Klínovec, rozsáhlé lyžování v Krušných horách

Klínovec, rozsáhlé lyžování v Krušných horách
Na lanovce na Klínovci.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Klínovec je absolutní špička mezi skiareály na západě České republiky. Představuje jedno ze tří největších zimních středisek v Česku. Když připočítáme německý Oberwiesenthal propojený skibusem i permanentkou, jedná se o nejrozsáhlejší lyžařský areál u nás.

Klínovec, rozsáhlé lyžování v Krušných horách
Klínovec. Prázdné sjezdovky.
Autor snímku Kuba Turek

Klínovec je nejznámější, největší a nejpopulárnější zimní středisko v Krušných horách. Dřívější hororové sjezdovky, kterým vévodila úzká černá U Zabitého, se v posledních letech proměnily na široké a přehledné tratě.

Nejdelší Lázeňská sjezdovka

Symbolem Klínovce se letos stala Lázeňská sjezdovka. Modrá obtížnost a největší délka v Česku lákají všechny - děti, rodiny i pohodové lyžaře. Rádi si ji ovšem sjedou všichni lyžaři i snowboardisté, kteří na Klínovec zavítají. Má na tuzemské poměry impozantní parametry: délka 3400 m a převýšení 500 m.

VIDEO Klínovec

5 zvláštních sektorů

Lyžařské středisko Klínovec nabízí pět rozdílných sektorů:

Na jih do Jáchymova vede dlouhá a široká Jáchymovská (červená), její prodloužená objížďka Lázeňská (modrá) a Freeride (černá).

Obsluhuje je sedačka Express krytá bublinou.

Na sever do Loučné míří šest svižných sjezdovek. Dámská (modrá) má moderní charakter, je široká, přehledná a vlastně trochu nudná. Je oblíbená především dětmi, lyžařskými kurzy a loučkaři. Turistická (modrá) připomíná dávné doby krušnohorského lyžování. Je zatočená, úzká, nečekaně mění směr i sklon. Poskytuje zábavnou jízdu pro zkušenější lyžaře. Úzký Slalomák (červená), širší Přemostěná (červená) a široká Pařezovka (červená) jsou přehledné sjezdovky pro každého. U Zabitého (černá) poskytuje nejobtížnější lyžování na Klínovci.

Lyžaře vozí dvě kryté sedačky Express a Dámská, postarší sedačka a tři vleky. Dolní plochou část navíc obsluhují tři malé dětské veky.

Na západ k Božímu Daru a pak nazpátek do Jáchymova vede Rondo (modrá). Více než 5 km dlouhé lesní cestě by slušela spíš zelená obtížnost. Jestli máte malé děti a chcete je naučit lyžovat, je tato trať pro vás! Je zcela bezpečná a nikde se nerozjedete do vyšší rychlosti.

Na sjezdovku vozí lyžaře sedačka Express krytá bublinou.

Mezi Klínovcem a Božím Darem se lyžuje v samostatném areálu Neklid. Po loukách vedou propojené tratě Karásek (červeno-černá) a Moser (červená). Doplňují je červené varianty Levá a U Pomy, přidaný je snowpark.

Lyžaře i snowboardisty vyvážejí lanovka Štikovka, souběžný vlek a jeden další kratší vlek.

Za posledními domy Božího Daru vede několik mírných sjezdovek Hranice (modrá) a Za Prahou (modrá) vede po loukách. Využívají je především lyžařské kurzy a základní školy.

Na svazích za městečkem fungují tři vleky a dětský pojízdný pás. 

VIDEO Klínovec - Přemostěná sjezdovka

"Lidé jezdí hlavně ve vyhřívaných bublinách," vypozoroval manažer klínovecké lyžařské školy a půjčovny Robert Ketner. "Neklid a Slalomák bývají volné, i když v Loučné a Jáchymově se tvoří fronty pod lanovkami."

Klínovec.

Klínovec a Boží Dar: rozhádaní příbuzní

Klínovec je sice lyžařsky propojený přes Neklid s Božím Darem, ale tam platí skipas pouze na třech vlecích Hranice a Za Prahou. Skiareál Novaco zůstává odříznutý a je nutné si na něj kupovat samostatné jízdenky. "Ukončili jsme jednání s Božím Darem i Novakem, protože nejsme schopni se na ničem dohodnout," říká Hana Hoffmannová z PR oddělení Klínovce. Její slova dosvědčuje soudní spor o využití energovodů mezi Klínovcem a Božím Darem. Nepřímo je to vidět i na stavu bývalé restaurace, hotelu a vyhlídkové věže na vrcholu Klínovce, který katastrálně i vlastnicky patří právě Božímu Daru.

