Španělská vína z kraje rytíře Dona Quijota

Španělská vína z kraje rytíře Dona Quijota
Španělské víno.
Autor snímku Antonín Karoch
SDÍLEJ:

Kastilie-La Mancha je největší španělská vinařská oblast. Tento kraj známe nejspíš z populární knihy Důmyslný rytíř Don Quijote de La Mancha.

Území Kastilie-La Mancha bylo původně jen jakýmsi průchozím územím. Sloužilo z velké části jako pastviny, protože tu počasí člověka moc nehýčká. V dobách římské kolonizace se zde zakládala velká hospodářství. Tyto latifundie později převzali vizigótské rodiny, muslimové a konečně španělští feudálové. Zjistili, že se daří olivám, česneku, šafránu a hlavně vínu.

Obrovský vinařský region

V současnosti se jedná o jeden z největších vinařských regionů na světě. Z široké nabídky se pokoušíme vybrat nejzajímavější vinařství. 

Víno Španělsko.

Region Kastilie - La Mancha se pyšní 160 tisíci hektarů vinic, devíti D.O. Jde o označení původu tzv. Denominación de Origen. Dále dvanáct Vinos de Pago. Jde o nejvyšší úroveň ochrany produktu, protože vinaři musí splnit nejpřísnější podmínky. Je to podobné jako francouzské označení Grand Cru.0

Najdeme tu obrovská vinařská družstva i menší a drobná vinařství. V současné době se projevuje velká snaha se od sebe odlišit.

Někteří v La Manche produkují vysoce kvalitní vína ekologicky nebo pod označením Vino de Pago. Před deseti lety vznikla například na základě tohoto počinu denominace Pago Calzadilla. V současné době sdružuje pouze 14 výrobců, kteří musí splňovat mimo jiné limitovanou produkci hroznů, zaručenou kvalitu produktů a vinice musí být přímo u vinařství.

Další spojili vinařství s chovem ovcí a produkcí oliv a vyrábějí známý ovčí sýr Manchego a vynikající olivový olej.

"Vína za La Mancha je největší označení původu ve Španělsku. Převládají veliká vinařská družstva, ale najdete tu i menší družstva a rodinné bodegas, která si na kvalitě své produkce velice zakládají," vysvětluje španělský obchodní analytik Miguel Valentin-Gamazo. "La Mancha je totiž obrovská rovina. Nadmořská výška tu činí kolem 600 až 700 metrů. Převládají vápenaté půdy a tvrdé přírodní podmínky. V zimě teplota klesá k -10 stupňů Celsia, v létě stoupá až +45 stupňů. Prší málo a často bohužel tehdy, když to vinaři nejmíň potřebují. Hlavně v zimě. Oblast je známá především výbornými červenými víny, ale na vzestupu jsou i vína bílá, sekty a dnes moderní perlivá vína."

Zajímavá vinařství

Bodegas Alcardet je velké vinařství, pro které v našich zemích nemáme srovnání. Právě odtud pochází sekt Alcardet Brut 18. Na rozdíl od sousední Francie, kde drtivá část produkce šumivých vín pochází z tzv. burgundských odrůd, Španělé volí jinou metodu. "Jde o šumivé víno, které zraje na kalech 18 měsíců. Vyrábějí ho z odrůd Chardonnay, Airen a Macabeo," vysvětluje sommeliér Filip Lutzký z vinařství Obelisk, který působil v Chile, na Novém Zélandu, ve Francii a Portugalsku. "Proč právě tato odrůda, která se do šumivého vína normálně nedává? Protože chtěli dodat do základu něco opravdu domácího. Šampaňská klasika to sice neuznává, ale svět chce neustále něco nového a raritního. Proto si dnes vinaři cení lokální odrůdy."

Mnoho španělských vinařů se vydalo ekologickou cestou. Ernesto Tébar zastupuje vinařské družstvo Bodegas Gardel. Obhospodařují 100 hektarů vinic, všechny v systému Bio. "Od začátku jsme se zaměřili na ekologickou produkci, která by respektovala životní prostředí a zároveň přinášela chemií nedotčené chuti vína. Po čtyřech letech se nám podařilo získat certifikát Bio pro všechny naše vinice. O tom, že biovína umíme, svědčí obdržené ceny za naše výrobky, například Bacchus 2020, Millésime Bio 2020 nebo Internationaler Bioweinprice 2020."

Víno Španělsko.

