Jižní stěna Cima Ovest na Tre Cime di Lavaredo

Jižní stěna Cima Ovest na Tre Cime di Lavaredo
Cima Ovest. Kuba připravuje stanoviště na konci Okružní police.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Normálka na Cima Ovest / Westliche Zinne je považována za nejhezčí dvojku v Dolomitech. Nenechte se ovšem mýlit! Na tomto dlouhém výstupu je třeba lézt úseky obtížnosti 3+. 

Jižní stěna Cima Ovest na Tre Cime di Lavaredo
Tre Cime di Lavaredo, Cima Ovest (2973 m).
Autor snímku Vorner
Jak na to

Doporučené vybavení

Pohorky, lezečky, batoh 30 l, lano 2x50 m, sedák a prsák, 5 expresek, 3 karabiny se zámkem, 4 smyčky obvyklé délky, jedna dlouhá smyčka, 2 prchačky na případné dojištění sestupu, základní sortiment vklíněnců a friendů, jistítko, helma, svetr, žďárák, pití a jídlo na celý den, lékárničkatelefon, TOPO. Nepromokavá bunda. Přístup ulehčí trekové hole. Zážitky zaznamená kamera nebo fotoaparát.

Booking.com

Cima Ovest, neboli Západní vrchol horské skupiny Tre Cime di Lavaredo se velmi podobá vedlejší Cima Grande, čili Velké věži. Obě stojí hned vedle sebe, Západní je jen o pár metrů nižší.

To je pro nás výhoda! Jdeme na Normálku a i za hezkého počasí na ní potkáváme jen několik horolezeckých družstev. Na velké čimě jich bývá nalezlých až několik desítek.

Lámavá rokle na začátek a na konec

Nejprve musíme podstoupit Očistec, abychom se dostali do Nebe. Šineme se drobnou sutí známým tempem dva kroky nahoru a jeden dolů. Potom se ocitneme v rokli směřující do sedla mezi Velkou a Západní věží, kde se teprve začíná lézt. Bojujeme s volnými balvany, bahnem, vodou i sutí. Všechno je nestabilní, až se nechce věřit, že tudy vede nástup na nejkrásnější Normálku v Dolomitech. Ale je tomu tak.

Nastupujeme do cesty až po desáté hodině. To je pozdě, ale věříme, že to stihneme. Násobíme průvodcovský čas dvakrát, jako obvykle, a říkáme si, že je času dost. Nakonec se ukázalo, že nahoru lezeme třikrát tak dlouho, ale za to sestup jsme dokonce urychlili.

tilak-005-480x70.png

Už na nástupu před sebou zahlédneme zadky dvoučlenného družstva. Zaujme mě samozřejmě ten, nad kterým vlají dlouhé plavé vlasy. Nakonec během první opravdového lezení ve stěně předbíháme šestičlenné ruské družstvo. Lezou komplikovaným ruským stylem, při kterém se kus po kuse posunuje celé družstvo. Domlouvají se vysílačkami, na sobě mají vojenskou výstroj, ale jen slečna má na zádech malý batůžek sotva na náhradní svetr. 

Trochu se dohadujeme s jejich šéfem na čele, který nám vyčítá křížení lana. Nedá se ale nic dělat, protože už ve spodní třetině cesty je zřejmé, že je bivak nemine. Dodáme tím odvahy holandské dvojici, která se zamotala do mohutné ruské výpravy, aby předběhla také. Pak už otec s dospělým synem lezou stále za námi.

Ne! Tudy nepolezu! Nejsem kamikaze!

V delikátní horní třetině nás předběhne japonská dvojice. Byl to takový fofr, že na štandu jsem s Japoncem poseděl asi tak tři minuty, než dobral spolulezkyni, a běželi strmými skalami vzhůru.

