Brdský výlet na koloběžkách z Kytína do Pičína

Brdský výlet na koloběžkách z Kytína do Pičína
Kompletní vybavení na koloběžku: rukavice, bunda, helma, kalhoty.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Brdský cyklobus z Dobřichovic do Kytína letos jezdí od dubna do října. To je pořádný důvod, abychom se svezli na koloběžkách po lesních svážnicích a vedlejších silnicích na dobříšské straně Brd.

Brdský výlet na koloběžkách z Kytína do Pičína
Dobříš, větrný mlýn na Svaté Anně. Replika holandského větrného mlýna.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 29 km
Čas výletu: 6 h
Náročnost: střední
Terén: vedlejší silnice, zpevněné lesní cesty, dva krátké úseky kamenitých stezek
Highlights: zámek Hluboš
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
STRAVA.com: Stáhněte trasu

Nespěcháme. Plánujeme výlet zhruba 30 kilometrů. V Kytíně vystupujeme až v 11 hodin. Do večera to stihneme.

Doprava vlakem a cyklobusem z Prahy

Jeli jsme z Prahy. Využili jsme městský autobus, městský vlak, vlak do Dobřichovic a cyklobus do Kytína. Koloběžkář použil svoji celoroční předplacenou kartu Lítačka a dokupoval si k ní jízdenku na vlak a pak na cyklobus. Koloběžkářka si na celou trasu koupila jednorázovou jízdenku přes mobilní aplikaci Lítačka. S překvapením jsme nakonec zjistili, že jednorázová jízdenka z mobilu byla o třetinu levnější.

VIDEO Z Kytína do Pičína na koloběžce

Stoupáme od kostela a Kytínského pivovaru asfaltkou po žluté turistické značce a pak po ní klesáme lesní cestou do Chouzavé. V obci si Hana nedá pozor, přední kolo jí zapadne do výtluku na ulici a padne na bok. Rameno sedřené až na maso, krvácející noha, potlučený bok a natlučené žebro je výsledek chvilkového výpadku soustředění. Helma a rukavice zachránily dlaně a především hlavu před dalšími úrazy.

Ale je to silná žena. Zatímco dávám do pořádku koloběžku, Hana své rány omývá v potoce. Prý další jízdu zvládne.

Lesní cesty a asfaltové silnice

Modrá značka nás vede mírnými klesáními a stoupáními skrze lesy do Dobříše. Střídáme lesní svážnice, silničky bez provozu a vedlejší okresky.

V Dobříši se dá poprvé vykoupat v rybníku Papež, ale raději k němu ani neodbočíme. Odřeniny začínají pomalu zasychat a zároveň pálí.

Na náměstí vyzvídáme od dvou místních pobudů, kde se dá dobře najíst. Posílají nás do hospody Na Růžku. Že prý vaří dobře a jídlo není drahé. Ukazuje se, že vědí, o čem mluví. Hana využívá koronavirového dobrodiní a na toaletě desinfikuje rozsáhlé odřeniny. 

Z Dobříše stoupáme po silnici ke svaté Anně. Na chvíli odbočíme do polí, abychom si prohlédli bláznivý nápad zdejšího malíře. Staví tady historický větrný mlýn holandského typu, jaké stavěl jeho dávný předek.

Za Anenskou kaplí se široká silnice s dobrým asfaltem sklopí k Jalovčímu potoku a koloběžky se rozjedou rychlostí hodně přes 50 km/h.

UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, hausboty, sruby, penziony a hotely ve středních Čechách

Booking.com

Příjemně, dlouze, mírně

Dojedeme po silnici do Kotenčic, abychom si vybrali jeden ze tří rybníků na koupání. Nakonec plavu v Hlubokém rybníku. Hana si aspoň ochladí nohy, protože se obává, že by se jí do otevřených ran mohla dostat infekce.

Vystoupáme nahoru do Pičína, o kterém zpívá YoYo Band, a do Hluboše, ze kterého podle kramářské písně pocházeli vrazi cvočkáře Dandy.

Ukradený, vyvlastněný a zabavený zámek Hluboš

Prohlédne si zvenku zámek Hluboš, který měl vždy v historii smůlu. Nebo spíš jeho majitelé. Vždy jim ho někdo ukradl nebo zabavil. Příběh se táhne už od Slavníkovců a Buziců, přes Hochbergy a Oettingeny až po Kolaříky. Z novodobých dějin stojí za zmínku, že když ho Československo ukradlo bavorské šlechtě, využíval ho prezident Tomáš Garrigue Masaryk jako letní sídlo. Teprve později se přestěhoval do Lán, které Československo koupilo od Fürstenberků pod hrozbou vyvlastnění. Dnes je rokokový zámek Hluboš prázdný a chátrá.

Koloběžky v Brdech.

