Křivoklát když ho nevidíme

Křivoklát když ho nevidíme
Hrad Křivoklát uprostřed křivoklátských lesů.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Z protější stráně hledí na hrad Křivoklát sošně provedený dlouholetý majitel Fürstenberk. Sochu mu postavili vděční poddaní. Také ji párkrát nevděčně shodili ze stráně, aby ji opět postavili. Výhled má ten chlap opravdu pěkný. Je to tentýž chlápek, co měl v Praze palác jmenující se po něm. Též vlastnil Lány, které prodal českému státu a Tomáš G. M. tam pak mohl pobývat, jezdit na koni a vést hovory s Čapkem.

Křeslo, které jako bonus k lánskému zámku věnoval Fürstenberk prvnímu českému prezidentovi, je k vidění na Křivoklátě.

Zábavné mučení

Na hradě je toho vidět mnohem víc. Například mučírna. Po pravdě, shledávám prohlídku hradu také jako mučení, ale na zdejším jsem se bavil a zajímal. Snad to bylo tím, že slečna průvodkyně byla půvabná, snad tím, že slečna průvodkyně to měla moc dobře připravené, snad dobrou společností, se kterou jsem hrad procházel.

Na hradě se pravděpodobně koná mnoho zajímavého. Pro naší grupu bylo třeba prováděcí řeč poupravit a oprostit od "tady vidíte" a zaměřit se na to, co lze osahat, poslechnout, nebo popsat. To se podařilo. Nic ovšem nenadchne děti tak, jako mučírna.

Klec místo televize

Zajímavá je železná panna nazývaná odšťavňovač. S tímto zařízením na sběr krve prý pracovala i slovutná Čachtická paní. Klícky, tedy pranýř, jsou dvoje. Pánské a dámské. Do pánské se pán dostal za výtržnost, nepoctivost či opilství. Ženy byly takto trestány pouze za nevěru.

Dost pozoruhodné je, že muž musel po dobu, co jeho žena visela v kleci, lidé po ní házeli jablka a kameny a dobře se bavili (televize nebyla a měli tedy jiné stupidní zábavy), držet smutek. Tedy ten byl potrestán také. Stará v kleci, každej zjistil, s kterou je sranda, on seděl doma a nemohl jít ani se svůdcem na pivo nadávat na onu-tu, jak se často stává.

Klec... taková klec na děti... někdy... bože jak sladko je snít.

Hladomorna, asi nic moc. Prý tu odsouzený zemřel spíš děsem, chladem a hrůzou z té tmy, ve které neviděl. Shodli jsme se, že nás by poslední část nerozhodila.

Nevidící královský papá

Křivoklát je zajímavý také tím, že na něm byl kdysi dávno zašitý jistý Václav. Zavřel ho tam tatínek, ona to byla asi dost rozhádaná famílie. Potom ho poslal studovat, chlapec se pilně učil a naučil se francouzsky, italsky, latinsky a německy. Později po návratu do Čech snad i česky.

Synáček proslul ovšem pod jiným jménem, ale to asi každý ví. Na místo svého hausarestu zanevřel a postavil si víkendhaus na Praze západ.

Onen tatínek je zajímavý i z pohledu tyflopedického, prostorovky, asistence... On papá oslepl a v jedné zdaleka ne lokální šarvátce prý volal něco na ten smysl, že on pryč neuteče - neutekl a padl. Zlí jazykové ovšem tvrdí, že nikam utéct nemohl, neb neviděl, a kam ho na koni vedli, tam dovedli.

Z toho je vidět, že když nevidíte, potřebujete někdy dobrého průvodce. Pokud chcete třeba válčit u Kreščaku. Ovšem "naše" děti jsou natolik schopné, že leckdy provádí ony nás. Nás vidící, leč někdy poněkud amentní.

Nezvládl jednolanovou techniku

Dalším prominentním vězněm na Křivoklátě byl Edward Kelly. Ten odtud prchal po laně, ale špatně si ho vyměřil, zbytek skočil a přišel o nohu. Později byl zavřený v Mostě, opět prchal po laně. To tentokrát prasklo. Druhá noha pryč. Ten tedy patří do horolezecké metodiky - obor jednolanové techniky.

My opustili hrad hlavní branou. Koukači se podívali na vyhlídce a popsali, co vidí ostatním. Pak procházkou do hospody Hotel Roztoky (dobře vařej!). Hrad je to opravdu pěkný (není to reklama, vstupné jsme řádně platili) a stojí za vidění, nebo i nevidění a jen poslechnutí.

INFO: Královský hrad Křivoklát

Horydoly.cz Křivoklát na Horydoly: 

Historie hradu Křivoklát

Leontýnský zámeček

Křivoklátské údolí

Infocentrum Lesy ČR Křivoklát

Lesní hřiště Křivoklát

Tři prameny

Dlouhé sjezdy na kole k Berounce

Rezervace Velká Pleš a hrad Křivoklát.

