Zábavný koutek v Řeži

Zábavný koutek v Řeži
Šárka jistí na balkoně Zábavného koutku v Řeži.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Čím je ve skále méně železa, tím je horolezecká cesta lepší. Na lezení po vlastním jištění doporučujeme Zábavný koutek (5 UIAA) stejně jako mnoho dalších pěkných cest v Řeži u Prahy. 

Zábavný koutek v Řeži
Zábavný koutek, Hanka sedí na plošině v závěru výstupu.
Autor snímku Kuba Turek

Na poctivých padesáti metrech lezení najdete jen jeden rezavý jistící kroužek. Za to se nabízí množství přírodních jištění - spáry na vklíněnce a friendy, hroty a stromy na smyčky. Zážitek z lezení zvyšuje expozice, protože lezete na černých útesech vysoko nad vltavským údolím. 

Řež je velmi oblíbená lezecká oblast především pro milovníky stylu POVL (lezení PO VLastním jištění). Populární je hlavně mezi Pražáky a horolezci z Polabí i dolního Povltaví, protože rovnou pod skalami zastavuje vlak na frekventované železniční trati Praha - Kralupy - Ústí nad Labem.

Autem se sem nevyplatí jezdit. Pokud už vozem musíte přijet, zaparkujte ho na druhém břehu řeky na bezplatném parkovišti u fotbalového hřiště a ke skalám přejděte Vltavu po lávce pro pěší.

Podél Vltavy vede perfektní cyklostezka. Z centra Prahy je to do Řeže zhruba 20 kilometrů skoro po rovině a z Mělníka 35 kilometrů. Kolo či koloběžku je nutné zamknout u železnice, protože svah ke skalám je dlouhý a strmý. 

Originální příjezd je možný po vodě. Nejlépe v mořském kajaku, případně na turistické kanoi pádlujete po klidné vodě od Trojského vodáckého kanálu do Řeže 13 km za 2-3 hodiny. 

Řež, 4. masiv.

ZÁBAVNÝ KOUTEK

Řež, 4. masiv

Skála: buližník

Sezona: lezení je povoleno celý rok

Obtížnost: 5 UIAA, nutnost vlastního jištění

Prvovýstup: Miroslav Trávníček st., Radovan Zapletal 1966

Sestup: pěšky doleva po temeni skal

Výstup: Ve střední části 4. masivu je na skále napsaný název cesty. Výstup vede jasným koutem. Ukloněným tmavým zářezem pod světlý převis, zleva (skoba) do kolmé trhliny a po několika metrech z ní uhneme doprava do strmé plotny. Obloukem doleva na balkon (strom slouží jako stanoviště). Mírně šikmo doleva vzhůru šindelovitě vrstvenou skálou a na závěr spárkou v převisu na nejvyšší místo stěny (na okraji stromy k jištění).

Celkem 50 metrů lezení. Výhodné kvůli tření lana je lézt dlouhou 1. délku na balkon a krátkou 2. délku na temeno.

Horolezecký průvodce: Řež

Jídlo a pití: lidová hospoda na fotbalovém hřišti v Řeži

VIDEO Zábavný koutek v roce 2022

VIDEO RETRO Zábavný koutek roku 1993

Doporučené vybavení

Přilba, hrudní a sedací úvazek, 4 karabiny se zámkem, 7 expresek, jistítko, lano 2x50 m, smyčky, vklíněnce a friendy, magnézium, šťáradlo, lezečky, lékárnička, batoh, outdoorový mobil, kompaktní fotoaparát, jídlo a pití, pojištění.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Babka Bílý kříž Černá skála u Řevnic Černá Studnice 

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Severní převis v Černolicích Severní komín v Černolicích Tři převisy v Černolicích Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Skála Slepucha u Černolic

Jizerské hory Zvon - Severní cesta Paličník - Kohoutí hřeben Žabí kůň - Údolní cesta Červené skály - Maria Theresia Uhlířova čapka - Dříčský komín Kozlí jehla - Stará cesta Kulička na Tišině - Normální cesta Stojka - Východní spára Zahradní věž - Údolní cesta Divá Maří - Normální cesta Malá Maří, Strážce Divé Maří, Jeskynní věž  - Normální cesty Věž Grálu - Normální cesta Ostrý roh - Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo - Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Polské Jizerky Pelikán

Káčov Klepec Klobouček Kokořínsko U Nedvězí Kreutzberk Mrtnická skála

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Děšťovka Divoká Šárka Divoká Šárka - Dívčí skok - Severozápadní hřeben Divoká Šárka - Dívčí skok - Jižní rys Divoká Šárka - Hřeben Černých věží Divoká Šárka - Žabák - Gotické okno Divoká Šárka - Dlouhá a vysoká Brenta Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Opatov Wall Prokopské údolí

