Z Mnichova Hradiště do Děčína podél Ploučnice na koloběžce

Z Mnichova Hradiště do Děčína podél Ploučnice na koloběžce
Koloběžka Crussis Urban 4.2.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Dlouhou koloběžkářskou túru jsme udělali z Českého ráje okolo Ralska pod Lužickými horami do Českého Švýcarska. Ujeli jsme 80 km a trasa vedla většinou dolů z mírného kopce podél Ploučnice.

Jak na to

Trasa: 81 km
Čas výletu: 9 h, jízda 5:30 h
Náročnost: střední
Terén: cyklotrasy, silnice
Highlights: výhled Židlov, letiště a koupání Hradčany, zámek Benešov, zámek a feráta Děčín 
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
Trasa není vhodná pro děti. Několikrát vede po frekventované silnici.

Mnichovo Hradiště je vstupní brána do Českého ráje. Začíná hned za kolejemi na nádraží. Vystupujeme z vlaku a Český ráj necháváme za zády. Směřujeme k Ralsku.

Mnichovo Hradiště projedeme přes historické Masarykovo náměstí, okolo kostela svatého Jakuba, pod mnichovohradišťským zámkem a opouštíme ho po starém mostě přes Jizeru. Jsme v nadmořské výšce 217 m.

Podjedeme Klášter Hradiště. Mniši ho opustili dávno a pivovarníci teprve minulý rok. 

Téměř po rovině jedeme po silnici podél Zábrdky. Vede nás cyklotrasa 241, ale není kam se ztratit. Dalo by se vykoupat v koupalištích Klášter a Dolní Bukovina.

Mnichovo Hradiště nádraží.

V Borovici naše cyklotrasa odbočí k Mukařovskému potoku. Mírně stoupáme po asfaltce bez provozu do bývalé obce Jabloneček. Po německé okupaci, vystěhování Čechů, válce, vystěhování Němců a záboru Rudou armádou zbyly pouze budovy německé a české školy. 

VIDEO Z Mnichova Hradiště do Děčína na koloběžce

Vjedeme do obrovské obory Židlov a po chvíli se ocitneme na obrovské plošině bez lesa. Na křižovatce silnic tady stávala vesnice Kracmanov a Rudá armáda zde udělala leteckou střelnici. Tady trénovali sovětští stíhači ostrou střelbu.

Jsme v nadmořské výšce 349 m a ujeli jsme 17 km. Opouštíme povodí Jizery a přehoupneme se do povodí Ploučnice. Odtud pojedeme už víceméně s kopce dalších 64 km. Na obzoru vidíme tří dominantní kopce - Ještěd, Bezděz a Ralsko. 

Na rozbité asfaltce pustíme brzdy a vytáhneme rychlost přes padesátku. Jedeme s větrem ve vlasech pro radost. Projíždíme bývalou vesnici Okna, vjíždíme do údolí potoka Ploužnice a opouštíme oboru.

Ve vsi Hvězdov odbočíme z cyklotrasy 241. Projedeme obec Ploužnice, což je strašidelný komplex obydlených a opuštěných ruských paneláků, výtopna a změť obrovských teplovodů. Odtud se vytápěla letištní plocha Hradčanského letiště, kam jedeme. V provozu je obchod s potravinami na křižovatce s mimoňskou silnicí, který zároveň plní funkci bufetu. 

Vjedeme na největší a nejlépe vybavené letiště, které kdy v Československu bylo postavené. Bunkry pro stíhačky dnes slouží jako hangáry pro amatérské ultralighty, část runwaye je určena na skladování pokáceného dřeva, procházejí se tu výletníci, motorkáři zkoušejí maximálku, cyklisté a inlineři se projíždějí po betonu a do toho podle svého uvážení přistávají letadla. Z takového chaosu by se každému vojenskému dispečerovi rozskočila hlava.

V Hradčanech se zastavíme na brzký oběd. Hospoda Na Pláži nenabízí nic víc než obligátní kombinaci pivo-limo-párek-klobása-krkovička. Hradčanský rybník je vyčištěný a na obou březích je příjemné koupání. Zhltneme jídlo a pití a jedeme dál.

Rovnou u hospody se chytíme cyklotrasy VLS, přejedeme po silnici hráz rybníka a hned se zase ocitneme na lesní silnici bez provozu. Potok Ploužnice měníme za řeku Ploučnici. Budeme se jí držet až do konce koloběžkářského výletu.

Horydoly.czRIVER GUIDE: Řeka totálních romantiků Ploučnice

Tvarožník (Quargelstein) v Hradčanských stěnách (Kummer Gebirge).

