Z Mnichova Hradiště do Děčína podél Ploučnice na koloběžce

Z Mnichova Hradiště do Děčína podél Ploučnice na koloběžce
Koloběžka Crussis Urban 4.2.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Dlouhou koloběžkářskou túru jsme udělali z Českého ráje okolo Ralska pod Lužickými horami do Českého Švýcarska. Ujeli jsme 80 km a trasa vedla většinou dolů z mírného kopce podél Ploučnice.

Jak na to

Trasa: 81 km
Čas výletu: 9 h, jízda 5:30 h
Náročnost: střední
Terén: cyklotrasy, silnice
Highlights: výhled Židlov, letiště a koupání Hradčany, zámek Benešov, zámek a feráta Děčín 
Koloběžka: Crussis Urban 4.1
 
Trasa není vhodná pro děti. Několikrát vede po frekventované silnici.

Mnichovo Hradiště je vstupní brána do Českého ráje. Začíná hned za kolejemi na nádraží. Vystupujeme z vlaku a Český ráj necháváme za zády. Směřujeme k Ralsku.

Mnichovo Hradiště projedeme přes historické Masarykovo náměstí, okolo kostela svatého Jakuba, pod mnichovohradišťským zámkem a opouštíme ho po starém mostě přes Jizeru. Jsme v nadmořské výšce 217 m.

Podjedeme Klášter Hradiště. Mniši ho opustili dávno a pivovarníci teprve minulý rok. 

Téměř po rovině jedeme po silnici podél Zábrdky. Vede nás cyklotrasa 241, ale není kam se ztratit. Dalo by se vykoupat v koupalištích Klášter a Dolní Bukovina.

Mnichovo Hradiště nádraží.

V Borovici naše cyklotrasa odbočí k Mukařovskému potoku. Mírně stoupáme po asfaltce bez provozu do bývalé obce Jabloneček. Po německé okupaci, vystěhování Čechů, válce, vystěhování Němců a záboru Rudou armádou zbyly pouze budovy německé a české školy. 

VIDEO Z Mnichova Hradiště do Děčína na koloběžce

Vjedeme do obrovské obory Židlov a po chvíli se ocitneme na obrovské plošině bez lesa. Na křižovatce silnic tady stávala vesnice Kracmanov a Rudá armáda zde udělala leteckou střelnici. Tady trénovali sovětští stíhači ostrou střelbu.

Jsme v nadmořské výšce 349 m a ujeli jsme 17 km. Opouštíme povodí Jizery a přehoupneme se do povodí Ploučnice. Odtud pojedeme už víceméně s kopce dalších 64 km. Na obzoru vidíme tří dominantní kopce - Ještěd, Bezděz a Ralsko. 

Na rozbité asfaltce pustíme brzdy a vytáhneme rychlost přes padesátku. Jedeme s větrem ve vlasech pro radost. Projíždíme bývalou vesnici Okna, vjíždíme do údolí potoka Ploužnice a opouštíme oboru.

Ve vsi Hvězdov odbočíme z cyklotrasy 241. Projedeme obec Ploužnice, což je strašidelný komplex obydlených a opuštěných ruských paneláků, výtopna a změť obrovských teplovodů. Odtud se vytápěla letištní plocha Hradčanského letiště, kam jedeme. V provozu je obchod s potravinami na křižovatce s mimoňskou silnicí, který zároveň plní funkci bufetu. 

Vjedeme na největší a nejlépe vybavené letiště, které kdy v Československu bylo postavené. Bunkry pro stíhačky dnes slouží jako hangáry pro amatérské ultralighty, část runwaye je určena na skladování pokáceného dřeva, procházejí se tu výletníci, motorkáři zkoušejí maximálku, cyklisté a inlineři se projíždějí po betonu a do toho podle svého uvážení přistávají letadla. Z takového chaosu by se každému vojenskému dispečerovi rozskočila hlava.

V Hradčanech se zastavíme na brzký oběd. Hospoda Na Pláži nenabízí nic víc než obligátní kombinaci pivo-limo-párek-klobása-krkovička. Hradčanský rybník je vyčištěný a na obou březích je příjemné koupání. Zhltneme jídlo a pití a jedeme dál.

Rovnou u hospody se chytíme cyklotrasy VLS, přejedeme po silnici hráz rybníka a hned se zase ocitneme na lesní silnici bez provozu. Potok Ploužnice měníme za řeku Ploučnici. Budeme se jí držet až do konce koloběžkářského výletu.

Horydoly.czRIVER GUIDE: Řeka totálních romantiků Ploučnice

Tvarožník (Quargelstein) v Hradčanských stěnách (Kummer Gebirge).

Pod skalní věží Tvarožník a jeskyní Psí kostely se cyklostezka přejmenovává na 3054 a postupně mění na polní cestu. Ve Veselí zase dostává asfaltový povrch. Na konci vesnice se můžeme občerstvit v samoobslužném automatu. 

