Severozápadní hřeben na Brunnkogel nad Attersee

Severozápadní hřeben na Brunnkogel nad Attersee
Na severovýchodním hřebeni Brunnkogel.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Babí léto přeje horolezeckým túrám ve Vápecových Alpách. Zatímco na ledovcové hory už napadl sníh, vápenec je pořád suchý. Průzračné podzimní výhledy jsou bonus. Nabízíme pěkný trojkový Severozápadní hřeben na Brunnkogel v Solné komoře.

Severozápadní hřeben na Brunnkogel nad Attersee
Pavla leze na Brunnkogel po hřebeni.
Autor snímku Petr Šlajer

Krásné hřebenové lezení v překvapivě dobré vápencové skále vede na severovýchodní straně náhorní plošiny Höllengebirge. Všech sedm lanových délek poskytuje zajímavé a rozmanité pohyby a v dech beroucí alpské scenérii.

Pro trojkaře není cesta úplně přejištěná, a proto by s sebou měl mít kromě běžného vybavení také sadu friendů, vklíněnců a smyček. Kdo na horách běžně leze čtyřky, ten si vystačí s několika delšími smyčkami a základní sadou vklíněnců. 

Z rozložitého plochého vrcholu Brunnkogel u obrovského kříže je dech beroucí kruhový rozhled. Vidět jsou jezera Mondsee, Attersee, Traunsee, Vorderer Langbathsee a Taferlklaussee. O tom si ovšem naše čtyřčlenná horolezecká výprava může jen nechat vyprávět. Celý hřeben lezeme v husté mlze a z vcholového kříže vidíme jen spodních pár metrů.  

STRAVA.com: Stáhněte přístup, lezení a sestup ve formátu GPX

Brunnkogel Nordwestgrat, Höllengebirge.

Celodenní výprava za lezením

Celkově zabere výstup na Brunnkogel (Studniční hory) celý den. Vyšli jsme od jednoho ze dvou neplacených parkovišť u jezírka Taferlklaussee (Černá tabule). Je to vlastně malá přehrada. Roku 1716 byl přehrazen potok Aurach (Luční potok), aby mohla být nadržená voda využitá k plavení dřeva dolů do údolí. Čistá voda v jezírku je dodnes pitná. V zimě je jezero využíváno pro bruslení a curling, v létě slouží k chovu ryb.

Na břehu míjíme malou folklorní hospodu Taferlklausstube (763 m). Pro turisty je důležité, že poblíž dřevěné budovy jsou postavené dvě plastové toalety k volnému použití a teče pitný pramen do dřevěného koryta. Celé léto tady frčí dechovka. Žádné ucajdené televizní naleštěné muziky, ale echt rakouská řízná lidovka. Vždy okolo 15. srpna se zde koná zvláštní hudební performance. Dechové nástroje využívají ozvěnu z okolních hor ke své produkci.

Höllengebirge.

Obejdeme jezírko po značené cestě Wanderweg 15 a ocitneme se na sjezdovce u dolní stanice vleků Hochklecken (Mokrý vrch). Po červené sjezdovce bez turistického značení vyjdeme do pravotočivé zatáčky, kde se se setkáme s širokou svážnicí pro terénní auta. Kde se cesta trochu pokládá, objevíme nenápadnou stezku doleva vzhůru do lesa.

Po ní se vydáme podél občasných červených značek. Vede až na Brunnkogel a jmenuje po místním horolezci, který před 2. světovou válkou posunul lezení v Höllengebirge na stupeň 5 UIAA, Franz-Scheckenberger-Steig. Strmě, ale pohodlně jdeme lesem a pasekami k pásu skal Grundfelsen der Bischofsmütze (Předskalí Biskupské mitry). Z naší trasy postupně odbočují doleva pod skály dvě stezky, ale my pokračujeme stále nahoru podél suťového koryta občasného potoka. 

Dorazíme k výrazné směrové tabuli Franz-Scheckenberger-Steig. Standardní červená značka se tady změní na modrou a směřuje přímo nahoru do skal. Prokličkujeme skalnatým svahem obtížnosti 1-2 UIAA, který je prošpikovaný hlinitými a kamenitými úseky. Za mokra by zde bylo lezení velmi nebezpečné. Bázlivé povahy tady mohou využít několik borháků k jištění.

