Z Kladna přes Kralupy do Prahy, poslední letošní výlet na koloběžce

Z Kladna přes Kralupy do Prahy, poslední letošní výlet na koloběžce
Koloběžka Crussis Urban 4.1.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Každoroční vánoční obleva přišla do středních Čech. Zatímco na horách se lyžuje, u Vltavy osychají silnice. To je správná chvíle na poslední koloběžkový výlet letošního roku. Vydali jsme se z Kladna přes Kralupy do Prahy.

Z Kladna přes Kralupy do Prahy, poslední letošní výlet na koloběžce
Vltava. Cyklostezka na pravém břehu pod Drahanským údolím.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Trasa: 50 km
Čas výletu: 6 h
Náročnost: lehká 
Terén: cyklostezky a vedlejší silnice
Highlights: zámek Buštěhrad, rotunda Budeč 
Koloběžka: Crussis Urban 4.2

Trasa není vhodná pro děti, část vede po silnicích s provozem. 

50 kilometrů dlouhý výlet vede z počátku příjemně zvlněnou krajinou, spíš s kopce, a ke konci už jen po rovině. To odpovídá rozložení našich sil.

Trasa je poněkud netradiční. Většina koloběžkářských a cyklistických výletů severně od Prahy se totiž odehrává v severojižním směru po terénních hřbetech a podél větších toků včetně Vltavy a Labe. Kdežto my jedeme napříč od západu na východ. Umožňuje nám to Zákolanský potok, kterého se držíme.

Kladno.

Vlakem z Prahy dorazíme do Kladna. Před nádražím se napojíme na ulici Milady Horákové, která nás skrze industriální periferii dovede na křižovatku s Unhošťskou ulicí. Tady se napojíme na cyklotrasu 0018. Vede nás po cyklostezce mezi poli a pak po silnici do Netřeb.

Slánská hora.

Přes vesnici už bez cykloturistického značení pokračujeme po Buštěhradské ulici do Buštěhradu. Starosvětský zámek, hospodářský dvůr a městečko poukazuje na historické osídlení. Okolní výsypky a zbytky dolů zase jasně říkají, že se tudy prohnala průmyslová revoluce. Roku 1772 se začalo těžit černé uhlí k pohonu parních strojů poprvé v Nálezné šachtici buštěhradského. V Kladenském revíru se nakonec těžilo v 1050 dolech. Poslední Schoeller byl uzavřen 2002. Prakticky všechno uhlí bylo z podzemí vybráno.

Buštěhrad.

Proto také soukromá společnost Buštěhradská dráha postavila 1855 železnici Staré Kladno - Kralupy nad Vltavou o délce 21 km. V Kralupech se uhlí překládalo na státní dráhu Praha - Podmokly a také na lodě, krteré rozvážely uhlí po Vltavě a Labi. Současně se přestavěla stará koněspřežka mezi Starým Kladnem a Vejhybkou (dnes nádraží Kladno) na parostrojní provoz. 1863 se přestavěla konespřežka v úseku Vejhybka - Bruska v pražských Dejvicích. 1867 se doděla přestavba zbylého koněspřežného úseku Vejhybka - Lány (dnes nádraží Stochov). Velkým akcionářem byl českobudějovický stavební podnikatel Vojtěch Lanna.

Horydoly.czNA KOLE: Prvních zimních 70 km z Rakovníka do Prahy

 

 

Na chvíli vjedeme do terénu. Stoupáme z Žeberské ulice alejí po louce pod Buštěhradskou haldu. Po levé ruce se dotýkáme jejího úpatí.

Největší halda na Kladensku má půdorys 800x600 m a výšku 70 m. Od 50. do 80. let minulého století, tedy po celou dobu existence komunistického Československa, sem vyvezla železniční vlečka zhruba 25 milionů tun strusky, kalů, popílku, popela, škváry a také sudy s nebezpečným odpadem. Teď v klidu zarůstá vegetací a zdá se, že ničemu neškodí.

Na koloběžce v zimě.

