Kam na vodu v babím létě?

Kam na vodu v babím létě?
Sázavský vodácký maraton chvíli po startu.
Autor snímku Povoda
SDÍLEJ:

Hlavní sezona vodních sportů skončila, ale její dozvuky si pořád můžete užít. Nabízíme tipy na vodáckou turistiku, ale také windsurfing, kiting a jachting. Přidáváme také inspiraci na romantické plavby parníkem po řekách a přehradách. Užijte si to! 

VODÁCKÁ TURISTIKA

Vltava

Standardní túra: Vyšší Brod – České Budějovice (5 dní)
Další oblíbená trasa: Soumarský most – Nová Pec (1 den)
Kuriozity: průjezd skrze Prahu (1 den) a Praha – Mělník (2 dni)

Horní Vltava je přeplněná vodáky k prasknutí, na jezech se čekají fronty ke splutí, v kempech je plno a na vorech plují sezonní alkoholické bary. Nad Lipnem je povoleno splutí pouze po předchozí rezervaci u ochránců přírody. Vyhlídková plavba skrze Prahu není vodácky náročná, ale je potřeba přenést všechny tři jezy a hlavně se vyhnout velkému množství parníků. Pod Prahou řeka mírně teče až do Mělníka. Na soutoku s Labem je možné se obrátit, nechat se vyvézt plavební komorou do Hořínského kanálu a po něm se vrátit do Vraňan.

Sázava

Standardní túra: Čerčany – Pikovice (2 dni)
Další oblíbená trasa: Světlá – Pikovice (7-8 dní)
Kuriozita: Ždár – Ronov (1 den)

Sázava je víkendová řeka Pražanů. Přijedou vlakem, v půjčovně dostanou veškeré vybavení, splují nejzajímavější úsek v peřejích mezi skálami, na konci loď a všechno ostatní odevzdají v další půjčovně a odjedou domů vlakem. Týdenní túra po celé řece je perná šichta, protože peřeje a rychlý tok jsou přerušovány dlouhými úseky klidné vody. Nejhořejší tok představuje hranici sjízdnosti pro otevřené kanoe a vyžaduje zkušené vodáky a dostatek vody nelépe po velkých deštích.

Berounka

Standardní túra: Plzeň – Praha (8 dní)

Klidná mohutná řeka vodáky ničím nepřekvapí. Pořád mírně teče z Plzně, kde dostává jméno na soutoku Mže, Radbuzy, Úhlavy a Úslavy až do Prahy, kde se ústí do Vltavy. Teče mělkým údolím mezi lesy a loukami. Na březích stojí levné kempy, hospody a stánky. V nejbližším okolí lze navštívit mnoho hradů, zámků a míst z nejstarší české historie. Jednodenní splutí je oblíbené z Berouna do Dobřichovic. Vodák, který hledá prázdninovou pohodu, je na Berounce jako doma.

Ohře

Standardní túra: Cheb – Klášterec (5 dni)
Kuriozita: Brozanský náhon (1 den)

Ohře je ideální řeka pro vodácké skupiny, které chtějí naučit pádlovat začátečníky. První dva dny se učí na pomalé vodě v prudkých meandrech ovládat loď a teprve potom vjedou do peřejí v mohutném proudu. V posledních letech se z ní stala po Vltavě druhá nejfrekventovanější řeka v Česku. Tomu odpovídá množství kempů, hospod a půjčoven podél celého toku. V Polabí před soutokem s Labem je možné vyhnout nezáživným úsekům nad jezy romantickou objížďkou po dlouhém Brozanském náhonu.

Jizera

Standardní túra: Spálov – Turnov (2 dni)
Další oblíbené trasy: Paseky – Benešov (1 den) a Benátky – Toušeň (1-2 dni)

Z vodácké sedmičky velkých českých řek je Jizera jednoznačně nejméně zahlcená cestovním ruchem. Občas po ní projede parta vodáků, na horním toku se prohánějí kajakáři, na dolním plují turisté na kanoích, ale pořád je to osamělé pádlování. V Krkonoších a o kousek níž v Českém ráji je pár tábořišť, tu a tam lze narazit na hospodu, ale na dolním toku už není ani to. Jizera si při tom po celou dobu uchovává čistou a chladnou vodu, dno má vystlané pískem nebo oblázky a na závěr vtéká skrz lužní les do Labe ve středních Čechách.

