Klínovec, rozsáhlé lyžování v Krušných horách

Klínovec, rozsáhlé lyžování v Krušných horách
Na lanovce na Klínovci.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Klínovec je absolutní špička mezi skiareály na západě České republiky. Představuje jedno ze tří největších zimních středisek v Česku. Když připočítáme německý Oberwiesenthal propojený skibusem i permanentkou, jedná se o nejrozsáhlejší lyžařský areál u nás.

Klínovec, rozsáhlé lyžování v Krušných horách
Klínovec. Prázdné sjezdovky.
Autor snímku Kuba Turek

Klínovec je nejznámější, největší a nejpopulárnější zimní středisko v Krušných horách. Dřívější hororové sjezdovky, kterým vévodila úzká černá U Zabitého, se v posledních letech proměnily na široké a přehledné tratě.

Nejdelší Lázeňská sjezdovka

Symbolem Klínovce se letos stala Lázeňská sjezdovka. Modrá obtížnost a největší délka v Česku lákají všechny - děti, rodiny i pohodové lyžaře. Rádi si ji ovšem sjedou všichni lyžaři i snowboardisté, kteří na Klínovec zavítají. Má na tuzemské poměry impozantní parametry: délka 3400 m a převýšení 500 m.

VIDEO Klínovec

5 zvláštních sektorů

Lyžařské středisko Klínovec nabízí pět rozdílných sektorů:

Na jih do Jáchymova vede dlouhá a široká Jáchymovská (červená), její prodloužená objížďka Lázeňská (modrá) a Freeride (černá).

Obsluhuje je sedačka Express krytá bublinou.

Na sever do Loučné míří šest svižných sjezdovek. Dámská (modrá) má moderní charakter, je široká, přehledná a vlastně trochu nudná. Je oblíbená především dětmi, lyžařskými kurzy a loučkaři. Turistická (modrá) připomíná dávné doby krušnohorského lyžování. Je zatočená, úzká, nečekaně mění směr i sklon. Poskytuje zábavnou jízdu pro zkušenější lyžaře. Úzký Slalomák (červená), širší Přemostěná (červená) a široká Pařezovka (červená) jsou přehledné sjezdovky pro každého. U Zabitého (černá) poskytuje nejobtížnější lyžování na Klínovci.

Lyžaře vozí dvě kryté sedačky Express a Dámská, postarší sedačka a tři vleky. Dolní plochou část navíc obsluhují tři malé dětské veky.

Na západ k Božímu Daru a pak nazpátek do Jáchymova vede Rondo (modrá). Více než 5 km dlouhé lesní cestě by slušela spíš zelená obtížnost. Jestli máte malé děti a chcete je naučit lyžovat, je tato trať pro vás! Je zcela bezpečná a nikde se nerozjedete do vyšší rychlosti.

Na sjezdovku vozí lyžaře sedačka Express krytá bublinou.

Mezi Klínovcem a Božím Darem se lyžuje v samostatném areálu Neklid. Po loukách vedou propojené tratě Karásek (červeno-černá) a Moser (červená). Doplňují je červené varianty Levá a U Pomy, přidaný je snowpark.

Lyžaře i snowboardisty vyvážejí lanovka Štikovka, souběžný vlek a jeden další kratší vlek.

Za posledními domy Božího Daru vede několik mírných sjezdovek Hranice (modrá) a Za Prahou (modrá) vede po loukách. Využívají je především lyžařské kurzy a základní školy.

Na svazích za městečkem fungují tři vleky a dětský pojízdný pás. 

VIDEO Klínovec - Přemostěná sjezdovka

"Lidé jezdí hlavně ve vyhřívaných bublinách," vypozoroval manažer klínovecké lyžařské školy a půjčovny Robert Ketner. "Neklid a Slalomák bývají volné, i když v Loučné a Jáchymově se tvoří fronty pod lanovkami."

Klínovec.

Klínovec a Boží Dar: rozhádaní příbuzní

Klínovec je sice lyžařsky propojený přes Neklid s Božím Darem, ale tam platí skipas pouze na třech vlecích Hranice a Za Prahou. Skiareál Novaco zůstává odříznutý a je nutné si na něj kupovat samostatné jízdenky. "Ukončili jsme jednání s Božím Darem i Novakem, protože nejsme schopni se na ničem dohodnout," říká Hana Hoffmannová z PR oddělení Klínovce. Její slova dosvědčuje soudní spor o využití energovodů mezi Klínovcem a Božím Darem. Nepřímo je to vidět i na stavu bývalé restaurace, hotelu a vyhlídkové věže na vrcholu Klínovce, který katastrálně i vlastnicky patří právě Božímu Daru.

