Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení
Šárka má ráda plotny.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Řež na Vltavě pod Prahou platí za baštu tradičního horolezectví ve středních Čechách. V posledních letech přibývají sektory pro sportovní lezení. Vylezli jsme skalní pilířek nad železniční stanicí, kterým předchozí generace lezců pohrdly, a tak zbyl na současné lezce.

Catching the Train v Řeži. Pěkná čtyřka na rozlezení nebo dolezení
Kuba hledá ostré buližníkové chyty.
Autor snímku Kuba Turek

Na tvrdém buližníku v Řeži je dobré, že zdejší lezci striktně zachovávají rozdělení na tradiční a sportovní lezení.

Nahoře vysoko nad údolím Vltavy se lezou tradiční cesty po vlastním jištění, občas lze najít starý kruh nebo skobu. V původním stavu dokonce zůstávají i hákovačky, neboli cesty lezení pomocí háčků a smyček ve stupnici A0 - A4. 

Tradičnímu lezení jse vyhrazený nejlepší a nejvyšší IV. masiv, o něco horší III. masiv a část II. masivu, která není pokrytá protierozními sítěmi. I. masiv už pro lezce neexistuje, protože byl sanován železem a betonem během modernizace železničního koridoru z Prahy do Kralup.

5. masiv dole u železnice a Barunka vpravo nad ním jsou záležitostí čistě sportovních cest, na které stačí jen lano, lezečky, pár expresek, magnézium a helma.

VIDEO Řež: Catching the Train 4 UIAA

K nim se nedávno přiřadil nenápadný pilířek, který vyrůstá ze svahu nad přístřeškem v železniční stanici Řež přímo proti lávce přes Vltavu.

Zhruba 15 metrů vysoká plotna vypadá zespodu obtížně, ale ve skutečnosti je lezení na ní poměrně lehké a bezpečné. Vždy se najde chyt nebo stup, který pomůže posunout se o kus výš.

Řež: Catching the Train.

Výstup

Leze se středem stěny, nástup je označený názvem cesty na skále. Hladká a lehce položená plotna s několika lištami vede k 1. borháku. Ten se oblézá zprava mělkou, černou trhlinou v buližníku, ze které místy vyrůstají krystaly bílého křemene. 2. borhák se cvaká z dobrých horizontálních chytů na okraji vodorovné police. Přímo vzhůru pokračujeme další položenou plotnou ke slaňovacími řetězu. Lze se k němu dostat také zleva po hraně.

Obtížnost je 4 UIAA. Skála je pevná, lehce položená a charakter plotnový .

Sestup je výhradně slaněním.

Přístup pod skalní pilíř je jednoduchý. Staniční přístřešek obejdeme zprava a vylezeme po zabudovaném kovovém žebříku na opěrnou zeď. Pár metrů vystoupáme ke skále a podél skrze křoví dalších pár metrů dojdeme k nástupu.

Pro začátečníky nevhodné

Cesta Catching the Train ve vhodná na rozlezení před těžšími výstupy v 5. sektoru nebo na Barunce, případně jako poslední cesta, kterou se dorazíme, než nám jede vlak domů.

Pro úplné začátečníky ji nedoporučujeme, protože ke slaňovacímu řetězu se nedá bezpečně dostat seshora a také rozestupy mezi borháky nejsou tak krátké, aby se dalo v každém místě výstupu odsednout.

Řež: Catching the Train.

Doprava

Nejlepší příjezd z Prahy do Řeže a odjezd zpět je na kole nebo koloběžce po cyklotrase E10 po pravém břehu Vltavy. Vzdálenost je zhruba 15 km podle toho, odkud přesně jedete. Z Kralup je výhodnější použít levý břeh Vltavy a držet se až do Libčic na zelené turistické značce a následně dojet pod skály po neznačené pěšině podél železnice. Vzdálenost je 10 km.    

Do Řeže jezdí velmi často vlak z Prahy - Masarykova nádraží. Část trasy pokrývá pražská Lítačka. Městský autobus č. 371 přijíždí od metra Kobylisy. Auto lze bezplatně odstavit na velké parkovišti v ulici K Hotelu.

Lávka z obce Řež přes Vltavu k železniční zastávce a dále ke skalám je určená pouze pro pěší a cyklistický provoz.

Doporučené vybavení

Helma, hrudní a sedací úvazek, 2 karabiny se zámkem, 3 expresky, jistítko, lano 40 m, lezečky, magnézium, lékárnička, batoh, outdoorový mobil, kompaktní fotoaparát, jídlo a pití, pojištění.