Horydoly.cz Hrady a zámky na Horydoly 

Andělská hora
Bardo (Polsko)
Bělá pod Bezdězem
Berštejn
Bezděz
Bormio (Itálie)
Budyšín/Bautzen (Německo)
Carcassonne (Francie)
Děvín
Eilean Donan (Skotsko)
Falkenburk
Falkenstein (Rakousko)
Firmian - Sigmundskron (Itálie)
Herštejn Starý
Hořovice
Chillon
 (Švýcarsko)
Choustník
Kadaň
Kamenice nad Lipou
Kostelec nad Černými lesy
Kostelní Bříza
Klenová
Košťálov
Křivoklát
Kuřivody
Leontýnský zámeček
Líšno
Lužany
Moritzburg (Německo)
Neuschwanstein a Hohenschwangau (Německo)
Nottingham
 (Anglie)
Nový hrad Kunratice
Pecka

Písek
Přimda
Rabí
Ralsko
Skokloster (Švédsko)
Staatz (Rakousko)
Sychrov
Sion
Tetín
Tower (Anglie)
Vadstena (Švédsko)
Valdek 1 a Valdek 2
Zbiroh 1
 a Zbiroh 2
Zborov (Slovensko)

Kláštery a kostely

Hrušková: Svatý Mikuláš pod Krudumem 
Chlum svaté Máří: Nanebevzetí Panny Marie

Oberndorf: Stille Nacht
 (Rakousko)
Pivoň: klášter augustiniánů
Plasy: cisterciácký klášter
Řím: Bazilika svatého Petra
 (Vatikán)
Tachov: Světce

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Pěkný článek!
Moc sympaticky napsané, děkuji!
  • Autor Houba
  • Datum a čas 27.2.2008 07:42
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Nelahozeves: kde se Dvořák narodil, kde hrál na housle a kde sledoval vlaky?

Nelahozeves: kde se Dvořák narodil, kde hrál na housle a kde sledoval vlaky?

Tonda se narodil 1841 v hospodě v Nelahozevsi. 1847 sledoval ražbu železničního tunelu. 1851 viděl průjezd první lokomotivy Steinbrück po trati Praha - Drážďany. Na housle hrál v kostele svatého Ondřeje pár kroků od... celý článek

Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

Vlaková zastávka Antonína Dvořáka Nelahozeves

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Velká pardubická 2025: Legendární dostih, který stále dýchá tradicí a napětím

Velká pardubická 2025: Legendární dostih, který stále dýchá tradicí a napětím

Jen týden po volbách do poslanecké sněmovny se uskuteční tradiční akce a jeden z nejikoničtějších dostihových závodů ve střední Evropě – Velká pardubická.
Cestování s dětmi v létě: Zážitkové pobyty u moře

Cestování s dětmi v létě: Zážitkové pobyty u moře

Plánujete dovolenou s dětmi a přemýšlíte, kam vyrazit, aby si ji užili úplně všichni? Vyrazte k moři, Slevomat nabízí široký výběr zážitkových dovolených v evropských i vzdálenějších destinacích. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší, které
Prohlídka Gdaňsku z mořského kajaku

Prohlídka Gdaňsku z mořského kajaku

Polsko má fakticky tři hlavní města. Varšava je administrativní centrum, Krakov odkazuje na sídlo králů a Gdaňsk drží ekonomickou sílu. Všechny leží na Visle. Gdaňsk v ústí polského veletoku do Baltu se
Kolouchová zahynula na Nanga Parbat

Kolouchová zahynula na Nanga Parbat

ČERNÁ VDOVA Známá česká horolezkyně Klára Kolouchová (46 let) tragicky přišla o život při pokusu o zdolání vrcholu Nanga Parbat (8125 m).
Kde se natáčela komedie Jak dostat tatínka do polepšovny?

Kde se natáčela komedie Jak dostat tatínka do polepšovny?

Nejoblíbenější česká letní komedie Jak dostat tatínka do polepšovny, se odehrává na půdorysu pískovcového lezení v Českém ráji. Klíčové scény byly natočeny na Hruboskalsku.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Parním vlakem k Berounce Lužná, Železniční muzeum Nostalgický vlak 2.8.
Welká Wodácká Pouť Brno, Pisárky 2.-3.8. 2.8.
Podkrkonošský cyklomaraton Lázně Bělohrad Horská kola 2.8.
Houmrův triatlon Jiříkov 2.8.
Bezdružické parní léto Bezdružice, nádraží 2.-3.8. Nostalgický vlak 2.8.
Hostýnská 50 - cyklomaraton Bystřice pod Hostýnem Horská kola 2.8.
Americana - veletrh Německo, Augsburg 3.-7.8. Westernový styl 3.8.
Kolešovka Jindřichův Hradec Nostalgický vlak 3.8.
Stoaberglauf Rakousko, Schmidt-Zabierow-Hütte Běh do vrchu 3.8.
Kozí mejdan Milkovice 7.-10.8. Kulturně společenský festival 7.8.

Diskuse

Mýtné v Dolomitech Michael Beránek, 2.8.2025 12:32, 1 příspěvek
Příspěvek Horydoly, 1.8.2025 22:46, 2 příspěvky
Příspěvek Zdeněk, 1.8.2025 21:27, 2 příspěvky
příroda Pišišvor, 30.7.2025 11:59, 1 příspěvek
Inu Lukas B., 29.7.2025 10:33, 3 příspěvky
Inu Honza, 29.7.2025 9:03, 3 příspěvky
praskání kamenů z potoka Lukas B., 28.7.2025 18:38, 3 příspěvky
Taky u chaty Šlojíř, 28.7.2025 13:16, 2 příspěvky
Na Balt se Češi vracejí Horydoly, 27.7.2025 22:14, 2 příspěvky
Inu Honza, 27.7.2025 13:11, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates mapují top letní... Horydoly , 29.7.2025 23:31
Emirates opět vítězí Horydoly , 29.7.2025 23:21
Re: Lyžařské vybavení Naomi Smith, 29.7.2025 12:25
Kozí mejdan Horydoly , 19.7.2025 23:25
Ceny obědů opět rostou Horydoly Open, 18.7.2025 0:01
Výšlap na Prašivou s TOMÁ... Horydoly , 13.7.2025 15:48
Re: Restaurace a hospody Horydoly Open, 9.7.2025 13:51
V pátek začíná 34. Festiv... Horydoly Open, 9.7.2025 13:36