Koupací lom Kojetice se nachází pouhých 15 kilometrů od Prahy

Koupací lom Kojetice se nachází pouhých 15 kilometrů od Prahy
Lom Kojetice je z Prahy lehce dostupný na koloběžkách.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Nejbližší koupání v polabské pískovně si Pražané užívají u Kojetic. Od metra v Letňanech je to sem na kole nebo koloběžce pouhých 15 kilometrů.

Jak na to

Trasa: 15 km
Čas jízdy: 1:30 h
Náročnost: lehká 
Terén: cyklostezky, vedlejší silnice
Highlights: koupání v Kojeticích
Koloběžka: Crussis Urban 4.2

K lomu Kojetice se jede v Praze po cyklostezkách a ve středních Čechách po vedlejších silnicích a polních cestách.

Voda je tu čistá až do konce léta. Přesto i v parných dnech zde plave jen pár lidí.

Přírodní koupání bez hluku a služeb

Na břehu není není písek ani tráva, ale drobný ostrý štěrk. Do vody se vstupuje po drobivých skalách. Ve vesnici Kojetice není v provozu žádná hospoda ani obchod. V pískovně nenajdete kiosek ani bar. Parkuje se za hřbitovem pár set metrů od vody.

Zdálo by se, že výčet nevýhod zdejšího koupání je velký, ale je tomu naopak. Znamená to, že u vody nejspíš nepotkáte tlupy vřeštících dětí, party zhulených puberťáků a nebudou vás opruzovat oprsklé rodinky. Užijete si koupání, opalování a klid.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Pískovna Kojetice

Lom Kojetice. Koupání v Polabí.

Lom na kámen

V lomu u Kojetic se těžilo kamenivo – droby, prachovce, břidlice a buližníky. Z polabské roviny se zvedá nízký hřbet, který byl částečně odtěžen. Na jeho místě je dnes koupací pískovna Kojetice (tedy správně by se mělo říkat štěrkovna Kojetice).

Do Kojetic se jezdíme vykoupat už mnoho let. Vyrážíme od letňanského metra, kam se necháme dovézt na Lítačku i s koloběžkami.

TRASA: Prozkoumejte celou trasu na Strava.com

Lom Kojetice. Koupání v Polabí.

Na koloběžce z Letňan do Kojetic

Od metra Letňany zamíříme po cyklostezce A44 ulicí Tupolevova k nedalekému Výstavišti Letňany. Napojíme se na A27 po ulici Beranových a Toužimská. Projedeme park a ocitneme se v Čakovicích na Náměstí Jiřího Berana. Po cyklotrase 8100 jedeme Bělomlýnskou ulicí do Třeboradic a Hovorčovic.

Obec projedeme po Hlavní ulici, lépe po pravém chodníku, protože cyklostezky tady chybí. Mírné dlouhé klesání nás stromořadím dovede do Měšic. Za prohlídku stojí anglický zámecký park i samotná budova zámku.

Měšice.

Bývalé rokokové sídlo Nosticů - Rienecků slouží jako onkologická léčebna.

Mimochodem na střeše zámku je dodnes vidět první hromosvod instalovaný v Čechách roku 1775 podle návrhu budoucího amerického prezidenta Benjamina Franklina.

V letech 1776-1785 na zámku německy vyučoval otec českého národního obrození Josef Dobrovský.

Měšice.

Od zámku Měšice se držíme po pravé straně železnice, okolo nádraží projedeme po peronu, pokračujeme po nenápadné stezce těsně vedle kolejí a ta nás za chvíli zavede do zeleného tunelu, který tvoří zplanělé ovocné stromy – jabloně, švestky, hrušně a různé druhy mirabelek. Stezka zamíří po podchodu pod železnicí a přivede nás do Zlonína na vlakovou zastávku.

Polabí na koloběžce.

