Malé lezení na křemenci v Rohožníku

Malé lezení na křemenci v Rohožníku
Rohožník. Kuba leze Diagonela 3+ UIAA
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Zdálo by se, že Praha za 140 let své horolezecké historie vyčerpala všechny lezecké skály. Kupodivu tomu tak není. Horolezci objevují další a další skály. Mezi ně patří lom v Rohožníku na okraji Dubče.

Malé lezení na křemenci v Rohožníku
Rohožník, Stará cesta 3 UIAA.
Autor snímku Kuba Turek

Geologové jásají nad instruktivním rozhraním ordoviku (křemenec) a křídy (slepence a pískovce). 

Skalnatý hřbet Rohožníku se skládá z hornin libeňského souvrství ordoviku. Z nich nejtvrdší jsou lavice řevnických křemenců, místy až 420 centimetrů tlusté. Na křemence nasedají slepence peruckých vrstev a pískovce, které jsou pozůstatkem sladkovodních jezer, které se zde rozlévaly dříve, než je zalilo druhohorní moře. 

Právě po pevném křemenci se leze. Mírně položená světlá lavice je zakončena převiskem z utuhlého tmavého slepencového bahna. 

Rohožník, Dubeč, Praha.  

Lezecké cesty jsou dlouhé méně než 10 metrů.

Nedoporučuje se lézt sólo, protože směry nejsou dostatečně olezené a některé šupiny se ze skály lehce odlomí, a navíc se leze po šikmých plotnách, což by v případě nečekaného pádu mohlo skončit dopadem na hlavu.

Jištění při lezení odspodu je možné malými vklíněnci. Zatloukání skob, případně vrtální a lepení borháků je nepřijatelné, protože opuštěný lom je přírodní památkou.   

Jištění shora je možné o stromy, které jsou odsazené několik metrů za horní hranou lomu. Lze k nim jednoduše přijít pěšky.

Rohožník, Dubeč, Praha.

7. listopadu jsme přelezli tři výrazné směry uprostřed stěny:

STARÁ 3 Špinavým koutem do jeho poloviny, doleva na šikmou plochu a položeným terénem opatrně do trávy na temeno. 

DIAGONELA 3+ Zprava na položenou plotnu a do zářezu ve vrcholovém převisu.

SPÁRKA 4 Prstovou spárou do poloviny stěny, vpravo vzhůru pod nevýrazný zářez a jím na temeno.  

Rohožník, Dubeč, Praha.

Přírodní památku tvoří opuštěný lom na vrchu Rohožník (273 m) mezi Dubečkem a Dubčí, nad pravým břehem Říčanského potoka. Původní název Rohožníku zněl Rohozný vrch. Pojmenování je odvozeno od rákosí (rohoz), které rostlo v mokřadech obklopujících ze tří stran.

V 19. a 20. století se zde těžil kámen pro stavební účely, vyráběly se z něho velké dlažební kostky zvané kočičí hlavy. Dnes je lom rekultivovaný. Zbyla z něj kompaktní skalní stěna, skalnatý svah a nad ním turistická vyhlídka.  

Archeologický průzkum nalezl pravěkou keramiku. Kvůli tomy byla oblast prohlášena za kulturní památkou, což kopec zachránilo před úplným vytěžením. Lidské sídliště tu vzniklo v pozdní době kamenné (2000 let př. n.l.) a s přestávkami existovalo do doby hradištní (zhruba do roku 1000 n.l.). Pamatuje tedy první využití kola v Čechách i první Přemyslovce včetně svatého Václava.   

Dubeč.

Doprava

Okolo lomu vede modrá turostická značka z Uhříněvsi (vlak) do Dubče a dál do Běchovic (vlak). Vede částečně po loukách a je sjízdná pro horská kola. Cyklostezka vhodná pro silniční kola vede z Horních Měcholup (vlak) přes Dubeč do Dolních Počernic (vlak) 

Nejbližší autobusová zastávka je Dubeček, kam jezdí autobusy z Černého Mostu a Malešic.

Z Dubče přicházíme po ulici Ke Starému Lomu, přejdeme Říčanský potok přes můstek s brodem v uličce U Lomu a ocitneme se na přírodním volejbalovém kurtu s klubovnou. Nad ním se vchází do lomu Rohožník.

Pod Rohožníkem na Říčanském potoce a jeho přítocích bývalo 50 rybníků v době před 30etou válkou. Poté zanikaly a v roce 1860 zbyl už jen nahoře pod Uhříněvsí jen velký Podleský rybník. 

Po roce 1955 se rybníky začínají obnovovat. Přímo pod Rohožníkem je stejnojmenný rybník. Nad ním býval Veský rybník a zatím je z něho vidět jen zarostlá louka a pobořená hráz. V Lítožnici byl obnoven Myslivecký rybník. Oby rybníky byly nedíávno rekonstruovány. Přibyly k nim retenční nádrž Říčanka a rybníček v Panské zahradě u bývalé tvrze Dubeč. 

Dubeč, Praha.

Doporučené vybavení

Přilbaúvazek, 2 karabiny se zámkem, 3 expresky, jistítko, lano 20 m, smyčky, malé vklíněnce, magnézium, šťáradlo, lezečky, lékárnička, batoh, outdoorový mobil, kompaktní fotoaparátpojištění.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Babka Bílá skála v Libni Bílý kříž Černá skála u Řevnic 

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Severní převis v Černolicích Severní komín v Černolicích Tři převisy v Černolicích Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Skála Slepucha u Černolic

Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory

Jizerské hory Černá Studnice Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Klobouček Kokořínsko U Nedvězí Konstatntinovy lázně Kreutzberk Mrtnická skála

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Děšťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení

Strašín u Rokytky Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Hoch-Tirol trail: vysoko v horách z Itálie do Rakouska

Hoch-Tirol trail: vysoko v horách z Itálie do Rakouska

TREKKING GUIDE Pěší trek nebo výprava v horách s noclehy na vysokohorských boudách přináší nejen dech beroucí výhledy, ale taky intenzívní sdílení společného času s blízkými nebo přáteli. Anebo samotářskou meditaci? Vyrazte o prázdninách... celý článek

All Time Best Trekking Route in the Annapurna Region

Koupací lom Kojetice se nachází pouhých 15 kilometrů od Prahy

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

Dolní Ohře: překvapivě rychlá kráska

AKTUALIZACE Když v Čechách neprší, tak je největší sucho pod Krušnými horami a ve Středohoří. Přesto tudy protéká Ohře, která má dost vody po celý rok. Její střední tok zná každý vodák,
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Horoskop pro hráče online hazardních her

Horoskop pro hráče online hazardních her

Hazardní hry by každému vnějšímu pozorovateli mohly zpočátku připadat, že jsou založeny pouze na štěstí a ničem jiném. Pokud však pronikneme hlouběji do světa štěstí, zjistíme, že na výsledcích hazardních her
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Letní Letná - cirkus Praha, Letná 11.-31.8. Vizuální pohybové umění 11.8.
Sraz packrafterů České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Olympijský šplh Libčice nad Vltavou, koupaliště 20.8.
Vasaloppet - běh Švédsko, Mora 20.8.
Putování za světlem - fotovýstava Praha, Neobyčejná klubovna 20.-24.8. Fotografoval Vojtěch Suchý 20.8. 17:00
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 25.-28.8. 25.8.

Diskuse

Rental business Phatup, 15.8.2022 22:40, 117 příspěvků
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 14:54, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53