Bývalá výstavní skříň německé turistiky v Erzgebirge a poté český populární hotel v Krušných horách, je už desítky let v žalostném stavu. Město Boží Dar ho neumí opravit, provozovat, pronajmout ani prodat, aby získal čest a slávu jako dříve. Evidentně se čeká, až budova spadne. Při tom jde o kolosální ostudu široko daleko.

Ubohost českého Klínovce vyniká ve srovnání s nedalekým německým dvojčetem Fichtelbergem (1215 m). Na vrcholu stojí podobná, ale vzorně přestavěná budova s restaurací, ubytováním a rozhlednou. Vede na ní kabinková lanovka a v létě jezdí po silnici autobus.

Právě na horu Fichtelberg a do městečka Oberwiesenthal na jejím úpatí jezdí bezplatný skibus z Klínovce. Kdo si totiž koupí lyžařskou permanentku na jede a půl dne nebo delší, může lyžovat bez omezení v obou skiareálech. Navíc přes státní hranice vedou upravované běžkařské stopy, které obě hory i městečka propojují.

Další tři skibusové linky okolo Klínovce jsou placené a propojují ubytovaní zařízení v Jáchymově a Loučné se skiareálem.

VIDEO Klínovec - Jáchymovská sjezdovka

Kde se parkuje zadarmo?

Zvláštností lyžování na Klínovci je doprava. Příjezd je možný jen autem nebo autobusem, případně z Německa historickou železnicí. A krušnohorské zimy bývají k řidičům nesmlouvavé. Očekávat je nutné cokoliv - nesjízdný led na silnicích, neprůjezdné závěje, sněžení kdykoliv během lyžařské sezony, mlhu neprůhlednou jako mléko i pravou horskou fujavici.

Zaparkovat lze na několika parkovištích podle toho, kde chceme lyžovat. Nad Jáchymovem je velké bezplatné parkoviště pod lanovkou od jihu. Stejně tak se neplatí v Loučné na hlavní parkovišti od severu. Využívají ho nejen sjezdaři, ale i běžkaři k nástupu na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu. Další bezplatné parkoviště je na Neklidu nad skiareálem. Placené parkoviště provozuje Boží Dar na okraji města směrem k hraničnímu přechodu. Placené parkoviště je také na samotném vrcholu Klínovce pod vysílací věží.

VIDEO Klínovec - Pařezovka sjezdovka

Historie lyžování na Klínovci

Klínovec (1244 m), německy Keilberg (klínový kopec) a ještě dříve Sonnenwirbel (sluneční temeno), případně Bartum (zkomolenina Bartholomäusberg, Bartolomějská hora). Horská chata je zde v provozu od roku 1893.

První zmínky o lyžování na Klínovci pocházejí z počátku 20. století. Týkají se pouze skokanů na přírodních můstcích. Lyžovali tady samozřejmě Němci, protože české Sudety i německé Sasko bylo osídleny téměř výhradně německým obyvatelstvem.

Mezi světovými válkami se upravily přírodní skokanské můstky. Jejich základy jsou stále viditelné v lokalitě Fuchsloch (Liščí díra) na severozápadním svahu pod vrcholem Klínovce. Pořádaly se tu vzájemné souboje národních lyžařských spolků ve skokanských disciplínách.

Ještě před 2. světovou válkou byly vykáceny průseky na sjezdovky U Zabitého a Dámská. Legendy praví, že zde byly nalezen zabitý člověk, nebo že se na sjezdovce smrtelně zranil závodník.

Od roku 1945 do 60. let byl Klínovec nepřístupný kvůli hraničnímu pásmu. Teprve po jeho zrušení byl postaven první přenosný vlek na sjezdovce U Zabitého. Do roku 1968 byly rychle postaveny další vleky, tehdy už stabilní, a byl založen lyžařský klub.

Následný rozvoj skiareálu vedl k postavení dalších vleků a lanovek. V 80. letech se začaly sjezdovky upravovat rolbou a byla osvětlena U Zabitého. Roku 1991 koupila skiareál soukromá firma, která ho provozuje dosud.

