Pohled na Znojmo od Dyje z koloběžky

Pohled na Znojmo od Dyje z koloběžky
Znojmo. Městská plovárna Louka pod Louckým klášterem.
Autor snímku Znojmocity
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Krátká vyjížďka na koloběžce podél Dyje poskytuje instruktážní pohledy na jedno z nejstarších moravských měst. 

Jak na to

Trasa: 5 km
Čas výletu: 1 h
Náročnost: lehká
Terén: cyklostezky
Highlights: Znojmo víno

Jižní předměstí Znojma se jmenuje Louka, což bývala středověká vesnice daleko za hradbami. Jejím jádrem byl Loucký klášter, dnes ho vidíme v megalomanské barokní podobě. Současné využití je vinařské muzeum Znovín, které zabírá 1/25 areálu, a zbytek nechává město chátrat. Na klášterních latifundiích je v létě oblíbená Městská plovárna Louka a také Camp Znojmo.

Okolo Dyje tam a zase zpátky

Od bezplatného parkoviště v Melkusově ulici mezi plovárnou a klášterem přejedeme Dyji po mostě do Sedlešovic. Proti proudu jedeme po úzké asfaltce mezi udržovanými zahrádkami a přes hladinu se otevírají nádherné výhledy na panorama Znojma. Sledujeme středověké hradby a malebné předhradí.

Podjíždíme železniční most. Historický viadukt z roku 1871 byl postaven na trati z Prahy do Vídně. Hlavní trať je dnes přeložená jinam, ale železnice stále funguje. Jezdí po ní spoje ze Znojma do Šatova a dál do Retzu a Vídně.

Mineme lávku přes řeku a dorazíme pod hráz Znojemské přehrady. Od 1966 slouží jako zásobárna pitné vody pro Znojmo a nelze se v ní tedy koupat. Pod hrází přejedeme Dyji po mostě U zeleného stromu na levý břeh.

Nad námi je nejstarší centrum Znojma. Za zhlédnutí nebo třeba i bližší prohlídku stojí hlavně znojemská dominanta Radniční věž. Gotická věž je celoročně přístupná a z ochozu je vidět nejen město, ale dohlédneme až na Alpy vzdálené 120 km.

Chrám svatého Mikuláše má také gotickou konstrukci a barokní podobu. Uvnitř je umístěna vzácná Madona Chlebová. Legenda praví, že za třicetileté války ji zachránila manželka maršála Gallase před žoldáky. Poté ji postavila na truhlu s chlebem pro raněné a pečiva stále neubývalo, i když bylo potřeba nakrmit velké množství lidí.

Rotunda svaté Kateřiny je jedna z nevzácnějších národních kulturních památek Moravy i celé České republiky. Byla postavena okolo 1034 souběžně s přemyslovským hradem. 1134 byla vymalována freskami, které nejspíš představují nejstarší Přemyslovce od Přemysla Oráče.  

Hradiště už mimo středověké hradby bylo opravdu velkomoravské hradiště. Tady našli archeologové nejstarší osídlení Znojma. Ve 13. století zde byl postaven klášter jediného ryze českého řádu Křižovníků s červenou hvězdou. Rotunda svatého Hippolyta se v průběhu věků stala gotickým kostelem a barokním chrámem. Dnes je z Hradiště hezký výhled na hladinu znojemské přehrady.

Vybavení na koloběžku Crussis.

Po levém břehu se vracíme po proudu Dyje Koželužskou ulicí, která se změní pod železničním mostem na zpevněnou stezku. U Louckého jezu se můžeme na závěr vyjížďky protáhnout v přírodní posilovně.

Horydoly.czZAJÍMAVOST: Turistický vláček jezdí ve Znojmě

Znojmo, Turistický vláček.

Po návratu na parkoviště v Melkusově ulici můžeme z koloběžky přesednout na Znojemský turistický vláček. Na parkovišti je také půjčovna koloběžek.

Pětikilometrová trasa se vhodná nejen pro koloběžkáře, ale také pro malé cyklisty, kteří se teprve učí jezdit. Vede mimo automobilovou dopravu.

Znojmo, koupání.

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistický batoh, cyklistické rukavice, helma, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, chytré hodinkyoutdoorový mobil, lékárnička, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera, nářadí a lepení, pumpičkazámek na kolo. V zimě teplé prádlo, nepromokavé boty a bunda, která neprofoukne a nepromokne. 


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Trojský most (Praha), Z Kladna k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Koukolova hora a Kobyla (Beroun), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Manětín a Nečtiny (Plzeňsko), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Podél Ploučnice (Děčín) Podél Dyje (Znojmo) Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2024

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2024

KONĚPRUSY Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.... celý článek

Bruslení v Praze 2023/2024

Pašijový svatý týden Velikonoční

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Velikonoční veselí na zámcích a hradech ve středních Čechách

Velikonoční veselí na zámcích a hradech ve středních Čechách

Oslavit Velikonoce můžete ve středočeských zámcích a hradech Loučeň, Mcely, Okoř, Křivoklát a Týnec nad Sázavou.
Bruslení v Praze 2023/2024

Bruslení v Praze 2023/2024

AKTUALIZACE Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě. 
Co je nového na hradech a zámcích ve středních Čechách?

Co je nového na hradech a zámcích ve středních Čechách?

Hrady a zámky ve středních Čechách nachystaly pro návštěvníky řadu novinek. Speciální prohlídky, přednášky a bohatý program připravili kasteláni už na Velikonoce. Na své si o velikonočních svátcích přijdou hlavně děti. Hlavní sezona
Tradice a zvyky předků v Přerově nad Labem

Tradice a zvyky předků v Přerově nad Labem

Jaro na vsi můžete zažít ve skanzenu Přerov nad Labem. V celém areálu se budou připomínat od 16. března do 7. dubna staré zvyky a obyčeje, které provázely po celé jarní období
Pašijový svatý týden Velikonoční

Pašijový svatý týden Velikonoční

Nejvýznamnější křesťanské svátky Velikonoce, kdy byl ukřižován a potom vstal z mrtvých Ježíš, jsou úzce spjaté se starými pohanskými rituály. Každý den tak zvaného Svatého týdne přes Velikonocemi (též zvaný Pašijový týden)

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dunajec - otvorenie vodáckej sezóny Červený Kláštor 19.-21.4. 19.4.
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 21.4.
Padání - bouldering Žihle 26.-28.4. 26.4.
Prague Bike Fest Praha, Výstaviště Holešovice 27.-28.4. 27.4.
Malše - splutí Římov   27.4.
Veselský vodácký maraton
Suchdol nad Lužnicí Info: lenka.steffanova@seznam.cz 27.4.
Sázavský maraton Zlenice Turistické kanoe 27.4.
Čarodějnický rej na zámku Benešov nad Ploučnicí 27.-28.4. 27.4.
Hanami - svátek sakur
Praha, Hanspaulka 27.4.
Spezi - veletrh Německo, Lauchringen 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.

Diskuse

ilkhhvarv valtrex brand, 21.4.2024 16:55, 117 příspěvků
Приобретайте диплом у нас... Lewiskit, 21.4.2024 16:53, 3 příspěvky
kfwxpxfx prednisone cost canada, 21.4.2024 16:37, 12 příspěvků
lvlfmkey pharmacy online australia free shipping, 21.4.2024 16:26, 1 př...
Bernina strašný news, 20.4.2024 11:13, 1 příspěvek
Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20
EXPEDÍCIE (jar 2024) Horydoly , 20.4.2024 17:50
ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23