Lom Chrástnice - letos poslední koupání?

Lom Chrástnice - letos poslední koupání?
Na koloběžce nad Tuklaty.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Čas od času se vydáme hledat nové možnosti na koupání v přírodě. Tentokrát jsme vyrazili k malému středočeskému lomu Chrástnice.

Lom Chrástnice - letos poslední koupání?
Zatopený lom Chrástnice.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 58 km
Čas výletu: 10 h
Náročnost: střední
Terén: vedlejší silnice, polní cesty
Highlights: koupání Chrástnice a Malvíny 
Koloběžka: Crussis Urban

STRAVA.com: Stáhněte trasu
Trasa je vhodná pro koloběžky, trekingová kola a také pro rodiče s cyklosedačkami.

Nevíme co máme od zatopeného lomu Chrást očekávat. Bude to malý zabahněný rybníček pod zarostlými skálami, nebo si zaplaveme v křišťálově průzračné vodě?

Na koloběžce od vlaku z Klánovic

Vlakem dojedeme z Prahy do Klánovic, protože to máme zadarmo. Až sem zasahuje Lítačka.

Stoupáme na koloběžky. Lesní silničkou téměř po rovině jedeme po značené cyklotrase 8211 do Úval a dál houpavou otevřenou krajinou do Tuklat.

Vlčí mák a makovice v Polabí.

Grandiozní fara Tuklaty

V malé vsi čeká velké překvapení. Obrovská fara s grandiozním architektonickým zpracováním. Proč byla postavena nepatřičně cenná stavba zrovna tady, není dodnes jasné. Sídlí v ní obecní úřad, hospoda a kovárna. Prohlížíme ji s otevřenou pusou.

Tuklaty.

Tisícihlavá obec byla zmíněna již roku 1207. Od 14. století tady stojí kostel, dnes zasvěcený Narození svatého Jana Křtitele.

Roku 1729 nechal postavit farář Václav Pečený novou faru. Obrovskou výstavnou budovu na půdorysu ondřejského kříže spolufinancovala Marie Terezie Savojská z Lichtenštejna. Tato česká šlechtična byla nejen velmi zbožná, ale také se dobře starala o své poddané. Stavěla špitály, sochy, podporovala kostely, vykupovala zajatce z tureckých válek... Patřila jí panství Kostelec nad Černými lesy, Škvorec, Uhříněves, Rataje nad Sázavou a Kounice.

Náročná architektonická forma byla tehdy uplatněna pouze na několika honosných zámcích jako Veltrusy nebo Liblice. Barokní fary se při tom stavěly jako z jendnoho mustru - obdélníková jednopatrová budova. Navíc se nedochovaly jakékoliv informace o staviteli. Lze se se pouze dohadovat, že nápomocen snad mohl být František Maxmilian Kaňka, významný architekt a přítel faráře Václava Pečeného. V tomto světle není úplně nesmyslná ani teorie, že v původním plánu bylo postavit lovecký zámeček pro nedaleký Škvorec, a teprve později se z domu stala fara.   

Tuklaty.

Naopak známý je sochař Jan Jiří Šlanzovský, který vytvořil roku 1717 sochu Neposkrvrněného početí Panny Marie (Immaculata). Panenka Marie stojí na kouli obtočené hadem, což symbolizuje zemi sužovanou zlem. Ona ho poráží svatým gestem, pozdvihnutím Ježíška.

Nejasný je ovšem význam latinského nápisu vytesaného na podstavci. Zde je jeho český překlad: "Ku poctě velkého zápasu, jenž byl díky pevné víře v Pannu Marii ukončen, děkují služebníci." Buď je to poděkování za konec epidemie cholery z roku 1713 nebo za dokončenou rekatolizace poddaných ve zdejším kraji. 

Tuklaty.

Koupání mezi trilobity a graptolity

Po cyklotrase 8211A projíždíme po vedlejší silnici mezi poli s kvetoucími rudými máky. Prosmykneme se skrze vesnici Břežany II a po neznačené polní cestě vystoupáme na plochý vrchol Chrástnice (260 m). Daleko široko je to jediné zalesněné místo v zemědělském kraji mezi Českým Brodem a Klánovickým lesem.

