Severozápadní hřeben na Brunnkogel nad Attersee

Severozápadní hřeben na Brunnkogel nad Attersee
Na severovýchodním hřebeni Brunnkogel.
Autor snímku Petr Šlajer
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Babí léto přeje horolezeckým túrám ve Vápecových Alpách. Zatímco na ledovcové hory už napadl sníh, vápenec je pořád suchý. Průzračné podzimní výhledy jsou bonus. Nabízíme pěkný trojkový Severozápadní hřeben na Brunnkogel v Solné komoře.

Severozápadní hřeben na Brunnkogel nad Attersee
Pavla leze na Brunnkogel po hřebeni.
Autor snímku Petr Šlajer

Krásné hřebenové lezení v překvapivě dobré vápencové skále vede na severovýchodní straně náhorní plošiny Höllengebirge. Všech sedm lanových délek poskytuje zajímavé a rozmanité pohyby a v dech beroucí alpské scenérii.

Pro trojkaře není cesta úplně přejištěná, a proto by s sebou měl mít kromě běžného vybavení také sadu friendů, vklíněnců a smyček. Kdo na horách běžně leze čtyřky, ten si vystačí s několika delšími smyčkami a základní sadou vklíněnců. 

Z rozložitého plochého vrcholu Brunnkogel u obrovského kříže je dech beroucí kruhový rozhled. Vidět jsou jezera Mondsee, Attersee, Traunsee, Vorderer Langbathsee a Taferlklaussee. O tom si ovšem naše čtyřčlenná horolezecká výprava může jen nechat vyprávět. Celý hřeben lezeme v husté mlze a z vcholového kříže vidíme jen spodních pár metrů.  

STRAVA.com: Stáhněte přístup, lezení a sestup ve formátu GPX

Brunnkogel Nordwestgrat, Höllengebirge.

Celodenní výprava za lezením

Celkově zabere výstup na Brunnkogel (Studniční hory) celý den. Vyšli jsme od jednoho ze dvou neplacených parkovišť u jezírka Taferlklaussee (Černá tabule). Je to vlastně malá přehrada. Roku 1716 byl přehrazen potok Aurach (Luční potok), aby mohla být nadržená voda využitá k plavení dřeva dolů do údolí. Čistá voda v jezírku je dodnes pitná. V zimě je jezero využíváno pro bruslení a curling, v létě slouží k chovu ryb.

Na břehu míjíme malou folklorní hospodu Taferlklausstube (763 m). Pro turisty je důležité, že poblíž dřevěné budovy jsou postavené dvě plastové toalety k volnému použití a teče pitný pramen do dřevěného koryta. Celé léto tady frčí dechovka. Žádné ucajdené televizní naleštěné muziky, ale echt rakouská řízná lidovka. Vždy okolo 15. srpna se zde koná zvláštní hudební performance. Dechové nástroje využívají ozvěnu z okolních hor ke své produkci.

Höllengebirge.

Obejdeme jezírko po značené cestě Wanderweg 15 a ocitneme se na sjezdovce u dolní stanice vleků Hochklecken (Mokrý vrch). Po červené sjezdovce bez turistického značení vyjdeme do pravotočivé zatáčky, kde se se setkáme s širokou svážnicí pro terénní auta. Kde se cesta trochu pokládá, objevíme nenápadnou stezku doleva vzhůru do lesa.

Po ní se vydáme podél občasných červených značek. Vede až na Brunnkogel a jmenuje po místním horolezci, který před 2. světovou válkou posunul lezení v Höllengebirge na stupeň 5 UIAA, Franz-Scheckenberger-Steig. Strmě, ale pohodlně jdeme lesem a pasekami k pásu skal Grundfelsen der Bischofsmütze (Předskalí Biskupské mitry). Z naší trasy postupně odbočují doleva pod skály dvě stezky, ale my pokračujeme stále nahoru podél suťového koryta občasného potoka. 

Dorazíme k výrazné směrové tabuli Franz-Scheckenberger-Steig. Standardní červená značka se tady změní na modrou a směřuje přímo nahoru do skal. Prokličkujeme skalnatým svahem obtížnosti 1-2 UIAA, který je prošpikovaný hlinitými a kamenitými úseky. Za mokra by zde bylo lezení velmi nebezpečné. Bázlivé povahy tady mohou využít několik borháků k jištění.

Nad skálami se stezka zanoří do vysoké kosodřeviny. Nad sebou vidíme skalní věž s křížkem Bischofsmütze (Biskupská mitra 1446 m), kterou obejdeme zprava do mělkého sedla a po spojovacím hřebínku dorazíme pod Severozápadní hřeben Brunnkogelu. Zde začínáme lézt (1470 m).

