Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Obertauern: Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven
Elegantní dáma na strmé černé sjezdovce Gamsleiten 2.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Objeli jsme Tauernrunde, Super Seven a Bobby-runde. Tři okružní lyžařské trasy ve skiareálu Obertauern. Lanovky sice jezdí do výšek jen něco málo přes 2000 metrů nad mořem, ale sjezdovky jsou tady díky příznivému klimatu zasněžené až do jara.

Rakouské vysokohorské lyžařské středisko Obertauern letos lyžuje do 1. května. V provozu jsou všechny lanovky a většina vleků.

Konec letošní sezony je okořeněný zajímavým přírodním úkazem. Sjezdovky jsou sněhově bílé a okolní terén okrově-žlutý. Důvodem byla neobyčejně silná písečná bouře nad Saharou, která jemňoučkým pískem zasypala polovinu Evropy včetně Alp. Mimochodem na žlutém sněhu se díky tomu lyžovalo až na Šumavě.

VIDEO Obertauern: Tauernrunde + Super Seven

Obertauern jsme objeli dvakrát během jednoho lyžařského dne. Užili jsme si nejen sjezdovky, ale také freeride v jejich nejbližším okolí.

Tauernrunde

Okruh se lyžuje proti směru hodinových ručiček převážně po modrých a modro-červených sjezdovkách. Vede nejkrásnějšími panoramatickými partiemi Obertauern. V terénu je značený zelenými cedulkami.

Ve směru hodinových ručiček ručiček je poněkud pozměněný a všechny sjezdovky jsou červené. V terénu je značený červeně.

Oblíbený je především směr proti směru hodinových ručiček.

Obertauern.

Zehnerkar
2192 m

Z nejnižšího místa skiareálu Obertauern se necháme vynést kabinkovou lanovkou přes mezistanici, kde se nevystupuje, do obrovského sněhového údolí pod Zehnerkarspitze. Po modré  sjezdovce 1a dlouze traverzujeme až do Obertauern. Zpočátku nás překvapí strmý svah, který by slušel spíše červené obtížnosti, ale je dost široký a slabší lyžař si ho mohou prokličkovat od úvrati k úvrati. Na závěr přejedeme po zasněženém mostě přes hlavní silnici a pomalu sjedeme k lanovce.

Freeride: Orientačne i technicky náročné sjezdy vedou od lanovky Zehnerkarbahn rovnou dolů na sever. Počítejte se skálami a lavinovými žleby. Od mezistanice lanovky se dá vyjet doprava mezi kosodřevinu a protilavinové kamenné valy a sledovat směr sjezdovky v lehkém terénu nad ní. Na závěr vedou strmé ale krátké svahy doleva k dětskému hřišti. Vlevo od dolní poloviny černé sjezdovky 26a Gemsleiten 2 se pod lanovkou najede do strmých svahů mezi roztroušenými skalkami. Vedou přímo k dolní stanici lanovky. Pohodové ježdění mezi nízkými stromy a kosodřevinou v nepříliš strmém terénu poskytuje okolí sjezdovek 14a a 14c, které nás dovedou až do Obertauern k lyžařskému mostu přes silnici.

Obertauern.

Schaidberg
1970 m

Ocitli jsme se na opačném konci skiareálu, než jsme začali. Sedačková lanovka nás vyveze k vleku, který vynecháme. Hned traverzujeme poměrně úzkou modrou sjezdovkou 3b, podjedeme lanovku Plattenkar, překřížíme červenou a černou pistu, do nichž seshora nahlédneme, až pod horní stanici lanovky Anger. U ní zamíříme dolů na široké louky dolů po sjezdovce 3a. Tady se můžeme pořádně rozjet, protože modrá obtížnost a nekonečně široké svahy nám to dovolí.

Freeride: Projet lze prakticky kdekoliv mezi sjezdovkami skrze lesíky a po loučkách.

Obertauern.

