Ze Sedlčan do Příbrami na koloběžce

Ze Sedlčan do Příbrami na koloběžce
Dvojice koloběžek Crussis Urban 4.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

FOOTBIKE GUIDE Jih středních Čech hlídají dvě města - Sedlčany a Příbram. Svezli jsme se na koloběžkách mezi nimi, abychom si nejdřív vychutnali příjemnou jihočeskou atmosféru a poté dojeli pod přísné Brdy. 

Jak na to

Trasa: 57 km
Čas výletu: 10 h
Náročnost: střední
Terén: vedlejší a hlavní silnice, občas terénní cesty
Highlights: skanzen Vysoký Chlumec a Týnčanský kras
Koloběžka: Crussis Urban

Trasa není vhodná pro děti, protože několikrát vede po silnicích se silným provozem.

Mezi Sedlčany a Příbramí je zhruba 35 km. Pěkná krajina, do které jsme se vydali, leží o něco jižněji, a tak jsme najeli zhruba 60 kilometrů. Neustále se přejíždí jedno údolí za druhým. Nastoupali jsme více než 1000 metrů.

Na koloběžce je to celodenní šichta. My jsme ji rozdělili na dva dny. Kvůli tomu, že jsme vezli batohy, spacáky a karimatky, byl závěr trasy do Příbrami úmorný. Nestíhali jsme jet po lesních cestách a turistických značkách, proto jsme šlapali přímo po silnici.

STRAVA.com Stáhněte trasu Sedlčany - Týnčany (15 km)
STRAVA.com Stáhněte trasu Týnčany - Příbram (42 km)

VIDEO Sjezd na koloběžce Krásná Hora - Kamýk

Sedlčany, ač velké město, jsou vlastně vystrkov. Železnice rady končí a dál už nevede. O dálnici si tady mohou nechat jen zdát. Dokodrcáme se tedy do Sedlčan lokálkou od rychlíkové trati z Olbramovic. 

Ze Sedčan přes Vysoký Chlumec

Dříve Rožmberské a také Přemyslovské i Lucemburské královské město ekonomicky zničil rybníkář Jakub Krčín. Byl geniální v tom, jak dokázal vysát myšlenky, peníze i přízeň pánů ve svůj prospěch. Plány na stavbu rybníků převzal od Štěpánka Netolického, kruté jednání s poddanými od svých pánů Rožmberků a od nich získal Sedlčany, které poté vysál a s měšťany jednal jako s onucemi.

Mastník.

Z nádraží dojedeme po modré turistické značce přes Mastník na pěkné středověké náměstí s výstavnou novou radnicí, historickou starou radnicí, kašnou a socialistickými baráky. 

Tady najdeme červenou značku, která nás protáhne ven z města a dál k Vysokému Chlumci. Zdá se nám, že pořád jedeme do kopce. Nejprve terénem po staré dlážděné silnici, která se časem změnil na zarostlé polňačky. Za pozornost stojí občasný skiareálek Šiberný vrch a pod ním zpustlá downhilová trať pro horská kola. 

Ve vesničce Ústupenice se napojujeme na vedlejší silnici, po které vede cyklotrasa 8137. V dálce na vysokém kopci vidíme opravdu Vysoký Chlumec. Hezky se k němu svezeme klesající silničkou, pro tentokrát mineme známý skanzen, a pak trpíme do pořádného kopce až k zámku. Nejsme v tom sami, protože je to "oblíbené" stoupání pro cykloturisty i trénující silniční cyklisty.

UBYTOVÁNÍ: Mlýny, chaty, penziony u Vysokého Chlumce

Po cyklostezce 8138 valíme lesní silničkou, co to jde, údolím bezejmenného potůčku. Rychlou jízdu komplikují asfaltové záplaty a nekvalitní povrch. Tady bychom nechtěli ve čtyřicetikilometrové rychlosti upadnout. Dopadli bychom jako mrkev na hrubém struhadle. 

Krajem kamenů u Petrovic

Jak po všem dobrém přichází vždy to špatné, z údolí Počepického potoka, kde opustíme cyklostezku, dupeme pořád rovně do strmého kopce. Rychlost nám klesne přes velké úsilí na 3 km/h. Lesem se protrápíme na úbočí Křemenice. Vjíždíme do Kraje kamenů na Petrovicku.

