Sonnenspitze Südgrat, horolezecký výstup na Ehrwaldský Matterhorn

Sonnenspitze Südgrat, horolezecký výstup na Ehrwaldský Matterhorn
Sonnenspitze Südgrat / Jižní hřeben.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Sonnenspitze je jedním z mnoha "falešných Matterhornů." Tento lze obdivovat z auta u obce Ehrwald, pokud jedete z Garmisch-Partenkirchenu směrem na Imst. Podívejme se blíž na hřeben Südgrat, který vede na tento Ehrwaldský Matterhorn neboli Sonnenspitze. Nebude to na pětku moc choďák? Je tam jen pět lezeckých délek...

Sonnenspitze Südgrat, horolezecký výstup na Ehrwaldský Matterhorn
Sonnenspitze vrhá stín na údolí.
Autor snímku Petr Šlajer
Jak na to

Doporučené vybavení

Přilba, hrudní a sedací úvazek, jistítko, 60 m lano, 8 expresek, 6 dlouhých smyček, 3 karabiny se zámkem, základní sada vklíněnců a několik friendů, šťáradlo, lehké pohorky, lezečky, bunda, funkční prádlo, ponožky a čepice, batoh 30-40 l, čelovka, mobil, mapa, bivakovací Žďárského vak, podrobné TOPO, pití a jídlo na den, lékárnička, fotoaparát, tmavé sportovní brýle, opalovací krém. Doklady, pojištění, peníze. Pro pobyt na chatě přidejte chatový pytel.

Horolezecký průvodce láká na ubytování v Coburger Hütte (1920 m). My však oželíme postel a nastupujeme z parkoviště v Biberwieru, u kterého jsou v provozu dva kempy.

Nástup rovnou z údolí

Čtyřkilometrový nástup z Biberwieru (989 m) s převýšením 1000 metrů trvá jen 2 hodiny. Stoupání na sedlo Biberwier Scharte (2000 m) zpříjemňují naučné tabule o historii zdejší těžby olova a zinku. Turistická cesta zčásti kopíruje zbytky svážnice důlního materiálu. To je dvojkolejné zařízení, kterým se nahoru vytahovaly prázdné důlní vozíky a plné svážely dolů. V okolí si můžete všimnout také odvalů ze zbytků vytěženého materiálu.

Od turistické cesty doleva

V nejvyšším bodě průsmyku vystoupáme po louce doleva nahoru a po 10 minutách dojdeme až na hranu, kde začíná první délka vápencového hřebenu. Vylezeme stěnu za 5- UIAA. Ale z lezení se dlouho radovat nebudeme, protože následuje několik chodeckých délek (Gehgelände).

Horolezecký průvodce stáhněte z Bergsteigen.com 

Ehrwalder Sonnenspitze.

Délky označené obtížností mají štandy a občas nějaký nýt nebo borhák. Fixní jištění se hodí použít i v terénu obtížnosti 1-2 UIAA, expozice je trochu nepříjemná. Na širokém hřebínku se ovšem nýty hůře hledají. Poté se střídá několik lehčích a těžších délek, ale maximálně za 4+.

V lehčích délkách se hodí extra dlouhé smyčky nebo několik spojených (nevažte smyčky přímo do ok ostrých nýtů!). V těžších délkách jsou borháky a nýty v rozumných rozestupech. Jistítka (friendy a vklíněnce) se občas využijí také. Nebo je dobré je mít alespoň v batohu.

Pozor na lidi pod vámi

Místy se leze nad sestupovkou, která občas slouží i k výstupu pro horolezce nalehko. V tomto úseku (přibližně 6. délka) obzvlášť pozor na suť při chůzi nebo práci s lanem.

Asi 50 m pod vrcholem se lezecká cesta napojuje na chodeckou, materiál je příliš zvětralý. Pak už jen vrcholový kříž a rozhodování, kudy sestoupit. Südanstieg 2 UIAA vede na jih a Nordostflanke 2 UIAA po severiovýchodních plotnách. Zvolili jsme jižní sestup, který přibližně kopíruje Südgrat.

Ehrwalder Sonnenspitze.

Tento sestup je dobře prošlapaný a v těžších místech se dá slanit za obří kramle. Ty ovšem slouží spíše horským vůdcům s bojácnými klienty, většina horalů to zvládne bez jištění. V nejprudší části jsme trochu tápali a skončili nad skalním prahem, což by za tmy nebo mlhy mohlo být nebezpečné. Vyřešilo to pár kroků vlevo do správného směru.

