Poklonit Vlasovcům do Řeporyj, projet Mordor v Lochkově a svézt se do Chuchle

Poklonit Vlasovcům do Řeporyj, projet Mordor v Lochkově a svézt se do Chuchle
Řeporyje, pomník Vlasovcům, kteří osvobodili Prahu roku 1945.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Vlastivědný výlet na koloběžkách přes tři kopce a do tří údolí jsme podnikli začátkem jara na pražské periferii. Motali jsme se okolo Radotínského údolí. Mohli jsme jet také na kole, ale byla by to trochu nuda.

Jak na to

Trasa: 23 km
Čas výletu: 3 h bez zastávek
STRAVA.com: trasa GPX
Náročnost: střední
Terén: asfaltové silnice s řídkým provozem, lesní a polní cesty
Highlights: Pomník Vlasovcům, Pacoldova vápenka
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
Nevhodné pro děti kvůli prudkým silničním sjezdům i výjezdům.

Pohybovali jsme se na hranici Českého krasu a Prahy. Ve vápencové části Barrandienu.

Památník mužům Ruské osvobozenecké armády, kterým se podle jejich velitele říká Vlasovci, stojí na křižovatce uprostřed Řeporyjí. V této periferní vesnici byl tehdy na konci 2. světové války umístěný jejich štáb.

Na třímetrovém kovovém podstavci je umístěna drobná plastika sovětského tanku s německou přilbou, zhruba velikosti dlaně. Absurdní situace, že návštěvník nemůže dobře vidět, jak vlastně vypadá, odkazuje na absurdní situaci Vlasovců a koneckonců i Čechů při Pražském povstání. 

Řeporyje.

Vlasovci byli sovětští váleční zajatci a dezertéři, kteří dostali koncem války možnost bojovat za nacistickou říši proti sovětské říši a byli vyzbrojeni posledními zbraněmi, náboji, benzínem a obrněnými vozy z českých zbrojovek. Ale obrítili se proti nacistům a zabránili zničení Prahy. Za to byli posléze zajati rudou armádou a pozabíjeni. Československo následně upadlo do komunistické sféry vlivu na dalších 45 let.

Na pamětní desce je umístěn citát z knihy Souostroví Gulag od Alexandra Solženicyna: "Zdali všichni Češi pak pochopili, kteří Rusové zachránili jejich město?"

Vysvětlující tabule popisuje tehdejší okamžiky: "Je 6. května 1945 a právě odbilo 22.00 hodin. Ulicemi hlavního města se šíří Pražské povstání. V Řeporyjích na velitelství 1. divize ozbrojených sil Výboru pro osvobození národů Ruska padá rozkaz jít bratrům Čechům na pomoc. Povel vydává genmjr. Sergej Kuzmič Buňačenko. A obrací tak výsledek povstání proti německým okupantům ve prospěch českého lidu. Působení protistalinské Ruské osvobozenecké armády, známé jako vlasovci, je spjaté s četnými kontroverzemi. Zůstává však nepopiratelným historickým faktem, že tito muži se jako jediná organizovaná vojenská síla postavili po bok povstalců. Jejich zásah v nejkritičtější chvíli zastavil postup nacistických jednotek a zachránil Prahu před zničením. Za osvobození města během Pražského povstání položilo život více než 300 vlasovců. Většina padlých spočinula v mnohdy hromadných, řádně neoznačených a nedůstojných hrobech. Některé z nich dodnes nebyly a zřejmě nikdy nebudou objeveny. Čest jejich památce!"

Horydoly.czNA KOLE V OKOLÍ: Jarní vyjížďka do Dalejského údolí

 

Metrem jedeme i s koloběžkami na konečnou Zličín. Túra začíná v neutěšené změti parkovišť, autobusových stanic, čtyřpruhových silnic a nákupních center. Naštěstí jsou zde chodníky, cyklopruhy a cyklopiktogramy, které nás vedou Řevnickou a Helsinskou ulicí k prodejně Siko. Za ní konečně vjíždíme do přírody. 

Sjíždíme bez turistického značení starou úvozovou cestou okolo vybrakované kapličky pod polámanou lípou.

Chaby.

