Sonnenspitze Südgrat, horolezecký výstup na Ehrwaldský Matterhorn

Sonnenspitze Südgrat, horolezecký výstup na Ehrwaldský Matterhorn
Sonnenspitze Südgrat / Jižní hřeben.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Sonnenspitze je jedním z mnoha "falešných Matterhornů." Tento lze obdivovat z auta u obce Ehrwald, pokud jedete z Garmisch-Partenkirchenu směrem na Imst. Podívejme se blíž na hřeben Südgrat, který vede na tento Ehrwaldský Matterhorn neboli Sonnenspitze. Nebude to na pětku moc choďák? Je tam jen pět lezeckých délek...

Sonnenspitze Südgrat, horolezecký výstup na Ehrwaldský Matterhorn
Sonnenspitze vrhá stín na údolí.
Autor snímku Petr Šlajer

Horolezecký průvodce láká na ubytování v Coburger Hütte (1920 m). My však oželíme postel a nastupujeme z parkoviště v Biberwieru, u kterého jsou v provozu dva kempy.

Nástup rovnou z údolí

Čtyřkilometrový nástup z Biberwieru (989 m) s převýšením 1000 metrů trvá jen 2 hodiny. Stoupání na sedlo Biberwier Scharte (2000 m) zpříjemňují naučné tabule o historii zdejší těžby olova a zinku. Turistická cesta zčásti kopíruje zbytky svážnice důlního materiálu. To je dvojkolejné zařízení, kterým se nahoru vytahovaly prázdné důlní vozíky a plné svážely dolů. V okolí si můžete všimnout také odvalů ze zbytků vytěženého materiálu.

Od turistické cesty doleva

V nejvyšším bodě průsmyku vystoupáme po louce doleva nahoru a po 10 minutách dojdeme až na hranu, kde začíná první délka vápencového hřebenu. Vylezeme stěnu za 5- UIAA. Ale z lezení se dlouho radovat nebudeme, protože následuje několik chodeckých délek (Gehgelände).

Horolezecký průvodce stáhněte z Bergsteigen.com 

Ehrwalder Sonnenspitze.

Délky označené obtížností mají štandy a občas nějaký nýt nebo borhák. Fixní jištění se hodí použít i v terénu obtížnosti 1-2 UIAA, expozice je trochu nepříjemná. Na širokém hřebínku se ovšem nýty hůře hledají. Poté se střídá několik lehčích a těžších délek, ale maximálně za 4+.

V lehčích délkách se hodí extra dlouhé smyčky nebo několik spojených (nevažte smyčky přímo do ok ostrých nýtů!). V těžších délkách jsou borháky a nýty v rozumných rozestupech. Jistítka (friendy a vklíněnce) se občas využijí také. Nebo je dobré je mít alespoň v batohu.

Pozor na lidi pod vámi

Místy se leze nad sestupovkou, která občas slouží i k výstupu pro horolezce nalehko. V tomto úseku (přibližně 6. délka) obzvlášť pozor na suť při chůzi nebo práci s lanem.

Asi 50 m pod vrcholem se lezecká cesta napojuje na chodeckou, materiál je příliš zvětralý. Pak už jen vrcholový kříž a rozhodování, kudy sestoupit. Südanstieg 2 UIAA vede na jih a Nordostflanke 2 UIAA po severiovýchodních plotnách. Zvolili jsme jižní sestup, který přibližně kopíruje Südgrat.

Ehrwalder Sonnenspitze.

Tento sestup je dobře prošlapaný a v těžších místech se dá slanit za obří kramle. Ty ovšem slouží spíše horským vůdcům s bojácnými klienty, většina horalů to zvládne bez jištění. V nejprudší části jsme trochu tápali a skončili nad skalním prahem, což by za tmy nebo mlhy mohlo být nebezpečné. Vyřešilo to pár kroků vlevo do správného směru.

Cesta je plezír

Cesta je vedena jako Plasier, tedy potěšení, protože až na pár míst je směr výstupu i sestupu jasný a nemusí se slaňovat. Bivakování, žíznění nebo větší bloudění nikoho nejspíš nepotká. Skála drží zpravidla pohromadě, kromě volně povalující se suti. Lano stačí jednoduché šedesátimetrové. Při sestupu jsme potkali skupinu, která se chystala nastoupit ve tři odpoledne a užít si západ slunce na vrcholu. To ale nelze doporučit každému.

