Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů
Irma la Douce, Plombergstein. Hana dolézá poslední délku.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Totální lezecký rauš: Obtížnost 4 UIAA, 6 délek, 20 nýtů, 240 metrů a nekonečný počet hodin. To je sportovně laděná cesta Irma la Deuce na Plombergstein v Solné komoře.

Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů
Irma la Douce. Film z roku 1963. V hlavních rolích Jack Lemmon (policista) a Shirley MacLaine (prostitutka).
Autor snímku ARCHIV Horydoly

Cesta Irma la Douce je pojmenovaná po filmu Sladká Irma z roku 1963. Irma La Douce je nejúspěšnější prostitutkou Paříže. Je moudrá, oblíbená, obléká se do nápadně zelených šatů a na rue Casanova je takřka neomezenou vládkyní. Triumfálně provozuje své řemeslo na nejžádanějším rohu ulice, kde se policisté ochotně dívají na druhou stranu a zákazníci nechávají tučné spropitné. Její ulice žije spokojeně pod heslem "Žij a nech žít a užít". Film je oslavou života od počátku do konce a otevřeně uctívá chtíč, citovou opravdovost a nadevše pak pošetilost lásky.

VIDEO Irma la Deuce Plombergstein

STRAVA.com: Stáhněte přístup, lezení a sestup ve formátu GPX

Ve trojkové obtížnosti je Irma la Douce cestou, kterou by si každý horolezec měl vylézt. Je výborně odjistitelná, poskytuje krásné lezení, dlouhá je tak akorát na půl dne, s krátkým přístupem i sestupem. Poněkud divně působí jen okolní terén - v mnoha úsecích prvovýstupci hledali skálu a lezecké obtížnosti, než by jednoduše stoupali lesem nebo travnatým svahem vzhůru.

Není divu, že Irma je oblíbená nejen mezi mladými adepty alpského lezení, ale často jsou tu vidět také partami starších horolezců a často ji lezou rodiny se školními dětmi.

Irma la Deuc, Plombergstein.

Irma la Douce

Plombergstein (830 m), západní stěna

Obtížnost: 4 UIAA. 240 výškových metrů. První délka 4 UIAA. Další místa 3 UIAA, mnoho úseků je 2-3 UIAA, ale stále zajímavě lezitelných. Vše ukloněné. Na stanovištích řetězy (Kette) a zároveň starší účka (Bügel). Jištění nýty, erárními smyčkami a vlastními smyčkami v hodinách a na hrotech. Cesta je částečně značená červenými šipkami a terči. Lezení 2 hod, přístup 1/2 hod, sestup 1/2 hodiny.

Sestup

Po vyšlapané lesní stezce po hřebeni stále na jih. Místy je značená červenými fleky. Držíme se spíše vpravo pod hřebenem, ačkoliv přímo vedou barevné tyče. Několik míst se slézá po skále (1 UIAA). Skalnaté serpentiny nás dovedou k třicetimetrovému útesu, kterým vede šikmá skalní rampa, částečně zajištěná ocelovým lanem a stupni. Následuje chodecký terén do sedla, kde se připojíme ke značené turistické cestě. Sestupujeme na západ po mnoha žebřících a schodech ke Klettergarten konečně na parkoviště Mühlbach.

Výstup

Nástup je označený jménem cesty na skalním pilíři.

TOPO stáhněte z webu Bergsteigen.com  

1. Originální nástup začíná na malé plošince vpravo od pilíře, která je obehnaná lanem zavěšeným na stromech. Zprava pod převiskem do zatravněného zářezu a jím doleva okolo několika stromů a hodin na stanoviště na pilíři. Za vlhka raději přímo vzhůru cestou Franziscus po čisté skále přes několik nýtů do travnatého kotle a traverz doleva na pilíř cesty Irma. Nový přímý nástup se leze přímo z úpatí skal šikmo doprava mechovitým terénem a pak přímo vzhůru pevnou skálou. 4 UIAA nový nástup, 2+ starý nástup, 4+ Franciscus (25 m)

2. Přímo po plochém pilíři s obrovskými madly a hodinami na polici. 2+ UIAA (35 m)

3. Šikmo doprava po úzkém pilíři na polici pod strmou stěnou. 2 UIAA (35 m)

4. Dva metry doleva a pak přímo vzhůru na plotny Henkelplatten. Přes několikery hodiny stále vzhůru na polici. Jednodušší varianta na dvě krátké délky vede doleva na vedlejší pilíř a po něm na travnatou polici, po které se vrací nazpátek nad plotny. 3 UIAA Henkelplatten (50 m) nebo 3 levý pilíř (20 m + 40 m).

5. Okolo mohutného smrku šikmo doleva pod lehce položenou plotnu Plattenwand. Středem plotny po malých stupech na její vrchol a traverz doprava na stanoviště. 3 UIAA (40 m)

Pěšky po stezce krátce vzhůru roklí a traverz doleva pod skalní pilíř. (60 m)

6. Pilířem ke smrku, mírně vpravo a strmě vzhůru. Skála se stále pokládá a cesta končí až pod hřebenem. Na stromě vpravo je umístěna schránka s vrcholovou knížkou. 3 UIAA (30 m) 

Booking.com

Přístup

Z dálnice A1 do Salcburku sjedeme na Mondsee. Po silnici B154 pokračujeme do San Gilgen. Za vjezdem do městečka se odbočí na Fuschl. Po půl kilometru je v kopci u hostince Mühlrad na obou stranách silnice parkoviště zadarmo (630 m). Parkoviště se od rána rychle plní!

