Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách

Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách
Brdy na koloběžce.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Horská silnice Aliance nás vylákala do Brd. Na koloběžkách jsme vyrazili do nejvyššího sedla v Brdech poblíž Toku. Končí léto. Zatím je sucho. Za pár dní přijdou podzimní deště.

Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách
Kompletní vybavení na koloběžku: rukavice, bunda, helma, kalhoty.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 41 km
Čas výletu: 5 h
Náročnost: střední
Terén: vedlejší silnice
Highlights: zámeček Tři Trubky, hamr Dobřív
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
STRAVA.com: Stáhněte trasu

Každé pořádné hory mají vyhlášenou horskou silnici! Hlavní hřeben rakouských Alp překonává Grossglockner Hochalpenstrasse. Italové mají ikonickou silnici přes průsmyk Passo dello Stelvio. Slovinci vybudovali v Julských Alpách silnici do sedla Vršič. Francouzi prorazili silnici přes Col du Fréjus do Itálie a pak ji opevnili Maginotovou liní. Do Jizerských hor se šplhá Štolpišská silnice a do Krkonoš stoupá Masarykova silnice.

Horská silnice Aliance

Brdy nezůstaly pozadu! Hrabě Colloredo-Mansfeld vybudoval přes nejvyšší brdský hřeben silnici Aliance. Důvod byl ryze ekonomický. Ke svému panství Obecnice na východě přikoupil Strašice na západě a potřeboval je spojit co nejkratší cestou.

VIDEO Brdy - dlouhý sjezd na koloběžkách z Toku do Strašic

V roce 1875 zkrachoval zbirožský železářský a železniční podnikatel baron Bethel Henry Strousbergl, jemuž patřily lesy v okolí Strašic. Propadly Vídeňské hypoteční bance, která je obratem prodala hraběti Jeronýmu Colloredo-Mansfeldovi z Dobříše. Potřeboval tedy propojit Zbirožský a Dobříšský velkostatek. Nechal postavit osm kilometrů dlouhou, horskou silnici, které dal francouzský název Aliance (česky spojenectví). Aliance stoupá od loveckého zámečku Tři Trubky (562 m) na sedlo Dlouhý kámen (825 m) v hřebeni nejvyššího brdského kopce Tok a pak klesá do sedla U Křížku (674 m).

Od Litavky přes hřeben ke Klabavě

Vyrážíme z údolí Litavky. Od obecní Podbrdské hospody v Dominikálních Pasekách chvíli sledujeme červenou turistickou značku a pak zamíříme po polní cestě do Bratkovic. Zde se napojíme na silnici. Cyklotrasa 302 dlouze stoupá do Sádku, cyklotrasa 8196 pokračuje únavně do Drahlína (restaurace U Václavů) a teprve za ním rychle klesne do Obecnice (Staročeská hospoda).

Tady začíná těžká koloběžkářská šichta. Nekonečně dlouhé stoupání nakonec není tak strašné, jak ho máme ve svých hlavách. Celé ho prokecáme. Propereme a pomluvíme celé naše příbuzenstvo i všechny kamarády. Těch tři sta výškových metrů uteklo jako voda.

Nejprve šlapeme po rovné silnici po  cyklotrase 8257 pořád nahoru do sedla U Křížku. Do hovoru jsme tak zabráni, že ho dokonce o pár set metrů přejedeme.

Chybu napravujeme, vracíme se a najíždíme na lesní silničku Aliance po cyklotrase 3015. Sem je vjezd pro motorová vozidla zakázaný a můžeme tu potkat jen myslivecká auta a těžkou lesáckou techniku.    

Vodu do lahví doplňujeme u Mariina pramene po levé ruce nedaleko stejnojmenného turistického rozcestníku. Zde začínají dlážděné úseky. Strmé a zatáčkovité partie jsou perfektně zpevněné kamennými kostkami. Vojáci, kterým Brdy patřily 90 let, zpevnili důležitou komunikaci pro těžké válečné stroje.

Serpentina nad Knížecí studánkou poskytuje jediný pořádný rozhled koloběžkářského výletu. Sledujeme dopadovou plochu Tok, která zarůstá vegetací (sem se střílelo těžkými zbraněmi, což vytvořilo unikátní bezlesí, kterého si považují ochránci přírody), požární val a požární příkop (aby se požáry od střel nešířily dál do lesa) a také vrcholy Třemošná, Dubová hora a v popředí Klobouček (tady rostou nejstarší lesy v Brdech).  

