Vinaři Hustopečska: Společně nabízíme velký sortiment vína i služeb

Vinaři Hustopečska: Společně nabízíme velký sortiment vína i služeb
Vít Nevěděl, sklepmistr vinařství Aurora Hustopeče.
Autor snímku Antonín Karoch
SDÍLEJ:

ROZHOVOR Sdružování drobných podnikatelů a živnostníků má mnohaletou tradici. V zásadě pozitivní. U nás sice tato forma hospodaření získala díky tzv. povinnému vstupu do JZD trochu pejorativní nádech, ale v současnosti už funguje a v mnoha případech se osvědčila.

O tom svědčí nárůst různých spolků a svépomocných organizací. To platí nejen o řemeslnických komorách, farmářských seskupeních, ale i o vinařích. Bylo to vidět na letošním mezinárodním veletrhu vína Wine Prague 2019.

Našli jsme tu Sdružení slováckých vinařů, Nezávislé vinaře, Spolek vinařů Dunajovské kopce a nechyběl ani spolek Vinaři Hustopečska.

Booking.com

ROZHOVOR Vít Nevěděl

Vít Nevěděl je sklepmistr a technolog vinařství Aurora, které sídlí v Hustopečích. Zeptali jsme se ho na Vinaře Hustopečska, mezi něž patří.

Jak byste charakterizoval váš spolek?

Jsme malá, ale skvělá rodinná vinařství, která se rozhodla postupovat společně. Většina majitelů zmíněných vinařství se touto vinařskou profesí živí. Mnozí k tomu postavili i penzion. Vína z naší oblasti jsou opravdu jedinečná. Mimochodem Hustopeče byly v minulosti největší vinařskou obcí v Českých zemích. Když chtěl nový vinař vysadit vinici popřípadě vyrábět víno, musel do Hustopečí pro povolení. Společně s Kurdějovem, což je sousední vesnice vedle Hustopeč, tvořily v minulosti centrum zdejšího vinařství. Bohužel doba postupovala tak, jak postupovala, a na výsluní se dostala jiná města. My jsme se ovšem rozhodli nepodlehnout skleslosti a rozhodli se obnovit tradici místních spolků. Možná se nám podaří také trochu obnovit bývalou slávu Hustopečska.

Co se vína týká, na zdejších vinicích se vždy dařilo Veltlínskému zelenému. Rostou tu i skvělé odrůdy Rizlinku rýnského i vlašského a vynikající je i zdejší Tramín červený. Máme tu i kvalitní vína červená, jako například Rulandské modré a Frankovku.

Hustopeče.

Jak jste došli k myšlence vytvořit spolek?

Nejdříve jsme se začali přátelsky scházet. Naše původní myšlenka byla vyměňovat si názory a vzájemně si pomáhat podle hesla “Více hlav více ví.“ Když se to osvědčilo, naplánovali jsme už větší setkání, na kterém jsme se rozhodli alespoň trochu vrátit našemu městu a okolí bývalou slávu, ukázat lidem zdejší tradiční pohostinnost a dobrou kuchyni. Samozřejmostí bylo propagovat místní vynikající vína. O tom, že nepřeháním, stačí jen přijet a přesvědčit se osobně.

Tak vlastně vzniklo Sdružení vinařů Hustopečska. Začátky bylyy rozpačité. Dva roky jsme například diskutovali o tom, jaké odrůdy vína propagovat, jak by náš spolek měl fungovat, co od něj vůbec očekáváme. Vloni jsme se jako členové regionálního spolku hromadně zúčastnili veletrhu Wine Prague 2018. Protože jsme tuto akci vyhodnotili jako velice užitečnou, tak jsme naši účast letos zopakovali. V podstatě nám jde o to, vyjet za hranice regionu a seznamovat lidi v Praze, středních Čechách a konečně i s dalších regionů s tím, kdo jsme, odkud pocházíme, a kde nás najdou. A také je ubezpečit, že máme opravdu co nabídnout.

Kolik máte členů?

