Populární Fahrradlkante

Populární Fahrradlkante
Spodní část výstupu Fahrradlkante.
Autor snímku Aleš Krumphanzl
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Jednoho dne jsem na svém oblíbeném webu objevil topo cesty v pohoří Wetterstein, která mě na první pohled zaujala dvěmi věcmi: její obtížnost spadala pod to, co si mohu dovolit v horách, a zároveň slibovala cyklistické kolo uprostřed pilíře. "No to musím vidět," řekl jsem si a začal hledat spolulezce.

Populární Fahrradlkante
Fahrradlkante, klíčová délka zblízka.
Autor snímku Aleš Krumphanzl

AKTUALIZACE U nástupu jsme naštěstí sami a ani sem nikdo zatím nemíří. V klidu vybalujeme materiál a nalézáme do úvazků. Beru lano a docházím těsně k nástupu.

Osky se ještě strojí, a tak se uvazuju a na první délku vyrážím bez zajištění. Obtížnost terénu je jen 1-2. V jednom průvodci, který máme s sebou, už je to psané jako první délka, ale v jiném je to ještě malované jen jako nástup.

Začátek lezení u cyklistické značky

Skutečné lezení začíná až u značky stezka pro pěší a cyklisty. Sedám si ke kruhu a první délku Oskymu zajišťuji. Do druhé délky vyrážím opět na prvním, ale tentokráte jištěn. Prolézám okolo dopravní značky, dávám uzel za hrot a už jsem u prvního kruhu, jeden těžší krok a pak lehčeji ke druhému kruhu pod převískem. Lehce přes něj a plotnou po dobrých chytech dále. Přichází místo na můj největší vklíněnec, pár kroků a už jsem na štandu a volám "Zruš!". Krásná délka.

Osky bez problémů dolézá ke mně, bere si zbytek materiálu a pokračuje dál do třetí délky. Ta má dvě nejasné varianty a tak prostě k dalšímu štandu dolézá, kudy ho to pustí. Následuji ho. Na štandu rovněž přebírám materiál a pokračuji čtvrtou délkou. Nejprve širokým vymletým korytem až ke kruhu v jeho levé straně a přes něj na balkón ke štandu. Dobírám Oskyho. Stále ještě do cesty nikdo další nenalezl, a tak si lezeme v klídku a vychutnáváme si příjemné lezeníčko.

 

Klíčová délka pod bicyklem

Další, tedy pátá, délka je opět na Oskym. Pak střídám. Je to docela krátká délka, ale obsahuje pěkný sokolík a to já mám rád. Šestá délka je klíčová. Kousek nad námi je ke skále přidělané slibované cyklistické kolo a klíčové místo je právě v traverzu pod ním. „No kdo se sem s tou starou plečkou tahal?“

Od štandu odlézám k hrotu na hraně vpravo. Smyčka na hrot. Dál jemnou stěnkou přes dva kroužky a zpět za hranu nad štand. A pak traverz vlevo pod kolem přes dva kroužky ke štandu. Klíčové místo je mezi posledním kruhem a štandem. Za jemný bočák se hodně vyklonit a chytit madlo skoro u štandu, pak už nohama na tření a vyhoupnout se ke štandu. Super.

Fotím si kolo, fotím lezoucího Oskyho a ten pak pokračuje do sedmé délky. Nějak v ní ale bloudí a nakonec zaštanduje u nějakého nýtu, který do naší cesty nejspíše vůbec nepatří. Když k němu dolézám, vidím se nad sebou blýskat kruh. Tam se mělo štandovat. Pokračuji dál v naději, že lano i přesto vystačí až k dalšímu štandu. Jdu přesně podle popisu vpravo od hřebenu a traverzuji tak věžičky. Na další vylézám a měl by následovat překrok, ale lano podle odpovědi Oskyho nebude stačit.

Oberreintalturm, Fahrradlkante.

Netrefit štand se nevyplácí

Štanduji tedy na vrcholu věžičky a dobírám Oskyho ke kruhu pod sebou. Tam zůstává, přetahuje lano zpět a já vyrážím na překrok. Nakonec raději slézám do sedélka a vylézám odtamtud na věžičku. Na jejím vrcholu buduji štand z velkého vklíněnce a frienda a dobírám Oskyho.

Ten pokračuje do deváté a poslední délky. Tahle délka už je celkem nezajímavá. Teď by se už jen lehce mělo dojít k vrcholu. Stále ještě navázán jdu dál, dobírám opět Oskara a navrhuji smotat lano a dojít to. Nechce se mu však, a tak natahuje další délku po hřebeni skoro až na vrchol. Dobírá poslední délku a jsme oba na vrcholu. Zrovna v tu chvíli nás dochází dvojka, která lezla nějakou jinou cestou, ale jdou hned dál a tak můžeme v klidu vychutnávat pohodičku na vrcholu.

