Klínovec, rozsáhlé lyžování v Krušných horách

Klínovec, rozsáhlé lyžování v Krušných horách
Na lanovce na Klínovci.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Klínovec je absolutní špička mezi skiareály na západě České republiky. Představuje jedno ze tří největších zimních středisek v Česku. Když připočítáme německý Oberwiesenthal propojený skibusem i permanentkou, jedná se o nejrozsáhlejší lyžařský areál u nás.

Klínovec, rozsáhlé lyžování v Krušných horách
Klínovec. Prázdné sjezdovky.
Autor snímku Kuba Turek

Klínovec je nejznámější, největší a nejpopulárnější zimní středisko v Krušných horách. Dřívější hororové sjezdovky, kterým vévodila úzká černá U Zabitého, se v posledních letech proměnily na široké a přehledné tratě.

Nejdelší Lázeňská sjezdovka

Symbolem Klínovce se letos stala Lázeňská sjezdovka. Modrá obtížnost a největší délka v Česku lákají všechny - děti, rodiny i pohodové lyžaře. Rádi si ji ovšem sjedou všichni lyžaři i snowboardisté, kteří na Klínovec zavítají. Má na tuzemské poměry impozantní parametry: délka 3400 m a převýšení 500 m.

VIDEO Klínovec

5 zvláštních sektorů

Lyžařské středisko Klínovec nabízí pět rozdílných sektorů:

Na jih do Jáchymova vede dlouhá a široká Jáchymovská (červená), její prodloužená objížďka Lázeňská (modrá) a Freeride (černá).

Obsluhuje je sedačka Express krytá bublinou.

Na sever do Loučné míří šest svižných sjezdovek. Dámská (modrá) má moderní charakter, je široká, přehledná a vlastně trochu nudná. Je oblíbená především dětmi, lyžařskými kurzy a loučkaři. Turistická (modrá) připomíná dávné doby krušnohorského lyžování. Je zatočená, úzká, nečekaně mění směr i sklon. Poskytuje zábavnou jízdu pro zkušenější lyžaře. Úzký Slalomák (červená), širší Přemostěná (červená) a široká Pařezovka (červená) jsou přehledné sjezdovky pro každého. U Zabitého (černá) poskytuje nejobtížnější lyžování na Klínovci.

Lyžaře vozí dvě kryté sedačky Express a Dámská, postarší sedačka a tři vleky. Dolní plochou část navíc obsluhují tři malé dětské veky.

Na západ k Božímu Daru a pak nazpátek do Jáchymova vede Rondo (modrá). Více než 5 km dlouhé lesní cestě by slušela spíš zelená obtížnost. Jestli máte malé děti a chcete je naučit lyžovat, je tato trať pro vás! Je zcela bezpečná a nikde se nerozjedete do vyšší rychlosti.

Na sjezdovku vozí lyžaře sedačka Express krytá bublinou.

Mezi Klínovcem a Božím Darem se lyžuje v samostatném areálu Neklid. Po loukách vedou propojené tratě Karásek (červeno-černá) a Moser (červená). Doplňují je červené varianty Levá a U Pomy, přidaný je snowpark.

Lyžaře i snowboardisty vyvážejí lanovka Štikovka, souběžný vlek a jeden další kratší vlek.

Za posledními domy Božího Daru vede několik mírných sjezdovek Hranice (modrá) a Za Prahou (modrá) vede po loukách. Využívají je především lyžařské kurzy a základní školy.

Na svazích za městečkem fungují tři vleky a dětský pojízdný pás. 

VIDEO Klínovec - Přemostěná sjezdovka

"Lidé jezdí hlavně ve vyhřívaných bublinách," vypozoroval manažer klínovecké lyžařské školy a půjčovny Robert Ketner. "Neklid a Slalomák bývají volné, i když v Loučné a Jáchymově se tvoří fronty pod lanovkami."

Klínovec.