Bývalá výstavní skříň německé turistiky v Erzgebirge a poté český populární hotel v Krušných horách, je už desítky let v žalostném stavu. Město Boží Dar ho neumí opravit, provozovat, pronajmout ani prodat, aby získal čest a slávu jako dříve. Evidentně se čeká, až budova spadne. Při tom jde o kolosální ostudu široko daleko.

Ubohost českého Klínovce vyniká ve srovnání s nedalekým německým dvojčetem Fichtelbergem (1215 m). Na vrcholu stojí podobná, ale vzorně přestavěná budova s restaurací, ubytováním a rozhlednou. Vede na ní kabinková lanovka a v létě jezdí po silnici autobus.

Právě na horu Fichtelberg a do městečka Oberwiesenthal na jejím úpatí jezdí bezplatný skibus z Klínovce. Kdo si totiž koupí lyžařskou permanentku na jeden a půl dne nebo delší, může lyžovat bez omezení v obou skiareálech. Navíc přes státní hranice vedou upravované běžkařské stopy, které obě hory i městečka propojují.

Další tři skibusové linky okolo Klínovce jsou placené a propojují ubytovaní zařízení v Jáchymově a Loučné se skiareálem.

VIDEO Klínovec - Jáchymovská sjezdovka

Kde se parkuje zadarmo?

Zvláštností lyžování na Klínovci je doprava. Příjezd je možný jen autem nebo autobusem, případně z Německa historickou železnicí. A krušnohorské zimy bývají k řidičům nesmlouvavé. Očekávat je nutné cokoliv - nesjízdný led na silnicích, neprůjezdné závěje, sněžení kdykoliv během lyžařské sezony, mlhu neprůhlednou jako mléko i pravou horskou fujavici.

Zaparkovat lze na několika parkovištích podle toho, kde chceme lyžovat. Nad Jáchymovem je velké bezplatné parkoviště pod lanovkou od jihu. Stejně tak se neplatí v Loučné na hlavní parkovišti od severu. Využívají ho nejen sjezdaři, ale i běžkaři k nástupu na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. Další bezplatné parkoviště je na Neklidu nad skiareálem. Placené parkoviště provozuje Boží Dar na okraji města směrem k hraničnímu přechodu. Placené parkoviště je také na samotném vrcholu Klínovce pod vysílací věží.

VIDEO Klínovec - Pařezovka sjezdovka

Historie lyžování na Klínovci

Klínovec (1244 m), německy Keilberg (klínový kopec) a ještě dříve Sonnenwirbel (sluneční temeno), případně Bartum (zkomolenina Bartholomäusberg, Bartolomějská hora). Horská chata je zde v provozu od roku 1893.

První zmínky o lyžování na Klínovci pocházejí z počátku 20. století. Týkají se pouze skokanů na přírodních můstcích. Lyžovali tady samozřejmě Němci, protože české Sudety i německé Sasko bylo osídleny téměř výhradně německým obyvatelstvem.

Mezi světovými válkami se upravily přírodní skokanské můstky. Jejich základy jsou stále viditelné v lokalitě Fuchsloch (Liščí díra) na severozápadním svahu pod vrcholem Klínovce. Pořádaly se tu vzájemné souboje národních lyžařských spolků ve skokanských disciplínách.

Ještě před 2. světovou válkou byly vykáceny průseky na sjezdovky U Zabitého a Dámská. Legendy praví, že zde byly nalezen zabitý člověk, nebo že se na sjezdovce smrtelně zranil závodník.

Od roku 1945 do 60. let byl Klínovec nepřístupný kvůli hraničnímu pásmu. Teprve po jeho zrušení byl postaven první přenosný vlek na sjezdovce U Zabitého. Do roku 1968 byly rychle postaveny další vleky, tehdy už stabilní, a byl založen lyžařský klub.

Následný rozvoj skiareálu vedl k postavení dalších vleků a lanovek. V 80. letech se začaly sjezdovky upravovat rolbou a byla osvětlena U Zabitého. Roku 1991 koupila skiareál soukromá firma, která ho provozuje dosud.

