Dlouhý brdský sjezd na koloběžce do Jinců a Zdic

Dlouhý brdský sjezd na koloběžce do Jinců a Zdic
Brýle Crussis Neon patří na kolo nebo koloběžku.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Pokud máte rádi pohodlnou jízdu dolů - a kdo by neměl -  jeden z dlouhých sjezdů z Brd vede podél říčky Litavky. Nahoru se vyvezete vlakem a dolů jedete na koloběžce skoro zadarmo. Šlapete, jen aby se neřeklo, že koloběžka není sportovní náčiní.

Jak na to

Trasa: 24 km
Čas výletu: 2 h (bez zastávek)
Náročnost: lehká
Terén: silnice, zpevněné cesty
Highlights: huť Barbora Jince
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
STRAVA.com: Stáhněte trasu
Trasa není vhodná pro rodiny  s dětmi, část vede po hlavní silnici.

24 kilometrů zdoláte s přiměřeným úsilím za 2 hodiny.

Vlakem nahoru a po vlastní ose dolů

Ze Zdic na hlavní železniční trati Praha - Beroun - Plzeň jedeme vlakem do Bratkovic. Na zapadlé brdské stanici stoupneme na koloběžky a vydáme se nazpět dolů po proudu Litavky. 

Hned u kolejí se napojíme na cyklotrasu 302. Někde nad Tokem hřmí. 

Po pěkné vedlejší silničce projíždíme Dominikální Paseky. Měníme cyklotrasu za červenou turistickou značku. Za vesnicí vjíždíme do lesa po kamenité svážnici. Po loukách sjíždíme do Bílé Huti.

Přírodní podklad a zároveň turistická značka končí a my vjíždíme na hlavní silnici z Příbrami do Berouna. Hned z ní zase odbočíme na klidnou vedlejší silničku. Projíždíme Čenkovem. Po levé ruce míjíme dlouhé tovární budovy bývalých železáren a strojíren a vpravo teče regulovaná Litavka. 

U obecního úřadu se připojujeme na modrou turistickou značku. Za Čenkovem se silnice mění na úzkou asfaltovou cestu a pak na hlinitou polňačku. Po ní objedeme Kopáčovský rybník, podjedeme nádraží v Jincích a konečně dorazíme na jinecké náměstí.

Zběžně zahlédneme slavnou vysokou pec Barbora, prosvištíme okolo zámku. Začíná krápat. Zastavujeme v hospodě Malý Janek na malý oběd.

VIDEO Bratkovice - Jince na koloběžce

Užijeme si hlavní silnici v lijavci

Rozpršelo se. Do Rejkovic na nádraží je to dva kilometry. "Za pár minut tam jsme," rozhodujeme se pro zkrácení výletu. "Vlak jede za necelou hodinu."

Jedeme po hlavní silnici, pomalu přestává pršet. Jsme sice mokří, protože nemáme na koloběžkách blatníky, ale odstřikující voda z asfaltu je docela teplá. Jedeme dál. "Vlak doženeme v Lochovicích."

V Lochovicích nádražní budovu omylem přehlédneme. Zpod kopce se nám už nechce vracet, a tak šlapeme dál. V polích za obcí už lije jako z konve. Jsme promočení na kost, ale ne prochladlí.

Před Libomyšlí se v hustém dešti potkala dvě auta a obě sjela do příkopu. Mladí kluci za volantem pomoc nechtějí, prý se jim nic nestalo. Za Libomyšlí na parkovišti právě balí stánek místní zelinář. Asi se podíval na předpověď počasí tak jako my, a zjistil, že dnes už pršet nepřestane.

Urputně dupeme po silnici, je neděle odpoledne. Provoz zhoustl, z Brd mizí chalupáři a chataři, kteří také viděli předpověď počasí na několik hodin dopředu.

Pořád se na nás valí proudy vody z oblohy a k tomu se přidávají cákance od projíždějících aut a naše vlastní stříkance z hlubokých kaluží. Proto si nevšimneme, že jsme měli z hlavní silnice odbočit na vedlejší do Chodouně a na zdické nádraží. Pokračujeme pod plzeňskou dálnici, projedeme Zdice a pak se teprve vracíme k nádraží.

Booking.com

Příjemně, dlouze, mírně

Právě přijíždí vlak z Příbrami, na který jsme mohli počkat v suchu na některém z nádražíček, okolo nichž jsme projížděli. Akorát stíháme koupit jízdenky do Prahy, vyždímat oblečení, vylít batohy a navléknout suchá trika. Rychlíkem se vracíme domů.

Se zajížďkami a drobným blouděním jsme najeli 28 km a na koloběžkách jsme strávili čistou dobu 1:55 hod. Další hodinu jsme strávili v hospodě a také při krátkých poradách s mapou v ruce. Převýšení činilo 250 metrů, jen párkrát jsme krátce stoupali a většina trasy vedla mírně dolů. Jízda tomu odpovídala - nejeli jsme rychleji než 42 km/h a průměrná rychlost činila 16 km/h.

