Rodinné lezení v Hochšvábu

Rodinné lezení v Hochšvábu
Hochschwab, Schartenspitze, Südgrat. Kuba si užívá Ottl Platte
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Vstává se ráno. Nic nerozběsní hospodáře tak, jako lenoch, který vyspává po půl osmé. Vařit se v chalupě nesmí, nesmí se vařit ani u chalupy, na dohled od chalupy, na doslech, ani na dostřel.

Rodinné lezení v Hochšvábu
Hochschwab, Schartenspitze, Südgrat. První délky směřují do rok
Autor snímku Hana Suchá
Jak na to

Nákresy lezeckých cest Karlmauer

Karlmauer 1 Karlmauer 2

Klasifikace

V Hoschswabu platí běžná UIAA klasifikace, ovšem místy výrazně přitvrzená. Tak o stupeň těžší než klasiky v Tatrách – srovnatelná s klasifikací na Bořni nebo na Vysočině.

Další možnosti lezení

Jižní stěna Hochswabu je kilometr široká a vybere si (skoro) každý, od trojek po nevímkolik. Pár těžších a prý hezkých cest je na Schartenspitze. Na Karlmauer je pak několik po skalkařsku vynýtovaných cest od šestky výš. Doporučuji databázi cest na Bergsteigen.at

Pro pohodové rodinné lezení máme následující kriteria: Musí to tam být hezké, ne zase až tak moc horské (pokud možno žádný ledovec), musí tam být dostatek lehčích cest, ne moc lidí. Naposledy jsme vybrali Hochschwab v Rakousku.

Pohodové lezení

Nabízíme popis dvou delších cest a několik možností hned u chalupy pro nejisté počasí. Rodinným lezením rozumíme obtížnost od těžší trojky po pětku, kde Jitka má z lezení radost, netrpí a hravě unese batůžek se svými pohorkami a svetrem.

Ráno je zamračeno, vršek Hochswabu je zapíchnut v mraku. Předpověď je ale optimistická. Přemítáme co s tím. Něco ne moc daleko, s možností útěku během cesty a pod hranicí mraků.

Kuba jistí.

Opravdu dlouhá hrana

Nakonec si necháváme od chataře poradit a nelitujeme. Lehká a dloooouhá hrana. Schartenspitze Südgrat 4- a Kleiner Winkelkogel dir. Westgrat 4-. Nejtěžší místa 4-, většina cesty je okolo třetího stupně obtížnosti. Celkem asi 550 lezeckých metrů, dle nákresů 24 délek (některé se dají spojit), čas výstupu 4 hodiny (když se sviští), nebo libovolně déle, podle aktuálního stupně mrcasení.

Na tento stupeň obtížnosti překvapivě kvalitní skála a nedostatek suti. Na štandech zpravidla 1-2 nýty, tu a tam v délce skoba či nýt. S sebou lano nebo dvě (místní znalci to lezou s 60 m lanem a úspěšně počet délek redukují na zhruba 17), 6 expresek, pár smyček a je-li čtyřka naší horní hranicí, potom možná neškodí i nějaký ten vklíněnec či friend. Samozřejmě helma, žďárák, nějaký ten žvanec a hlt, lékárnička, mobil a kompas (moc šikovná věc při sestupu).

Přístup: Od salaše Fölzalm vzhůru pod stěnu Schartenspitze, a po nevýrazné pěšince doprava pod jižní hranu, ještě zprava obejdeme asi třicetimetrové předskalí. Asi 30 minut. Nebo z osady Thörl, 1,5 hod. k salaši Fölzalm, nebo od chaty Voisthalerhütte 1 hod. k Fölzalm (cesta č. 860).

Schartenspitze Südgrat 4-

Hřeben je ve spodní části jen taková hrana oddělená od západní stěny malého Winkelkogelu mělkým komínem. Teprve v horní části se hřbet stane vzdušným a exponovaným. Nastupujeme zprava okolo předskalí a dvě délky doleva traverzujeme do žlabu (jedno místo 3+). Jím pár délek vzhůru a doleva na travnatou polici na vlastním ostří.

Mírně vlevo podél spáry a dvě délky pod nádhernou plotnu Ottlplatte (klíčové místo 4-). Přímo plotnou, hranou, vpravo traverzem úbočím do sedélka a nakonec hranou na vrchol. Celkem asi 300 metrů, 13 lanových délek, dle průvodce 3 hodiny.

