Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn
Zinatrothorn. Zleva: Spodní část jihovýchodního hřebene je celoročně pokrytá sněhem. Vzdušný traverz na předvrchol Zinalrothorn. Vrchol Zinalrothornu byl poprvé zdolán od severu cestou přes elegantní hřeben Arete du Blanc.
Autor snímku Zbyněk Engel
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn, návrat na chatu, večerní výšlap na vyhlídku Höhbalmenstafel, panorama hor při západu slunce. Jsem poprvé v Alpách, je to pro mě nové a stěží uvěřitelné.

Dlouhá cesta na Zinalrothorn
Wallis, Zinalrothorn ze severozápadu.
Autor snímku 4000er - Wikimedia
Jak na to

Horolezecká sezóna je od poloviny června do konce září.

Informace o počasí a sněhových podmínkách na výstupových cestách jsou k dispozici na Meteoswiss a v infocentru horských vůdců v Zermattu.

Chata Rothornhütte (3198 m) stojí na úpatí jihozápadního hřebene Zinalrothornu, 4,5 hod. z Zermattu; 100 míst, v provozu od června do poloviny září. Mimo sezonu je vedle chaty v provozu winterraum vybavený plynovým vařičem a spacím prostorem pro 10 lidí.

Doprava autem do Täsch, zubačka do Zermattu jezdí denně 6:30-23:35 h.

Mapy

Landeskarte der Schweiz 1:25 000 1347 Matterhorn, 1:25 000 2515 Zermatt - Gornergrat, 1:50 000 5006 Matterhorn - Mischabel.

Doporučené horolezecké vybavení

helma
50 m lano
4 karabiny
3 smyčky
turistické mačky
turistický cepín
bivakovací pytel
lékárnička

Rozjímání přerušuje stisk kliky. Dveře se otevírají a do místnosti ztěžka vchází asi čtyřicetiletý horolezec. Zdraví, sundá si batoh a unaveně si sedá na postel.

Takový drsný horal

Po chvilce odpočinku začíná pomalu vybalovat, dává se do řeči, a tak se dozvídám, že byl dnes na Zinalrothornu. Na vrcholu, který jsem měl celý den před očima a který mi připadal jako nedosažitelná hora, určená jen opravdovým horolezcům.

Ptám se, jaká byla cesta. "Dlouhá, velmi dlouhá." V odpovědi je slyšet únava a vyčerpání, po radosti ze zdolaného vrcholu ani stopy. Tak na tuhle horu se nikdy nepodívám, pomyslel jsem si. Takový drsný horal a takhle vypadá.

2003, Trift. Sedím venku před zrekonstruovanou chatou a ukusuju ze šťavnatého jablka. Dnes mě tu nikdo nepřekvapí: máme konec září, sezóna skončila a chata je zavřená. Až dojdou kluci, vezmu si batoh a budeme pokračovat dál na chatu Rothornhütte pod Zinalrothornem.

Vyhlídkový hřeben

Dny už se sice krátí, ale protože je počasí stabilní, máme zaručené dobré podmínky na celý výstup. Z chaty vyrážíme se svítáním. Během chvíle se pěšinou v suti dostáváme na okraj Rothornského ledovce.

Jedná se o malý svahový ledovec, který překrývá spodní část facetového svahu jihovýchodního hřebene Zinalrothornu. Nazouváme mačky a stoupáme vzhůru po ledovci až do míst, kde je možno překonat skalní práh nad ledovcem.

Snadným terénem se přelézá několik strmých skalních stupínků, které končí na úpatí visutého ledovce. Podél něj, případně za dobrých sněhových podmínek po jeho jižním okraji, se pozvolna stoupá až na jižní hřeben.

Mužiky ukazují Normální cestu

Cestu sutí a řadou skalních výchozů vyznačují mužiky, které upřesňují výstupovou trasu vzhůru na vrchol hřebene (3786 m) a dále po něm směrem k hlavnímu vrcholu.

Zinalrothorn.

V této části výstupu se postupně otevírají výhledy na okolní vrcholy, nejprve na Matterhorn a Ober Gabelhorn na jihozápadním obzoru, na vrcholu hřebene potom na Schalihorn a jižní stěnu Weisshornu, která vévodí severnímu panoramatu.

Od 3850 m n.m. je hřeben zaledněný, ale jde se po straně přivrácené k jihu a sníh bývá na povrchu měkký. Na konci sněhového úseku se traverzuje lehkým skalním terénem na spodní konec výrazného kuloáru uprostřed jižní stěny, kterým se stoupá zprava kolem skalní věže (Gr. Géndarme) až do štěrbiny Gabel v jihozápadním hřebeni Zinalrothornu.

Traverz je nejkrásnější

Následují dvě délky lezení (II-III), které jsou na několika místech osazeny nýty. První délka vede hřebenem a končí pod výrazným skalním výšvihem. Ten se obchází po skalních plotnách (Binerova plotna) zleva, následuje výstup žebrem vzhůru na vrchol strmé části hřebene.

