Poklonit Vlasovcům do Řeporyj, projet Mordor v Lochkově a svézt se do Chuchle

Poklonit Vlasovcům do Řeporyj, projet Mordor v Lochkově a svézt se do Chuchle
Řeporyje, pomník Vlasovcům, kteří osvobodili Prahu roku 1945.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Vlastivědný výlet na koloběžkách přes tři kopce a do tří údolí jsme podnikli začátkem jara na pražské periferii. Motali jsme se okolo Radotínského údolí. Mohli jsme jet také na kole, ale byla by to trochu nuda.

Jak na to

Trasa: 23 km
Čas výletu: 3 h bez zastávek
STRAVA.com: trasa GPX
Náročnost: střední
Terén: asfaltové silnice s řídkým provozem, lesní a polní cesty
Highlights: Pomník Vlasovcům, Pacoldova vápenka
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
Nevhodné pro děti kvůli prudkým silničním sjezdům i výjezdům.

Pohybovali jsme se na hranici Českého krasu a Prahy. Ve vápencové části Barrandienu.

Památník mužům Ruské osvobozenecké armády, kterým se podle jejich velitele říká Vlasovci, stojí na křižovatce uprostřed Řeporyjí. V této periferní vesnici byl tehdy na konci 2. světové války umístěný jejich štáb.

Na třímetrovém kovovém podstavci je umístěna drobná plastika sovětského tanku s německou přilbou, zhruba velikosti dlaně. Absurdní situace, že návštěvník nemůže dobře vidět, jak vlastně vypadá, odkazuje na absurdní situaci Vlasovců a koneckonců i Čechů při Pražském povstání. 

Řeporyje.

Vlasovci byli sovětští váleční zajatci a dezertéři, kteří dostali koncem války možnost bojovat za nacistickou říši proti sovětské říši a byli vyzbrojeni posledními zbraněmi, náboji, benzínem a obrněnými vozy z českých zbrojovek. Ale obrítili se proti nacistům a zabránili zničení Prahy. Za to byli posléze zajati rudou armádou a pozabíjeni. Československo následně upadlo do komunistické sféry vlivu na dalších 45 let.

Na pamětní desce je umístěn citát z knihy Souostroví Gulag od Alexandra Solženicyna: "Zdali všichni Češi pak pochopili, kteří Rusové zachránili jejich město?"

Vysvětlující tabule popisuje tehdejší okamžiky: "Je 6. května 1945 a právě odbilo 22.00 hodin. Ulicemi hlavního města se šíří Pražské povstání. V Řeporyjích na velitelství 1. divize ozbrojených sil Výboru pro osvobození národů Ruska padá rozkaz jít bratrům Čechům na pomoc. Povel vydává genmjr. Sergej Kuzmič Buňačenko. A obrací tak výsledek povstání proti německým okupantům ve prospěch českého lidu. Působení protistalinské Ruské osvobozenecké armády, známé jako vlasovci, je spjaté s četnými kontroverzemi. Zůstává však nepopiratelným historickým faktem, že tito muži se jako jediná organizovaná vojenská síla postavili po bok povstalců. Jejich zásah v nejkritičtější chvíli zastavil postup nacistických jednotek a zachránil Prahu před zničením. Za osvobození města během Pražského povstání položilo život více než 300 vlasovců. Většina padlých spočinula v mnohdy hromadných, řádně neoznačených a nedůstojných hrobech. Některé z nich dodnes nebyly a zřejmě nikdy nebudou objeveny. Čest jejich památce!"

Horydoly.czNA KOLE V OKOLÍ: Jarní vyjížďka do Dalejského údolí

 

Metrem jedeme i s koloběžkami na konečnou Zličín. Túra začíná v neutěšené změti parkovišť, autobusových stanic, čtyřpruhových silnic a nákupních center. Naštěstí jsou zde chodníky, cyklopruhy a cyklopiktogramy, které nás vedou Řevnickou a Helsinskou ulicí k prodejně Siko. Za ní konečně vjíždíme do přírody. 

Sjíždíme bez turistického značení starou úvozovou cestou okolo vybrakované kapličky pod polámanou lípou.

Chaby.

Samotné Chaby je vesnice tvořená jen jedním obrovským statkem a dalšími dvě velkými. Zajedeme mezi ně, abychom se podívali přes zeď na nejstarší lípu v Praze. Její stáří se odhaduje na 260 let a výška dosahuje 21 metrů.

Statky jsou vzorně upravené. Vesnička připomíná idylické jihočeské vsi. A při tom stojí jen pár set metrů od křížení dálnic a nedaleko obřího nákupního centra na Zličíně.

Chaby.

Po široké polní cestě klesáme ke kostelu Krteň. Bývalý románský a dnes pseudorománský kostel svatého Jana a Pavla stojí na kopečku mezi poli, u něj je hřbitůvek, funkční pumpa, pod ním na Dalejském potoce rozeznáváme hráz vypuštěného rybníka a starobylou studnu. Jen vesnice jaksi chybí. Zmizela v 17. století zřejmě v důsledku 30leté války, ale více se o ní neví.

Krteň.

Po větrném poli stoupáme silnicí K Řeporyjím na křižovatku s ulicí Poncarova. Za pohozenými betonovými bloky najedeme na staroiu opuštěnou asfaltku a po ní míříme k Řeporyjím mimo silný automobilový provoz.