Brunnkogel Nordwestgrat, Höllengebirge.

Pěší stezka Franz-Scheckenberger-Steig stoupá divokou strží vpravo od hřebene. Horolezci se na ní znovu napojí po dolezení hřebene těsně pod vrcholem. 

Nedělejte stejnou chybu jako my! Pod Bischofsmütze jsme místo stoupání rovnou vzhůru odbočili doleva po cestě, která byla více vyšlapaná. Komplikovaně jsme jsme tuto věž podešli zleva (2 UIAA) do sedélka Bischofsmütze Viorgipfel (1415 m) a pak se vydrápali kosodřevinou bez cesty závěrem rokle Bischofsmützen-Schlucht. Podle stop na větvích jsme tuto orientační chybu neudělali rozhodně jako první lezecké družstvo.

Brunnkogel Nordwestgrat, Höllengebirge.

Největší vrcholový kříž ve Východních Alpách

Na plochém travnatém vrcholu Brunnkogel je postavený grandiozní kovovový kříž. Ve Východních Alpách je úplně největší. Měří 14 metrů. Brunnkogel Kreuz vzdává čest padlým v obou světových válkách z obcí v údolí Aurachtal pod ním. Zároveň oslavuje zdejší profese: zemědělec, dřevorubec, tesař, zámečník, kovář, zedník, projektant a lékař.

Nad křížem má patronát rakouský vojenský biskup a zároveň civilní farnost.

První dřevěný kříž zde postavila v 50. letech minulého století katolická mládež z Altmünsteru na úpatí hor. Roku 1969 ho doslova rozčísl blesk. Roku 1974 byl na jeho místě postaven kovový kříž v dnešní podobě. Ten zlomila sněhová bouře kombinovaná s námrazou roku 2013. Byla vyrobena jeho kopie s lepšími statickými parametry a ta zde stojí od roku 2014.

Brunnkogel, Höllengebirge.

BRUNNKOGEL NORDWESTGRAT

1708 m n.m.

Höllengebirge

Obtížnost: 3+ UIAA. 180 výškových metrů. Několik délek 3 UIAA, mnoho úseků 2 UIAA. Stále po hřebeni. Na každém stanovišti dva nýty. Mezijištění převážně nýty v dobrém stavu, hodí se vlastní smyčky a několikrát vklíněnec. Lezení 3 hod, přístup 3 hod, sestup 3 hod - vše včetně přestávek na odpočinek.

Sestup

Z Brunnkogel (1708 m) pěšky po značené cestě 829 na jihozápad po vysokohorské louce do údolí k turistickému rozcestníku. Po cestě 827 vystoupáme na Hochleckenkogel (1691 m) a pak dlouze sestupujeme kamenitou stezkou mezi kosodřevinou a níže v suti do údolí Aurachkar. U turistického rozcestníku lze odbočit na chatu Hochleckenhaus.

Pod rozcestníkem vstoupíme do lesa. V nadmořské výšce 975 m narazíme na první pitnou vodu dnešního dne. Studánka označuje Pramen potoka Aurach (Aurach Ursprung). Po cestě 826 scházíme po široké svážnici a poté po lyžařské sjezdovce k Taferlklaussee.

Brunnkogel Nordwestgrat, Höllengebirge.

Výstup

TOPO stáhněte z webu Bergsteigen.com a Alpenvereinaktiv.com  

1. Od nýtu na nástupu přímo po položeném žebru (3 nýty) na šikmou plošinku vlevo za skalní hlavičkou. 3 UIAA (45 m)

2. Plochým zářezem vpravo pod kolmou stěnou (nýt), doleva do kolmého spáry (skoba) a výšvihem zpět na hřeben. Stanoviště je nad kosodřevinou. 3+ UIAA (25 m)

3. Po hřebeni téměř vodorovně k skalní hlavičce a pod další výšvih. 1 UIAA (45 m)

4. Strmým výšvihem, zpočátku bez možnosti jištění, poté po položené plotně (nýt), doleva do ramenní spáry (2 nýty), z ní kolmým výšvihem doleva na hřeben (nýt) a po něm do plochého terénu. 3+ UIAA (45 m).