Nad skálami se stezka zanoří do vysoké kosodřeviny. Nad sebou vidíme skalní věž s křížkem Bischofsmütze (Biskupská mitra 1446 m), kterou obejdeme zprava do mělkého sedla a po spojovacím hřebínku dorazíme pod Severozápadní hřeben Brunnkogelu. Zde začínáme lézt (1470 m).

Brunnkogel Nordwestgrat, Höllengebirge.

Pěší stezka Franz-Scheckenberger-Steig stoupá divokou strží vpravo od hřebene. Horolezci se na ní znovu napojí po dolezení hřebene těsně pod vrcholem. 

Nedělejte stejnou chybu jako my! Pod Bischofsmütze jsme místo stoupání rovnou vzhůru odbočili doleva po cestě, která byla více vyšlapaná. Komplikovaně jsme jsme tuto věž podešli zleva (2 UIAA) do sedélka Bischofsmütze Viorgipfel (1415 m) a pak se vydrápali kosodřevinou bez cesty závěrem rokle Bischofsmützen-Schlucht. Podle stop na větvích jsme tuto orientační chybu neudělali rozhodně jako první lezecké družstvo.

Brunnkogel Nordwestgrat, Höllengebirge.

Největší vrcholový kříž ve Východních Alpách

Na plochém travnatém vrcholu Brunnkogel je postavený grandiozní kovovový kříž. Ve Východních Alpách je úplně největší. Měří 14 metrů. Brunnkogel Kreuz vzdává čest padlým v obou světových válkách z obcí v údolí Aurachtal pod ním. Zároveň oslavuje zdejší profese: zemědělec, dřevorubec, tesař, zámečník, kovář, zedník, projektant a lékař.

Nad křížem má patronát rakouský vojenský biskup a zároveň civilní farnost.

První dřevěný kříž zde postavila v 50. letech minulého století katolická mládež z Altmünsteru na úpatí hor. Roku 1969 ho doslova rozčísl blesk. Roku 1974 byl na jeho místě postaven kovový kříž v dnešní podobě. Ten zlomila sněhová bouře kombinovaná s námrazou roku 2013. Byla vyrobena jeho kopie s lepšími statickými parametry a ta zde stojí od roku 2014.

Brunnkogel, Höllengebirge.

BRUNNKOGEL NORDWESTGRAT

1708 m n.m.

Höllengebirge

Obtížnost: 3+ UIAA. 180 výškových metrů. Několik délek 3 UIAA, mnoho úseků 2 UIAA. Stále po hřebeni. Na každém stanovišti dva nýty. Mezijištění převážně nýty v dobrém stavu, hodí se vlastní smyčky a několikrát vklíněnec. Lezení 3 hod, přístup 3 hod, sestup 3 hod - vše včetně přestávek na odpočinek.

Sestup

Z Brunnkogel (1708 m) pěšky po značené cestě 829 na jihozápad po vysokohorské louce do údolí k turistickému rozcestníku. Po cestě 827 vystoupáme na Hochleckenkogel (1691 m) a pak dlouze sestupujeme kamenitou stezkou mezi kosodřevinou a níže v suti do údolí Aurachkar. U turistického rozcestníku lze odbočit na chatu Hochleckenhaus.

Pod rozcestníkem vstoupíme do lesa. V nadmořské výšce 975 m narazíme na první pitnou vodu dnešního dne. Studánka označuje Pramen potoka Aurach (Aurach Ursprung). Po cestě 826 scházíme po široké svážnici a poté po lyžařské sjezdovce k Taferlklaussee.

Brunnkogel Nordwestgrat, Höllengebirge.

Výstup

TOPO stáhněte z webu Bergsteigen.com a Alpenvereinaktiv.com  

1. Od nýtu na nástupu přímo po položeném žebru (3 nýty) na šikmou plošinku vlevo za skalní hlavičkou. 3 UIAA (45 m)

2. Plochým zářezem vpravo pod kolmou stěnou (nýt), doleva do kolmého spáry (skoba) a výšvihem zpět na hřeben. Stanoviště je nad kosodřevinou. 3+ UIAA (25 m)

3. Po hřebeni téměř vodorovně k skalní hlavičce a pod další výšvih. 1 UIAA (45 m)

4. Strmým výšvihem, zpočátku bez možnosti jištění, poté po položené plotně (nýt), doleva do ramenní spáry (2 nýty), z ní kolmým výšvihem doleva na hřeben (nýt) a po něm do plochého terénu. 3+ UIAA (45 m).

