Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce
Na koloběžce v Holešovicích.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Krátká, lehká a zábavná vyjížďka na koloběžce podél Vltavy vede přes nejnovější Trojský most v Praze. Svezli jsme se od parku Stromovka v Holešovicích k ústí Rokytky v Libni. Ujeli jsme pěkných pět kilometrů. 

Přes Trojský most na koloběžce ze Stromovky k Rokytce
Praha, Vltava, Trojský most.
Autor snímku Pavel Fojtík
Jak na to

Trasa: 5 km
Čas výletu: 1 h, jízda 0:30 h
Náročnost: lehká
Terén: cystezka, chodník
Highlights: výhledy na Vltavu 
Koloběžka: Kostka Hill 3
 

Ze Stromovky vyjedeme proti proudu Vltavy (tedy orograficky po levém břehu). Vede nás hlavní vltavská cyklotrasa A1. 

Holešovický levý břeh

Pokud se chceme vyhnout blátivé cestičce úseku u bývalé teplárny, vezmeme to doprava železničním podjezdem ulicí Za Elektrárnou a u holešovického Výstaviště nazpátek doleva Partyzánskou ulici. Buď jedeme způsobně po ulici a přizpůsobíme se proudu aut a tramvají, nebo zabočíme na bezpečnější chodník, což je ovšem zakázané z hlediska dopravních předpisů.  

VIDEO Přes Trojský most na koloběžce

Trojský tramvajový most

Jestli se přidržíme cyklotrasy A1, po úzké stezce podél vody dojedeme k asfaltové srpentině na Holešovickém nábřeží. Sem ústil ještě před 10 lety provizorní tramvajový most zvaný Rámusák. 

Rámusák dosloužil jako jediný most přes Vltavu, určený pouze pro tramvaje. V roce 1975 byl přerušen tramvajový provoz na mostě Barikádníků. Tramvaje po něm jezdily směrem k ulici V Holešovičkách do Kobylis.

Most Barikádníků se stavěl nový a tramvajový provoz se přesunul po proudu řeky do ulice Trojská. Zde vyrostl 1977 první čistě tramvajový most. Měl sloužit jako provizorium po dobu 25 let. Už o tři roky později se ale na konstrukci objevily trhliny, a tak bylo nutno vybudovat most další. Ke stavbě 1981 se použilo mostní provizorium, které původně sloužilo během stavby nového mostu Barikádníků pro auta.

Horydoly.czJEDEME V PROTISMĚRU: Zoufalá snaha Prahy o cyklostezky

Praha, Vltava, Trojský most.

Tramvaje projížděly Trojský tramvajový most v obou směrech. Od 2010 jezdily už jen po jedné koleji.

Chodcům byl vstup zakázán, ale běžně se projíždělo na kole a procházelo pěšky po dřevěném chodníku. Jen jste si museli ohlídat, aby za vámi nejela hned tramvaj, chodník byl velmi úzký. Provoz na mostě byl ukončen 2013 a o rok později byl zbourán.

RETRO VIDEO Trojský tramvajový most 2013

Moderní Trojský most

Trojský most byl zprovozněn 2014. Je po něm vedena vozovka pro automobilový provoz, tramvajové koleje, chodník pro pěší a cyklistický pruh.

Jde o síťový most. První exemplář této konstrukce se klena přes Lužnici v Bechyni. Most spočíval během stavby na provizorních pilířích, definitivně už stojí samostatně. Mostovka, zavěšená na lanech, umožňuje, aby nebylo nutné postavit pilíře do řeky. Ty jsou navrtané do skalního podloží. Celková délka mostu je 250 metrů, rozpětí oblouku 196 metrů, výška 34 metrů nad maximální plavební hladinou Vltavy.

Oblouk je vizuálně nezvykle nízký.

Evropské sdružení ocelových konstrukcí ocenilo nový Trojský most roku 2015 titulem The European Steel Design Awards. Urban legend praví, že výběrová komise, stavebník i architekt se chtěli zavděčit tehdejšímu premiérovi Václavu Klausovi a most postavili ve tvaru jeho tenisové rakety, kterou měl Klaus jako fetiš.

Praha, Vltava, Trojský most.

Libeňský pravý břeh

Přejedeme Vltavu přes Trojský most a napojíme se na pravobřežní cyklostezku A2. Volíme variantu dál od řeky. Dole u vody chodí lidé, kdežto podél Nové Povltavské ulice jezdí jen cyklisté a koloběžkáři. Dokonce ani in-line tady skoro nikdo nebruslí.

Po levé ruce vidíme squat Milada. Z této vily vyhnali policisté za dramatických okolností squattery 2009 a od té doby stále chátrá.

