Přes Koněprusy na koloběžce

Přes Koněprusy na koloběžce
Koloběžkářka na rozcestí mezi Homolákem a Vinařicemi.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Kopcovitou krajinou přes Koukolovu horu, Koněprusy a Kobylu jsme se vydali na koloběžkách do podzimní přírody. 

Jak na to

Trasa: 30 km
Čas výletu: 6 h
Náročnost: velká
Terén: kamenité pěšiny, strmá stoupání i klesání, cyklostezky, vedlejší silnice
Highlights: Koukolova hora
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
STRAVA.com: Stáhněte trasu

30 kilometrů jsme zdolali za šest hodin. Svezli jsme se po pěkných okreskách, ale také tlačili do strmých svahů, sjeli kamenité stezky a projeli lesními cestami přes zalesněné kopce.

Že to bylo náročné putování, dosvědčují čísla: průměrná rychlost 9 km/h, převýšení 720 m, teplota 8-16 stupňů Celsia, vlhkost 91 %.  

Značná část výletu vede v Chráněné krajinné oblasti Český kras nad pravým břehem Berounky. Teď na podzim jsme našli jen jednu otevřenou hospodu v Litni.

Trasu doporučujeme milovníkům terénních stezek na koloběžkách. Pro cyklisty jsou některé úseky nesjízdné. Pěšky tudy nemá smysl chodit, protože se dost dlouhé úseky musejí překonat po asfaltu. 

Z Berouna podél Litavky a pak prudce na Koukolovu hory

Před polednem vystupujeme z vlaku na berounském nádraží. Těšíme se na brzký oběd. Víme, že jsme si naplánovali trasu, kde na nic k jídlu dlouho nenarazíme. Jenže nádraží se rekonstruuje. Potěš pámbu, to nám výlet pěkně začíná.

Vymotáme se z Berouna přes autobusové nádraží a držíme se dobře značené cyklotrasy Po stopách českých králů. Proti proudu Litavky jedeme po cyklostezkách přes staré železářské aglomerace Králův Dvůr, Karlova Huť a Popovice.

U železniční zastávky vyměníme žluté tabulky cyklotrasy za žlutou turistickou značku. Ani se nám nechce věřit, do jak strmého kopce nás vede. Vzpomínky na dobu, kdy jsme sem chodili pěšky, se ukazují příliš optimistické. Tlačíme a několikrát dokonce neseme koloběžky prudkým stoupáním přímo rovnou za nosem.

Trápení se zmírní, když uprostřed lesa narazíme na zelenou značku a po ní se už nějak dokodrcáme na Koukolovu horu.

Skalnaté návrší bylo v minulosti odtěženo. Dnes se zde lezou těžké vápencové cesty zásluhou Petra Resche z Berouna a jeho společníků. Dobrodružné skály se pod náporem vrtačky proměnily na arénu těžkého sportovního lezení zajištěnou bezpečnými borháky.

Nad skalami je vzorně opravena kaplička svatého Blažeje (471 m). Ještě nedávno od ní býval daleký rozhled k Berounu, do Zdic, na údolí Litavky a také na druhou stranu ke Kotýzu, Zlatému koni a na velkolom Čertovy schody. Bohužel úbočí porostly stromy a jejich koruny teď brání rozhledu. Když spadne listí, je vidět aspoň něco. V létě sem nemá význam chodit.