INFO: Klínovec


Zobrazit místo Skiareály - Skiarea na větší mapě 

Horydoly.cz Klínovec na Horydoly

SJEZDOVKY Klínovec, rozsáhlé lyžování

SJEZDOVKY Lyžařská střediska v Krušných horách

SNOWBOARD Klínovec versus Plešivec

BĚŽKY Na všechny vrcholy Krušných hor

RETRO Klínovec, lyžařský středověk

RETRO Skiroute Neklid - Jáchymov

RETRO Stará lanovka na Fichtelberg

RETRO Boží Dar, prckové na lyžích

TURISTIKA Klínovec - rozhledna na spadnutí

TURISTIKA Klínovec, sliby se slibují a blázni se radují

Booking.com

Horydoly.cz Skiareály v Čechách, na Moravě a ve Slezsku

Annaberg Bedřichov Bílá Bouřňák Boží Dar Bublava Čenkovice Černá Říčka Čertovo břemeno Červená voda Červenohorské sedlo Čeřínek Dolní Morava Harrachov Herlíkovice Horní Mísečky Horní Podluží Chotouň Janské Lázně Javorový Jedlová Ještěd Jihlava Karlov Klínovec Kohútka Kouty nad Desnou Kralický Sněžník Kraslice Křemešník Lipno Luž (zrušeno) Malá Úpa Mariánské Lázně Mladé Buky Monínec Nové Město na Moravě Paprsek Paseky nad Jizerou Pec pod Sněžkou Petříkovice Plešivec Praděd Přemyslov Příčná Přimda Pustevny Radvanice Ramzová Razula Rejdice Rokytnice nad Jizerou Říčky Severák Stříbrná Špičák Špindlerův Mlýn Tanvaldský Špičák Telnice Velká Chuchle Velké Karlovice Vítkovice Vysoké nad Jizerou Žacléř Železná Ruda

Horydoly.cz Skiareály na Slovensku

Čertovica Donovaly Chopok - Jasná Jasenská dolina Martinské hole Orava Skalka pri Kremnici Štrbské Pleso Valčianska dolina Veľká Rača Vysoké Tatry Vyšná Boca

 

Horydoly.cz Evropská zimní střediska na HORYDOLY

Adelboden (Švýcarsko) Alpe d´Huez (Francie) Aussois (Francie) Bansko (Bulharsko) Bessans (Francie) Bonneval sur Arc (Francie) Courchevel (Francie) Courmayeur (Itálie) Czorsztyn (Polsko) Fanningberg (Rakousko) Garmisch-Partenkirchen (Německo) Goldeck (Rakousko) Grossarltal (Rakousko) Heiligenblut (Rakousko) Hochkar (Rakousko) Hochkönig (Rakousko) Chamonix (Francie) Chamrousse (Francie) Ischgl (Rakousko) Kaprun - freeride (Rakousko) Kaprun - sjezdovky (Rakousko) Katschberg (Rakousko) Kaunertal (Rakousko) Kitzbühel (Rakousko) Kleinkirchheim (Rakousko) Kleinwalsertal (Německo) Kronplatz (Itálie) La Grave (Francie) Lachtal (Rakousko) Latemar (Itálie) Lautaret (Francie) Les 2 Alpes (Francie) Les Arcs / La Plagne (Francie) Livigno (Itálie) Madonna di Campiglio (Itálie) Marilleva (Itálie) Marmolada (Itálie) Maurienne (Francie) Menuires (Francie) Meribel (Francie) Mitterdorf (Německo) Mölltal (Rakousko) Mürren (Švýcarsko) Nassfeld (Rakousko) Obertauern (Rakousko) Ötscher (Rakousko) Paganella (Itálie) Pitztal (Rakousko) Plose (Itálie) Ramsau/Schladming (Rakousko) Saalbach Hinterglemm (Rakousko) San Bernardo (Itálie) San Pellegrino (Itálie) Seefeld (Rakousko) Seiser Alm (Itálie) Sella Nevea (Itálie) Sella Ronda (Itálie) Skirama (Itálie) Speikboden (Itálie) Stubai (Rakousko) Radstadt (Rakousko) Raxalpe (Rakousko) Sölden (Rakousko) Sulden (Itálie) Tarvisio (Itálie) Tignes (Francie) Titlis (Švýcarsko) Turracher Höhe (Rakousko) Tux (Rakousko) Uludag a Sarikamis (Turecko) Val Cenis (Francie) Val d´Isére (Francie) Val Senales (Itálie) v létě Val Senales (Itálie) v zimě Val Thorens (Francie) Valfréjus (Francie) Vars (Francie) Wildschönau (Rakousko) Zell am See (Rakousko) Zoncolan - Ravascletto (Itálie) Zugspitze (Německo)

