Do La Normy za prašanem

Do La Normy za prašanem
SDÍLEJ:
Pětidílný seriál o možnostech lyžování ve francouzském středisku La Norma pokračuje popisem možností pro ježdění v hlubokém sněhu. Toto středisko je totiž rájem pro freeriding v lese, a tedy bez velkého nebezpečí lavin.
Jak na to Informace o lavinové situaci

Stupeň lavinového nebezpečí zjistíte podle vyvěšené vlajky před informačním středisekm Maision la Norma pod kabinkovou lanovkou Melezet. Vedle vlajky běží na světelném panelu ještě bližší upřesnění. Stejná vlajka je vždy vyvěšená i na nejvyšší stanici vleku Norma II (2750 m n.m.).

Podrobné lavinové zpravodajství pro údolí Maurienne si můžete ve francouzštině přečíst na nástěnce v informačním středisku každý den ráno, anglická verze bývá o den opožděná.

V infocentru je k dispozici i dvoudenní předpověď počasí.

Doporučené vybavení

Lavinový hlásič (pieps)

Lavinová sonda

Lopatka

Lékárnička

Mobil

Recco destičky v oblečení (středisko je vybavenno recco-systémem)

La Norma - kompletní manuál

1. díl: Fotogalerie

La Norma není největší, nejznámější ani nijak výjimečné zimní středisko ve Francii. Přesto sem Češi jezdí nejvíce.

Čím to je? Samozřejmě rozhoduje nízká cena! Ale také rozmanitost sjezdových terénů. Nabízí se totiž sedmdesát kilometrů sjezdovek a nejméně tolik možností mimo ně. Pokud zamíříte do terénu, můžete si vybrat mírnou lesní svážnici, řídký les s prašanem po pás, skalnatý kuloár i vysokohorskou pláň.

Znalci proto cestují do Normy především za freeridingem, neboli jěžděním off-pist, či po francouzku horspiste.

Do lesa!

Prašanem se tu jezdí hlavně v lese a není proto potřeba se příliš obávat lavin. Nehrozí tu ani kolize s ochranáři, provozovatelé skiareálu dokonce doporučují část lesa nad kabinkovou lanovkou jako Espace naturel freeride (Prostor pro volné ježdění v přírodě). V ostatních oblastech je lyžování povolené s tím, že je nutné dávat pozor na malé stromky.

Doporučujeme především trasy pod sjezdovkami Marmottes, Piniers a Arcosses.

Lanovka Carrelet

Do oblasti Espace naturel freeride se dostanete Kabonkou Melezet a třísedačkou Carrelet. Přímo pod ní je nenápadné ploché údolíčku s vyfoukanou stěnou po levé ruce, kde se dá udělat pár triků jako na přírodní U-rampě.

Poté překřížíte modrou sjezdovku Marmottes a stále po volné pláni si to frčíte k lesu. Držte se spíše vpravo, protože sjezd přímo pod lanovkou bývá vydřený už pár hodin po sněžení.

Překřížíte další modrou sjezdovku Piniers a za chvilku jste u horní stanice kabinky. Sjedete po trati Tetras k sedačce a můžete si dát freeride znovu.

Lanovka Arlette

Anebo pojedete do dalšího terénu. Po mírné zelené traverzové sjezdovce Route de la Repose dokloužete k třísedačce St. Joseph. Ta vás vyveze o kousek výš k další dlouhé třísedačce Arlette. Z ní se vydáte kousek po modré sjezdovce Piniers. A teď máme na vybranou.

Buď se po první stovce metrů spustíte rovnou dolů, překřížíte černou trať Arcosses a víceméně podél lanovky nebo spíše trochu vlevo pojedete řídkým lesem. Čekakí na vás zafoukaná údolíčka, hřebínky, pokud máte smůlu tak mlází, a na závěr i úzká dojezdová stezka přímo pod lanovkou na sjezdovku Granges. Jestli vás to nebude bavit, kdykoliv můžete uhnout doprava na černou sjezdovku.

