Prokopské údolí na jaře na koloběžkách

Prokopské údolí na jaře na koloběžkách
Prokopské údolí na koloběžce v předjaří.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE První jarní výlet na koloběžkách dopadl tak, jak to po zimě bývá. Zablátili jsme se od hlavy k patě, zabloudili, promrzli a namočili. Tentokrát jsme vyrazili do Prokopského údolí v Praze. 

Prokopské údolí na jaře na koloběžkách
Jezírko v Prokopském údolí.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 8 km
Čas výletu: 1 h
Náročnost: lehká
Terén: asfaltová silnice s řídkým provozem ale množstvím pěších
Highlights: Jezírko, Plotny
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 

Vyvážíme se vlakem ze Smíchova do Zličína na kopec. "Rychle prolétneme přes sídliště, sjedeme k Asuánu a Prokopákem dolů," přesvědčuji svoji ženu. "Je to pořád po asfaltu, takže bude suchu."

Ó jak jsem se mýlil. Nechtě jsem jí pověsil pořádného bulíka na nos!

Sídliště prohlédneme hodně podrobně

Vystupujeme z vlaku na nádraží ve Zličíně. ...no nádraží ...jedno nástupiště a jedna budka na okraji sídliště. Koukneme do mapy, párkrát se odrazíme na stupátku a okamžitě zabloudíme. To se v příštích kilometrech opakuje ještě několikrát. Chaoticky nastavěné baráky, jako by nějaký obr naházel bez rozmyslu betonové kostky na pole, neumožňují intuitivní orientaci.

Ostatně podívejte se sami na Strava.com, jak nesmyslně jsme kličkovali.

Motorový vůz stojí na nádraží Zličín.

Pěkně zblízka si prohlédneme staré Řepy, Zličín, sídliště Řepy, Stodůlky, Lužiny, Butovice, Malou i Velkou Ohradu a Jinonice. A to jsme si mysleli, že pojedeme po páteřní cyklotrase Řepy - Hlubočepy.  

Hlubokým bahnem konečně dorazíme lesy a loukami k retenční nádrži Asuán. Už tedy víme, kde jsme. Ovšem nemáme vyhráno.

Stodůlky.

Sníh a led na asfaltu

Silnice se zařízne do Prokopského údolí, ale je mokrá. Lidí jako máku, že se ani nenamáhají chodit u krajince. U studánky Na Troníčku se z louží stávají koleje v ledovém příkrovu. Zatímco nahoře jsme "bruslili" v bahně, tady "bruslíme" po pravém ledu. 

Míjíme Šikmou stěnu, tajemný vojenský prostor K116 v bývalém Schwarzenberském lomu, známé jezírko v Sekané rokli, podjíždíme pod viaduktem Pražského Semmeringu do Hlubočep. Sníh konečně skončil.

Praha, Prokopské údolí.

Ještě se zajedeme podívat na Hlubočepské ploty, kde právě lezou horolezci. Silnici opustíme naposledy, abychom si prohlédli zpola zasypaný vápencový lom Pod školou. Pak už svištíme Hlubočepskou ulicí na Barrandovský most, dál do Braníka a stoupáme cyklostezkou proti proudu Kunratického potoka na Kačerov.

Hlubočepy.

Tamní společenská návštěva se odehraje ve spodním prádle, protože paní domu nás odmítne vpustit do bytu, když z nás neustále okapává bláto. Pak už za tmy dorážíme na Zahradní Město do redakce Horydoly. Máme v nohách zhruba 40 km, což nám trvalo celé odpoledne. 

 

Prokopské údolí zvládnete za hodinu

Ideální trasa pro koloběžky nebo kola skrze samotné Prokopské údolí měří jen 8 kilometrů. Za sucha to zvládnete za necelou hodinu. Jedete buď stále s kopce, nebo po rovině, neustále po dobrém asfaltovém povrchu.

Start je u metra Butovice. Přes sídliště, okolo kostela svatého Prokopa jedeme po značené cyklotrase A Praha-JZM. U mateřské školy se napojujeme na cyklotrasu Ře-Hl. Po mostku pro pěší efektně přejedeme frekventovanou Jeremiášovu ulici a ocitneme se u retenční nádrže Asuán. Změníme cyklotrasu na A33 a jsme v Prokopském údolí. Nenápadně se přejmenuje na A12 a dovede nás před Hlubočepy k ústí Dalejského potoka do Vltavy. Prokopské údolí fakticky končí pod spletí betonových nájezdů na Barrandovský most.

Zde pozorně sledujeme cyklistické značení! A12 nás dovede přes most na pravý břeh Vltavy do Braníku, odkud pokračuje A2 Vltavská k Vyšehradu a dál do centra Prahy, nebo A22 podél Kunratického potoka až na Jižní Město. A1 Vltavská zůstává na levém břehu Vltavy a míří také do centra Prahy. Není však vhodná pro děti, protože na více místech je vedena po cyklopruzích v silném dopravním ruchu a přes frekventované křižovatky.

Horydoly.cz5 ZLATÝCH PRAVIDEL: Ve městě bezpečně na koloběžce

Doporučené vybavení

Koloběžkasportovní obuvcyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovkachytré hodinky, mapa, outdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

Chystáte se na víkendový výlet k jezeru? Chcete si užít výlet po lehčích turistických stezkách? Nebo možná jen hledáte pohodlnou obuv pro každodenní nošení ve městě, ale nejvíce se vám líbí... celý článek

Kurská kosa v Baltském moři

Co jsou to pivní židle?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Ferratová testovačka Liptovské Revúce, Dve veže 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48