Brdský výlet na koloběžkách z Kytína do Pičína

Brdský výlet na koloběžkách z Kytína do Pičína
Kompletní vybavení na koloběžku: rukavice, bunda, helma, kalhoty.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Brdský cyklobus z Dobřichovic do Kytína letos jezdí od dubna do října. To je pořádný důvod, abychom se svezli na koloběžkách po lesních svážnicích a vedlejších silnicích na dobříšské straně Brd.

Brdský výlet na koloběžkách z Kytína do Pičína
Dobříš, větrný mlýn na Svaté Anně. Replika holandského větrného mlýna.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 29 km
Čas výletu: 6 h
Náročnost: střední
Terén: vedlejší silnice, zpevněné lesní cesty, dva krátké úseky kamenitých stezek
Highlights: zámek Hluboš
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
STRAVA.com: Stáhněte trasu

Nespěcháme. Plánujeme výlet zhruba 30 kilometrů. V Kytíně vystupujeme až v 11 hodin. Do večera to stihneme.

Doprava vlakem a cyklobusem z Prahy

Jeli jsme z Prahy. Využili jsme městský autobus, městský vlak, vlak do Dobřichovic a cyklobus do Kytína. Koloběžkář použil svoji celoroční předplacenou kartu Lítačka a dokupoval si k ní jízdenku na vlak a pak na cyklobus. Koloběžkářka si na celou trasu koupila jednorázovou jízdenku přes mobilní aplikaci Lítačka. S překvapením jsme nakonec zjistili, že jednorázová jízdenka z mobilu byla o třetinu levnější.

VIDEO Z Kytína do Pičína na koloběžce

Stoupáme od kostela a Kytínského pivovaru asfaltkou po žluté turistické značce a pak po ní klesáme lesní cestou do Chouzavé. V obci si Hana nedá pozor, přední kolo jí zapadne do výtluku na ulici a padne na bok. Rameno sedřené až na maso, krvácející noha, potlučený bok a natlučené žebro je výsledek chvilkového výpadku soustředění. Helma a rukavice zachránily dlaně a především hlavu před dalšími úrazy.

Ale je to silná žena. Zatímco dávám do pořádku koloběžku, Hana své rány omývá v potoce. Prý další jízdu zvládne.

Lesní cesty a asfaltové silnice

Modrá značka nás vede mírnými klesáními a stoupáními skrze lesy do Dobříše. Střídáme lesní svážnice, silničky bez provozu a vedlejší okresky.

V Dobříši se dá poprvé vykoupat v rybníku Papež, ale raději k němu ani neodbočíme. Odřeniny začínají pomalu zasychat a zároveň pálí.

Na náměstí vyzvídáme od dvou místních pobudů, kde se dá dobře najíst. Posílají nás do hospody Na Růžku. Že prý vaří dobře a jídlo není drahé. Ukazuje se, že vědí, o čem mluví. Hana využívá koronavirového dobrodiní a na toaletě desinfikuje rozsáhlé odřeniny. 

Z Dobříše stoupáme po silnici ke svaté Anně. Na chvíli odbočíme do polí, abychom si prohlédli bláznivý nápad zdejšího malíře. Staví tady historický větrný mlýn holandského typu, jaké stavěl jeho dávný předek.

Za Anenskou kaplí se široká silnice s dobrým asfaltem sklopí k Jalovčímu potoku a koloběžky se rozjedou rychlostí hodně přes 50 km/h.

UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, hausboty, sruby, penziony a hotely ve středních Čechách

Booking.com

Příjemně, dlouze, mírně

Dojedeme po silnici do Kotenčic, abychom si vybrali jeden ze tří rybníků na koupání. Nakonec plavu v Hlubokém rybníku. Hana si aspoň ochladí nohy, protože se obává, že by se jí do otevřených ran mohla dostat infekce.

Vystoupáme nahoru do Pičína, o kterém zpívá YoYo Band, a do Hluboše, ze kterého podle kramářské písně pocházeli vrazi cvočkáře Dandy.

