Přes Koněprusy na koloběžce

Přes Koněprusy na koloběžce
Koloběžkářka na rozcestí mezi Homolákem a Vinařicemi.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Kopcovitou krajinou přes Koukolovu horu, Koněprusy a Kobylu jsme se vydali na koloběžkách do podzimní přírody. 

Jak na to

Trasa: 30 km
Čas výletu: 6 h
Náročnost: velká
Terén: kamenité pěšiny, strmá stoupání i klesání, cyklostezky, vedlejší silnice
Highlights: Koukolova hora
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
STRAVA.com: Stáhněte trasu

30 kilometrů jsme zdolali za šest hodin. Svezli jsme se po pěkných okreskách, ale také tlačili do strmých svahů, sjeli kamenité stezky a projeli lesními cestami přes zalesněné kopce.

Že to bylo náročné putování, dosvědčují čísla: průměrná rychlost 9 km/h, převýšení 720 m, teplota 8-16 stupňů Celsia, vlhkost 91 %.  

Značná část výletu vede v Chráněné krajinné oblasti Český kras nad pravým břehem Berounky. Teď na podzim jsme našli jen jednu otevřenou hospodu v Litni.

Trasu doporučujeme milovníkům terénních stezek na koloběžkách. Pro cyklisty jsou některé úseky nesjízdné. Pěšky tudy nemá smysl chodit, protože se dost dlouhé úseky musejí překonat po asfaltu. 

Z Berouna podél Litavky a pak prudce na Koukolovu hory

Před polednem vystupujeme z vlaku na berounském nádraží. Těšíme se na brzký oběd. Víme, že jsme si naplánovali trasu, kde na nic k jídlu dlouho nenarazíme. Jenže nádraží se rekonstruuje. Potěš pámbu, to nám výlet pěkně začíná.

Vymotáme se z Berouna pes autobusové nádraží a držíme se dob značené cyklotrasy Po stopách českých králů. Proti proudu Litavky jedeme po cyklostezkách přes staré železářské aglomerace Králův Dvůr, Karlova Huť a Popovice.

U železniční zastávky vyměníme žluté tabulky cyklotrasy za žlutou turistickou značku. Ani se nám nechce věřit, do jak strmého kopce nás vede. Vzpomínky na dobu, kdy jsme sem chodili pěšky, se ukazují příliš optimistické. Tlačíme a několikrát dokonce neseme koloběžky prudkým stoupáním přímo rovnou za nosem.

Trápení se zmírní, když uprostřed lesa narazíme na zelenou značku a po ní se už nějak dokodrcáme na Koukolovu horu.

Skalnaté návrší bylo v minulosti odtěženo. Dnes se zde lezou těžké vápencové cesty zásluhou Petra Resche z Berouna a jeho společníků. Dobrodružné skály se pod náporem vrtačky proměnily na arénu těžkého sportovního lezení zajištěnou bezpečnými borháky.

Nad skalami je vzorně opravena kaplička svatého Blažeje (471 m). Ještě nedávno od ní býval daleký rozhled k Berounu, do Zdic, na údolí Litavky a také na druhou stranu ke Kotýzu, Zlatému koni a na velkolom Čertovy schody. Bohužel úbočí porostly stromy a jejich koruny teď brání rozhledu. Když spadne listí, je vidět aspoň něco. V létě sem nemá význam chodit.

Svatý Blažej / Blasius patří k nejznámějším světcům vůbec. Je jeden ze Čtrnácti svatých pomocníků. Původním povoláním lékař sloužil jako biskup v maloasijské Sebastě, sídelním městě římské provincie Arménie, což je dnešní Sivas v Turecku. Za římského císaře Lucinia byli křesťané pronásledováni a Blažej se uchýlil do jeskyně v horách. Ve své skrýši byl objeven lovci, kteří ho přivedli do městského vězení. Poté byl mučen, jelikož nechtěl obětovat pohanským bohům. Na strom zavěšené tělo mu rozdrásali železnými hřebeny a odsoudili k popravě stětím. Mučednickou smrt podstoupil roku 316 nebo 320. Jeho lebka a pažní kost byly 972 přeneseny do Dubrovníka, kde jsou dodnes uchovány ve zlatém relikviáři v Dómském muzeu. Blažej je patronem tohoto města, podobně jako evangelista Marek pro konkurenční Benátky. Blažej je patronem lékařů, hudebníků žesťových nástrojů, zedníků a stavitelů, tkalců, ševců, pekařů a divoké zvěře. Je přímluvcem při onemocněních krku, uší a zubů.

Koukolova hora.

Sjezd z Koukolovy hory si nezadá z výstupem. Opatrně sjíždíme strmou stezkou stále po zelené značce. Borovicovým a smrkovým se dostaneme na louku nad Slavíky. Sjedeme i po ní a na závěr nás čeká slalom v trní, kudy se točí stezička široká akorát na řídítka koloběžky.

Koukolova hora, Český kras.

Okolo Koněpruských jeskyň na Kobylu

Kručí nám v břiše a žízeň máme jako trám. Zachraňuje nás jabloňová alej. Vybíráme mezi padankami, co nám nejlépe chutná. "Nedáme si sladká žlutá jablka? Já mám raději trochu kyselejší červená. Ale ta jsou tvrdá. Tak zajedeme k vedlejšímu stromu, kde jsou měkčí..."

Pěkný asfalt se sklápí k Havlíčkovu mlýnu. Vede nás cyklostezka 8219. Krotíme se a raději saháme na brzdy. Obáváme se mokrého listí v zatáčkách, abychom neuklouzli a neskončili v příkopě. Přibrzdujeme v padesátikilometrové rychlosti.

