Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách

Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách
Brdy na koloběžce.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Horská silnice Aliance nás vylákala do Brd. Na koloběžkách jsme vyrazili do nejvyššího sedla v Brdech poblíž Toku. Končí léto. Zatím je sucho. Za pár dní přijdou podzimní deště.

Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách
Kompletní vybavení na koloběžku: rukavice, bunda, helma, kalhoty.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 41 km
Čas výletu: 5 h
Náročnost: střední
Terén: vedlejší silnice
Highlights: zámeček Tři Trubky, hamr Dobřív
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
STRAVA.com: Stáhněte trasu

Každé pořádné hory mají vyhlášenou horskou silnici! Hlavní hřeben rakouských Alp překonává Grossglockner Hochalpenstrasse. Italové mají ikonickou silnici přes průsmyk Passo dello Stelvio. Slovinci vybudovali v Julských Alpách silnici do sedla Vršič. Francouzi prorazili silnici přes Col du Fréjus do Itálie a pak ji opevnili Maginotovou liní. Do Jizerských hor se šplhá Štolpišská silnice a do Krkonoš stoupá Masarykova silnice.

Horská silnice Aliance

Brdy nezůstaly pozadu! Hrabě Colloredo-Mansfeld vybudoval přes nejvyšší brdský hřeben silnici Aliance. Důvod byl ryze ekonomický. Ke svému panství Obecnice na východě přikoupil Strašice na západě a potřeboval je spojit co nejkratší cestou.

VIDEO Brdy - dlouhý sjezd na koloběžkách z Toku do Strašic

V roce 1875 zkrachoval zbirožský železářský a železniční podnikatel baron Bethel Henry Strousbergl, jemuž patřily lesy v okolí Strašic. Propadly Vídeňské hypoteční bance, která je obratem prodala hraběti Jeronýmu Colloredo-Mansfeldovi z Dobříše. Potřeboval tedy propojit Zbirožský a Dobříšský velkostatek. Nechal postavit osm kilometrů dlouhou, horskou silnici, které dal francouzský název Aliance (česky spojenectví). Aliance stoupá od loveckého zámečku Tři Trubky (562 m) na sedlo Dlouhý kámen (825 m) v hřebeni nejvyššího brdského kopce Tok a pak klesá do sedla U Křížku (674 m).

Od Litavky přes hřeben ke Klabavě

Vyrážíme z údolí Litavky. Od obecní Podbrdské hospody v Dominikálních Pasekách chvíli sledujeme červenou turistickou značku a pak zamíříme po polní cestě do Bratkovic. Zde se napojíme na silnici. Cyklotrasa 302 dlouze stoupá do Sádku, cyklotrasa 8196 pokračuje únavně do Drahlína (restaurace U Václavů) a teprve za ním rychle klesne do Obecnice (Staročeská hospoda).

Tady začíná těžká koloběžkářská šichta. Nekonečně dlouhé stoupání nakonec není tak strašné, jak ho máme ve svých hlavách. Celé ho prokecáme. Propereme a pomluvíme celé naše příbuzenstvo i všechny kamarády. Těch tři sta výškových metrů uteklo jako voda.

Nejprve šlapeme po rovné silnici po  cyklotrase 8257 pořád nahoru do sedla U Křížku. Do hovoru jsme tak zabráni, že ho dokonce o pár set metrů přejedeme.

Chybu napravujeme, vracíme se a najíždíme na lesní silničku Aliance po cyklotrase 3015. Sem je vjezd pro motorová vozidla zakázaný a můžeme tu potkat jen myslivecká auta a těžkou lesáckou techniku.    

Vodu do lahví doplňujeme u Mariina pramene po levé ruce nedaleko stejnojmenného turistického rozcestníku. Zde začínají dlážděné úseky. Strmé a zatáčkovité partie jsou perfektně zpevněné kamennými kostkami. Vojáci, kterým Brdy patřily 90 let, zpevnili důležitou komunikaci pro těžké válečné stroje.

Serpentina nad Knížecí studánkou poskytuje jediný pořádný rozhled koloběžkářského výletu. Sledujeme dopadovou plochu Tok, která zarůstá vegetací (sem se střílelo těžkými zbraněmi, což vytvořilo unikátní bezlesí, kterého si považují ochránci přírody), požární val a požární příkop (aby se požáry od střel nešířily dál do lesa) a také vrcholy Třemošná, Dubová hora a v popředí Klobouček (tady rostou nejstarší lesy v Brdech).  

Horydoly.czVLAK, KOLO A LYŽE: Zimní výprava na Tok

Brdy na koloběžce.

