Val Cenis, malé velké lyžování ve Francii

Val Cenis, malé velké lyžování ve Francii
Val Cenis.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Val Cenis je sice velké lyžařské středisko, ale mezi francouzskými obry se poněkud ztrácí. "Pouhých°" 125 kilometrů sjezdovek ovšem uspokojí každého lyžaře, zvláště když lze v rámci skipassu lyžovat i ve vedlejších skiareálech La Norma, Valfréjus, Aussois a Bonneval-sur-Arc.

Val Cenis, malé velké lyžování ve Francii
Slunečné lyžování v Savojských Alpách.
Autor snímku Kuba Turek

Francie je poslední zemí v Evropě, kde se dá ještě lyžovat. Všechny ostatní alpské státy během uplynulého víkendu uzavřely skiareály ze strachu před epidemií koronaviru.

VIDEO Val Cenis Termignon 

Ve Val Cenis se lyžuje na 12 kilometrech sjezdovek. Nejčastěji se jezdí po širokých červených tratích, poměrně strmých, ale širokých a točitých a tedy poměrně bezpečných.

Svižné sjezdovky bez jalových přejezdů doslova tahají za nohy. Převýšení 1500 metrů zdolá málokterý lyžař na jeden zátah. K tomu přispívají expresní sedačkové i kabinové lanovky. 

Na jaře se ve Val Cenis lyžuje příjemně, protože na severních svazích se drží kvalitní sníh. Obvykle ještě v březnu a dubnu sněží. To znamená, že lze očekávat prašan.  

V zimě od prosince do února je severní orientace ovšem nepříjemná, protože je tu zima a velkou část dne vládne stín a šero.

Val Cenis, Haute Maurienne, Vanoise.

Pro lyžaře je příjemné, že se tu nikdo netlačí. Sjezdovky jsou skoro prázdné. Snad jedině po ránu se ve střední části skiareálu tvoří dopravní zácpy, když instruktoři vodí hady svých svěřenců a křižují celou šířkou sjezdových tratí.   

Tři městečka ve Val Cenis

Bydlí se ve třech městečkách Termignon, Lanslebourg a Lanslevillard v údolí podél hlavní silnice. Dál stoupá na sedlo Col se l´Iseran a za ním klesá do Val d´Isére. V zimě je sedlo uzavřené, a tak ve Val Cenis končí dlouhé údolí Haute Maurienne.

Nad Lanslevillard vyváží lanovky lyžaře do výšky 2800 m n.m. Sjezdovky se tady točí v mnoha serpentinách a mění sklon i šířku. Ve výšce přibližně 2000 m se zanořují do lesa. Můžetesi vybrat jednoduché modré traverzy nebo strmé červené padáky, které je propojují. Už skoro v údolí ve výšce okolo 1550 m si lze užít dlouhatánské vyhlídkové zelené sjezdovky. 

Milovníky jednoduchých zelených tratí upozorňujeme zvláště na sjezdovku Escargot (šnek). Startuje ze sedla Col du Mont Cenis (2083 m) a v douhých serpentinách klesá až do údolí k vesnici Lanslebourg (1400 m). Většinu desetikilometrové trasy absolvují lyžaři po silnici, po které v létě jezdí auta.

Val Cenis, Haute Maurienne, Vanoise.

Milovníci výhledů jistě ocení malou rozhlednu na sedle a výhled dolů k přehradní nádrži Lac du Mont Cenis na italsko-francouzské státní hranici. K němu se ovšem sjezdař nedostane, protože lanovky tam nevedou. 

Milovníci historie si také užijí. Samotné sedlo Col du Mont Cenis patřilo ke strategicky nejvýznamnějším místům na hlavním hřebenu Alp. Vedla tudy vysokohorská silnice, jezdila tudy železnice a v 19. a 20. století zde Italové i Francouzi vybudovali obrovská opevnění. Ze sedla je vidět francouzská pevnost Turra, součást Maginotovy linie, a italské pevnosti Varisello, Pattacreuse a Malamont, které patřily do Alpského valu. Nutno uvést, že Francouzi měli zdejší obranu jednodušší, protože útočící Italové by se sice mohli probít přes sedlo, ale o něco níže v Modane by na ně čekala soustava nejtěžších pevností. Útočící Francouzi by se přes sedlo dostali rovnou do roviny pod Alpami a měli by volnou cestu na Turín. Dodejme, že v roce 1941 se rozhodlo ve válce jinde a Francouzi byli nuceni opustit zdejší opevnění téměř bez boje. Roku 1944 se ho zmocnili Němci a kupodivu také téměř bez boje ho vyklidili, když ustupovali před Spojenci. Opevnění pak Francouzům sloužilo až do přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy si pořídili atomové bomby a odstrašující roli převzaly od betonových bunkrů zbraně hromadného ničení.

