Lyžování na Lipně? Rodiny, děti i sportovci

Lyžování na Lipně? Rodiny, děti i sportovci
Skiareál Lipno.
Autor snímku Lipno servis
SDÍLEJ:

Zima na Lipně je stejně zajímavá jako léto. Lodě a kola vyměníme za běžky a sjezdovky, plavky zabalíme tak jako tak. V nejbližším okolí šumavského moře se lyžuje ve skiareálech Lipno, Frymburk, Sternstein a Hochficht.

Na běžkách se sklouznete hlavně na Frymburských loukách nebo po zamrzlé hladině přehradní nádrže, ale můžete zajet také do rakouského Schöneben.

Neměli byste doma zapomenout brusle, protože upravenou bruslařskou dráhu dlouhou přes 20 kilometrů mimo Lipno nenajdete.

A když se nabažíte sněhu, ledu a ostrého zimního slunce, jistě vezmete za vděk aquaparkem.

Bydlení na Lipně nabízí velké rozpětí co do cen i kvality. Přímo ve skiareálu jsou k dispozici hotely, apartmány, penziony a ubytovny. Dají se pronajmout i celé chaty či chalupy.

Výhodou Lipna oproti mnohým jiným zimním střediskům je, že se jedná o normální obec. Spojuje se v ní běžný život s rekreačním ruchem, funguje tu veřejná doprava, obchody, restaurace i další běžné služby, což v některých vyloženě horských areálech odříznutých od světa není úplně obvyklé.

Horydoly.czZIMA: Lipno? Ano! Ano! Ano! 

SkiTesting Lipno.

Sjezdové lyžování

Jednoznačně nejlepší skiareál daleko široko je Hochficht. Rakušané ho označují za svůj největší skiareál mimo Alpy. Když si chce lyžař či snowboardista pořádně protáhnout svaly, sedne do auta nebo skibusu, přejede státní hranice a lyžuje na rakouské straně Šumavy.

Hochficht nabízí 21 kilometrů sjezdovek převážně v lesním pásmu až do nadmořské výšky výšky 1338 metrů. Dá se tady lyžovat i za špatného počasí, ve větru, mlze, nebo sněžení, protože hustý les lyžaře chrání před nečasem. Zároveň je Hochficht vybaven více než stovkou sněhových děl, která dělají všechno, aby udržela sjízdnost i ve špatných podmínkách.

Lyžování si zde užijí všichni, ale Hochficht je nejvhodnější pro středně pokročilé lyžaře. Sjezdové tratě zde měří až 3400 metrů. Nejvíce jich má střední obtížnost, tedy červenou. Pokud chcete pilovat slalom, jistě oceníte FIS sjezdovku, která hostí Evropský pohár.

Nechybí standardní zábavné prvky, jako fun park, skicrossová dráha, trať s vlnami a klopenými zatáčkami a samozřejmě sáňkařský svah. Dvakrát týdně se lyžuje večer pod umělým osvětlením.

Na Hochfichtu je v provozu kabinová lanovka, 3 sedačkové lanovky, 2 vleky a 2 pojízdné koberce.

INFO: www.hochficht.at 

Skiareál Lipno je zaměřený na rodiny s dětmi. Pro jejich lyžování dělá první poslední. Oblíbené je lyžařské hřiště, ohřívárny, restaurace s dětským menu a lyžařské školky. Dají se koupit rozličné balíčky služeb s ubytováním, lyžováním, jídlem a koupáním.

Užije si tady každý od nejmenších lyžařů, kteří sotva stojí na nohou, přes snowboarďáckou omladinu a výkonnostní lyžaře v nejlepším věku až po loučkaře a rekreanty, kteří berou lyžování jen jako jednu z mnoha radostí zimní dovolené.

Lyžuje se na 12 kilometrech sjezdovek, převážně v lehké modré obtížnosti. Nejdelší měří 1500 metrů. Obsluhují je 3 sedačkové lanovky. Sjezdovky jsou dost široké. Všechny se uměle zasněžují.

