Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku
Slezský hrad Ogrodzieniec na kole.
Autor snímku Silesia.travel
SDÍLEJ:

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz. Tomu odpovídá hustota hradů i strážních věží, které stejně nakonec neodolaly válkám, požárům ani zubu času. Romantické zříceniny jsou na Stezce orlích hnízd navlečené jako korálky na značně zprohýbané niti.

 

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku
Bobolice.
Autor snímku Jakub Hałun - Wikimedia

Krakovsko-čenstochovská vysočina neboli Polská Jura je jeden z nejmalebnějších a nejoblíbenějších turistických regionů v Polsku, Mekka pro horolezce a jeskyňáře. Typické jsou vápencové skály, zformované do atraktivních tvarů jehly, brány i okna. Stezka orlích hnízd vděčí za své jméno bývalým hradům a pevnostem vystavěným na vrcholech kopců mezi obtížně dostupnými vápencovými skalami.

Booking.com

Stezka orlích hnízd / Szlak orlich gniazd představuje nejmalebnější, ale také nejlépe vyznačenou turistickou trasu ve Slezsku. Vede od Čenstochové do Krakova. Pro pěší turisty je vyznačena v délce 160 km, pro cyklisty 190 km. Z hlavní trasy vedou odbočky ke všem místním zajímavostem. Nechybí ubytovací a gastronomické objekty.

Najdeme tu romantiku, více než jeden a půl tisíce jeskyní, horolezecké skály i příležitosti pro speleology, ale také přírodní parky.

 

Čenstochová

Stezka začíná na Jasné hoře v Čenstochové. Paulánský klášter s barokním kostelem patří mezi nejnavštěvovanější mariánské svatyně, resp. je údajně čtvrtým největším poutním místem světa. Byzantská ikona černé madony s dítětem sem byla dovezena v 15. století. Čenstochová je hlavním duchovním městem Polska a Panna Marie Čenstochovská je ochránkyní země.
INFO: Černá madona čenstochovská a Jasna góra

Černá madona čenstochovská.

Olsztyn

Za 20 kilometrů stezka dovede ke zřícenině hradu Olsztyn, která patří mezi nejznámější jurské pevnosti. Válcová, 35 metrů vysoká věž upoutá pozornost již z dálky. Postavená na kopci z bílého vápence a z hnědých cihel připomíná stěžeň lodi na moři. Vstup do areálu je zpoplatněn. Na úpatí hradu byla v roce 2007 zrekonstruována dřevěná panská sýpka z 18. století, ve které je nyní stylová restaurace. V blízkosti Olštýnu jsou krásné přírodní rezervace, které chrání charakteristické rysy jurské krajiny. A také několik jeskyní, k některým vede značka.
INFO: Olszstyn

Olsztyn.

Zloty potok

Obec Zloty Potok v údolí říčky Wiercica. Orlí hnízdo tam není, jen zámek Raczyńskich v úrovni terénu, zato krásná a chráněná příroda ano. K dalšímu orlímu hnízdu je to dalších 10 km k jihu.
INFO: Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku

Złoty Potok, zámek Raczyńskich.

Przewodziszowice

Zříceniny obranné věže na skále již nedávají obraz jejího původního významu. Ve středověku patřila mj. loupeživému rytíři Mikołaji Korniczovi, řečenému Siestrzeńec, který podle pověsti přepadal jen bohaté a byl proto u místních lidí v oblibě. Naloupené poklady ukryl dříve, než byl dopaden a sťat. Za mlžných rán je prý vídána jeho silueta bloudící po kraji. A poklady stále čekají na svého nálezce.
INFO: Strażnica Przewodziszowicka - lezecký průvodce

Strażnica Przewodziszowice.

Hrad Mirów

Za dalších 10 km po stezce je zřícenina mohutného hradu, který chátral už od švédských válek, sloužil pro místní jako zdroj stavebního kamene a nepřevzal a nevzkřísil jej ani socialistický stát. Teprve v poslední době byly prováděny stabilizační práce, nicméně zřícenina impozantní na pohled je stále ještě nepřístupná.
INFO: Mirow

Mirow.