Val Cenis, Haute Maurienne, Vanoise.

Z Lanslebourg jezdí dlouhá lanovka Retour Express. Název odkazuje na fakt, že přes kopec Coin propojuje Val Cenis s níže položeným městečkem Termignon (1300 m) a zároveň ji lyžaři využívají pro návrat do Val Cenis. Dá se sice sjet po modré lesní sjezdovce Traverse, ale ta bývá k jaru odtátá, protože není vybavena umělým zasněžováním.

Na bezlesém úbočí Le Grand Coin se lyžuje na typicky vysokohorských širokých a přehledných tratích z výšky 2456 m. Tři červené sjezdovky doplňuje jedna objízdná modrá a také dlouhá skicrossová dráha. Lyžaře zde vyvážejí obstarožní vleky. Výše se dostanou pouze skialpinisté s mačkami a cepíny.

Ve výšce 2100 metrů vjíždějí dvě dlouhatánské sjezdovky do borového lesa. Můžete si vybrat červenou Bois des Coqs (kohoutí) nebo modrou Forestiere (lesní), která se v dolní části přejmenovává na Girarde, postupně se pokládá a nakonec vjede na placaté louky (1450 m), které lyžaře dovezou až do Termignon.

Val Cenis, Haute Maurienne, Vanoise.   

Pro lyžování s mladšími školními dětmi je to zde ideální. Na délce, šířce a rozloze sjezdovek se lyžaři navzájem téměř ztrácejí, jak málo jich zde lyžuje. Za hezkého počasí lze lyžovat vysoko v horách s výhledy na ostré skalní štíty. Ve větru nebo mlze si hlavně děti užijí dlouhé sjezdy s mnoha zatáčkami v lese, který je kryje před špatným počasím. A odpoledne je možné nechat děti samotné vydovádět na mírných přehledných loukách nad městečkem. Za zmínku také stojí severozápadní orientace svahů, což znamená více slunce než úplný sever ve Val Cenis. Zároveň to k jaru ale také znamená, že odpoledne je nutné počítat dole na loukách s rozměklým sněhem.

VIDEO Sjezdovka Girarde která začíná na sněhovém plató Coin (2465 m) nad Val Cenis, kde vládne Paní Zima tvrdou rukou, pod ním projíždí hustým borovicovým lesem a končí na jarní zelené louce v obci Termignon (1300 m). Obtížnost začíná na červené, poté kličkuje jako modrá a nakonec se narovnává na zelenou.

Freeride nad lesem

Komu nestačí lyžování na sjezdovkách, vrhá se do volného terénu. V zásadě platí, že nad hranicí lesa každý může lyžovat, jak uzná za vhodné. Ochrana přírody sem nezasahuje.

Val Cenis ovšem dokáže být záludné! Pokud přesně nevíte, kudy jet, může se vám stát, že omylem lyžujete do nesjízdné skalní rokle, do zasněženého ledopádu nebo do lavinézního travnatého údolí. Nepomůže vám ani sledování cizích stop, protože nešťastník před vámi mohl udělat stejnou chybu jako vy.

Val Cenis, Haute Maurienne, Vanoise.

Nejlepší rada je, abyste si najali aspoň na půl dne místního horského vůdce, který vás provede nejhezčími sjezdy off piste. Od něj si můžete půjčit i nezbytné lavinové vybavení, případně široké prašanové lyže. Objednat si ho můžete dole v informačních centrech, nejlépe aspoň jeden den předem. 

V pásmu lesa je freeride zakázaný kvůli ochraně volně žijících zvířat. I kdybyste na spící zvířátka kašlali, nelze zdejší lesní sjezdy doporučit. Terén je tu poněkud zmatečný, nejasný, střídají se skály, zarostlé úseky a nepříjemně strmý terén. Orientace je zde veskrze obtížná a lyžování nehezké.