Pokud pojedete od lanovky kousek dál až na rozcestí červené Clot zeshora, téměř vodorovné Piniers a prudké Arcosses, můžete si vybrat z několika údolí. Všechny končí ve vzrostlém lese. Vyjedete z něho někde na zelené sjezdovce Route de la Repose.

Horní části popsaných terénních sjezdů vedou po pláních vystavěných větru, a tak tam může být sníh nepříjemně slehlý. V tom případě jeďte po Piniers ještě o kousek dál až se ocitnete v lese. Před bezpečnostními sítěmi zastavte a zamiřte přímo dolů prudkým lesem.

Je tu závětří, a tak se pod stromy ukládá jemný prachový sníh. Buď sjedete zase až na Route de la Respose, nebo nejprve narazíte na doleva klesající cestu a po ní dojedete na sjezdovku. Je to lepší varianta, protože pod cestou můžete narazit na obtížně průjezdné mlází.

Kuloáry a sněhové stěny

Drsnější a zkušenější povahy mohou vyrazit i do terénů nad hranicí lesa. Nejoblíbenější sjezd vede od nejhořejší stanice vleku Norma II do širokého kuloáru. Není v něm záludných skalnatých míst, ale neustále v něm hrozí laviny. Je totiž hodně široký a prudký místy až 40 stupňů. Dole se objevíte na pláních vedle červené sjezdovky Clot.

Pokud vyjedete třísedačkou Clot, můžete se dát hlubokým sněhem doprava okolo stejnojmenné sjezdovky, nebo doleva mezi skalkami a klečí. Často tu ovšem vane silný vítr, a tak počítejte s udusaným povrchem, nebo naopak s vyfoukanými plotnami.

Vrátite-li se znovu k vleku Norma II, můžete si užít nejenom sjezdu kuloárem, ale také neupravených svahů v okolí sjezdovek Norma I a Norma II. Jezdí se vlevo i vpravo od vleků, ale také v pruhu sněhu mezi nimi. Zvláště jemný sníh mívá údolíčko vlevo od sjezdovek, protože leží vysoko ve svazích hory La Norma, je v závětří a většinu dne ve stínu.

Opravdu vysokohorský sjezd

Největší sněhová pláň na svazích vrcholu La Norma (2917) se dá za příznivých sněhových podmínek sjezd od nejvyššího vleku Norma II. Dáte se doprava, ignorujete sjezdovku Norma II, přejedete nad výše zmíněným údolíčkem s jemným prašanem a ocitnete se na skalnatém hřebínku. Z něho se spustíte přímo dolů do údolí mezi vrcholy La Norma a Belle Plinier. K první salaši, kterou pod sebou vidíte na hranici lesa, sjedete sedm set výškových metrů neporušeného sněhu.

V případě méně bezpečného sněhu se sem dostanete kratším a méně strmým sjezdem z míst, kde se červená sjezdovka Carrelet noří do lesa a zatáčí doprava.

Lesnické domky

U salaše narazíte na turistickou značku a více méně jejím směrem pojedete údolím. Jenom se nenechejte unést krásou jízdy a nejezděte príliš dolů k potoku, špatně by se vám vracelo nahoru. Okolo několika dřevěných rozcestníků se dostanete ke zděnému loveckému domku s vytesaným letopočtem 1920 nad vchodem. Je otevřený a dá se v něm v případě potřeby odpočinout.

Okolo dalšího pobořeného domku sjíždíme lesní cestou na velkou křížovatku. Doprava do kopce je to ke kabince Melezet pět minut pěšky, přímo dolů do Normy půl hodiny a mírně vpravo dolů dojedete na červenou sjezdovku Foret a po ní pohodlně sjedete dolů do La Normy.

