Brdský výlet na koloběžkách z Kytína do Pičína

Brdský výlet na koloběžkách z Kytína do Pičína
Kompletní vybavení na koloběžku: rukavice, bunda, helma, kalhoty.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Brdský cyklobus z Dobřichovic do Kytína letos jezdí od dubna do října. To je pořádný důvod, abychom se svezli na koloběžkách po lesních svážnicích a vedlejších silnicích na dobříšské straně Brd.

Brdský výlet na koloběžkách z Kytína do Pičína
Dobříš, větrný mlýn na Svaté Anně. Replika holandského větrného mlýna.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 29 km
Čas výletu: 6 h
Náročnost: střední
Terén: vedlejší silnice, zpevněné lesní cesty, dva krátké úseky kamenitých stezek
Highlights: zámek Hluboš
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
STRAVA.com: Stáhněte trasu

Nespěcháme. Plánujeme výlet zhruba 30 kilometrů. V Kytíně vystupujeme až v 11 hodin. Do večera to stihneme.

Doprava vlakem a cyklobusem z Prahy

Jeli jsme z Prahy. Využili jsme městský autobus, městský vlak, vlak do Dobřichovic a cyklobus do Kytína. Koloběžkář použil svoji celoroční předplacenou kartu Lítačka a dokupoval si k ní jízdenku na vlak a pak na cyklobus. Koloběžkářka si na celou trasu koupila jednorázovou jízdenku přes mobilní aplikaci Lítačka. S překvapením jsme nakonec zjistili, že jednorázová jízdenka z mobilu byla o třetinu levnější.

VIDEO Z Kytína do Pičína na koloběžce

Stoupáme od kostela a Kytínského pivovaru asfaltkou po žluté turistické značce a pak po ní klesáme lesní cestou do Chouzavé. V obci si Hana nedá pozor, přední kolo jí zapadne do výtluku na ulici a padne na bok. Rameno sedřené až na maso, krvácející noha, potlučený bok a natlučené žebro je výsledek chvilkového výpadku soustředění. Helma a rukavice zachránily dlaně a především hlavu před dalšími úrazy.

Ale je to silná žena. Zatímco dávám do pořádku koloběžku, Hana své rány omývá v potoce. Prý další jízdu zvládne.

Lesní cesty a asfaltové silnice

Modrá značka nás vede mírnými klesáními a stoupáními skrze lesy do Dobříše. Střídáme lesní svážnice, silničky bez provozu a vedlejší okresky.

V Dobříši se dá poprvé vykoupat v rybníku Papež, ale raději k němu ani neodbočíme. Odřeniny začínají pomalu zasychat a zároveň pálí.

Na náměstí vyzvídáme od dvou místních pobudů, kde se dá dobře najíst. Posílají nás do hospody Na Růžku. Že prý vaří dobře a jídlo není drahé. Ukazuje se, že vědí, o čem mluví. Hana využívá koronavirového dobrodiní a na toaletě desinfikuje rozsáhlé odřeniny. 

Z Dobříše stoupáme po silnici ke svaté Anně. Na chvíli odbočíme do polí, abychom si prohlédli bláznivý nápad zdejšího malíře. Staví tady historický větrný mlýn holandského typu, jaké stavěl jeho dávný předek.

Za Anenskou kaplí se široká silnice s dobrým asfaltem sklopí k Jalovčímu potoku a koloběžky se rozjedou rychlostí hodně přes 50 km/h.

UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, hausboty, sruby, penziony a hotely ve středních Čechách

Booking.com

Příjemně, dlouze, mírně

Dojedeme po silnici do Kotenčic, abychom si vybrali jeden ze tří rybníků na koupání. Nakonec plavu v Hlubokém rybníku. Hana si aspoň ochladí nohy, protože se obává, že by se jí do otevřených ran mohla dostat infekce.

Vystoupáme nahoru do Pičína, o kterém zpívá YoYo Band, a do Hluboše, ze kterého podle kramářské písně pocházeli vrazi cvočkáře Dandy.