Na vršku stojí originálnímu kříž svařený z jakýchsi průmyslových dílů. Jednu délku slaníme do štrbiny mezi Schartenspitze a malým Winkelkogelem (dá se i slézt 2). Zde se v případě únavy, pomalého postupu nebo změny počasí slaňuje doleva strží anebo se hned nastoupí do další cesty na Kleiner Winkelkogel.

Případné slanění se štrbiny je 3x50 m (1. délka se spíše schází, 2. slaňuje z mohutného kovového oka a 3. z pěti skob pospojovaných smyčkami).

Hochschwab, Schartenspitze, Südgrat. Ondra vede nejtěžší délku Ottl Platte 4-.

Kleiner Winkelkogel dir. Westgrat 4-

Nastupujeme přímo ze štrbiny a podél hřebenu (půl délky nad štrbinou kříž). Víceméně furt rovně, hladký výšvih nad šupinou obcházíme zprava. Celkem asi 200 m, 10 délek, dle průvodce 3 hodiny.

Sestup: K Fölzalm nebo do Thörl. Od posledního štandu vyjdeme po trávě na vršek a sejdeme do sedélka mezi Malým a Velkým Winkelkogelem. Zde vlevo roklí slézáme a když už to nejde slézat, tak slaňujeme 20+30 metrů na suť a přímo dolů k salaši. Slaňáky by měly být orograficky po pravé straně (tj. koukáme li ve směru, kterým teče voda).

K Voisthalerhütte vyrazíme po travnaté zvlněné pláni směrem severovýchod k východu (padne-li mlha, kompas jako když najdeme) a po 40 minutách dojdeme na značenou stezku č. 862 (Shönleitenhaus – Voisthalerhütte) a po ní další hodinu doleva na chalupu. Lze také zvolit orientačně jednodušší variantu sestupem přímo dolů po vyšlapané pěšine v suti a kosodřevině k chatám na Fölzalm (jídlo, pití, ubytování) a výstupem po značené cestě k Voisthalerhütte.

Další den předpověď slibuje dopoledne plech, odpoledne studenou frontu. Podle chataře má fronta přijít mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou. Není důvod mu nevěřit, a tak volíme lehčí cestu, vstáváme se slepicemi a cestu překonáváme poklusem, a tak jsme před polednem nazpátek v chalupě.

Klasický směr velkou stěnou

Hochschwab Südwand, Baumgartenweg 3. Nejtěžší místa 3, pořád 2-3. Na všech štandech jsou nové masivní nýty, mezi tím pár skob, nýtů a můžeme založit i vklíněnce či smyčky. 300 m lezení, asi 12 délek (včetně sněhu pod stěnou a dolezu). Čas dle průvodce 2,5 hodiny. S sebou 5 expresek, pár smyček, případně vklíněnce a aspoň jedno zimní kladivo na lanové družstvo na strmý sníh pod stěnou, druholezec může být shora jištěn prvolezcem a překonat sníh bez kladiva, protože sněhový svah bývá maximálně čtyřicetimetrový. Maček dle mých zkušeností netřeba, ale v mrazivém jitru mohou ušetřit práci s vysekáváním stupů (Sněhové pole bývá pod stěnou určitě do konce července, někdy i v srpnu. Letos v polovině září už bylo roztálé.)

Přístup: Od Voisthalerhütte po značené cestě na sedlo Trawiesattel. Od nejvyššího bodu stezky vpravo přes sníh na suť, kousek vzhůru směrem ke stěně a doleva kamzičí stezkou do položenějšího terénu a po suti pod stěnu. Od Voisthalerhütte asi 1:30 hod.

Výstup: Cesta nastupuje vpravo od spádnice velkého oblého černého převisu ve tvaru širokého roztaženého trojúhelníku v polovině stěny. Stoupáme komínem nalevo od obrovského koutu. Ve druhé délce vylezeme na levou hranu komína a pokračujeme doleva plotnami kousek pod převis. Lehký traverz délku doleva a zleva okolo převisu. Lehkým terénem přímo vzhůru koutem na vrchol a po louce na vrchol s křížem.

