Skála Slepucha u Černolic

Skála Slepucha u Černolic
Skála Slepucha se jmenuje po slepých prvolezcích.
Autor snímku Bára - Tyfloturistický oddíl
SDÍLEJ:

Naše společné horolezecké dobrodružství začalo na peroně Hlavního nádraží v Praze. Vlak uháněl vstříc novým zážitkům. Cílovou stanicí byly Všenory. Vystoupili jsme a dál pokračovali po svých. Nejprve po silnici, později bahnitou stezkou lesem. Po zdolání Všenorského potoka jsme se ocitli na místě budoucího činu.

Jak na to

Slepucha

Nekultivovaná skála pro opravdové muže a statečné ženy a také dobrá průprava do hor v malém. Řekl bych, že by se sem měl vypravit jen ten, kdo má rád trochu vzrušení v opravdovém přírodním terénu a kdo má i s takovým lezením zkušenosti. Jinak je lépe jít na nedaleké klasické Čertovy skály v Černolicích, pod které tato skála správně spadá.

Doprava: Sejdete-li po cestě zdobené červenou značkou od Černolic směrem na Jíloviště k potoku, tak ten potok se jmenuje Všenorský. V kopci na druhé straně je malebná skalka. Jděte k pravé části stěnky proti proudu, a uvidíte jakousi roklinku s dvěma duby a po pravé i levé straně stěnku a pilířek. Výška skály až 20 metrů.

Odložili jsme zavazadla a každý přichystal, co právě potřeboval. Někdo vybaloval pláštěnku nebo karimatku, jiný z batohu vytahoval svačinu či lezecké nádobíčko.

Moc se mi nechtělo

Když bylo vše připraveno, dohadoval jsem se s Kamilou, kdo z nás půjde. Neuspěl jsem s gentlemanskou poznámkou, že dáma má přednost, a tak jsem lezl první.

Nemám moc velké zkušenosti s lezením po skálách a mám z nich respekt. Nikdy jsem nebyl v tělocvičně na umělé stěně a mojí předchozí lezeckou zkušeností byl jen víkend na skálách v Srbsku.

Lámavá skála

Mimo to se skála lámala a přes to, že některé chyty vypadaly pevně, ve skutečnosti pevné nebyly. Stačilo se jich jen přidržet a ejhle, kus kamene zůstal v ruce. Takhle jsem delší dobu strávil na jednom místě, protože jsem nemohl najít vhodný pevný chyt.

Nakonec to vyřešil Honza, který navrhl, že můžeme zkusit saské stavění. Ptal jsem se, v čem to spočívá, a když jsem se dozvěděl, že bych se mu mohl postavit na ramena nebo dokonce na hlavu, a tak se vyhoupnout na další chyt, moc se mi do toho nechtělo. Šlapat po kamarádovi mi nepřišlo jako zrovna nejlepší řešení, ale stejně jsem to tak nakonec provedl, protože nic jiného nezbývalo.

Křičela a nadávala

Dál už to šlo lépe. Jaké dojmy z lezení měla Kamča, to vám nepovím, ale jistě dobré, protože i když nadávala a křičela, nikdy to nemyslela vážně.

Zbývalo už jen skálu pojmenovat. Dostala název Slepucha a náš prvovýstup Kvílení. Proč? To si jistě odvodíte sami.

Skála Slepucha, Všenorský potok, Brdy.

Kvílení

Obtížnost: 5 UIAA 

Prvovýstup: Jan Puš, Kamila Koncová, Petr Schnaubelt, Petr Mazanec, Helena Říhová 4. srpna 2006.

Výstup: V levé části žlabu pod vrcholovou plotnou stěnkou a pak přes dva výšvihy středem (jištěno vklíněnci a smyčkami, lámavé).

Sestup: Pěšky pokračujeme cca 100 m ve směru hřebene lesem, poté strmě doprava dolů suťovým svahem po stezce k potoku.

Autor je slepým členem Tyfloturistického oddílu.

Skála Slepucha, Všenorský potok, Brdy.

Doporučené vybavení

Sedací a hrudní úvazeklano 50 m (raději dvojité), lezecký batoh7 expresek, 3 karabiny se zámkem, jistítko, lezečky, helma, smyčky, vklíněnce a friendy, outdoorový mobil, lékárnička, kompaktní fotoaparát, mapa, jídlo a pití (do hospody je daleko), pojištění.

