Silvestrovský skialp v Sellrain

Silvestrovský skialp v Sellrain
Sellrain, chata Pforzheimer je na dohled!
Autor snímku Martin Skuhravý
SDÍLEJ:

Sněhu v Alpách letos zatím moc nenapadlo, ale jsou hory, kde na skvělou lyžovačku ten půlmetr bílého nadělení bohatě stačí. Do rakouského Sellrain jsme dojeli autem za pár hodin a hned jsme si připadali jako ve skialpinistickém ráji.

Silvestrovský skialp v Sellrain
Sellrain, výstup na Sonnenwand.
Autor snímku Martin Skuhravý

ohoří Sellrainer Berge se nachází necelých třicet kilometrů západně od Innsbrucku. Ohraničeno je od západu Ötztalskými Alpami, od východu a jihu Stubaiskými Alpami a od severu Inntalským údolím. 

550 kilometrů z Prahy

Lokalita je tedy pro našince ideální. Po dálnici je to z Prahy do vesničky St. Sigmund in Sellrain nějakých 550 kilometrů.

Kdo by se snad v zeměpisných názvech nevyznal, stačí vědět jedno: Je to ideální skialpová oblast na prodloužený víkend.

Pokud si vybereme pro zaparkování dědinu St. Sigmund, budeme se muset smířit s parkovným. Chvíli po našem příjezdu na prázdné parkoviště přijíždí světlý minivan, z něhož se postupně trousí sedm veselých tváří.

"Ahoj Kačko!" Dáváme se do horlivé debaty o plánech na letní expedice, koštujeme vzájemně lihoviny připravené na nadcházejícího Silvestra a kolem druhé hodiny ranní uleháme vedle auta do vymrzlého spacáku.

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Stoupáme na lyžích, spolu s námi jdou sáňkaři

Nastavíme budíka? "Néé, ráno nás vyžene zima."

V deset hodin ráno se ukazuje, že nočních deset stupňů pod nulou kvalitu spánku neovlivnilo. Snažíme se tedy nezkrátit si první den v horách a rychle pobalit a vyrazit. Daří se to ale až v čase oběda.

Sellrain na lyžích - skialpinismus. 

Mezitím se parkoviště naplňuje k prasknutí. Až na chatu Gleirsch Alm se prodíráme mezi davy rodinek se sáňkami. Dokonce odoláváme lákadlu v podobě točeného weissbiera a mažeme na jih mírně stoupajícím údolím až ke spodní stanici nákladní lanovky na chatu Pforzheimer Hütte (2308 m).

Po krátké pauze na oběd dorážíme posledních sto padesát výškových metrů k chatě. Ve winterraumu praská dřevo v kamnech a hřeje se voda na čaj. Ideální vánoční idyla.

PANORAMA: Sellrain, závěr údolí Gleirsch v zimě

Kliknutím na snímek otevřete velké panorama: 

Už se nám nedaří vyrazit na plánovanou túru. Šetříme síly na nadcházející oslavu Silvestra.

Příchod Nového roku ve winterraumu

Ve winterraumu společně s námi na nový rok čekají ještě tři Němci. Ze začátku vypadají plaše, to ale netrvá dlouho. Za chvíli se přidávají ke společnému veselí. Každý po svém.

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Někdo ulehá ke společenské hře na palandu, ostatní posedávají u stolu, povídají a konzumují. Kolem jedenácté je několikrát slyšet názor, že šampaňské můžeme otevřít hned, ať se netrápíme až do půlnoci. Nakonec ale vydržíme a Nový rok vítáme jak se patří. Prskavky před chatou, špunty vzduchem a vzájemné objímání.

Prašan na Sonnenwand

Nástup na chatu a veselici máme tedy za sebou, přijeli jsme však hlavně kvůli horám. Ranní vstávání se už druhý den nedaří podle představ, plán je vzhledem k jistým okolnostem jasný.

První půlka posádky našeho auta chce přes sedélko Zischgenscharte přejít a slyžovat na chatu Westfalenhaus (2273), já a Klára vzhledem k mému zvýšenému počtu šroubů v páteři a Klářině první zkušenosti se skialpem volíme jednodušší variantu nalehko na Sonnenwand (3091).