Těchto 18 délek se dá zvládnout za 3–4 hodiny. Jižním hřebenem se doporučuje vydat na vrchol od května do září. Díky malé výšce (2416 m) a jižní orientaci může sníh zmizet poměrně brzy.

Booking.com

Další cesty na Sonnenspitze

Můžete kout další lezecké plány třeba na cestu Sonnenzeit za 6 UIAA číslo C4.3 v průvodci Panico. Cestu uvidíte po levé straně asi 200 výškových metrů pod Biberwier Scharte. Další nové plezírové cesty otížnosti 3-6 UIAA doporučuje webová stránka Coburgské chaty.

Vylezte spolu s námi na další "Matterhorny" - originální švýcarský MatterhornVerwallský Matterhon Patteriol, Matterhorn na Ještědu a Matterhorn v Alkazaru u Berouna.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

Horydoly.cz INSPIRACE: Dlouhé skalní cesty v Alpách

Bergell: Cassin Badile 6+Plotny Enrichetta 6Molteni Badile 5Fiorelli Dente della Vecchia 5Nordkante Badile 4+Marimonti Sertori 4Východní stěna Porcellizzo 3

Berner Oberland: Septumania 6a+ Eldorado

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6Windlegergrat Torstein 5 A0Steinerweg Dachstein 5-Pichl Dachstein 4Westgrat Dirndl 3+Drasch Mitterspitz 3+Chatový pilíř Schöberl 3Normální cesta na Dachstein 2výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Ödsteinkante Ödstein 4+Schmitt and Co. Ödsteinkarturm 4-Jahn-Zimmer Hochtor 3+Hlavní hřeben Gesäuse 3+Rossschweif Hochtor 3Pichl Planspitze 3Westgrat Buchstein 3Dachlgrat Hochtor 2+Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Quo Vadis Grosswandeck 5-Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4Jižní strž Bischofsmütze 3

Grossglockner: Stüdlgrat Grossglockner 4-

Hohe Tauern: Jižní pilíř Hochalmspitze 5

Hochschwab: Fledermausgrat Griesmauer 4Südgrat Schartenspitze 4-Baumgartnerweg Hochschwab 3Westgrat Pfaffenstein 3 

Höllental: Richterova cesta Stadelwand 5-

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: MaMa Kante Kreuzwand 5+Herzogova hrana Lalidererspitze 5-Südwestgrat Viererspitze 4+Luftige Kante Kreuzwand 4

Mont Blanc: Le solleil avec la lune Grépon 6a+/6bŠvýcarská cesta Kapucín 7Salluard Pointe Adophe Rey 5+Normální cesta Dent du Géant 5Východní hřeben Pyramide du Tacul 4+

Ötztalské Alpy: Wazegrat Watzespitze 4

Paklenica: Velebitaški Aniča Kuk 7-

Sengsengebirge: Wer putzt der findet 6+ TraunsteinPlatteneuphorie Hoher Nock 5+Juniperus Plombergstein 5-

Tennengebirge: Fun in the Sun Fieberhorn 6+/4+A0Krabbelstube Hiefler 5Jižní rampa Hochthron 4+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4Jihovýchodní hřeben Grimming 2- 

Verwall: Severovýchodní hřeben Patteriol 4+

Wallis: Normální cesta Zinalrothorn 3-Hörnligrat Matterhorn 3

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wetterstein: 4er-Weg ÖstlichechSchosskopf 5+Nordkante Höllentorkopf 5- Südgrat Sonnenspitze 5-

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4Severní hřeben Fleischbank 3

Zillertal: Stille Wasser 5Nordkante Lärmstange 4+

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vyberte si z desítek pěkných horolezecký cest!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

pár rad navrch

1. nástup výrazně zkrátí kombinace lanovky na Ehrwalder Alm (asi 600m převýšení, pár euro k lístku na lanovku navrch)  a bicyklu, kterým je možno dostat až k jezeru pod prahem pod Coburgskou chatou. je však nutno se mentálně vypořádat s davy rudých břichoušů na elektrokolech, jejihž nezanedbatelná část se chová velmi hovadsky. ale to známe třeba z krkonoš, žánop.