Za zámkem sjedeme po neznačených cestách loukami a pak strmě lesem k mostku přes Litavku v Dominikálních Pasekách. Kamenitý prudký sjezd, okořeněný kořeny, je na na hranici sjízdnosti koloběžek i našich schopností.

Proti proudu Litavky je to pak už jenom kousek po silnici na železniční stanici Bratkovice.

Horydoly.cz Pokud máte dost času a sil, můžete pokračovat dlouhým sjezdem 24 km do Zdic na rychlíkové trati Praha - Plzeň.

 

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýlefunkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapaoutdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Radotínské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Vesec a Průhonice (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Z Kytína do Pičína v Brdech (Dobříš), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Běhej Valachy vyhráli Čípa a Néč-Lapinová

Běhej Valachy vyhráli Čípa a Néč-Lapinová

Běhej Valachy vyhrál český běžec Jiří Čípa a slovenská triatletka Kristína Néč-Lapinová. Vítězi seriálu Valachy tour jsou Šťastný a Kučerová.... celý článek

Králický maraton: kochání přírodou

Výlovy rybníků 2021 říjen - 2. část

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Spěcháte-li, nejezděte na Berounku

Spěcháte-li, nejezděte na Berounku

RIVER GUIDE Jestli jste ještě nikdy nebyli na vodě, Berounka je pro vás ideální řekou. Moc rychle neteče, je široká a hladina je dost vysoko po celý rok. Do výčtu superlativů lze
Podchlazení na kole, pozor už v září!

Podchlazení na kole, pozor už v září!

Zdálo by se, že na kole je nejhorší, když mrzne, nebo studeně prší. Jenže plíživý nepřítel se skrývá jinde! Sychravé počasí při teplotách nad nulou hrozí podchlazením.  
5 tyrolských ledovců otevírá náruč lyžařům

5 tyrolských ledovců otevírá náruč lyžařům

Lyžování na ledovcích Kaunertal, Pitztal, Sölden a Stubai začíná na přelomu září a října. Lyžařská sezona na Hintertux trvá celý rok.
Burčák na kole jižní Moravou

Burčák na kole jižní Moravou

Chuť na burčák, volno okolo svatého Václava a pěkné počasí nás přiměly, abychom vyrazili na jižní Moravu. Vzali jsme to na kole z Brna dolů k soutoku Dyje s Moravou a zase nazpátek na horu
Voděradské bučiny pro dívky i klučiny!

Voděradské bučiny pro dívky i klučiny!

Česká kotlina je plná přírodních krás. Stačí si sundat našedlé brýle vnímání, které s sebou přinesly všední dny, a pořádně se podívat. Jeden opravdu pěkný kousek přírody je hned u Prahy. Možná patříte

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Ekofilm - filmový festival Brno 20.-23.10. 20.10.
Houby Blanského lesa - fotovýstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 11.9.-21.10. 21.10.
Caravaning - veletrh Brno, BVV 21.-24.10. 21.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 22.-30.10. 22.10.
Opatovický kanál - splutí Lázně Bohdaneč   23.10.
Malá Kunratická - běh Praha, Kunratický mlýn   23.10. 11:00
Trail Maniacs Slapy 23.10.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 26.-27.10. Cestovní ruch 26.10.
Stíny na hradě - proghlídky Svojanov 29.-30.10. 29.10.
Doubrava - zamykání Ronov 30.10.

Diskuse

TDMB Pivoň, 19.10.2021 12:48, 2 příspěvky
Island Šlojíř, 19.10.2021 11:31, 2 příspěvky
slovenské bonusy ??? Tomáš, 17.10.2021 14:35, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Horydoly - Andrea Černá, 13.10.2021 11:09, 2 příspěvky
Ja len tak trošku rýpnem. Borek, 13.10.2021 10:25, 2 příspěvky
Hloupost tady kvete Stix, 12.10.2021 16:15, 1 příspěvek
Další slevy Majka, 12.10.2021 10:05, 2 příspěvky
Slevy na boty Majka, 11.10.2021 12:35, 1 příspěvek
smědava a wellness hotel Lukas B., 8.10.2021 19:26, 1 příspěvek
jíst jako všežravci Lukas B., 8.10.2021 9:23, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Caravaning Brno Horydoly , 20.10.2021 13:25
Festival otevřených sklep... Horydoly , 11.10.2021 13:14
Caravaning Brno - doprovo... Horydoly , 7.10.2021 0:20
Od nevidím do nevidím Horydoly , 5.10.2021 23:24
Caravaning Brno 21.-24.10. Horydoly , 5.10.2021 17:04
Nesprávné testování klien... Horydoly , 4.10.2021 1:25
Concorso d'Eleganza Villa... Horydoly , 29.9.2021 16:00
Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04