5. Pár kroků strmě vzhůru a pak po stupních (nýt) vpravo od hřebenu pod komín. 2 UIAA (40 m)

6. Do komína a jím na hřeben vlevo, překročíme komín (nýt) a lehce na skalní věžičku. 2 UIAA (45 m)

7. Sestup 3 metry z věžičky do štrbiny s vrcholovou knihou (Scharte mit Wandbuch). Stanoviště sem přesuneme a zajistíme se ve smyčkách. Členitou stěnou mírně vlevo vzhůru (2 nýty) na hřeben. 2+ UIAA (50 m) 

Pěšky podle uvážení bez jištění nebo navázaní na lano pokrčujeme doleva po hřebenové stezce (nýt), místy 1 UIAA, k hluboké propasti, kterou exponovaně obejdeme zprava. Stezka je za ní už vyloženě pěší, napojí se na Franz-Scheckenberger-Steig a dovede nás po louce k vrcholovému kříži.  

Booking.com

Příjezd

Taferlklause se nachází na severní straně Höllengebirge na silnici, která spojuje Steinbach am Attersee a Altmünster am Traunsee. Ze západu se přijíždí autem po dálnici A1 přes Mondsee, po spolkové silnici 151 směrem na Unterach am Attersee. Před Unterach se odbočí vpravo na B152 podél jižního břehu jezera Attersee přes Weissenbach do Steinbach am Attersee. Odbočí se doprava na Altmünster a pokračuje přes Kienklause ke dvěma parkovištím u Taferlklause. Od východu se jede po dálnici A1 přes Gmunden do Altmünster a pokračuje okolo přírodní rezervace Hochkreuth k Taferlklause.

Doporučené vybavení

Přilbahrudní a sedací úvazek3 karabiny se zámkem, 7 expresek, jistítko, dvojité lano 50 m, základní sada smyček včetně lanových, základní sada vklíněnců, pohodlné lezečky, trekové boty, nepromokavá bundafunkční prádloponožky a čepicebatoh 30 lmobil, podrobné TOPO a slovní popis, jídlo a pití na celý den, tmavé brýlekrém proti sluncilékárnička, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera, pojištění. Vřele doporučujeme teleskopické trekové hole na dlouhý výstup i sestup.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz INSPIRACE: Dlouhé skalní cesty v Alpách

Bergell: Cassin Badile 6+Plotny Enrichetta 6Molteni Badile 5Fiorelli Dente della Vecchia 5Nordkante Badile 4+Marimonti Sertori 4Východní stěna Porcellizzo 3

Berner Oberland: Septumania 6a+ Eldorado

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6Windlegergrat Torstein 5 A0, Steinerweg Dachstein 5-, Pichl Dachstein 4Westgrat Dirndl 3+Drasch Mitterspitz 3+Chatový pilíř Schöberl 3Normální cesta na Dachstein 2výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Ödsteinkante Ödstein 4+Schmitt and Co. Ödsteinkarturm 4-Pelikan - Riebe Kalbling 4-Jahn-Zimmer Hochtor 3+Hlavní hřeben Gesäuse 3+Nordwestgrat Kalbling 3Rossschweif Hochtor 3Pichl Planspitze 3Westgrat Buchstein 3Dachlgrat Hochtor 2+Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Quo Vadis Grosswandeck 5-Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4Jižní strž Bischofsmütze 3

Grossglockner: Stüdlgrat Grossglockner 4-

Hohe Tauern: Jižní pilíř Hochalmspitze 5

Hochschwab: Fledermausgrat Griesmauer 4Südgrat Schartenspitze 4-Baumgartnerweg Hochschwab 3Westgrat Pfaffenstein 3 

Höllental: Himmelsleiter Grossofen 6+Richterova cesta Stadelwand 5-Wiener Neustädter Weg 4

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: MaMa Kante Kreuzwand 5+Herzogova hrana Lalidererspitze 5-Südwestgrat Viererspitze 4+Luftige Kante Kreuzwand 4