Hrad Bobolice

Menší dvojče Mirowa, asi 2 km odtud, sdílelo osud chátrající ruiny. Zde však již byla provedena rekonstrukce a hrad je přístupný. Zároveň slouží jako hotel. Pozoruhodné jsou Mirowské skály na cestě spojující oba hrady. V bizarních skalních útvarech jsou krásná okna i četné jeskyně od mělkých až po hluboké krasové.
INFO: Bobolice

Bobolice.

Hrad Bakowiec

Zřícenina rytířského hradu Bąkowiec ze čtrnáctého až patnáctého století se nachází v rekreační oblasti Morsko Plus. Zříceniny byly za socialismu necitlivě doplněny na rekreační středisko. Objekt není přístupný, ale zvenčí je působivý. Cestu ke zřícenině hradu lze obohatit návštěvou skal Rzędkowických a Kroczyckých, které jsou po jejích stranách.
INFO: Bakowiec

Morsko, hrad Bakowiec.

Hrad Ogrodzieniec

Za 14 km čeká největší, nejmalebnější a nejnavštěvovanější z orlích hnízd. Vybudovaný na Janowské hoře, obklopený bizarními skalními útvary, z nichž některé byly využity k budování hradeb. Skály mimo hradby jsou vhodné i jako horolezecké terény. Hrad poničily války i požáry, nicméně malebnost majestátní zříceniny láká nejen turisty, ale i filmaře. Kromě běžného návštěvnického provozu je hrad využívaný ke kulturním a společenským akcím – Mezinárodní festival kultury raného středověku, rytířské turnaje, Večer s duchy, Vrata času a svátek trasy Orlích hnízd – Jurománie.
INFO: Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu.

Zřícenina strážní věže v Ryczow

Od hradu Ogrodzieniec je vzdálena nějakých 6 km. Na pohled doslova orlí hnízdo na sloupové skále, přístupné jen pro horolezce s odpovídajícím vybavením. Ti si užijí celou blízkou oblast Ryczowských skal včetně jeskyní a milovníci přírody ocení rezervaci Ruskie Góry s krasovými jevy i lesními porosty a vzácnou flórou a faunou. Bonusem pro tuto odbočku z přímé Stezky orlích hnízd je zatím menší návštěvnost.
INFO: Ryczow

Horydoly.czOSVĚTIM: Milion zavražděných Židů, Poláků, Cikánů, Sovětů

Zřícenina hradu Ryczow.

Zřícenina hradu Pilcza ve Smoleni

Jakkoliv zřícenina jako ostatně skoro všechna orlí hnízda, patří hrad Pilcza k těm velkým, nepřehlédnutelným a hojně navštěvovaným. Uprostřed přírodní rezervace Smoleň se jeho bílá věž vysoko nad lesním porostem stala symbolem krajiny. Od hradu Ogrodzieniec je vzdálen 11 km.
INFO: Pilcza Smolen

Hrad Pilcza.

Zříceniny hradu Bydlin

Stezka na Bydlin vede zalesněnou krajinou skal a jeskyní, takže může naplnit rčení, že i cesta je cílem. Hrad sám byl silně poničen jak válkami, tak i místními obyvateli, kteří si z něj dělali kamenolom. Ze Smoleně je to cca 11 km.
INFO: Bydlin

Bydlin.

Zříceniny hradu v Rabsztyn

Hrad dopadl podobně jako Bydlin, rekonstruovány byly brána a část vnějších zdí, přístup je celoročně. Takže možná atraktivnější bude navštívit cestou mezi oběma hrady přírodní rezervaci Pazurek s bukovými lesy a zejména s atraktivními skalami: Zubowe Skaly, Jastrzabka a Igly Olkuskie s krasovými i pískovcovými skalními útvary a jeskyněmi. Vede tu 5km naučná stezka; částí rezervace vedou i cyklostezky, k většině skalních útvarů je však třeba dojít pěšky.
INFO: Rabsztyn

Rabsztyn.

Zříceniny hradu Tenczyn v Rudno

Zatímco předchozí orlí hnízda jsou od sebe doslova na dolet (od 2 do 15 km), nyní se trasy prodlužují. Do Tenczyna je to skoro 35 km. Hrad to byl mohutný, vystavěný na vrcholu sopečného kuželu. V historii hrál důležitou roli, ale škody za švédských válek a požár i zde vykonaly své. Nemálo škod nadělaly i spory o vlastnictví, takže ruiny zůstaly ještě do desátých let našeho století bez údržby. Té se nakonec takto významné památce přece jen dostalo a šest let již jsou hradní zdi zakonzervovány a areál celoročně přístupný. Jakkoliv jsou zachovány jen obvodové zdi a část věží, stále jde o působivý objekt hodný pozornosti.
INFO: Tenczyn Rudno

Tenczyn.

