Prokopské údolí na jaře na koloběžkách

Prokopské údolí na jaře na koloběžkách
Prokopské údolí na koloběžce v předjaří.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE První jarní výlet na koloběžkách dopadl tak, jak to po zimě bývá. Zablátili jsme se od hlavy k patě, zabloudili, promrzli a namočili. Tentokrát jsme vyrazili do Prokopského údolí v Praze. 

Prokopské údolí na jaře na koloběžkách
Jezírko v Prokopském údolí.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 8 km
Čas výletu: 1 h
Náročnost: lehká
Terén: asfaltová silnice s řídkým provozem ale množstvím pěších
Highlights: Jezírko, Plotny
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 

Vyvážíme se vlakem ze Smíchova do Zličína na kopec. "Rychle prolétneme přes sídliště, sjedeme k Asuánu a Prokopákem dolů," přesvědčuji svoji ženu. "Je to pořád po asfaltu, takže bude suchu."

Ó jak jsem se mýlil. Nechtě jsem jí pověsil pořádného bulíka na nos!

Sídliště prohlédneme hodně podrobně

Vystupujeme z vlaku na nádraží ve Zličíně. ...no nádraží ...jedno nástupiště a jedna budka na okraji sídliště. Koukneme do mapy, párkrát se odrazíme na stupátku a okamžitě zabloudíme. To se v příštích kilometrech opakuje ještě několikrát. Chaoticky nastavěné baráky, jako by nějaký obr naházel bez rozmyslu betonové kostky na pole, neumožňují intuitivní orientaci.

Ostatně podívejte se sami na Strava.com, jak nesmyslně jsme kličkovali.

Motorový vůz stojí na nádraží Zličín.

Pěkně zblízka si prohlédneme staré Řepy, Zličín, sídliště Řepy, Stodůlky, Lužiny, Butovice, Malou i Velkou Ohradu a Jinonice. A to jsme si mysleli, že pojedeme po páteřní cyklotrase Řepy - Hlubočepy.  

Hlubokým bahnem konečně dorazíme lesy a loukami k retenční nádrži Asuán. Už tedy víme, kde jsme. Ovšem nemáme vyhráno.

Stodůlky.

Sníh a led na asfaltu

Silnice se zařízne do Prokopského údolí, ale je mokrá. Lidí jako máku, že se ani nenamáhají chodit u krajince. U studánky Na Troníčku se z louží stávají koleje v ledovém příkrovu. Zatímco nahoře jsme "bruslili" v bahně, tady "bruslíme" po pravém ledu. 

Míjíme Šikmou stěnu, tajemný vojenský prostor K116 v bývalém Schwarzenberském lomu, známé jezírko v Sekané rokli, podjíždíme pod viaduktem Pražského Semmeringu do Hlubočep. Sníh konečně skončil.

Praha, Prokopské údolí.

Ještě se zajedeme podívat na Hlubočepské ploty, kde právě lezou horolezci. Silnici opustíme naposledy, abychom si prohlédli zpola zasypaný vápencový lom Pod školou. Pak už svištíme Hlubočepskou ulicí na Barrandovský most, dál do Braníka a stoupáme cyklostezkou proti proudu Kunratického potoka na Kačerov.

Hlubočepy.

Tamní společenská návštěva se odehraje ve spodním prádle, protože paní domu nás odmítne vpustit do bytu, když z nás neustále okapává bláto. Pak už za tmy dorážíme na Zahradní Město do redakce Horydoly. Máme v nohách zhruba 40 km, což nám trvalo celé odpoledne. 

 

Prokopské údolí zvládnete za hodinu

Ideální trasa pro koloběžky nebo kola skrze samotné Prokopské údolí měří jen 8 kilometrů. Za sucha to zvládnete za necelou hodinu. Jedete buď stále s kopce, nebo po rovině, neustále po dobrém asfaltovém povrchu.

Start je u metra Butovice. Přes sídliště, okolo kostela svatého Prokopa jedeme po značené cyklotrase A Praha-JZM. U mateřské školy se napojujeme na cyklotrasu Ře-Hl. Po mostku pro pěší efektně přejedeme frekventovanou Jeremiášovu ulici a ocitneme se u retenční nádrže Asuán. Změníme cyklotrasu na A33 a jsme v Prokopském údolí. Nenápadně se přejmenuje na A12 a dovede nás před Hlubočepy k ústí Dalejského potoka do Vltavy. Prokopské údolí fakticky končí pod spletí betonových nájezdů na Barrandovský most.