Pod skalní věží Tvarožník a jeskyní Psí kostely se cyklostezka přejmenovává na 3054 a postupně mění na polní cestu. Ve Veselí zase dostává asfaltový povrch. Na konci vesnice se můžeme občerstvit v samoobslužném automatu. 

Hladkou a strmou silnicí, na které už můžeme potkat auto, nabereme zase padesátikilometrovou rychlost. 

Ploučnice.

Na křižovatce u bývalého mlýna Güsselmühle vjedeme na hlavní silnici a kousek si zajedeme k Brennskému mlýnu. U jezu chvíli odpočíváme a svačíme.

Dál po cyklotrase 3054 jedeme po vedlejší silnici. Kroutí se a mírně houpá krajinou. Podralsko mizí za zády a před námi je vidět podhůří Lužických hor.  

Ploučnice.

V Heřmaničkách pod soutokem se Svitávkou přejíždíme na pravou stranu Ploučnice do Vítkova, stoupáme okolo kaple svaté Anny s nádherným výhledem a silnici opouštíme u romantického nádražíčka Vlčí Důl. 

Najíždíme na těleso staré železnice. Vede po něm luxusní asfaltová cyklostezka. Mírně klesá do Žizníkova a pak až do České Lípy. Užíváme si staré železné mosty, které vedly vlaky přes zaplavované meandry Ploučnice.  

Ploučnice.

Stezka nás vyplivne České ulici, pokračujeme Partyzánskou a Pivovarskou do centra města. Necháváme si poradit od místních obyvatel a dáváme si brzkou večeři v Nebi. Restaurace se zahrádkou trochu stranou od hlavního náměstí není nejlevnější, ale najíme a napijeme se velmi dobře.  

Po cyklostezce a posléze po chodnících projedeme Českou Lípou po Děčínské ulici. Míjíme hrad Lipý, odkud pocházel Jindřich z Lipé, faktický vládce Čech za Jana Lucemburského a skoro manžel dvojité královny Elišky Rejčky. 

Česká Lípa, vlak.

Frekventovaná výpadovka bez krajnice není pro cyklisty nic moc pěkného, ale protože tímto směrem nelze jinak, jezdí jich tu docela dost. Před Stružnicí tedy aspoň na pár kilometrů odbočíme doprava na starou děčínskou silnici, která dnes plní roli rozbité asfaltové polňačky. Zleva přitéká Robečský potok. Po návratu na hlavní silnici jedeme až do Horní Police po chodnících, které mají snížené nájezdy právě pro tento účel.

Ploučnice.

Na další jízdu vybíráme ulici Petra Bezruče, protože po levém břehu Ploučnice pokračuje jako klidná okreska přes Malý Šachov. Teprve tam se napojí zase na hlavní silnici do Děčína. Odtud ale získá silnice šířku a dobrý povrch, takže se po ní příjemně a bezpečně jede i na koloběžce.

Sice se už únava z dlouhé jízdy projevuje, ale stačíme obdivovat památkově chráněnou dělnickou kolonii Františkov, hrad Ostrý a zámek Benešov nad Ploučnicí. Na nádraží se napojíme na cyklotrasu 15, která nás dovede až do Děčína. Občerstvení Pod lesem přesně odpovídá svému názvu. Bouda na konci Benešova u železničního přejezdu slouží místňákům, aby sem přijeli pár stovek metrů na kole, dali s pár piv a zase jeli domů.

Opouštíme Lužické hory a vjíždíme do Českého Švýcarska.

Labská cyklostezka. Ústí nad Labem. Dálniční most přes Ploučnici.

Lesem, polem a loukou dorazíme do Soutěsek. Zde musíme naposledy na hlavní silnici. Pak už vjíždíme na děčínskou periferii. Výborně značená cyklotrasa vede po březích řeky parkovými cestami, schovanými cestičkami mezi továrnami a dílnami a úseky speciálně vybudovanými pro cyklistickou dopravu. Pohodlně se po nich dopravíme k historickému Staroměstskému mostu těsně před ústím Ploučnice do Labe.

Labe, Děčín.

Přejedeme po něm Ploučnici z levého na pravý břeh.

Za komplikovaným kruhovým objezdem s benzinovou pumpou vyneseme koloběžky po schodech na silniční most přes Labe. Jedeme po chodníku až na nádraží v Děčíně. V neděli k večeru není široko daleko nic k jídlu ani pití. Kupujeme plechovky s limonádou v automatu a sušenky. Unaveni padáme do sedadel rychlíku, který nás odváží do reality všedních dní.