Konečně rovina! Přijíždíme na mělké sedlo Dlouhý kámen (825 m). Jsme na nejvyšším bodě dnešní túry. Doleva stoupá červená značka po bahnito-kamenité cestě na Tok (865 m), doprava klesá k Houpáku (794 m). Vzhledem k tomu, že zatím úspěšně kličkujeme mezi dešťovými přeháňkami, nechceme pokoušet náhodu, necháme si zajít chuť na odbočku k Toku. Brodění hlubokými loužemi nepatří mezi naše oblíbené kratochvíle.

U Dlouhého kamene posvačíme z vlastních zásob na jednom z mnoha posedů. Oblékneme, vše co na sebe máme s sebou, a sjíždíme dlouze a strmě z Brd rovnou za nosem. Rychle se střídají solidně dlážděné úseky s příjemně hladkým asfaltem a rozmláceným štěrkovým povrchem. Za zmínku stojí kvůli jménu rozcestí V Prdeli neboli Bártův dub neboli U Mariánského obrázku.

Horydoly.czPOŘÁD DOLŮ: Dlouhý brdský sjezd do Jinců a Zdic

Brdy na koloběžce.

U mostku přes potok Rezerva opouštíme silnici Aliance. Vede totiž do přísně střeženého vojenského prostoru, kterému se říká U Němých. Za socialismu zde bývalo velení tzv. Československého frontu neboli velké části armády přímo podřízené Rudé armádě. Dnes je zde nejspíš nějaké důležité záložní velitelské stanoviště.

Traverzujeme doleva po příjemné široké cestě z drobného červeného štěrku. Změní se v širokánskou vojenskou silnici z betonových panelů. Přivádí nás na Třítrubeckou louku. Tady stávala od roku 1861 stará myslivna Tři Trubky, Jméno je počeštělé od německých Drei Röhrer, tedy třech velkých jelenů, kteří tady v říji pravidelně troubili. Polohu myslivny poznáme jednoduše: ze silnice k ní odbočuje mohutné stromořadí. Z budovy ovšem již nezbylo nic.

Horydoly.czKOLOBĚŽKY A CYKLOBUS: Z Kytína do Pičína

Brdy na koloběžce.

Měníme číslo cyklotrasy na 8190. Asfalt se radikálně zlepšuje. Svištíme širokou silnicí k zámečku Tři Trubky. Sem byly přesunuta před rokem 1890 myslivna, která se později stala loveckým zámečkem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita jako romantickou stavbičku.

Po zřízení vojenské střelnice byly lovecké sbírky přesunuty na zámek Dobříš. Tři Trubky přešly do státního majetku. Pobývali tady prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Beneš. Za válečného protektorátu zde pobýval jako vrchní lovčí Walther von Brauchitsch. Tento polní maršál rezignoval roku 1941 na funkci vrchního velitele Wehrmachtu kvůli neúspěchům německé armády na východní frontě. Hitler ho tedy na roky 1942-1945 odsunul ze svého dosahu do bezvýznamných Brd. Po něm přišli do Třech Trubek komunističí papaláši, kteří tady měli jednu ze svých luxusních loveckých základen. Teď se zámeček upravuje na Dům přírody Brd pod taktovkou Vojenských lesů a Chráněné krajinné oblasti Brdy.

U zámečku se stékají Padrťský potok a Třítrubecký potok (dříve Černý). Odtud se tok nazývá Klabava a nakonec ústí jako středně velká říčka do Berounky.

Brdy na koloběžce.

Příjemná cyklostezka do Rokycan

Jak jedeme podél Klabavy, potkáváme čím dál více cyklistů a turistů. Ve Strašicích (kiosek U mostu) zase najíždíme na silnici s provozem motorových vozidel. Projíždíme vsí, ve které nic nepoukazuje na významnou železářskou minulost. Kovová ruda se tady těžila od středověku. Pak se přidali černé uhlí. Strašice (restaurace Na poště a hospoda Na Benátkách) měly jednu z prvních vysokých pecí v Čechách. Okolní brdské doly a hutě zažehly tuzemskou průmyslovou revoluci. Dnes známější průmyslová centra Kladno a Ostrava teprve následovaly příkladu z Podbrdí.

Naposledy měníme číslo cyklostezky na 3. Projedeme Strašicemi a znovu vjedeme do lesa. Po rozbité asfaltce bez provozu vystoupáme vysoko nad pravý břeh Klabavy. Když se změní na traktorovou svážnici, strmě klesneme nazpátek ke korytu říčky. Příjemnou lesní cyklostezkou přijedeme k prvotřídní technické památce. Vodní hamr Dobřív dokumentuje zdejší těžbu a zpracování železa. Pro tentokrát si ho prohlédne jen zvenčí, protože už nemáme dost času, abychom se za denního světla dostali do Rokycan. Určitě se se ale ještě vrátíme.