Petrovice, krajem kamenů.

Když konečně vyjedeme z lesa, zbývá nám už jen krásný sjezd po dobrém asfaltu k potoku Brzina. Vítr nám čechrá vlasy rychlostí skoro 50 km/h. V euforii se musíme krotit, protože z nepřehledných zatáček a horizontů se může kdykoliv vynořit auto v protisměru. Přijíždíme do Týnčanského krasu, jehož dominantou je zatopená Divišova jeskyně.

Týnčany, Týnčanský kras, Divišova jeskyně.

Po silnici dorazíme do městečka Petrovice. Vystoupáme na Krchov a víceméně pořád do kopce jedeme po cyklostezce 8141. Podél ní jsou nasázeny moderní kamenné reliéfy Křížové cesty mezi vesnicemi Kuníček a Kuní.

Silnice se mění na rozbitou asfaltku a strmě klesá k Předbořickému potoku. To je krajinově nejhezčí úsek celého výletu ze Sedlčan do Příbrami.

V Krásné Hoře se vytěžilo zlato na královskou korunu

Pořád nahoru jedeme až do Krásné Hory. Končí žně, proti nám frčí kombajny a velké traktory s naloženými vleky. Raději se jim klidíme z cesty rovnou do příkopu.

Krásná Hora je starý zlatonosný revír. Těžilo se tu hlavně ve středověku. Existuje dokonce listina, která uvádí, že královskou korunu nechal Karel IV. vytepat ze zlata vytěženého právě tady.

Po cyklotrase č.7 Vltavská se ještě chvíli držíme po frekventované silnici, ale hned jak to jde, odbočujeme po ní na vedlejší komunikace. Za Zhoří znovu strmě klesáme krásnou lesní silničkou až k Vltavě do Kamýku.

Do Příbrami stále stoupáme po hlavní silnici. Největší provoz sice stahuje severnější silnice přes Vestec, ale i po naší trase jezdí v neděli odpoledne dost aut a teď koncem léta i zemědělských strojů. Je dost únavné se vedle nich ploužit do jednoho kopce za druhým.

Zajímavější cesta by vedla z Kamýku do Příbrami po souběžné žluté turistické značce. Střídají se tam lesní a polní cesty s vedlejšími silničkami. Tato varianta ovšem zabere dost času a vezme koloběžkářům dost sil.

Příbram.

Svezeme se konečně, až když překřížíme dálnici na Prahu. Ještě se dvakrát zhoupneme v údolích a rychle klesáme do Příbrami. Míjíme Svatou horu, projíždíme náměstí a za chvilku si už kupujeme jízdenky na nádraží.

 

Doporučené vybavení

Koloběžkasportovní obuvcyklistický drescyklistické rukavice, helma, blikačka, sportovní brýle, funkční prádlo, větrovka, chytré hodinky, mapa, outdoorový mobil, lékárnička, pojištění, peníze a doklady, cyklistický batoh, nářadí a lepení, pumpička, zámek na kolo, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera.

