Malé lezení na křemenci v Rohožníku

Malé lezení na křemenci v Rohožníku
Rohožník. Kuba leze Diagonela 3+ UIAA
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Zdálo by se, že Praha za 140 let své horolezecké historie vyčerpala všechny lezecké skály. Kupodivu tomu tak není. Horolezci objevují další a další skály. Mezi ně patří lom v Rohožníku na okraji Dubče.

Malé lezení na křemenci v Rohožníku
Rohožník, Stará cesta 3 UIAA.
Autor snímku Kuba Turek

Geologové jásají nad instruktivním rozhraním ordoviku (křemenec) a křídy (slepence a pískovce). 

Skalnatý hřbet Rohožníku se skládá z hornin libeňského souvrství ordoviku. Z nich nejtvrdší jsou lavice řevnických křemenců, místy až 420 centimetrů tlusté. Na křemence nasedají slepence peruckých vrstev a pískovce, které jsou pozůstatkem sladkovodních jezer, které se zde rozlévaly dříve, než je zalilo druhohorní moře. 

Právě po pevném křemenci se leze. Mírně položená světlá lavice je zakončena převiskem z utuhlého tmavého slepencového bahna. 

Rohožník, Dubeč, Praha.  

Lezecké cesty jsou dlouhé méně než 10 metrů.

Nedoporučuje se lézt sólo, protože směry nejsou dostatečně olezené a některé šupiny se ze skály lehce odlomí, a navíc se leze po šikmých plotnách, což by v případě nečekaného pádu mohlo skončit dopadem na hlavu.

Jištění při lezení odspodu je možné malými vklíněnci. Zatloukání skob, případně vrtální a lepení borháků je nepřijatelné, protože opuštěný lom je přírodní památkou.   

Jištění shora je možné o stromy, které jsou odsazené několik metrů za horní hranou lomu. Lze k nim jednoduše přijít pěšky.

Rohožník, Dubeč, Praha.

7. listopadu jsme přelezli tři výrazné směry uprostřed stěny:

STARÁ 3 Špinavým koutem do jeho poloviny, doleva na šikmou plochu a položeným terénem opatrně do trávy na temeno. 

DIAGONELA 3+ Zprava na položenou plotnu a do zářezu ve vrcholovém převisu.

SPÁRKA 4 Prstovou spárou do poloviny stěny, vpravo vzhůru pod nevýrazný zářez a jím na temeno.  

Rohožník, Dubeč, Praha.

Přírodní památku tvoří opuštěný lom na vrchu Rohožník (273 m) mezi Dubečkem a Dubčí, nad pravým břehem Říčanského potoka. Původní název Rohožníku zněl Rohozný vrch. Pojmenování je odvozeno od rákosí (rohoz), které rostlo v mokřadech obklopujících ze tří stran.

V 19. a 20. století se zde těžil kámen pro stavební účely, vyráběly se z něho velké dlažební kostky zvané kočičí hlavy. Dnes je lom rekultivovaný. Zbyla z něj kompaktní skalní stěna, skalnatý svah a nad ním turistická vyhlídka.  

Archeologický průzkum nalezl pravěkou keramiku. Kvůli tomy byla oblast prohlášena za kulturní památkou, což kopec zachránilo před úplným vytěžením. Lidské sídliště tu vzniklo v pozdní době kamenné (2000 let př. n.l.) a s přestávkami existovalo do doby hradištní (zhruba do roku 1000 n.l.). Pamatuje tedy první využití kola v Čechách i první Přemyslovce včetně svatého Václava.   

Dubeč.

Doprava

Okolo lomu vede modrá turostická značka z Uhříněvsi (vlak) do Dubče a dál do Běchovic (vlak). Vede částečně po loukách a je sjízdná pro horská kola. Cyklostezka vhodná pro silniční kola vede z Horních Měcholup (vlak) přes Dubeč do Dolních Počernic (vlak) 

Nejbližší autobusová zastávka je Dubeček, kam jezdí autobusy z Černého Mostu a Malešic.

Z Dubče přicházíme po ulici Ke Starému Lomu, přejdeme Říčanský potok přes můstek s brodem v uličce U Lomu a ocitneme se na přírodním volejbalovém kurtu s klubovnou. Nad ním se vchází do lomu Rohožník.

Pod Rohožníkem na Říčanském potoce a jeho přítocích bývalo 50 rybníků v době před 30etou válkou. Poté zanikaly a v roce 1860 zbyl už jen nahoře pod Uhříněvsí jen velký Podleský rybník. 

Po roce 1955 se rybníky začínají obnovovat. Přímo pod Rohožníkem je stejnojmenný rybník. Nad ním býval Veský rybník a zatím je z něho vidět jen zarostlá louka a pobořená hráz. V Lítožnici byl obnoven Myslivecký rybník. Oby rybníky byly nedíávno rekonstruovány. Přibyly k nim retenční nádrž Říčanka a rybníček v Panské zahradě u bývalé tvrze Dubeč. 

Dubeč, Praha.