Hladkou a strmou silnicí, na které už můžeme potkat auto, nabereme zase padesátikilometrovou rychlost. 

Ploučnice.

Na křižovatce u bývalého mlýna Güsselmühle vjedeme na hlavní silnici a kousek si zajedeme k Brennskému mlýnu. U jezu chvíli odpočíváme a svačíme.

Dál po cyklotrase 3054 jedeme po vedlejší silnici. Kroutí se a mírně houpá krajinou. Podralsko mizí za zády a před námi je vidět podhůří Lužických hor.  

Ploučnice.

V Heřmaničkách pod soutokem se Svitávkou přejíždíme na pravou stranu Ploučnice do Vítkova, stoupáme okolo kaple svaté Anny s nádherným výhledem a silnici opouštíme u romantického nádražíčka Vlčí Důl. 

Najíždíme na těleso staré železnice. Vede po něm luxusní asfaltová cyklostezka. Mírně klesá do Žizníkova a pak až do České Lípy. Užíváme si staré železné mosty, které vedly vlaky přes zaplavované meandry Ploučnice.  

Ploučnice.

Stezka nás vyplivne České ulici, pokračujeme Partyzánskou a Pivovarskou do centra města. Necháváme si poradit od místních obyvatel a dáváme si brzkou večeři v Nebi. Restaurace se zahrádkou trochu stranou od hlavního náměstí není nejlevnější, ale najíme a napijeme se velmi dobře.  

Po cyklostezce a posléze po chodnících projedeme Českou Lípou po Děčínské ulici. Míjíme hrad Lipý, odkud pocházel Jindřich z Lipé, faktický vládce Čech za Jana Lucemburského a skoro manžel dvojité královny Elišky Rejčky. 

Česká Lípa, vlak.

Frekventovaná výpadovka bez krajnice není pro cyklisty nic moc pěkného, ale protože tímto směrem nelze jinak, jezdí jich tu docela dost. Před Stružnicí tedy aspoň na pár kilometrů odbočíme doprava na starou děčínskou silnici, která dnes plní roli rozbité asfaltové polňačky. Zleva přitéká Robečský potok. Po návratu na hlavní silnici jedeme až do Horní Police po chodnících, které mají snížené nájezdy právě pro tento účel.

Ploučnice.

Na další jízdu vybíráme ulici Petra Bezruče, protože po levém břehu Ploučnice pokračuje jako klidná okreska přes Malý Šachov. Teprve tam se napojí zase na hlavní silnici do Děčína. Odtud ale získá silnice šířku a dobrý povrch, takže se po ní příjemně a bezpečně jede i na koloběžce.

Sice se už únava z dlouhé jízdy projevuje, ale stačíme obdivovat památkově chráněnou dělnickou kolonii Františkov, hrad Ostrý a zámek Benešov nad Ploučnicí. Na nádraží se napojíme na cyklotrasu 15, která nás dovede až do Děčína. Občerstvení Pod lesem přesně odpovídá svému názvu. Bouda na konci Benešova u železničního přejezdu slouží místňákům, aby sem přijeli pár stovek metrů na kole, dali s pár piv a zase jeli domů.

Opouštíme Lužické hory a vjíždíme do Českého Švýcarska.

Labská cyklostezka. Ústí nad Labem. Dálniční most přes Ploučnici.

Lesem, polem a loukou dorazíme do Soutěsek. Zde musíme naposledy na hlavní silnici. Pak už vjíždíme na děčínskou periferii. Výborně značená cyklotrasa vede po březích řeky parkovými cestami, schovanými cestičkami mezi továrnami a dílnami a úseky speciálně vybudovanými pro cyklistickou dopravu. Pohodlně se po nich dopravíme k historickému Staroměstskému mostu těsně před ústím Ploučnice do Labe.

Labe, Děčín.

Přejedeme po něm Ploučnici z levého na pravý břeh.

Za komplikovaným kruhovým objezdem s benzinovou pumpou vyneseme koloběžky po schodech na silniční most přes Labe. Jedeme po chodníku až na nádraží v Děčíně. V neděli k večeru není široko daleko nic k jídlu ani pití. Kupujeme plechovky s limonádou v automatu a sušenky. Unaveni padáme do sedadel rychlíku, který nás odváží do reality všedních dní.

Děčín.

STRAVA.com: Trasu jsme projeli několikrát a vždy to bylo s drobnými orientačními problémy. Nejprve nám příjezd zkomplikoval zbouraný most přes Jizeru na mimoňské silnici, který se rekonstruuje. Byli jsme nuceni přejet lesem po břehu na starý most u Kláštera Hradiště.

Potom jsme doplatili na dvouměsíční pobyt na lůžku. Kolena bez tréninku ještě neunesla zátež a kvůli bolestem jsme museli skončit v České Lípě. Před tím jsme ještě zabloudili do lesa a okolo nového rybníku, který na mapách neexistuje, ve Vlčím Dole.

