Ze Sedlčan do Příbrami na koloběžce

Ze Sedlčan do Příbrami na koloběžce
Dvojice koloběžek Crussis Urban 4.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Jih středních Čech hlídají dvě města - Sedlčany a Příbram. Svezli jsme se na koloběžkách mezi nimi, abychom si nejdřív vychutnali příjemnou jihočeskou atmosféru a poté dojeli pod přísné Brdy. 

Jak na to

Trasa: 57 km
Čas výletu: 10 h
Náročnost: střední
Terén: vedlejší a hlavní silnice, občas terénní cesty
Highlights: skanzen Vysoký Chlumec a Týnčanský kras
Koloběžka: Crussis Urban

Trasa není vhodná pro děti, protože několikrát vede po silnicích se silným provozem.

Mezi Sedlčany a Příbramí je zhruba 35 km. Pěkná krajina, do které jsme se vydali, leží o něco jižněji, a tak jsme najeli zhruba 60 kilometrů. Neustále se přejíždí jedno údolí za druhým. Nastoupali jsme více než 1000 metrů.

Na koloběžce je to celodenní šichta. My jsme ji rozdělili na dva dny. Kvůli tomu, že jsme vezli batohy, spacáky a karimatky, byl závěr trasy do Příbrami úmorný. Nestíhali jsme jet po lesních cestách a turistických značkách, proto jsme šlapali přímo po silnici.

STRAVA.com Stáhněte trasu Sedlčany - Týnčany (15 km)
STRAVA.com Stáhněte trasu Týnčany - Příbram (42 km)

VIDEO Sjezd na koloběžce Krásná Hora - Kamýk

Sedlčany, ač velké město, jsou vlastně vystrkov. Železnice rady končí a dál už nevede. O dálnici si tady mohou nechat jen zdát. Dokodrcáme se tedy do Sedlčan lokálkou od rychlíkové trati z Olbramovic. 

Ze Sedčan přes Vysoký Chlumec

Dříve Rožmberské a také Přemyslovské i Lucemburské královské město ekonomicky zničil rybníkář Jakub Krčín. Byl geniální v tom, jak dokázal vysát myšlenky, peníze i přízeň pánů ve svůj prospěch. Plány na stavbu rybníků převzal od Štěpánka Netolického, kruté jednání s poddanými od svých pánů Rožmberků a od nich získal Sedlčany, které poté vysál a s měšťany jednal jako s onucemi.

Mastník.

Z nádraží dojedeme po modré turistické značce přes Mastník na pěkné středověké náměstí s výstavnou novou radnicí, historickou starou radnicí, kašnou a socialistickými baráky. 

Tady najdeme červenou značku, která nás protáhne ven z města a dál k Vysokému Chlumci. Zdá se nám, že pořád jedeme do kopce. Nejprve terénem po staré dlážděné silnici, která se časem změnil na zarostlé polňačky. Za pozornost stojí občasný skiareálek Šiberný vrch a pod ním zpustlá downhilová trať pro horská kola. 

Ve vesničce Ústupenice se napojujeme na vedlejší silnici, po které vede cyklotrasa 8137. V dálce na vysokém kopci vidíme opravdu Vysoký Chlumec. Hezky se k němu svezeme klesající silničkou, pro tentokrát mineme známý skanzen, a pak trpíme do pořádného kopce až k zámku. Nejsme v tom sami, protože je to "oblíbené" stoupání pro cykloturisty i trénující silniční cyklisty.

UBYTOVÁNÍ: Mlýny, chaty, penziony u Vysokého Chlumce

Po cyklostezce 8138 valíme lesní silničkou, co to jde, údolím bezejmenného potůčku. Rychlou jízdu komplikují asfaltové záplaty a nekvalitní povrch. Tady bychom nechtěli ve čtyřicetikilometrové rychlosti upadnout. Dopadli bychom jako mrkev na hrubém struhadle. 

Krajem kamenů u Petrovic

Jak po všem dobrém přichází vždy to špatné, z údolí Počepického potoka, kde opustíme cyklostezku, dupeme pořád rovně do strmého kopce. Rychlost nám klesne přes velké úsilí na 3 km/h. Lesem se protrápíme na úbočí Křemenice. Vjíždíme do Kraje kamenů na Petrovicku.

Petrovice, krajem kamenů.

Když konečně vyjedeme z lesa, zbývá nám už jen krásný sjezd po dobrém asfaltu k potoku Brzina. Vítr nám čechrá vlasy rychlostí skoro 50 km/h. V euforii se musíme krotit, protože z nepřehledných zatáček a horizontů se může kdykoliv vynořit auto v protisměru. Přijíždíme do Týnčanského krasu, jehož dominantou je zatopená Divišova jeskyně.

Týnčany, Týnčanský kras, Divišova jeskyně.

Po silnici dorazíme do městečka Petrovice. Vystoupáme na Krchov a víceméně pořád do kopce jedeme po cyklostezce 8141. Podél ní jsou nasázeny moderní kamenné reliéfy Křížové cesty mezi vesnicemi Kuníček a Kuní.

Silnice se mění na rozbitou asfaltku a strmě klesá k Předbořickému potoku. To je krajinově nejhezčí úsek celého výletu ze Sedlčan do Příbrami.

V Krásné Hoře se vytěžilo zlato na královskou korunu

Pořád nahoru jedeme až do Krásné Hory. Končí žně, proti nám frčí kombajny a velké traktory s naloženými vleky. Raději se jim klidíme z cesty rovnou do příkopu.

