Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce
Na koloběžce v Holešovicích.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Krátká, lehká a zábavná vyjížďka na koloběžce podél Vltavy vede přes nejnovější Trojský most v Praze. Svezli jsme se od parku Stromovka v Holešovicích k ústí Rokytky v Libni. Ujeli jsme pěkných pět kilometrů. 

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce
Praha, Vltava, Trojský most.
Autor snímku Pavel Fojtík
Jak na to

Trasa: 5 km
Čas výletu: 1 h, jízda 0:30 h
Náročnost: lehká
Terén: cystezka, chodník
Highlights: výhledy na Vltavu 
Koloběžka: Kostka Hill 3
 

Ze Stromovky vyjedeme proti proudu Vltavy (tedy orograficky po levém břehu). Vede nás hlavní vltavská cyklotrasa A1. 

Holešovický levý břeh

Pokud se chceme vyhnout blátivé cestičce úseku u bývalé teplárny, vezmeme to doprava železničním podjezdem ulicí Za Elektrárnou a u holešovického Výstaviště nazpátek doleva Partyzánskou ulici. Buď jedeme způsobně po ulici a přizpůsobíme se proudu aut a tramvají, nebo zabočíme na bezpečnější chodník, což je ovšem zakázané z hlediska dopravních předpisů.  

VIDEO Přes Trojský most na koloběžce

Trojský tramvajový most

Jestli se přidržíme cyklotrasy A1, po úzké stezce podél vody dojedeme k asfaltové srpentině na Holešovickém nábřeží. Sem ústil ještě před 10 lety provizorní tramvajový most zvaný Rámusák. 

Rámusák dosloužil jako jediný most přes Vltavu, určený pouze pro tramvaje. V roce 1975 byl přerušen tramvajový provoz na mostě Barikádníků. Tramvaje po něm jezdily směrem k ulici V Holešovičkách do Kobylis.

Most Barikádníků se stavěl nový a tramvajový provoz se přesunul po proudu řeky do ulice Trojská. Zde vyrostl 1977 první čistě tramvajový most. Měl sloužit jako provizorium po dobu 25 let. Už o tři roky později se ale na konstrukci objevily trhliny, a tak bylo nutno vybudovat most další. Ke stavbě 1981 se použilo mostní provizorium, které původně sloužilo během stavby nového mostu Barikádníků pro auta.

Horydoly.czJEDEME V PROTISMĚRU: Zoufalá snaha Prahy o cyklostezky

Praha, Vltava, Trojský most.

Tramvaje projížděly Trojský tramvajový most v obou směrech. Od 2010 jezdily už jen po jedné koleji.

Chodcům byl vstup zakázán, ale běžně se projíždělo na kole a procházelo pěšky po dřevěném chodníku. Jen jste si museli ohlídat, aby za vámi nejela hned tramvaj, chodník byl velmi úzký. Provoz na mostě byl ukončen 2013 a o rok později byl zbourán.

RETRO VIDEO Trojský tramvajový most 2013

Moderní Trojský most

Trojský most byl zprovozněn 2014. Je po něm vedena vozovka pro automobilový provoz, tramvajové koleje, chodník pro pěší a cyklistický pruh.

Jde o síťový most. První exemplář této konstrukce se klena přes Lužnici v Bechyni. Most spočíval během stavby na provizorních pilířích, definitivně už stojí samostatně. Mostovka, zavěšená na lanech, umožňuje, aby nebylo nutné postavit pilíře do řeky. Ty jsou navrtané do skalního podloží. Celková délka mostu je 250 metrů, rozpětí oblouku 196 metrů, výška 34 metrů nad maximální plavební hladinou Vltavy.

Oblouk je vizuálně nezvykle nízký.

Evropské sdružení ocelových konstrukcí ocenilo nový Trojský most roku 2015 titulem The European Steel Design Awards. Urban legend praví, že výběrová komise, stavebník i architekt se chtěli zavděčit tehdejšímu premiérovi Václavu Klausovi a most postavili ve tvaru jeho tenisové rakety, kterou měl Klaus jako fetiš.

Praha, Vltava, Trojský most.

Libeňský pravý břeh

Přejedeme Vltavu přes Trojský most a napojíme se na pravobřežní cyklostezku A2. Volíme variantu dál od řeky. Dole u vody chodí lidé, kdežto podél Nové Povltavské ulice jezdí jen cyklisté a koloběžkáři. Dokonce ani in-line tady skoro nikdo nebruslí.

Po levé ruce vidíme squat Milada. Z této vily vyhnali policisté za dramatických okolností squattery 2009 a od té doby stále chátrá.

