Objevte kolečkové lyže "kolce"

Objevte kolečkové lyže
Běh na kolečkových lyžích.
Autor snímku LBS sport
SDÍLEJ:

OUTDOOR V KOSTCE Kolce, lyžovaní bez sněhu. Cože? Ano, kolečkové lyže vám to dopřejí. Pro někoho jsou jiným rozměrem v lyžování, radostí z pohybu, pro jiného praktický doplněk před zimní sezonou vhodný pro tzv. najíždění prvních lyžařských kilometrů.

Objevte kolečkové lyže "kolce"
Kolečkové lyže na cyklostezce.
Autor snímku LBS sport
Jak na to

Nezapomeň, než vyjedeš:

1. lyžařské hole, u kterých nahradíte košíček vidiovým hrotem
2. lyžařské běžecké boty na klasiku nebo bruslení
3. cyklistickou přilbu
4. cyklistické rukavice
5. bezpečnou cyklotrasu nebo in-line trasu s hladkým asfaltem bez prudkých sjezdů

Faktem je, že si kolečkové běžky získávají stále více nadšenců. Za zmínku také stojí, že kolečkové lyže používají k tréninku světové lyžařské špičky, výkonnostní lyžaři i hobby sportovci.

Jistě vědí proč. Podobně jako ježdění na běžkách poskytují kolečkové lyže komplexní funkční rozvoj organizmu. Při získávání tréninkového objemu spolehlivě ušetří klouby a páteř od zbytečných nárazů a následných zdravotních komplikacích hrozících například při dlouhých bězích.

Módní vlna? 

Každá doba má něco, co prochází určitým boomem. V současné době jsou to kolečkové lyže, které stále častěji vidíme na in line trasách. Napomáhají tomu lyžařské dálkové běhy, které mají několik seriálů evropské i světové úrovně, napomáhají tomu města, která k tomu vytváří bezpečné podmínky pro jízdu a napomáhají tomu výrobci, kteří dodávají na trh kvalitní kolečkové lyže na klasiku i skate.

Kde a kdy?

Nejrozšířenější jsou kolečkové lyže ve Skandinávii – Norsko, Švédsko a Finsko v tomto sportu hrají prim. Protože ale v těchto zemích napadne brzy sníh, místní lyžují na cyklostezkách zejména v létě, zatímco v České republice zažívají kolečkové lyže rozkvět právě v podzimních měsících, kdy přichází největší poptávka. Nadšenci již ladí formou na první běžkařské závody, a chtějí se na to připravovat. Zároveň jsou ježděním na kole trošku unavení a přemýšlejí o změně,“ vysvětluje Martin Vítek (LBS sport), proč právě v těchto měsících se poptávka po kolečkových lyžích nejvíce zvyšuje.

Zima se zeptá: Jsi připraven?

Pro letní přípravu běžce na lyžích neexistuje moc tréninkových sportů, které by rozvíjely specifické pohybové schopnosti a dovednosti. Běh a cyklistika jsou sice cyklické tréninkové prostředky, napomáhají silové vytrvalosti, ale nejedná o stejný pohybový vzorec, jako na lyžích.

"V tom je běh na lyžích trochu osobitý. Přibližují se tomu takzvané imitace, výběhy do kopců podporované odpichem holí, ale skluzovou fázi to nenahradí. Proto se ukazují kolečkové lyže jako nejvhodnější pro přípravu, abychom si obnovili a udržovali pohybové stereotypy z lyžování na sněhu," vysvětluje závodník Jakub Pěnička, který má osobní dlouholeté zkušenosti se závodním lyžováním, zúčastnil se mnoha závodů Euroloppet a Worldloppet.

ROZHOVOR Martin Vítek

Zeptali jsme se Martina Vítka, bývalého závodníka v triatlonu, aktivního sportovce, podnikatele a majitele LBS sportu, jak postupovat při výběru kolečkových lyží.

Skate nebo klasické lyže?

V zásadě je to stejné jako při výběru běžek. Kolečkové lyže jsou ve srovnání s běžeckými lyžemi výrazně kratší. Délka se pohybuje v závislosti na jejich typu (skate nebo klasické) nejčastěji v rozmezí 530 – 730 mm. S délkou kolečkových lyží je to stejné jako u běžek, lyže na klasiku jsou delší než ty na bruslení. Dále se liší typem a velikostí koleček.

Jaké vázání doporučujete? Co boty?