Horydoly.cz2. SVĚTOVÁ VÁLKA: Schindlerův seznam v Krakově

Krakov.

Wawel

Na konci naší cesty jedeme 33 km do Krakova. Hrad Wawel, tyčící se nad městem na kopci nedaleko Visly, je nepochybně nejdůležitějším z hradů nacházejících se na Krakovsko-čenstochovské pahorkatině. Bylo to knížecí sídlo dlouho před vytvořením polského státu a první Piastovci se zde usadili již na počátku desátého století. Zpočátku měl dřevěnou konstrukci. První kamenné budovy byly postaveny v jedenáctém století, ale až Vladislav I. Lokýtek a jeho syn Kazimír Veliký zde vytvořili skutečné královské sídlo. Za časů Zikmunda Starého a královny Bony získal hrad charakter renesanční rezidence.
INFO: Wawel Krakow

Krakov.

S přenesením hlavního města do Varšavy ztratil Wawel svůj význam. Po dobytí Krakova Rakušany v polovině devatenáctého století byl přeměněn na vojenská kasárna. Aby byl hrad zachráněn před degradací, byl pod záminkou předání Františku Josefovi před první světovou válkou zrekonstruován. V současné době je sídlem muzea a pokladnicí národních memorabilií.

Horydoly.czZÁHADNÁ HISTORIE: Krakovské mohyly

Horydoly.cz Hrady a zámky na Horydoly

Andělská hora
Bardo (Polsko)
Bělá pod Bezdězem
Berštejn
Bezděz
Bormio (Itálie)
Budyšín/Bautzen (Německo)
Carcassonne (Francie)
Čachtice (Slovensko) a Čachtická paní (Slovensko) 
Děvín
Dobříš  
Drachenfels (Německo)
Ehrenberg Reutte
 (Rakousko)
Eilean Donan (Skotsko)
Eltz (Německo)
Falkenburk
Falkenstein (Rakousko)
Firmian - Sigmundskron (Itálie)
Hazmburk
Herštejn Starý
Hořovice
Chillon
 (Švýcarsko)
Chyše
Choustník
Jezeří
Kácov
Kadaň
Kamenice nad Lipou
Klenová
Kostelec nad Černými lesy
Kostelní Bříza
Kostomlaty
Košťálov
Krakovec
Křivoklát
Kunětická hora
Kuřivody
Lednice
Leontýnský zámeček
Líšno
Lužany
Moritzburg (Německo)
Mydlovar / Kostomlaty
Neuschwanstein a Hohenschwangau (Německo)
Nottingham
 (Anglie)
Nový hrad Kunratice
Nymburk
Orlí hnízda (Polsko)  
Pecka

Písek
Praha - Trojský zámek
Pražský hrad

Protivín
Přimda

Rábí
Radomierzyce (Polsko)
Ralsko
Rataje nad Sázavou
Reutte
 (Rakousko) 
Skokloster (Švédsko)
Staatz (Rakousko)
Sychrov
Sion
Spišský hrad (Slovensko)
Švihov

Tetín
Torre del Giove (Itálie)
Tower (Anglie)
Trenčín (Slovensko)
Trójský zámek
Vadstena (Švédsko)
Valdek 1 a Valdek 2
Zásadka
Zbiroh 1
 a Zbiroh 2
Zborov (Slovensko)
Žebrák 

Kláštery a kostely

Altenburg: barokní kosmos benediktinů (Rakousko)
Hrušková: Svatý Mikuláš pod Krudumem
 
Cheb: kostel svatého Mikuláše a Alžběty
Chlum svaté Máří: Nanebevzetí Panny Marie
Klášter Hradiště
Leštiny: evanjelický artikulárny kostol (Slovensko)
Levý Hradec: kostelík svatého Klimenta
Münchenreuth (Německo)
Oberndorf: Stille Nacht
 (Rakousko)
Pivoň: klášter augustiniánů
Plasy: cisterciácký klášter
Praha: rotunda svatého Václava
Stará Boleslav: kostel svatého Václava
Řím: basilika svatého Petra (Vatikán)
Tachov: Světce
Waldsassen: Nacistická freska v kapli u Münchenreuth (Německo) 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Mlékojedy - první koupání v Polabí

Mlékojedy - první koupání v Polabí

Letní počasí umožnilo koupání v přírodě. Až na otužilce mohli plavci skočit do vody poprvé o uplynulém víkendu. Vyrazili jsme z Prahy na kole do pískovny Mlékojedy u Neratovic. ... celý článek

Jaké oblečení zvolit pro jarní turistiku, běh a jízdu na kole?