Cesta je plezír

Cesta je vedena jako Plasier, tedy potěšení, protože až na pár míst je směr výstupu i sestupu jasný a nemusí se slaňovat. Bivakování, žíznění nebo větší bloudění nikoho nejspíš nepotká. Skála drží zpravidla pohromadě, kromě volně povalující se suti. Lano stačí jednoduché šedesátimetrové. Při sestupu jsme potkali skupinu, která se chystala nastoupit ve tři odpoledne a užít si západ slunce na vrcholu. To ale nelze doporučit každému.

Těchto 18 délek se dá zvládnout za 3–4 hodiny. Jižním hřebenem se doporučuje vydat na vrchol od května do září. Díky malé výšce (2416 m) a jižní orientaci může sníh zmizet poměrně brzy.

Další cesty na Sonnenspitze

Můžete kout další lezecké plány třeba na cestu Sonnenzeit za 6 UIAA číslo C4.3 v průvodci Panico. Cestu uvidíte po levé straně asi 200 výškových metrů pod Biberwier Scharte. Další nové plezírové cesty otížnosti 3-6 UIAA doporučuje webová stránka Coburgské chaty.

Vylezte spolu s námi na další "Matterhorny" - originální švýcarský MatterhornVerwallský Matterhon Patteriol, Matterhorn na Ještědu a Matterhorn v Alkazaru u Berouna.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě 

Horydoly.cz INSPIRACE: Dlouhé skalní cesty v Alpách

Bergell: Cassin Badile 6+Plotny Enrichetta 6Molteni Badile 5Fiorelli Dente della Vecchia 5Nordkante Badile 4+Marimonti Sertori 4Východní stěna Porcellizzo 3

Berner Oberland: Septumania 6a+ Eldorado

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6Windlegergrat Torstein 5 A0Steinerweg Dachstein 5-Pichl Dachstein 4Westgrat Dirndl 3+Drasch Mitterspitz 3+Chatový pilíř Schöberl 3Normální cesta na Dachstein 2výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Ödsteinkante Ödstein 4+Schmitt and Co. Ödsteinkarturm 4-Jahn-Zimmer Hochtor 3+Hlavní hřeben Gesäuse 3+Rossschweif Hochtor 3Pichl Planspitze 3Westgrat Buchstein 3Dachlgrat Hochtor 2+Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Quo Vadis Grosswandeck 5-Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4Jižní strž Bischofsmütze 3

Grossglockner: Stüdlgrat Grossglockner 4-

Hohe Tauern: Jižní pilíř Hochalmspitze 5

Hochschwab: Fledermausgrat Griesmauer 4Südgrat Schartenspitze 4-Baumgartnerweg Hochschwab 3Westgrat Pfaffenstein 3 

Höllental: Richterova cesta Stadelwand 5-

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: MaMa Kante Kreuzwand 5+Herzogova hrana Lalidererspitze 5-Südwestgrat Viererspitze 4+Luftige Kante Kreuzwand 4

Mont Blanc: Le solleil avec la lune Grépon 6a+/6bŠvýcarská cesta Kapucín 7Salluard Pointe Adophe Rey 5+Normální cesta Dent du Géant 5Východní hřeben Pyramide du Tacul 4+

Ötztalské Alpy: Wazegrat Watzespitze 4

Paklenica: Velebitaški Aniča Kuk 7-

Sengsengebirge: Wer putzt der findet 6+ TraunsteinPlatteneuphorie Hoher Nock 5+Juniperus Plombergstein 5-

Tennengebirge: Fun in the Sun Fieberhorn 6+/4+A0Krabbelstube Hiefler 5Jižní rampa Hochthron 4+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4Jihovýchodní hřeben Grimming 2- 

Verwall: Severovýchodní hřeben Patteriol 4+

Wallis: Normální cesta Zinalrothorn 3-Hörnligrat Matterhorn 3

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wetterstein: 4er-Weg ÖstlichechSchosskopf 5+Nordkante Höllentorkopf 5- Südgrat Sonnenspitze 5-

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4Severní hřeben Fleischbank 3

Zillertal: Stille Wasser 5Nordkante Lärmstange 4+

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vyberte si z desítek pěkných horolezecký cest!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

pár rad navrch

1. nástup výrazně zkrátí kombinace lanovky na Ehrwalder Alm (asi 600m převýšení, pár euro k lístku na lanovku navrch)  a bicyklu, kterým je možno dostat až k jezeru pod prahem pod Coburgskou chatou. je však nutno se mentálně vypořádat s davy rudých břichoušů na elektrokolech, jejihž nezanedbatelná část se chová velmi hovadsky. ale to známe třeba z krkonoš, žánop.