Raději vstávat brzy

Po svačince a fotografování u vrcholového kříže, který měří sotva patnáct centimetrů, začínáme sestup. Procházíme pěšinou kolem velkého skalního okna a opatrně, abychom neshazovali kameny, lezeme dolů až k prvnímu slaňáku. A pak již sérií šesti slanění po dvaceti metrech k úpatí stěny. Pod stěnou začal správný mumraj a několik dvojic již ve stěně pracuje a několik do ní nalézá. Ještě, že jsme nebyli líní si přivstat.

Horolezecký průvodce najdete na Bergsteigen.com.

Oberreintalturm, Fahrradlkante.

Fahrradlkante

Oberreintalturm (2022 m), Wetterstein

Prvovýstup

Emil Solleder, G. Hausmann, 1920.

Obtížnost

5- UIAA (v jedné délce), většinou 3-4 v pevné skále.

Výška stěny

240 m jihozápadní hřeben

Lezecký čas

2 - 4 hodiny

Charakter

Lezení po žebru a v závěru po hřebeni v pevné skále. Na štandech kruhy. Těžší místa jsou rovněž zajištěna kruhy. Vyplatí se vzít pár vklíněnců či friendů a nějakou tu smyčku.

Východisko

Garmisch-Partenkirchen, parkoviště u Olympia skistadionu.

Přístup

Soutěskou Partnachklamm, přes můstek a dále po široké cestě směrem k Bock Hütte (směrovky Reintal). Ještě před ní se cesta zúží. Vlevo cestou K3 na Oberreintalhütte (1525 m) do prudkého stoupání v serpúentinách. Hned za chatou vpravo a vyšlapanou cestou obloukem na horní patro k nástupu. Věž stojí přímo uprostřed uzávěru údolí a bude první, kterou při příchodu k chatě uvidíte. Z Ga-Pa celkem tři až pět hodin. Místní horolezci využívají na příjezd k chatě horská kola.

Sestup

Z vrcholu vpravo dolů vyšlapanou pěšinou kolem velkého skalního okna (volná suť – pozor na případné lezce pod vámi) k prvnímu slaňáku. Dále 6 x 20 m slanění k patě skály, kde cesta začínala.

Poznámky

Doporučuji si přivstat a nastoupit brzo ráno, jednak není takové horko a hlavně cesta je často lezená a vyhnete se tak nepříjemným tlačenicím na štandech. Cesta je zejména vhodná pro ty, kteří s lezením v horách začínají a hledají zajištěnou a orientačně nenáročnou trasu.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz INSPIRACE: Dlouhé skalní cesty v Alpách

Bergell: Cassin Badile 6+Plotny Enrichetta 6Molteni Badile 5Fiorelli Dente della Vecchia 5Nordkante Badile 4+Marimonti Sertori 4Východní stěna Porcellizzo 3

Berner Oberland: Septumania 6a+ Eldorado

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6Windlegergrat Torstein 5 A0Steinerweg Dachstein 5-Pichl Dachstein 4Westgrat Dirndl 3+Drasch Mitterspitz 3+Chatový pilíř Schöberl 3Normální cesta na Dachstein 2výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Ödsteinkante Ödstein 4+Schmitt and Co. Ödsteinkarturm 4-Pelikan - Riebe Kalbling 4-Jahn-Zimmer Hochtor 3+Hlavní hřeben Gesäuse 3+, Nordwestgrat Kalbling 3Rossschweif Hochtor 3Pichl Planspitze 3Westgrat Buchstein 3Dachlgrat Hochtor 2+Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Quo Vadis Grosswandeck 5-Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4Jižní strž Bischofsmütze 3

Grossglockner: Stüdlgrat Grossglockner 4-

Hohe Tauern: Jižní pilíř Hochalmspitze 5

Hochschwab: Fledermausgrat Griesmauer 4Südgrat Schartenspitze 4-Baumgartnerweg Hochschwab 3Westgrat Pfaffenstein 3 

Höllental: Richterova cesta Stadelwand 5-

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: MaMa Kante Kreuzwand 5+Herzogova hrana Lalidererspitze 5-Südwestgrat Viererspitze 4+Luftige Kante Kreuzwand 4

Mont Blanc: Le solleil avec la lune Grépon 6a+/6bŠvýcarská cesta Kapucín 7Salluard Pointe Adophe Rey 5+Normální cesta Dent du Géant 5Východní hřeben Pyramide du Tacul 4+