Plattenkar
2051 m

Luxusní vyhřívaná sedačková lanovka nás vyveze na stejný svah jako předchozí Schaidberg, pouze o pár stovek metrů vedle. Před kioskem s dunící pom music tancují partičky rozjetých snowboardistů. Pěkná zatočená, červená sjezdovka 3a dvakrát podjede dráty lanovky. U horní stanice lanovky Anger se změní na lehkou modrou 12a, mine dolní stanici stejné lanovky a rozšíří se do neskutečné šíře. Tady se zdá se, jako by se lyžovalo do kopce. "Tento úsek je opravdu plochý," přiznává Mario Siedler ze zdejšího turistického infocentra. "Je třeba se pořádně rozjet ještě nahoře."

Freeride: Hezký zážitek je jízda přímo dolů pod lanovou. Překřížíme několik sjezdovek, ale mezi nimi se pohybujeme v přehledném, bezpečném a přiměřeně strmém terénu bez obav z vlastního pádu nebo z laviny.

Obertauern.

Hundskogel
2136 m

Sedačkou se vyvážíme na plochý vrchol s pěkným výhledem a kruhovým skibarem. Dáváme pozor na správnou navigaci podél zelených šipek. Červená sjezdovka 4a se proplétá s černou 4c. Na strmé svahy nechceme. Červený propletenec pokračuje po tratích 11a, 5c a 5a. 

Freeride: Značená a neupravovaná skiroute 4a vede zleva okolo lanovky. Náročnější je sjezd vpravo od lanovky, který míří do skal osazených kovovými lavinovými zábranami. Za bezpečných lavinových podmínek se jede nejprve víceméně pod lanovkou plochými údolíčky a skály se poté opatrně prokličkují zprava.

Obertauern.

Seekarspitz
2203 m

Další vyhřívaná sedačka nás veze vysoko do svahu Seekarspitz. Dlouhatánský sjezd po široké sjezdovce nám ukazuje všechny tváře Obertauern. Červená 10a nás provádí mezi skálami do údolíčka Seekareck, kde se setkávají čtyři různé lanovky. Modrá 8a postupně klesá lučinatými pláněmi do lesnatých partií až skoro k silnici do Obertauern. Když ji uvidíme, zahneme doprava a dokloužeme pod Monte Flu.

Freeride: Pod lanovkou Schönalmbahn je možné sjet tři strmé výšvihy po loukách hned vedle sjezdovek, které křižujeme. Poslední sjezd nás přivede ke kovovým lavinovým zábranám, mezi kterými traverzujeme doprava až k dolní stanici lanovky Seekarspitzbahn. Mezi lanovkou Seekareckbahn a červenou sjezdovkou 9a zůstává strmý svah bez úpravy. Je to oblíbený freeridový terén.

Obertauern.

Monte Flu
1839 m

Nejstarší rozhrkaná sedačková lanovka nás pomaličku vyváží na lesnatý kopec. Tady je ideální kout pro pohodové loučkaře a rodiny s dětmi. Je tady málo lyžařů, dá se tu schovat na sjezdovkách lesem před větrem a tratě příjemně vedou sjezdaře od zatáčky k zatáčce. Modrá sjezdovka 7a se protočí lesem a dovede nás na lokalitu Gottschallalm. Její název je těžko přeložitelný a skládá se ze slov bůh, zvuk a louka.

Freeride: Po stranách sjezdovek jsou možné krátké výjezdy do lesa, kterým vedou vyjetá koryta od předchozích lyžařů. Jsou oblíbená především mezi sportovně založenými dětmi a puberťáky. 

Obertauern.

Kehrkopf
1839 m

Poslední sedačková lanovka jede z nejvzdálenějšího bodu skiareálu Obertauern. Ocitáme se znovu na Monte Flu. Bez komplikací stále rovně, přes několik terénních zlomů sjíždíme rychle po modré 6a tam, kde jsme celý okruh Tauernrunde začali. Po lyžařském mostě přejedeme přes silnici a dojíždíme pod kabinku Zehnerkar.

Freeride: Po stranách sjezdovek jsou možné krátké výjezdy do lesa, kterým vedou vyjetá koryta od předchozích lyžařů. Jsou oblíbená především mezi sportovně založenými dětmi a puberťáky.

Obertauern.

Super Seven

Sedm nejvyšších lanovek a sedm nejlepších sjezdovek sportovního střihu jsou seřazeny do linie Super Seven Obertauern. Vévodí jim kdysi nejstrmější rakouská sjezdovka G2 neboli Gamsleiten 2. V terénu je označuje kosočtverec s nápisem S7.

