operace, kdy ženy a dívky drtily svými chodidly bobule révy vinné, bývala pro vinaře významným dnem. A nejen pro ně. Proto se Rodicovi rozhodli tuto krásnou tradici alespoň v malém připomenout a pozvali půvabnou letošní istrijskou královnu vína Juliju Jogan, aby postaru ukončila vinařskou sezonu. Toho si nemohli nevšimnout místní i zahraniční novináři a kameraman zdejší televize. Populární slovinský komentátor, Drago Bulc, se dokonce zapojil a královně před vstupem do díže s hrozny osobně omyl její velice půvabné nožky. To vše za doprovodu heligonky a bicích nástrojů folklorní kapely.

Istrijské lanýže

Vinařství Rodica má pro návštěvníky uchystané ještě jedno překvapení. V místních lesích můžete najít velice ceněné černé lanýže. Nehledají je tu prasátka, která zde lidé chovají raději na pršuty a fermentované klobásy. Vepříkům totiž lanýže chutnají stejně jako lidem. Stačí trocha nepozornosti a houba skončí v prasečím žaludku.

Proto zdejší hledačka lanýžů Sara raději spoléhá na fenku Lizu, u které možnost, že by si na lanýži pochutnala, nehrozí. Pes se choval velice profesionálně a lanýž hbitě před návštěvníky vyčmuchal. Ale i fenka měla svoje libůstky. Když dav spokojeně odkráčel na oběd a Liza dostala volno, doběhla si k nejbližšímu fíkovému, tedy přesněji smokvoňovému, stromu, vyskočila a uhryzla si zralý fík. Zručně si ho tlapou otevřela a vylízala. Jak poznala, že je mezi mnoha zelenými zralý? Prostě profesionál.

Jakou má vlastně lanýž chuť? Ve vinařství Rodicových ho mohli ochutnat spolu se zdejšími doma vyráběnými nudlemi fuži, s máslem a parmezánem. Krom toho, že je lanýž součástí omáčky, ho ještě navíc majitel speciální škrabkou nastrouhal na nudle. Mimochodem, o nudlích fuži tu hovoří jako o istrijské pastě. Prostě Itálii mají za humny. A ona chuť? Vynikající, ale nesdělitelná. Ale s česnekem, jak se často traduje, nemá nic společného.

Vinařství samo je moderně vybavené nejen nerezovými tanky, ale i dřevěnými sudy na přípravu barrikovaných vín. Prý v průběhu výroby vína nepoužívají kysličník siřičitý. Také na víno nespěchají. To nejdříve kvasí v nerezových tancích. Následně dozrává v sudech. Lahvují ho až potom, co řádně dozrálo. Že tu s tímto nápojem zacházejí s péčí a láskou, je znát na obsahu každé lahve.

Marinko Rodica nabízí několik typů vína. Základem je řada Classic. Tato vína stáčí do lahví druhým rokem. Obsah si zachovává vynikající charakteristiky po dobu až čtyř let.

Řada Reservé obsahuje vína s nejlepších svahů a nejstarších keřů. Ta se při výrobě dlouho macerují a následně stárnou v dřevěných sudech. Vína nefiltrují, ale nechávají sedimentovat. V lahvích, uložených při správné teplotě, pak vydrží ve velmi dobré kvalitě mnoho let.

Třetí v pořadí je řada Prestige. Tvoří ji vína z odrůd Malvasia, Žlutý Muškát a Rulandské šedé, které nechávají přezrát téměř do stádia hrozinek. Výsledkem jsou vynikající voňavá dezertní vína. Na Istrii se tvrdí, že právě tato vína ukazují znalosti a um každého vinaře.

Poslední řadu Nature, také vyrábějí z nejlepších hroznů ze starších vinic. Po dlouhé maceraci víno ještě rok stárne v dubových sudech. Protože ale, jak už bylo řečeno, nepoužívají při výrobě kysličník siřičitý, po adjustaci a ležení na láhvích každou šarži před odesláním k zákazníkovi osobně ochutnávají.

Vinná fontána

Vinnou fontánu otevřeli letos v září na oslavu zdejší autochtonní odrůdy Refošk. Je to jakási kamenná zeď, krytá sklem, ze které vyčnívají moderní nerezové vinné pípy. V sousedství je klasická fontána, zhotovená z lisu na víno, ze kterého otvory v plaňkách teče voda, která za horka osvěžuje vzduch.

"Ve fontáně čepujeme čtyři rozličná vína," říká Luka Belič, který se stará o obsluhu artefaktu. "Tři z nich jsou dnes od firmy Víno Koper. Nabízíme druhy Malvasija, Chardonay a samozřejmě Refošk, a v tom čtvrtém je opět Refošk, ale druhý nejlepší šampion letošních istrijských Svátků odrůdy Refošk od vinaře Jogana."