Klínovec a Boží Dar: rozhádaní příbuzní

Klínovec je sice lyžařsky propojený přes Neklid s Božím Darem, ale tam platí skipas pouze na třech vlecích Hranice a Za Prahou. Skiareál Novaco zůstává odříznutý a je nutné si na něj kupovat samostatné jízdenky. "Ukončili jsme jednání s Božím Darem i Novakem, protože nejsme schopni se na ničem dohodnout," říká Hana Hoffmannová z PR oddělení Klínovce. Její slova dosvědčuje soudní spor o využití energovodů mezi Klínovcem a Božím Darem. Nepřímo je to vidět i na stavu bývalé restaurace, hotelu a vyhlídkové věže na vrcholu Klínovce, který katastrálně i vlastnicky patří právě Božímu Daru.

Bývalá výstavní skříň německé turistiky v Erzgebirge a poté český populární hotel v Krušných horách, je už desítky let v žalostném stavu. Město Boží Dar ho neumí opravit, provozovat, pronajmout ani prodat, aby získal čest a slávu jako dříve. Evidentně se čeká, až budova spadne. Při tom jde o kolosální ostudu široko daleko.

Ubohost českého Klínovce vyniká ve srovnání s nedalekým německým dvojčetem Fichtelbergem (1215 m). Na vrcholu stojí podobná, ale vzorně přestavěná budova s restaurací, ubytováním a rozhlednou. Vede na ní kabinková lanovka a v létě jezdí po silnici autobus.

Právě na horu Fichtelberg a do městečka Oberwiesenthal na jejím úpatí jezdí bezplatný skibus z Klínovce. Kdo si totiž koupí lyžařskou permanentku na jede a půl dne nebo delší, může lyžovat bez omezení v obou skiareálech. Navíc přes státní hranice vedou upravované běžkařské stopy, které obě hory i městečka propojují.

Další tři skibusové linky okolo Klínovce jsou placené a propojují ubytovaní zařízení v Jáchymově a Loučné se skiareálem.

VIDEO Klínovec - Jáchymovská sjezdovka

Kde se parkuje zadarmo?

Zvláštností lyžování na Klínovci je doprava. Příjezd je možný jen autem nebo autobusem, případně z Německa historickou železnicí. A krušnohorské zimy bývají k řidičům nesmlouvavé. Očekávat je nutné cokoliv - nesjízdný led na silnicích, neprůjezdné závěje, sněžení kdykoliv během lyžařské sezony, mlhu neprůhlednou jako mléko i pravou horskou fujavici.

Zaparkovat lze na několika parkovištích podle toho, kde chceme lyžovat. Nad Jáchymovem je velké bezplatné parkoviště pod lanovkou od jihu. Stejně tak se neplatí v Loučné na hlavní parkovišti od severu. Využívají ho nejen sjezdaři, ale i běžkaři k nástupu na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. Další bezplatné parkoviště je na Neklidu nad skiareálem. Placené parkoviště provozuje Boží Dar na okraji města směrem k hraničnímu přechodu. Placené parkoviště je také na samotném vrcholu Klínovce pod vysílací věží.

VIDEO Klínovec - Pařezovka sjezdovka

Historie lyžování na Klínovci

Klínovec (1244 m), německy Keilberg (klínový kopec) a ještě dříve Sonnenwirbel (sluneční temeno), případně Bartum (zkomolenina Bartholomäusberg, Bartolomějská hora). Horská chata je zde v provozu od roku 1893.

První zmínky o lyžování na Klínovci pocházejí z počátku 20. století. Týkají se pouze skokanů na přírodních můstcích. Lyžovali tady samozřejmě Němci, protože české Sudety i německé Sasko bylo osídleny téměř výhradně německým obyvatelstvem.

Mezi světovými válkami se upravily přírodní skokanské můstky. Jejich základy jsou stále viditelné v lokalitě Fuchsloch (Liščí díra) na severozápadním svahu pod vrcholem Klínovce. Pořádaly se tu vzájemné souboje národních lyžařských spolků ve skokanských disciplínách.

Ještě před 2. světovou válkou byly vykáceny průseky na sjezdovky U Zabitého a Dámská. Legendy praví, že zde byly nalezen zabitý člověk, nebo že se na sjezdovce smrtelně zranil závodník.

