Silvestrovský skialp v Sellrain

Silvestrovský skialp v Sellrain
Sellrain, chata Pforzheimer je na dohled!
Autor snímku Martin Skuhravý
SDÍLEJ:

Sněhu v Alpách letos zatím moc nenapadlo, ale jsou hory, kde na skvělou lyžovačku ten půlmetr bílého nadělení bohatě stačí. Do rakouského Sellrain jsme dojeli autem za pár hodin a hned jsme si připadali jako ve skialpinistickém ráji.

Silvestrovský skialp v Sellrain
Sellrain, výstup na Sonnenwand.
Autor snímku Martin Skuhravý

ohoří Sellrainer Berge se nachází necelých třicet kilometrů západně od Innsbrucku. Ohraničeno je od západu Ötztalskými Alpami, od východu a jihu Stubaiskými Alpami a od severu Inntalským údolím. 

550 kilometrů z Prahy

Lokalita je tedy pro našince ideální. Po dálnici je to z Prahy do vesničky St. Sigmund in Sellrain nějakých 550 kilometrů.

Kdo by se snad v zeměpisných názvech nevyznal, stačí vědět jedno: Je to ideální skialpová oblast na prodloužený víkend.

Pokud si vybereme pro zaparkování dědinu St. Sigmund, budeme se muset smířit s parkovným. Chvíli po našem příjezdu na prázdné parkoviště přijíždí světlý minivan, z něhož se postupně trousí sedm veselých tváří.

"Ahoj Kačko!" Dáváme se do horlivé debaty o plánech na letní expedice, koštujeme vzájemně lihoviny připravené na nadcházejícího Silvestra a kolem druhé hodiny ranní uleháme vedle auta do vymrzlého spacáku.

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Stoupáme na lyžích, spolu s námi jdou sáňkaři

Nastavíme budíka? "Néé, ráno nás vyžene zima."

V deset hodin ráno se ukazuje, že nočních deset stupňů pod nulou kvalitu spánku neovlivnilo. Snažíme se tedy nezkrátit si první den v horách a rychle pobalit a vyrazit. Daří se to ale až v čase oběda.

Sellrain na lyžích - skialpinismus. 

Mezitím se parkoviště naplňuje k prasknutí. Až na chatu Gleirsch Alm se prodíráme mezi davy rodinek se sáňkami. Dokonce odoláváme lákadlu v podobě točeného weissbiera a mažeme na jih mírně stoupajícím údolím až ke spodní stanici nákladní lanovky na chatu Pforzheimer Hütte (2308 m).

Po krátké pauze na oběd dorážíme posledních sto padesát výškových metrů k chatě. Ve winterraumu praská dřevo v kamnech a hřeje se voda na čaj. Ideální vánoční idyla.

PANORAMA: Sellrain, závěr údolí Gleirsch v zimě

Kliknutím na snímek otevřete velké panorama: 

Už se nám nedaří vyrazit na plánovanou túru. Šetříme síly na nadcházející oslavu Silvestra.

Příchod Nového roku ve winterraumu

Ve winterraumu společně s námi na nový rok čekají ještě tři Němci. Ze začátku vypadají plaše, to ale netrvá dlouho. Za chvíli se přidávají ke společnému veselí. Každý po svém.

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Někdo ulehá ke společenské hře na palandu, ostatní posedávají u stolu, povídají a konzumují. Kolem jedenácté je několikrát slyšet názor, že šampaňské můžeme otevřít hned, ať se netrápíme až do půlnoci. Nakonec ale vydržíme a Nový rok vítáme jak se patří. Prskavky před chatou, špunty vzduchem a vzájemné objímání.

Prašan na Sonnenwand

Nástup na chatu a veselici máme tedy za sebou, přijeli jsme však hlavně kvůli horám. Ranní vstávání se už druhý den nedaří podle představ, plán je vzhledem k jistým okolnostem jasný.

První půlka posádky našeho auta chce přes sedélko Zischgenscharte přejít a slyžovat na chatu Westfalenhaus (2273), já a Klára vzhledem k mému zvýšenému počtu šroubů v páteři a Klářině první zkušenosti se skialpem volíme jednodušší variantu nalehko na Sonnenwand (3091).