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Zbytek české výpravy má v plánu něco úplně jiného. K našemu velikému potěšení během dne zjišťujeme, že jejich stopy nakonec vedou do téhož sedla, kam se v pozdním odpoledni dostanemi i my. 

Poslední dvě serpentiny vynecháváme, protože nemáme s sebou haršajzny (stoupací železa na lyže) a užíváme si skvostný sjezd zčásti po ledovci v čerstvém prašanu až na dno doliny.

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Se zapadajícím sluncem běžkujeme údolím zpátky pod chatu, kde se naposled loučíme s německými snowboardisty. Ještě jednou nasazujeme pásy a se soumrakem vystupujeme zpátky k vytopené noclehárně. 

Večer se nese v podobném stylu jako ten předchozí, akorát si už nemusíme lámat hlavu nad tím, jak vydržet až do půlnoci. Kolem desáté ukončujeme diskusi okolo Kaččiny knihy Vladivostop, jejíž tři výtisky nosí všude s sebou pro případné zájemce o koupi, a hurá do hajan.

Sjezd v mlze mi natáhl záda

Poslední den výletu se nám konečně daří vstát o něco dříve, už skoro jako skialpinisté. Není to ale nic platné. Venku padá sníh, rozfoukalo se a viditelnost se snížila na několik desítek metrů.

Všichni společně se tedy vyrážíme směrem k nedalekému Rosskogelu (3081). Já s Klárou ve výšce 2750 m otáčíme špičky lyží do údolí a mlhou sjíždíme po paměti zpátky k chatě.

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Litujeme došlých baterek v navigaci. Víc času stojíme a mžouráme do mlhy, než sjezdujeme. Kousek od chaty přemlouvám GPS a ta nám z posledních sil ukazuje správný směr.

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Sjezd se neobejde bez menšího karambolu. V difuzním světle přehlížím terénní nerovnost a sněhová mulda se mi postarává o nejpoctivější protažení zad od srpnové operace. Chvíli se děsím co se mnou bude, nakonec se ale ukazuje, že takové lyžování v mlze může být i zdravotně výhodné.

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Poslední sjezd a hurá do Burger Kinga

Druhý den musím zpátky do lázní, a tak je výlet u konce. Zbývá tedy už jen něco drobného sníst, uklidit bivak, naházet eura do kasičky a vzhůru dolů. 

Cesta k autu se nese ve stejném duchu jako předchozí sjezd, akorát už to není tolik z kopce. To ale neznamená, že bychom si ještě naposled nestihli užít trochu prašanu.

Sellrain na lyžích - skialpinismus. 

Nabíráme kluky ve vedlejším údolí. Definitivní tečkou za prvním letošním skialpem je tradiční návštěva Burger Kinga za Mnichovem.

Winterraum (tzv. zimní prostor) slouží jako ubytovna v horské chatě, která je mimo letní sezonu uzavřena. Některé chaty jsou bez winterraumu, další ho mají v přízemí či suterénu, jinde jsou postaveny jako samostatné domečky mimo chatu a poslední možností je, že jako winterraum slouží vstupní část chaty uzamčená univerzálním AV-klíčem (lze si ho za zálohu a mírný poplatek půjčit v nejbližší pobočce německého nebo rakouského Alpenvereinu). Vždy je nutné se informovat předem, jak se do ubytovací části lze dostat.

Winterraum bývá vybaven palandami, dekami, základním nádobím a kamny s dřevem. Nikdy ovšem není jisté, kolik turistů a lyžařů dorazí, a tak je nutno počítat s nouzovým přespáním v nepohodlí.