Na ekologii si zakládá také rodinné butikové vinařství Finca El Refugio. Vinice, která leží v horní části povodí řeky Guadiana, je v zimě trápena třeskutými mrazy a v létě dusivými suchy. Vína odtud proto mají nezaměnitelnou chuť.

"Vinařství Montalmo Wilmot produkuje vína nejmodernější technologií. Krom toho tu vyrábějí sýry," přibližuje firmu Miguel Valentin-Gamazo. "Jejich vinařství najdete poblíž národního parku Lagunas de Ruidera, kde pramení řeka Guadiana, je tu 15 přírodních jezer a krasové území. Založili ho Francouz a Španělka. Mimochodem, jsou to moji sousedé. Řekli si, že musí vyrábět jiná vína než zdejší tradiční velká družstva. Získali dokonce označení původu Vino de Pago. Tedy specifický terroár. Také vyrábějí populární Manchego sýr z mléka svých ovcí, které se pasou mezi vinicemi, a ještě k tomu vlastní hotel. Ideální místo pro agroturistiku. Vinařství, kromě obvyklých cuvée, začalo vyrábět odrůdová víno z kultivaru Petit Verdot a také z kultivaru Syrah."

Tomelloso je třicetitisícové tisícové městečko, doslova obklopené vinicemi. Tady také najdeme rodinné biovinařství Verum. V okolí se nacházejí imunní písky, ve kterých nepřežije mšička révokaz, škůdce, díky kterému dodnes musejí vinaři štěpovat sazenice na americké odolné podnože. Tady ne. Proto například sklízejí víno kultivaru Airen ze 70 let starých pravokořenných keřů. Proto se jejich vína od liší vín z jiných koutů regionu La Mancha. Navíc si vinařství selektuje svoje originální kvasinky. Vinařství vyrábí část vín v amforách. Pozor, jedná se skutečně o amfory, nikoliv o gruzínské kvevry. Okolí vinařství je známé turisticky obdivovanými kamennými stavbami, které si budovali kdysi pastevci jako úkryt před počasím. Je zajímavé, že při stavbě nepoužili ani kousek dřeva.

Víno Španělsko.

Velice zajímavou nabídku vín najdeme u společnosti Winol. Kromě toho, že nabízí vlastní řadu ekologických vín s názvem 8legend, je také velkým výhradním distributorem několika vinařství z provincie. Na rozdíl od většiny vinařství v La Mancha, terroár jejich vinic je sopečného původu. "Také my se nebojíme vyrábět odrůdová vína," říká Gema Delgado de la Casa ze jmenované firmy. "Nabízíme Syrah, Merlot, Tempranillo, Monastrell a dokonce zajímavou odrůdu Garnacha Tintoreta, což je vlastně barvířka, ze které jde vyrobit unikátní temně rudé víno."

Vinařství Romero de Avila Salcedo patří prý mezi nejstarší vinařství v Evropě. Víno vyrábějí v rodinné firmě od roku 1598. Také zde dodržují tradici výroby v starořímských amforách. Opět se nejedná o arménské kvevry, ale skutečné amfory z terakoty. "Víno produkujeme stejným způsobem, jako kdysi staří Římané. Amfory totiž dodávají vínu úplně jiný charakter než sudy. Sice i my nakonec necháváme naše vína ležet v barrikových sudech, ale hlavní výraz dostávají právě v amforách," vysvětluje Ana María Romero de Ávila, jedna z pokračovatelek v dlouhé historii vinařství. "Zajímavé víno? Asi bych doporučila naše odrůdové Petit Verdot. Není u nás příliš obvyklé."

Vinařské družstvo Campos Reales patří také mezi opravdu velká vinařství. Hospodaří na ploše 3500 ha a jejich stěžejní odrůdou je kultivar Tempranillo, ale v nabídce mají i speciality, jakou je odrůda Viognier nebo Savignon Blanc. "I my se samozřejmě snažíme o bioprodukci a certifikát Bio obdrželo mnoho našich vinic," dodává na závěr zástupkyně firmy Lorena Martinez. "Také u nás pěstujeme révu vinnou na imunních píscích a některé naše keře jsou staré 70 let. Dávají unikátní vína, na která jsme opravdu pyšní."


