Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách
Hanka tlačí koloběžku do strmého kopce v Bezdědicích.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Skalnaté Kokořínsko sousedí s placatým Polabím. To umožnuje dlouhé koloběžkové jízdy z Dubského Švýcarska, skrze Kokořínské doly až k Labi. Svezli jsme se z prvotřídního rozhledového vrcholku Nedvězí do Neratovic na vlak a ujeli 46 kilometrů.

Z Nedvězí do Neratovic, z Kokořínska do Polabí, na koloběžkách
Šterkový sjezd z Mikova do Záboří.
Autor snímku Hana Suchá
Jak na to

Trasa: 46 km
Čas výletu: 6 h
Náročnost: střední
Terén: vedlejší silnice, lesní a polní cesty
Highlights: hrad Kokořín, koupání Harasov, rozhled Nedvězí 
Koloběžka: Crussis Urban 
a Crussis Cobra
STRAVA.com: Stáhněte trasu

Vybrali jsme si trasu poněkud stranou od hlavních turistických atrakcí a zároveň málo frekventovanou. Pěšáci tudy skoro nechodí, motorkáře zajímá jen okrajově a v autech tu jezdí jen místní lidé a chalupáři.

Přes to jsou lesní a polní cesty dobře sjízdné a silnice mají dobrý asfalt.

Večer skály, v noci Perseidy

Na vrchol Nedvězí jsme dorazili v sobotu se soumrakem. Vlakem dojeli do stanice Bezděz. Na koloběžkách přejli napříč Kokořínskem přes údolí, hory, doly i hřebeny až do vesničky Nedvězí. 

VIDEO Nedvězí - Neratovice na koloběžkách

Večer jsme ještě stihli skalní lezení na pískovcové Věži u Nedvězí. Nabrali jsme vodu ve stejnojmenné obci. Vytlačili koloběžky na oblý bezlesý kopec Nedvězí (458 m). Rozložili spacáky, koukli na západ slunce a pak několik hodin zírali do nebe. Právě létaly Perseidy.

Další úchvatné přírodní divadlo se před námi odehrálo během svítání.

Lesními cestičkami dolů, rovnou za nosem

Hned po snídani se spouštíme strmou cestičkou z trachytového suku do vsi. Jedeme po červené značce. Vede nás po rozbitém asfaltu na rozcestí u Dražejova.

Koloběžky Crussis Nedvězí.

Přestoupíme na modrou značku a vnoříme se do lesa po lesní svážnici. Zajímavá jízda, kdy musíme být velmi pozorní na každou louži i každý vyčnívající kámen, nás protáhne lesem a poté loukou na silnici do Střezivojic. Hospoda Bouda s tábořištěm a koupací rybníčkem už vstala a podává se dopolední pivo. Koupání i pití si tentokrát odpustíme.

Nedvězí.

Pěkná asfaltka nás houpá krajinou

Po výborném asfaltu se houpeme krajinou a projíždíme Dobřeň, Jestřebice a Kokořín. V každé vesnici je otevřená stylová hospůdka. Za zámkem Kokořín trochu vystoupáme ovocnou alejí do polí a pak nás čeká zlatý bod dnešního programu.

Strmými serpentinami se snášíme po historické silnici kolem hradu Kokořín do Kokořínského dolu. Zážitek poněkud kazí nepříjemná kombinace původní vozovky z kamenných kostek a děr halabala zalátaných asfaltem. Prosvištíme silničním tunelem a jsme v Podhradí. 

Kokořínsko.

Za pár minut pak dorazíme po široké silnici na Harasov. Zde se konečně vykoupeme, voda je tradičně studená a čistá. Oběd si dáme v přilehlé srubové restauraci. Je vedro. Lijeme do hrdel první pivo.

Kokořínským dole podél Pšovky

Po silnici jedeme podél říčky Pšovka bez výraznějšího převýšení. Ve Lhotce u Mělníka projíždíme okolo železniční stanice. Odtud se dá odjet vlakem. Pokračujeme však dál. Za vsí míjíme malé přírodní koupaliště Lhotka, ale koupání vynecháváme. Projedeme skrze Hleďsebi a za ní dáváme pozor na křižovatce ve tvaru T.

Jako klíšťata se držíme cyklostezky číslo 141, která za silničním mostem přes Pšovku odbočuje na polní cestu. Okolo úpravny vody V Lukách mírně vystoupáme na silnici. Napojíme se na cyklostezku 8162 a ta nás dovede nejprve po silnici, poté polní cestou do Malého Újezdu, dál do Vavřinče a znovu polní cestou pod poslední kopec, který se nám staví do cesty.

Nechutné kamenité stoupání překonává kopec Mikov. Mimochodem: Máme dojem, že každý příjezd k Labi znamená, že těsně před ním musíme vystoupat na poměrně vysoký kopec. Buď jedeme do středověkého města, které logicky bylo vždy postaveno na jediné vyvýšenině daleko široko, nebo přejíždíme nějakou zalesněnou horku, kde stávalo pravěké hradiště.

PANORAMA Český příkop vedle Kružského dolu na Kokořínsku
Kliknutím otevřete velké panorama. FOTO: Kuba Turek

Z Mikova už konečně sjíždíme dolů a pak nás čeká jen rovina přes Záboří a Kly. Další pivo do sebe lijeme v hospodě U Martina. Než stačíme zaparkovat koloběžky, už nás vítá bodrý hospodský, který jako by vypadl z ilustrací Josefa Lady, jen čepec mu v tom horku chybí. 

Rovinou k Labi a do Neratovic

Napojujeme se na cyklotrasu 2. Labská. Dovede nás k Labi a pod železniční most v Neratovicích. Přejedeme přes něj na druhý břeh veletoku a po chvíli zastavujeme na neratovickém nádraží. Třetí pivo v nádražce exujeme, protože nám jede vlak domů. Sice na poslední chvíli zjišťujeme, že místo vlaku pojede náhadní autobus, ale nasadíme ženské zbraně a autobusák nás beze i se třemi koloběžkami domů do Prahy.

Ujeli jsme 46 km, nastoupali zhruba 200 výškových metrů a sklesali asi 500 výškových metrů. Jeli jsme 4 hodiny. Celková doba výletu se zastávkami na odpočinek, pití, jídlo a koupání byla něco málo přes 6 hodin. 

 

Horydoly.cz Nedvězí na Horydoly

Fascinující výhled: Neuveřitelný kruhový rozhled Nedvězí

Horolezectví: Věž u Nedvězí stojí na úpatí kopce.

Pod věží je malý symbolický hřbitov horolezců spjatých s Kokořínskem.

Pitný pramen: studánka Pod Nedvězím je přístupná od kapličky v Nedvězí

Nejbližší tábořiště a hospoda: Bouda Střezivojice

UBYTOVÁNÍ V REGIONU: Chaty a chalupy na Kokořínsku

 


Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapa, outdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Radotínské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Vesec a Průhonice (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Kokořínskem z Nedvězí (Neratovice), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Z Kytína do Pičína v Brdech (Dobříš), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

Chystáte se na víkendový výlet k jezeru? Chcete si užít výlet po lehčích turistických stezkách? Nebo možná jen hledáte pohodlnou obuv pro každodenní nošení ve městě, ale nejvíce se vám líbí... celý článek

Kurská kosa v Baltském moři

Co jsou to pivní židle?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vtáčnik - začátek lezení   Povolení lezení 1.7.-31.1. 1.7.
Svatý Jan - povolené lezení Křížová stěna Povolené lezení 1.7.-31.12. 1.7.
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Ferratová testovačka Liptovské Revúce, Dve veže 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48