Děčín.

STRAVA.com: Trasu jsme projeli několikrát a vždy to bylo s drobnými orientačními problémy. Nejprve nám příjezd zkomplikoval zbouraný most přes Jizeru na mimoňské silnici, který se rekonstruuje. Byli jsme nuceni přejet lesem po břehu na starý most u Kláštera Hradiště.

Potom jsme doplatili na dvouměsíční pobyt na lůžku. Kolena bez tréninku ještě neunesla zátež a kvůli bolestem jsme museli skončit v České Lípě. Před tím jsme ještě zabloudili do lesa a okolo nového rybníku, který na mapách neexistuje, ve Vlčím Dole.

Nakonec jsme projeli celou trasu s tím, že jsme přespali v Mukařově a ušetřili 10 kilometrů na druhý den. Za Heřmaničkami jsme zmatkovali a místo cesty vpřed jsme překonali Ploučnici po železničním mostě. Bohužel právě proti nám projel rychlík. Navíc jsme se poněkud ztratili v Děčíně a na radu místního občana jsme Ploučnici přejeli po Litoměřickém mostě, kam jsme si koloběžky vynesli po schodech.

 

 

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýlefunkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapaoutdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pití a svačina, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Koukolova hora a Kobyla (Beroun), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Manětín a Nečtiny (Plzeňsko), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Podél Ploučnice (Děčín) Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Neumětely: Horymír a Šemík sem utekli před Křesomyslem

Neumětely: Horymír a Šemík sem utekli před Křesomyslem

FOOTBIKE GUIDE ...a uháněl k Neumětelům. Slavný topografický úryvek ze Starých pověstí českých zná snad každý, kdo vychodil základní školu. Jeli jsme se podívat, kde se odehrálo drama z úsvitu českých dějin.... celý článek

Čína otevírá Everest po čtyřech letech

Čeští horolezci se přou s vedením svazu o peníze na instruktory

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?

Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?

Kloubní chrupavky nejsou nezničitelné. Jak stárneme, postupně se opotřebovávají a již bezchybně neplní svou primární funkci. Také ale může kloub, jehož je chrupavka součástí, postihnout chronické onemocnění, které na ni může
Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Vůně a obrazy kvetoucích třešňových stromů jako při májové premiéře před deseti lety vytvořily kulisy Trailu Praha i v půlce března. Místy vysvitlo teplé sluníčko, běželo se i kolem líbajících se milenců u sochy
Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Je jich asi 2,5 tisíce, jen 200 z nich je obydlených. Některé jsou kosmopolitními hvězdami na mapě světových letovisek, zatímco charakter a atmosféra jiných se po staletí příliš nemění.
Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Výbava na hory na dluh? Někdy dává smysl. Jenže kdy?

Pořídit výbavu na hory, s sebou obnáší značnou vstupní investici. Když přidáme ještě cenu ubytování, skipasů a vůbec cest za lyžováním, jsme na vyšších desítkách tisíc, které se v osobním rozpočtu nemusí podařit
Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

Kněžívka, lezecká skalka u letiště Václava Havla

CLIMBING GUIDE Letošní skalkařskou sezonu jsme zahájili 17. března na Kněžívce u pražského Letiště. Loňskou jsme ukončili 27. prosince na nedaleké Dynamitce na břehu Vltavy. Obě patří do seriálu Kick&Climb - přijedeme na koloběžkách, vylezeme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Koloběžkami přes ostrov Kuba - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Marek Balicki 16.4. 18:30
Island - diashow Kralupy nad Vltavou, Vltava Přednáší Martin Loew 16.4. 19:00
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Island - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 17.4. 19:00
Stones, Trees, Clouds - fotovýstava Praha, Tibet Open House 26.3.-17.4. Fotografoval Petr Králík 17.4.
Island - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 18.4. 19:00
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Dunajec - otvorenie vodáckej sezóny Červený Kláštor 19.-21.4. 19.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Bratislava - Vídeň Bratislava Koloběžkový závod 20.4.

Diskuse

Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 5 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 5 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 5 příspěvků
z prde.. klika PK, 15.4.2024 10:05, 5 příspěvků
INU Honza, 15.4.2024 9:24, 5 příspěvků
není to blbost? Skiák, 12.4.2024 23:31, 1 příspěvek
INU Honza, 11.4.2024 15:09, 1 příspěvek
Jednoduchá matematika . . . Honza, 11.4.2024 15:06, 15 příspěvků
Jednoduchá matematika . . . michael Beranek, 11.4.2024 10:38, 15 příspěvků
INU Honza, 9.4.2024 8:51, 15 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21