2. spaní na lyžařském parkovišti pod lanovkou je zakázané, před setměním obchází četník a karavanisty a dodávkáře nemilosrdně vyhání. přijedeme-li těsně před půlnocí a před šestou vyrážíme, jsme tiše tolerovaní.

3. sestup na sever je výrazně snažší a mnohem méně objektivně nebezpečný než ten jižní, chceme-li se dostat k bicyklu u jezera pod chatou, musíme v pravý čas trefit neznačenou odbočku doprava. dá se trefit podle citu v kombinacis mapou (a nenechat se odradit dvacetimetrovým průlezem tunelem v kosodřevině)

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 11.5.2020 12:07
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Z Branických skal se zřítil mladík

Z Branických skal se zřítil mladík

ČERNÁ VDOVA Mladistvý muž spadl z temene Branických skal až na jejich úpatí, což je přes 50 metrů výšky. Pád nepřežil.... celý článek

Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

Ikonická Údolní cesta na Supí hlavu v Jizerkách

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

Západní Žeruchovka ve Vysokých Tatrách

CLIMBING GUIDE Západná Žeruchová veža je populární horolezecký vrchol nad chatou Pri Zelenom plese. V zimě se leze hlavně jako součást hřebene na Kozí štít, případne jen jako traverz věže. V létě se
Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Pozapomenutý trail Hradištko Enduro nedaleko za jižní hranicí Prahy poskytuje příjemné svezení pro každého cyklistu na horském kole.
Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Velikonoční Jizera z Malé Skály skrze Turnov do Svijan

Sotva jsme ukončili vodáckou sezonu před Vánoci na Lužické Nise, už ji zase otevíráme o Velikonocích na Jizeře. V neděli vstal Ježíš z hrobu a my se spustili do studené řeky v Malé Skále.
Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Legie a skutečnost ve Vietnamu: Honneur et Fidélité

Nevím, jak se opravdu jmenoval, ale něco jako Karel Král - snad to bylo jeho pravé jméno. Někteří z francouzských legionářů československého původu dodnes nemají jména a byli zavřeni pod smyšlenými jmény v různých
Glamping: luxus v přírodě

Glamping: luxus v přírodě

Stanovali jste v přírodě a po pár dnech zatoužili po sprše a pohodlné posteli? Pak je glamping přesně pro vás! Pojem glamping vznikl spojením slov glamour a camping. Představuje nový trend v cestování, který spojuje

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Final Expedition - diashow Praha, Kongresové centrum Přednáší Reinhold Messner 28.4.
Norsko - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 28.4. 19:00
Norsko - diashow Kralupy nad Vltavou, Vltava Přednáší Martin Loew 29.4. 19:00
Má vlast cestami proměn - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-30.4. 30.4.
Slavnosti svobody Plzeň 1.-6.5. 1.5.
Adršpach - povolené lezení
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 1.5.
Běh na Doubravku Teplice, Beethowen 1.5.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-24.5. 1.5.
S Vesnou na vodu Váh 1.5.
Ohře - odemykání Kynšperk 2.5.

Diskuse

world pharmacy india ZacharyPam, 28.4.2026 7:55, 18 příspěvků
Cheapest slow boost for b... Henrytug, 28.4.2026 7:04, 122 příspěvků
ed drugs online from canada JamesWeick, 28.4.2026 5:51, 122 příspěvků
aviatorbatery.in интернет... DmitryFed, 28.4.2026 5:50, 1 příspěvek
canadian mail order pharmacy WilliamFug, 28.4.2026 5:12, 50 příspěvků
reputable mexican pharmacy Lincolnces, 28.4.2026 4:29, 50 příspěvků
canadian pharmacy price c... JamesWeick, 28.4.2026 4:12, 50 příspěvků
mexican pharmacy what to buy Lincolnces, 28.4.2026 3:46, 122 příspěvků
reputable indian pharmacies ZacharyPam, 28.4.2026 3:14, 50 příspěvků
Nezájem Čechů o Slováky Horydoly, 26.4.2026 12:52, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03
Re: v Česku Maria Fixir, 22.4.2026 22:18
skiareály v Česku Alex Brido, 22.4.2026 22:17
Re: CzechTourism Horydoly , 20.4.2026 13:42
Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41