Lepší časy pro labskou vodní turistiku

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Pražská komise pro cyklodopravu

Pražská komise pro cyklodopravu

Rada hlavního města Prahy jmenovala novou komisi pro cyklodopravu. Má 14 členů. Předsedkyní je Bára Soukupová (Piráti).
Paganella otevírá novou cyklistickou sezonu

Paganella otevírá novou cyklistickou sezonu

Konečně je to zase tu! Celý cyklistický region se skvělými traily se ponoří do nejlepší hudby, skvělé atmosféry a epických značek! Tohle je recept na Bike and Music Festival, který se
Chcete využít sílu jarní detoxikace? Zkuste si zajezdit na kole!

Chcete využít sílu jarní detoxikace? Zkuste si zajezdit na kole!

K příjemným jarním aktivitám patří pobyt a sportování v přírodě na čerstvém vzduchu. Rozkvetlá zeleň, hřejivé sluneční paprsky, čerstvý vzduch a pohyb vzpruží celý organismus. Příroda a sport, to je ten pravý balzám na tělo
Bike&Ice (cream): nejlepší zmrzlinárny Via dell'Acqua

Bike&Ice (cream): nejlepší zmrzlinárny Via dell'Acqua

Via dell'Acqua se v roce 2021 stala nejlepší zelenou cestou. v Itálii. 140 kilometrů cyklostezky je propojených modrou nití vody, po kterých můžete šlapat na trase vedoucí podél řek až k nejkrásnějším jezerům
Hostivařská přehrada 2023

Hostivařská přehrada 2023

PADDLEBOARD Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 150 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bikefest Kálnica 2.-3.6. 2.6.
Orlík Tour - cyklomaraton Orlík, Vystrkov Horská kola 3.6.
Světová cyklojízda Praha, Výstaviště Manifestace za práva cyklistů 3.6. 13:00
Úštecký masakr Úštěk u Litoměřic Orientační závod na horském kole 3.6.
Tour de Kozovazy Kozovazy Cyklistická časovka do vrchu 3.6. 14:15
Iprima Cup - cyklomaraton Dolní Morava Horská kola 3.6.
Cyklomaraton Hradec Králové Hradec Králové 4.6.
Sázava - cyklomaraton Sázava Horská kola 10.6.
Fofr Cup Prysk  Horská kola 10.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 16.-17.6. 16.6.

Diskuse

pechanhaiskopp mehag9 mehag9, 3.6.2023 8:31, 1 příspěvek
aayhihalpoddd mehag9 mehag9, 3.6.2023 8:30, 1 příspěvek
How secure is the MetaMas... Chris, 3.6.2023 6:15, 117 příspěvků
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 2.6.2023 21:35, 10 příspěvků
V Kanadě je kolem 22 000 ... Honza, 2.6.2023 21:02, 10 příspěvků
tusapyatdddd mehag9 mehag9, 2.6.2023 20:45, 1 příspěvek
barstakjaisdsdd mehag9 mehag9, 2.6.2023 20:44, 1 příspěvek
V Kanadě je kolem 22 000 ... Michael Beranek, 2.6.2023 17:05, 10 příspěvků
V Kanadě je kolem 22 000 ... Andy, 2.6.2023 11:36, 10 příspěvků
WTF? Martin, 1.6.2023 21:42, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Emirates rekordní zisk Horydoly , 16.5.2023 11:17
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 15.5.2023 18:52
Cyklistické kempy na FTV... Horydoly , 15.5.2023 18:47
Passkey technology Google Horydoly Open, 9.5.2023 23:26
Správci ctností žalují li... milan šupa, 27.4.2023 19:47
Holubi představují riziko... Horydoly Open, 21.4.2023 11:46
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.4.2023 12:10
RunTour Kopřivnice Horydoly , 7.4.2023 12:05