Koupací lom Kojetice se nachází pouhých 15 kilometrů od Prahy

Koupací lom Kojetice se nachází pouhých 15 kilometrů od Prahy
Lom Kojetice je z Prahy lehce dostupný na koloběžkách.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Nejbližší koupání v polabské pískovně si Pražané užívají u Kojetic. Od metra v Letňanech je to sem na kole nebo koloběžce pouhých 15 kilometrů.

Jak na to

Trasa: 15 km
Čas jízdy: 1:30 h
Náročnost: lehká 
Terén: cyklostezky, vedlejší silnice
Highlights: koupání v Kojeticích
Koloběžka: Crussis Urban 4.2

K lomu Kojetice se jede v Praze po cyklostezkách a ve středních Čechách po vedlejších silnicích a polních cestách.

Voda je tu čistá až do konce léta. Přesto i v parných dnech zde plave jen pár lidí.

Přírodní koupání bez hluku a služeb

Na břehu není není písek ani tráva, ale drobný ostrý štěrk. Do vody se vstupuje po drobivých skalách. Ve vesnici Kojetice není v provozu žádná hospoda ani obchod. V pískovně nenajdete kiosek ani bar. Parkuje se za hřbitovem pár set metrů od vody.

Zdálo by se, že výčet nevýhod zdejšího koupání je velký, ale je tomu naopak. Znamená to, že u vody nejspíš nepotkáte tlupy vřeštících dětí, party zhulených puberťáků a nebudou vás opruzovat oprsklé rodinky. Užijete si koupání, opalování a klid.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Pískovna Kojetice

Lom Kojetice. Koupání v Polabí.

Lom na kámen

V lomu u Kojetic se těžilo kamenivo – droby, prachovce, břidlice a buližníky. Z polabské roviny se zvedá nízký hřbet, který byl částečně odtěžen. Na jeho místě je dnes koupací pískovna Kojetice (tedy správně by se mělo říkat štěrkovna Kojetice).

Do Kojetic se jezdíme vykoupat už mnoho let. Vyrážíme od letňanského metra, kam se necháme dovézt na Lítačku i s koloběžkami.

TRASA: Prozkoumejte celou trasu na Strava.com

Lom Kojetice. Koupání v Polabí.

Na koloběžce z Letňan do Kojetic

Od metra Letňany zamíříme po cyklostezce A44 ulicí Tupolevova k nedalekému Výstavišti Letňany. Napojíme se na A27 po ulici Beranových a Toužimská. Projedeme park a ocitneme se v Čakovicích na Náměstí Jiřího Berana. Po cyklotrase 8100 jedeme Bělomlýnskou ulicí do Třeboradic a Hovorčovic.

Obec projedeme po Hlavní ulici, lépe po pravém chodníku, protože cyklostezky tady chybí. Mírné dlouhé klesání nás stromořadím dovede do Měšic. Za prohlídku stojí anglický zámecký park i samotná budova zámku.

Měšice.

Bývalé rokokové sídlo Nosticů - Rienecků slouží jako onkologická léčebna.

Mimochodem na střeše zámku je dodnes vidět první hromosvod instalovaný v Čechách roku 1775 podle návrhu budoucího amerického prezidenta Benjamina Franklina.

V letech 1776-1785 na zámku německy vyučoval otec českého národního obrození Josef Dobrovský.

Měšice.

Od zámku Měšice se držíme po pravé straně železnice, okolo nádraží projedeme po peronu, pokračujeme po nenápadné stezce těsně vedle kolejí a ta nás za chvíli zavede do zeleného tunelu, který tvoří zplanělé ovocné stromy – jabloně, švestky, hrušně a různé druhy mirabelek. Stezka zamíří po podchodu pod železnicí a přivede nás do Zlonína na vlakovou zastávku.

Polabí na koloběžce.

Po Hlavní ulici projedeme Zlonín doprava k aleji Republiky. Stromy jsou tu vysázené, jako když střelí podél polní cesty. Na okraji lesa se cesta zúží na stezku a mírně vystoupá na vrch Kozinec. Mezi malými skalkami klesáme do Kojetic ke kostelu svatého Víta. Před ním uhneme doprava po zelené turistické značce na štěrkovou silničku ke hřbitovu. Konečně strmě po kamenité stezce sjedeme do lomu Kojetice k vodě.

Polabí na koloběžce.

Čistá voda, ryby a medúzy

Pod hladinou žijí štiky, sumci, další ryby i rybí potěr. Platí zde ovšem zákaz rybolovu. Ryby tak mohou obdivovat hlavně potápěči, protože hloubka zatopeného lomu dosahuje podle množství dešťových srážek 5 až 8 metrů.