Z parkoviště se jde pěšky ulicí Reitnerstrasse mezi vilami. Za vesnicí odbočí doprava lesní cesta WW804 k potoku Kohlbach. Po 100 metrech máme po pravé ruce přes potok sektory Klettergarten (cvičná stěna) a Südwand (jižní stěna). Pokračujeme lesní cestou 400 metrů na rozcestí. Od potoka odbočují kolmo doprava dvě lesní cesty, my jdeme levou větví až ke skalám.

Irma la Deuc, Plombergstein.

Doporučené vybavení

Přilbahrudní a sedací úvazek3 karabiny se zámkem, 7 expresek, jistítko, lano 50 m, sada delších smyček včetně lanových, pro klid duše základní sada vklíněnců, pohodlné lezečky, nízké trekové boty, nepromokavá bundafunkční prádloponožky a čepicebatoh 30 lmobil, podrobné TOPO a slovní popis, pitítmavé brýlekrém proti sluncilékárničkakompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera, pojištění.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz INSPIRACE: Dlouhé skalní cesty v Alpách

Bergell: Cassin Badile 6+Plotny Enrichetta 6Molteni Badile 5Fiorelli Dente della Vecchia 5Nordkante Badile 4+Marimonti Sertori 4Východní stěna Porcellizzo 3

Berner Oberland: Septumania 6a+ Eldorado

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6Windlegergrat Torstein 5 A0Steinerweg Dachstein 5-Pichl Dachstein 4Westgrat Dirndl 3+Drasch Mitterspitz 3+Chatový pilíř Schöberl 3Normální cesta na Dachstein 2výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Ödsteinkante Ödstein 4+Schmitt and Co. Ödsteinkarturm 4-Pelikan - Riebe Kalbling 4-Jahn-Zimmer Hochtor 3+Hlavní hřeben Gesäuse 3+Nordwestgrat Kalbling 3Rossschweif Hochtor 3Pichl Planspitze 3Westgrat Buchstein 3Dachlgrat Hochtor 2+Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Quo Vadis Grosswandeck 5-Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4Jižní strž Bischofsmütze 3

Grossglockner: Stüdlgrat Grossglockner 4-

Hohe Tauern: Jižní pilíř Hochalmspitze 5

Hochschwab: Fledermausgrat Griesmauer 4Südgrat Schartenspitze 4-Baumgartnerweg Hochschwab 3Westgrat Pfaffenstein 3 

Höllental: Himmelsleiter Grossofen 6+Richterova cesta Stadelwand 5-Wiener Neustädter Weg 4

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: MaMa Kante Kreuzwand 5+Herzogova hrana Lalidererspitze 5-Südwestgrat Viererspitze 4+Luftige Kante Kreuzwand 4

Mont Blanc: Le solleil avec la lune Grépon 6a+/6bŠvýcarská cesta Kapucín 7Salluard Pointe Adophe Rey 5+Normální cesta Dent du Géant 5Východní hřeben Pyramide du Tacul 4+

Ötztalské Alpy: Wazegrat Watzespitze 4

Paklenica: Velebitaški Aniča Kuk 7-

Salzkammergut: Wer putzt der findet Traunstein 6+Platteneuphorie Hoher Nock 5+Juniperus Plombergstein 5-Irma la Douce Plombergstein 4

Stubaiské Alpy: Ostgrat Wilde Leck 4

Tennengebirge: Fun in the Sun Fieberhorn 6+/4+A0Krabbelstube Hiefler 5Jižní rampa Hochthron 4+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4Jihovýchodní hřeben Grimming 2- 

Verwall: Severovýchodní hřeben Patteriol 4+

Wallis: Normální cesta Zinalrothorn 3-Hörnligrat Matterhorn 3Liongrat Matterhorn 3

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wetterstein: Wetterstoanerweg Kaiserkopf 64er-Weg Östlicher Schosskopf 5+Nordkante Höllentorkopf 5-Südgrat Sonnenspitze 5-,  Fahrradlkante Oberreintalturm 5- 

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4Ellmauer Tor Tour 3+Führerweg Totenkirchl 3Severní hřeben Fleischbank 3

Zillertal: Stille Wasser 5Nordkante Lärmstange 4+

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vyberte si z desítek pěkných horolezecký cest!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

bbcnvquf generic, 19.5.2024 10:17, 37 příspěvků
oqrbrxll sale, 19.5.2024 9:44, 37 příspěvků
zctmkajd drugs, 19.5.2024 9:14, 37 příspěvků
ykgbexohm tablets, 19.5.2024 9:11, 20 příspěvků
pmkjgfpt generic, 19.5.2024 9:06, 193 příspěvků
ufiadwem tablets, 19.5.2024 8:40, 20 příspěvků
kpcutfgz price, 19.5.2024 8:33, 193 příspěvků
jvywltny pharmacy, 19.5.2024 7:52, 23 příspěvků
SLhanebal FobertProft, 19.5.2024 7:38, 193 příspěvků
SDichaelrerce Timsothyenush, 19.5.2024 6:54, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20