Ötztalské Alpy: Wazegrat Watzespitze 4

Paklenica: Velebitaški Aniča Kuk 7-

Sengsengebirge: Wer putzt der findet 6+ TraunsteinPlatteneuphorie Hoher Nock 5+Juniperus Plombergstein 5-

Stubaiské Alpy: Ostgrat Wilde Leck 4

Tennengebirge: Fun in the Sun Fieberhorn 6+/4+A0Krabbelstube Hiefler 5Jižní rampa Hochthron 4+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4Jihovýchodní hřeben Grimming 2- 

Verwall: Severovýchodní hřeben Patteriol 4+

Wallis: Normální cesta Zinalrothorn 3-Hörnligrat Matterhorn 3Liongrat Matterhorn 3

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wetterstein: Wetterstoanerweg Kaiserkopf 64er-Weg Östlicher Schosskopf 5+Nordkante Höllentorkopf 5-Südgrat Sonnenspitze 5-Fahrradlkante Oberreintalturm 5- 

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4Severní hřeben Fleischbank 3

Zillertal: Stille Wasser 5Nordkante Lärmstange 4+

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vyberte si z desítek pěkných horolezecký cest!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Kolo na fotografii
Fotografie zavěšeného kola je v Galerii od zveřejnění článku.
  • Autor Kuba Turek
  • Datum a čas 19.8.2003 11:28
Reaguj
Kde je ta fotka?
Chybi mi tu fotka toho kola. Kdybys ji, Alesi, nemel, ale Ty ji na svych strankach mas...
  • Autor Bohous
  • Datum a čas 17.8.2003 11:43
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Jak vybrat boty na dovolenou? V obchodě si dřepněte

Jak vybrat boty na dovolenou? V obchodě si dřepněte

Češi si za rok kupují průměrně 3 a půl páru bot. Nákup letní obuvi se nevyplatí podcenit už jen proto, že v létě ujdete mnohem větší vzdálenosti než v zimě. Když se při... celý článek

Ellmauer Tor Tour: horolezecká vstupenka do Wilder Kaiser

Zákonný a smluvní voucher za neuskutečněný zájezd. Jaký je mezi nimi rozdíl?

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Dovolená na chatě místo u moře

Dovolená na chatě místo u moře

ANALÝZA Na začátku tisíciletí se zdálo, že chalupaření už mnoho lidí nezajímá a mladší lidé opouštějí víkendová sídla. Jenže jak zpívá Bob Dylan: "Časy se mění" a "Dnešní den zítra bude včerejší".
Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Kolik se dá ušetřit na povinném ručení?

Povinné ručení je položka, kterou musí každý rok zaplatit každý motorista za svého plechového miláčka. Záleží na mnoha okolnostech, ale u většiny majitelů osobních aut a motocyklů se jedná o tisíce korun ročně.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Až pojedete na dovolenou, dejte pozor na nebezpečná města

Až pojedete na dovolenou, dejte pozor na nebezpečná města

Jako každý rok před dovolenými sestavila webová stránka Numbeo.com ranking nebezpečných měst v Evropě. Podle jejich průzkumu a různých faktorů jsou na dvou prvních místech dvě anglická města Bradford a Coventry. Bylo hodnoceno 158 evropských
Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Vyplatí se koupit pozemek a postavit dům?

Stavba vlastního domu je závažné rozhodnutí. Budete v něm nejspíš bydlet až do konce života. Zdědí ho vaše děti, po nich vnuci a tak to půjde dál. Není tedy radno spěchat!  

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krajem břidlice - dogtrekking Lomnice 29.7.-1.8. 29.7.
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Archeologická prohlídka hradu Žerotín 5.8. 14:00
Horská výzva Jeseníky Červenohorské sedlo 6.-7.8. Horský běh a chůze 6.8.
Krkonošská 50 - běh Špindlerův Mlýn 7.8.
Běhej lesy Bílá Bílá 7.8.
Vuelta Španělsko 14.8.-5.9. Silniční cyklistika 14.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 14.8.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Enduro Malá Morávka 20.-22.8. Horská kola 20.8.

Diskuse

Oblečení Jana, 30.7.2021 15:02, 1 příspěvek
souhlas Skiák, 30.7.2021 9:50, 22 příspěvků
Registr zakázaných osob Novinář, 28.7.2021 16:30, 1 příspěvek
Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Como se llamo esto killBal killBal, 31.7.2021 9:53
Pražský hrad Horydoly , 29.7.2021 11:57
For Bikes a Holiday World... Horydoly Open, 28.7.2021 15:59
Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40