Pro fontánu mají zásobu 15 vín ve 20litrových kontejnerech. Tyto kontejnery umístí za stáčecí zařízení a fontána je připravená k provozu. Vína jsou nejen od firmy Vino Koper, ale i od dalších význačných vinařů. Návštěvník za 13 Eur obdrží sklínku s taštičkou a několik žetonů, které vhazuje do otvoru vedle pípy. Může tak pohodlně otestovat celou nabídku. V blízké prodejně dostane kromě sklenice a žetonů také místní produkty, jako například pasty z lanýžů, pomazánky z oliv, med či sušené fíky. Když se poštěstí, tak tu hraje folklorní kapela a spolu s pohledem na moře i město Koper hluboko pod ním může návštěvník vychutnávat úžasnou atmosféru.  

Protože hranice mezi Itálií a Slovinskem se historicky měnila, v slovinské nabídce najdeme i několik oblíbených italských odrůd. Na druhé straně však existují ryze domácí a unikátní slovinská vína, která pěstují a kultivují pouze zde.

INFO: Vinogradnišstvo Rodica


Zobrazit místo Turistika na větší mapě 

Horydoly.cz Víno na Horydoly.cz

MORAVA Reisten, víno od Templářských sklepů

MORAVA Templářské sklepy Čejkovice, majetek rytířského řádu

MORAVA Vinařství Lednice a Valtické podzemí

MORAVA Bílá vína kralují Znojemsku

ČECHY Mělnické víno ochutnáte spíš na koštu než při vinobraní

ČECHY Grébovka, Gröbovka a Havlíčkovy sady jedno jsou

ČECHY Festival vína Český Krumlov

RAKOUSKO Loisium, vinařské monstrum

RAKOUSKO Víno, prase, kráva a živiot vinné restaurace Weinbeisserei

RAKOUSKO V Burgenlandu nemá vinařská inkvizice žádnou moc

RAKOUSKO Trilogie Ski Amadé: jídlo, víno, sjezdovky

ITÁLIE Jihotyrolští pijáci jsou patrioti

ITÁLIE Špek, víno, jablka

ITÁLIE Víno z Jižního Tyrolska

ITÁLIE Jarní vinné slavnosti v Jižním Tyrolsku

ITÁLIE Toskánské rarity, které musíte vidět

ITÁLIE Párování vody a vína

MOLDÁVIE Chcete ochutnat vína z evropských či kavkazských odrůd?

CHORVATSKO To nejlepší z jižní Dalmácie

ŠPANĚLSKO O vínech ze Španěl

SLOVINSKO Za vínem a lanýži do Slovinska

Jak se připravuje svařené víno?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výlovy rybníků 2022 září

Výlovy rybníků 2022 září

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. V sobotu se loví na rybnících u západočeské Aše, jihomoravské Ostrožské Nové Vsi a v Čisté u Rakovníka.... celý článek

Výlovy rybníků 2022 listopad

Výlovy rybníků 2022 říjen - 2. část

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Výstavy hub 2022

Výstavy hub 2022

Přinášíme aktualizované termíny a místa konání výstav hub v celé České republice. Uvádíme je podle toho, jak je pořadatelé zveřejní.
Houby AKTUÁLNĚ 2022

Houby AKTUÁLNĚ 2022

BRDY Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Houbařské a mykologické akce 2022

Houbařské a mykologické akce 2022

Houbaři, mykologové, přírodovědci, turisté, kuchaři, fotografové a mnozí další se zajímají o houby z mnoha různých hledisek. Přinášíme přehled akcí pro veřejnost z oboru mykologie - vycházky, exkurze, přednášky.
Výlovy rybníků 2022 říjen - 2. část

Výlovy rybníků 2022 říjen - 2. část

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu.
Výlovy rybníků 2022 říjen - 1. část

Výlovy rybníků 2022 říjen - 1. část

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 23.-28.9. 23.9.
Houby - výstava Havlíčkův Brod, muzeum 26.-28.9. 26.9.
Festival vína Český Krumlov 7.10.-25.11. 7.10.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Pivo a pivovarnictví na Nymbursku Přerov nad Labem, skanzen 18.3.-31.10. Výstava 31.10.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 16.-20.11. 16.11.
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Rozsvícení vánočního stromu Litoměřice, náměstí 25.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.

Diskuse

Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky
Divnej dnešní svět. Honza, 21.9.2022 12:55, 6 příspěvků
Temelín Šlojíř, 21.9.2022 10:34, 2 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 20.9.2022 15:16, 9 příspěvků
Velký Kopiniak - zajímavá... Laďa Krejčí, 20.9.2022 14:21, 9 příspěvků
Outdoorové oblečení Sandra, 19.9.2022 18:54, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07
Lodě na vltavské vodě Horydoly , 23.8.2022 11:54
Cestovní ruch Česko Horydoly , 23.8.2022 11:16