Za služby se platí do kasičky, která je ve winterraumu umístěná. Ceníky jsou různé, ale obvyklá cena je 5 E/přespání, 5 E/denní spotřeba dřeva a někdy je také k dispozici pivo, šnaps či svařené víno za cca 4 E. Při odchodu je potřeba vyčist kamna a uklidit pro další návštěvníky.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

Horydoly.cz Tipy na skialpinistické túry

Silvretta: Dreiländerspitze a Augstenspitze

Silvretta: Sellrain

Ötztal: Wildspitze

Ötztal: Fernerkogel a Wildspitze

Ötztal: Wannetjoch

Ötztal: Radurschltal a Glockturm

Berchtesgaden: Watzmann

Dolomity: Marmolada

Dolomity: Colbricon

Alta Valtellina: Sobretta

Alta Valtellina: Monte Breva

Hohe Tauern: Grossglockner

Hohe Tauern: Dobratsch

Berner Oberland: Wetterhorn

Kalkalpen: Dachstein

Kalkalpen: Hochschwab

Vysoké Tatry: Téry Expres

Vysoké Tatry: Svišťový štít

KRKONOŠE: Sněžka - Labský důl - Obří důl - Lysá hora - Kotel - Studniční horaČertova strouha - Bílé Labe - Mumlava

Přechody: KrkonošeVysoké TatryHoch TirolHaute Route 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Dobrý i na ledy
Sellrain dobrej i na softmůverský ledy: http://papous.webnode.cz/news/sellraintal-ledove-eldorado-pobliz-innsbrucku/
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


TEST Lyžařská a snowboardová helma Crivit Kilp

TEST Lyžařská a snowboardová helma Crivit Kilp

Helma Crivit Kilp s polykarbonátovým štítem místo lyžařských brýlí je naším posledním úlovkem v moři sportovního vybavení, které prodává supermarketový řetězec Lidl. Po zimním testování na sjezdovkách i ve volném terénu můžeme říci,... celý článek

Silvretta Superdurchfahrt, zapadlé údolí Klostertal

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Baranie sedlo - chodník od Téryho chaty a Zeleného plesa

Baranie sedlo - chodník od Téryho chaty a Zeleného plesa

AKTUALIZACE Baranie sedlo (2384 m) je významné sedlo mezi rozložitým masivem Baranie rohy a Spišským štítem. Nevede přes něj turistické značení, je tedy pro turisty zakázané, ale přes to je frekventované v létě
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

UZAVŘENÉ BOUDY Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

SPIELJOCH Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
České hory AKTUÁLNĚ 2018/2019

České hory AKTUÁLNĚ 2018/2019

KONEC SEZONY Hory a doly v Čechách i na Moravě nabízejí pohádkové terény pro milovníky všech zimních dobrodružství. Sníh a led láká nejenom na běžky, sjezdovky a snowboard, ale také na sněžnice nebo ledové lezení.
Z Pradědu na Červenohorské sedlo

Z Pradědu na Červenohorské sedlo

AKTUALIZACE V neděli v sedm hodin ráno vyrážíme autem z Hlučína směr Jeseníky. V původním plánu byla některá z beskydských hřebenovek, ale se sněhem je to tam na levačku. Praděd je v této situaci jistota. Po

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Krčmár skap - konec lyžařské sezony
Chaty Pod Soliskom 27.4.
Bike Festival - veletrh Polsko, Gdaňsk 6.-7.5. 6.5.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 8.-10.5. Horské technologie 8.5.
Lodě na Labi Nymburk 8.-12.5. 8.5.
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Veletrh vědy Praha, Letňany 6.-8.6. 6.6.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 7.-9.6. 7.6.

Diskuse

Krem Hana, 24.4.2019 13:53, 4 příspěvky
Ostrovy Hikerka, 24.4.2019 13:26, 1 příspěvek
Sportovní výkonnost Vojtech, 24.4.2019 12:07, 4 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Tomas, 24.4.2019 11:23, 9 příspěvků
Porod císařem Michala, 24.4.2019 10:11, 9 příspěvků
Porod císařem Michala, 24.4.2019 10:09, 9 příspěvků
Elektro kolo nebo elektro... Horydoly , 23.4.2019 14:49, 9 příspěvků
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 23.4.2019 13:23, 9 příspěvků
Porod císařem Katka, 23.4.2019 13:06, 9 příspěvků
Nezapomeň na gumáky HankaR, 23.4.2019 11:02, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54