Skiareál nabízí velké lyžařské hřiště, pojízdné koberce, malý vlek, lyžařský kolotoč a spoustu zábavných překážek na krátkých bezpečných sjezdovkách. K tomu patří dětská ohřívárna, herna a restaurace s dětským menu. Na děti jsou specializované též lyžařské školky, půjčovny a skiservisy.

Malí i velcí lyžaři a snowboardisté mohou jezdit ve snowparku a na skicrossové trati, které jsou oddělené od sjezdovek. Večer za umělého osvětlení se lyžuje a bobuje.

INFO: www.lipno.info 

Skiareál Lipno.

Poněkud zastrčené zimní středisko Sternstein na rakouské straně vyhovuje lyžařům, kteří nehledají moderní hektickou zábavu, ale jde jim o klidné tradiční lyžování. Rodinný skiareál Sternstein nabízí podobně mírný profil tratí jako Lipno. Tři dlouhé modro-červené sjezdovky schované v lesním masivu mimo civilizaci obsluhuje jedna kabinová lanovka. Nezbytné služby zajišťuje hotel a restaurace.

Když jsou Hochficht a Lipno plné lyžařů, tady na Sternsteinu o tom ani nevíte. Nejméně na jeden den se sem určitě vyplatí zajet na lyže. 
INFO: www.skisternstein.cz

Malý rodinný areálek Frymburk slouží hlavně malým dětem. Nejeden adept zimních sportů tady dostal základy, jak se lyžuje nebo jezdí na snowboardu, a zažehla se v něm láska ke sněhu na celý život.

Park Frymburk se skládá ze dvou modrých širokých sjezdovek, které se nenáročně vinou nad Lipenskou přehradní nádrží v délce přes půl kilometru, a dětského lyžařského parku. Lyžaře vozí nahoru na kopec vlek a dva pojízdné pásy.
V dolní části skiareálu Frymburk se provozuje snowtubing, což je jízda v nafukovacím gumovém člunu sněhovým korytem s klopenými zatáčkami.

INFO: www.parkfrymburk.cz 

Booking.com

Na běžky

Běžkaři se na Šumavě mohou cítit jako ve Skandinávii na dalekém severu. V celém pohoří se upravují stovky kilometrů stop na české, rakouské i německé straně státní hranice. V okolí Lipna je na výběr přibližně 150 kilometrů tras na běžky.

Na severní české strany Šumavy se za běžkování neplatí, úpravu stop dělají ve scé režii obce a skiareály. Za to ovšem očekávejte o něco horší počasí. Na jihu v Německu a Rakousku bývají stopy také dobře upravené, ale vládne tu obvykle příjemnější klima. Vstup na běžkařské tratě je tu zpoplatněn.

Mezi obcemi Lipno a Frymburk je vyznačeno několik běžkařských tras okolo Alpské vyhlídky a na Frymburských loukách. Strojově se tu upravuje 40 kilometrů stop pro klasický styl a bruslení.

Velkým zážitkem je lyžování po zamrzlé hladině Lipenské přehrady. Když největší česká vodní plocha zmrzne a na led napadne prašan, běžkaři si tu připadají jako u severské Ledové královny. Tak dlouhé nekonečné roviny nemohou zdolávat nikde jinde. Musejí dávat pozor jen na bruslaře, kteří mají tratě vymetené až na led, ledové jachty, které se prohánějí značnou rychlostí, a auta či traktory, které si po silném ledě zkracují cestu z jednoho břehu na druhý.

Pečlivě upravované stopy vedou těsně za hraničním přechodem v Zadní Zvonkové. Pod názvem Böhmerwaldarena se zde lyžuje na 80 kilometrech tratí mezi obcí Schöneben a skiareálem Hochficht.

Na české straně navazuje Böhmerwaldarena na systém lépe či hůře projetých stop v okolí Schwarzenberského kanálu. Některé jsou široké jako bílé dálnice pro vyznavače skatingu a jiné jsou vedené jen v úzké stopě pro klasiku. Tady si dobře zaběhají nejen kondiční lyžaři, ale také turisté, které zajímá pěkná příroda víc než naběhané kilometry.

