Přes Koněprusy na koloběžce

Přes Koněprusy na koloběžce
Koloběžkářka na rozcestí mezi Homolákem a Vinařicemi.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Kopcovitou krajinou přes Koukolovu horu, Koněprusy a Kobylu jsme se vydali na koloběžkách do podzimní přírody. 

Jak na to

Trasa: 30 km
Čas výletu: 6 h
Náročnost: velká
Terén: kamenité pěšiny, strmá stoupání i klesání, cyklostezky, vedlejší silnice
Highlights: Koukolova hora
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
STRAVA.com: Stáhněte trasu

30 kilometrů jsme zdolali za šest hodin. Svezli jsme se po pěkných okreskách, ale také tlačili do strmých svahů, sjeli kamenité stezky a projeli lesními cestami přes zalesněné kopce.

Že to bylo náročné putování, dosvědčují čísla: průměrná rychlost 9 km/h, převýšení 720 m, teplota 8-16 stupňů Celsia, vlhkost 91 %.  

Značná část výletu vede v Chráněné krajinné oblasti Český kras nad pravým břehem Berounky. Teď na podzim jsme našli jen jednu otevřenou hospodu v Litni.

Trasu doporučujeme milovníkům terénních stezek na koloběžkách. Pro cyklisty jsou některé úseky nesjízdné. Pěšky tudy nemá smysl chodit, protože se dost dlouhé úseky musejí překonat po asfaltu. 

Z Berouna podél Litavky a pak prudce na Koukolovu hory

Před polednem vystupujeme z vlaku na berounském nádraží. Těšíme se na brzký oběd. Víme, že jsme si naplánovali trasu, kde na nic k jídlu dlouho nenarazíme. Jenže nádraží se rekonstruuje. Potěš pámbu, to nám výlet pěkně začíná.

Vymotáme se z Berouna pes autobusové nádraží a držíme se dob značené cyklotrasy Po stopách českých králů. Proti proudu Litavky jedeme po cyklostezkách přes staré železářské aglomerace Králův Dvůr, Karlova Huť a Popovice.

U železniční zastávky vyměníme žluté tabulky cyklotrasy za žlutou turistickou značku. Ani se nám nechce věřit, do jak strmého kopce nás vede. Vzpomínky na dobu, kdy jsme sem chodili pěšky, se ukazují příliš optimistické. Tlačíme a několikrát dokonce neseme koloběžky prudkým stoupáním přímo rovnou za nosem.

Trápení se zmírní, když uprostřed lesa narazíme na zelenou značku a po ní se už nějak dokodrcáme na Koukolovu horu.

Skalnaté návrší bylo v minulosti odtěženo. Dnes se zde lezou těžké vápencové cesty zásluhou Petra Resche z Berouna a jeho společníků. Dobrodružné skály se pod náporem vrtačky proměnily na arénu těžkého sportovního lezení zajištěnou bezpečnými borháky.

Nad skalami je vzorně opravena kaplička svatého Blažeje (471 m). Ještě nedávno od ní býval daleký rozhled k Berounu, do Zdic, na údolí Litavky a také na druhou stranu ke Kotýzu, Zlatému koni a na velkolom Čertovy schody. Bohužel úbočí porostly stromy a jejich koruny teď brání rozhledu. Když spadne listí, je vidět aspoň něco. V létě sem nemá význam chodit.

Svatý Blažej / Blasius patří k nejznámějším světcům vůbec. Je jeden ze Čtrnácti svatých pomocníků. Původním povoláním lékař sloužil jako biskup v maloasijské Sebastě, sídelním městě římské provincie Arménie, což je dnešní Sivas v Turecku. Za římského císaře Lucinia byli křesťané pronásledováni a Blažej se uchýlil do jeskyně v horách. Ve své skrýši byl objeven lovci, kteří ho přivedli do městského vězení. Poté byl mučen, jelikož nechtěl obětovat pohanským bohům. Na strom zavěšené tělo mu rozdrásali železnými hřebeny a odsoudili k popravě stětím. Mučednickou smrt podstoupil roku 316 nebo 320. Jeho lebka a pažní kost byly 972 přeneseny do Dubrovníka, kde jsou dodnes uchovány ve zlatém relikviáři v Dómském muzeu. Blažej je patronem tohoto města, podobně jako evangelista Marek pro konkurenční Benátky. Blažej je patronem lékařů, hudebníků žesťových nástrojů, zedníků a stavitelů, tkalců, ševců, pekařů a divoké zvěře. Je přímluvcem při onemocněních krku, uší a zubů.

Koukolova hora.

Sjezd z Koukolovy hory si nezadá z výstupem. Opatrně sjíždíme strmou stezkou stále po zelené značce. Borovicovým a smrkovým se dostaneme na louku nad Slavíky. Sjedeme i po ní a na závěr nás čeká slalom v trní, kudy se točí stezička široká akorát na řídítka koloběžky.

Koukolova hora, Český kras.

Okolo Koněpruských jeskyň na Kobylu

Kručí nám v břiše a žízeň máme jako trám. Zachraňuje nás jabloňová alej. Vybíráme mezi padankami, co nám nejlépe chutná. "Nedáme si sladká žlutá jablka? Já mám raději trochu kyselejší červená. Ale ta jsou tvrdá. Tak zajedeme k vedlejšímu stromu, kde jsou měkčí..."