Svatý Blažej / Blasius patří k nejznámějším světcům vůbec. Je jeden ze Čtrnácti svatých pomocníků. Původním povoláním lékař sloužil jako biskup v maloasijské Sebastě, sídelním městě římské provincie Arménie, což je dnešní Sivas v Turecku. Za římského císaře Lucinia byli křesťané pronásledováni a Blažej se uchýlil do jeskyně v horách. Ve své skrýši byl objeven lovci, kteří ho přivedli do městského vězení. Poté byl mučen, jelikož nechtěl obětovat pohanským bohům. Na strom zavěšené tělo mu rozdrásali železnými hřebeny a odsoudili k popravě stětím. Mučednickou smrt podstoupil roku 316 nebo 320. Jeho lebka a pažní kost byly 972 přeneseny do Dubrovníka, kde jsou dodnes uchovány ve zlatém relikviáři v Dómském muzeu. Blažej je patronem tohoto města, podobně jako evangelista Marek pro konkurenční Benátky. Blažej je patronem lékařů, hudebníků žesťových nástrojů, zedníků a stavitelů, tkalců, ševců, pekařů a divoké zvěře. Je přímluvcem při onemocněních krku, uší a zubů.

Koukolova hora.

Sjezd z Koukolovy hory si nezadá z výstupem. Opatrně sjíždíme strmou stezkou stále po zelené značce. Borovicovým a smrkovým se dostaneme na louku nad Slavíky. Sjedeme i po ní a na závěr nás čeká slalom v trní, kudy se točí stezička široká akorát na řídítka koloběžky.

Koukolova hora, Český kras.

Okolo Koněpruských jeskyň na Kobylu

Kručí nám v břiše a žízeň máme jako trám. Zachraňuje nás jabloňová alej. Vybíráme mezi padankami, co nám nejlépe chutná. "Nedáme si sladká žlutá jablka? Já mám raději trochu kyselejší červená. Ale ta jsou tvrdá. Tak zajedeme k vedlejšímu stromu, kde jsou měkčí..."

Pěkný asfalt se sklápí k Havlíčkovu mlýnu. Vede nás cyklostezka 8219. Krotíme se a raději saháme na brzdy. Obáváme se mokrého listí v zatáčkách, abychom neuklouzli a neskončili v příkopě. Přibrzďujeme v padesátikilometrové rychlosti.

Chvíli koketujeme s myšlenkou, že absolvujeme výstup na Kotýz, který se značně podobá výstupu na Koukolovu horu, ale pak se podíváme na hodinky a je jasné, že do tmy bychom nestačili dojet domů.

Vezmeme to tedy po silnici a od Suchomastského potoka dupeme nahoru do Koněprus. Dobře jsme udělali. Po jablečných hodech ukojíme hlad v ořechové aleji.

Po silnici únavně stoupáme ke Koněpruským jeskyním. Když se otočíme, vidíme jako na dlani první polovinu naší cesty včetně dramatického klesání z Koukolovy hory.

Kobyla, Český kras.

Od rozlehlého parkoviště u jeskyň to vezmeme po neznačené cestě přes pole na jihovýchod a ze severu objedeme opuštěný lom Kobyla. Vede do něj tunel vyrubaný ve skále. Uvnitř lomu leze velké množství horolezců, protože to, co udělal Petr Resch na Koukolově hoře, to zvládl Jan Kareš se svými pomocníky na Kobyle.

Odjíždíme z lomu Kobyla, najdeme zelenou značku a přes lesy, paseky a louky dojedeme k lomu Homolák. Už se v něm také netěží, ale slouží jako výsypka hlušiny z nedalekého vápencového velkolomu Čertovy schody.

Homolák, Český kras.

Přes Šamor a Mramor pod lípu v Litni

Zelená nás dovede po silničkách do Vinařic. Za nimi mírně, ale dlouze stoupáme na Šamor. Když se ohlédneme, vidíme jeden kopec za druhým a je nám jasné, proč jedeme tak pomalu. Dlouhý zalesněný hřbet ze Šamoru (481 m) na Mramor (470 m) je zhruba stejně vysoko jako Koukolova hora. Před dvěma hodinami jsme byli u Suchomastského potoka (290 m).

Vinařice, Český kras.

Dlouhé klesání vede listnatým lesem. Za koloběžkami se zvedá oblak zvířeného žlutého listí. Nakonec rychle klesneme do Litně. Ještě se zastavíme u vodojemu, kde je krásný výhled na Karlštejn za Berounkou.