5. Pár kroků strmě vzhůru a pak po stupních (nýt) vpravo od hřebenu pod komín. 2 UIAA (40 m)

6. Do komína a jím na hřeben vlevo, překročíme komín (nýt) a lehce na skalní věžičku. 2 UIAA (45 m)

7. Sestup 3 metry z věžičky do štrbiny s vrcholovou knihou (Scharte mit Wandbuch). Stanoviště sem přesuneme a zajistíme se ve smyčkách. Členitou stěnou mírně vlevo vzhůru (2 nýty) na hřeben. 2+ UIAA (50 m) 

Pěšky podle uvážení bez jištění nebo navázaní na lano pokrčujeme doleva po hřebenové stezce (nýt), místy 1 UIAA, k hluboké propasti, kterou exponovaně obejdeme zprava. Stezka je za ní už vyloženě pěší, napojí se na Franz-Scheckenberger-Steig a dovede nás po louce k vrcholovému kříži.  

Booking.com

Příjezd

Taferlklause se nachází na severní straně Höllengebirge na silnici, která spojuje Steinbach am Attersee a Altmünster am Traunsee. Ze západu se přijíždí autem po dálnici A1 přes Mondsee, po spolkové silnici 151 směrem na Unterach am Attersee. Před Unterach se odbočí vpravo na B152 podél jižního břehu jezera Attersee přes Weissenbach do Steinbach am Attersee. Odbočí se doprava na Altmünster a pokračuje přes Kienklause ke dvěma parkovištím u Taferlklause. Od východu se jede po dálnici A1 přes Gmunden do Altmünster a pokračuje okolo přírodní rezervace Hochkreuth k Taferlklause.

Doporučené vybavení

Přilbahrudní a sedací úvazek3 karabiny se zámkem, 7 expresek, jistítko, dvojité lano 50 m, základní sada smyček včetně lanových, základní sada vklíněnců, pohodlné lezečky, trekové boty, nepromokavá bundafunkční prádloponožky a čepicebatoh 30 lmobil, podrobné TOPO a slovní popis, jídlo a pití na celý den, tmavé brýlekrém proti sluncilékárnička, kompaktní fotoaparát nebo outdoorová kamera, pojištění. Vřele doporučujeme teleskopické trekové hole na dlouhý výstup i sestup.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz INSPIRACE: Dlouhé skalní cesty v Alpách

Bergell: Cassin Badile 6+Plotny Enrichetta 6Molteni Badile 5Fiorelli Dente della Vecchia 5Nordkante Badile 4+Marimonti Sertori 4Východní stěna Porcellizzo 3

Berner Oberland: Septumania 6a+ Eldorado

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6Windlegergrat Torstein 5 A0, Steinerweg Dachstein 5-, Pichl Dachstein 4Westgrat Dirndl 3+Drasch Mitterspitz 3+Chatový pilíř Schöberl 3Normální cesta na Dachstein 2výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Ödsteinkante Ödstein 4+Schmitt and Co. Ödsteinkarturm 4-Pelikan - Riebe Kalbling 4-Jahn-Zimmer Hochtor 3+Hlavní hřeben Gesäuse 3+Nordwestgrat Kalbling 3Rossschweif Hochtor 3Pichl Planspitze 3Westgrat Buchstein 3Dachlgrat Hochtor 2+Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Quo Vadis Grosswandeck 5-Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4Jižní strž Bischofsmütze 3

Grossglockner: Stüdlgrat Grossglockner 4-

Hohe Tauern: Jižní pilíř Hochalmspitze 5

Hochschwab: Fledermausgrat Griesmauer 4Südgrat Schartenspitze 4-Baumgartnerweg Hochschwab 3Westgrat Pfaffenstein 3 

Höllental: Himmelsleiter Grossofen 6+Richterova cesta Stadelwand 5-Wiener Neustädter Weg 4

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: MaMa Kante Kreuzwand 5+Herzogova hrana Lalidererspitze 5-Südwestgrat Viererspitze 4+Luftige Kante Kreuzwand 4

Mont Blanc: Le solleil avec la lune Grépon 6a+/6bŠvýcarská cesta Kapucín 7Salluard Pointe Adophe Rey 5+Normální cesta Dent du Géant 5Východní hřeben Pyramide du Tacul 4+

Ötztalské Alpy: Wazegrat Watzespitze 4

Paklenica: Velebitaški Aniča Kuk 7-

Salzkammergut: Wer putzt der findet Traunstein 6+Platteneuphorie Hoher Nock 5+Juniperus Plombergstein 5-Irma la Douce Plombergstein 4, Nordwestgrat Brunnkogel 3

Stubaiské Alpy: Ostgrat Wilde Leck 4

Tennengebirge: Fun in the Sun Fieberhorn 6+/4+A0Krabbelstube Hiefler 5Jižní rampa Hochthron 4+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4Jihovýchodní hřeben Grimming 2- 