Krásná Hora je starý zlatonosný revír. Těžilo se tu hlavně ve středověku. Existuje dokonce listina, která uvádí, že královskou korunu nechal Karel IV. vytepat ze zlata vytěženého právě tady.

Po cyklotrase č.7 Vltavská se ještě chvíli držíme po frekventované silnici, ale hned jak to jde, odbočujeme po ní na vedlejší komunikace. Za Zhoří znovu strmě klesáme krásnou lesní silničkou až k Vltavě do Kamýku.

Do Příbrami stále stoupáme po hlavní silnici. Největší provoz sice stahuje severnější silnice přes Vestec, ale i po naší trase jezdí v neděli odpoledne dost aut a teď koncem léta i zemědělských strojů. Je dost únavné se vedle nich ploužit do jednoho kopce za druhým.

Zajímavější cesta by vedla z Kamýku do Příbrami po souběžné žluté turistické značce. Střídají se tam lesní a polní cesty s vedlejšími silničkami. Tato varianta ovšem zabere dost času a vezme koloběžkářům dost sil.

Příbram.

Svezeme se konečně, až když překřížíme dálnici na Prahu. Ještě se dvakrát zhoupneme v údolích a rychle klesáme do Příbrami. Míjíme Svatou horu, projíždíme náměstí a za chvilku si už kupujeme jízdenky na nádraží.

 

Doporučené vybavení

Koloběžkasportovní obuvcyklistický drescyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapa, outdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.

Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě 

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Radotínské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Vesec a Průhonice (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Z Prahy do Chrástnice za koupáním (Český Brod), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Kokořínskem z Nedvězí (Neratovice), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Z Kytína do Pičína v Brdech (Dobříš), Ze Sedlčan do Příbrami (Příbram), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Žižkov střeží Pérák, v Hostivaři plavou plavkyně

Žižkov střeží Pérák, v Hostivaři plavou plavkyně

V Praze se letos objeví 12 nových uměleckých děl na velkých zdech. Už teď si můžete prohlédnout plavkyně na tramvajové smyčce v Hostivaři a legedárního komiksového Péráka na pilíři mostu v Husitské ulici na... celý článek

Ukrajinští vojáci jezdí s protitankovými střelami na elektrokolech

3 důkazy, že self storage může usnadnit každodenní život

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Čtyři věže v Bielatalu

Čtyři věže v Bielatalu

Znáte to – v Bielatalu jsou borůvky větší a sladší, maliny mají méně červů, skály jsou pevnější, chytovatější a knižní průvodce propracovanější. Do Ostrova se zase jezdí kempovat, najíst se a na pivo. 
Koloběžkový výlet na oppidum Stradonice

Koloběžkový výlet na oppidum Stradonice

FOOTBIKE GUIDE Stradonice možná byly nejvýznamnějším keltským oppidem v Evropě nebo snad sídlem prvního českého panovníka Marobuda z germánského rodu. Musel jsem se tam podívat, protože byly místem vědeckého triumfu mého pubertálního
Palohlavy, zaniklá obec pod Ralskem

Palohlavy, zaniklá obec pod Ralskem

Oblast Horních vsí, německy Oberdörfer se nacházela východně od Mimoně v severní částí Čech viz obrázek 1. Mísil se zde vliv českého a německého obyvatelstva. Důsledkem toho byl mimo jiné i fakt, že
TEST Helma Rock Empire Galeos

TEST Helma Rock Empire Galeos

Klasická horolezecká helma pro klasiky. To je Rock Empire Galeos. Pevná, odolná, jednoduchá.
Májové víkendy v Tatrách v znamení lyžovačky

Májové víkendy v Tatrách v znamení lyžovačky

V sobotu 30. apríla štartuje vo Vysokých Tatrách týždeň lyžovačky na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku - v Lomnickom sedle. Viac ako 1,5 metra snehu a príjemná predpoveď počasia sľubujú ešte stále atraktívne jarné

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Setkání čtenářů časopisu Turista Kozákov, Riegrova chata 27.5.
130 let důlního neštěstí Příbram, Březové Hory 27.-31.5. 27.5.
Pražské vinice Praha, Botanická zahrada 28.-29.5. 28.5.
Běh sídlištěm Police nad Metují 29.5.
Ukrajina krojů a tradic - výstava Hradec Králové, Muzeum východních Čech 23.4.-29.5. 29.5.
Český kras z ptačí perspektivy - fotovýstava Svatý Jan pod Skálou, infocenrum Českého krasu 9.10.-31.5. Fotografoval Jiří Jiroušek 31.5.
Vltava - konec splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 31.5.
Mionší - otevření naučné stezky Dolní Lomná, Beskydy Vstup povolen 1.6.-15.9. 1.6.
Šlechtické slavnosti a zábavy - výstavy Český Krumlov 1.6.-31.10. 1.6.

Diskuse

Telč Harry, 29.5.2022 14:22, 119 příspěvků
sdasf Andrew J., 29.5.2022 12:30, 119 příspěvků
Telč Donna, 28.5.2022 10:57, 119 příspěvků
Pro a proti Adéla, 27.5.2022 13:23, 19 příspěvků
nic není zadarmo - ani v ... Piký, 26.5.2022 10:28, 1 příspěvek
drony na polské straně Kr... Lukas B., 25.5.2022 10:35, 10 příspěvků
Pozor Jakub, 24.5.2022 13:30, 10 příspěvků
povodně František II., 24.5.2022 9:21, 1 příspěvek
foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05