Po Hlavní ulici projedeme Zlonín doprava k aleji Republiky. Stromy jsou tu vysázené, jako když střelí podél polní cesty. Na okraji lesa se cesta zúží na stezku a mírně vystoupá na vrch Kozinec. Mezi malými skalkami klesáme do Kojetic ke kostelu svatého Víta. Před ním uhneme doprava po zelené turistické značce na štěrkovou silničku ke hřbitovu. Konečně strmě po kamenité stezce sjedeme do lomu Kojetice k vodě.

Polabí na koloběžce.

Čistá voda, ryby a medúzy

Pod hladinou žijí štiky, sumci, další ryby i rybí potěr. Platí zde ovšem zákaz rybolovu. Ryby tak mohou obdivovat hlavně potápěči, protože hloubka zatopeného lomu dosahuje podle množství dešťových srážek 5 až 8 metrů.

Když se voda ohřeje, je možné těsně pod hladinou sledovat drobné sladkovodní medúzy Craspedacusta sowerbii. V chladnějších dnech žijí v hloubkách kolem pěti metrů. Tyto téměř průhledné, neškodné vodní organismy jsou přímé příbuzné velkých mořských medúz. Dosahují velikosti jen několika centimetrů.

Lom Kojetice. Koupání v Polabí.

Návrat vlakem je letos komplikovaný

Po vykoupání se můžeme vrátit stejnou cestou zpět do Letňan, případně si návrat prodloužit o dlouhé sjezdy skrz město dolů na metro do Hloubětína, Vysočan, Libně nebo dokonce až do Holešovic.

Jestli se nám už nechce šlapat do pedálů nebo se odrážet na koloběžce, sjedeme lesní cestou po zelené značce 2 km do Lobkovic na vlak, případně pokračujeme po modré značce další dva kilometry na nádraží Neratovice.

Pozor! Železniční trať Neratovice – Kojetice – Zlonín – Měšice – Hovorčovice – Čakovice – Kbely – Satalice – Praha Vysočany je letos mimo provoz. Koleje jsou vytrhané a nádraží se rekonstruují. Místo vlaků jezdí autobusy a ty neberou kola ani koloběžky.

Mák.

Jak se vrátit do Prahy po vlastní ose?

Pokud máme chuť a sílu, můžeme se vrátit do Prahy po svých mnoha variantami. Zpočátku využíváme vedlejší silnice a čím blíže k Praze, tím přibývají cyklostezky. Musíme ovšem počítat, že zatímco dopoledne jsme jeli převážně s kopce, teď pojedeme do mírných stoupání.

Nabízí se například zpáteční trasa přes Předboj (hospoda velmi zdražila), Bašť (v aleji nad obcí právě zraje ovoce), Pakoměřice (odtud pocházejí Nosticové, kteří si posléze postavili zámek Měšice), Březiněves, Ďáblice na Prosek.

Nebo přes Mratín, Brázdim, Miškovice a Kbely na Černý Most.

Polabí na koloběžce.

Doporučené vybavení

Koloběžka nebo trekingové kolo, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavicehelma, blikačka, světlo na kolo, sportovní brýle, funkční prádlo, lehká větrovka, chytré hodinky, mapa, mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát, jídlo a pití. Plavky, ručník a krém na opalování.

Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Koupání v Polabí

Malvíny: Modrá voda a modrá obloha

Pískovny mezi Brandýsem, Kostelcem a Neratovicemi

Hledání křišťálové vody v pískovnách od Pardubic ke Kolínu 

Poslední koupání u Neratovic

Čisté koupání v pískovně Kojetice

Koupání v pískovnách Poděbrady a Sadská

Nejčistší koupání v pískovně Doubrava Kostomlátky

Podél Labe na koloběžce do Staré Boleslavi

Koupání mezi Mělníkem a Roudnicí

Lom Chrástnice, poslední koupání?