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Zbytek české výpravy má v plánu něco úplně jiného. K našemu velikému potěšení během dne zjišťujeme, že jejich stopy nakonec vedou do téhož sedla, kam se v pozdním odpoledni dostanemi i my. 

Poslední dvě serpentiny vynecháváme, protože nemáme s sebou haršajzny (stoupací železa na lyže) a užíváme si skvostný sjezd zčásti po ledovci v čerstvém prašanu až na dno doliny.

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Se zapadajícím sluncem běžkujeme údolím zpátky pod chatu, kde se naposled loučíme s německými snowboardisty. Ještě jednou nasazujeme pásy a se soumrakem vystupujeme zpátky k vytopené noclehárně. 

Večer se nese v podobném stylu jako ten předchozí, akorát si už nemusíme lámat hlavu nad tím, jak vydržet až do půlnoci. Kolem desáté ukončujeme diskusi okolo Kaččiny knihy Vladivostop, jejíž tři výtisky nosí všude s sebou pro případné zájemce o koupi, a hurá do hajan.

Sjezd v mlze mi natáhl záda

Poslední den výletu se nám konečně daří vstát o něco dříve, už skoro jako skialpinisté. Není to ale nic platné. Venku padá sníh, rozfoukalo se a viditelnost se snížila na několik desítek metrů.

Všichni společně se tedy vyrážíme směrem k nedalekému Rosskogelu (3081). Já s Klárou ve výšce 2750 m otáčíme špičky lyží do údolí a mlhou sjíždíme po paměti zpátky k chatě.

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Litujeme došlých baterek v navigaci. Víc času stojíme a mžouráme do mlhy, než sjezdujeme. Kousek od chaty přemlouvám GPS a ta nám z posledních sil ukazuje správný směr.

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Sjezd se neobejde bez menšího karambolu. V difuzním světle přehlížím terénní nerovnost a sněhová mulda se mi postarává o nejpoctivější protažení zad od srpnové operace. Chvíli se děsím co se mnou bude, nakonec se ale ukazuje, že takové lyžování v mlze může být i zdravotně výhodné.

Sellrain na lyžích - skialpinismus.

Poslední sjezd a hurá do Burger Kinga

Druhý den musím zpátky do lázní, a tak je výlet u konce. Zbývá tedy už jen něco drobného sníst, uklidit bivak, naházet eura do kasičky a vzhůru dolů. 

Cesta k autu se nese ve stejném duchu jako předchozí sjezd, akorát už to není tolik z kopce. To ale neznamená, že bychom si ještě naposled nestihli užít trochu prašanu.

Sellrain na lyžích - skialpinismus. 

Nabíráme kluky ve vedlejším údolí. Definitivní tečkou za prvním letošním skialpem je tradiční návštěva Burger Kinga za Mnichovem.

Winterraum (tzv. zimní prostor) slouží jako ubytovna v horské chatě, která je mimo letní sezonu uzavřena. Některé chaty jsou bez winterraumu, další ho mají v přízemí či suterénu, jinde jsou postaveny jako samostatné domečky mimo chatu a poslední možností je, že jako winterraum slouží vstupní část chaty uzamčená univerzálním AV-klíčem (lze si ho za zálohu a mírný poplatek půjčit v nejbližší pobočce německého nebo rakouského Alpenvereinu). Vždy je nutné se informovat předem, jak se do ubytovací části lze dostat.

Winterraum bývá vybaven palandami, dekami, základním nádobím a kamny s dřevem. Nikdy ovšem není jisté, kolik turistů a lyžařů dorazí, a tak je nutno počítat s nouzovým přespáním v nepohodlí.