Horydoly.czOKOLNÍ SKIAREÁLY: Lyžařská pohoda Maurienne

 

Skialpinisté buď běhají svůj fitness po sjezdovkách nahoru, ale ti nás nezajímají, nebo vyrážejí na několik zajímavých a nepříliš vzdálených cílů. Chodí se na sněhový kužel Le Grand Coin (2796 m), k pevnosti na La Petite Turra (2529 m) nebo dolů k jezeru Lac du Mont Cenis (1950 m), odkud je ovšem nutné vystoupat nazpátek nahoru.

Horydoly.cz Doporučené vybavení

Lavinové vybavenívyhledávačsondalopata - nezapomeňte se předem informovat na lavinou situaci!
Lyžařská výbava: lyže, hůlky, boty, lyžařské brýlehelma
Turistická výbava: batoh 25 l, čelovka, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil
Teplé oblečení: čepicekalhoty a bundarukavicefunkční prádloponožky, fleece nebo softshell.
* Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.

MAPA (1 MB, JPG)
Kliknutím na obrázek mapu zvětšíte.

Doporučené vybavení

Skipasy

Šestidenní lyžařská permanentka ve Val Cenis platí nejen na samostné zimní středisko, ale také můžete lyžovat vždy jeden den v ostatních skiareálech Haute Maurienne - La Norma, Valfréjus, Bonneval-sur-Arc, Aussois a Bessans. Skipass se jmenuje Espace Haute Maurienne Vanoise.

Booking.com

Doprava

Mezi středisky v údolí Haute Maurienne jezdí skibusy anebo meziměstské autobusy, jejichž linky se protínají na autobusovém nádraží Modane, a vy máte dopravu zdarma. Připravte si však permanentku, protože řidiči ji po vás budou chtít vidět. 

Z Prahy do Val Cenis je to 1200 kilometrů po dálnicích přes Německo, Švýcarsko (celoroční dálniční známka) a Francii (mýtné). Je to tedy zhruba 12 hodin jízdy.

Alternativní trasa vede přes německý Mnichov, italské Miláno a Turín (mýtné za dálnice a tunely). 

Z Modane, centra údolí a centrálního přestupního uzlu na železnici a autobusy, je to do Val Cenis 30 kilometrů po silnici.

INFO: Val Cenis

Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě 

Horydoly.cz Skiareály v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Annaberg Bedřichov Bílá Bouřňák Boží Dar Bublava Čenkovice Černá Říčka Čertovo břemeno Červená voda Červenohorské sedlo Čeřínek Dolní Morava Harrachov Herlíkovice Horní Mísečky Horní Podluží Chotouň Janské Lázně Javorový Jedlová Ještěd Jihlava Karlov Klínovec Kohútka Kouty nad Desnou Kralický Sněžník Kraslice Křemešník Lipno Luž (zrušeno) Malá Úpa Mariánské Lázně Mladé Buky Monínec Nové Město na Moravě Paprsek Paseky nad Jizerou Pec pod Sněžkou Petříkovice Plešivec Praděd Přemyslov Příčná Přimda Pustevny Ramzová Razula Rejdice Rokytnice nad Jizerou Říčky Severák Stříbrná Špičák Špindlerův Mlýn Tanvaldský Špičák Telnice Velká Chuchle Velké Karlovice Vítkovice Vysoké nad Jizerou Žacléř Železná Ruda

Horydoly.cz Skiareály na Slovensku

Donovaly Chopok - Jasná Jasenská dolina Martinské hole Orava Skalka pri Kremnici Štrbské Pleso Valčianska dolina Veľká Rača Vysoké Tatry