Obertauern.

Zehnerkarbahn 2196 m: modrá 1a + červená 1b
Hundskogelbahn 2136 m: červená 4a
Panoramabahn 2204 m: černá 10b + červená 10a + modrá 8a
Gamsleitenbahn II. 2313 m: černá 26a + červená 14c 
Plattenkarbahn 2047 m: černá 3f + červená 3a + černá 3d
Schaidbergbahn 1970 m: černá 2a
Seekareckbahn 2160 m: červená 9b + červená 8e + modrá 8a

Obertauern.

Bobby-Runde

Pokud s námi lyžují děti, nesmíme zapomenout objet všechny sněhové atrakce, kterou jsou nasázené na ploše celého skiareálu. Několik maskotů v čele s Bobbym provede nejmenší děti skrze Märchenwald (Pohádkový les) a také dlouhým dřevěným tunelem plným duchů, Wellenbahn (vlnitá funline), Bibbo Bär (lyžařské hřiště s překážkami), na třech místech Torlauf (obří slalom) a Fun-Park (snowpark se skoky).

Obertauern.

My Track

Freeski a snowboarding si užijí pokročilejší jezdci v areálech označených My Track. Patří do toho obří slalom na Schönbachalm, moguly na Seekareck a přirozeně boulovatá sjezdovka G2, speedtrack pod Grünwaldkopf a u Zentralbahn, funpark na Monte Flu, boardercross u Anger a funline nazvaná Wellenbahn.

Obertauern.

INFO: Obertauern a Obertauern Ski


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě 

Horydoly.cz Obertauern na Horydoly

Obertauern: platí se za pověst

Tauernrunde, Bobbyrunde a Super Seven

Obertauern lyžuje do května

Lyžovaly pro dobrou věc v Obertauern

Booking.com

Horydoly.cz Skiareály v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Annaberg Bedřichov Bílá Bouřňák Boží Dar Bublava Čenkovice Černá Říčka Čertovo břemeno Červená voda Červenohorské sedlo Čeřínek Dolní Morava Harrachov Herlíkovice Horní Mísečky Horní Podluží Chotouň Janské Lázně Javorový Jedlová Ještěd Jihlava Karlov Klínovec Kohútka Kouty nad Desnou Kralický Sněžník Kraslice Křemešník Lipno Luž (zrušeno) Malá Úpa Mariánské Lázně Mladé Buky Monínec Nové Město na Moravě Paprsek Paseky nad Jizerou Pec pod Sněžkou Petříkovice Plešivec Praděd Přemyslov Příčná Přimda Pustevny Radvanice Ramzová Razula Rejdice Rokytnice nad Jizerou Říčky Severák Stříbrná Špičák Špindlerův Mlýn Tanvaldský Špičák Telnice Velká Chuchle Velké Karlovice Vítkovice Vysoké nad Jizerou Žacléř Železná Ruda

Horydoly.cz Skiareály na Slovensku

Čertovica Donovaly Chopok - Jasná Jasenská dolina Martinské hole Orava Skalka pri Kremnici Štrbské Pleso Valčianska dolina Veľká Rača Vysoké Tatry Vyšná Boca