Nakonec jsme projeli celou trasu s tím, že jsme přespali v Mukařově a ušetřili 10 kilometrů na druhý den. Za Heřmaničkami jsme zmatkovali a místo cesty vpřed jsme překonali Ploučnici po železničním mostě. Bohužel právě proti nám projel rychlík. Navíc jsme se poněkud ztratili v Děčíně a na radu místního občana jsme Ploučnici přejeli po Litoměřickém mostě, kam jsme si koloběžky vynesli poschodech.

 

Doporučené vybavení

Koloběžka, sportovní obuv, cyklistický dres, cyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýlefunkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapaoutdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pití a svačina, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.


Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Koukolova hora a Kobyla (Beroun), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Sobotka - Mnichovo Hradiště - Krnsko (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice a Lom Kojetice (Neratovice), Pískovna Konětopy (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Manětín a Nečtiny (Plzeňsko), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Oppidum Stradonice (Nižbor), Přes Brdy od Litavky ke Klabavě (Rokycany), Z Brd do Zdic (Jince), Podél Ploučnice (Děčín) Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Viničná cesta (Hejnice), Praděd a Dlouhé stráně (Jeseníky), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Podzimní rovnodennost: Slunce vychází na východě a zapadá na západě

Podzimní rovnodennost: Slunce vychází na východě a zapadá na západě

V sobotu 23. září 2023 před devátou hodinou ranní nastává podzimní rovnodennost. V ten okamžik se ocitne Slunce v rovině zemského rovníku. Jeho paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose. Stejný jev se odehraje... celý článek

Z Klínovce do Prahy za dva dny na kole

Výlovy rybníků 2023 září

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Trail running: Překonej mýty o běhání

Trail running: Překonej mýty o běhání

Je chladno, prší, nebo trochu mrholí a vy máte náladu pod psa. Lidí plné zuby. Přitom je to tak jednoduché - vyběhněte do krajiny! Oblečte si funkční oblečení, obujte dobré trailovky a nasaďte
Nová definice dokonalosti v oblasti mobilních technologií s HONOR 90 Lite

Nová definice dokonalosti v oblasti mobilních technologií s HONOR 90 Lite

HONOR, značka proslulá posouváním hranic, opět vstoupila do centra pozornosti se svým nejnovějším mistrovským dílem, HONOR 90 Lite.
Jak si odpočinout před maratonem?

Jak si odpočinout před maratonem?

Máte před sebou maraton, na který se už dlouho připravujete? Je opravdu velmi důležité, abyste si před závodem dostatečně odpočali a načerpali nezbytnou energii. Také je velice důležité, kde odpočíváte.
Archimedes Alter Weg - normálka v Bielatal

Archimedes Alter Weg - normálka v Bielatal

CLIMBING GUIDE Stará cesta na Archimeda v Bielatalu patří mezi přívětivé normálky. Na pískovcovou věž vede jistitelný komín široký akorát, abychom se nemuseli bát.
Bezproblémové připojení: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC a další v Honor 90

Bezproblémové připojení: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC a další v Honor 90

V rychle se vyvíjejícím prostředí smartphonů je konektivita králem. Jak se naše životy stále více prolínají s technologiemi, důležitost zůstat ve spojení, ať jsme kdekoli, nebyla nikdy větší. Honor chápe tuto základní

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Oktoberfest - pivní festival Německo, Mnichov 16.9.-3.10 16.9.
ITEP - veletrh Plzeň, Lokomotiva 21.-23.9. 21.9.
Citrusy - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.9.-1.10. 22.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 22.-24.9. 22.9.
Vinobraní Rakousko, Retz 22.-24.9. 22.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 22.-24.9. 22.9.
Mur Challenge Rakousko, Grosslobming Vodácký maraton 23.9.
Almabtrieb Rakousko, Brixen Shánění krav z hor 23.9.
Ballon Cup Rakousko, Kitzbühel 15.-23.9. 23.9.
Ukončení turistické sezony Pasohlávky 23.9.

Diskuse

Zimní čas letos Honza, 23.9.2023 20:46, 10 příspěvků
Zimní čas letos Horydoly, 23.9.2023 14:35, 10 příspěvků
INU Honza, 23.9.2023 12:10, 10 příspěvků
INU Honza, 23.9.2023 11:58, 10 příspěvků
Není všechno zlato co se ... Honza, 21.9.2023 22:19, 2 příspěvky
Není všechno zlato co se ... Michael Beranek, 21.9.2023 10:07, 2 příspěvky
INU Honza, 19.9.2023 19:52, 3 příspěvky
INU Petr, 19.9.2023 15:49, 4 příspěvky
INU Horydoly - Andrea Černá, 19.9.2023 15:06, 4 příspěvky
INU Petr, 19.9.2023 13:43, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30
Pro španělsky mluvící tur... Horydoly , 6.9.2023 8:59
Jaké jsou trendy dopravy ... Horydoly , 17.8.2023 23:36
Pardubický castle run Horydoly Open, 17.8.2023 13:13