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Víno na Horydoly.cz

MORAVA Reisten, víno od Templářských sklepů

MORAVA Templářské sklepy Čejkovice, majetek rytířského řádu

MORAVA Vinařství Lednice a Valtické podzemí

MORAVA Vinice ve Valticích: příroda před 16 miliony let

MORAVA Zahrada Evoluce v Annovino v Lednici

MORAVA Mikulov, kouzelné panorama, vzácné památky

MORAVA Bílá vína kralují Znojemsku

MORAVA Jaké Svatomartinské víno budeme pít?

MORAVA Svatomartinské víno se bude prodávat dříve

MORAVA Burčák na kole jižní Moravou

ČECHY Mělnické víno ochutnáte spíš na koštu než při vinobraní

ČECHY Vinařství Chateau Mělník znovu nabírá sílu

ČECHY Grébovka, Gröbovka a Havlíčkovy sady jedno jsou

ČECHY Festival vína Český Krumlov

ČECHY Vinaři Hustopečska

RAKOUSKO Loisium, vinařské monstrum

RAKOUSKO Víno, prase, kráva a živiot vinné restaurace Weinbeisserei

RAKOUSKO V Burgenlandu nemá vinařská inkvizice žádnou moc

RAKOUSKO Trilogie Ski Amadé: jídlo, víno, sjezdovky

ITÁLIE Jaká vína zažít v Jižním Tyrolsku?

ITÁLIE Jihotyrolští pijáci jsou patrioti

ITÁLIE Jihotyrolská vinná stezka

ITÁLIE Špek, víno, jablka

ITÁLIE Víno z Jižního Tyrolska

ITÁLIE Jarní vinné slavnosti v Jižním Tyrolsku

ITÁLIE Toskánské rarity, které musíte vidět

ITÁLIE Párování vody a vína

FRANCIE Sdružení nezávislých vinařů Francie v Novém Oldřichově

IZRAEL Víno z Golanských výšin

MOLDÁVIE Chcete ochutnat vína z evropských či kavkazských odrůd?

MOLDÁVIE Someliér Rotarov představuje moldavská vína

UKRAJINA Zakarpatská Ukrajina propaguje své sýry a vína

CHORVATSKO To nejlepší z jižní Dalmácie

ŠPANĚLSKO O vínech ze Španěl

SLOVINSKO Za vínem a lanýži do Slovinska

Jak se připravuje svařené víno?

Jaké víno vybrat na vánoční tabuli?

Tipy na evropskou dovolenou s vínem

Pijete burčák nebo zkvašený hroznový mošt?

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Houbařské a mykologické akce 2022

Houbařské a mykologické akce 2022

Houbaři, mykologové, přírodovědci, turisté, kuchaři, fotografové a mnozí další se zajímají o houby z mnoha různých hledisek. Přinášíme přehled akcí pro veřejnost z oboru mykologie - vycházky, exkurze, přednášky.... celý článek

Italská agroturistika: dovolená s červeným kohoutem

Pražské vinice

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Houbařské a mykologické akce 2022

Houbařské a mykologické akce 2022

Houbaři, mykologové, přírodovědci, turisté, kuchaři, fotografové a mnozí další se zajímají o houby z mnoha různých hledisek. Přinášíme přehled akcí pro veřejnost z oboru mykologie - vycházky, exkurze, přednášky.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Italská agroturistika: dovolená s červeným kohoutem

Italská agroturistika: dovolená s červeným kohoutem

Přemýšlíte kam vyrazit v létě s rodinou na dovolenou? Tradiční pobyt u moře vás neláká a chtěli byste vyzkoušet něco nového? Sdružení farem Roter Hahn v Jižním Tyrolsku nabízí odpočinek a pohodu uprostřed nádherné přírody na

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Historický festival Mrač 30.7.
Městské historické slavnosti Tachov 5.-6.8. 5.8.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Pálavské vinobraní Mikulov 9.-11.9. 9.9.
Znojemské vinobraní Znojmo 9.-11.9. 9.9.
Dožínky Přerov nad Labem, skanzen 10.9.
Mělnické vinobraní Mělník 16.-18.9. 16.9.

Diskuse

pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 1 příspěvek
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 23.6.2022 10:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 23.6.2022 0:23, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Kája, 22.6.2022 19:11, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Pavka, 22.6.2022 19:04, 6 příspěvků
ODS z Prahy 1, ne Piráti ... Lukáš, 22.6.2022 12:25, 6 příspěvků
Autoři vlasta, 21.6.2022 11:00, 10 příspěvků
!!!! strašný news, 17.6.2022 9:15, 6 příspěvků
wilderoben Riso, 13.6.2022 12:35, 56 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48