Opět je to stejné jako u běžek existují dva systémy běžeckého vázání SNS a NNN. Je třeba se rozhodnout, zda budete preferovat klasiku či bruslení. Namontovat vázání však není úplně jednoduchý úkon, proto je vždy lepší svěřit montáž vázání do specializovaného sportu.

Co se týká bot, je možné použít zimní běžkařské boty. Sice jsou zateplené určeny pro zimní měsíce, ale lze to. Pokud se rozhodnete investovat více, je možné vybírat z široké nabídky bot pro kolečkové lyže, které jsou prodyšnější. Nicméně nabízí úplně stejný komfort a oporu jako zimní obuv. 

Co dalšího neopomenout?

Další nezbytností jsou hole. Délku vybíráme stejně jako u běžek. Doporučuji použít speciální hroty na asfalt, protože pokud je nepoužijete, velmi pravděpodobně tu zimní verzi dříve nebo později ztupíte, zničíte nebo dokonce zlomíte. Samotná montáž i demontáž je většinou poměrně jednoduchá a nabízíme tento úkon v našem servisu. Samozřejmě je nezbytná cyklistická přilba a rukavičky, které chrání dlaně a prsty.

Vaše osobní doporučení?

Doporučuji začít pod vedením odborníka, výrazně si tím zkrátíte cestu k radosti z tohoto sportu a vyvarujete se chyb, které se hůř odstraňují. Věřte, že pády ve vyšší rychlosti na asfalt bolí. Dále pozor na výběr terénu - chce to silnici, cyklostezku, parkoviště s kvalitním asfaltem a malým, nejlépe žádným provozem. 

Zvládnou to i děti?

Ano, jezdí i děti. Dětské lyže jsou kratší, lehčí, a tudíž se i snáze ovládají. Po celé republice se rozšířily biatlonové týmy, kam docházejí školáci už od šesti nebo sedmi let. Na kolečkových lyžích tam trénují všichni od žákovských kategorií.

Podtrženo sečteno...

Kolečkové lyže jsou dobrým prostředkem pro obecné získání fyzické zdatnosti, protože se jím trénuje celé tělo: trup, nohy, rovnováha, posilování svalstva. Zkrátka komplexní rozvoj s šetrným přístupem ke kloubnímu aparátu, zejména ke kolenům. Pozor však na pády, aby nedocházelo ke zlomeninám. 

Tipy HORYDOLY na výbavu

KOLEČKOVÉ LYŽE SKATE 
KV+ JET SKATE 60cm
Skate kolečkové lyže KV+ s aluminovým rámem. Průměr koleček 100 mm, šířka koleček 24 mm, váha 1180 g.
Orientační cena: 3190 Kč

KOLEČKOVÉ LYŽE KLASICKÉ
KV ROLLERSKI HAWK CLASSIC 73cm 9RS01
Tréninkové i závodní kolečkové lyže na klasiku. Přední kolečka jednosměrná zajišťující odraz.
Velice odolné lyže pro pravidelný trénink.
Orientační cena: 5590 Kč

KOLEČKOVÉ LYŽE JUNIORSKÉ
KV+ LAUNCH SKATE 53,5 cm, STANDART kolečka
Hliníkové kolečkové lyže na skate s délkou rámu 53 cm, 100mm kolečky, šířkou rámu 24 mm, a hmotností 1480 g. Vhodné pro ženy a juniory s menší podešví boty.
Orientační cena: 4290 Kč

BOTY
KV+ SKATE ROLLSKI 7B001R
Odvětrané boty na kolečkové lyže s podrážkou na NNN systém vázání. Vyšší manžeta kolem kotníku výborně stabilizuje nohu a pomáhá kvalitnímu provedení odrazu. Komfortní pocit z jízdy, díky odlehčení a to i při vyšších teplotách.
Orientační cena: 3190 Kč

BRZDA
SKI SKETT Speedreducer
Praktický doplněk regulující rychlost kolečkových lyží o průměru koleček 80 mm a menších. Jedná se o mechanickou kladku, která tlačí na kolečko a to pomaleji jede.
Orientační cena: 1690 Kč

HOLE
KV+ ROLL - CARBON 90% 155-175CM
Teleskopické hole na kolečkové lyže s možností nastavení délky 155-175 cm, tubusy z 90% karbonu
Orientační cena: 3250 Kč