Obdivujeme roubené domy v Dobřívi, posekané louky u Klabavy, bývalé hutě v Hrádku u Rokycan a nakonec upravené historické náměstí v Rokycanech. Z Dobřívi až na nádraží jedeme po vzorně postavené cyklostezce s výborným značením. V každé obci je aspoň jedna hospoda.

Klabava.

Nasedáme do vlaku a lije jako z konve. Kličkovanou mezi kapkami deště jsme tentokrát v Brdech vyhráli.

 

UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, hausboty, sruby, penziony a hotely ve středních Čechách

Booking.com

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýlefunkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapaoutdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pití a svačina, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Mlékojedy - první koupání v Polabí

Mlékojedy - první koupání v Polabí

Letní počasí umožnilo koupání v přírodě. Až na otužilce mohli plavci skočit do vody poprvé o uplynulém víkendu. Vyrazili jsme z Prahy na kole do pískovny Mlékojedy u Neratovic. ... celý článek

Co si vzít na sebe pro pohodlnou turistiku? Několik tipů na oblečení

Haus Schminke, funkcionalistický klenot v Löbau kousek za hranicemi

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

TEST Pohory Meindl Litepeak GTX Lady

TEST Pohory Meindl Litepeak GTX Lady

Dámské pohorky na těžší turistiku, lehčí lezení a feráty prodává renomovaný německý výrobce Meindl pod názvem Litepeak GTX Lady. Pánský model stejného jména je stejný, jen trochu těžší a pevnější.
Obrana před medvědy a vlky

Obrana před medvědy a vlky

AKTUALIZACE Medvěd napadne člověka jen velmi zřídka a vlk se mu vždy zdaleka vyhne. Od 2. světové války je na Slovensku znám pouze jediný případ, kdy medvěd zabil člověka. Bohužel to
Bike&Ice (cream): nejlepší zmrzlinárny Via dell'Acqua

Bike&Ice (cream): nejlepší zmrzlinárny Via dell'Acqua

Via dell'Acqua se v roce 2021 stala nejlepší zelenou cestou. v Itálii. 140 kilometrů cyklostezky je propojených modrou nití vody, po kterých můžete šlapat na trase vedoucí podél řek až k nejkrásnějším jezerům
Blackjack s omezeným rozpočtem: Jak si užít hru, aniž byste přišli o peníze

Blackjack s omezeným rozpočtem: Jak si užít hru, aniž byste přišli o peníze

Jako hráč se musíte naučit rozpoznat rizika, která jsou pro vás příliš velká, stejně jako správně rozdělit své síly a finance a kontrolovat své zapojení do herního procesu a náladu, když sedíte u black
Emericyho nářek na Lomnický štít

Emericyho nářek na Lomnický štít

CLIMBING GUIDE Normální cesta na Lomnický štít vede z Lomnického sedla. Od lanovky ji zkušený turista nebo horolezec zvládne za dvě hodiny. Bohužel je dovoleno lézt pouze s horským vůdcem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
O poklad zubaté Žáby
Česko 1.-4.6. Etapový koloběžkový závod 1.6.
Primátorky Praha 2.-4.6. Veslařský závod 2.6.
Setkání čtenářů časopisu Turista Prášily, chata KČT 2.-4.6. 2.6.
Bouldering - světový pohár Praha, Letná 2.-4.6. 2.6.
Kaktusy a sukulenty - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 2.-18.6. 2.6.
Dračí lodě Kadaň 2.-3.6. 2.6.
Noc kostelů Česko 2.6.
Bikefest Kálnica 2.-3.6. 2.6.
Budějovický půlmaraton České Budějovice 3.6.
Orlík Tour - cyklomaraton Orlík, Vystrkov Horská kola 3.6.

Diskuse

V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 2.6.2023 21:35, 10 příspěvků
V Kanadě je kolem 22 000 ... Honza, 2.6.2023 21:02, 10 příspěvků
tusapyatdddd mehag9 mehag9, 2.6.2023 20:45, 1 příspěvek
barstakjaisdsdd mehag9 mehag9, 2.6.2023 20:44, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 2.6.2023 17:05, 10 příspěvků
V Kanadě je kolem 22 000 ... Andy, 2.6.2023 11:36, 10 příspěvků
WTF? Martin, 1.6.2023 21:42, 5 příspěvků
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 1.6.2023 20:40, 10 příspěvků
WTF? Kuba Turek - šéfredaktor Horydoly, 1.6.2023 17:46, 5 příspěvků
... HH, 1.6.2023 17:35, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05