Pěkný asfalt se sklápí k Havlíčkovu mlýnu. Vede nás cyklostezka 8219. Krotíme se a raději saháme na brzdy. Obáváme se mokrého listí v zatáčkách, abychom neuklouzli a neskončili v příkopě. Přibrzdujeme v padesátikilometrové rychlosti.

Chvíli koketujeme s myšlenkou, že absolvujeme výstup na Kotýz, který se značně podobá výstupu na Koukolovu horu, ale pak se podíváme na hodinky a je jasné, že do tmy bychom nestačili dojet domů.

Vezmeme to tedy po silnici a od Suchomastského potoka dupeme nahoru do Koněprus. Dobře jsme udělali. Po jablečných hodech ukojíme hlad v ořechové aleji.

Po silnici únavně stoupáme ke Koněpruským jeskyním. Když se otočíme, vidíme jako na dlani první polovinu naší cesty včetně dramatického klesání z Koukolovy hory.

Kobyla, Český kras.

Od rozlehlého parkoviště u jeskyň to vezmeme po neznačené cestě přes pole na jihovýchod a ze severu objedeme opuštěný lom Kobyla. Vede do něj tunel vyrubaný ve skále. Uvnitř lomu leze velké množství horolezců, protože to, co udělal Petr Resch na Koukolově hoře, to zvládl Jan Kareš se svými pomocníky na Kobyle.

Odjíždíme z lomu Kobyla, najdeme zelenou značku a přes lesy, paseky a louky dojedeme k lomu Homolák. Už se v něm také netěží, ale slouží jako výsypka hlušiny z nedalekého vápencového velkolomu Čertovy schody.

Homolák, Český kras.

Přes Šamor a Mramor pod lípu v Litni

Zelená nás dovede po silničkách do Vinařic. Za nimi mírně, ale dlouze stoupáme na Šamor. Když se ohlédneme, vidíme jeden kopec za druhým a je nám jasné, proč jedeme tak pomalu. Dlouhý zalesněný hřbet ze Šamoru (481 m) na Mramor (470 m) je zhruba stejně vysoko jako Koukolova hora. Před dvěma hodinami jsme byli u Suchomastského potoka (290 m).

Vinařice, Český kras.

Dlouhé klesání vede listnatým lesem. Za koloběžkami se zvedá oblak zvířeného žlutého listí. Nakonec rychle klesneme do Litně. Ještě se zastavíme u vodojemu, kde je krásný výhled na Karlštejn za Berounkou.

Konečně hospoda! Stavíme Ve stínu lípy a dáváme si pozdní oběd.

Z Litně sjedeme serpentinami do údolí Svinařského potoka. Je to odměna na závěr. Najedení, napití a teple oblečení si vychutnáváme rychlou jízdu po hladkém a suchém asfaltu. Tady z rychlosti 50 km/h strach nemáme a vychutnáváme si bezpracný "průlet" krajinou.

Přes Svinaři se napojíme na cyklostezku číslo 3 a mírným klesáním sjíždíme pohodlně do Zadní Třebaně na vlak. Smráká se, podzimní večer přichází rychle. Na poslední kilometry zapínáme červené blikačky, aby nás neporazilo nějaké auto.

 

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýlefunkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapaoutdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pití a svačina, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Koukolova hora a Kobyla (Beroun), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Přivítejte hezké počasí chutnými, přitom levnými saláty

Přivítejte hezké počasí chutnými, přitom levnými saláty

RECEPT Těžkým pokrmům typu svíčková nebo kachna se zelím s přicházejícím létem již pomalu odzvonilo. Místo nich na stole většina z nás raději uvidí osvěžující saláty, které lze připravit v mnoha variantách. Jaké... celý článek

Co dělá z horských triček nezbytnou výbavu outdoorových nadšenců?

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Cestování může být velmi drahé – nicméně existují způsoby, které vám pomohou ušetřit peníze. Zde je několik tipů, jak ušetřit peníze na cestování v roce 2023, užít si cestu a nezruinovat rodinný
Škaredý žlab: freeride v Tatranské Lomnici

Škaredý žlab: freeride v Tatranské Lomnici

SKI GUIDE Nejlepší freeridový lyžařský sjezd ve Vysokých Tatrách vede Škaredým žlabem. Převýšení 1300 metrů zdolává vysokohorský traverz, sněhovou stěnu, široký žlab a konečně průjezd lesem.
Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Telefony Samsung je jedna z nejsilnějších značek na trhu smartphonů. V oboru si stále drží zvláštní postavení.
Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

Masážní pistole je vhodný nástroj pro horolezce?

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Horolezectví je náročný sport, který vyžaduje sílu, vytrvalost a obratnost. Horolezci tlačí svá těla na limity, uchopují se kamenů a šplhají po vertikálních útesech, což může způsobit napětí a bolest jejich

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Grónsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 29.3. 18:00
Sella Ronda - skialp Itálie, Arabba   31.3.
Ples HOSOHOPO Praha, Hlubočepy Horolezecký oddíl Horní Počernice 31.3. 18:30
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Sázava - odemykání Týnec 1.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 1.4. 11:00
Doubrava - odemykání Pařížov 1.-2.4. 1.4.
Ukliď Brdy Raková Brigáda 1.4.

Diskuse

Když nemáte limetku dáte ... Pišišvor, 29.3.2023 15:27, 1 příspěvek
Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Kuba Turek, 27.3.2023 12:05, 5 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Michael Beranek, 27.3.2023 9:41, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44