Zde začíná závěrečný úsek po vrcholovém hřebeni. Předvrchol se obchází zprava třímetrovým vzdušným traverzem, který je jedním z nejhezčích míst celé cesty. Zbývající metry do sedla a na vrchol již nepředstavují žádnou překážku. Za optimálních podmínek lze z chaty na vrchol dojít za 4 až 5 hodin.

Výhledy jsou velkolepé: na severu Weisshorn, na východě mohutný Dom a Täschhorn, na jihozápadě Matterhorn a Dent Blanche. Fantastické jsou i pohledy do okolních údolí na splazy ledovců nebo na čistou linii severozápadního hřebene Arête du Blanc.

 

Kudy jinudy?

Severní hřeben: 22. srpna 1864. Leslie Stephen, Florence Crauford Grove, vůdci Jakob Anderegg, Melchior Anderegg. Obtížnost AD 3+ UIAA.

Jihovýchodní hřeben a jižní kuloár přes Gabel: 5. září 1872. Clinton Thomas Dent, Alexander Burgener, George Augustus Passingham, Ferdinand Imseng, Franz Andermatten. Dnešní Normální cesta. Obtížnost AD- 3- UIAA.

Západní stěna: srpen 1878. Martin Conway, William Penhall, G. S. Scriven, Ferdinand Imseng, Peter a M. Truffer. 

Rothorngrat, jihozápadní hřeben: srpen 1901. C. Gross, R. Taugwalder. V sestupu již dříve 16. září 1898 J. Robinson, A. Kronig, P. Perren. Obtížnost D 4 UIAA.

Kanzelgrat, jihovýchodní hřeben: 5. září 1933. E. R. Blanchet, K. Mooser. Obtížnost TD- 5 UIAA.

Severní stěna: 2. srpna 1941. Loulou Boulazová, Pierre Bonnant. Obtížnost ED- mix.

Východní stěna: 6. srpna 1945. André Roch, Robert Grélou, Ruedi Schmidt.

Horydoly.czSTUPNICE OBTÍŽNOSTI: Horské túry v Alpách

Zinalrothorn.  

Kam dál

Po sestupu z vrcholu zpět na chatu Rothorn nemusí výlet končit. Nabízí se přechod ledovce Triftgletscher a výstup na Wellenkuppe (3903), případně až na Ober Gabelhorn (4063).

Další alternativou je sestup k chatě Trift a přechod vyhlídkovou cestou Panoramaweg přes Höhbalmen pod severní stěnu Matterhornu. Zde je možno pokračovat na Schönbielhütte (2694) a Dent Blanche, nebo na bivakovací chatu Arben (3224) pod jižní stěnou Ober Gabelhornu (4063).

PANORAMA 360 z chaty Mountet: Besso, Zinalrothorn, Dent-Blanche, Trifthorn, Obergabelhorn.
Kliknutím otevřete velké panorama. FOTO: Debugman - Wikimedia

Horydoly.cz INSPIRACE: Dlouhé skalní cesty v Alpách

Bergell: Cassin Badile 6+Plotny Enrichetta 6Molteni Badile 5Fiorelli Dente della Vecchia 5Nordkante Badile 4+Marimonti Sertori 4Východní stěna Porcellizzo 3

Berner Oberland: Septumania 6a+ Eldorado

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6Windlegergrat Torstein 5 A0Steinerweg Dachstein 5-Pichl Dachstein 4Westgrat Dirndl 3+Drasch Mitterspitz 3+Chatový pilíř Schöberl 3Normální cesta na Dachstein 2výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Ödsteinkante Ödstein 4+Schmitt and Co. Ödsteinkarturm 4-Jahn-Zimmer Hochtor 3+Hlavní hřeben Gesäuse 3+Rossschweif Hochtor 3Pichl Planspitze 3Westgrat Buchstein 3Dachlgrat Hochtor 2+Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Quo Vadis Grosswandeck 5-Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4Jižní strž Bischofsmütze 3

Grossglockner: Stüdlgrat Grossglockner 4-

Hohe Tauern: Jižní pilíř Hochalmspitze 5

Hochschwab: Fledermausgrat Griesmauer 4Südgrat Schartenspitze 4-Baumgartnerweg Hochschwab 3Westgrat Pfaffenstein 3 

Höllental: Richterova cesta Stadelwand 5-

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: MaMa Kante Kreuzwand 5+Herzogova hrana Lalidererspitze 5-Südwestgrat Viererspitze 4+Luftige Kante Kreuzwand 4

Mont Blanc: Le solleil avec la lune Grépon 6a+/6bŠvýcarská cesta Kapucín 7Salluard Pointe Adophe Rey 5+Normální cesta Dent du Géant 5Východní hřeben Pyramide du Tacul 4+

Ötztalské Alpy: Wazegrat Watzespitze 4

Paklenica: Velebitaški Aniča Kuk 7-

Sengsengebirge: Wer putzt der findet 6+ TraunsteinPlatteneuphorie Hoher Nock 5+Juniperus Plombergstein 5-

Tennengebirge: Fun in the Sun Fieberhorn 6+/4+A0Krabbelstube Hiefler 5Jižní rampa Hochthron 4+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4Jihovýchodní hřeben Grimming 2- 

Verwall: Severovýchodní hřeben Patteriol 4+

Wallis: Normální cesta Zinalrothorn 3-, Hörnligrat Matterhorn 3

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wetterstein: 4er-Weg Östlicher Schosskopf 5+Nordkante Höllentorkopf 5-

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4Severní hřeben Fleischbank 3

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vyberte si z desítek pěkných horolezecký cest!