 

K lámání chleba došlo těsně pod vrcholovým hřebínkem. Podle průvodce se má udělat dlouhý krok deset metrů nad štrbinou a stovky metrů nad zemí. Přestože byla řada na mé spolulezkyni, odmítla krásný vzdušný zážitek a nechala mě mrznout na štandu v sakra profukující soutěsce. Naštěstí Japonka se právě vracela dolů slaněním, a tak Hanka dostala radu, jak soutěsku oblézt za cenu, že obtížnost se zvedne přes čtyřku. Už o dvě délky níže jsme si obuli lezečky, tak to nebyl problém.

Rusům studený bivak nevadí

Za chvíli jsme už stáli u vrcholového kříže. Pobyli jsme u něho ani ne dvě minuty, protože den se chýlil k večeru. Na sestupu jsme se ještě minuli s vystupujícími Holanďany a pozdravili jsme se s Rusy. Ruskou výpravu jsme pak uviděli zase až druhý den odpoledne na chatě Auronzo, kde jsme byli my i oni ubytovaní. Byli rozesmátí, takže jim bivak bez bez bivakovacího vybavení v teplotě těsně nad nulou zřejmě nečinil žádné potíže.

Zato Holanďané nás dohnali a ukázalo se, že nemají dost dlouhé lano na slaňování. "Mysleli jsme, že 70 metrů je dostatečných," říkal otec, ačkoliv v průvodcích je uváděno nejméně dvakrát 45 metrů. "Máme samé roviny a o tomhle jsme neměli ani představu," doplnil jeho syn. Vzali jsme je tedy do party a kombinovali naše dvě padesátky s jejich sedmdesátkou. Slanění nám šla pěkně od ruky. Zvládli jsme i kamenitou rokli na sestupu a s padající tmou dorazili na chatu Auronzo.

Tre Cime di Lavaredo / Drei Zinnen. Dolomiti.

JIŽNÍ STĚNA (Normální cesta)

Cima Ovest / Westliche Zinne (2973 m)

Tre Cime di Lavaredo / Drei Zinnen, Dolomiti Brenta

Prvovýstup

Michel Innerkofler a Georg Ploner. 21. srpna 1879

Obtížnost

Normální cesta je klasická alpská túra. Kombinuje pěší výstup (mnohdy exponovaně a v suti), lehké lezení 1-2 (náročná orientace) a klasické skalní lezení do 3+ (vlastní jištění). Je dobře značená oranžovými pruhy na skále. Samotné lezení trvá cca 4 hodiny, 400 metrů převýšení a délka cesty 750 m. Celá túra od chaty Auronzo na vrchol a zpět trvá okolo osmi hodin.

Sestup

Sestup je částečně pěšky, často slézáme a několikrát slaňujeme. Na slanění je vhodné kvůli rychlosti kombinovat 2x50 m lana.

Od vrcholového kříže se vracíme jištěně po polici podél hřebenu a slézáním na plošinu nad kolmou stěnku (dvě skoby, v nich bývá zavěšené fixní lano). Slanění 20 m komínem až pod sedélko v hřebenu. Pěšky na rozlehlou hlavu pilíře (nýty). Slanění 15 m do štrbiny (lano se vyvěšuje mimo štrbinu). Ze štrbiny (skoba) slanění 35 m koutem na polici. Pěšky po polici na její konec k hodinám a skobě. Slanění 15 m stěnou na další polici (masivní hodiny). Slanění 45 m na širokou suťovou polici k místu Bivakplatz. Slézáme na okružní polici Ringband a jdeme po ní nad komín (skoby a nýty). Slaníme 20 m nad sedlo. Pěšky sestoupíme na kazatelnu nad širokou roklí. Slezeme dolů a potom traverzujeme jasnou stezkou (2) na stanoviště (skoba). Slaníme 45 m na suťové pole. Po něm opatrně sejdeme a traverzujeme (2) nad rokli (skoby). Slaníme 10 m. Scházíme zprvu po hřebínku, poté ho podejdeme zprava doleva a přetraverzujeme suťovou rokli (hodiny). Slaníme 50 m a sutí sejdeme opatrně pěšky nad nástupový skalnatý komín (vpravo skoba). Slaníme 35 m.

