Sonnenspitze Südgrat, horolezecký výstup na Ehrwaldský Matterhorn

Sonnenspitze Südgrat, horolezecký výstup na Ehrwaldský Matterhorn
Sonnenspitze Südgrat / Jižní hřeben.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Sonnenspitze je jedním z mnoha "falešných Matterhornů." Tento lze obdivovat z auta u obce Ehrwald, pokud jedete z Garmisch-Partenkirchenu směrem na Imst. Podívejme se blíž na hřeben Südgrat, který vede na tento Ehrwaldský Matterhorn neboli Sonnenspitze. Nebude to na pětku moc choďák? Je tam jen pět lezeckých délek...

Sonnenspitze Südgrat, horolezecký výstup na Ehrwaldský Matterhorn
Sonnenspitze vrhá stín na údolí.
Autor snímku Petr Šlajer

Horolezecký průvodce láká na ubytování v Coburger Hütte (1920 m). My však oželíme postel a nastupujeme z parkoviště v Biberwieru, u kterého jsou v provozu dva kempy.

Nástup rovnou z údolí

Čtyřkilometrový nástup z Biberwieru (989 m) s převýšením 1000 metrů trvá jen 2 hodiny. Stoupání na sedlo Biberwier Scharte (2000 m) zpříjemňují naučné tabule o historii zdejší těžby olova a zinku. Turistická cesta zčásti kopíruje zbytky svážnice důlního materiálu. To je dvojkolejné zařízení, kterým se nahoru vytahovaly prázdné důlní vozíky a plné svážely dolů. V okolí si můžete všimnout také odvalů ze zbytků vytěženého materiálu.

Od turistické cesty doleva

V nejvyšším bodě průsmyku vystoupáme po louce doleva nahoru a po 10 minutách dojdeme až na hranu, kde začíná první délka vápencového hřebenu. Vylezeme stěnu za 5- UIAA. Ale z lezení se dlouho radovat nebudeme, protože následuje několik chodeckých délek (Gehgelände).

Horolezecký průvodce stáhněte z Bergsteigen.com 

Ehrwalder Sonnenspitze.

Délky označené obtížností mají štandy a občas nějaký nýt nebo borhák. Fixní jištění se hodí použít i v terénu obtížnosti 1-2 UIAA, expozice je trochu nepříjemná. Na širokém hřebínku se ovšem nýty hůře hledají. Poté se střídá několik lehčích a těžších délek, ale maximálně za 4+.

V lehčích délkách se hodí extra dlouhé smyčky nebo několik spojených (nevažte smyčky přímo do ok ostrých nýtů!). V těžších délkách jsou borháky a nýty v rozumných rozestupech. Jistítka (friendy a vklíněnce) se občas využijí také. Nebo je dobré je mít alespoň v batohu.

Pozor na lidi pod vámi

Místy se leze nad sestupovkou, která občas slouží i k výstupu pro horolezce nalehko. V tomto úseku (přibližně 6. délka) obzvlášť pozor na suť při chůzi nebo práci s lanem.

Asi 50 m pod vrcholem se lezecká cesta napojuje na chodeckou, materiál je příliš zvětralý. Pak už jen vrcholový kříž a rozhodování, kudy sestoupit. Südanstieg 2 UIAA vede na jih a Nordostflanke 2 UIAA po severiovýchodních plotnách. Zvolili jsme jižní sestup, který přibližně kopíruje Südgrat.

Ehrwalder Sonnenspitze.

Tento sestup je dobře prošlapaný a v těžších místech se dá slanit za obří kramle. Ty ovšem slouží spíše horským vůdcům s bojácnými klienty, většina horalů to zvládne bez jištění. V nejprudší části jsme trochu tápali a skončili nad skalním prahem, což by za tmy nebo mlhy mohlo být nebezpečné. Vyřešilo to pár kroků vlevo do správného směru.