Nejnověji je Slepucha popsána v horolezeckém průvodci Hřebeny a okolí od Martina Mašáta (2020). Koupíte ho v knihkupectví Kosmas:

Martin Mašát: Hřebeny a okolí.prodává knihkupectví Kosmas." />

Horydoly.czSROVNÁVACÍ TABULKA: Obtížnost skalního lezení

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Babka Bílý kříž 

Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy

Černá skála u Řevnic 

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Slepucha u Černolic Slepucha Kvílení

Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin PolensprungPevnostRauhe Zine Blockweg Talwächter Schusterweg

Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Suché skály hřebenovka

Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory

Jizerské hory Černá Studnice Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Klobouček Kokořínsko U Nedvězí Konstatntinovy lázně Kozelka spárokomíny Kreutzberk Luž Mrtnická skála

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Děšťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train

Strašín u Rokytky Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

Labské pískovce Bielatal V-VII Bieletal IV-V Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Hornová: Do sportovního lezení se pouští čím dál víc lidí

Hornová: Do sportovního lezení se pouští čím dál víc lidí

ROZHOVOR Jana Janča Hornová byla nově zvolena do Výkonného výboru Českého horolezeckého svazu. Nová krev do nejužšího vedení sportovní organizace přichází z prostředí rekreačního horolezectví a velkých tradičních oddílů.... celý článek

Lithuanian company Walletto and Fintech Poland: Innovative payment solutions

Jak moderní technologie mění pobyt v přírodě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Jindřichův Hradec: starobylý zámek a nádherné město

Jindřichův Hradec: starobylý zámek a nádherné město

V Krkonoších nebo třeba na Orlíku bude v létě každý! Hledáte místo, kde si v létě odpočinout a zároveň se nebudete muset probojovávat davy? Jindřichův Hradec vás překvapí!
Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Storytelling na Telegramu: jak psát příspěvky, které udrží pozornost

Storytelling na Telegramu: jak psát příspěvky, které udrží pozornost

Telegram se stal jednou z nejpřímějších platforem pro komunikaci se čtenáři. Je rychlý, osobní a bez algoritmů, které by omezovaly dosah. Ale právě proto je konkurence o pozornost obrovská. Aby příspěvek nezapadl v záplavě
Kde hledat levné letenky?

Kde hledat levné letenky?

Sníš o cestování po Evropě nebo světě, ale ceny letenek ti způsobují závrať? Neměj obavy, levné lety jsou na dosah ruky, pokud víš, kde a jak hledat. V tomto článku prozradíme osvědčené způsoby,
Proč se vydat na lyže do Obertauern?

Proč se vydat na lyže do Obertauern?

Právě teď: Stav sněhu v údolí (1740 m) 90 cm, na kopci (2313 m) 140 cm. Otevřeno všech 26 lanovek a vleků. Cena denní permanentky (dospělý/junior 17-19/dítě 6-16): 65/49/32,50 EUR.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Neznámá země Zlín 22.-30.4. Cestovatelský festival 22.4.
Flora - veletrh Olomouc 24.-27.4. 24.4.
COTTM - veletrh Čína, Peking 24.-26.4. Cestovní ruch 24.4.
Trentino Film Festival Itálie, Trento 25.4.-4.5. Horské filmy 25.4.
Padání - bouldering Žihle 25.-27.4. 25.4.
Hory a mesto - festival Bratislava, Devín 25.4. 19:00
Zeltschau - výstava stanů Německo, Langenzersdorf, Seeschlacht 25.-27.4. 25.4.
Deň otvorených dverí v železničnom depe Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 26.4.
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 26.-27.4. 26.4.
Porubajk - cyklomaraton Ostrava, Poruba Horská kola 26.4.

Diskuse

z Brna do Budapešti Horydoly, 25.4.2025 10:35, 2 příspěvky
z Brna -do-Budapesti Bretislav Polák, 25.4.2025 10:26, 2 příspěvky
návrat ke kořenům doku.pes, 25.4.2025 9:50, 5 příspěvků
Tohle by mě zajímalo Janča, 24.4.2025 23:25, 5 příspěvků
Kežmarský Janča, 24.4.2025 23:19, 5 příspěvků
Tohle by mě zajímalo PK, 24.4.2025 22:48, 5 příspěvků
Kežmarský skutr, 24.4.2025 22:19, 5 příspěvků
šunt Horydoly, 24.4.2025 17:05, 2 příspěvky
šunt Kiki, 24.4.2025 16:57, 2 příspěvky
hrůza Horydoly, 24.4.2025 13:02, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Trhy na Mariánském náměst... Horydoly , 19.4.2025 2:52
Velikonoční speciály potě... Horydoly , 19.4.2025 2:49
Velikonoce v jižních Čechách Horydoly , 19.4.2025 2:44
Přihlaste se na Zažít měs... Horydoly , 17.4.2025 2:28
Shrnutí lyžařské sezony 2... Horydoly Open, 16.4.2025 18:28
Re: Pražský veletržní areál Horydoly , 10.4.2025 0:45
Jak Bosch eBike Systems s... Horydoly , 7.4.2025 11:00
Špindlerův Mlýn startuje ... Horydoly , 5.4.2025 0:33