Jestli jste všechno vyzkoušeli, máte za sebou perný den!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Sjezdovky
V sekci "Plan des pistes" je plánek sjezdovek i s vyfotografovanými klíčovými místy.
Reaguj
Čau Kubo,
jako průměrný návštěvník Vašich stránek také nejsem schopná najít mapu areálu La Normy. Kde přesně prosím Tě má člověk hledat. Odkaz na La Normu jsem ještě otevřela, ale neznalá jazyků mapu nenašla.
  • Autor Hanka
  • Datum a čas 5.2.2004 14:30
Reaguj
mapky
Mapka je ve slušné kvalitě k vidění na stránkách střediska, v doporučených odkazech je uvedeno.
  • Autor Vokoun
  • Datum a čas 5.2.2004 10:34
Reaguj
Mapka
La Norma je vskutku příjemné alpské středisko a je od vás milé a záslužné, jak pečlivě se ho snažíte přiblížit českým lyžníkům. Nicméně, nebylo by záhodno pro lepší orientaci při popisu všech sjezdovek a nesjezdovek použít mapku areálu?
  • Autor Tuna
  • Datum a čas 5.2.2004 10:02
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

OBŘÍ DŮL Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Baranie a Priečné sedlo, jarní skialpinistická klasika v Tatrách

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Poslední lyžařskou keš jsme ulovili v Aussois

Poslední lyžařskou keš jsme ulovili v Aussois

Konec zimní sezony ve skiareálech je nevyhnutelný. Na začátku května končí sjezdovkové lyžování v celé Evropě. Poslední cache na sjezdovkách jsme ulovili za obskurních podmínek ve francouzském Aussois.
Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

Slovensko AKTUÁLNĚ 2019

KLÁŠTORISKO Zajímá vás, kde se dá projet na lyžích, kde se leze po skalách, jaké podmínky vládnou na hřebenech, jak jsou nateklé ledopády, nebo jaká chata je otevřená? Přinášíme aktuální zprávy
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2019

OBŘÍ DŮL Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Lyžařská pohoda Maurienne

Lyžařská pohoda Maurienne

Do poloviny října vydají všechny velké cestovní kanceláře zimní katalogy. Určitě v nich bude figurovat francouzské Savojsko. Jsou pro vás ceny mezi deseti a dvaceti tisíci korunami za lyžařský zájezd příliš vysoké?
Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

Grossglockner na lyžích nebo na snowboardu

SKI GUIDE Předkládám šest nejvýznamnějších lyžařských a snowboardových túr v jižní části masivu Grossglockneru. Všechny začínají na chatě Stüdlhütte (2802 m), u které je po celou zimu otevřený komfortní zimní domeček (Winterraum). Není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
Výstava stanů Praha, Letňany 31.5.-25.8. 31.5.
Veletrh vědy Praha, Letňany 6.-8.6. 6.6.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 7.-9.6. 7.6.
Plzeňská amatérská liga horských kol Přeštice Horská kola 8.6.
Muzejní noc Praha   8.6.
Miniveletrh cestovního ruchu Most, Magistrát 11.6.
Kytlický minitriatlon Kytlice   10.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 22.-25.8. 22.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 22.-27.8. 22.8.

Diskuse

fakt XXX, 24.5.2019 17:26, 8 příspěvků
Wobenzym Horydoly - Andrea Černá, 22.5.2019 23:20, 10 příspěvků
Pulzní terapie P.Vyskočil, 22.5.2019 23:16, 7 příspěvků
Wobenzym Michaela, 22.5.2019 22:37, 10 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:58, 7 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:35, 5 příspěvků
Ajeje Tereza, 22.5.2019 14:13, 2 příspěvky
Bureš pudeš Nejlepší heslo, 22.5.2019 13:01, 1 příspěvek
1211 českých novinářů vodák Marek, 21.5.2019 14:53, 16 příspěvků
Autor Horydoly - Andrea Černá, 20.5.2019 17:43, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25