Doporučené vybavení

Přilbaúvazek, 2 karabiny se zámkem, 3 expresky, jistítko, lano 20 m, smyčky, malé vklíněnce, magnézium, šťáradlo, lezečky, lékárnička, batoh, outdoorový mobil, kompaktní fotoaparátpojištění.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Babka Bílá skála v Libni Bílý kříž Černá skála u Řevnic 

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Severní převis v Černolicích Severní komín v Černolicích Tři převisy v Černolicích Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Skála Slepucha u Černolic

Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory

Jizerské hory Černá Studnice Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Klobouček Kokořínsko U Nedvězí Konstatntinovy lázně Kreutzberk Mrtnická skála

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Děšťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení

Strašín u Rokytky Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Borkovická blata u Soběslavi

Borkovická blata u Soběslavi

Kde najdeme domov vzácného bělopáska tavolníkového, masožravky bublinatky jižní, kuňky obecné, jeřába popelavého či vážky jasnoskvrnné? Na Borkovických blatech, které dostaly druhou šanci. Vytěžené rašeliniště se dočkalo komplexní obnovy, která... celý článek

Bílé Karpaty AKTUÁLNĚ 2023

České hory AKTUÁLNĚ 2022/2023

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

15 tipů na zimní lezení u Skalnaté chaty v Tatrách

Skalnatá chata ve Vysokých Tatrách se po dlouhých desetiletích otevřela pro normální horolezeckou veřejnost. Před tím fungovala jen ze známosti anebo vůbec. Při tom je to jedna z nejstarších turisticko-lyžařsko-horolezeckých chat
Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Firemní ubytování v České republice: ubytovny a pokoje

Mnoho lidí, kteří dojíždění za prací do jiného města nebo jezdí dokonce až do ciziny, často dumá nad tím, kde a jak si hledat levné varianty ubytování. Abychom těmto lidem pomohli,
Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Sněžka (1603 m), nejvyšší česká hora

Nejvyšší česká hora Sněžka (1603 m n.m.) převyšuje své okolí o dobrých dvě stě metrů a poskytuje dokonalý kruhový rozhled. Několikahodinová pěší túra za dalekými rozhledy se sem za jasných dní vyplatí.
Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Odhalení tajemství: Jak funguje sportovní sázení v kasinech?

Fascinuje vás myšlenka sportovního sázení v kasinech? Zajímá vás, co se děje v zákulisí? Pokud ano, pak jste na správném místě. V tomto článku vám poodhalíme tajemství, jak funguje sportovní sázení v kasinech.
7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

7 způsobů, jak si v roce 2023 udělat pořádek ve financích

Peníze jsou jen prostředkem k dosažení našich cílů a mnoho z nás si s nadcházejícím rokem stanovuje předsevzetí, mezi které mnohdy patří také lepší správa financí nebo šetření. Finanční povědomí je zásadní pro to,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
FESPO - veletrh Švýcarsko, Curych 2.-5.2. 2.2.
Vacances - veletrh Belgie, Brusel 2.-5.2. 2.2.
Balttour - veletrh Lotyšsko, Riga 3.-5.2. 3.2.
Chřibské zimní táboření Chřiby 3.-5.2. 3.2.
Zimní táboření Lipnice nad Sázavou, hrad 3.-5.2. 3.2.
Batmassan - veletrh Švédsko, Göteborg 4.-12.2. Lodě 4.2.
Ledová jízda - psí spřežení Pec pod Sněžkou 4.-6.2. 4.2.
Orlický maraton Deštné 4.-5.2. Běžky 4.2.
Zimní plavání v Sázavě Sázava   4.2.
Drytooling - slovenský pohár Lieskovany   4.2.

Diskuse

Nohy v suchu Bretislav, 2.2.2023 18:52, 3 příspěvky
lavina Pišišvor, 2.2.2023 16:14, 2 příspěvky
Článek? Michal, 2.2.2023 13:19, 1 příspěvek
ceny za nocleh Petr, 2.2.2023 12:05, 1 příspěvek
lavina Skiák, 2.2.2023 1:57, 2 příspěvky
Skialp Honza, 31.1.2023 14:27, 16 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Kuba Turek, 30.1.2023 23:51, 7 příspěvků
Text – Honza: Michael Beranek, 30.1.2023 20:38, 6 příspěvků
Svět se změnil Honza, 30.1.2023 19:46, 6 příspěvků
Etický kodex Syndikátu no... Honza, 30.1.2023 19:39, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Projekty obnovy mokřadů z... Horydoly , 2.2.2023 17:10
Nový ročník Adapterra Awa... Horydoly , 2.2.2023 16:55
Anytimecar: 7 tipů na top... Horydoly , 2.2.2023 15:53
Běžecké závody 2023 Horydoly , 25.1.2023 20:46
Konvenční turismus je passé Horydoly Open, 20.1.2023 18:30
Pojišťovny varují před vý... Horydoly Open, 20.1.2023 18:23
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:21
Re: Pojištění Horydoly Open, 20.1.2023 18:19