Sestup: Po turistické cestě k chalupě Schiestlhaus a doprava k Voisthalerhütte. Celkem asi 2 hodiny. Opět se kompas v batohu více než hodí. Hochschwab bývá často zahalený v mracích a i za pěkného počasí se do nich může zahalit během pár minut.

Hochschwab (2277 m n.m.)

Krátká hrana pro lenochy

West. Edelspitz – Waiblkante 4-. Hrana přímo nad chalupou Voisthalerhütte, komplet vynýtovaná, nástup 10 minut, 130 metrů, 5 délek lezení, 1,5 hod., sestup 1x slanění a poté pěšky po suti, 25 min. k chalupě. S sebou 7 expresek.

Stěna pro nejisté počasí

Karlmauer – Dagmarpfeiler 4+, Nordostkamin 4+, Dommenigweg 2+. Cesty vedou ve stěně přímo nad chalupou Voisthalerhütte. Nástup 10 minut, sestup buď slaněním podél cesty, nebo obcházením zleva (30 min. k chalupě). Vynýtované, ale nějaká ta smyce nebo vklíněnec se unese.

Chalupa a její přísný vládce

Ideálním východiskem na zdejší horolezecké túry je chalupa Voisthalerhütte. Jak se k ní dostaneme? Vyrazíme automobilem, dojedeme do městečka Mariazell (které snadno najdeme na mapě Rakouska), kde si prohlédneme historické centrum a kostel (významné poutní místo), jedeme směrem na Graz, přejedeme sedlo Seebergsattel, a jak sjíždíme dolů z kopce, tak vyjedeme z lesa mezi pastviny, odbočíme u kapličky ostře doprava a podél potoka dojedeme k závoře (asi 1 km od odbočky), kde necháme odpočívat své znavené přibližovadlo.

Nabalíme si batoh a vyrazíme nejdříve pohodlně po rovině, a pak nepohodlně do kopce a za slabé dvě hodinky jsme u chalupy.

Chalupa má tři nevýhody: První je nedostatek vody, a tedy zamykání umývárny přes den a nesplachovací záchody (s nějakou ekologickou směsí pilin, která brání zápachu a urychluje tlení), o nějaké sprše ani nemluvě. Prozradím malé tajemství – půjdeme-li podél černých vodovodních hadic, asi 300 metrů od chalupy najdeme studánku – v pozdním létě ale vysychá.

Druhou nevýhodou je to, že se v společenské místnosti jídelny smí kouřit, a upřímně řečeno, puch laciných cigaret není to, co by mne táhlo do kopců.

Třetí nevýhoda je sporná, je to chatař Hans Winkler. Takový alpský klon Mira Jílka z Téryho chaty ve Vysokých Tatrách. Na něj je pohled dvojí, jeho vlastnosti mohou být chápány jako ctnosti i jako nectnosti. Chlapík něco přes padesát, Štajerák jak poleno, horský a lyžařský vůdce, místní znalec z nejpovolanějších, na chalupě je pěkných pár let a dá-li Gott zdraví, vydrží zde se svojí paní manželkou hospodařit dalších patnáct let.

Zaprvé tento svérázný horal nemá rád Čechy, Moravany a vůbec návštěvníky z Ostbloku. Trošku se mu ani nedivím. Taková banda turistů přitáhne své nabalené krosny s vlajícími karimatkami, nepozdraví, nasvačí se u stolků před chalupou ze svých zásob, hrne si natočit vodu rovnou do kuchyně, a pak postaví bez jakékoli konzultace stan sto metrů od chalupy a okolo něj pilně kálí, případně se s nenápadným výrazem "proniczanicmedvědzlesa" plíží se zubními kartáčky do umývárny. Nutno ovšem zmínit, že dlíme-li na chalupě pár dnů a chováme-li se řádně, chatařův chlad roztaje a začne se chovat poměrně mile.

Chalupa je pověstná svým akurátním pořádkem. Mokrá bunda patří do sušárny. Boty patří do botníku. Do společenské místnosti a hlavně do patra se neleze v pohorkách, ale v papučích (které jsou zde erární k dispozici). Nahoře v patře se nejí, nepije a nekouří. Postel není návštěvníkem vybrána, ale je přidělena. Používáme vlastní spacák nebo vložku do spacáku (dvojprostěradlo).

