Naše cesta nás zavedla do města Zbiroh a na Zbirožský zámek. Při jízdě vlakem musíte vystoupit na stanici Kařez, a pak autobusem do města, jelikož stanice Zbiroh již neexistuje. Přijeli jsme na náměstí a podle přehledného značení došli do turistického infocentra. Zde nás informovali velmi dobře o významných místech ve městě a na zámku. A také zajímavostech v okolí Zbirohu. I když byl všední den, v místním bistru měli vynikající jídlo. V sezoně je zde otevřeno i v sobotu a v neděli.
VIDEO Zbiroh
Vlak sem už nejezdí
Ve městě, které má centrum v kopci, stojí na horním konci kostel svatého Mikuláše z roku 1364. Byl přestavěn barokně roku 1716, opravován v letech 1883 a 1921. A dále je zde Muzeum Josefa Václava Sládka z roku 1952 na místě básníkova rodného domu a v témže objektu Městské muzeum z roku 1933. Přímo na náměstí je turistický rozcestník a my se vydali k zámku po turistické značce kolem místní školy se Sládkovou bustou a dále do kopce širokou silnicí ke vstupní bráně.
Auto lze zaparkovat přímo v areálu na placeném parkovišti. Jedna věc mě po vstupu do zámeckého parku kolem vstupní brány a krásného dřevěného domečku překvapila: vojenský betonový plot kolem parku. Proč tomu bylo, jsme se dozvěděli později od průvodkyně v zámku. V zámeckém parku je minigolf, velké šachy a dětské hřiště.
Vojenská posádka na kopci
Zámek Zbiroh má dlouhou historii a jsou zde i některé unikátní místa, které nenajdete jinde v Čechách. Za prve je to známá 163 metrů hluboká zámecká studna, která se zajímavě stáčí do šroubovice. A v poslední době i obnovená vinice a to nejvýše položená v naší zemi s nadmořskou výškou kolem 525 metrů.
Zámek jsme si prošli a hned nám bylo jasné, proč onen betonový plot - byla zde armáda. Důvodem je vysoko položené místo a hlavně to, že leží na buližníkové skále velmi vhodné pro radiové stanice. Zbiroh byl centrem odposlouchávací, zaměřovací a rušící sítě tajných služeb.
Celý zámek je krásně opravený a stojí za to prohlédnout si interiéry i exteriéry. Je otevřený po celý rok a prohlídky se dělají i pro minimální počet klientů. Po prohlídce jsme zašli i do místní Krčmy, která je součástí zámku a je zde velmi příjemné luxusní prostředí, které odpovídá místu.
Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Letní vstupné 150 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není
AKTUALIZACE Jestli se ocitnete v Ženevě, nabízíme tip na ferátové strávení jednoho odpoledne. Přinášíme krátkou fotoreportáž ze zajištěné cesty Jacques Revaclier nad vesničkou Pomier.
BLUES NA CESTU POSLEDNÍ Toto tvrdí výrobce o batohu Boll Nomad: "Víceúčelový sportovní batoh s propracovaným designem, konstruovaný se zaměřením na cyklistiku a turistiku, kde je zapotřebí stabilita na zádech a vysoké odvětrání zad." Po
Přívozy přes Vltavu v Praze plují v plné parádě od začátku jara. Malé lodě jsou součástí pražské městské hromadné dopravy a platí na ně buď jednorázové jízdenky nebo časové jízdenky včetně Lítačky.
Objavte Busov, Stebnícku Maguru, Kráľovú studňu, Cigeľku. Nielen notoricky známe Vysoké a Nízke Tatry, či Veľká a Malá Fatra, ale aj menšie pohoria na severovýchode Slovenska sa pýšia zachovanou prírodou, chránenými živočíchmi