Horydoly.cz Evropská zimní střediska na HORYDOLY

Adelboden (Švýcarsko) Alpe d´Huez (Francie) Aussois (Francie) Bansko (Bulharsko) Bessans (Francie) Bonneval sur Arc (Francie) Courchevel (Francie) Courmayeur (Itálie) Czorsztyn (Polsko) Fanningberg (Rakousko) Garmisch-Partenkirchen (Německo) Goldeck (Rakousko) Heiligenblut (Rakousko) Hochkar (Rakousko) Hochkönig (Rakousko) Chamonix (Francie) Chamrousse (Francie) Ischgl (Rakousko) Kaprun - freeride (Rakousko) Kaprun - sjezdovky (Rakousko) Katschberg (Rakousko) Kaunertal (Rakousko) Kleinkirchheim (Rakousko) Kleinwalsertal (Německo) Kronplatz (Itálie) La Grave (Francie) Lachtal (Rakousko) Lautaret (Francie) Les 2 Alpes (Francie) Les Arcs / La Plagne (Francie) Livigno (Itálie) Madonna di Campiglio (Itálie) Marilleva (Itálie) Marmolada (Itálie) Maurienne (Francie) Menuires (Francie) Meribel (Francie) Mitterdorf (Německo) Mölltal (Rakousko) Mürren (Švýcarsko) Nassfeld (Rakousko) Obertauern (Rakousko) Ötscher (Rakousko) Paganella (Itálie) Pitztal (Rakousko) Plose (Itálie) Ramsau/Schladming (Rakousko) Saalbach Hinterglemm (Rakousko) San Bernardo (Itálie) San Pellegrino (Itálie) Seefeld (Rakousko) Seiser Alm (Itálie) Sella Nevea (Itálie) Sella Ronda (Itálie) Skirama (Itálie) Speikboden (Itálie) Stubai (Rakousko) Radstadt (Rakousko) Raxalpe (Rakousko) Sölden (Rakousko) Sulden (Itálie) Tarvisio (Itálie) Tignes (Francie) Titlis (Švýcarsko) Turracher Höhe (Rakousko) Tux (Rakousko) Uludag a Sarikamis (Turecko) Val Cenis (Francie) Val d´Isére (Francie) Val Senales (Itálie) v létě Val Senales (Itálie) v zimě Vastl Thorens (Francie) Vars (Francie) Wildschönau (Rakousko) Zell am See (Rakousko) Zoncolan - Ravascletto (Itálie) Zugspitze (Německo)

Lyžařské manuály na HORYDOLY

Passo Tonale (Itálie) 3 díly La Norma (Francie) 5 dílů Chamonix a Courmayeur (Francie a Itálie) 10 dílů Bormio (Itálie) (8 dílů)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Výlovy rybníků 2022 říjen - 1. část

Výlovy rybníků 2022 říjen - 1. část

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. Tento víkend se loví především v Praze, Rožmitálu pod Třemšínem a Aši.... celý článek

Sněhem pocukrovaná cesta Nollen na Mnicha

Divoká svině aneb napříč Rychlebskými horami

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Lékárnička na prázdniny

Lékárnička na prázdniny

Teplo a spousta informací o nebezpečí cestovních průjmů, zrádných infekcích a prospěšném očkování - to je neklamné znamení, že je doba dovolených. Myslíte při balení na lékárničku?
Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

CLIMBING GUIDE Totální lezecký rauš: Obtížnost 4 UIAA, 6 délek, 20 nýtů, 240 metrů a nekonečný počet hodin. To je sportovně laděná cesta Irma la Deuce na Plombergstein v Solné komoře.
Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Provoz sedačkových a kabinkových lanovek v Krkonoších je po prázdninách omezený, ale jsou stále v provozu. Přinášíme přehled jejich provozní doby.
Jak používat obrázky v marketingu

Jak používat obrázky v marketingu

Obrázky mají své místo v téměř každém aspektu vašich propagačních strategií. Níže uvádíme nejoblíbenější (a nejjednodušší) místa pro začlenění obrázků a vizuálů do vašeho marketingu.
Cyklokemp Černý potok: výprava za Jeseníky, kde to skoro nikdo nezná

Cyklokemp Černý potok: výprava za Jeseníky, kde to skoro nikdo nezná

Vidnava je české město od roku 1918. Do té doby patřilo Slezsku a posléze Německu. Není divu, protože geograficky leží v polských rovinách a pro Čechy se rozkládá daleko za Jeseníky. Vidnavsko se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 29.9.-2.10. 29.9.
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 1.-4.10. 1.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti Ratmírov 1.-2.10. 1.10.
Hradecký půlmaraton Hradec Králové 2.10.
Siam - diashow Valašské Meziříčí , M-klub Přednáší David Hainall 3.10. 19:00
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Siam - diashow Heřmanův Městec, kino Přednáší David Hainall 6.10. 16:00
Signal Praha 6.-9.10. Festival světla 6.10.
POVL - horolezecký festival
Kacanovy 7.-9.10. 7.10.
Festival vína Český Krumlov 7.10.-25.11. 7.10.

Diskuse

Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky
INU Honza, 30.9.2022 12:14, 2 příspěvky
tatry Horydoly, 29.9.2022 9:29, 2 příspěvky
tatry Pišišvor, 28.9.2022 21:08, 2 příspěvky
Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07