Lyžařské manuály na HORYDOLY

Passo Tonale (Itálie) 3 díly La Norma (Francie) 5 dílů Chamonix a Courmayeur (Francie a Itálie) 10 dílů Bormio (Itálie) (8 dílů)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

velkoplošné chráněné území

my vyznavači "měkkých" forem užívání přírody (trempové, skialpinisti, horští cyklisté etc.) často hudráme na někdy až absurdní omezení v národních parcích a chráněných krajinných oblastech, ale návštěva podobného "ráje" jako je klínovec nebo dolní morava nás trošku zviklá v naší sebejistotě, průmyslová bezskrupulozní arogance budovatelů atrakcí nám vyrazí dech a najednou jsme k těm "zelenejm" jaksi shovívavější - tedy doufáme, že by nějaká ta snp nebo schko to dokázala korigovat směrem k lidštějšímu rozměru. 

tedy ehm, v mém pohádkovém světě by se lovili velké ryby.

  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 20.3.2023 16:58
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Plechové garáže z Polska: kvalita za přiměřenou cenu

Plechové garáže z Polska: kvalita za přiměřenou cenu

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Kdo nemá vlastní garáž, horko těžko shání, kam zaparkuje auto, ale také kam uloží sezonní vybavení. Rešením je jednoduchá plechová garáž, kterou lze velmi levně postavit na zahradě, nadvoře,... celý článek

Výběr vhodné cyklistické helmy sníží riziko zranění hlavy o 80 %

Holiday World, Caravan a Boat: cestovatelské trendy?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Po Kyffhäuser Bergmarathonu, který se běžel kolem druhého největšího památníku Německa, jsem oběhl památník největší – lipský Völkerschlachtdenkmal, Památník bitvy národů, tedy vlastně památník vítězství nad Napoleonem.
Casino Pupp miloval James Bond

Casino Pupp miloval James Bond

Česká republika je krásná země, která každoročně přiláká miliony turistů svou úžasnou architekturou, bohatým kulturním dědictvím a fascinující historií. Jednou z nejoblíbenějších atrakcí při cestování je Casino Pupp v Karlových Varech, které láká turisty
Kde se natáčeli Zlatokopové z Arkansasu?

Kde se natáčeli Zlatokopové z Arkansasu?

Nepříliš nápaditá kovbojka Zlatokopové z Arkansasu se natáčela v Alkazaru, na Chlumu a ve Velké Americe. Německo-italsko-francouzská produkce vybrala pro imitaci Divokého západu opuštěné lomy v Českém krasu.
Poslední den ledového lezení v Jizerkách?

Poslední den ledového lezení v Jizerkách?

Poslední led ve Štolpichu na nás zbyl v barierách Na Zatáčkou. Vše ostatní roztálo. Snad by se ještě dalo vylézt několik malých a šikmých stoků ve svazích nad Štolpišským potokem. 
Digitální nomádství: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života pro lidi, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro tyto dobrodruhy může být pracování z dodávky skvělou volbou, protože nabízí flexibilitu a svobodu, které potřebují pro

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 22.-25.3. 22.3.
Grónsko - diashow Chrudim, divadlo K.Pippicha Přednáší Martin Loew 22.3. 18:00
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 23.-26.2. 23.3.
Bokami Západných Tatier Bobrovecká Vápenica 23.-25.3. Skialpinismus 23.3.
Zimní táboření Darkovičky 24.-26.3. 24.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 24.-26.3. 24.3.
Zakončení zimní tábornické sezony Orlické hory, Adam 24.-26.6. 24.3.
Bahno Karlovy Vary, Tři Kříže Horská kola, běh, canisross 25.3.
Valná hromada ČHS Praha 25.3.
Chrudimka - splutí Seč 25.3.

Diskuse

Nova zprava - ani ne Pavka, 20.3.2023 17:17, 2 příspěvky
velkoplošné chráněné území Lukas B., 20.3.2023 16:58, 1 příspěvek
Nova zprava Honza, 20.3.2023 14:55, 2 příspěvky
Oprava Horydoly, 19.3.2023 11:42, 4 příspěvky
Oprava Lukas, 18.3.2023 18:59, 4 příspěvky
Koloběžka Mascoot 20-20 Myškovi, 17.3.2023 12:14, 11 příspěvků
Koloběžka Mascoot 20-20 Kemo, 16.3.2023 10:28, 11 příspěvků
INU Honza, 16.3.2023 9:46, 1 příspěvek
INU Lomnické sedlo Skiák, 15.3.2023 13:21, 4 příspěvky
Cestovaní Lukáš89, 13.3.2023 15:20, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44