Cesta je plezír

Cesta je vedena jako Plasier, tedy potěšení, protože až na pár míst je směr výstupu i sestupu jasný a nemusí se slaňovat. Bivakování, žíznění nebo větší bloudění nikoho nejspíš nepotká. Skála drží zpravidla pohromadě, kromě volně povalující se suti. Lano stačí jednoduché šedesátimetrové. Při sestupu jsme potkali skupinu, která se chystala nastoupit ve tři odpoledne a užít si západ slunce na vrcholu. To ale nelze doporučit každému.

Těchto 18 délek se dá zvládnout za 3–4 hodiny. Jižním hřebenem se doporučuje vydat na vrchol od května do září. Díky malé výšce (2416 m) a jižní orientaci může sníh zmizet poměrně brzy.

Booking.com

Další cesty na Sonnenspitze

Můžete kout další lezecké plány třeba na cestu Sonnenzeit za 6 UIAA číslo C4.3 v průvodci Panico. Cestu uvidíte po levé straně asi 200 výškových metrů pod Biberwier Scharte. Další nové plezírové cesty otížnosti 3-6 UIAA doporučuje webová stránka Coburgské chaty.

Vylezte spolu s námi na další "Matterhorny" - originální švýcarský MatterhornVerwallský Matterhon Patteriol, Matterhorn na Ještědu a Matterhorn v Alkazaru u Berouna.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

Horydoly.cz INSPIRACE: Dlouhé skalní cesty v Alpách

Bergell: Cassin Badile 6+Plotny Enrichetta 6Molteni Badile 5Fiorelli Dente della Vecchia 5Nordkante Badile 4+Marimonti Sertori 4Východní stěna Porcellizzo 3

Berner Oberland: Septumania 6a+ Eldorado

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6Windlegergrat Torstein 5 A0Steinerweg Dachstein 5-Pichl Dachstein 4Westgrat Dirndl 3+Drasch Mitterspitz 3+Chatový pilíř Schöberl 3Normální cesta na Dachstein 2výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Ödsteinkante Ödstein 4+Schmitt and Co. Ödsteinkarturm 4-Jahn-Zimmer Hochtor 3+Hlavní hřeben Gesäuse 3+Rossschweif Hochtor 3Pichl Planspitze 3Westgrat Buchstein 3Dachlgrat Hochtor 2+Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Quo Vadis Grosswandeck 5-Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4Jižní strž Bischofsmütze 3

Grossglockner: Stüdlgrat Grossglockner 4-

Hohe Tauern: Jižní pilíř Hochalmspitze 5

Hochschwab: Fledermausgrat Griesmauer 4Südgrat Schartenspitze 4-Baumgartnerweg Hochschwab 3Westgrat Pfaffenstein 3 

Höllental: Richterova cesta Stadelwand 5-

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: MaMa Kante Kreuzwand 5+Herzogova hrana Lalidererspitze 5-Südwestgrat Viererspitze 4+Luftige Kante Kreuzwand 4

Mont Blanc: Le solleil avec la lune Grépon 6a+/6bŠvýcarská cesta Kapucín 7Salluard Pointe Adophe Rey 5+Normální cesta Dent du Géant 5Východní hřeben Pyramide du Tacul 4+

Ötztalské Alpy: Wazegrat Watzespitze 4

Paklenica: Velebitaški Aniča Kuk 7-

Sengsengebirge: Wer putzt der findet 6+ TraunsteinPlatteneuphorie Hoher Nock 5+Juniperus Plombergstein 5-

Tennengebirge: Fun in the Sun Fieberhorn 6+/4+A0Krabbelstube Hiefler 5Jižní rampa Hochthron 4+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4Jihovýchodní hřeben Grimming 2- 

Verwall: Severovýchodní hřeben Patteriol 4+

Wallis: Normální cesta Zinalrothorn 3-Hörnligrat Matterhorn 3

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wetterstein: 4er-Weg ÖstlichechSchosskopf 5+Nordkante Höllentorkopf 5- Südgrat Sonnenspitze 5-

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4Severní hřeben Fleischbank 3

Zillertal: Stille Wasser 5Nordkante Lärmstange 4+

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vyberte si z desítek pěkných horolezecký cest!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

pár rad navrch

1. nástup výrazně zkrátí kombinace lanovky na Ehrwalder Alm (asi 600m převýšení, pár euro k lístku na lanovku navrch)  a bicyklu, kterým je možno dostat až k jezeru pod prahem pod Coburgskou chatou. je však nutno se mentálně vypořádat s davy rudých břichoušů na elektrokolech, jejihž nezanedbatelná část se chová velmi hovadsky. ale to známe třeba z krkonoš, žánop.