Paní skála u Želivy Pašinka Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv Řež u přívozu Řež Velká Stolice Řež - Strmá Řež - Zábavný koutek Řež tradiční lezení

Strašín u Rokytky Stripsenjoch Wilder Kaiser Švédské skály

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jen pro Američany! Cizinci, plaťte za americkou přírodu

Jen pro Američany! Cizinci, plaťte za americkou přírodu

Národní parky ve Spojených státech amerických oznamují zvýšení poplatků pro zahraniční návštěvníky v rámci politiky America first.... celý článek

Nejlepší vína České republiky 2025-2026

Mobilní sázky s Mostbet v České republice

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Lomnice teče z Brd do Orlické přehrady

Lomnice teče z Brd do Orlické přehrady

RIVER GUIDE Chytit vodu na Lomnici není jednoduché. Splutí je většinou otázkou rychlého rozhodnutí. Horní a střední tok je obvykle sjízdný delší dobu, když taje v Podbrdí sníh. Dolní tok potřebuje silné a dlouhé
Praha každý den, každou hodinu, každou minutu: město k objevování

Praha každý den, každou hodinu, každou minutu: město k objevování

Stověžatá matka měst Praha. Metropole, která neustále překvapuje. Častý host, letmý návštěvník i místní starousedlík objeví každý den něco nového, co ho potěší.
Tipy, jak si užít podzim a zimu naplno, i když je venku chladno

Tipy, jak si užít podzim a zimu naplno, i když je venku chladno

Když teploty začnou klesat, mnozí z nás mají tendenci zůstat v teple domova a dopřát si klid od pohybu. Podzim ani zima však nemusí znamenat konec aktivních dnů. I během chladnějších měsíců se dá
Salzburg's world-famous Christmas market opens its doors

Salzburg's world-famous Christmas market opens its doors

The origins of the famous Salzburg Christmas Market date back to the late 15th century.
Vánoční trh Štrýclmarkt / Striezelmarkt v Drážďanech

Vánoční trh Štrýclmarkt / Striezelmarkt v Drážďanech

Nejstarší německý vánoční trh, drážďanský Štrýclmarkt (německy Striezelmarkt), je starý téměř šest století. Jednu z hlavních atrakcí vánočního trhu představuje 14,61 m vysoká krušnohorská stupňová pyramida. Štrýcl / Striezel, adventní pečivo a předchůdce dnešní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční Sázava Krhanice 20.12.
Zimní slunovrat Česko 21.12.
Chrudimka - pouštění lodiček Chrudim   24.12. 22:00
Štědrodenní Ohře - splutí Loket   24.12. 09:30
Lužnice - vánoční jízda
Suchdol Pořádá Vodácký klub Suchdol nad Lužnicí 25.12. 10:00
Živý betlém Praha, Hostivař 25.12. 17:00
Desná - splutí Vikýřovice Desná - Šumperk 26.12.
Otava - vánoční splutí Sušice   26.12. 11:00
Živý betlém Ústí nad Orlicí, Mírové náměstí 26.12.
Vánoční běh Klatovy 26.12.

Diskuse

Hezká vzpomínka. Climber 2, 17.12.2025 9:07, 2 příspěvky
děláte to dobře Kouďalo, 16.12.2025 10:47, 2 příspěvky
Hmm turecké hospodářství Honza, 15.12.2025 14:16, 3 příspěvky
WC Novinář, 15.12.2025 9:46, 2 příspěvky
Inu Honza, 15.12.2025 8:41, 2 příspěvky
Karwendel Gut Pišišvor, 14.12.2025 22:03, 2 příspěvky
Kontakt na farmu Horydoly, 11.12.2025 0:06, 10 příspěvků
Kontakt na farmu Bára Zemanová, 10.12.2025 22:12, 10 příspěvků
hrozný Paulse, 10.12.2025 14:37, 1 příspěvek
Hmm turecké hospodářství Horydoly, 9.12.2025 16:04, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Má někdo zkušenos kiheto6821 kiheto6821, 17.12.2025 0:36
Re: Má někdo zkušenos BAZAKS mitiy82567, 17.12.2025 0:36
Má někdo zkušenos kawiye2339 kawiye2339, 17.12.2025 0:35
Re: Má někdo zkušenost kawiye2339 kawiye2339, 17.12.2025 0:35
Re: Má někdo zkušenost BAZAKS mitiy82567, 17.12.2025 0:34
Má někdo zkušenost kiheto6821 kiheto6821, 17.12.2025 0:32
S.Pellegrino oznamuje dlo... Horydoly , 15.12.2025 20:21
Jižní Čechy nabízí origin... Horydoly , 15.12.2025 12:49