V současné době zaštiťujeme třináct vinařů z Hustopečí a obcí sousedících s naším katastrem. Dodatečně přibyli členové z Horních Bojanovic. Ono se to v průběhu doby různí, ale toto je naše stálá základna: vinařství Aurora, Sonberk, U Harmáčků, Sedláček Kurdějov, Vrátil, U Vrbů, Starý Vrch, Klobása a Rodinné vinařství U Samsonů. Stanovy říkají, že se může stát naším členem každý se sídlem nebo provozovnou v obcích Hustopečska. Máme mezi sebou skutečně malá rodinná vinařství od dvou do pěti hektarů, ale i velké vinaře jako je firma Vrátil nebo Sonberk. Ta má každá zhruba do 40 hektarů vinic. Už dříve jsme zjistili, že se jeden vinař se těžko prosazuje. Také na vinařských veletrzích je lepší se prezentovat společně. Společně se nám to daří. Prostě chceme, aby bylo Hustopečsko vidět.

Náš spolek má i praktickou stránku. Několikrát se stalo, že přijeli hosté a všichni jsme měli naše sklepy plné. Abychom eliminovali tuto situaci, zařídili jsme společnou vinotéku, kde máme člověka, který se o ni stará. Tam si náš host může ochutnat všechna vína ze všech vinařství našeho spolku a může si je zakoupit za stejné ceny jako od vinaře. Není problém v ní udělat řízenou degustaci, například porovnání jednotlivých Veltlínů z jednotlivých vinic. Vinotéka je v centru Hustopečí asi kilometr od sjezdu s dálnice. I to je pro některé z našich pravidelných zákazníků ideální. Všechna vína mají na jednom místě a nemusejí objíždět jednotlivé vinaře.

Fungujete v rámci agroturistiky na vinařské cestě?

Určitě. Například jsme se přihlásili k projektu Otevřené vinné sklepy. Nyní v létě se střídáme, takže každý týden mají službu minimálně dva vinaři. Díky tomu už snad u nás nikoho nezklameme. Zároveň na zavolání jsou k dispozici i ostatní vinaři. Jejich telefonní čísla máme na našem webu a ve vinotéce rozdáváme mapky s kontakty na naše členy. Jsou tam i informace, kdo a kde má právě otevřeno.

Touto strategií se otvíráme hostům a snažíme se, aby od nás odjeli s nejlepšími dojmy. Také neopomíjíme cyklisty, kterých už jezdí poměrně dost. Někteří naši členové mají kromě vinařství i penzion, kde krom vína vaří i naše jihomoravské speciality, což vyhledávají právě cyklisté. Když k tomu připočtou zdejší přátelskou pohodu, rádi se zase vracejí.

Typický rodinným podnikem je Vinařství U Vrbů. Otec, hlava rodiny, se stará o provoz, matka výborně vaří, dcera Libuše se stará o sklepní hospodářství, a další dcery se za pochodu do firmy zapojují a pomáhají, kde je potřeba. Pořádají prohlídky po vinohradech a v květnu tam pořádali svatbu.

INFO: Vinařství AuroraVinaři HustopečskaWine Prague a Kalendář vinařských akcí

 

Horydoly.cz Víno na Horydoly.cz

MORAVA Reisten, víno od Templářských sklepů

MORAVA Templářské sklepy Čejkovice, majetek rytířského řádu

MORAVA Vinařství Lednice a Valtické podzemí

MORAVA Vinice ve Valticích: příroda před 16 miliony let 

MORAVA Mikulov, kouzelné panorama, vzácné památky

MORAVA Bílá vína kralují Znojemsku

MORAVA Jaké Svatomartinské víno budeme pít?

ČECHY Mělnické víno ochutnáte spíš na koštu než při vinobraní

ČECHY Grébovka, Gröbovka a Havlíčkovy sady jedno jsou

ČECHY Festival vína Český Krumlov

ČECHY Vinaři Hustopečska

RAKOUSKO Loisium, vinařské monstrum

RAKOUSKO Víno, prase, kráva a živiot vinné restaurace Weinbeisserei

RAKOUSKO V Burgenlandu nemá vinařská inkvizice žádnou moc

RAKOUSKO Trilogie Ski Amadé: jídlo, víno, sjezdovky

ITÁLIE Jaká vína zažít v Jižním Tyrolsku?