Horydoly.czVLAK, KOLO A LYŽE: Zimní výprava na Tok

Brdy na koloběžce.

Konečně rovina! Přijíždíme na mělké sedlo Dlouhý kámen (825 m). Jsme na nejvyšším bodě dnešní túry. Doleva stoupá červená značka po bahnito-kamenité cestě na Tok (865 m), doprava klesá k Houpáku (794 m). Vzhledem k tomu, že zatím úspěšně kličkujeme mezi dešťovými přeháňkami, nechceme pokoušet náhodu, necháme si zajít chuť na odbočku k Toku. Brodění hlubokými loužemi nepatří mezi naše oblíbené kratochvíle.

U Dlouhého kamene posvačíme z vlastních zásob na jednom z mnoha posedů. Oblékneme, vše co na sebe máme s sebou, a sjíždíme dlouze a strmě z Brd rovnou za nosem. Rychle se střídají solidně dlážděné úseky s příjemně hladkým asfaltem a rozmláceným štěrkovým povrchem. Za zmínku stojí kvůli jménu rozcestí V Prdeli neboli Bártův dub neboli U Mariánského obrázku.

Horydoly.czPOŘÁD DOLŮ: Dlouhý brdský sjezd do Jinců a Zdic

Brdy na koloběžce.

U mostku přes potok Rezerva opouštíme silnici Aliance. Vede totiž do přísně střeženého vojenského prostoru, kterému se říká U Němých. Za socialismu zde bývalo velení tzv. Československého frontu neboli velké části armády přímo podřízené Rudé armádě. Dnes je zde nejspíš nějaké důležité záložní velitelské stanoviště.

Traverzujeme doleva po příjemné široké cestě z drobného červeného štěrku. Změní se v širokánskou vojenskou silnici z betonových panelů. Přivádí nás na Třítrubeckou louku. Tady stávala od roku 1861 stará myslivna Tři Trubky, Jméno je počeštělé od německých Drei Röhrer, tedy třech velkých jelenů, kteří tady v říji pravidelně troubili. Polohu myslivny poznáme jednoduše: ze silnice k ní odbočuje mohutné stromořadí. Z budovy ovšem již nezbylo nic.

Horydoly.czKOLOBĚŽKY A CYKLOBUS: Z Kytína do Pičína

Brdy na koloběžce.

Měníme číslo cyklotrasy na 8190. Asfalt se radikálně zlepšuje. Svištíme širokou silnicí k zámečku Tři Trubky. Sem byly přesunuta před rokem 1890 myslivna, která se později stala loveckým zámečkem. Stavbu navrhl vídeňský architekt italského původu Camillo Sita jako romantickou stavbičku.

Po zřízení vojenské střelnice byly lovecké sbírky přesunuty na zámek Dobříš. Tři Trubky přešly do státního majetku. Pobývali tady prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk a Beneš. Za válečného protektorátu zde pobýval jako vrchní lovčí Walther von Brauchitsch. Tento polní maršál rezignoval roku 1941 na funkci vrchního velitele Wehrmachtu kvůli neúspěchům německé armády na východní frontě. Hitler ho tedy na roky 1942-1945 odsunul ze svého dosahu do bezvýznamných Brd. Po něm přišli do Třech Trubek komunističí papaláši, kteří tady měli jednu ze svých luxusních loveckých základen. Teď se zámeček upravuje na Dům přírody Brd pod taktovkou Vojenských lesů a Chráněné krajinné oblasti Brdy.

U zámečku se stékají Padrťský potok a Třítrubecký potok (dříve Černý). Odtud se tok nazývá Klabava a nakonec ústí jako středně velká říčka do Berounky.

Brdy na koloběžce.

Příjemná cyklostezka do Rokycan

Jak jedeme podél Klabavy, potkáváme čím dál více cyklistů a turistů. Ve Strašicích (kiosek U mostu) zase najíždíme na silnici s provozem motorových vozidel. Projíždíme vsí, ve které nic nepoukazuje na významnou železářskou minulost. Kovová ruda se tady těžila od středověku. Pak se přidali černé uhlí. Strašice (restaurace Na poště a hospoda Na Benátkách) měly jednu z prvních vysokých pecí v Čechách. Okolní brdské doly a hutě zažehly tuzemskou průmyslovou revoluci. Dnes známější průmyslová centra Kladno a Ostrava teprve následovaly příkladu z Podbrdí.