Verwall: Severovýchodní hřeben Patteriol 4+

Wallis: Normální cesta Zinalrothorn 3-Hörnligrat Matterhorn 3, Liongrat Matterhorn 3

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wetterstein: Wetterstoanerweg Kaiserkopf 64er-Weg Östlicher Schosskopf 5+Nordkante Höllentorkopf 5-Südgrat Sonnenspitze 5-,  Fahrradlkante Oberreintalturm 5- 

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4Ellmauer Tor Tour 3+, Führerweg Totenkirchl 3, Severní hřeben Fleischbank 3

Zillertal: Stille Wasser 5Nordkante Lärmstange 4+

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vyberte si z desítek pěkných horolezecký cest!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2023

Cyklonovinky 2023

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Výlovy rybníků 2023 říjen - 1. část

Kokořínské roklinky posedmé

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Krušné hory na kole

Přes Krušné hory na kole

Hřebenovka Krušných hor měří zhruba 250 kilometrů a má převýšení 3500 m. Na kole se dá přejet na těžko za krátký týden. Sledujte naši trasu.
Shánění z pastvin Almabtrieb v Tyrolsku

Shánění z pastvin Almabtrieb v Tyrolsku

Tyrolští sedláci shánějí svá stáda z hor do údolí. Konec sezóny vždy oslaví ve folklórním duchu tak zvaným Sháněním z pastvin. Přinášíme přehled nejdůležitějších slavností.
Klínovec - cykloturisté v trailcentru

Klínovec - cykloturisté v trailcentru

"Můžete jen na modrý, červený a černý trail!" prohlašuje mladík, který půjčuje horská kola na Klínovci. "Jak vidím, tak asi pojedete jen modrou." Není se mu co divit, když parkujeme plně
Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Nástrahy horské turistiky - rady pro začátečníky

Rozmanitost nádherných scenérií napříč celým Slovenskem doslova zve k tomu, abyste se i vy věnovali horské turistice. Ať už jde o horskou cyklistiku, trailový běh nebo pěší turistiku, mnozí si užívají nádherné přírody
Přijetí digitální třídy a budoucnost online kurzů: komplexní pohled na vzestup, dopad a budoucnost online kurzů

Přijetí digitální třídy a budoucnost online kurzů: komplexní pohled na vzestup, dopad a budoucnost online kurzů

Příchod digitální éry přinesl jednu zásadní proměnu – vzestup online vzdělávání. Klasické výukové prostředí, které bylo omezeno na čtyři stěny tradičních tříd, nyní překračuje fyzické bariéry a nabízí se jako dostupnější

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Den architektury Praha 29.9.-5.10. 29.9.
Kávový týden České Budějovice, Piaristické náměstí 1.-8.10. 1.10.
Designblok Praha 4.-8.10. 4.10.
Flora - veletrh Olomouc 5.-8.10. 5.10.
Stonehege - přednáška Olomiuc, Nová Akropolis 5.10. 19:00
POVL - horolezecký festival Kacanovy 6.-8.10. 6.10.
60 let Krkonošského národního parku - výstava Praha, H40 Gallery 15.9.-6.10. 6.10.
Knižní veletrh Havlíčkův Brod 6.-7.10. 6.10.
Brdy z nebe - diashow Čenkov, Dělnický dům Přednáší Jiří Jiroušek 6.10. 19:00
Vinobraní Valtice 6.-7.10 6.10.

Diskuse

Hloupá otázka, svědčící, ... Michael Beranek, 3.10.2023 19:17, 4 příspěvky
Hloupá otázka, svědčící, ... Kuba Turek, 3.10.2023 16:53, 4 příspěvky
Hloupá otázka, svědčící, ... Michael Beranek, 3.10.2023 15:22, 4 příspěvky
pytlíkovští mlynáři přitv... Lukas B., 3.10.2023 9:55, 11 příspěvků
INU Honza, 2.10.2023 20:12, 4 příspěvky
pokud někdo nemá zuby Lukas B., 2.10.2023 13:40, 2 příspěvky
Pardubky? Pišišvor, 30.9.2023 22:56, 118 příspěvků
Na okresce je dovoleno je... Michael Beranek, 30.9.2023 13:51, 3 příspěvky
INU Honza, 30.9.2023 10:18, 2 příspěvky
Messner zůstal tím, který... Michael Beranek, 30.9.2023 10:18, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

The North Face - výprodej Horydoly Open, 4.10.2023 11:16
Odstartoval Budějovický t... Horydoly Open, 4.10.2023 11:08
Všemi barvami podzimu zář... Horydoly Open, 4.10.2023 11:05
Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30