Podjíždíme dálniční most Barikádníků a holešovický železniční most. Nad námi je ve svahu Bílá skála

Z Povltavské ulice odbočíme na cyklostezku k Libeňskému přístavu. Projedeme obrovskými betonovými povodňovými zábranami, aby se voda ze zvednuté Vltavy nedostala proti toku Rokytky do Libně.

Rychle mineme Löwitův mlýn, který původně nemlel na břehu Rokytky ani Libeňského přístavu, ale stál na břehu Vltavy, která tady narážela do strmého svahu a stáčela se doprava k Tróji. 

Na Elsnitzově náměstí končíme. Libeňský zámek nad námi nás tentokrát nezajímá. Stavíme U Žabáka, proslulého bufetu, na pivo, limo, párek.

VIDEO Povodňová vrata Rokytka

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýlefunkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapaoutdoorový mobil, lékárnička, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Trojský most (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Koukolova hora a Kobyla (Beroun), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Manětín a Nečtiny (Plzeňsko), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Podél Ploučnice (Děčín) Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

pro přesnost konstrukce

Nosná konstrukce inundačního mostu je monolitická dvoutrámová z předpjatého betonu s horní mostovkou. Starý most byl ocelový příhradový.

  • Autor JaT
  • Datum a čas 10.11.2023 16:52
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Babia Góra byla svědkem kolapsu seniora

Babia Góra byla svědkem kolapsu seniora

ČERNÁ VDOVA Na nejvyšší hoře Beskyd - Babia Góra, poblíž polsko-slovenské hranice, zemřel český turista.... celý článek

Vlakem do pohádky

Parníkem z Prahy na Slapy

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Praha AKTUÁLNĚ 2026

Praha AKTUÁLNĚ 2026

PYROTECHNIKA Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Babia Góra byla svědkem kolapsu seniora

Babia Góra byla svědkem kolapsu seniora

ČERNÁ VDOVA Na nejvyšší hoře Beskyd - Babia Góra, poblíž polsko-slovenské hranice, zemřel český turista.
Vlakem do pohádky

Vlakem do pohádky

Čechy a Morava patří k oblíbeným lokacím, kde se natáčejí filmové pohádky. Na hrady, zámky, skály, do historických měst i lidových skanzenů se sjíždějí filmaři z celého světa. Vybrali jsme pro vás 10 zajímavých
Parníkem z Prahy na Slapy

Parníkem z Prahy na Slapy

AKTUALIZACE 2026 Parníkem z Prahy na Slapy je možné plout od 1. května do 30. září každý víkend. Na lodní lince slouží historický kolesový parník Vltava. Celodenní výlet je plný přírodních a historických zajímavostí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Komedyjanti na kolejích Horšovský Týn, nádraží Divadlo 19.8.
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 20.-25.8. 20.8.
Komedyjanti na kolejích Tachov, nádraží Divadlo 21.8.
Gránická 70 Znojmo, Gránice Cyklistický závod do vrchu 23.8.
Výstava stanů Praha, Letňany 15.6.-23.8. 23.8.
Bonsaje - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 24.-30.8. 24.8.
Kozí mejdan Milkovice 27.-30.8. Kulturně společenský festival 27.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 27.-30.8. 27.8.
Exotické ptactvo - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-30.8. 30.8.
IBF - veletrh Itálie, Misano 4.-6.9. 4.9.

Diskuse

legal online pharmacies i... RodgerCligo, 19.8.2026 18:45, 18 příspěvků
экскурсия по Елабуге JamesCax, 19.8.2026 18:10, 13 příspěvků
miliardy? miliony! Kuba Turek, 18.8.2026 17:56, 3 příspěvky
miliardy? matemaťyk, 18.8.2026 13:42, 3 příspěvky
to jsou takový ty představy Lukas B., 18.8.2026 8:56, 3 příspěvky
Přestal dýchat - žádný kovid Nobody, 17.8.2026 12:14, 2 příspěvky
Inu Kuba Turek, 17.8.2026 12:12, 2 příspěvky
Inu Honza, 17.8.2026 9:03, 2 příspěvky
Inu Honza, 17.8.2026 8:39, 2 příspěvky
Beránek PK, 15.8.2026 10:58, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Oblékněte svůj dům do... Horydoly , 19.8.2026 16:36
Sport Expo: Pražský velet... Horydoly , 19.8.2026 16:10
Jihotyrolská zima láká ro... uhuguet@mailto.plus, 18.8.2026 9:10
Oblékněte svůj dům do vlny uxeuen@mailto.plus, 18.8.2026 9:07
Re: Otava Kuba Turek, 13.8.2026 23:21
Re: Otava Horydoly , 13.8.2026 23:20
Re: Otava Horydoly Open, 13.8.2026 23:19
V zimě hrozí větší riziko... Serg Goreliy, 11.8.2026 14:02