Samotné Chaby je vesnice tvořená jen jedním obrovským statkem a dalšími dvě velkými. Zajedeme mezi ně, abychom se podívali přes zeď na nejstarší lípu v Praze. Její stáří se odhaduje na 260 let a výška dosahuje 21 metrů.

Statky jsou vzorně upravené. Vesnička připomíná idylické jihočeské vsi. A při tom stojí jen pár set metrů od křížení dálnic a nedaleko obřího nákupního centra na Zličíně.

Chaby.

Po široké polní cestě klesáme ke kostelu Krteň. Bývalý románský a dnes pseudorománský kostel svatého Jana a Pavla stojí na kopečku mezi poli, u něj je hřbitůvek, funkční pumpa, pod ním na Dalejském potoce rozeznáváme hráz vypuštěného rybníka a starobylou studnu. Jen vesnice jaksi chybí. Zmizela v 17. století zřejmě v důsledku 30leté války, ale více se o ní neví.

Krteň.

Po větrném poli stoupáme silnicí K Řeporyjím na křižovatku s ulicí Poncarova. Za pohozenými betonovými bloky najedeme na staroiu opuštěnou asfaltku a po ní míříme k Řeporyjím mimo silný automobilový provoz.

Krteň.

Napojujeme se na cyklotrasu A12 a sjedeme po ní dolů do Řeporyj. Prohlížíme si zajímavosti této aktuálně velmi známé obce. Nejprve přijedeme k pomníku Vlasovců. Poté objedeme kostel svatého Petra a Pavla v pseudorománském slohu, který vypadá skoro stejně, jako mnoho kostelů v okolních vsích, a je zasvěcený stejným svatým.

Řeporyje.

Nakonec zajedeme do kopce na zahradu Bubec, za kterou stojí stejnojmenné studio významného moderního sochaře Čestmíra Sušky. Dominantou je rozhledna vyribená z kovového zemedělského sila.

Řeporyje.

Změníme cyklotrasu na A11 a stoupáme strmě po silnici na Zmrzlík. Únavný kopce je vykoupení pohledem na upravené statky a koňské farmy ve Zmrzlíku. Pokračujeme už po rovině do Zadní Kopaniny.

Ve vsi silnice strmě padá a kroutí se do Radotínského údolí. Padesátka na koloběžce je dost velká rychlost v ostrých zatáčkách, abychom pevně stiskli brzdy. Zastavíme se u skály Zubák na prohlídku horolezeckých cest, které hodláme někdy v budoucnu vylézt.

Radotínské údolí, vápencové skály.

Další divoká jízda nás dovede na Cikánku. Komplex vápencových lomů dodnes těží tzv. Slivenecký mramor, neboli růžový pevný vápenec používaný především pro umělecké účely. První zmínka o něm je už z roku 1160! Mezi lomy je odpočinkové místo u pomníčku obětem obou světových válek.

Kousek za ním se v úzkém údolí zjeví Mordor. Lochkovská cementárna. V nose je cítit cement a vápenný prach. Rychle pryč odtud!

Lochkovská cementárna.

Na křižovatce u cementárny odbočíme do kopce po cyklotrase A114. Míjíme geologicky a paleontologicky známý Ortocerový lůmek po pravé ruce, podjíždíme Lochkovský dálniční most na Pražském okruhu a funíme do prudkého kopce ulicí Na Dražkách.

Lochkov.

Projíždíme pořád do kopce Lochkov a urputně míříme ke Slivenci. Zatahují se černé mraky. Na tvářích cítíme mokrý chlad, který z nich táhne přes pole.

Jsme rádi, že se můžeme napojit na modrou turistickou značku, kterou dobře známe. Úzká stezka, místy po schodech, částečně lesem a také mezi zahrádkami nás svede do Velké Chuchle. Bohužel teď na jaře je rozšlapaná od koní, a tak hrkáme opatrně Chuchelským údolím, místo abychom si užívali technického trailu jako jindy.

Velká Chuchle.

Dojíždíme v unikátní technické památce Pacoldova vápenka.

Velká Chuchle.

Tam se napojujeme na asfaltovou ulici. Rychle klesáme, ujíždíme před ledovým deštěm. Ulice se jmenuje V Dolích, poté Pod Akáty, Starochuchelská a nakonec Dostihová.