Západní část vrchu je odtěžena jen mělce, ale za to ve východní části zeje hluboký lom. Zhruba v osmimetrové hloubce pod námi se zaleskne černá hladina. Voda sahá podle různých zdrojů do hloubky 10 nebo 20 metrů.

Vodní hladina má plochu zhruba 80x20 metrů. Ačkoliv do lomu vyvěrá silný spodní pramen, záleží také na množství dešťových srážek. 

VIDEO Koupání v lomu Chrástnice

Nad lomem Chrástnice je vybudovaná jednoduchá rybářská základna ke komerčnímu rybolovu. Na několika místech nad hladinou se nacházejí vyrovnané plošiny pro pohodlí rybářů, kteří si lov na udici zaplatili.

Majitel lomu je ovšem tak rozumný, že koupání je zde povoleno. Zakázané je venčení psů a jiných domácích zvířat.

Koupání je báječné. Nehybná voda tvoří ostře oddělené teplotní vrstvy. Nahoře je příjemně teplá. V hloubce jeden a půl metrů už ledová. Přispívá k tomu závětří, které tvoří nejen skalní stěny zatopeného lomu, ale také husté stromoví nad nimi.

V lomu Chrástnice se těžil křemenec, vápenec a sopečné horniny, které se zde ukládaly v prvohorách před 300 až 500 miliony let. Těžba kamene tu skončila roku 1941, kdy se přestala vyplácet. Už roku 1927 totiž narazili lomaři na podzemní pramen a vodu bylo nutno neustále odčerpávat.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Zatopený lom Chrástnice

Zatopený lom Chrástnice.

Pro geology a paleontology: Lom Chrástnice otevírá doslova instruktážní pohled do prvohor v Barrandienu, přesněji období tremadok - to je speciální česká a německá vrstva ordoviku, která je v Anglii řazená do kambria. V těženém hornině jsou jasně vidět graptoliti a trilobiti, kteří před půl miliardou let ovládali celou planetu.

Klima tehdy bylo jedno z nestudenějších v historii Země. Kontinenty byly rozděleny na Laurentii s Eurasií a Severní Amerikou poblíž rovníku a Gondwanu s Austrálií, Jižní Amerikou, Afrikou, Indickým štítem, Arábií a Antarktidou v chladné oblasti. Jižní pól se nacházel na Gondwaně, tam kde je dnes Sahara. Na tomto superkontinentu se tvořil obrovský kontinentální ledovec, který vysál vodu z moří a způsobil pokles světového oceánu o nejméně sto metrů.

Sopky chrlily do moře železité látky, které zpracovávaly bakterie. Po nich zůstala významná ložiska železné rudy ve středních Čechách, v německém Durynsku a v Severní Americe.

Polabí na koloběžce.

Přes žírné Polabí

Po plaveckém osvěžení sjíždíme k Týnickému potoku. Míříme k Labi. Doslova nás očaruje žírná krajina. Trháme tmavé a sladké třešně rovnou do úst, nasbíráme jahody přímo z plantáže, ochutnáme maliny z malinového pole, tu a tam zobneme dozrávající švestku nebo mirabelku. Všude okolo běží žně na plné pecky.

Cesta podél Týnického potoka je zarostlá, a tak musíme poněkud kličkovat po polích nad Suchými doly. Polní cesty nás ovšem vedou dobře, byť poněkud namáhavě po trávě a kamení nahoru a dolů. Dovedou nás na silnici k říčce Výmola.

Výmola.

Hned v Župavě ze silnice odbočíme znovu na polní cestu do Kozovaz. 

Pak už naplno svištíme po silnicích přes Mochov do Čelákovic. Tam uděláme naši obvyklou navigační chybu. Jedeme stále po levém břehu Labe až ke slepému ramenu. Jsme sice jen pár desítek metrů od zatopené pískovny Malvíny, ale musíme se otočit a pokorně se vrátit na cyklostezku 0019, která nás dovede jezero zvané také Mezi Mosty.