Ukradený, vyvlastněný a zabavený zámek Hluboš

Prohlédne si zvenku zámek Hluboš, který měl vždy v historii smůlu. Nebo spíš jeho majitelé. Vždy jim ho někdo ukradl nebo zabavil. Příběh se táhne už od Slavníkovců a Buziců, přes Hochbergy a Oettingeny až po Kolaříky. Z novodobých dějin stojí za zmínku, že když ho Československo ukradlo bavorské šlechtě, využíval ho prezident Tomáš Garrigue Masaryk jako letní sídlo. Teprve později se přestěhoval do Lán, které Československo koupilo od Fürstenberků pod hrozbou vyvlastnění. Dnes je rokokový zámek Hluboš prázdný a chátrá.

Koloběžky v Brdech.

Za zámkem sjedeme po neznačených cestách loukami a pak strmě lesem k mostku přes Litavku v Dominikálních Pasekách. Kamenitý prudký sjezd, okořeněný kořeny, je na na hranici sjízdnosti koloběžek i našich schopností.

Proti proudu Litavky je to pak už jenom kousek po silnici na železniční stanici Bratkovice.

Horydoly.cz Pokud máte dost času a sil, můžete pokračovat dlouhým sjezdem 24 km do Zdic na rychlíkové trati Praha - Plzeň.

 

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýlefunkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapaoutdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Radotínské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Vesec a Průhonice (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Z Kytína do Pičína v Brdech (Dobříš), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Přemyslovská víra a krev

Přemyslovská víra a krev

AKTUALIZACE Vyšehrad, Levý Hradec a Tetín. To jsou tři kultovní místa přemyslovské historie a zároveň legendární základy českého státu. Vyšehrad je určitě pohanské obětiště, ale Levý Hradec a Tetín promodlili až první čeští... celý článek

Airsoft - co to je a pro koho je tento sport?

Kde se natáčela Svatební cesta do Jiljí?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Přehled fotbalových sázkových strategií

Přehled fotbalových sázkových strategií

Fotbal je nejpopulárnější sport na světě. Sázkaři začátečníci proto sázejí především na něj. Při sázení na fotbal není nic vhodnějšího, než využít nejlepší online sázkařské webové stránky. Sázkové kanceláře jako Bet22 nabízejí
Jak se sází na UFC? Strategie a tipy

Jak se sází na UFC? Strategie a tipy

S růstem popularity a bojů UFC se stále více lidí začalo zajímat a informovat o sázení na Ultimate Fighting Championchip a chápat, jaké výhody a možnosti výdělku mají ti, kteří rádi sázejí na tento sport.
Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

Módní sukně 2022 - stylové trendy pro jaro a léto

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Sukně je základem šatníku každé moderní dámy. Pomáhají vytvářet elegantní a ženské styly pro každý den, do kanceláře i na romantické večery. Sukni si můžete koupit nejen na léto, ale
Nejlepší raftingové destinace v Evropě

Nejlepší raftingové destinace v Evropě

Když se řekne cestování po Evropě, většině z nás se vybaví města jako Londýn nebo Paříž, případně pláže v Itálii nebo Chorvatsku. Pokud však patříte mezi milovníky adrenalinu, není v Evropě nouze o světoznámé
Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Naše hlavní město je skvělé místo, kde se děti snadno přiučí něco o historii a uvidí světovou metropoli na vlastní oči. Zajímavá místa na vás ale čekají také v okolí Prahy. Pokud byste

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dračí lodě Lipno 20.-22.5. 20.5.
Enduro Králičák Stříbrnice 20.-22.5. Horská kola 20.5.
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Cyklo Glaciensis Letohrad, Ráj Cykloturistika 20.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Kralický maraton Dolní Morava Běh 21.5.
Karlovarský půlmaraton Karlovy Vary 21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.

Diskuse

Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 26 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 26 příspěvků
Uherák! Kuchař, 15.5.2022 12:10, 26 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:44, 26 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:38, 26 příspěvků
Tomáš Hanák Petr Š., 12.5.2022 10:43, 4 příspěvky
Re: další test Horydoly, 12.5.2022 10:13, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Daily updated super sexy ... billhi18 billhi18, 18.5.2022 7:00
Hello, everyone Elmer1490muple Elmer1490muple, 18.5.2022 4:35
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40