Tyto běžkařské trasy se táhnou dál až nad horní konec Lipenské přehradní nádrže, kde navazují na německé stopy v Haidmühle. Dálkoví běžci mohou pokračovat stále dál přes Stožec do Železné Rudy nebo až na konec Šumavy do Nýrska. Pro návrat zpět je možné využít skibusy, které sbírají lyžaře po celém pohoří a vozí je domů.

Lipno nad Vltavou v zimě.

Zimní sporty na Lipně

Na Lipně sice v zimě vládnou sjezdovky a běžky, ale vyzkoušet můžete mnoho dalších zajímavých sportů.

Proslulá je bruslařská dráha Ledová magistrála, která se upravuje podle toho, jak zamrzlá Lipenská přehrada, v délce až 11 kilometrů a šířce 8 metrů. Jeden okruh vede z Lipna do Frymburku, Přední Výtoně a zpět. Druhý kratší se upravuje v okolí Horní Plané. Bruslení je zdarma. Na nástupních místech jsou k dispozici placené půjčovny bruslí i servisy.

Na ledu lze vyzkoušet snowkiting, když je led zasněžený (lyžaře nebo snowboardistu táhne řiditelný padák), případně skatekiting, pokud je led čistý a hladký (padák táhne bruslaře).

Lipno je významnou arénou pro ledový jachting. Plachta připevněná na podvozku ze tří řiditelných bruslí jede s jachtařem rychlostí přes šedesát kilometrů v hodině.

Cyklostezky neosiří ani když na ně napadne sníh. Cyklisté pouze nechají doma klasická kola a přesedlají na snowbike, neboli bicykly s velmi širokými pneumatikami pro jízdu na sněhu. Pokud nemáte vlastní snowbike, můžete si speciální kolo půjčit v několika půjčovnách okolo Lipna.

Jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v Česku je Stezka korunami stromů. Na kopci nad Lipnem se vypíná obrovská dřevěná konstrukce rozhlednové lávky. Z jejího vrcholu je vidět nejen Lipenská přehradní nádrž, ale také velká část Šumavy.

Den můžete zakončil v aquaparcích. Aquaworld je v Lipně nad Vltavou a Aquapark v nedalekém Frymburku. Oba nabízejí nejen plavání a koupání, ale také wellness a fitness.


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě

Horydoly.cz Skiareály v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Annaberg Bedřichov Bílá Bouřňák Boží Dar Bublava Čenkovice Černá Říčka Čertovo břemeno Červená voda Červenohorské sedlo Čeřínek Dolní Morava Harrachov Herlíkovice Horní Mísečky Horní Podluží Chotouň Janské Lázně Javorový Jedlová Ještěd Jihlava  Karlov Klínovec Kohútka Kouty nad Desnou Kralický Sněžník Kraslice Křemešník Lipno Luž (zrušeno) Malá Úpa Mariánské Lázně Mladé Buky Monínec Nové Město na Moravě Paprsek Paseky nad Jizerou Pec pod Sněžkou Petříkovice Plešivec Praděd Přemyslov Příčná Přimda Pustevny Ramzová Razula Rejdice Rokytnice nad Jizerou Říčky Severák Stříbrná Špičák Špindlerův Mlýn Tanvaldský Špičák Telnice Velká Chuchle Velké Karlovice Vítkovice Vysoké nad Jizerou Žacléř Železná Ruda

Horydoly.cz Skiareály na Slovensku

Donovaly Chopok - Jasná Jasenská dolina Martinské hole Skalka pri Kremnici Štrbské Pleso Valčianska dolina Veľká Rača Vysoké Tatry

 