Unikátní vlastivědy z Prahy k Labi do Tišic

Kokořínskem na koloběžce od koupaliště ke koupališti

V pískovně Kopa Ovčáry se už nevykoupete

 

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Návrh

Doporučuji kousek popojet a vykoupat se v Čelákovicích na Malvínách. Je to to tam hezčí a větší.

  • Autor PK
  • Datum a čas 17.8.2022 10:34
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Hostivařská přehrada 2023

Hostivařská přehrada 2023

NUDISTÉ Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 150 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.... celý článek

Polsko AKTUÁLNĚ 2023

Polo tričko. Jak stylovat klasické polo tričko?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Krušné hory na kole

Přes Krušné hory na kole

Hřebenovka Krušných hor měří zhruba 250 kilometrů a má převýšení 3500 m. Na kole se dá přejet na těžko za krátký týden. Sledujte naši trasu.
Shánění z pastvin Almabtrieb v Tyrolsku

Shánění z pastvin Almabtrieb v Tyrolsku

Tyrolští sedláci shánějí svá stáda z hor do údolí. Konec sezóny vždy oslaví ve folklórním duchu tak zvaným Sháněním z pastvin. Přinášíme přehled nejdůležitějších slavností.
Já nekempuji, jen přespávám v autě

Já nekempuji, jen přespávám v autě

Hranice mezi kempováním a přespáváním v autě je rozmazaná. V některých zemích vám ale důrazně vysvětlí, co z toho vlastně děláte. Jaké jsou nejběžnější metody, jak nahnat dovolenkáře do kempů?
Klínovec - cykloturisté v trailcentru

Klínovec - cykloturisté v trailcentru

"Můžete jen na modrý, červený a černý trail!" prohlašuje mladík, který půjčuje horská kola na Klínovci. "Jak vidím, tak asi pojedete jen modrou." Není se mu co divit, když parkujeme plně
Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Rozmanitost nádherných scenérií napříč celým Slovenskem doslova zve k tomu, abyste se i vy věnovali horské turistice. Ať už jde o horskou cyklistiku, trailový běh nebo pěší turistiku, mnozí si užívají nádherné přírody

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den architektury Praha 29.9.-5.10. 29.9.
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 30.9.-3.10. 30.9.
Oktoberfest - pivní festival Německo, Mnichov 16.9.-3.10 3.10.
Podzimní běh Praha, Horní Počernice   3.10. 17:15
Simple Style - horolezecká přenáška Bratislava, Zlaté piesky Přednáší Marek Holeček 3.10. 19:00
Stonehenge - přednáška Praha, Nová Akropolis 3.10. 19:00
Flora - veletrh Olomouc 5.-8.10. 5.10.
Stonehege - přednáška Olomiuc, Nová Akropolis 5.10. 19:00
POVL - horolezecký festival Kacanovy 6.-8.10. 6.10.
Brdy z nebe - diashow Čenkov, Dělnický dům Přednáší Jiří Jiroušek 6.10. 19:00

Diskuse

INU Honza, 2.10.2023 20:12, 1 příspěvek
pokud někdo nemá zuby Lukas B., 2.10.2023 13:40, 2 příspěvky
Pardubky? Pišišvor, 30.9.2023 22:56, 118 příspěvků
Na okresce je dovoleno je... Michael Beranek, 30.9.2023 13:51, 3 příspěvky
INU Honza, 30.9.2023 10:18, 2 příspěvky
Messner zůstal tím, který... Michael Beranek, 30.9.2023 10:18, 5 příspěvků
Nákres pádu Tom, 30.9.2023 9:57, 2 příspěvky
pseudoproblém Lukas B., 29.9.2023 19:43, 5 příspěvků
pseudoproblém Horydoly, 29.9.2023 9:41, 5 příspěvků
INU Honza, 29.9.2023 9:17, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30
Pro španělsky mluvící tur... Horydoly , 6.9.2023 8:59
Jaké jsou trendy dopravy ... Horydoly , 17.8.2023 23:36
Pardubický castle run Horydoly Open, 17.8.2023 13:13