Konečně hospoda! Stavíme Ve stínu lípy a dáváme si pozdní oběd.

Z Litně sjedeme serpentinami do údolí Svinařského potoka. Je to odměna na závěr. Najedení, napití a teple oblečení si vychutnáváme rychlou jízdu po hladkém a suchém asfaltu. Tady z rychlosti 50 km/h strach nemáme a užíváme si bezpracný "průlet" krajinou.

Přes Svinaři se napojíme na cyklostezku číslo 3 a mírným klesáním sjíždíme pohodlně do Zadní Třebaně na vlak. Smráká se, podzimní večer přichází rychle. Na poslední kilometry zapínáme červené blikačky, aby nás neporazilo nějaké auto.

 

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýlefunkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapaoutdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pití a svačina, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Koukolova hora a Kobyla (Beroun), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Neumětely: Horymír a Šemík sem utekli před Křesomyslem

Neumětely: Horymír a Šemík sem utekli před Křesomyslem

FOOTBIKE GUIDE ...a uháněl k Neumětelům. Slavný topografický úryvek ze Starých pověstí českých zná snad každý, kdo vychodil základní školu. Jeli jsme se podívat, kde se odehrálo drama z úsvitu českých dějin.... celý článek

Čína otevírá Everest po čtyřech letech

Čeští horolezci se přou s vedením svazu o peníze na instruktory

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?

Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?

Kloubní chrupavky nejsou nezničitelné. Jak stárneme, postupně se opotřebovávají a již bezchybně neplní svou primární funkci. Také ale může kloub, jehož je chrupavka součástí, postihnout chronické onemocnění, které na ni může
Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Vůně a obrazy kvetoucích třešňových stromů jako při májové premiéře před deseti lety vytvořily kulisy Trailu Praha i v půlce března. Místy vysvitlo teplé sluníčko, běželo se i kolem líbajících se milenců u sochy
Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Je jich asi 2,5 tisíce, jen 200 z nich je obydlených. Některé jsou kosmopolitními hvězdami na mapě světových letovisek, zatímco charakter a atmosféra jiných se po staletí příliš nemění.
Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Pořídit výbavu na hory, s sebou obnáší značnou vstupní investici. Když přidáme ještě cenu ubytování, skipasů a vůbec cest za lyžováním, jsme na vyšších desítkách tisíc, které se v osobním rozpočtu nemusí podařit
Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

CLIMBING GUIDE Letošní skalkařskou sezonu jsme zahájili 17. března na Kněžívce u pražského Letiště. Loňskou jsme ukončili 27. prosince na nedaleké Dynamitce na břehu Vltavy. Obě patří do seriálu Kick&Climb - přijedeme na koloběžkách, vylezeme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Koloběžkami přes ostrov Kuba - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Marek Balicki 16.4. 18:30
Island - diashow Kralupy nad Vltavou, Vltava Přednáší Martin Loew 16.4. 19:00
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Island - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 17.4. 19:00
Stones, Trees, Clouds - fotovýstava Praha, Tibet Open House 26.3.-17.4. Fotografoval Petr Králík 17.4.
Island - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 18.4. 19:00
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Dunajec - otvorenie vodáckej sezóny Červený Kláštor 19.-21.4. 19.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Bratislava - Vídeň Bratislava Koloběžkový závod 20.4.

Diskuse

Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 5 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 5 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 5 příspěvků
z prde.. klika PK, 15.4.2024 10:05, 5 příspěvků
INU Honza, 15.4.2024 9:24, 5 příspěvků
není to blbost? Skiák, 12.4.2024 23:31, 1 příspěvek
INU Honza, 11.4.2024 15:09, 1 příspěvek
Jednoduchá matematika . . . Honza, 11.4.2024 15:06, 15 příspěvků
Jednoduchá matematika . . . michael Beranek, 11.4.2024 10:38, 15 příspěvků
INU Honza, 9.4.2024 8:51, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21