Naposledy měníme číslo cyklostezky na 3. Projedeme Strašicemi a znovu vjedeme do lesa. Po rozbité asfaltce bez provozu vystoupáme vysoko nad pravý břeh Klabavy. Když se změní na traktorovou svážnici, strmě klesneme nazpátek ke korytu říčky. Příjemnou lesní cyklostezkou přijedeme k prvotřídní technické památce. Vodní hamr Dobřív dokumentuje zdejší těžbu a zpracování železa. Pro tentokrát si ho prohlédne jen zvenčí, protože už nemáme dost času, abychom se za denního světla dostali do Rokycan. Určitě se se ale ještě vrátíme.

Obdivujeme roubené domy v Dobřívi, posekané louky u Klabavy, bývalé hutě v Hrádku u Rokycan a nakonec upravené historické náměstí v Rokycanech. Z Dobřívi až na nádraží jedeme po vzorně postavené cyklostezce s výborným značením. V každé obci je aspoň jedna hospoda.

Klabava.

Nasedáme do vlaku a lije jako z konve. Kličkovanou mezi kapkami deště jsme tentokrát v Brdech vyhráli.

 

UBYTOVÁNÍ: Chaty, chalupy, hausboty, sruby, penziony a hotely ve středních Čechách

Booking.com

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýlefunkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapaoutdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pití a svačina, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Slovenské národní parky: cesta k oblakům, plavba na voru a tajemné podzemí

Slovenské národní parky: cesta k oblakům, plavba na voru a tajemné podzemí

Evropský den národních parků se připomíná každý rok 24. května. Na Slovensku se nachází 9 národních parků - Vysoké Tatry, Pieniny, Slovenský kras, Malá Fatra, Velká Fatra, Nízké Tatry, Slovenský ráj, Muráňská... celý článek

Praha AKTUÁLNĚ 2024

Acrobat park Štíty: skoky na lyžích a snowboardu pod Orlickými horami

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se
Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Čarodějnice, pohanský zvyk

Čarodějnice, pohanský zvyk

Pálení čarodějnic se koná každý rok 30. dubna. Planou velké ohně.
TOP 8 krásných destinací pro páry

TOP 8 krásných destinací pro páry

Chcete oslavit výročí nebo plánujete svatební cestu? Nebo jen toužíte zažít s partnerem výlet plný památek, dobrého jídla a krásných míst mimo prostředí českých hor?
Nesmrtelné trampské kroniky a muzejní potlach v Jílovém

Nesmrtelné trampské kroniky a muzejní potlach v Jílovém

Regionální muzeum v Jílovém u Prahy se věnuje trampingu. Zpřístupňuje jeho zlatou éru a zároveň otvírá dveře autentické přítomnosti.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svět knihy - veletrh Praha, Holešovice 23.-26.5. 23.5.
Setkání časopisu Cykloturistika Jinolice 24.-26.5. 24.5.
Concorso d'Eleganza Villa d'Este Itálie, Como 24.-26.5. Přehlídka veteránských aut 24.5.
Lezecký maratón HZS Tomášovský výhľad 24.5.
Dračí lodě Bohumín, Vrbické jezero 24.-25.5. 24.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 25.5. 08:00
Bystřička - splutí Bystřička 25.5.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton MTB a gravel 25.5.
Král Šumavy - cyklomaraton Klatovy Horská kola 25.5.
Petrbokův memoriál Praha, Nad Hliníkem Historická cyklistika 25.5. 10:00

Diskuse

The a- hemp products THC Products, 25.5.2024 10:34, 117 příspěvků
Everest Katka H, 25.5.2024 9:49, 1 příspěvek
Outdoorový obchod OUTDPRO, s. r. o., 22.5.2024 20:49, 59 příspěvků
OMYL !!! Vlastimil, 22.5.2024 16:23, 2 příspěvky
Online hazardní hry danielsherry, 22.5.2024 14:57, 4 příspěvky
Pro každého je vrcholový ... Lukas B., 21.5.2024 18:39, 6 příspěvků
Pro každého je vrcholový ... Michael Beranek, 21.5.2024 9:07, 6 příspěvků
kříž Horydoly, 20.5.2024 11:20, 6 příspěvků
kříž strašný news, 20.5.2024 10:39, 6 příspěvků
INU Horydoly, 19.5.2024 23:43, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37