2. spaní na lyžařském parkovišti pod lanovkou je zakázané, před setměním obchází četník a karavanisty a dodávkáře nemilosrdně vyhání. přijedeme-li těsně před půlnocí a před šestou vyrážíme, jsme tiše tolerovaní.

3. sestup na sever je výrazně snažší a mnohem méně objektivně nebezpečný než ten jižní, chceme-li se dostat k bicyklu u jezera pod chatou, musíme v pravý čas trefit neznačenou odbočku doprava. dá se trefit podle citu v kombinacis mapou (a nenechat se odradit dvacetimetrovým průlezem tunelem v kosodřevině)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 11.5.2020 12:07
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Hrušík se utopil během raftingu na řece Una

Hrušík se utopil během raftingu na řece Una

ČERNÁ VDOVA Michal Hrušík se utopil při komerčním splutí řeky Una pod trojitým vodopádem Štrbački buk. Ironií osudu je, že muž profesí slovenský diplomat zahynul na státní hranici mezi Chorvatskem... celý článek

Zprávy od horolezců 2022

Westwandrampe Rote Flüh: horské lezení než napadne první sníh

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Letošní nálezy mrtvol, letadel a zbraní na švýcarských ledovcích

Letošní nálezy mrtvol, letadel a zbraní na švýcarských ledovcích

Švýcarské ledovce v tomto horkém létě hodně utrpěly, jejich plocha se o dost zmenšila. Odtály horní vrstvy sněhu a ledu. Odkryla se místa, která lidské oko nikdy nevidělo.
Lezecký Klobouček v Brdech

Lezecký Klobouček v Brdech

AKTUALIZACE "Hřeben vrcholu Kloboučku 1000 m n.m je na severním svahu zlomen v nedlouhý pás stěn," přečetli jsme si v horolezeckém průvodci. Hledáme dlouho. Hodně dlouho. Nakonec se ukazuje, že Klobouček má nadmořskou
Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Provoz sedačkových a kabinkových lanovek v Krkonoších je po prázdninách omezený, ale jsou stále v provozu. Přinášíme přehled jejich provozní doby.
Co dělat v září? Podívejte se na nové filmy!

Co dělat v září? Podívejte se na nové filmy!

Přemýšlíte, co budete dělat v září? Pokud nepatříte k aktivním sportovním typům, podívejte se na nové filmy v kinech, případně na jedné ze streamovacích platforem (Netflix, HBO Max, …).
Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách

Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Horská silnice Aliance nás vylákala do Brd. Na koloběžkách jsme vyrazili do nejvyššího sedla v Brdech poblíž Toku. Končí léto. Zatím je sucho. Za pár dní přijdou podzimní deště.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Designblok Praha 5.-9.10. 5.10.
Dárkonoši od Ježíška po Santa Clause Uherské Hradiště, Slovácké muzeum 6.10.-8.1. Výstava 6.10.
Signal Praha 6.-9.10. Festival světla 6.10.
POVL - horolezecký festival
Kacanovy 7.-9.10. 7.10.
Festival vína Český Krumlov 7.10.-25.11. 7.10.
Mže - adventure vodácký závod dětí Plzeň 8.-9.10. 8.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   8.10.
Setkání lokomotiv Sergej Lužná, Železniční muzeum 8.-9.10. 8.10.
Velká zámecká - výstava o koních Pardubice, zámek 8.10. 13:00

Diskuse

rychlá půjčka do 24 hodin jan, 6.10.2022 16:43, 1 příspěvek
Boombon Boombon, 4.10.2022 8:02, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 6 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 6 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 6 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 6 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07