2. spaní na lyžařském parkovišti pod lanovkou je zakázané, před setměním obchází četník a karavanisty a dodávkáře nemilosrdně vyhání. přijedeme-li těsně před půlnocí a před šestou vyrážíme, jsme tiše tolerovaní.

3. sestup na sever je výrazně snažší a mnohem méně objektivně nebezpečný než ten jižní, chceme-li se dostat k bicyklu u jezera pod chatou, musíme v pravý čas trefit neznačenou odbočku doprava. dá se trefit podle citu v kombinacis mapou (a nenechat se odradit dvacetimetrovým průlezem tunelem v kosodřevině)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 11.5.2020 12:07
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Zprávy od horolezců 2024

Zprávy od horolezců 2024

BOULDERING Co důležitého se děje v Českém horolezeckém svazu a dalších horolezeckých spolcích?... celý článek

Playing water polo: a guide for bettors

TEST Barefoot polobotky Xero Ridgeway Mesh Low

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?

Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?

Kloubní chrupavky nejsou nezničitelné. Jak stárneme, postupně se opotřebovávají a již bezchybně neplní svou primární funkci. Také ale může kloub, jehož je chrupavka součástí, postihnout chronické onemocnění, které na ni může
5+1 TOP v Teplicích

5+1 TOP v Teplicích

"Když jsem poprvé dostala otázku, čím NEJ se u nás můžeme pochlubit, ani jsem netušila, kolik věcí si takovou nálepku zaslouží," přiznává Pavla Lehnerová, výkonná ředitelka turistického centra v Teplicích. "Přitom už
Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Je jich asi 2,5 tisíce, jen 200 z nich je obydlených. Některé jsou kosmopolitními hvězdami na mapě světových letovisek, zatímco charakter a atmosféra jiných se po staletí příliš nemění.
Raspberry Pi jako monitorovací a bezpečnostní nástroj

Raspberry Pi jako monitorovací a bezpečnostní nástroj

Raspberry Pi, malé a levné zařízení, způsobilo revoluci v mnoha aspektech DIY technologií, včetně monitorování a zabezpečení. Díky své všestrannosti a snadnému programování se Raspberry Pi stal oblíbenou volbou pro amatérské uživatele i profesionály, kteří
Alter Weg na Herkulesstein - krásně ukrytá dvojka na významnou věž v Bielatalu

Alter Weg na Herkulesstein - krásně ukrytá dvojka na významnou věž v Bielatalu

CLIMBING GUIDE Na pískovcové skály vede jen málo lehkých, bezpečných a hezkých výstupů. Horolezci jsou za každou takovou cestu vděční. V Bielatal kousek za německou hranicí, se jedna taková skrývá uvnitř obrovského

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 11.-14.4. 11.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 11.-14.4. 11.4.
Chřibská 50 - cyklomaraton Kroměříž, Výstaviště Horská kola 13.4.
Valná hromada ČHS Praha 13.4.
Běh Štěpánkou Mladá Boleslav 13.4.
Tamzpátky Dolánky u Turnova Koloběžky a kanoe 13.4.
Ještěd Skyrace Ještěd Běh 13.4.
Iprima Cup - cyklomaraton Hradec Králové Horská kola 13.4.
Chrudimka - odemykání Chrudim, Pumberky 13.4. 10:15
Singl Maraton Malá Skála Vodácké závody 13.4. 10:00

Diskuse

rqbrmdjn all in one pharmacy, 13.4.2024 23:26, 125 příspěvků
aegxjozk 584 metformin, 13.4.2024 23:03, 125 příspěvků
grrdfholf valtrex medication cost, 13.4.2024 22:53, 125 příspěvků
xxhaqeqr rx pharmacy online, 13.4.2024 22:48, 125 příspěvků
uzwrmbud canadian pharmaceuticals for usa sales, 13.4.2024 22:29, 125 p...
efeeakbh price of prednisone 5mg, 13.4.2024 21:58, 1 příspěvek
swuebvzs synthroid 0.2 mg, 13.4.2024 21:56, 125 příspěvků
irmxvjtx synthroid 0.075, 13.4.2024 21:35, 125 příspěvků
wgjefkwg lisinopril 5 mg coupon, 13.4.2024 20:59, 125 příspěvků
zumtoxvo buy lisinopril uk, 13.4.2024 20:33, 125 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21