Horydoly.cz Evropská zimní střediska na HORYDOLY

Adelboden (Švýcarsko) Alpe d´Huez (Francie) Aussois (Francie) Bansko (Bulharsko) Bessans (Francie) Bonneval sur Arc (Francie) Courchevel (Francie) Courmayeur (Itálie) Czorsztyn (Polsko) Fanningberg (Rakousko) Garmisch-Partenkirchen (Německo) Goldeck (Rakousko) Grossarltal (Rakousko) Heiligenblut (Rakousko) Hochkar (Rakousko) Hochkönig (Rakousko) Chamonix (Francie) Chamrousse (Francie) Ischgl (Rakousko) Kaprun - freeride (Rakousko) Kaprun - sjezdovky (Rakousko) Katschberg (Rakousko) Kaunertal (Rakousko) Kitzbühel (Rakousko) Kleinkirchheim (Rakousko) Kleinwalsertal (Německo) Kronplatz (Itálie) La Grave (Francie) Lachtal (Rakousko) Latemar (Itálie) Lautaret (Francie) Les 2 Alpes (Francie) Les Arcs / La Plagne (Francie) Livigno (Itálie) Madonna di Campiglio (Itálie) Marilleva (Itálie) Marmolada (Itálie) Maurienne (Francie) Menuires (Francie) Meribel (Francie) Mitterdorf (Německo) Mölltal (Rakousko) Mürren (Švýcarsko) Nassfeld (Rakousko) Obertauern (Rakousko) Ötscher (Rakousko) Paganella (Itálie) Pitztal (Rakousko) Plose (Itálie) Ramsau/Schladming (Rakousko) Saalbach Hinterglemm (Rakousko) San Bernardo (Itálie) San Pellegrino (Itálie) Seefeld (Rakousko) Seiser Alm (Itálie) Sella Nevea (Itálie) Sella Ronda (Itálie) Skirama (Itálie) Speikboden (Itálie) Stubai (Rakousko) Radstadt (Rakousko) Raxalpe (Rakousko) Sölden (Rakousko) Sulden (Itálie) Tarvisio (Itálie) Tignes (Francie) Titlis (Švýcarsko) Turracher Höhe (Rakousko) Tux (Rakousko) Uludag a Sarikamis (Turecko) Val Cenis (Francie) Val d´Isére (Francie) Val Senales (Itálie) v létě Val Senales (Itálie) v zimě Val Thorens (Francie) Valfréjus (Francie) Vars (Francie) Wildschönau (Rakousko) Zell am See (Rakousko) Zoncolan - Ravascletto (Itálie) Zugspitze (Německo)

Lyžařské manuály na HORYDOLY

Passo Tonale (Itálie) 3 díly La Norma (Francie) 5 dílů Chamonix a Courmayeur (Francie a Itálie) 10 dílů Bormio (Itálie) (8 dílů)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Krkonoše jsou nejvyšší pohoří v Čechách a patří mezi nejnavštěvovanější hory v celé zemi. Krásné scenérie jsou tu během všech čtyř ročních období. Jsou zde náročnější i jednodušší výlety a možnosti jednodenních i vícedenních treků. Sněžka,... celý článek

Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Naučné stezky ve středních Čechách

Naučné stezky ve středních Čechách

TIP NA VÝLET Ve středních Čechách se turisté mohou vydat na procházku po desítkách naučných stezek. Všechny jsou doplněny panely se zajímavými informacemi o místní fauně, floře či životu místních osobností. Přinášíme
Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Zvládnete školní lyžařský výcvik na jedničku?

Připravujete své dítě na školní lyžařský výcvik? Lyžování v nádherně zasněženém horském prostředí prospívá nejen fyzické kondici, ale celkově posiluje zdraví, tříbí osobnostní vlastnosti – vybízí k zodpovědnosti, disciplíně, vytrvalosti, cílevědomosti a zdravé
Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Großarl-Dorfgastein: lyže, sáňky a alpská idyla

Zatoužíte opustit každodenní život, užít si nedotčenou přírodu a dýchat čerstvý horský vzduch? Vydat se na procházku tichou zimní zasněženou krajinou, ozářenou sluncem, daleko od hluku velkoměsta a masové turistiky? Máme pro
Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Přemýšlíte nad výletem do Krkonoš a nevíte, jak najít ubytování?

Krkonoše jsou nejvyšší pohoří v Čechách a patří mezi nejnavštěvovanější hory v celé zemi. Krásné scenérie jsou tu během všech čtyř ročních období. Jsou zde náročnější i jednodušší výlety a možnosti jednodenních i vícedenních treků. Sněžka,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.
Masopust Roztoky u Prahy 11.2.
Jennerstier - skialpinismus Německo, Königsssee   11.2.
BIT - veletrh Itálie, Miláno 12.-14.2. Cestovní ruch 12.2.
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 13.-15.2. 13.2.
IMTM - veletrh Izrael, Tel Aviv 14.-15.2. Cestovní ruch 14.2.
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 16.-19.2. Rybářství a myslivost 16.2.

Diskuse

Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19