Polabí na koloběžce.

Vybíráme si vedlejší jezero, které je vyhrazené pro nudisty. Nemáme už moc času, cesta do Prahy bude ještě dlouhá. Shazujeme ze sebe oblečení, skáčeme do vody a užíváme dnes už druhého čistého a teplého koupání.

KOUPÁNÍ.czKOUPÁNÍ.cz: Malvíny Mezi Mosty Čelákovice

 

Labskou cyklostezkou číslo 2 rychle dorazíme do Brandýsa nad Labem. Ve městě absolvujeme nudné stoupání po frekventovaných ulicích. Zpestříme si ho aspoň sklenicí piva na náměstí.

Dlouze ale mírně stoupáme po silnici do obce Brázdim. Moc aut tu nejezdí. S nastupujícím večerem se šlape docela příjemně.

Za starobylou vsí Brázdim opustíme silnici a napojíme se na červenou turistickou značku. Vede nás přes pole pod Kuchyňkou, Zlatým vrchem a Zabitým vrchem do Miškovic.

Systémem cyklostezek pak už jednoduše dorazíme přes Čakovice, Kbely a Hloubětín do Hrdlořez. Tady končíme. Už za tmy nasedáme do autobusu a jedeme domů.

Ujeli jsme 63 km. Výlet se dá zkrátit. Do vlaku lze nastoupit v Čelákovicích (30 km) nebo v Brandýse nad Labem (40 km). 

UBYTOVÁNÍ V REGIONU: Chaty, chalupy, apartmány a penziony ve středních Čechách


Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýlefunkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapa, outdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpičkazámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera. Nezapomeňte na ručník a plavky (pokud jste stydliví).

Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě 

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Radotínské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Vesec a Průhonice (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Z Prahy do Chrástnice za koupáním (Český Brod), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Kokořínskem z Nedvězí (Neratovice), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Z Kytína do Pičína v Brdech (Dobříš), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Na koloběžce daleko na západ až za Cheb

Na koloběžce daleko na západ až za Cheb

Do zajímavého kraje mezi Chebem a Hohenbergem jsme se vydali na koloběžkách. Měl to být příjemný odpolední výlet, ale všechno bylo jinak.... celý článek

Cyklonovinky 2021

Hostivařská přehrada 2021

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Vestec: koloběžkový okruh na jižním okraji Prahy

Vestec: koloběžkový okruh na jižním okraji Prahy

FOOTBIKE GUIDE Třicetikilometrový okruh, který lízne jižní hranici Prahy, ukazuje všechny krásy zdejší přírody. Za tři hodiny projedeme Trojmezí v Záběhlicích, Kunratický les, Vestecký rybník, Průhonice a vrátíme se podél Botiče a Hostivařské
Hostivařská přehrada 2021

Hostivařská přehrada 2021

Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.
Na koloběžce daleko na západ až za Cheb

Na koloběžce daleko na západ až za Cheb

Do zajímavého kraje mezi Chebem a Hohenbergem jsme se vydali na koloběžkách. Měl to být příjemný odpolední výlet, ale všechno bylo jinak.
Kick&kayak na Hostivařské přehradě

Kick&kayak na Hostivařské přehradě

KICK&KAYAK V pozdním podzimním odpoledni jsme se projeli na lodi po Hostivařské přehradě a na koloběžce okolo Botiče. Tři dny na vodě jsme užili koncem října. Pádlovali jsme na nafukovací lodi v Praze,
Cyklonovinky 2021

Cyklonovinky 2021

MILOVICE Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům ZRUŠENO! 26.-28.11. 26.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 18.-20.3. 18.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 25.-27.3. 25.3.

Diskuse

Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 21:01, 6 příspěvků
Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 6 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 6 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 6 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Kuba Turek, 28.11.2021 0:45, 6 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Barča, 27.11.2021 23:02, 6 příspěvků
Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků
Brezina Martin Brož, 26.11.2021 10:26, 8 příspěvků
Kolem světa - upozornění Piký, 24.11.2021 17:54, 1 příspěvek
Chybí hlavní zásada Martin, 22.11.2021 17:54, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36