Ocitneme se 8 metrů pod sedlem mezi Westliche a Grosse Zinne. Přímo na sedle je velká slaňovací smyčka okolo skály (nebo ji sami umístíme), která ulehčí první metry sestupu. To se hodí, pokud je kuloár namrzlý, zasněžený, nebo právě prší. Jinak lze opatrně slézt a sejít až k úpatí skal.

Přístup

Od chaty Auronzo 2320 m jdeme na horní parkoviště a pod skalami traverzujeme po horské stezce. Mineme dva velké kuloáry a dáme se nahoru teprve třetím plným velkých balvanů a suti. Zde už vidíme první oranžové pruhy na skále značící Normální cestu na Westliche Zinne. Nástup do samotné cesty je asi 8 metrů pod sedlem mezi Cima Ovest a Cima Grande. V pravé stěně těsně nad sedlem je vytesaná jeskyně z 1. světové války (2620 m). 

INFO: Normalweg Westliche Zinne (Bergsteigen.com)

Tre Cime di Lavaredo / Drei Zinnen. Dolomiti.

Výstup 

Širokým komínem po skalnatých stupních (2) do suťové rokle. Vlevo skoba. Rokle se nad námi rozdvojuje, my se vydáme po suti doleva. V pravé skalní stěně hodiny. Kde se rokle stává strmou, uhneme doleva na vodorovnou polici (CH). Postupujeme po ní (dřevěné trámy) až na ostří hřebínku, po něm lehce nahoru (1) na další polici. Koutkem na plotničku (skoba) a hřebínek (skoby).

Lehce a dlouze traverzujeme doleva (1-2) na suťové pole. Po něm pěšky po vyšlapaných serpentinách vyjdeme pod strmou skalní stěnu nad kamenitým hřbetem (hodiny). Stěnou přímo vzhůru (3), doleva (skoba) do žlabu (2) na balkon (skoba). Šikmo doprava nahoru po poličce, poté po další polici doprava dolů (2) a vhloubením zase nahoru na kazatelnu (2).

Po levém okraji široké rokle na sedlo a přes něj doprava pod výrazný komín. Nejprve stěnkou a poté komínem (3+) (skoby) na Okružní polici Ringband (nýty a skoby nad komínem).

Po okružní polici pěšky doleva až k výraznému světlému bloku.  Od něho stoupá doprava nahoru skalní žlab (1) k další polici. Na ni se dostaneme pod převislými skalami Bivakplatz (skoba). Po polici jdeme stále vlevo, potom lehce lezeme, až se ocitneme na jejím konci označeném výrazným mužikem (stanoviště můžeme zajistit jen iluzorně).

Vylezeme několik metrů stěnkou na polici, po ní lezeme (3-) doprava (postupně troje hodiny) pod pilíř. Vylezeme na něj zleva koutem (3) a pokračujeme exponovanou strmou plotnou (3) na polici (dvě skoby).

Po pohodlné polici dojdeme ke žlabu (hodiny), překonáme ho (2) a na pokračování police je pohodlné stanoviště (velké hodiny). Stěnou, lépe obloukem zprava doleva (3+) dolezeme na další polici (skoba, hodiny). Po polici doprava a za rohem vzhůru žlabem (2) a pak po jeho pravé straně (3) do štrbiny (skoba).

Buď doprava (smyčka) na balkon (3+) a  odvážným překrokem zpět doleva (nýt, skoba), nebo obtížněji zleva stěnou (tři skoby), na plochou hlavu pilíře (nýty). Pěšky doprava pod malé rozbité sedélko, sestup doprava dolů (2) a do dalšího sedélka.

Po kolmé stěnce (3+), bývá zajištěna fixním lanem a skobami, na plošinu. Odtud nejprve zprava a pak zleva po vodorovné polici (2) těsně pod vrcholovým hřebenem. Police je přerušena zásekem v hřebeni (Spreizschritt). Na vrcholu je vztyčený masivní kovový kříž a u něho je k dispozici vrcholová knížka. 