Od roku 1945 do 60. let byl Klínovec nepřístupný kvůli hraničnímu pásmu. Teprve po jeho zrušení byl postaven první přenosný vlek na sjezdovce U Zabitého. Do roku 1968 byly rychle postaveny další vleky, tehdy už stabilní, a byl založen lyžařský klub.

Následný rozvoj skiareálu vedl k postavení dalších vleků a lanovek. V 80. letech se začaly sjezdovky upravovat rolbou a byla osvětlena U Zabitého. Roku 1991 koupila skiareál soukromá firma, která ho provozuje dosud.

INFO: Klínovec


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě 

Horydoly.cz Klínovec na Horydoly

SJEZDOVKY Klínovec, rozsáhlé lyžování

SJEZDOVKY Lyžařská střediska v Krušných horách

SNOWBOARD Klínovec versus Plešivec

BĚŽKY Na všechny vrcholy Krušných hor

RETRO Klínovec, lyžařský středověk

RETRO Skiroute Neklid - Jáchymov

RETRO Stará lanovka na Fichtelberg

RETRO Boží Dar, prckové na lyžích

TURISTIKA Klínovec - rozhledna na spadnutí

TURISTIKA Klínovec, sliby se slibují a blázni se radují

Booking.com

Horydoly.cz Skiareály v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Annaberg Bedřichov Bílá Bouřňák Boží Dar Bublava Čenkovice Černá Říčka Čertovo břemeno Červená voda Červenohorské sedlo Čeřínek Dolní Morava Harrachov Herlíkovice Horní Mísečky Horní Podluží Chotouň Janské Lázně Javorový Jedlová Ještěd Jihlava Karlov Klínovec Kohútka Kouty nad Desnou Kralický Sněžník Kraslice Křemešník Lipno Luž (zrušeno) Malá Úpa Mariánské Lázně Mladé Buky Monínec Nové Město na Moravě Paprsek Paseky nad Jizerou Pec pod Sněžkou Petříkovice Plešivec Praděd Přemyslov Příčná Přimda Pustevny Radvanice Ramzová Razula Rejdice Rokytnice nad Jizerou Říčky Severák Stříbrná Špičák Špindlerův Mlýn Tanvaldský Špičák Telnice Velká Chuchle Velké Karlovice Vítkovice Vysoké nad Jizerou Žacléř Železná Ruda

Horydoly.cz Skiareály na Slovensku

Čertovica Donovaly Chopok - Jasná Jasenská dolina Martinské hole Orava Skalka pri Kremnici Štrbské Pleso Valčianska dolina Veľká Rača Vysoké Tatry Vyšná Boca

 

Horydoly.cz Evropská zimní střediska na HORYDOLY

Adelboden (Švýcarsko) Alpe d´Huez (Francie) Aussois (Francie) Bansko (Bulharsko) Bessans (Francie) Bonneval sur Arc (Francie) Courchevel (Francie) Courmayeur (Itálie) Czorsztyn (Polsko) Fanningberg (Rakousko) Garmisch-Partenkirchen (Německo) Goldeck (Rakousko) Grossarltal (Rakousko) Heiligenblut (Rakousko) Hochkar (Rakousko) Hochkönig (Rakousko) Chamonix (Francie) Chamrousse (Francie) Ischgl (Rakousko) Kaprun - freeride (Rakousko) Kaprun - sjezdovky (Rakousko) Katschberg (Rakousko) Kaunertal (Rakousko) Kitzbühel (Rakousko) Kleinkirchheim (Rakousko) Kleinwalsertal (Německo) Kronplatz (Itálie) La Grave (Francie) Lachtal (Rakousko) Latemar (Itálie) Lautaret (Francie) Les 2 Alpes (Francie) Les Arcs / La Plagne (Francie) Livigno (Itálie) Madonna di Campiglio (Itálie) Marilleva (Itálie) Marmolada (Itálie) Maurienne (Francie) Menuires (Francie) Meribel (Francie) Mitterdorf (Německo) Mölltal (Rakousko) Mürren (Švýcarsko) Nassfeld (Rakousko) Obertauern (Rakousko) Ötscher (Rakousko) Paganella (Itálie) Pitztal (Rakousko) Plose (Itálie) Ramsau/Schladming (Rakousko) Saalbach Hinterglemm (Rakousko) San Bernardo (Itálie) San Pellegrino (Itálie) Seefeld (Rakousko) Seiser Alm (Itálie) Sella Nevea (Itálie) Sella Ronda (Itálie) Skirama (Itálie) Speikboden (Itálie) Stubai (Rakousko) Radstadt (Rakousko) Raxalpe (Rakousko) Sölden (Rakousko) Sulden (Itálie) Tarvisio (Itálie) Tignes (Francie) Titlis (Švýcarsko) Turracher Höhe (Rakousko) Tux (Rakousko) Uludag a Sarikamis (Turecko) Val Cenis (Francie) Val d´Isére (Francie) Val Senales (Itálie) v létě Val Senales (Itálie) v zimě Val Thorens (Francie) Valfréjus (Francie) Vars (Francie) Wildschönau (Rakousko) Zell am See (Rakousko) Zoncolan - Ravascletto (Itálie) Zugspitze (Německo)