Ukradený, vyvlastněný a zabavený zámek Hluboš

Prohlédne si zvenku zámek Hluboš, který měl vždy v historii smůlu. Nebo spíš jeho majitelé. Vždy jim ho někdo ukradl nebo zabavil. Příběh se táhne už od Slavníkovců a Buziců, přes Hochbergy a Oettingeny až po Kolaříky. Z novodobých dějin stojí za zmínku, že když ho Československo ukradlo bavorské šlechtě, využíval ho prezident Tomáš Garrigue Masaryk jako letní sídlo. Teprve později se přestěhoval do Lán, které Československo koupilo od Fürstenberků pod hrozbou vyvlastnění. Dnes je rokokový zámek Hluboš prázdný a chátrá.

Koloběžky v Brdech.

Za zámkem sjedeme po neznačených cestách loukami a pak strmě lesem k mostku přes Litavku v Dominikálních Pasekách. Kamenitý prudký sjezd, okořeněný kořeny, je na na hranici sjízdnosti koloběžek i našich schopností.

Proti proudu Litavky je to pak už jenom kousek po silnici na železniční stanici Bratkovice.

Horydoly.cz Pokud máte dost času a sil, můžete pokračovat dlouhým sjezdem 24 km do Zdic na rychlíkové trati Praha - Plzeň.

 

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýlefunkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapaoutdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Radotínské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Vesec a Průhonice (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Z Kytína do Pičína v Brdech (Dobříš), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jak vybrat boty na dovolenou? V obchodě si dřepněte

Jak vybrat boty na dovolenou? V obchodě si dřepněte

Češi si za rok kupují průměrně 3 a půl páru bot. Nákup letní obuvi se nevyplatí podcenit už jen proto, že v létě ujdete mnohem větší vzdálenosti než v zimě. Když se při... celý článek

Ellmauer Tor Tour: horolezecká vstupenka do Wilder Kaiser

Zákonný a smluvní voucher za neuskutečněný zájezd. Jaký je mezi nimi rozdíl?

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Dovolená na chatě místo u moře

Dovolená na chatě místo u moře

ANALÝZA Na začátku tisíciletí se zdálo, že chalupaření už mnoho lidí nezajímá a mladší lidé opouštějí víkendová sídla. Jenže jak zpívá Bob Dylan: "Časy se mění" a "Dnešní den zítra bude včerejší".
Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Povinné ručení je položka, kterou musí každý rok zaplatit každý motorista za svého plechového miláčka. Záleží na mnoha okolnostech, ale u většiny majitelů osobních aut a motocyklů se jedná o tisíce korun ročně.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Až pojedete na dovolenou, dejte pozor na nebezpečná města

Až pojedete na dovolenou, dejte pozor na nebezpečná města

Jako každý rok před dovolenými sestavila webová stránka Numbeo.com ranking nebezpečných měst v Evropě. Podle jejich průzkumu a různých faktorů jsou na dvou prvních místech dvě anglická města Bradford a Coventry. Bylo hodnoceno 158 evropských
Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Stavba vlastního domu je závažné rozhodnutí. Budete v něm nejspíš bydlet až do konce života. Zdědí ho vaše děti, po nich vnuci a tak to půjde dál. Není tedy radno spěchat!  

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krajem břidlice - dogtrekking Lomnice 29.7.-1.8. 29.7.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Archeologická prohlídka hradu Žerotín 5.8. 14:00
Horská výzva Jeseníky Červenohorské sedlo 6.-7.8. Horský běh a chůze 6.8.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 7.8.
Běhej lesy Bílá Bílá 7.8.
Vuelta Španělsko 14.8.-5.9. Silniční cyklistika 14.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 14.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Enduro Malá Morávka 20.-22.8. Horská kola 20.8.

Diskuse

Oblečení Jana, 30.7.2021 15:02, 1 příspěvek
souhlas Skiák, 30.7.2021 9:50, 22 příspěvků
Registr zakázaných osob Novinář, 28.7.2021 16:30, 1 příspěvek
Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Como se llamo esto killBal killBal, 31.7.2021 9:53
Pražský hrad Horydoly , 29.7.2021 11:57
For Bikes a Holiday World... Horydoly Open, 28.7.2021 15:59
Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40