Odtud sjedeme strmým a nepříjemně kamenitým, klouzavým, lesním úvozem do Stehelčevsi. Přijedeme k Dřetovickému potoku a držíme se levého břehu. Podjedeme pod dálnicí do Slaného, projedeme skrze Dřetovice a u nádraží Kováry přejedeme koleje. Tady se stékají Zákolanský, Dřetovický a Buštěhradský potok. Dál nese jméno po Zákolanech.

Zákolany.

Vysoko na levém břehu se vypíná jeden z nejstarších českých kostelů - rotunda svatého Petra a Pavla v Budči. Tady se svatý Václav učil memorovat Bibli, možná i trochu číst. Nejspíš tady měl své mocenské zázemí. A pravděpodobně tady nechal povraždit bratrovrah Boleslav Ukrutný desítky příslušníků jeho válečné družiny.

V pravém úbočí těsně před vesnicí jsou nově objevené horolezecké skály.

Horydoly.czHOROLEZECTVÍ: Zákolanské lezení u rudého vraha Zápotockého

Ve vsi stojí památník komunistického vraha, šéfa odborů a později prezidenta Antonína Zápotockého. Na čestném místě v parku podobné zvěrstvo už jinde v Česku neuvidíte.

Zápotocký.

V Zákolanech pod viadukty najdeme červenou turistickou značku a zanoříme se do lesů a luk. Do Otvovic se staví nová cyklostezka, takže je nutno počítat s místy nepohodlnou jízdou po staveništi. Do Minic je cyklostezka postavená dávno.

Kralupy nad Vltavou.

Následuje silniční průjezd Mikovicemi a pak už jen kličkování po cyklostezkách a cyklotrasách skrze Kralupy. Obvykle se zastavíme na občerstvení v Penny Marketu v Riegrově ulici, ale tentokrát máme pořádný hlad a zároveň tušíme, že většina stánků s občerstvením až do Prahy bude zavřená. Náhodně tedy vybíráme jednu z hospod na Riegrově ulici a obědváme.

Kralupy nad Vltavou.

Cyklostezka po levém břehu Zákolanského potoka nás dovede k cyklistické lávce přes Vltavu vedle silničního mostu T.G.Masaryka. Tady se potok vlévá do veletoku.

Na druhé straně Vltavy (orograficky na pravém břehu) najíždíme na Vltavskou cyklostezku, která nás dovede do Prahy. Příjemný asfalt nás vede pod zříceninou Chvatěruby k příbozu Máslovice - Libčice. Tady zase vjíždíme do terénu. I když je mokro, tady bývá sucho, protože se jede buď po skále nebo hrubém písku, případně po kamenné říční navigaci. 

Vltava, cyklostezka u Chvatěrub.

Po břehu objedeme jaderný výzkumný ústav v Řeži, podíváme se na skály přes Vltavu a proti pravěkému hradišti Řivnáč znovu najedeme na asfalt.

Občerstvovacích stánků přibývá, některé mají otevřeno i přes zimu. Míjíme jez Klecany a ústí Drahanské rokle.

Řež, 4. masiv.

Šlapeme jako o život bez oddechu, protože víme, kdy jede přívoz Podhoří a následně vlak ze stanice Podbaba. Oboje stíháme akorát, když průvodčí pískají odjezd. Jsme na území hlavního města Prahy, a proto neplatíme nic. Máme koupenou pražskou Lítačku.

STRAVA.com: Stáhněte trasu Kladno - Kralupy - Praha v GPX 

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistický batoh,cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapaoutdoorový mobil, lékárnička, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera, nářadí a lepení, pumpičkazámek na kolo. V zimě teplé prádlo, nepromokavé boty a bunda, která neprofoukne a nepromokne. 


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Trojský most (Praha), Z Kladna k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Koukolova hora a Kobyla (Beroun), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Manětín a Nečtiny (Plzeňsko), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Podél Ploučnice (Děčín) Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


3 Češi a 1 Slovák zahynuli pod lavinou při lyžování v Kyrgyzstánu

3 Češi a 1 Slovák zahynuli pod lavinou při lyžování v Kyrgyzstánu

ČERNÁ VDOVA V lavině na severovýchodě Kyrgyzstánu zahynuli tři čeští a jeden slovenský lyžař. Neštěstí se odehrálo v pohoří Aksu, které je součástí horského systému Ťan-šan.... celý článek

Připravuje Švýcarsko obyvatele na jadernou válku?