Horydoly.cz Outdoor v kostce

ADRENALIN Kienova houpačka
ADRENALIN Bungee na Zvíkovském mostu
ARCHEOLOGIE Detektory kovů pro amatéry
BĚH Trail running
BĚH Běhání na sněhu
BĚH Ultramaraton - vypni mozek a běž!
BĚH Bloudění svátečního běžce
BOARDING Rychle na longboardu z Kozákova dolů
BOARDING Wakeboarding
BOARDING Indoor windsurfing v polské hale
CYKLISTIKA Orientační závody na horských kolech 
CYKLISTIKA Triatlon a Xterra
CYKLISTIKA Freestyle BMX na Štvanici
GEOCACHING Geocaching po česku
GYMNASTIKA Parkour vypadá nebezpečnější, než je doopravdy
GYMNASTIKA Olympijský šplh
HOROLEZECTVÍ Drytooling kombinuje skálu a cepíny
HOROLEZECTVÍ Feráty: pocity horolezců
HOROLEZECTVÍ Na koho v horách spoléhat
JEZDECTVÍ Exkluzivní polo na koních
JEZDECTVÍ Skijöring - kdo táhne lyžaře? Pes, kůň, motorka
JEZDECTVÍ Koně pro radost i zdraví
IN LINE BRUSLE Nordic skating
IN LINE LYŽE Objevte kolečkové lyže  
LYŽOVÁNÍ Dobrodružné lyžovánÍ v terénu
LYŽOVÁNÍ Co je potřeba na skialp
LYŽOVÁNÍ Telemark, starý nový styl
LYŽOVÁNÍ Akční skibob
MYSLIVOST Lovecká vášeň
TĚŽKÁ ATLETIKA Skotské hry na Sychrově
TĚŽKÁ ATLETIKA Timbersports - silní muži se sekerami a pilami
PARA Parašutismus bez padáku
PARA BASE jen si skočit
PARA Hike and Fly
MOTO Motokáry pro zábavu
VODNÍ SPORTY Aquaskipper jako Ježíš na hladině
VODNÍ SPORTY Veslování pražské Primátorky
VODNÍ SPORTY Voda: adrenalin pro děti i rodiče
TURISTIKA Zimní táboření
TURISTIKA Sněžnice okouzlily i lyžaře
TURISTIKA Dlouhé horské přechody
LETNÍ SPORTY Speedminton jako Ferrari
LETNÍ SPORTY Prague Paintball Open
ZIMNÍ SPORTY Curling: skrytý adrenalin
HANDICAP Orientační závod vozíčkářů
HANDICAP Trail-O

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jak správně běhat? Jak začít? Co budete potřebovat? Jak si nezničit klouby?

Jak správně běhat? Jak začít? Co budete potřebovat? Jak si nezničit klouby?

Běh prospívá našemu pohybovému aparátu, srdci a cévnímu systému. Zlepšuje celkovou tělesnou kondici, posiluje funkci plic a funguje jako skvělý čistič mysli. Běhat můžete prakticky kdekoliv a s minimálními finančními náklady. Pokud ale... celý článek

Zlepšete na dovolené svou kondici. Vyrazte do hor za turistikou

Malebné běhání podél Čertových proudů

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TEST Barefoot boty Xero HFS

TEST Barefoot boty Xero HFS

Kecky, tenisky, jarmilky, číny, pičutky. To je má nejoblíbenejší obuv od dětství do stáří. Letos jsem k nim přidala barefoot. Vlastně nejde o nic úplně nového. Mám ráda lehké sportovní boty, ve

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
ISPO - veletrh Německo, Mnichov 28.-30.11. 28.11.
EPO Orientační běh Praha, Prokopské údolí 29.11. 17:00
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 29.11.-1.12. 29.11.
Pražská stovka Milín 2.-4.12. 2.12. 18:00
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
Christmas Night Run Brno, Lužánky   3.12.
Winter Skyrace Ještěd Běh 3.12.
Christmas Night Run Most, 1. náměstí 4.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.

Diskuse

Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 18:21, 128 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 28.11.2022 18:10, 128 příspěvků
Všechno má rub a líc. Pišišvor, 28.11.2022 15:17, 128 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 28.11.2022 14:42, 128 příspěvků
Všechno má rub a líc. Kuba Turek, 27.11.2022 23:01, 128 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 27.11.2022 22:48, 128 příspěvků
INU Kuba Turek, 27.11.2022 17:28, 128 příspěvků
INU Honza, 27.11.2022 10:21, 128 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 16:34, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38