Otava

Standardní túra: Sušice - Písek (5 dní)
Další oblíbená trasa: Annin – Sušice (1 den)
Kuriozita: Rejštejn - Annin (1 hodina)

Typická prázdninová řeka má všechno, čeho si žádá vodákova duše i tělo. Příjemně plynoucí proud občas střídají jezy a klidná hladina nad nimi, slunné louky oddělují stinné lesy. Během putování po řece je možné navštívit známé hrady i historická města. Koupání na písečných plážích, stánky s občerstvením, vodácké hospody, kempy, půjčovny lodí. Co si víc přát? Odvážní jezdci vyvezou autem lodě až do Annína a svezou se na pěkných vlnách. Opravdu dobří kanoisté mohou zkusit splout z Rejštejna ještě výš na řece, ale tamní peřeje jsou již na hranici vlastností otevřených turistických lodí.

Lužnice

Standardní túra: Suchdol - Bechyně (6 dní)
Kuriozita: Weitra - Krabonoš (1 den)

Klasika, která v poslední době ztratila lesk. Lužnice přesto nabízí vnady nádherné jihočeské řeky. První dva dny kličkuje ve stínu zarostlých meandrů, další dva dny vyžaduje otročinu na dlouhých klidných úsecích od jezu k jezu a poslední třetina se toku se zase rozeběhne v pěkných peřejích a proudech mezi skalami a kopci. Náladu kazí množství nesjízdných jezů a vodních elektráren, které kradou vodu z hlavního koryta. Některé vodáky odrazuje a jiné zase přitahuje menší komfort na tábořištích, kde jsou stále ještě běžné suché toalety a jednoduché kiosky místo restaurací. Dobrodruzi se mohou vydat do Rakouska a splout horní tok přes státní hranice. Právě na nich je ovšem řeka velmi zarostlá, protože protéká přírodní rezervací.

Morava

Standardní túra: Moravičany - Olomouc (3 dni)
Kuriozita: Olomouc – ústí do Dunaje (14 dní)

Průjezd skrz lužní lesy mezi naplavenými písečnými a štěrkovými ostrůvky je nezapomenutelný zážitek. Kromě samotného pádlování je zajímavé pozorování ptáků, ryb i okolní přírody. Nezapomeňte sledovat před vyplutím místní tisk, protože v něm najdete varování, pokud se příliš rozmnožili komáři. Plavba by potom byla utrpením. Masochisté a milovníci dálkových plaveb se mohou vydat po Moravě až do Dunaje. Většinou už moc neteče, a tak je potřeba dva týdny pádlovat, pádlovat a pádlovat.

Dyje

Standardní túra: Znojmo – Dyjákovice (2 dni)
Další oblíbená trasa: Karlstein – Podhradí (3 dni)

Moravský vodák na Dyji to má těžké. Střídá se na ní jeden zakázaný úsek za druhým kvůli pitné vodě a ochraně přírody. Nejčastěji se proto splouvá jen dvoudenní úsek pod Znojmem. Daleko lepší je to v Rakousku, kde Dyje nese jméno Thaya. Často se jezdí nalebnou krajinou s mnoha hrady od Karlsteina do českého Podhradí.

Kam na jeden den

Méně známé řeky, které jezdí turisté, když trochu zaprší a koryta se naplní vodou. Uvádíme nejobvyklejší ježděné úseky na jeden den.

Cidlina - od Žehuňského rybníka teče typická nížiná řeka mezi mokrýmy loukami a do Labe se vlévá nad Poděbrady. S Mrlinou je Cidlina propojena úzkým, ale sjízdným Sánským kanálem.

Mrlina – totálně regulovaná řeka v Polabské rovině pomalu plyne z Křince do Nymburka. Je vhodná pro úplné začátečníky nebo milovníky neobvyklých vodáckých zážitků.

Blanice Vlašimská – z Vlašimi do Sázavy nad Českým Šternberkem teče velmi zajímavá říčka, na které vodáky čekají meandry, úzké lesní údolí, peřejky i sjízdné jezy.

Malše – nepříliš zajímavá klidná řeka v jižních Čechách se s velkou vodou stává pěkným rychlým tokem, který běží jako šipka mezi loukami od přehrady Římov do Českých Budějovic.

Nisa Lužická – podhorská říčka bystře skáče v nepřetržitých drobných peřejkách z Liberce do Chrastavy. Po levé ruce se zvedá masiv Ještědu, vpravo Jizerské hory a mezi nimi se v hlubokém skalnatém údolí kroutí Nisa.

Metuje – údolí Peklo je nejhezčí a vyhlášený peřejnatý úsek řeky mezi Náchodem a Novým Městem.