Podjíždíme dálniční most Barikádníků a holešovický železniční most. Nad námi je ve svahu Bílá skála

Z Povltavské ulice odbočíme na cyklostezku k Libeňskému přístavu. Projedeme obrovskými betonovými povodňovými zábranami, aby se voda ze zvednuté Vltavy nedostala proti toku Rokytky do Libně.

Rychle mineme Löwitův mlýn, který původně nemlel na břehu Rokytky ani Libeňského přístavu, ale stál na břehu Vltavy, která tady narážela do strmého svahu a stáčela se doprava k Tróji. 

Na Elsnitzově náměstí končíme. Libeňský zámek nad námi nás tentokrát nezajímá. Stavíme U Žabáka, proslulého bufetu, na pivo, limo, párek.

VIDEO Povodňová vrata Rokytka

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýlefunkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapaoutdoorový mobil, lékárnička, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Trojský most (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Koukolova hora a Kobyla (Beroun), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Manětín a Nečtiny (Plzeňsko), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Podél Ploučnice (Děčín) Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

pro přesnost konstrukce

Nosná konstrukce inundačního mostu je monolitická dvoutrámová z předpjatého betonu s horní mostovkou. Starý most byl ocelový příhradový.

  • Autor JaT
  • Datum a čas 10.11.2023 16:52
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Školské prázdniny 2023/2024 na Slovensku

Školské prázdniny 2023/2024 na Slovensku

Uveřejňujeme termíny, kdy se budou konat jarní prázdniny na Slovensku. Závisí na sídle školy. Ostatní prázdniny a dny pracovního klidu jsou jednotné pro všechny školy a žáky.... celý článek

Svatý Mikuláš z Myry, nebo mikuláš s čertem a andělem?

Na nejkrásnější vánoční trhy do Budapešti

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Silesianka: 34 rozhleden ve Slezsku

Silesianka: 34 rozhleden ve Slezsku

Výlety na rozhledny patří do sudetského folkloru už 150 let. Zájem o výhledy do krajiny neutuchá ani dnes. Česko-polské pohraničí ve Slezsku proto sdružilo 34 významných rozhleden, vyhlídek a věží pod jeden
Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Krátká, lehká a zábavná vyjížďka na koloběžce podél Vltavy vede přes nejnovější Trojský most v Praze. Svezli jsme se od parku Stromovka v Holešovicích k ústí Rokytky v Libni. Ujeli jsme pěkných pět kilometrů. 
Kde se natáčela Princezna zakletá v čase?

Kde se natáčela Princezna zakletá v čase?

Filmová pohádka o Princezně zakleté v čase se odehrává v exkluzivních lokacích. Diváci vidí hrady Křivoklát, Bouzov, Točník, Žebrák a zámek Sobotín.
Sázava AKTUÁLNĚ 2023

Sázava AKTUÁLNĚ 2023

LEDEČ Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Stewart na křídlech větru proletěl nejrychleji Motolské jamky

Stewart na křídlech větru proletěl nejrychleji Motolské jamky

Dvě klimatické poruchy Ciáran a Domingos, jedna větrná a druhá dešťová, si předaly vládu nad greeny. Zpestřily tradiční přespoláček Motolské jamky na golfovém hřišti.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Ski Opening Špindl Špindlerův Mlýn 9.12.
Geoskořápky Praha, Kampa Megaevent geocaching 9.12. 16:00
Adventní běh Žatec 9.12.
Chrudimka - mikulášská jízda přes město Chrudim 9.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 17.12.
Sluncovrat Březno u Loun, archeoskanzen 17.12.
Czech Travel Press - valná hromada Praha, Vysoká škola obchodní 18.12. 14:30
Živý betlém České Budějovice, Piaristické náměstí 21.12.
Zimní slunovrat Česko 22.12.

Diskuse

Svět se mění . . . . Horydoly, 6.12.2023 11:34, 4 příspěvky
Svět se mění . . . . Šlojíř, 6.12.2023 11:06, 4 příspěvky
"Nouzové" blikače Honza, 6.12.2023 8:19, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 21:18, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Honza, 5.12.2023 15:14, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 14:39, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 14:07, 36 příspěvků
"Nouzové" blikače Horydoly - Andrea Černá, 5.12.2023 13:59, 36 příspěvků
Svět se mění . . . . Michael Beranek, 5.12.2023 13:58, 4 příspěvky
"Nouzové" blikače Petra, 5.12.2023 13:51, 36 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Czech Travel Press Horydoly , 6.12.2023 18:08
Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 6.12.2023 15:06
Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50
Vánoce Horydoly , 2.12.2023 21:44
Náš svět, takový jak jsme... milan šupa, 23.11.2023 19:52
Expedície Bratislava Horydoly Open, 21.11.2023 11:15
Lyžařská sezóna na Monínc... Horydoly , 20.11.2023 0:10