Zobrazit místo Mountains - hory - skály - rocks na větší mapě

Horydoly.cz Skály pro horolezce

Babka Bílý kříž 

Bořeň Dvojspára Západní hřebenovka Doporučené výstupy

Černá skála u Řevnic 

Černolice Podzimní lahůdka Černolice Podzimní panika v Černolicích Panikář Severní převis Severní komín Tři převisy Dagova zpráva o nevidomých na skále Nevidomé Černolice V pohorkách na skalách Skála Slepucha u Černolic

Českosaské Švýcarsko Falkenstein Schusterweg Falkenstein Kotzwand Gans Gühnekamin Lokomotive Hunskirche Alter Weg Mönch Uferweg Oybin PolensprungPevnostRauhe Zine Blockweg Talwächter Schusterweg

Český ráj Hruboskalsko III Hruboskalsko Daliborka Suché skály hřebenovka

Dyleň Godula Goethovy skály Haltravské hory

Jizerské hory Černá Studnice Zvon Severní cesta Paličník Kohoutí hřeben Žabí kůň Údolní cesta Červené skály Maria Theresia Uhlířova čapka Dříčský komín Kozlí jehla Stará cesta Kulička na Tišině Normální cesta Stojka Východní spára Zahradní věž Údolní cesta Divá Maří Normální cesta Malá Maří Strážce Divé Maří Jeskynní věž Normální cesty Věž Grálu Normální cesta Ostrý roh Frýdlantská cesta Čechuň Sedlo Vnitřní komín Krucze skaly Skalky na Ještědu Pelikán

Káčov Klepec Klobouček Kokořínsko U Nedvězí Konstatntinovy lázně Kozelka spárokomíny Kreutzberk Luž Mrtnická skála

Praha Bílá skála v Libni Branické skály Červ Dobyvatel Dalejské údolí Děšťovka Divoká Šárka Divoká Šárka Dívčí skok Divoká Šárka Jižní rys Divoká Šárka Hřeben Černých věží Divoká Šárka Gotické okno Divoká Šárka Brenta Holý vrch a Kozí hřbety Holý vrch Holý vrch Hostivařská skalka Hlubočepy Hlubočepy Kozí hřbety Lojzovka u Středokluk Na požárech Opatov Wall Prokopské údolí Rohožník

Paní skála u Želivy Pašinka Pikovická jehla Poříčí nad Sázavou Přílepy

Řež Řež 5. masiv U přívozu Velká Stolice Strmá Zábavný koutek Řež tradiční lezení Catching the Train

Strašín u Rokytky Stripsenjoch Wilder Kaiser Svatošské skály Švédské skály Zbořený Kostelec Hurychov Zbořený Kostelec Trojúhelník

Vltavská žula Bílá skála Mařenka jako na horách Mařenka Mařenka Direttissima Mařenka prvovýstup Direttissima Mařenka Komín Roviště Psí léta na Rovišti Pakosta Malá skalka u Kamenné Čarovná hrana ve Velké Velká Jickovice Sluneční stěna Županovice

Labské pískovce Bielatal V-VII Bieletal IV-V Rájec Blíženci Západní spára Tisá Solivá

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Kdo se bojí, nesmí do lesa. Jak strach z přírody překonat a strávit nezapomenutelnou noc pod širákem?

Kdo se bojí, nesmí do lesa. Jak strach z přírody překonat a strávit nezapomenutelnou noc pod širákem?

Sníte o nočním dobrodružství s přespáním v lesích a horách, ale stále vás tíží myšlenky na to, co všechno by se mohlo v temném nočním lese stát? Dnes pro vás máme pár tipů, jak strach... celý článek

Rakouská řeka Steyr

Dobré rady na italskou dovolenou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádi: 12 tipů, jak pracovat z dodávky

Digitální nomádství je stále oblíbenější způsob života lidí, kteří chtějí kombinovat práci s cestováním. Pro dobrodruhy může být zpracování zakázky z dodávky skvělým jobem, protože nabízí flexibilitu a svobodu. Je to jejich životní
Dálniční známky v Evropě

Dálniční známky v Evropě

Dálniční známka v Česku přijde v roce 2024 na 2300 korun. Roční známka se dá koupit také v Rakousku, Švýcarsku a na Slovensku. Další dálniční známky prodávají Slovinci, Chorvati a Maďaři. Němci jezdí po dálnicích
Jak vybrat správné výživové doplňky

Jak vybrat správné výživové doplňky

V posledních letech se zájem o zdravý životní styl výrazně zvýšil. Lidé se více zaměřují na prevenci a hledají optimální způsoby, jak podpořit své zdraví a vitalitu. V tomto kontextu hrají výživové doplňky klíčovou roli.
TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

TEST Barefootové pohorky Xero Scrambler Mid II

Kotníčkové barefootové boty Xero Scrambler Mid dobře poslouží jako pohorky ve středních horách typu Fagaráš, Vysoké Tatry nebo Severní Vápencové Alpy, a také jako obuv pro volný čas v chladnějším jaru či
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Colours of Ostrava Ostrava 17.-20.7. Worldmusic 17.7.
RunTour Olomouc Běh 20.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 20.7.
Dračí lodě Jedovnice, Olšovec 20.7.
Festival Dolánky Jizera, Dolánky 20.7.
Běhej lesy Klínovec Klínovec 20.7.
Parník do Mělníka Praha, Rašínovo nábřeží   21.7. 07:00
Sudety MTB - cyklomaraton Polsko, Karpacz 22.-26.7. Horská kola 22.7.
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.

Diskuse

INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků
INU Honza, 15.7.2024 20:48, 1 příspěvek
Faberlic zkušenosti Denhid, 15.7.2024 0:45, 4 příspěvky
Nehody automobilistú s cy... Bretislav Polák, 14.7.2024 18:21, 7 příspěvků
Pro někoho jsou tyto fayal, 14.7.2024 13:44, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38
Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43