Vstává se ráno, nic nerozběsní hospodáře tak, jako lenoch, který vyspává po půl osmé. Chceme-li přes den nechat něco v chalupě, nenecháváme to povalovat, ale požádáme o vykázání koutku k uskladnění. Vařit se v chalupě nesmí, nesmí se vařit ani u chalupy, na dohled od chalupy, na doslech, ani na dostřel.

V porovnání s tatranskými útulnami je velmi příjemná informovanost chataře o předpovědi počasí. Je nám to ovšem co platné pouze v případě, rozumíme-li po štajerácky, nebo tážeme-li se v přítomnosti paní chatařové, která divé a syrové hrdelní zvuky překládá do hóchdojč, stejně tak lze od chataře vyzvědět prvotřídní informace o cestách, jištění, klasifikaci, lámavosti jednotlivých pasáží, aktuálním stavu zasněžení, vystavení cest větru a slunci a tak dále.

Chalupa není z nejlevnějších ani z nejdražších. Za matrazenlager se platí něco přes šest euro s Alpenvereinem, bez něj dvojnásobek. Jídlo prý je malých porcí a chudé. Jak lze pochopit, vzdalovali jsme se s vařičem čtyři sta metrů od chalupy, takže jsme místní zdroje – kromě obstojného piva ovšem – neochutnali. (Poznámka Horydoly: Jídla je v porcích stejně jako jinde na horských chatách. Hladový horolezec si tedy k večeři dá polévku i hlavní jídlo.)

Voisthalerhütte.

Jiné možnosti ubytování

Nocleh typu "někdevlesesvalímese" bych moc nezkoušel, dolina je poměrně přehledná a navštěvovaná, snad eventuelně malý počet lidí, žádný stan a jen na jednu noc, po soumraku uléhat, před rozbřeskem vstávat.

Hodinu a něco nad Voisthalerhütte stojí moderní chalupa Schiestlhaus, která patří rakouskému Touristenklubu. Schiestelhaus je vhodný pro lezení v jižní stěně Hochswabu, je na sestupovce pouhých dvacet minut pod vrcholem.

Na druhou stranu než Schiestlhaus také těsně pod vrškem je bivakovací krabice Fletscherbivak, která ovšem neslouží k plánovanému noclehu, je to útočiště pro případ průšvihu a nocovat tam plánovaně zavání trošku bezohledností.

Fölzalm; zde jsou dvě boudy, salaše Grasserhütte a Herzehütte, které mají obě prodej občerstveního. Obě jsou soukromé a obě nabízejí pár míst k přespání na půdě za zhruba šest euráků. Podle dvojice, kterou jsme potkali na stezce, je Oma v jedné ze salaší velmi milá a pohodová babka. Tyto salaše jsou vhodné pro lezení na Schartenspitze a Winkelkogel.

Všechny jmenované horské chaty mají otevřeno od poloviny května do konce října. Voistalerhütte a Schiestlhaus otevírají přes zimu winterraum. Chyty bývají neustále obsazené, a proto je téměř nutnost si předem rezervovat ubytování dokonce i mimo letní prázdniny. Nejlepší lezení v pohoří Hochschwab je od července do zaří. Před tím bývá na nástupech ještě dost sněhu a poté už zase může napadnout nový.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Horolezectví v Severních Vápencových Alpách

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6, Windlegergrat Torstein 5 A0, Steinerové Dachstein 5-, Pichl Dachstein 4, Západní hřeben Dirndl 3+, Chatový pilíř Schöberl 3, Normální cesta na Dachstein 2, výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Jahn-Zimmer Hochtor 3+, Rossschweif Hochtor 3, Pichl Planspitze 3, Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4, Jižní strž Bischofsmütze 3

Höllental: Richterova cesta Stadelwand 5-

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: Horzogova hrana Lalidererspitze 5-

Sengsengebirge: Wer putzt der findet 6+ Traunstein, Platteneuphorie Hoher Nock 5+, Juniperus Plombergstein 5-

Tennegebirge: Jižní rampa Hochthron 3+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4, Severní hřeben Fleischbank 3