INFO: Klínovec


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě 

Horydoly.cz Klínovec na Horydoly

SJEZDOVKY Klínovec, rozsáhlé lyžování

SJEZDOVKY Lyžařská střediska v Krušných horách

SNOWBOARD Klínovec versus Plešivec

BĚŽKY Na všechny vrcholy Krušných hor

RETRO Klínovec, lyžařský středověk

RETRO Skiroute Neklid - Jáchymov

RETRO Stará lanovka na Fichtelberg

RETRO Boží Dar, prckové na lyžích

TURISTIKA Klínovec - rozhledna na spadnutí

TURISTIKA Klínovec, sliby se slibují a blázni se radují

Booking.com

Horydoly.cz Skiareály v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Annaberg Bedřichov Bílá Bouřňák Boží Dar Bublava Čenkovice Černá Říčka Čertovo břemeno Červená voda Červenohorské sedlo Čeřínek Dolní Morava Harrachov Herlíkovice Horní Mísečky Horní Podluží Chotouň Janské Lázně Javorový Jedlová Ještěd Jihlava Karlov Klínovec Kohútka Kouty nad Desnou Kralický Sněžník Kraslice Křemešník Lipno Luž (zrušeno) Malá Úpa Mariánské Lázně Mladé Buky Monínec Nové Město na Moravě Paprsek Paseky nad Jizerou Pec pod Sněžkou Petříkovice Plešivec Praděd Přemyslov Příčná Přimda Pustevny Radvanice Ramzová Razula Rejdice Rokytnice nad Jizerou Říčky Severák Stříbrná Špičák Špindlerův Mlýn Tanvaldský Špičák Telnice Velká Chuchle Velké Karlovice Vítkovice Vysoké nad Jizerou Žacléř Železná Ruda

Horydoly.cz Skiareály na Slovensku

Čertovica Donovaly Chopok - Jasná Jasenská dolina Martinské hole Orava Skalka pri Kremnici Štrbské Pleso Valčianska dolina Veľká Rača Vysoké Tatry Vyšná Boca

 

Horydoly.cz Evropská zimní střediska na HORYDOLY

Adelboden (Švýcarsko) Alpe d´Huez (Francie) Aussois (Francie) Bansko (Bulharsko) Bessans (Francie) Bonneval sur Arc (Francie) Courchevel (Francie) Courmayeur (Itálie) Czorsztyn (Polsko) Fanningberg (Rakousko) Garmisch-Partenkirchen (Německo) Goldeck (Rakousko) Grossarltal (Rakousko) Heiligenblut (Rakousko) Hochkar (Rakousko) Hochkönig (Rakousko) Chamonix (Francie) Chamrousse (Francie) Ischgl (Rakousko) Kaprun - freeride (Rakousko) Kaprun - sjezdovky (Rakousko) Katschberg (Rakousko) Kaunertal (Rakousko) Kitzbühel (Rakousko) Kleinkirchheim (Rakousko) Kleinwalsertal (Německo) Kronplatz (Itálie) La Grave (Francie) Lachtal (Rakousko) Latemar (Itálie) Lautaret (Francie) Les 2 Alpes (Francie) Les Arcs / La Plagne (Francie) Livigno (Itálie) Madonna di Campiglio (Itálie) Marilleva (Itálie) Marmolada (Itálie) Maurienne (Francie) Menuires (Francie) Meribel (Francie) Mitterdorf (Německo) Mölltal (Rakousko) Mürren (Švýcarsko) Nassfeld (Rakousko) Obertauern (Rakousko) Ötscher (Rakousko) Paganella (Itálie) Pitztal (Rakousko) Plose (Itálie) Ramsau/Schladming (Rakousko) Saalbach Hinterglemm (Rakousko) San Bernardo (Itálie) San Pellegrino (Itálie) Seefeld (Rakousko) Seiser Alm (Itálie) Sella Nevea (Itálie) Sella Ronda (Itálie) Skirama (Itálie) Speikboden (Itálie) Stubai (Rakousko) Radstadt (Rakousko) Raxalpe (Rakousko) Sölden (Rakousko) Sulden (Itálie) Tarvisio (Itálie) Tignes (Francie) Titlis (Švýcarsko) Turracher Höhe (Rakousko) Tux (Rakousko) Uludag a Sarikamis (Turecko) Val Cenis (Francie) Val d´Isére (Francie) Val Senales (Itálie) v létě Val Senales (Itálie) v zimě Val Thorens (Francie) Valfréjus (Francie) Vars (Francie) Wildschönau (Rakousko) Zell am See (Rakousko) Zoncolan - Ravascletto (Itálie) Zugspitze (Německo)