Mont Blanc: Le solleil avec la lune Grépon 6a+/6bŠvýcarská cesta Kapucín 7Salluard Pointe Adophe Rey 5+Normální cesta Dent du Géant 5Východní hřeben Pyramide du Tacul 4+

Ötztalské Alpy: Wazegrat Watzespitze 4

Paklenica: Velebitaški Aniča Kuk 7-

Salzkammergut: Wer putzt der findet Traunstein 6+Platteneuphorie Hoher Nock 5+Juniperus Plombergstein 5-Irma la Douce Plombergstein 4, Nordwestgrat Brunnkogel 3

Stubaiské Alpy: Ostgrat Wilde Leck 4

Tennengebirge: Fun in the Sun Fieberhorn 6+/4+A0Krabbelstube Hiefler 5Jižní rampa Hochthron 4+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4Jihovýchodní hřeben Grimming 2- 

Verwall: Severovýchodní hřeben Patteriol 4+

Wallis: Normální cesta Zinalrothorn 3-Hörnligrat Matterhorn 3, Liongrat Matterhorn 3

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wetterstein: Wetterstoanerweg Kaiserkopf 64er-Weg Östlicher Schosskopf 5+Nordkante Höllentorkopf 5-Südgrat Sonnenspitze 5-,  Fahrradlkante Oberreintalturm 5- 

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4Ellmauer Tor Tour 3+, Führerweg Totenkirchl 3, Severní hřeben Fleischbank 3

Zillertal: Stille Wasser 5Nordkante Lärmstange 4+

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vyberte si z desítek pěkných horolezecký cest!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vítejte v Sasku, ve vánoční říši divů

Vítejte v Sasku, ve vánoční říši divů

Říká se, že Vánoce jsou v Sasku pátým ročním obdobím. Tuto mimořádnou, sváteční a domáckou atmosféru můžete vnímat všemi smysly a prožít jedinečným způsobem: staleté zvyky potěší každý rok znovu a znovu.... celý článek

2x7 publikací a map: Praha ožralá a Českolipsko

Na hory? Pod stan? S miminem?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Zimní turistika v horách. Jak začít a na co bychom měli pamatovat?

Zimní turistika v horách. Jak začít a na co bychom měli pamatovat?

Když se díváte na fotografie horolezců zdolávajících nejvyšší vrcholy světa, často si říkáte, proč jste se tam ještě nedostali? Chcete si vyzkoušet zimní vysokohorskou turistiku, ale nevíte, kde začít? Zimní
Nesbo a Ondra si zalezli na Pálavě

Nesbo a Ondra si zalezli na Pálavě

Norský spisovatel Jo Nesbo a český lezec Adam Ondra spolu vylezli vícedélkovou cestu na Martince. Jedná se o vápencovou skálu na Pálavě, kde je povoleno lezení pouze na podzim.
Středověk začal a skončil

Středověk začal a skončil

Středověk je ohraničen pádem Západořímské říše v roce 476 a pádem Konstantinopole roku 1453.
Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Obuv musí být především pohodlná, ale nesmírně důležité jsou také estetické vlastnosti. Ačkoli pánové obvykle nemají tendenci plnit svůj šatník až po okraj, pro různé příležitosti bude potřeba několik párů
Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Zimní sezona v Obertauern začíná 25. listopadu. Lyžařské středisko v klínu Radstadtských Taur připomíná obrovskou mísu naplněnou po okraj našlehanou sněhovou smetanou. Díky tomu má dostatek přírodního sněhu po celou zimu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 24.-27.11. Lodě 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Písek, Portyč 24.-27.11. 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Spálené Poříčí, zámek 24.-26.11. 24.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům 25.-27.11. 25.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.

Diskuse

Coinbase Login shayla, 26.11.2022 9:35, 119 příspěvků
American Express Login amarya, 26.11.2022 8:13, 119 příspěvků
Some popular websites tha... olivertech, 26.11.2022 5:02, 119 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 16:34, 4 příspěvky
Dolní hlídač zeměpisář, 25.11.2022 12:24, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 11:51, 4 příspěvky
Paráda Bětka, 25.11.2022 9:17, 120 příspěvků
Odkaz pro Mariaka Skiák, 24.11.2022 18:17, 33 příspěvků
Skinners Tomáš, 23.11.2022 20:11, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38