Drahanská rokle na koloběžce

Drahanská rokle na koloběžce
Na koloběžkách v Drahanské rokli u Prahy.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Letošní zima přeje letním outdoorovým aktivitám, spíš než lyžím a bruslím. Svezli jsme se tedy na koloběžkách Drahanskou roklí v těsné blízkosti Prahy. Trasa začíná u metra Kobylisy a končí u metra Nádraží Holešovice.

Jak na to

Trasa: 14 km
Čas výletu: 2-3 h
Náročnost: střední
Terén: ulice, asfaltová cyklostezka, lesní pěšina
Highlights: Vltavská cyklostezka
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
STRAVA.com: Stáhněte trasu

NOVÉ FOTKY! Od metra Kobylisy vyjedeme po čtyřproudové Čimické ulici. Pokud se obáváme automobilového provozu, můžeme jet méně pohodlně po chodnících. Je to sice nelegální, ale bezpečné, protože mnoho chodců zde nepotkáte.

Projedeme okolo Salesiánského domuaquaparku Šutkadráhy BMX Bohnice a Bohnické psychiatrické nemocnice k velké autobusové točně Sídliště Čimice.

Ďáblická hvězdárna

Můžeme si ale trasu poněkud prodloužit a zajet si napřed na Ďáblickou kvězdárnu s provotřídní vyhlídkou na Polabí. Jedeme po ulici k Ďáblickému hřbitovu. Rozmyslete si, než tady zastavíte. Prohlídka vás může tak zaujmout, že bude trvat celý den. Doporučujeme raději na hřbitov vyhradit samostatnou vycházku.

Velký hřbitov byl vybudován roku 1914 v kubistickém duchu. Od roku 1943 se zde pohřbívali do společných hrobů neidentifikované osoby, sebevrazi a tělesné pozůstatky po pitvách. Vedle nich odpůrci nacistického režimu. Leží zde parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík a také jeden ze Tří králů Václav Morávek. Těsně po 2. světové válce zde byli pohřbeni jugoslávští a italští partyzáni. Vedle sní svůj věčný sen oběti Pražského povstání. V 50. letech tady byli bez identifikace pohřbívány oběti poprav a mučení komunistiské lúzy. Leží tu matka bratří Mašínů. Do roku 2014 zde byl i kněz Josef Toufar, než byly ostatky nalezeny a přeneseny do jeho farnosti Čihošť. Společnou hrobku zde mají saleziáni, kteří sídlí nedaleko.

Praha, Ďáblice.

U hřbitova se napojujeme se na zelenou turistickou značku a strmě stoupáme lesoparkem k Ďáblické hvězdárně. Ta byla postavena až roku 1958, ačkoliv vypadá starší. Dnes plní především osvětovou funkci a pořádají v ní prohlídky oblohy, výstavy či přednášky.

Ze skalnatého návrší za hvězdárnou je jeden z nejlepších výhledů ven z Prahy. Vidíme do rovinatého Polabí a dále pak na Kokořínsko a České středohoří. Významné kopce na obzoru pozná každý – například Bezděz, Vlhošť a Milešovku.

Praha, Ďáblice.

Mořský ostrov Ládví

Od hvězdárny mírně stoupáme po žluté turistické značce lesní svážnou. Přejíždíme protáhlý masív Ládví (359 m). Uvědomujeme si, že před sto miliony let bylo Ládví ostrovem v mělkém moři, kde sice už dlouho vládli hlavonožci amoniti, ale začali jim zdatně konkurovat plazi, na souši běhali dinosauři a připravoval se bouřlivý vývoj savců a ptáků.

Ostatně samotná buližníková skála, ze které je Ládví stvořeno, vznikla před miliardou let ve starohorách, když pod mořskou hladinou bouchaly sopky jedna za druhou. Sopečný prach a lávu konzumovaly bakterie. Když zemřely, spadly na dno a jejich vrstvy časem vytvořily jeden z nejstarších a zároveň nejtvrdších kamenů.

Na buližník i dávné mořské pobřeží se podíváme v lomu u turistické značky, kde jsou dnes lavičky, dětské prolézačky a ohniště na pečení buřtů.

Praha, Ďáblice.

Okolo Bohnického blázince

Po panelové cestě sjedeme k vozovně Kobylisy, kde opustíme Ďáblický háj. Na druhé straně komplikované křižovatky se připojíme na zelenou turistickou značku a mírně stoupáme do Čimického háje. Lesoparkem projíždíme po pěkných přírodních stezkách.

Z lesa vyjedeme na široké Čimické ulici. Po ní se vydáme do Bohnic. Po levé ruce necháme slavnou psychiatrickou léčebnu, kam se Pražáci žertem posílají, když se chtějí navzájem urazit.
Projedeme Čimicemi a u autobusové točny znovu najedeme na zelenou značku. 

Praha, Ďáblice.

Hluboká Drahanská rokle pod Čimicemi

Zde najedeme na zelenou turistickou značku. Odbočíme po ní strmě dolů na panelovou polňačku, která nás svede do údolí na asfaltovou silničku pod Dolní Chabry. Opustíme zelenou značku. Ulice se jmenuje K Drahani a míří stále dolů podél Drahanského potoka. Je na ní sice minimální dopravní provoz, ale přesto musíme dávat pozor a držet se při pravém okraji. 