Když se voda ohřeje, je možné těsně pod hladinou sledovat drobné sladkovodní medúzy Craspedacusta sowerbii. V chladnějších dnech žijí v hloubkách kolem pěti metrů. Tyto téměř průhledné, neškodné vodní organismy jsou přímé příbuzné velkých mořských medúz. Dosahují velikosti jen několika centimetrů.

Lom Kojetice. Koupání v Polabí.

Návrat vlakem je letos komplikovaný

Po vykoupání se můžeme vrátit stejnou cestou zpět do Letňan, případně si návrat prodloužit o dlouhé sjezdy skrz město dolů na metro do Hloubětína, Vysočan, Libně nebo dokonce až do Holešovic.

Jestli se nám už nechce šlapat do pedálů nebo se odrážet na koloběžce, sjedeme lesní cestou po zelené značce 2 km do Lobkovic na vlak, případně pokračujeme po modré značce další dva kilometry na nádraží Neratovice.

Pozor! Železniční trať Neratovice – Kojetice – Zlonín – Měšice – Hovorčovice – Čakovice – Kbely – Satalice – Praha Vysočany je letos mimo provoz. Koleje jsou vytrhané a nádraží se rekonstruují. Místo vlaků jezdí autobusy a ty neberou kola ani koloběžky.

Mák.

Jak se vrátit do Prahy po vlastní ose?

Pokud máme chuť a sílu, můžeme se vrátit do Prahy po svých mnoha variantami. Zpočátku využíváme vedlejší silnice a čím blíže k Praze, tím přibývají cyklostezky. Musíme ovšem počítat, že zatímco dopoledne jsme jeli převážně s kopce, teď pojedeme do mírných stoupání.

Nabízí se například zpáteční trasa přes Předboj (hospoda velmi zdražila), Bašť (v aleji nad obcí právě zraje ovoce), Pakoměřice (odtud pocházejí Nosticové, kteří si posléze postavili zámek Měšice), Březiněves, Ďáblice na Prosek.

Nebo přes Mratín, Brázdim, Miškovice a Kbely na Černý Most.

Polabí na koloběžce.

Doporučené vybavení

Koloběžka nebo trekingové kolo, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavicehelma, blikačka, světlo na kolo, sportovní brýle, funkční prádlo, lehká větrovka, chytré hodinky, mapa, mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát, jídlo a pití. Plavky, ručník a krém na opalování.

Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Koupání v Polabí

Malvíny: Modrá voda a modrá obloha

Pískovny mezi Brandýsem, Kostelcem a Neratovicemi

Hledání křišťálové vody v pískovnách od Pardubic ke Kolínu 

Poslední koupání u Neratovic

Čisté koupání v pískovně Kojetice

Koupání v pískovnách Poděbrady a Sadská

Nejčistší koupání v pískovně Doubrava Kostomlátky

Podél Labe na koloběžce do Staré Boleslavi

Koupání mezi Mělníkem a Roudnicí

Lom Chrástnice, poslední koupání?

Unikátní vlastivědy z Prahy k Labi do Tišic

Kokořínskem na koloběžce od koupaliště ke koupališti

V pískovně Kopa Ovčáry se už nevykoupete

 

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Z Brd do Zdic (Jince), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Návrh

Doporučuji kousek popojet a vykoupat se v Čelákovicích na Malvínách. Je to to tam hezčí a větší.

  • Autor PK
  • Datum a čas 17.8.2022 10:34
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

Pozor lavina! Situace v Alpách se přiostřila

V některých horských oblastech ve Východních Alpách dosáhla lavinová situace 4. stupně.... celý článek

Norské aerolinky Flyr zbankrotovaly

Vysočina AKTUÁLNĚ 2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Grónsko - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 6.2. 19:00
Siam - diashow Havlíčkův Brod, knihovna Přednáší David Hainall  6.2. 18:00
Grónsko - diashow Domažlice, Čakan Přednáší Martin Loew  7.2. 19:00
Reisen - veletrh Německo, Hamburg 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 8.-12.2. Turismus a karavaning 8.2.
14 nejvyšších vrcholů světa Tábor, Univerzita Přednáší Radek Jaroš 8.2. 19:00
Zapalovač Havlíčkův Brod 9.-12.2. Kurz pro oddílové vedoucí 9.2.

Diskuse

Neseriózní text Kuba Turek, 6.2.2023 11:06, 3 příspěvky
Neseriózní text Ondra, 5.2.2023 16:33, 3 příspěvky
Meindl Perfekt Maťo, 4.2.2023 19:40, 14 příspěvků
Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19