Horydoly.cz Evropská zimní střediska na HORYDOLY

Adelboden (Švýcarsko) Alpe d´Huez (Francie) Bansko (Bulharsko) Courchevel (Francie) Courmayeur (Itálie) Czorsztyn (Polsko) Fanningberg (Rakousko) Garmisch-Partenkirchen (Německo) Heiligenblut (Rakousko) Hochkar (Rakousko) Hochkönig (Rakousko) Chamonix (Francie) Chamrousse (Francie) Ischgl (Rakousko) Kaprun - freeride (Rakousko) Kaprun - sjezdovky (Rakousko) Katschberg (Rakousko) Kaunertal (Rakousko) Kleinkirchheim (Rakousko) Kleinwalsertal (Německo) Kronplatz (Itálie) La Grave (Francie) Lachtal (Rakousko) Lautaret (Francie) Les 2 Alpes (Francie) Les Arcs / La Plagne (Francie) Livigno - freeride (Itálie) Livigno - sjezdovky (Itálie) Madonna di Campiglio (Itálie) Marmolada (Itálie) Maurienne (Francie) Menuires (Francie) Meribel (Francie) Mitterdorf (Německo) Mölltal (Rakousko) Mürren (Švýcarsko) Nassfeld (Rakousko) Obertauern (Rakousko) Ötscher (Rakousko) Paganella (Itálie) Pitztal (Rakousko) Plose (Itálie) Ramsau/Schladming (Rakousko) Saalbach Hinterglemm (Rakousko) San Bernardo (Itálie) San Pellegrino (Itálie) Seefeld (Rakousko) Seiser Alm (Itálie) Sella Nevea (Itálie) Sella Ronda (Itálie) Skirama (Itálie) Speikboden (Itálie) Stubai (Rakousko) Radstadt (Rakousko) Raxalpe (Rakousko) Sölden (Rakousko) Sulden (Itálie) Tarvisio (Itálie) Tignes (Francie) Titlis (Švýcarsko) Turracher Höhe (Rakousko) Tux (Rakousko) Uludag a Sarikamis (Turecko) Val d´Isére (Francie) Val Senales (Itálie) v létě Val Senales (Itálie) v zimě Val Thorens (Francie) Vars (Francie) Wildschönau (Rakousko) Zell am See (Rakousko) Zoncolan - Ravascletto (Itálie) Zugspitze (Německo)

Lyžařské manuály na HORYDOLY

Passo Tonale (Itálie) 3 díly La Norma (Francie) 5 dílů Chamonix a Courmayeur (Francie a Itálie) 10 dílů Bormio (Itálie) (8 dílů)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Situace?

Na Lipně bude sníh, když nasněží. Jak je u nás zjistíte třeba na YR.no 

Reaguj
Situace?
Zdravím, zarezervovali jsme si chatku v Hnačově - jedeme tam v lednu, myslíte si že sněhu bude na Lipně dost? Jak tam vůbec je?
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou,... celý článek

Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání v Plzni: venku i v bazénu

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání u Tábora a Soběslavi

AKTUALIZACE Koupání v okolí Tábora a Soběslavi je skvostné. Nabízí se tu řeka Lužnice, pískovny, rybníky a veřejné plovárny. V jejich okolí lze najít množství pláží, tábořišť, kempů a chatových osad.
Koupání v Ostravě

Koupání v Ostravě

Přinášíme přehled možností, kde se v Ostravě a okolí vykoupat. Přírodní koupaliště a kryté bazény.
Koupání v Brně a okolí

Koupání v Brně a okolí

AKTUALIZACE Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Brně vykoupat.
Koupání v Plzni: venku i v bazénu

Koupání v Plzni: venku i v bazénu

AKTUALIZACE Vodní nádrže v okolí Plzně mívají dobrou vodu ke koupání na začátku léta a potom zase koncem srpna. O prázdninách se kvůli teplému počasí obvykle tvoří velké množství sinic.
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Čarovné tóny Macochy Macocha 12.-16.6. Hudební festival 12.6.
Barchan Jemnice 14.-17.6. 14.6.
120 let dopravního podniku Plzeň 15.-16.6. 15.6.
Ignis Brunensis - ohňostroje Brno 24.5.-16.6. 16.6.
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Olympijský běh České Budějovice, Hanace Přednášejí manželé Motaní 19.6.
Olympijský běh Most, Autodrom 19.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.

Diskuse

Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 2 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 2 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky
M. Jaroš Jan Vokounek (Vokoun), 4.6.2019 21:20, 1 příspěvek
Korektivní akce Decathlon prt, 4.6.2019 9:29, 3 příspěvky
pracovní prádlo Hankos, 3.6.2019 10:24, 20 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08