Úpa – vodáci mají nejraději rychlý úzký tok z Bohuslavic do Ratibořic, který vede známým Babiččiným údolím.

Úhlava – nenápadná dlouhá řeka stéká z úbočí Šumavy a obvykle se dá splouvat v celé délce i v suchém létě. Pro kanoe jsou nejpěknější Štěnovické proudy ze stejnojmenné vesnice do Plzně.

Mže – řeka je vlastně horním tokem Berounky, ve kterou se přejmenovává v Plzni. Vodáci často nasedají na jejím přítoku Tichá v Brodu, po potoce splují do Mže a po ní si užívají nádherné přírody a příjemných peřejí do Ošelína, Svojšína anebo až do Stříbra. Kam dojedou, závisí jen na jejich vytrvalosti.

Radbuza – podhorská říčka je sjízdná celý rok, ale nikam moc nespěchá a točí se ve stínu olší mezi polemi a loukami. Hezké meandry lze projet za jeden den z Horšovského Týna do Holýšova.

Želivka – na tuto řeku se jezdí podle hodinek. Přehrada Vřesník totiž vypouští vodu do koryta od devíti do šestnácti hodin celý rok mimo období extrémního sucha. Splouvá se po ní z Želiva k Tukleckému mlýnu. Dál je plavba zakázaná, protože řeka vtéká do nádrže s pitnou vodou.

LODNÍ DOPRAVA

Praha

Projížďka historickou metropolí je nezapomenutelná pro dospělé a vyjížďka do zoologické zahrady zase oblíbená mezi dětmi. O víkendech je možné absolvovat celodenní jízdu na Slapy a zpět. Letos se kvůli povodním nejezdí do Mělníka.
www.paroplavba.cz

Mařenka. Lezec a loď.

Brno

Flotila menších výletních lodí obsluhuje okružní plavby okolo Brněnské přehrady.
www.brnenskaprehrada.cz

Vltava

Pravidelná linka na Orlické přehradě jezdí mezi Orlíkem a Zvíkovem.
www.lodnidopravaorlikslapy.cz

Z Českých Budějovic do Huboké a dál do Purkarce se pravidelně plaví menší výletní loď.
www.lodnidopravaceskebudejovice.cz

Tři velké parníky křižují Lipenskou přehradní nádrž.
www.lipno-info.cz

Lodní doprava je zavedena po celé délce Slapské přehrady.
www.slapy.cz

Labe

Parník Porta Bohemica projíždí Bránou Čech, malebným Středohořím mezi Litoměřicemi a Žernoseky.
www.labskaparoplavba.cz

Parníky vyplouvají z Děčína do Hřenska, kde se otáčejí a plují zpět, nebo lze nastoupit na vodní linku až do německých Drážďan a Míšně.
www.labskaplavebni.cz

Velká výletní loď projíždí Pardubicemi a každý den zajíždí do jiného přístavu na Labi.
www.lod.cz

Další velké výletní lodě jsou v provozu na Dalešické přehradě, Vranovské přehradě, Novomlýnském přehradním jezeře a Máchově jezeře. Také na Slezské Hartě, přehradě Hracholusky a na rybníku Svět. Menší motorové lodě na jižní Moravě proplouvají Baťův kanál a také Zámeckou Dyji. Desítky malých přívozů a vyhlídkových parníčků jsou provozovány na všech velkých českých i moravských řekách.

WINDSURFING a KITING

Surfovat s plachtou nebo drakem lze skoro na každé přehradě nebo rybníku. Nejlepší větrné podmínky ale vládnou na rozlehlých vodních plochách ve vyšší nadmořské výšce.

Nechranice u Chomutova je přehrada s nejlepší reputací a zázemím klubů a půjčoven pro windsurfery.

Přísečnice v Krušných horách je sice studená a nevlídná, ale za to zde Tomáš Malina jel na windsurfovém prkně nejrychleji v Česku, dosáhl rychlosti téměř 40 uzlů (74 km/h). Na surfování po pitné vodě je však třeba zvláštní povolení.

Lipno alias šumavské moře poskytuje silný vítr, vlny i klidnou hladinu pro všechny winsurfery i kitesurfery bez rozdílu výkonnosti. Jsou tu otevřené sportovní školy, kurzy, prodejny i půjčovny.

Velké Dářko u Žďáru nad Sázavou a Svět v Třeboni jsou velké rybníky známé rekreačním ježděním a také závody ve windsurfingu.