VIDEO Drahanská rokle a Drahanské údolí na koloběžce

Míjíme hlemýždí farmu a čističku. U Prdlavé studánky se připojuje žlutá turistická značka. Vede nás po šotolině okolo Drahaňského mlýna a mezi chatami osady Drahaň. U dřevěného turistického přístřešku končí zpevněná cesta, auta se dál nedostanou.

Vjíždíme do Drahanské rokle po hlinité stezce. Zdatní cyklisté na horských kolech jedou po pravé straně potoka, koloběžkáři a pěší turisté jdou ve strmém svahu nad levým břehem.

To ale netrvá dlouho. Rokle se rozšíří do údolí, cesta se zlepší, dostane štěrkový povrch a my rychle sjedeme k Vltavě při ústí Drahanského potoka.

Odbočíme po ní strmě dolů na panelovou polňačku, která nás dovede do údolí na asfaltovou okresku.

Horydoly.czZAČÍNÁ ZIMA: Teple se oblékněte na koloběžku

 

Vltavská cyklostezka

Perfektní Vltavskou cyklostezkou svižně jedeme proti proudu Vltavy v silném provozu. Asfaltový pruh je ale dost široký pro všechny a na cyklostezku tak vejdou rodinky na kolech, výletníci, cykloturisté i rychlí hltači kilometrů.

Pozor je nutné dávat pouze na poněkud zmatené elektrobikery, kteří se často rekrutují z měšťáků, kteří si pořídili e-bike v době koronavirové epidemie a na kole šlapou poprvé v životě.

Podél cyklostezky vede zábavná naučná stezka, která ukazuje vesmírná tělesa a odkazuje na Ďáblickou hvězdárnu, od které jsme přijeli.

Koloběžka Crussis Urban.

Objíždíme zoologickou zahradu přímo u řeky a botanickou zahradu ve svahu nad ní. Míjíme Trójský zámek i Trojský vodácký kanál. Vltavu přejedeme na Trojském mostě po cyklopruhu a končíme v metru Nádraží Holešovice. 

Praha, Trója.

Dál podél Vltavy a Rokytky?

Pokud si chcete jízdu prodloužit, pokračujte jako my po Vltavské cyklostezce dál až k Libeňskému přístavu, odbočte na cyklostezku Rokytka a proti proud této říčky dojeďte do Hrdlořez. Zde máte na výběr několik možností, jak se za pár desítek minut dostanete na metro nebo na vlak. Trasu si tak prodloužíte na 30-40 kilometrů.

Horydoly.cz5 ZLATÝCH PRAVIDEL: Ve městě bezpečně na koloběžce

 

Doporučené vybavení

Koloběžkasportovní obuvcyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapa, mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.

Horydoly.czKDYŽ JE CHLADNO: Jak se obléknout na koloběžku do mrazu?


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Přes Jizerky na koloběžkách těsně před prvním sněhem

Přes Jizerky na koloběžkách těsně před prvním sněhem

INSPIRACE Těsně před nástupem zimy jsme si užili poslední letní radovánky - lezení, koloběžku a kolo. Maličkosti nás naposledy potěšily. Na koloběžkách jsme přejeli Jizerské hory z Bílého Potoka do Liberce.
Cyklonovinky 2022

Cyklonovinky 2022

JIHLAVA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Podzimní výlet do Manětína, Nečtin a ke Střele na koloběžkách

Podzimní výlet do Manětína, Nečtin a ke Střele na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Podzimní koloběžkový výlet v západních Čechách spojuje skály na Kozelce, hrad Nečtiny a zámek Manětín. Projíždíme opuštěnou krajinou.
Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2022

Elektrické koloběžky a elektrokola AKTUÁLNĚ 2022

EKOLO.CZ Krátké ale důležité zprávy o elektrokolech a elektrokoloběžkách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.
ISPO China - veletrh Čína, Peking 9.-11.12. 9.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 18.12.
Reisemarkt - veletrh Německo, Mannheim 6.-8.1. 6.1.
Snow Show - veletrh USA, Denver 10.-12.1. 10.1.
Pro Winter - veletrh Itálie, Bolzano 11.-12.1. Horské technologie 11.1.
Vakantie - veletrh Nizozemsko, Utrecht 12.-15.1. 12.1.
CMT - veletrh Německo, Stuttgart 14.-22.1. 14.1.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 15.-17.1. 15.1.
Fitur - veletrh Španělsko, Madrid 18.-22.1. 18.1.

Diskuse

Yedoo Dragstr Šlojíř, 8.12.2022 10:46, 1 příspěvek
Hehe Drak, 7.12.2022 12:19, 4 příspěvky
kup si brašny Horydoly, 7.12.2022 10:46, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 10:12, 4 příspěvky
kup si brašny Lukas B., 7.12.2022 9:19, 4 příspěvky
kup si brašny Pavka, 6.12.2022 14:15, 4 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 13:04, 5 příspěvků
zima Kuba Turek, 5.12.2022 11:44, 5 příspěvků
Apache Kuba Turek, 5.12.2022 11:35, 2 příspěvky
zima Lukas B., 5.12.2022 11:25, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Je tady adventní maraton Horydoly , 9.12.2022 23:23
Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47