Lyžařské manuály na HORYDOLY

Passo Tonale (Itálie) 3 díly La Norma (Francie) 5 dílů Chamonix a Courmayeur (Francie a Itálie) 10 dílů Bormio (Itálie) (8 dílů)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

velkoplošné chráněné území

my vyznavači "měkkých" forem užívání přírody (trempové, skialpinisti, horští cyklisté etc.) často hudráme na někdy až absurdní omezení v národních parcích a chráněných krajinných oblastech, ale návštěva podobného "ráje" jako je klínovec nebo dolní morava nás trošku zviklá v naší sebejistotě, průmyslová bezskrupulozní arogance budovatelů atrakcí nám vyrazí dech a najednou jsme k těm "zelenejm" jaksi shovívavější - tedy doufáme, že by nějaká ta snp nebo schko to dokázala korigovat směrem k lidštějšímu rozměru. 

tedy ehm, v mém pohádkovém světě by se lovili velké ryby.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 20.3.2023 16:58
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Polabí AKTUÁLNĚ 2023

Polabí AKTUÁLNĚ 2023

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.... celý článek

Jak převážet kajaky autem?

Hrdý hrad Eilean Donan

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Jak ušetřit na cestování v roce 2023? Tipy pro cestování s omezeným rozpočtem

Cestování může být velmi drahé – nicméně existují způsoby, které vám pomohou ušetřit peníze. Zde je několik tipů, jak ušetřit peníze na cestování v roce 2023, užít si cestu a nezruinovat rodinný
Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!
Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Prodej použitého telefonu Samsung: na co nezapomenout?

Telefony Samsung je jedna z nejsilnějších značek na trhu smartphonů. V oboru si stále drží zvláštní postavení.
7 nejlepších kasin po celém světě

7 nejlepších kasin po celém světě

Herní možnosti, které můžeme najít mezi TOP 7 kasina po celém světě, jsou rozmanité. Najdeme mimo jiné ruletu, hrací automaty, blackjack a poker.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Grónsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 28.3. 18:00
Východy a západy slunce - fotovýstava Vrchlabí, Krtek Do 28.3. Fotografoval Miloš Šálek 28.3.
Grónsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 29.3. 18:00
Sella Ronda - skialp Itálie, Arabba   31.3.
Ples HOSOHOPO Praha, Hlubočepy Horolezecký oddíl Horní Počernice 31.3. 18:30
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.
Sázava - odemykání Týnec 1.4.
Otava - odemykání Sušice, kemp Splutí do Horažďovic 1.4. 11:00

Diskuse

Skalni Demon Křovák, 28.3.2023 15:00, 7 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 17:49, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 17:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 15:00, 6 příspěvků
Hančovic Lukas B., 27.3.2023 14:19, 6 příspěvků
Hančovic Kuba Turek, 27.3.2023 14:03, 6 příspěvků
glosy drobného šťourala Lukas B., 27.3.2023 13:47, 6 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Kuba Turek, 27.3.2023 12:05, 5 příspěvků
Vždycky jsem si myslel, ž... Michael Beranek, 27.3.2023 9:41, 5 příspěvků
Symboly Šlojíř, 27.3.2023 9:34, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44