Lyžařské manuály na HORYDOLY

Passo Tonale (Itálie) 3 díly La Norma (Francie) 5 dílů Chamonix a Courmayeur (Francie a Itálie) 10 dílů Bormio (Itálie) (8 dílů)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

velkoplošné chráněné území

my vyznavači "měkkých" forem užívání přírody (trempové, skialpinisti, horští cyklisté etc.) často hudráme na někdy až absurdní omezení v národních parcích a chráněných krajinných oblastech, ale návštěva podobného "ráje" jako je klínovec nebo dolní morava nás trošku zviklá v naší sebejistotě, průmyslová bezskrupulozní arogance budovatelů atrakcí nám vyrazí dech a najednou jsme k těm "zelenejm" jaksi shovívavější - tedy doufáme, že by nějaká ta snp nebo schko to dokázala korigovat směrem k lidštějšímu rozměru. 

tedy ehm, v mém pohádkovém světě by se lovili velké ryby.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 20.3.2023 16:58
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Pátranie po nezvestnom turistovi pod Ľadovým štítom pokračuje

Pátranie po nezvestnom turistovi pod Ľadovým štítom pokračuje

ČERNÁ VDOVA Horská záchranná služba už šiesty deň pátra v lokalite Ľadového štítu vo Vysokých Tatrách po 50ročnom nezvestnom mužovi poľskej národnosti. Pátracej akcie sa doteraz zúčastnili desiatky horských záchranárov, niekoľko psovodov... celý článek

Zřítil se z Vysoké

Jachting na Šumavě: Lipno je české moře

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Krušné hory na kole

Přes Krušné hory na kole

Hřebenovka Krušných hor měří zhruba 250 kilometrů a má převýšení 3500 m. Na kole se dá přejet na těžko za krátký týden. Sledujte naši trasu.
Mimořádně čisté ovzduší vyneslo Mariánským Lázním status klimatických lázní

Mimořádně čisté ovzduší vyneslo Mariánským Lázním status klimatických lázní

Mariánské Lázně, které patří do trojice západočeských lázeňských měst zařazených na seznam UNESCO, získaly statut klimatických lázní. Toto ocenění jim bylo uděleno na základě srovnání s již existujícími klimatickými lázněmi, a nyní
Já nekempuji, jen přespávám v autě

Já nekempuji, jen přespávám v autě

Hranice mezi kempováním a přespáváním v autě je rozmazaná. V některých zemích vám ale důrazně vysvětlí, co z toho vlastně děláte. Jaké jsou nejběžnější metody, jak nahnat dovolenkáře do kempů?
Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Rozmanitost nádherných scenérií napříč celým Slovenskem doslova zve k tomu, abyste se i vy věnovali horské turistice. Ať už jde o horskou cyklistiku, trailový běh nebo pěší turistiku, mnozí si užívají nádherné přírody
Pádlování pod Baltem z Ribnitz-Damgarten do Lubmin

Pádlování pod Baltem z Ribnitz-Damgarten do Lubmin

Srdce mě táhne do Polska, ale jejich pobřežní vody jsou výrazně méně členité než v Německu. Našel jsem si lagunu, která začíná u města Ribnitz Damgarten a vede až k ostrovu Rujana.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 27.-30.9. 27.9.
Den architektury Praha 29.9.-5.10. 29.9.
Cyklobraní - cyklomaraton Valtice Horská kola 30.9.
Opylování - výstava Praha, Botanická zahrada 1.6.-30.9. 30.9.
Bitva o Sovinec Sovinec 30.-9.-1.10. 30.9.
Hron - splutí Žarnovica 30.9.
Žilinský vodácky maraton Žilina 30.9.
Ze života chataře - diashow Prašivá Přednáší Martin Stiller 30.9. 18:00
Ralsko Tour - cyklomaraton Hradčany, letiště Horská kola 30.9.
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 30.9.-3.10. 30.9.

Diskuse

jamingggg wydell54 wydell54, 30.9.2023 9:15, 2 příspěvky
Vdsfghhhh wydell54 wydell54, 30.9.2023 9:15, 2 příspěvky
Mhbiiiiii wydell54 wydell54, 30.9.2023 9:15, 2 příspěvky
Shibrojjjjjjjj wydell54 wydell54, 30.9.2023 9:14, 2 příspěvky
Vatojjjjj wydell54 wydell54, 30.9.2023 9:14, 2 příspěvky
Stojjjjjj wydell54 wydell54, 30.9.2023 9:14, 2 příspěvky
Travel Planner travelplannervlog, 30.9.2023 9:06, 118 příspěvků
pseudoproblém Lukas B., 29.9.2023 19:43, 4 příspěvky
pseudoproblém Horydoly, 29.9.2023 9:41, 4 příspěvky
INU Honza, 29.9.2023 9:17, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30
Pro španělsky mluvící tur... Horydoly , 6.9.2023 8:59
Jaké jsou trendy dopravy ... Horydoly , 17.8.2023 23:36
Pardubický castle run Horydoly Open, 17.8.2023 13:13