Za služby se platí do kasičky, která je ve winterraumu umístěná. Ceníky jsou různé, ale obvyklá cena je 5 E/přespání, 5 E/denní spotřeba dřeva a někdy je také k dispozici pivo, šnaps či svařené víno za cca 4 E. Při odchodu je potřeba vyčist kamna a uklidit pro další návštěvníky.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

Horydoly.cz Tipy na skialpinistické túry

Silvretta: Dreiländerspitze a Augstenspitze

Silvretta: Sellrain

Ötztal: Wildspitze

Ötztal: Fernerkogel a Wildspitze

Ötztal: Wannetjoch

Ötztal: Radurschltal a Glockturm

Berchtesgaden: Watzmann

Dolomity: Marmolada

Dolomity: Colbricon

Alta Valtellina: Sobretta

Alta Valtellina: Monte Breva

Hohe Tauern: Grossglockner

Hohe Tauern: Dobratsch

Berner Oberland: Wetterhorn

Kalkalpen: Dachstein

Kalkalpen: Hochschwab

Vysoké Tatry: Téry Expres

Vysoké Tatry: Svišťový štít

KRKONOŠE: Sněžka - Labský důl - Obří důl - Lysá hora - Kotel - Studniční horaČertova strouha - Bílé Labe - Mumlava

Přechody: KrkonošeVysoké TatryHoch TirolHaute Route 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Dobrý i na ledy
Sellrain dobrej i na softmůverský ledy: http://papous.webnode.cz/news/sellraintal-ledove-eldorado-pobliz-innsbrucku/
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Dolomity a Julské Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Dolomity a Julské Alpy AKTUÁLNĚ 2022

SANTA CATERINA Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.... celý článek

Lyžařská a snowboardová mistrovství světa 2023

Jízda na hraně Franze Klammera

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Take me back to Obertauern!

Take me back to Obertauern!

It's been far too long since you discovered the snow-covered mountains and enjoyed an evening by a cosy, warm open fire. But things are looking up! Because for the start of
Guido Rotter, otec krkonošského lyžování

Guido Rotter, otec krkonošského lyžování

Guido Rotter je světová lyžařská a turistická legenda. Založil nejvýznamnější lyžařskou organizaci Rakouský lyžařský svaz a zařídil největší síť levného ubytování Jungendherberg. Ačkoliv žil v Čechách, málokdo o něm u nás ví. Snad proto, že
Lyžařské novinky na českých a moravských horách 2022/2023

Lyžařské novinky na českých a moravských horách 2022/2023

Tuzemská horská střediska před nadcházející zimní sezonou investovala přes 700 milionů Kč, nejvíce do ekologicky udržitelných řešení, např. úspornější rolby, systému SNOWsat, akumulačních nádrží, technologie zasněžování a do modernizace služeb. Významná část investic
Lyžování v Mölltalu startuje 10. listopadu

Lyžování v Mölltalu startuje 10. listopadu

Lyžařské středisko Mölltaler Gletscher přivítá první lyžaře této zimy již zítra. Lyžařská sezona začíná ve čtvrtek 10. listopadu.
Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

KOHÚTIK Zprávy, novinky, aktuality, fotografie a videa z Vysokých Tater, z nejvyššího pohoří Karpat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 5.-8.12. 5.12.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Setkání skialpinistů Staré Hamry 16.-18.12. 16.12.
Lawinenupdate 2022/23 Österreichischer Alpenverein Livestream 16.12. 19:00
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 18.12.
Lyžařský přejezd Krkonoš Vítkovice v Krkonoších 26.-29.12. Běžky 26.12.
Tour de Ski Itálie, Německo, Švýcarsko 31.12.-8.1. 31.12.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 6.-8.1. 6.1.
Ski Tour - běžky Horní Mísečky 7.-8.1. 7.1.

Diskuse

Hehe Drak, 7.12.2022 12:19, 4 příspěvky
kup si brašny Horydoly, 7.12.2022 10:46, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 10:12, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 9:19, 4 příspěvky
kup si brašny Pavka, 6.12.2022 14:15, 4 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 13:04, 5 příspěvků
zima Kuba Turek, 5.12.2022 11:44, 5 příspěvků
Apache Kuba Turek, 5.12.2022 11:35, 2 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 11:25, 5 příspěvků
Apache Michal, 5.12.2022 7:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38