Krteň.

Napojujeme se na cyklotrasu A12 a sjedeme po ní dolů do Řeporyj. Prohlížíme si zajímavosti této aktuálně velmi známé obce. Nejprve přijedeme k pomníku Vlasovců. Poté objedeme kostel svatého Petra a Pavla v pseudorománském slohu, který vypadá skoro stejně, jako mnoho kostelů v okolních vsích, a je zasvěcený stejným svatým.

Řeporyje.

Nakonec zajedeme do kopce na zahradu Bubec, za kterou stojí stejnojmenné studio významného moderního sochaře Čestmíra Sušky. Dominantou je rozhledna vyribená z kovového zemedělského sila.

Řeporyje.

Změníme cyklotrasu na A11 a stoupáme strmě po silnici na Zmrzlík. Únavný kopce je vykoupení pohledem na upravené statky a koňské farmy ve Zmrzlíku. Pokračujeme už po rovině do Zadní Kopaniny.

Ve vsi silnice strmě padá a kroutí se do Radotínského údolí. Padesátka na koloběžce je dost velká rychlost v ostrých zatáčkách, abychom pevně stiskli brzdy. Zastavíme se u skály Zubák na prohlídku horolezeckých cest, které hodláme někdy v budoucnu vylézt.

Radotínské údolí, vápencové skály.

Další divoká jízda nás dovede na Cikánku. Komplex vápencových lomů dodnes těží tzv. Slivenecký mramor, neboli růžový pevný vápenec používaný především pro umělecké účely. První zmínka o něm je už z roku 1160! Mezi lomy je odpočinkové místo u pomníčku obětem obou světových válek.

Kousek za ním se v úzkém údolí zjeví Mordor. Lochkovská cementárna. V nose je cítit cement a vápenný prach. Rychle pryč odtud!

Lochkovská cementárna.

Na křižovatce u cementárny odbočíme do kopce po cyklotrase A114. Míjíme geologicky a paleontologicky známý Ortocerový lůmek po pravé ruce, podjíždíme Lochkovský dálniční most na Pražském okruhu a funíme do prudkého kopce ulicí Na Dražkách.

Lochkov.

Projíždíme pořád do kopce Lochkov a urputně míříme ke Slivenci. Zatahují se černé mraky. Na tvářích cítíme mokrý chlad, který z nich táhne přes pole.

Jsme rádi, že se můžeme napojit na modrou turistickou značku, kterou dobře známe. Úzká stezka, místy po schodech, částečně lesem a také mezi zahrádkami nás svede do Velké Chuchle. Bohužel teď na jaře je rozšlapaná od koní, a tak hrkáme opatrně Chuchelským údolím, místo abychom si užívali technického trailu jako jindy.

Velká Chuchle.

Dojíždíme v unikátní technické památce Pacoldova vápenka.

Velká Chuchle.

Tam se napojujeme na asfaltovou ulici. Rychle klesáme, ujíždíme před ledovým deštěm. Ulice se jmenuje V Dolích, poté Pod Akáty, Starochuchelská a nakonec Dostihová.

Přijíždíme k Vltavě, napojujeme se na Vltavskou cyklostezku A1 a spěcháme k Mostu Inteligence (Branický železniční most). Po něm ještě stačíme přejet přes Vltavu a v Braníku nás dostihne krupobití. Dojedeme tedy k autobusu a necháme se odvézt domů mokří jako myši.

Horydoly.cz5 ZLATÝCH PRAVIDEL: Ve městě bezpečně na koloběžce

Doporučené vybavení

Koloběžkasportovní obuvcyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovkachytré hodinky, mapa, outdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Radotínské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Vesec a Průhonice (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz 

Horydoly.cz Radotínské údolí na Horydoly

HISTORIE 22 mlýnů na Radotínském potoce

HOROLEZECTVÍ Radotínské údolí horolezecké

TURISTIKA Radotínské skály a Slavičí údolí

MOTORSPORT Automobilové závody do vrchu v Radotíně VIDEO

CYKLISTIKA Poslední testovací víkend v Radotíně

CYKLISTIKA Neříkám, že jsme nejlepší, ale chceme být dobří VIDEO

HORSKÁ KOLA Z metropole na Karlštejn

HORSKÁ KOLA Přes most Inteligence do Českého krasu VIDEO

SILNIČNÍ KOLA Po silnici z Prahy na Karlštejn

VODÁCKÁ TURISTIKA Na soutoku Berounky a Vltavy

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

NOVÉ FOTKY Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.... celý článek

Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

Kurská kosa v Baltském moři

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Slepucha - skála pro nenapravitelné romantiky

Slepucha - skála pro nenapravitelné romantiky

CLIMBING GUIDE Začátek brdských Hřebenů je komplikovaný pro turisty, cyklisty, geology a také horolezce. Než se zvedne pořádný žulový hřeben, nad Prahou se objeví bachratý Cukrák, následuje několik hlubokých údolí, chaotické
Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zugspitz Extremberglauf Německo, Garmisch-Partenkirchen 15.-17.7. Horský běh 15.7.
Přejezd republiky Novohradské hory 15.-17.7. 15.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 16.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Dobříš Horská kola 16.7.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48