Barbora u Teplic je zatopený důl a po jeho obrovské ploše se prohánějí především kitesurfeři, kteří nepotřebují téměř žádné zázemí na březích, jehož je tu pomálu.

Nové Mlýny pod Pálavou a Rozkoš pod Orlickými horami jsou klasické lokality pro všechny, kteří to myslí s větrem a plachtou vážně. Za pěkného větrného počasí není na hladině obrazně řečeno k hnutí.

Slapy a Orlík – dříve velmi oblíbené plachtařské destinace jsou v současné době trochu ve stínu lepších vodních ploch, kde víc a pravidelněji fouká než v hlubokém vltavském údolí. Obě přehrady se tak staly doménou rekreačního a nenáročného ježdění na vítr s plachtou nebo drakem.

JACHTING

Mekkou českého jachtingu je tradičně Orlík, ačkoliv mnoho lodí má domovské přístavy v Praze. Orlická přehrada totiž nabízí množství romantických zátok, skalnatých břehů i písčitých pláží a restaurací, kde lze zakotvit a užívat si teplé vody i mírného větru.

Orlík, Bukovanská zátoka.

Závodí se především na Lipně. Menší lodní třídy se uplatňují na mnoha dalších místech, jako například na Máchově jezeře, Hracholuskáchy, Žernoseckém jezeře, Slezské Hartě a Brněnské přehradě.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

muzika k Lužnici

To jsem byl já.

Reaguj
muzika k Lužnici

Není mi jasné, jak někdo mohl namíchat k pěknému videu z Lužnice hudbu, která se s tématem totálně míjí. Myslel jsem si zprvu, že se mi pokazil počítač. Nicméně velký dík za přínosné aktivity.

  • Autor Zajac
  • Datum a čas 23.6.2021 00:03
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Jak vybrat boty na dovolenou? V obchodě si dřepněte

Jak vybrat boty na dovolenou? V obchodě si dřepněte

Češi si za rok kupují průměrně 3 a půl páru bot. Nákup letní obuvi se nevyplatí podcenit už jen proto, že v létě ujdete mnohem větší vzdálenosti než v zimě. Když se při... celý článek

Ellmauer Tor Tour: horolezecká vstupenka do Wilder Kaiser

Zákonný a smluvní voucher za neuskutečněný zájezd. Jaký je mezi nimi rozdíl?

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Dovolená na chatě místo u moře

Dovolená na chatě místo u moře

ANALÝZA Na začátku tisíciletí se zdálo, že chalupaření už mnoho lidí nezajímá a mladší lidé opouštějí víkendová sídla. Jenže jak zpívá Bob Dylan: "Časy se mění" a "Dnešní den zítra bude včerejší".
Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Povinné ručení je položka, kterou musí každý rok zaplatit každý motorista za svého plechového miláčka. Záleží na mnoha okolnostech, ale u většiny majitelů osobních aut a motocyklů se jedná o tisíce korun ročně.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Až pojedete na dovolenou, dejte pozor na nebezpečná města

Až pojedete na dovolenou, dejte pozor na nebezpečná města

Jako každý rok před dovolenými sestavila webová stránka Numbeo.com ranking nebezpečných měst v Evropě. Podle jejich průzkumu a různých faktorů jsou na dvou prvních místech dvě anglická města Bradford a Coventry. Bylo hodnoceno 158 evropských
Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Stavba vlastního domu je závažné rozhodnutí. Budete v něm nejspíš bydlet až do konce života. Zdědí ho vaše děti, po nich vnuci a tak to půjde dál. Není tedy radno spěchat!  

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krajem břidlice - dogtrekking Lomnice 29.7.-1.8. 29.7.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Archeologická prohlídka hradu Žerotín 5.8. 14:00
Horská výzva Jeseníky Červenohorské sedlo 6.-7.8. Horský běh a chůze 6.8.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 7.8.
Běhej lesy Bílá Bílá 7.8.
Vuelta Španělsko 14.8.-5.9. Silniční cyklistika 14.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 14.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Enduro Malá Morávka 20.-22.8. Horská kola 20.8.

Diskuse

Oblečení Jana, 30.7.2021 15:02, 1 příspěvek
souhlas Skiák, 30.7.2021 9:50, 22 příspěvků
Registr zakázaných osob Novinář, 28.7.2021 16:30, 1 příspěvek
Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Como se llamo esto killBal killBal, 31.7.2021 9:53
Pražský hrad Horydoly , 29.7.2021 11:57
For Bikes a Holiday World... Horydoly Open, 28.7.2021 15:59
Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40