Příjezd na chatu Auronzo

Od severu z Česka přes Lienz (okolo Salzburgu) nebo Brixen (přes Brennerský průsmyk) na Toblach (Dobbiaco). Tam odbočit na jih po silnici SS 51 do Schluderbach a dále pokračovat po silnici SS 48b do vesnice Misurina a k jezeru Misurina.

Z jihu z Itálie se jede od Cortina d'Ampezzo na sedlo Passo Tre Croci a k jezeru Misurina.

Silnice na Tre Cime k chatě Rifugio Auronzo je placená. Vjezd na horskou silnici je zpoplatněn mýtem 22 E a navíc se platí dalších 7 E za každý den parkování.

Pokud dáváte přednost veřejné dopravě, jeďte vlakem do Toblach (Dobbiaco) a pokračujte autobusem přímo na Rifugio Auronzo.

POZOR: Pokud nejste zkušení horolezci, najměte si horského vůdce! Samostatná družstva musejí dobře zvládat orientaci v komplikovaném terénu, bezpečně lezou čtyřkové obtížnosti a umějí se chovat v suti. V červnu a červenci lze očekávat v kuloárech sníh, v září a říjnu námrazu.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Tady je to všechno vidět
  • Autor Nobody
  • Datum a čas 28.8.2016 18:47
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Sobotní účet: zastavená lanovka a těžký úraz při snowtubingu

Sobotní účet: zastavená lanovka a těžký úraz při snowtubingu

Dvě nebezpečné nepříjemnosti při zimních sportech se v uplynou sobotu odehrály na českých horách. V Jeseníkách spadlo lano lanovky a pasažéry museli sundavat záchranáři. V Krušných horách vyletěla matka s dcerou ze snowtubingové dráhy. ... celý článek

Valentýnský běh

Šumava AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

Santa Caterina Valfurva: Strmé sjezdovky a slunečné svahy

AKTUALIZACE Zatímco Bormio ocení sportovní sjezdaři a nedaleké San Colombano je vhodné pro rekreační lyžaře, vedlejší Santa Caterina v údolí Valfurva poskytuje od každého něco. Po severních svazích padají strmé sjezdovky tvrdé
Regiontour dnes končí. Co ještě vidět?

Regiontour dnes končí. Co ještě vidět?

Veletrh cestovního ruchu Regiontour na Výstavišti v Brně končí dnes v 16 hodin. Co stojí za vidění?
Inzertní systém Linketica nabízí affiliate program

Inzertní systém Linketica nabízí affiliate program

Automatizovaný systém Linketica pro tvorbu a publikaci reklamních článků na nezávislých webech nabízí svým zákazníkům affiliate program. 10% provizi poskytuje po dobu 2 let z obratu přivedného inzerenta nebo média.
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 15.-24.2. 15.2.
Latinská Amerika - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Toman Rychtera 18.2. 18:30
AIME - veletrh Austrálie, Melbourne 18.-20.2. 18.2.
Island - diashow Brno, Práh Přednáší David Hotař 19.2. 18:30
Kazachstán - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Karel Kovy Kovář a Hana Dvorská 20.2. 19:00
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Írán - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Vojtěch Lhotský 20.2. 18:30
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Jakarta - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Zora Vašulínová 21.2. 18:30
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.

Diskuse

To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků
Mittelaletschbiwak Michael Beranek, 16.2.2019 13:15, 1 příspěvek
Rychlé peníze za dům Lenka, 14.2.2019 19:39, 7 příspěvků
průvodce nutný Igor, 14.2.2019 14:42, 6 příspěvků
krumlov David, 14.2.2019 12:21, 1 příspěvek
Operace kloubu Michal, 14.2.2019 10:24, 9 příspěvků
schíza na šumavě Pišišvor, 13.2.2019 23:31, 2 příspěvky
schíza na šumavě prt, 13.2.2019 10:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35
Přednášky o české šlechtě... Horydoly , 7.2.2019 16:31
Špindl Horydoly , 7.2.2019 16:04
Metr prašanu a všechny sj... Horydoly , 7.2.2019 14:45