Chvíli koketujeme s myšlenkou, že absolvujeme výstup na Kotýz, který se značně podobá výstupu na Koukolovu horu, ale pak se podíváme na hodinky a je jasné, že do tmy bychom nestačili dojet domů.

Vezmeme to tedy po silnici a od Suchomastského potoka dupeme nahoru do Koněprus. Dobře jsme udělali. Po jablečných hodech ukojíme hlad v ořechové aleji.

Po silnici únavně stoupáme ke Koněpruským jeskyním. Když se otočíme, vidíme jako na dlani první polovinu naší cesty včetně dramatického klesání z Koukolovy hory.

Kobyla, Český kras.

Od rozlehlého parkoviště u jeskyň to vezmeme po neznačené cestě přes pole na jihovýchod a ze severu objedeme opuštěný lom Kobyla. Vede do něj tunel vyrubaný ve skále. Uvnitř lomu leze velké množství horolezců, protože to, co udělal Petr Resch na Koukolově hoře, to zvládl Jan Kareš se svými pomocníky na Kobyle.

Odjíždíme z lomu Kobyla, najdeme zelenou značku a přes lesy, paseky a louky dojedeme k lomu Homolák. Už se v něm také netěží, ale slouží jako výsypka hlušiny z nedalekého vápencového velkolomu Čertovy schody.

Homolák, Český kras.

Přes Šamor a Mramor pod lípu v Litni

Zelená nás dovede po silničkách do Vinařic. Za nimi mírně, ale dlouze stoupáme na Šamor. Když se ohlédneme, vidíme jeden kopec za druhým a je nám jasné, proč jedeme tak pomalu. Dlouhý zalesněný hřbet ze Šamoru (481 m) na Mramor (470 m) je zhruba stejně vysoko jako Koukolova hora. Před dvěma hodinami jsme byli u Suchomastského potoka (290 m).

Vinařice, Český kras.

Dlouhé klesání vede listnatým lesem. Za koloběžkami se zvedá oblak zvířeného žlutého listí. Nakonec rychle klesneme do Litně. Ještě se zastavíme u vodojemu, kde je krásný výhled na Karlštejn za Berounkou.

Konečně hospoda! Stavíme Ve stínu lípy a dáváme si pozdní oběd.

Z Litně sjedeme serpentinami do údolí Svinařského potoka. Je to odměna na závěr. Najedení, napití a teple oblečení si vychutnáváme rychlou jízdu po hladkém a suchém asfaltu. Tady z rychlosti 50 km/h strach nemáme a vychutnáváme si bezpracný "průlet" krajinou.

Přes Svinaři se napojíme na cyklostezku číslo 3 a mírným klesáním sjíždíme pohodlně do Zadní Třebaně na vlak. Smráká se, podzimní večer přichází rychle. Na poslední kilometry zapínáme červené blikačky, aby nás neporazilo nějaké auto.

 

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýlefunkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapaoutdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pití a svačina, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Koukolova hora a Kobyla (Beroun), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vítejte v Sasku, ve vánoční říši divů

Vítejte v Sasku, ve vánoční říši divů

Říká se, že Vánoce jsou v Sasku pátým ročním obdobím. Tuto mimořádnou, sváteční a domáckou atmosféru můžete vnímat všemi smysly a prožít jedinečným způsobem: staleté zvyky potěší každý rok znovu a znovu.... celý článek

2x7 publikací a map: Praha ožralá a Českolipsko

Na hory? Pod stan? S miminem?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Zimní turistika v horách. Jak začít a na co bychom měli pamatovat?

Zimní turistika v horách. Jak začít a na co bychom měli pamatovat?

Když se díváte na fotografie horolezců zdolávajících nejvyšší vrcholy světa, často si říkáte, proč jste se tam ještě nedostali? Chcete si vyzkoušet zimní vysokohorskou turistiku, ale nevíte, kde začít? Zimní
Nesbo a Ondra si zalezli na Pálavě

Nesbo a Ondra si zalezli na Pálavě

Norský spisovatel Jo Nesbo a český lezec Adam Ondra spolu vylezli vícedélkovou cestu na Martince. Jedná se o vápencovou skálu na Pálavě, kde je povoleno lezení pouze na podzim.
Středověk začal a skončil

Středověk začal a skončil

Středověk je ohraničen pádem Západořímské říše v roce 476 a pádem Konstantinopole roku 1453.
Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Obuv musí být především pohodlná, ale nesmírně důležité jsou také estetické vlastnosti. Ačkoli pánové obvykle nemají tendenci plnit svůj šatník až po okraj, pro různé příležitosti bude potřeba několik párů
Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Zimní sezona v Obertauern začíná 25. listopadu. Lyžařské středisko v klínu Radstadtských Taur připomíná obrovskou mísu naplněnou po okraj našlehanou sněhovou smetanou. Díky tomu má dostatek přírodního sněhu po celou zimu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 24.-27.11. Lodě 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Písek, Portyč 24.-27.11. 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Spálené Poříčí, zámek 24.-26.11. 24.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům 25.-27.11. 25.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.

Diskuse

INU Honza, 27.11.2022 10:21, 121 příspěvků
Coinbase Login shayla, 26.11.2022 9:35, 119 příspěvků
American Express Login amarya, 26.11.2022 8:13, 119 příspěvků
Some popular websites tha... olivertech, 26.11.2022 5:02, 119 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 16:34, 4 příspěvky
Dolní hlídač zeměpisář, 25.11.2022 12:24, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 11:51, 4 příspěvky
Paráda Bětka, 25.11.2022 9:17, 121 příspěvků
Odkaz pro Mariaka Skiák, 24.11.2022 18:17, 33 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38