Zillertal: pivní lahůdky v zimě v létě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

100 let stará licence umožňuje stavět vodní elektrárnu na Vltavě?

100 let stará licence umožňuje stavět vodní elektrárnu na Vltavě?

AKTUALIZACE Povolení od císaře pána najde ve vídeňském archivu jihočeský stavitel. Praví se v něm, že je možné postavit jezy na Vltavě a Křemžském potoce pod Dívčím Kamenem a prorazit štolu ve skále. Řekne
Jak vybrat správné běžecké boty?

Jak vybrat správné běžecké boty?

RADY DO OBCHODU Chystáte se začít pravidelně běhat či vaše běžecké boty již mají to nejlepší za sebou? Pak si při výběru dejte patřičně záležet a nesáhněte po prvním páru, který se
Sociální sítě Horydoly. Kde nás sledujete?

Sociální sítě Horydoly. Kde nás sledujete?

7 hlavních sociálních sítí slouží čtenářům Horydoly. Využívejte, které se vám hodí.
Vosecká bouda v Krkonoších

Vosecká bouda v Krkonoších

Poslední klasická lyžařská bouda v Krkonoších stojí pod hraničním hřebenem úplně na západě hor.
Muzeum Škoda Mladá Boleslav: cesta českou automobilovou historií

Muzeum Škoda Mladá Boleslav: cesta českou automobilovou historií

Muzeum Škody v Mladé Boleslavi je místo, které by každý milovník automobilů měl navštívit alespoň jednou v životě. Nacházející se v srdci České republiky, nedaleko Prahy, slouží jako pomník jedné z nejstarších a nejvíce vážených

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 28.2.-3.3. 28.2.
Reise Camping - veletrh Německo, Essen 28.2.-3.3. 28.2.
Horolezecký večer - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Robo Gálfy a Mára Holeček 29.2. 19:00
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Úvalno - zimní táboření Nízký Jeseník, Strážiště 1.-3.3. 1.3.
Bieg Piastow Polsko, Jakuszyce ZRUŠENO 1.-3.3. Běžky 1.3.
Knižní veletrh Ostrava, Černá louka 1.-2.3. 1.3.
Cestobraní - festival Uherské Hradiště, Hvězda 2.3.
Karlův běh Boží Dar ZMĚNA TERMÍNU! 2.-3.3. Běžky 2.3.
Biela stopa - běžky Kremnica, Skalka 2.-3.3. 48 km klasicky 2.3.

Diskuse

smxwg hlbcn rwgrc mostbet, 2.3.2024 2:56, 136 příspěvků
fxiaz lbher letjw mostbet, 2.3.2024 1:22, 136 příspěvků
The capital constitutiona... DennisDoock, 2.3.2024 1:13, 1 příspěvek
The most adroitly basic p... DennisDoock, 1.3.2024 23:18, 5 příspěvků
The finest clear products... cbd capsules, 1.3.2024 19:28, 3 příspěvky
gmerf chbvu yzfoz Bobbygooms, 1.3.2024 17:02, 136 příspěvků
ckmtsfjl rybelsus 3 mg tablet, 1.3.2024 15:20, 3 příspěvky
kboua fmwde kensx Bobbygooms, 1.3.2024 13:45, 136 příspěvků
sdfsd Anibell, 1.3.2024 13:00, 136 příspěvků
lziaupif semaglutide over the counter, 1.3.2024 12:41, 136 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Jak na nepravidelnou mens... Horydoly , 26.2.2024 12:31
Nejčastější sexuální strachy Horydoly , 26.2.2024 12:28
Tradiční akce v Kaiserwinklu Horydoly , 25.2.2024 14:00
Re: Dolní Morava foto Horydoly , 21.2.2024 23:49
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 21.2.2024 18:46
Zahrádky v Peci jdou k zemi Horydoly , 20.2.2024 15:53
Dolní Morava Horydoly , 20.2.2024 14:15
Barefoot fitness Xero Horydoly Open, 15.2.2024 8:57