Prokopské údolí na jaře na koloběžkách

Prokopské údolí na jaře na koloběžkách
Prokopské údolí na koloběžce v předjaří.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE První jarní výlet na koloběžkách dopadl tak, jak to po zimě bývá. Zablátili jsme se od hlavy k patě, zabloudili, promrzli a namočili. Tentokrát jsme vyrazili do Prokopského údolí v Praze. 

Prokopské údolí na jaře na koloběžkách
Jezírko v Prokopském údolí.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 8 km
Čas výletu: 1 h
Náročnost: lehká
Terén: asfaltová silnice s řídkým provozem ale množstvím pěších
Highlights: Jezírko, Plotny
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 

Vyvážíme se vlakem ze Smíchova do Zličína na kopec. "Rychle prolétneme přes sídliště, sjedeme k Asuánu a Prokopákem dolů," přesvědčuji svoji ženu. "Je to pořád po asfaltu, takže bude suchu."

Ó jak jsem se mýlil. Nechtě jsem jí pověsil pořádného bulíka na nos!

Sídliště prohlédneme hodně podrobně

Vystupujeme z vlaku na nádraží ve Zličíně. ...no nádraží ...jedno nástupiště a jedna budka na okraji sídliště. Koukneme do mapy, párkrát se odrazíme na stupátku a okamžitě zabloudíme. To se v příštích kilometrech opakuje ještě několikrát. Chaoticky nastavěné baráky, jako by nějaký obr naházel bez rozmyslu betonové kostky na pole, neumožňují intuitivní orientaci.

Ostatně podívejte se sami na Strava.com, jak nesmyslně jsme kličkovali.

Motorový vůz stojí na nádraží Zličín.

Pěkně zblízka si prohlédneme staré Řepy, Zličín, sídliště Řepy, Stodůlky, Lužiny, Butovice, Malou i Velkou Ohradu a Jinonice. A to jsme si mysleli, že pojedeme po páteřní cyklotrase Řepy - Hlubočepy.  

Hlubokým bahnem konečně dorazíme lesy a loukami k retenční nádrži Asuán. Už tedy víme, kde jsme. Ovšem nemáme vyhráno.

Stodůlky.

Sníh a led na asfaltu

Silnice se zařízne do Prokopského údolí, ale je mokrá. Lidí jako máku, že se ani nenamáhají chodit u krajince. U studánky Na Troníčku se z louží stávají koleje v ledovém příkrovu. Zatímco nahoře jsme "bruslili" v bahně, tady "bruslíme" po pravém ledu. 

Míjíme Šikmou stěnu, tajemný vojenský prostor K116 v bývalém Schwarzenberském lomu, známé jezírko v Sekané rokli, podjíždíme pod viaduktem Pražského Semmeringu do Hlubočep. Sníh konečně skončil.

Praha, Prokopské údolí.

Ještě se zajedeme podívat na Hlubočepské ploty, kde právě lezou horolezci. Silnici opustíme naposledy, abychom si prohlédli zpola zasypaný vápencový lom Pod školou. Pak už svištíme Hlubočepskou ulicí na Barrandovský most, dál do Braníka a stoupáme cyklostezkou proti proudu Kunratického potoka na Kačerov.

Hlubočepy.

Tamní společenská návštěva se odehraje ve spodním prádle, protože paní domu nás odmítne vpustit do bytu, když z nás neustále okapává bláto. Pak už za tmy dorážíme na Zahradní Město do redakce Horydoly. Máme v nohách zhruba 40 km, což nám trvalo celé odpoledne. 

 

Prokopské údolí zvládnete za hodinu

Ideální trasa pro koloběžky nebo kola skrze samotné Prokopské údolí měří jen 8 kilometrů. Za sucha to zvládnete za necelou hodinu. Jedete buď stále s kopce, nebo po rovině, neustále po dobrém asfaltovém povrchu.

Start je u metra Butovice. Přes sídliště, okolo kostela svatého Prokopa jedeme po značené cyklotrase A Praha-JZM. U mateřské školy se napojujeme na cyklotrasu Ře-Hl. Po mostku pro pěší efektně přejedeme frekventovanou Jeremiášovu ulici a ocitneme se u retenční nádrže Asuán. Změníme cyklotrasu na A33 a jsme v Prokopském údolí. Nenápadně se přejmenuje na A12 a dovede nás před Hlubočepy k ústí Dalejského potoka do Vltavy. Prokopské údolí fakticky končí pod spletí betonových nájezdů na Barrandovský most.

Zde pozorně sledujeme cyklistické značení! A12 nás dovede přes most na pravý břeh Vltavy do Braníku, odkud pokračuje A2 Vltavská k Vyšehradu a dál do centra Prahy, nebo A22 podél Kunratického potoka až na Jižní Město. A1 Vltavská zůstává na levém břehu Vltavy a míří také do centra Prahy. Není však vhodná pro děti, protože na více místech je vedena po cyklopruzích v silném dopravním ruchu a přes frekventované křižovatky.

Horydoly.cz5 ZLATÝCH PRAVIDEL: Ve městě bezpečně na koloběžce

Doporučené vybavení

Koloběžkasportovní obuvcyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovkachytré hodinky, mapa, outdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Burčák na kole jižní Moravou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Tmavý režim se stěhuje z největších světových mobilních aplikací do předních českých a slovenských aplikací. Zatím poslední ohlásil nabídku tmavého režimu inzertní server Bazoš.cz / Bazoš.sk. 
Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Pokud cestujete s dětmi do rakouského Zillertalu, určitě se zastavte v městečku Fügen jen pár kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice a vydejte se na průzkum adventure hřiště Spieljoch.
Žulový Pelikán v polských Jizerkách

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

CLIMBING GUIDE Velký a Malý nebo Jižní a Severní - v každém případě Pelikán. Dvě žulové skály na hřebenech Jizerských hor, za polskou hranicí, jsou dokonale ukryté v lese, že se na ně začalo
TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Eigasai - japonské filmy Praha, Lucerna 24.-26.9. 24.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 24.-25.9. 24.9.
Řepařská drážka - nostalgický vlak Kolín 25.-26.9. Řepánkovy slavnosti 25.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora   25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.

Diskuse

Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 8 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 8 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 13 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 13 příspěvků
Bezpečnější varianta Honza, 19.9.2021 10:50, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55