ITÁLIE Jihotyrolští pijáci jsou patrioti

ITÁLIE Jihotyrolská vinná stezka

ITÁLIE Špek, víno, jablka

ITÁLIE Víno z Jižního Tyrolska

ITÁLIE Jarní vinné slavnosti v Jižním Tyrolsku

ITÁLIE Toskánské rarity, které musíte vidět

ITÁLIE Párování vody a vína

FRANCIE Sdružení nezávislých vinařů Francie v Novém Oldřichově

IZRAEL Víno z Golanských výšin

MOLDÁVIE Chcete ochutnat vína z evropských či kavkazských odrůd?

CHORVATSKO To nejlepší z jižní Dalmácie

ŠPANĚLSKO O vínech ze Španěl

SLOVINSKO Za vínem a lanýži do Slovinska

Jak se připravuje svařené víno?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výlovy rybníků v Praze 2021 právě začínají

Výlovy rybníků v Praze 2021 právě začínají

Čtyři desítky rybníků, rybníčků a nádrží v Praze sloví během podzimu Lesy hlavního města Prahy spolu s Českým rybářským svazem. Uvádíme kdy a jde se konají výlovy.... celý článek

Výlovy rybníků 2021 říjen - 1. část

Výlovy rybníků 2021 říjen - 2. část

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Apartmány a Cafe Dačický: sedm století kutnohorského domu

Apartmány a Cafe Dačický: sedm století kutnohorského domu

Před pěti lety navrhla architektka Tereza Komárková přestavbu přízemí historického domu v Kutné Hoře na kavárnu. Teď pro stejné investory upravila první patro a půdu na apartmány. Pod jménem Dačický vznikl celistvý
MAPA: Výlovy rybníků v Česku

MAPA: Výlovy rybníků v Česku

Přinášíme vám mapu rybníků v České republice, kde jsou organizovány veřejné výlovy.
Káva, jak se podává ve Vídni

Káva, jak se podává ve Vídni

Rakouské a speciálně vídeňské kavárny jsou fenoménem jak pro místní obyvatele, tak pro přespolní turisty. Jaké druhy kávy si můžete objednat u kavárníků?
RECEPT Sypané housky

RECEPT Sypané housky

Pečení housek je vyšší škola pekařského řemesla. Musejí být vláčné i křupavé, držet tradiční tvar, barvu a chuť. A měly by co nejdéle vydržet čerstvé.
Tácky – proč to stojí za to?

Tácky – proč to stojí za to?

Internetový obchod Emako je místem, kde si zákazníci mohou sami vybrat mnoho užitečných položek, které najdou využití každý den. Přístup k příslušenství, které usnadňuje organizaci doma nebo v práci, se promítá do

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svatováclavské slavnosti
Stará Boleslav 27.-28.9. 27.9.
Svatováclavské slavnosti Budeč 28.9.
Svatováclavské slavnosti Stekník, zámek 28.9.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 1.-3.10. 1.10.
Botanicus - konec sezony Ostrá, Botanicus   3.10.
Deň Horskej záchrannej služby Oravská Polhora, Slaná voda 9.10. 11:00
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 17.-19.10. 17.10.
IDET - veletrh Brno, Výstaviště 20.-22.10. 20.10.
Ekofilm - filmový festival Brno 20.-23.10. 20.10.

Diskuse

Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 7 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 12 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 12 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 12 příspěvků
není to jen feráta Lukas B., 19.9.2021 8:32, 3 příspěvky
Tatry jsou marný Petr, 18.9.2021 10:34, 1 příspěvek
Autor neznámý Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 16.9.2021 13:32, 2 příspěvky
Autor neznámý Plavec, 16.9.2021 13:14, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55
Jak chutná pivo od nomádů? Horydoly , 18.8.2021 1:38
Karlovy Vary opět přivíta... Horydoly , 10.8.2021 10:30