Přijíždíme k Vltavě, napojujeme se na Vltavskou cyklostezku A1 a spěcháme k Mostu Inteligence (Branický železniční most). Po něm ještě stačíme přejet přes Vltavu a v Braníku nás dostihne krupobití. Dojedeme tedy k autobusu a necháme se odvézt domů mokří jako myši.

Horydoly.cz5 ZLATÝCH PRAVIDEL: Ve městě bezpečně na koloběžce

Doporučené vybavení

Koloběžkasportovní obuvcyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovkachytré hodinky, mapa, outdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Radotínské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Vesec a Průhonice (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz 

Horydoly.cz Radotínské údolí na Horydoly

HISTORIE 22 mlýnů na Radotínském potoce

HOROLEZECTVÍ Radotínské údolí horolezecké

TURISTIKA Radotínské skály a Slavičí údolí

MOTORSPORT Automobilové závody do vrchu v Radotíně VIDEO

CYKLISTIKA Poslední testovací víkend v Radotíně

CYKLISTIKA Neříkám, že jsme nejlepší, ale chceme být dobří VIDEO

HORSKÁ KOLA Z metropole na Karlštejn

HORSKÁ KOLA Přes most Inteligence do Českého krasu VIDEO

SILNIČNÍ KOLA Po silnici z Prahy na Karlštejn

VODÁCKÁ TURISTIKA Na soutoku Berounky a Vltavy

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Medvěd zabil člověka na Slovensku

Medvěd zabil člověka na Slovensku

ČERNÁ VDOVA Mrtvého muže v dolině Banské nalezli v pondělí 14. června v katastru obce Liptovska Lúžna v pohoří Nízke Tatry. Mrtvý měl na hlavě, krku a boku poranění, která mu způsobil medvěd.... celý článek

Jak si užít výlet do hor bez bolesti kloubů?

Red Bull atraktivně láká do Česka a na Slovensko

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

KŮŇ PŘEVALSKÉHO Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Radiožurnál Sport začíná vysílat právě dnes

Radiožurnál Sport začíná vysílat právě dnes

Nová stanice Radiožurnál Sport začne vysílat na Českém rozhlasu dnes 21. května v 11 hodin. Naladíte ji na digitálních rádiích, v televizu a také na internetu. Reportéři a moderátoři připravují sportovní rozhovory, reportáže a přímé
Katastrofální propad hotelů v Praze

Katastrofální propad hotelů v Praze

Pouhých 7 % hostů přijelo do hotelů v Praze oproti loňskému roku. Propad počtu osob i počtu přenocování byl přesně 92,9 %. To je ekonomická katastrofa v cestovním ruchu.
Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami

Přijďte 22. května na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do Ebike Partners v Příbrami

V sobotu 22. května od 10:00 do 17:00 zveme na testovací dny elektrokol Rock Machine a Haibike do nedávno otevřené prodejny Ebike Partners na Evropské 125. Přichystáno bude více jak dvacet elektrokol na
TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

Pokud rádi oblékáta sportovní vestu na outdoorové akce, Moira vyrábí tento kus oblečení v dobré kvalitě za slušnou cenu. Testujeme pánskou vestu MS/VE od podzimu a nemůžeme se jí nabažit.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Po stopách Rudolfa II. Lhota 17.-20.6. Dogtrekking 17.6.
Budějovice - Praha České Budějovice 18.-20.6. Vodácký maraton 18.6.
Lezecký kemp pro ženy Tisá 18.-20.6. Vedou Edita Vopatová a Lucie Hrozová 18.6.
Jihlava - splutí Mohelno 19.6.
Krakonošův cyklomaraton Lomnice nad Popelkou Horská kola 19.6.
Stelvio Marathon Itálie, Passo Stelvio Běh 19.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.
Gutovka Open Praha, Gutovka Lezecké závody pro děti 19.6. 09:45

Diskuse

Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:35, 3 příspěvky
Nesmysly Motor, 14.6.2021 8:34, 3 příspěvky
Termíny? Prkoš, 14.6.2021 0:03, 3 příspěvky
Tak naštěstí jinde elektr... Andrea Černá - editorka, 7.6.2021 15:15, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31
zveme za Světovou cyklojí... Horydoly Open, 3.6.2021 1:28