Doporučené vybavení

Koloběžkasportovní obuvcyklistický dres, cyklistické rukavice, přilba, blikačka a světlo, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, sportovní hodinky, mapa, mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, malý fotoaparát nebo kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě  

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Hanspaulka-Zahradní Město (Praha), Dejvice-Hrdlořezy (Praha), Hradčany-Karlův most-Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Turistické novinky roku 2026 ve středních Čechách

Turistické novinky roku 2026 ve středních Čechách

Středočeská centrála cestovního ruchu upozorňuje ne nejvýznamnější novinky v okolí Prahy. Střední Čechy letos otevřou nové obytovací možnosti, atraktivní muzejní expozice a zrekonstruované památky.... celý článek

Maledivy - tropické ostrovy v Indickém oceánu

Ze zákulisí: jaké to je pracovat v kasinu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Studená Lužická Nisa: na kajaku z Chrastavy do Hrádku

Studená Lužická Nisa: na kajaku z Chrastavy do Hrádku

Letošní prosinec přeje horolezectví, vodáctví a cyklistice. Na lyžování a bruslení si musíme počkat. Když nesněží, tak aspoň prší. Vyrazili jsme proto na Lužickou Nisu, které se plní koryto vodou, než opustí
Koutová cesta, absolutní klasika v Řeži

Koutová cesta, absolutní klasika v Řeži

CLIMBING GUIDE V prosincovém marastu jsme vychytali jeden nádherný slunečný den. Prahu opouštíme ještě za tmy v mokré mlze, ze které vypadává drobný déšť. Vracíme se už také za tmy v dešti. Mezi
Lyžařské oblečení Columbia: funkce, styl, móda

Lyžařské oblečení Columbia: funkce, styl, móda

Moderní lyžařská bunda Columbia má nastavitelnou kapuci, do které se vejde helma. V podpaží funguje ventilace, zipy odolávají sněhu i větru. Prodloužený střih ukrývá sněhový pás. Oceníte ochranu brady, kapsu na skipas
Sedmidenní cesta: Omišská riviéra, spojení moře, přírody a zážitků

Sedmidenní cesta: Omišská riviéra, spojení moře, přírody a zážitků

Chorvatsko, země tisíce ostrovů a sluncem zalitých pobřeží, ukrývá v samotném srdci střední Dalmácie jedno z nejpůsobivějších míst pro dovolenou: Omišskou riviéru. Tato oblast není jen dalším krásným úsekem Jadranu. Je to jedinečné
Regionální velká výměna zkušeností se koná poprvé v Praze

Regionální velká výměna zkušeností se koná poprvé v Praze

Vzdělávací a komunitní akce Regionální velká výměna zkušeností je zaměřená na pracovníky s dětmi a mládeží, dobrovolníky i profesionály a také začínající nadšence z praxe. Krajské akce se odvozují z tradiční Celostátní velké výměny zkušeností a v lednu konečně dojde i na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 8.-11.1. 8.1.
Regionální velká výměna zkušeností Praha, Prosek 9.-11.1. 9.1.
Regionální velká výměna zkušeností Praha, Prosek 9.-11.1. Vedoucí dětských oddílů 9.1.
Kurz první pomoci Praha, Toulcův dvůr 10.1. 09:00
Winter Sky Race Ještěd 10.-11.1. 10.1.
Vánoce ve skanzenu Hlinsko 10.12.-10.1. 10.1.
Eisfestival - ledové lezení Rakousko, Matrei 10.-12.1. 10.1.
Králičák - skialpinismus Stříbrnice 10.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-13.1. Horské technologie 11.1.
Ferienmesse - veletrh Rakousko, Vídeň 15.-18.1. 15.1.

Diskuse

Zahraniční casina pro čes... Vladimir Bartol, 8.1.2026 15:08, 1 příspěvek
St Lucia excursions guide JamesAlews, 8.1.2026 11:41, 1 příspěvek
GFH Ledger.com/start, 8.1.2026 8:04, 122 příspěvků
lezecká stěna v Trutnově Trezoriostarrt, 8.1.2026 6:47, 122 příspěvků
Trezor.io/Start samara, 8.1.2026 5:30, 122 příspěvků
průvodce Nobody, 7.1.2026 2:56, 2 příspěvky
Inu Honza, 6.1.2026 14:52, 6 příspěvků
Chyba Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 5.1.2026 17:51, 3 příspěvky
Chyba Petr, 5.1.2026 16:25, 3 příspěvky
Steiner.Meer Nobody, 2.1.2026 10:44, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Sexuální trendy roku 2026 Horydoly , 6.1.2026 11:06
Loď i loď Horydoly , 2.1.2026 13:40
Advent v Livignu Horydoly , 30.12.2025 13:00
Poutní místo Neratov roze... Horydoly , 19.12.2025 1:43
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49
Třeboňská nocturna Horydoly Open, 10.12.2025 11:14
Advent v Muzeu Olomouckýc... Horydoly , 9.12.2025 23:04