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Tragický pád české dívky z Cima di Valbona

Tragický pád české dívky z Cima di Valbona

ČERNÁ VDOVA Třináctiletá dívka z Česka se zřítila z hory Cima di Valbona v masivu Latemar v Dolomitech. Devadesátimerový pád nepřežila.... celý článek

Jak vybavit terasu pro odpočinek po túře

Z Nýrska na Klenovou aneb za uměním na kole

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Letní Praha stylově aneb jak si užít slunečné dny u vody i v parcích

Letní Praha stylově aneb jak si užít slunečné dny u vody i v parcích

Jakmile v Praze vykoukne sluníčko a teploty vyletí nahoru, město okamžitě ožije. Náplavka se zaplní, Žluté lázně praskají ve švech a v Riegrových sadech je radost posedět. Máme to štěstí, že naše metropole
Je pro vás lepší rotoped nebo eliptický trenažér?

Je pro vás lepší rotoped nebo eliptický trenažér?

RADY DO OBCHODU Dva nejoblíbenější kardio stroje. Rotoped a eliptical. Oba vás dostanou do kondice, na obou zhubnete. Jeden simuluje jízdu na kole, druhý má blíže k běhu. Který si pořídit domů?
Zinek: Jak podporuje fungování organismu?

Zinek: Jak podporuje fungování organismu?

Zinek je esenciální stopový prvek, který je nezbytný pro řadu biologických procesů. Přestože jej organismus potřebuje pouze v malém množství, podílí se na aktivitě stovek enzymů a přispívá k mnoha běžným fyziologickým funkcím.
10 kilometrů na kole, elektrokole nebo koloběžce?

10 kilometrů na kole, elektrokole nebo koloběžce?

Elektrokola nejčastěji kupují cyklisté, kteří se blíží důchodovému věku. Používají ho na kratší výlety a také na cesty do práce či za nákupy. Porovnali jsme, jak se to časově vyplatí na
Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal

Stafflacher Wand je nová Klettergarten v St. Jodok ve Wipptal

Nový rodinný lezecký park v obci St. Jodok v rakouském údolí Wipptal je vhodný pro děti, rodiny i výkonnostní skalní lezce. Na skalním masivu Stafflacher Wand je zajištěných zhruba 130 cest v obtížnosti 3 až

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Chodské slavnosti Domažlice 14.-16.8. 14.8.
Cihelna - historické manévry Králíky 14.-15.8. 14.8.
Den tamarínů pinčích Jihlava, ZOO 15.8.
Ohře - noční plavba Černý mlýn 15.8.
Černokostelecký bajk Kostelec nad Černými lesy  Horská kola 15.8.
Písecká osma - koloběžky Písek 15.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 15.8.
Vasaloppet - běh Švédsko, Mora 15.8.
Tatranský horolezecký týždeň Vysoké Tatry, Chata Pri Zelenom plese 10.-16.8. 16.8.
Komedyjanti na kolejích - divadlo Švihov, nádraží Horská kola 16.8.

Diskuse

Beránek PK, 15.8.2026 10:58, 1 příspěvek
Hmm Honza, 14.8.2026 17:01, 3 příspěvky
Scolaris PK, 14.8.2026 11:20, 1 příspěvek
co ašvaganda na stres ? Marcelka Žáková, 11.8.2026 10:20, 1 příspěvek
Inu Honza, 7.8.2026 13:58, 1 příspěvek
Inu Honza, 7.8.2026 9:09, 1 příspěvek
Inu Honza, 7.8.2026 8:54, 1 příspěvek
Chobotničák Střelec, 6.8.2026 8:16, 1 příspěvek
Oprava píchnuté duše Kuba Turek, 4.8.2026 10:34, 4 příspěvky
Inu Horydoly, 4.8.2026 10:31, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Otava Kuba Turek, 13.8.2026 23:21
Re: Otava Horydoly , 13.8.2026 23:20
Re: Otava Horydoly Open, 13.8.2026 23:19
V zimě hrozí větší riziko... Serg Goreliy, 11.8.2026 14:02
Re: Brýle v zimě Serg Goreliy, 11.8.2026 14:01
Půjčovna Aut Španělsko uxeuen@mailto.plus, 2.8.2026 10:24
Kozí mejdan 2026 Horydoly Open, 1.8.2026 1:38
Srážky lyžařů na sjezdovc... sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29