Zde pozorně sledujeme cyklistické značení! A12 nás dovede přes most na pravý břeh Vltavy do Braníku, odkud pokračuje A2 Vltavská k Vyšehradu a dál do centra Prahy, nebo A22 podél Kunratického potoka až na Jižní Město. A1 Vltavská zůstává na levém břehu Vltavy a míří také do centra Prahy. Není však vhodná pro děti, protože na více místech je vedena po cyklopruzích v silném dopravním ruchu a přes frekventované křižovatky.

Horydoly.cz5 ZLATÝCH PRAVIDEL: Ve městě bezpečně na koloběžce

Doporučené vybavení

Koloběžkasportovní obuvcyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovkachytré hodinky, mapa, outdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Drahanská rokle na koloběžce

Drahanská rokle na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Letošní zima přeje letním outdoorovým aktivitám, spíš než lyžím a bruslím. Svezli jsme se tedy na koloběžkách Drahanskou roklí v těsné blízkosti Prahy. Trasa začíná u metra Kobylisy a končí u metra Nádraží Holešovice.... celý článek

Vysoké Tatry AKTUÁLNĚ 2022

Trojský zámek jako z pohádky

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

Vánoční nebo velikonoční perníčky?

RECEPT Zdobené perníčky jsou nedílnou součástí Vánoc i Velikonoc. Na trhu nebo v prodejně domácích potřeb si kupte vykrajovátka. Pro začátečníky jsou výhodnější malé a pravidelné tvary, pokročilejší mohou vybrat něco složitějšího. Zkušené
Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

Co si sbalit do Vysokých Tater na zimu

AKTUALIZACE Týdenní zimní soustředění ve Vysokých Tatrách v horské chatě je nejběžnější akce pro české a slovenské horolezce v zimě. Co s sebou vzít, co budete bezpodmíněčně potřebovat a co raději nechte doma.
Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Cyklista ví o své trase téměř vše. Předpověď počasí hodinu po hodině si přečte na mobilním telefonu. Navigaci za něj zvládne satelitní navigátor GPS. Chytré sportovní hodinky mu změří srdeční tep
Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžíce a lžičky - míry a váhy

Lžičkové míry a váhy používají kuchařky od nepaměti. Je to nejrychlejší metoda, jak odměřit správné množství sypkých nebo tekutých ingrediencí na vaření. S úspěchem se dá využívat i na vaření v přírodě - na ohni,
Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Nejteplejší Silvestr za posledních 100 let poslal lyžaře do chalupy a vylákal ven cyklisty. Vlahé dny i noci ve středních Čechách odkazovaly spíše na konec jara než na začátek astronomické zimy. Vydali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hledání poslední vesnice - přednáška Praha, Leica Přednáší Tomáš Pospěch 24.1. 18:00
Jihozápad USA - diashow Prachatice, Městské divadlo Přednáší Miloslav Martan 25.1. 19:00
Karlovská 50 Velké Karlovice 28.-29.1. Běžky 28.1.
Snowboarding - otevřené závody Zadov 28.1. 16:00
O dřevěného Krakonoše Rokytnice nad Jizerou Skialpinismus 29.1.
24 hodin na Lysé hoře Lysá hora 29.-30.1. Zimní horský maraton 29.1.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Sklářské sympozium - výstava Nový Bor 4.10.-30.1. 30.1.
Epic Skitour- skialpinismus Itálie, Monte Bondone 4.-5.2. 4.2.
Noční stopa Valachy Velké Karlovice Běžky 5.2.

Diskuse

Jakýsi zádrhel.... Michael Beranek, 22.1.2022 20:05, 26 příspěvků
Abys na svou bohorovnost ... PK, 20.1.2022 11:09, 2 příspěvky
to je jasný sekera a kladivo, 20.1.2022 9:33, 2 příspěvky
Horský vůdce a ochrana ... Michael Beranek, 19.1.2022 20:22, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Lukas B., 19.1.2022 16:29, 6 příspěvků
Horský vůdce a příjem. Michael Beranek, 18.1.2022 21:00, 6 příspěvků
Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pražská vlastivěda v únoru Horydoly , 20.1.2022 9:55
Re: Západné Tatry / Roháč... Horydoly , 20.1.2022 9:40
Nová vláda mlčí, podnikat... Horydoly , 19.1.2022 22:07
STYL a KABO ve znamení ná... Horydoly , 19.1.2022 22:03
Letiště Vary Horydoly Open, 19.1.2022 16:00
Bikesraz na Vysočině 2022 Horydoly , 19.1.2022 15:52
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11