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Tak nějak.Když si dáte pivko,tak je chatař sdílnější. Je pravdou, že kontroluje, co kdo a jak kuchtí před chatou. Hodně to tam ostatním zkazili Maďaři s tím jejich zanechaným konzervovým bordelem. Vrcholové plata mají sníh do konce května. V letě jsou skoro všechny prameny vyschlé,tak je velký problém voda. Jinak je to blízko Vídně,tak na víkend je v chatách vždy přeplněno.
 • Autor Tomas
 • Datum a čas 26.9.2011 22:27
Reaguj
Re: Kdy už?
Tak od pulky cervna. Fotky z letosniho roku z 20.-21.6. jsou na http://www.humanita.n.cz/articles_view.php?idart=164
 • Autor Radek
 • Datum a čas 12.1.2006 16:55
Reaguj
Schiestelhaus
Jinak SchiestelHaus uz davno premava... Na podzim jsme tam prewinterraumovali a je to tam super (teda az na to, ze ta prosklena jizni stena kumuluje teplo jak blazen, takze jsme se celou noc silene potili.
 • Autor Ježo
 • Datum a čas 12.1.2006 14:43
Reaguj
Kdy už?
Nadchlo mě to, kdy tam prosím sleze sníh a dá se lézt?
 • Autor Vokoun
 • Datum a čas 12.1.2006 09:25
Reaguj
Chatar
Na nas byl chatar od zacatku do konce mily. Hrali jsme podle pravidel a nemuzeme rict krive slovo. Jeste krasne poradil cesty v sirokem dalekem okoli.
 • Autor Radek J.
 • Datum a čas 12.1.2006 08:32
Reaguj
o chataři a chatě
Člověče z chatařem se znám již mnoho let a na téhle chatě jsem strávil od svatební cesty až po výlety s rodinou hodně času.Ale popisované chování Hanze a jaho paní mi jaksi nesedí,mimo jiné zaměstnával dlouhou dobu lidi od Nepálu až po ost blok.Chata je taková jaká je,a on sám s tím těžko něco udělá i v Rakousku existují ortodoxní ochranáři.Taky pohled trochu z druhé strany.
 • Autor M.Sobotka
 • Datum a čas 12.1.2006 06:56
Reaguj
Celkem 6 příspěvků v diskuzi


Polsko AKTUÁLNĚ 2019

Polsko AKTUÁLNĚ 2019

Malé zprávy z velké země mezi Krkonošemi, Vysokými Tatrami a Baltským mořem, mezi Německem a Ukrajinou.... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2019

Lehké cesty na Jastrabku

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!
Lehké cesty na Jastrabku

Lehké cesty na Jastrabku

CLIMBING GUIDE Kam v létě, v zimě, či na podzim do hor? Do Vysokých Tater!  Počasí nemusí být dost dobré na těžké výstupy, ale něco lehkého na Jastrabiu vežu bychom mohli vylézt skoro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tetička Mína vypravuje Lhotka u Mělníka. Skalní obydlí Program pro děti 23.7.
Stredoveký vojenský tábor Stará Ľubovňa, hrad 25.-28.7. 25.7.
Lughnasad - keltský svátek Nasavrky 26.-27.7. 26.7.
Prázdniny v Telči Telč  26.7.-11.8. 26.7.
Koloběžkový festival Račice 26.-28.7. 26.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Slet chroustů
Králicko 26.-29.7. Motorový paragliding 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Tatry Tour - cyklomaraton Tatranská Lomnica Silniční kola 27.7.
Dračí lodě Telč 27.7.

Diskuse

Pojištění domácnosi Karel, 22.7.2019 8:18, 4 příspěvky
Bolesti kloubů Michala, 21.7.2019 21:19, 14 příspěvků
škola lezení pro děti Horydoly , 21.7.2019 19:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Smrk, 21.7.2019 19:17, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Daniel, 21.7.2019 9:38, 4 příspěvky
kroužky bezpečného lezení... pavel, 21.7.2019 1:31, 6 příspěvků
škola lezení pro děti pavel, 21.7.2019 1:17, 11 příspěvků
Nová venkovní lezecká stěna pavel, 21.7.2019 0:53, 115 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 20.7.2019 19:16, 14 příspěvků
Pojištění domácnosi Karel, 20.7.2019 16:58, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Hochsteiermark Kuba Turek, 22.7.2019 1:42
Hochsteiermark Horydoly Open, 22.7.2019 1:41
Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34