Zobrazit místo Koloběžka - Scooter na větší mapě 

Horydoly.cz Podívejte se na vhodné trasy pro koloběžky: Divoká a Tichá Šárka (Praha), Podél Botiče (Praha), Sjezdy z Petřína (Praha), Strahov a Letná (Praha), Stromovka (Praha), Štěrboholská cyklostezka (Praha), Koupání v Hostivaři a Uhříněvsi (Praha), Vltavská cyklostezka - 1. díl (Praha), Drahanské údolí (Praha), Radotínské údolí (Praha), Prokopské údolí (Praha), Hanspaulka - Zahradní Město (Praha), Dejvice - Hrdlořezy (Praha), Hradčany - Karlův most - Staroměstské náměstí (Praha), Čtyři přístavy (Praha), Z Jižního Města k Vltavě (Praha), Vesec a Průhonice (Praha), Ze Zličína k Berounce (Dobřichovice), Severní okolí Prahy (Čakovice), Podél Labe do Brandýsa (Neratovice), Z Prahy do Polabí (Neratovice), Z Prahy do Chrástnice za koupáním (Český Brod), Okolo Košáteckého potoka (Mladá Boleslav), Přes Lidice do Prahy (Kladno), Ze Slaného do Prahy (Slaný), Kokořínskem od koupaliště ke koupališti (Mělník), Kokořínsko ze severu (Štětí), Kokořínskem z Nedvězí (Neratovice), Z Ještědu do Mnichova Hradiště a Z Ještědu do Liberce a Ještědský hřeben (Liberec), Z Prahy do Harcova (Liberec), Podél Sázavy do Týnce (Poříčí), Kopanina a Frýdštejn (Český ráj), Malvíny (Čelákovice), Z Jizerek do Českého ráje (Mnichovo Hradiště), Podél Jizery do Svijan (Mnichovo Hradiště), Hradecké lesy (Hradec Králové), Veselské pískovny (Veselí nad Lužnicí), Pískovna Kojetice (Neratovice), Hrad Mydlovar (Nymburk), Podél Ohře do Lokte (Karlovy Vary), Bolevecké rybníky (Plzeň), Z Rakovníka do Prahy (Český kras a Křivoklátsko), Z Brd do Zdic (Jince), Z Kytína do Pičína v Brdech (Dobříš), Ze Sedlčan do Příbrami (Příbram), Solná komora (Mondsee), Hochkönig (Bischofshofen), Hrad Elz (Porýní), Podél Smědé (Frýdlant), Jezera Kozielno a Topola (Paczków).

Dejte nám také vědět o svých oblíbených místech či trasách, rádi je uveřejníme. E-mail: redakce@horydoly.cz 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Počet zemědělců ve Švýcarsku rychle klesá

Počet zemědělců ve Švýcarsku rychle klesá

Dnes je ve švýcarské federaci kolem 50 000 statků. Počet zemědělských usedlostí klesá. Od roku 2000 ubylo 30 000 hospodářství.... celý článek

Birkebeinerrennet: běžky, kolo, běh

Zima a Vánoce v Poličském muzeu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Italian tackles extreme powder, ice caves, castles and crevasses in the Alps.
Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

V současné době je v plánu 5 nových malých vodních elektráren na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Asociave vodní turistiky a sportu  je ve všech řízení účastníkem a snaží se v této věci prosazovat
Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice, horolezecký úvod do jizerské žuly

Černá Studnice je hřeben mezi Jabloncem a Tanvaldem. Pro horolezce je vstupní bránou k dobrodružnému lezení v Jizerských horách. Žula je zde přívětivá, pevná a chytovatá.
Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

Štěchovická přehrada v nafukovacím kajaku

RIVER GUIDE Nízké a studené podzimní slunce svítí do očí celý den. Plujeme po Vltavě ze Štěchovic na Slapy a zpět. Hluboko pod nám kdysi tekly divoké Svatojánské proudy. Pádlujeme po klidné
Život v dodávce

Život v dodávce

RECENZE Po absolvování roku bydlení na cestách v Dodynce s přítelkyní Barborou a psem Samuelem autor zasedl a sepsal tuto knihu. Je to cestopis hlavně po evropských zemích, i když zavítá i do Maroka. Především ukazuje, že

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 27.11.-3.1. 27.11.
Konec lezení v Adršpachu
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 30.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Himálaje - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší P. Bičíková 30.11. 18:00
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.
Pražská stovka Milín 3.-5.12. 3.12. 18:00
Mikulášská Orlice Perná   4.12.
Mikulášska jazda Bratislava, hlavná stanica Nostalgický vlak 4.12.
Winter Skyrace Ještěd Běh 4.12.
Zámecký okruh - otužilci Choceň, Tichá Orlice   4.12. 13:00

Diskuse

nesmysl Mahulena, 30.11.2021 17:32, 1 příspěvek
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 30.11.2021 9:10, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Venda, 30.11.2021 8:39, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Horydoly - Andrea Černá, 30.11.2021 1:08, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Lukas B., 29.11.2021 20:19, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 29.11.2021 8:09, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 21:01, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 11 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23